Jump to content

Recommended Posts

Αν αντέχει ο υπολογιστής σου και έχεις αρκετά μεγάλη κάρτα μνήμης τότε 2K@30fps, αλλιώς 1080@50fps και είσαι ΟΚ. Ξέχνα το protunes, όπως επίσης και ψηλότερα fps αν δεν σκοπεύεις να κάνεις video με slow motion.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Τι γνωμη εχεις για το superview?

Επισης,η TV ειναι 1080p HD,800Hz. Εχει νοημα να τραβαω 2.7Κ η θα φαινεται το ιδιο ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ό,τι αφορά την ανάλυση θα φαίνεται το ίδιο. Είναι περισσότερο για μελλοντική χρήση, για όταν θα αλλάξεις τηλεόραση.

 

Σε ό,τι αφορά το protunes, αξίζει πολύ, αλλά μόνο αν ξέρεις να χρησιμοποιείς κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα ψηφιακού μοντάζ (π.χ. Premiere). Αν όχι, καταναλώνει τσάμπα (πολύ) χώρο στη κάρτα.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το superview με ρώτησες, για το protunes σου απάντησα...ότι να 'ναι...

 

Ναι, για σκι αξίζει το superview...πιο ευρύ πεδίο...απλά να αφαιρείς το fisheye μετά στο GoPro Studio.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν ειναι αξιόπιστο αυτό το σετάκι με αξεσουαρ για gopro hero 4 ?

Ειμαι σχεδον σίγουρος ότι δεν θα ειναι σαν τα μαμά, αλλά η τιμη για το πακέτο ειναι πολύ δελεαστική.

Share this post


Link to post
Share on other sites

και μερικές ερωτησεις για τους έμπειρους, στις ρυθμίσεις βάζετε ntsc ή pal?

Λέω να την χρησιμοποιώ στο 2,7 superview και μου δινει χρόνο 2h:56m καλά δεν ειναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν ειναι αξιόπιστο αυτό το σετάκι με αξεσουαρ για gopro hero 4 ?

Ειμαι σχεδον σίγουρος ότι δεν θα ειναι σαν τα μαμά, αλλά η τιμη για το πακέτο ειναι πολύ δελεαστική.

Όπως το είπες Κωστή...Δεν θα είναι σαν τα μαμά. Λαχείο είναι. Κυκλοφορούν από διάφορες εταιρείες και άλλα βγαίνουν εξαιρετικά value for money και με άλλα ψάχνεις να βρεις που έχει πέσει GoPro σου.

και μερικές ερωτησεις για τους έμπειρους, στις ρυθμίσεις βάζετε ntsc ή pal?

Λέω να την χρησιμοποιώ στο 2,7 superview και μου δινει χρόνο 2h:56m καλά δεν ειναι?

PAL που είναι και το ευρωπαϊκό σύστημα.

Σε ό,τι αφορά το χρόνο είναι μια χαρά...πιο πιθανό να σου τελειώσει πρώτα η μπαταρία!

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαράς Ευαγγελία.Έφτασε η Gopro 6.Οι επίδοξοι αγοραστές πρέπει να "ξηλωθουν" το σεβαστό ποσο των 569 € Για να πάρουν στην κατοχή τους το little precious

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαράς Ευαγγελία.Έφτασε η Gopro 6.Οι επίδοξοι αγοραστές πρέπει να "ξηλωθουν" το σεβαστό ποσο των 569 € Για να πάρουν στην κατοχή τους το little precious

κολλητά έρχεται και η fusion της gopro που έχει όλα τα χαρακτηριστικά της 6 συν: 360 μοίρες VR λήψη στα 5.2k ανάλυση βίντεο αδιάβροχη χωρίς θήκη και τιμή στα 750 ευρώ. Έχει και μια λειτουργία πολύ καλή την overcapture. ξηλωθείτε :)

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λεφτα υπαρχουν...(θα θελαμε..... :) ).Σοβαρα .... τωρα το πραγμα εχει ξεφυγει.Φυσικα καποιος αλλος θα ελεγε "οτι πληρωνεις,παιρνεις."Ετσι ειναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

€750 για action cam!

Τη πορεία του iPhone φαίνεται να εχει και η GoPro στην εξέλιξη τιμής.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://youtu.be/PygsKZXpYrI

 

Εντυπωσιακό! Δείτε το από το YouTube σε τηλέφωνο!

 

Από το Tapatalk κάνουμε κλικ στο κόκκινο σηματάκι του YouTube κάτω αριστερά στο μήνυμα ώστε να ανοίξει εκεί και όχι μέσα από το Tapatalk (που δεν υποστηρίζει 360ο videos)

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://youtu.be/PygsKZXpYrI

 

Εντυπωσιακό! Δείτε το από το YouTube σε τηλέφωνο!

 

Από το Tapatalk κάνουμε κλικ στο κόκκινο σηματάκι του YouTube κάτω αριστερά στο μήνυμα ώστε να ανοίξει εκεί και όχι μέσα από το Tapatalk (που δεν υποστηρίζει 360ο videos)

μάλιστα. χωρικός ήχος τι ειναι αυτο παλι. πάντως για branded κάμερα 360 δεν είναι πολλά τα λεφτά της5bd0886914775fa0f4be781a963c8949.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

καμμια go pro black 4 υπαρχει για πεταμα??

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

καμμια go pro black 4 υπαρχει για πεταμα??

πουλάω τη δικιά μου εγώ δες τις αγγελίες

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως η gopro αποτελεί μία απ' τις καλύτερες επιλογές στην αγορά των action cams. Ωστόσο νομίζω πως η τιμολογιακή πολιτική είναι ό,τι να ναι. 569 ευρώ για μία action cam? Δηλαδή οι entry-level dslr πόσο έπρεπε να έχουν ? Θεωρώ πως η maximum τιμή θα έπρεπε να είναι περίπου στα 350 ευρώ. Άλλωστε έτσι θα προσέλκυε και περισσότερα άτομα να αναβαθμίζουν κάθε χρόνο.


Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές το σύστημα σε πέδιλα κάμερες είναι να αγοράζεις το προηγούμενο μοντέλο μόλις ανακοινωθεί το επόμενο. Δείτε υπέροχες τιμές που έχει τώρα για τις 5 και σε λίγες μέρες θα έχει πολύ πολύ καλύτερες

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καινούριος στον χώρο των action cam.

Τι κάρτες micro sd χρησιμοποιειται ? Κοιτούσα το site της gopro και προτείνει lexar 633x και sandisk extreme και πάνω.

Κοιταω για 32gb, ειναι λιγα?

 

Και ποιο προγραμμα ειναι σχετικα ελαφρυ και ευχρηστο για μονταζ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καινούριος στον χώρο των action cam.

Τι κάρτες micro sd χρησιμοποιειται ? Κοιτούσα το site της gopro και προτείνει lexar 633x και sandisk extreme και πάνω.

Κοιταω για 32gb, ειναι λιγα?

 

Και ποιο προγραμμα ειναι σχετικα ελαφρυ και ευχρηστο για μονταζ?

 

Κάποιες απαντήσεις θα τις δώσεις εσύ.

 

Αποφάσισε αν θα βγάζεις βίντεο 4Κ. Τότε θα χρειαστείς πιο γρήγορες κάρτες και μεγαλύτερης χωρητικότητας. Πόση ώρα βίντεο εκτιμάς ότι θα βγάζεις σε μία ημέρα; Άρα οι κάρτες θα πρέπει να έχουν Χ ελάχιστη χωρητικότητα, εκτός και αν θα έχεις και άλλες μαζί σου για να τις αλλάζεις. Δες τα τεχνικά χαρακτηριστικά που δίνει η κάμερα, για να εκτιμήσεις την χωρητικότητα της κάρτας.

 

Παράδειγμα από την δική μου κάμερα, κάπου κοντά θα είσαι, όμως τσέκαρε το. Βίντεο 1 ώρας, σε 4Κ, 25 f/sec, χρειάζεται περί τα 25 GB. Αν η κάρτα δεν είναι τουλάχιστον U3 με ταχύτητα εγγραφής (όχι ανάγνωσης) περί τα 80/90 ΜΒ/sec, δεν θα μπορέσει να κάνει την παραπάνω εγγραφή. Η δική μου, όποτε έβαλα υποδεέστερη κάρτα, αρνήθηκε να κάνει εγγραφή βίντεο αυτών των χαρακτηριστικών.

Αν θέλεις να βγάζεις απλό high definition, θα συμβούλευα πάλι U3, αλλά θα μπορέσεις να κινηθείς σε κάρτες λίγο χαμηλότερης ταχύτητας (πχ 40 MB/sec) που είναι φτηνότερες και για τον ίδιο χρόνο βίντεο καταναλώνει τον μισό όγκο περίπου σε σχέση με το 4Κ.

 

Μην βιαστείς για αγορά, καθώς οι τιμές των καρτών, δεν ανεβαίνουν (εκτός και αν βρεις κάποια τρομερή ευκαιριακή αγορά). Τσέκαρε τιμές στο internet, καθώς τιμές σε φυσικά μαγαζιά, μπορεί να είναι πολύ ακριβότερες για ακριβώς την ίδια κάρτα. ΠΡΟΣΟΧΗ στο τι εννοούμε "ίδια κάρτα", αφού συχνά δεν αναφέρονται ξεκάθαρα οι τιμές εγγραφής, ή αναγράφονται ΜΟΝΟ οι υψηλότερες τιμές ανάγνωσης. Τα ιντερνετικά μαγαζιά, συχνά χρεώνουν μεταφορικά, άρα κάποιες φορές οι φτηνότερες τιμές εξανεμίζονται.

 

Τσέκαρε αν σε 4Κ λειτουργεί το stabiliser. Στην δική μου δεν λειτουργεί, επομένως στο σκι (για τα δεδομένα μου) το 4Κ είναι πρακτικά άχρηστο, αφού θέλει πολύ κοπτοραπτική, πολύ χρόνο επεξεργασίας, απαιτήσεις υπολογιστή (για αποτέλεσμα που δεν θα το δω άμεσα στη δική μου τηλεόραση). Αντίθετα, το high definition με stabiliser, στην κάμερα μου βγάζει εξαιρετική ποιότητα εικόνας για high definition, κάνω σκι πιο άνετα γνωρίζοντας ότι απορροφώνται οι κραδασμοί σε μεγάλο βαθμό και κρίνοντας εκ του αποτελέσματος ολόκληρη την κατεβασιά μπορώ να την κρατήσω αυτούσια, αφού πρακτικά δεν έχει κανένα τράνταγμα (η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τόσο καλό αποτέλεσμα στο stabiliser).

 

Το καλύτερο φυσικά, είναι 4Κ με stabiliser........

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσοχή. Μου έχει τύχει για κάποιο λόγο που κανένας δεν μπορεί να καταλάβει να κολλάνε κάρτες και ουσιαστικά να χάνεις βίντεο. Είτε να τραβάει ένα στα τρια βίντεο πχ επειδή απλά αρνείται να αρχίσει ή κάθε λίγο απλά θέλει να την βγάλεις και να την ξαναβάλεις. Οι προδιαγραφές και οι ταχύτητες ήταν όλες μια χαρά.

 

Αν δεν δουλέψεις μια νέα κάμερα με μια κάρτα με 30 βίντεο σερί δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι την κρίσιμη μέρα σκι θα έχεις όλα τα πουδροβίντεο.

 

Συμβαίνει, μπορεί και απλά να είναι ατυχία

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν ξέρω τι γίνεται με τις κάρτες της sandisk (χρησιμοποιούσα στην 5 και κολλούσαν τα βίντεο), εγώ θα προτείνω την: lexxar, 633x, 32GB, microSD, HC1, 1.

Από τότε που τη χρησιμοποιώ δεν έχει κολλήσει το οτιδήποτε σε εγγραφή 4k, full fps, timelapse, burst shots κτλ

 

Το ακριβώς ίδιο θέμα είχε και ένας φίλος και από τότε που πήρε τη lexxar δεν έχει θέμα. Επίσης το προτείνουν και αντιπρόσωποι. Προσοχή, αν δεν έχεις θέμα χώρου, προτίμησε την 32GB, διαφορετικά αν είναι επιτακτικό, δοκίμασε την 64GB

 

Η gopro θα πρέπει να επικαιροποιήσει τη σελίδα της με τις προτεινόμενες κάρτες.

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ λογικά 1080 άντε 1440 θα παίζω σε ανάλυση (GoPro session).

 

Απλά είμαι ανάμεσα σε μια πολύ γρήγορη Sandisk extreme pro 32gb 36€ ή Sandisk extreme 32gb στα 20€ U 3

Και από την άλλη Lexar 633x 64gb u 1 στα 30€ ή lexar 1000x 32gb u3 στα 35€.

Απλά η σειρά extreme της Sandisk λέει ότι άντεχει σε όλες τις θερμοκρασίες και ότι ουσιαστικά είναι φτιαγμένες για Action cam.

Any thoughts?

Edited by detox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ την extreme όχι την pro είχα και με κρέμασε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...