Jump to content
PaniosBanios

Λίγο Γέλιο!

Recommended Posts

25 συμβουλές της κλασικής Ελληνίδας μάνας!

Οι ίδιες (ή παρόμοιες, με μικρές παραλλαγές) διδαχές, συμβουλές, κηρύγματα, ιδέες και «κολλήματα» της κλασικής Ελληνίδας μάνας εκφράζονται εδώ και δεκαετίες με απίθανη συνέπεια και συνέχεια από μέρους της.

Κόρες και γιοι όλων των ηλικιών έχουμε ακούσει κάποια από αυτά (ή όλα!) σε μια φάση της ζωής μας – ίδια κι απαράλαχτα, όμως! Άλλωστε, Ελληνίδα μάνα είναι αυτή και δεν μπορείς παρά να της… βγάλεις το καπέλο, καθώς αυτές οι κουραστικές και διαχρονικά επαναλαμβανόμενες «ατάκες» της έχουν γράψει τη δική τους ιστορία στις καρδιές μας.

Θυμηθείτε, λοιπόν, τα 25 σημαντικά πράγματα που μας δίδαξε η μάνα μας...!

1. Εκτίμηση της δουλειάς του άλλου:

«Αν πρόκειται να σκοτωθείτε με τον αδερφό σου, πηγαίνετε έξω. Μόλις τελείωσα το… σφουγγάρισμα».

2. Προσευχή:

«Κάνε την προσευχή σου να βγει ο λεκές από το χαλί».

3. Προγραμματισμό στα ταξίδια:

«Αν την άλλη Πέμπτη που θα πάω στο σχολείο σου για το τρίμηνο δεν έχεις καλούς βαθμούς, καλύτερα να έχεις φύγει από το σπίτι πριν γυρίσω».

4. Λογική:

«Δεν έχει γιατί. Γιατί έτσι είπα εγώ.»

5. Τετράγωνη λογική:

«Αν πέσεις και ματώσεις τα γόνατά σου, θα φας το ξύλο της χρονιάς σου γιατί θα έχεις σκίσει και το παντελόνι σου»

6. Προνοητικότητα:

«Άλλαξε βρακί, ρε παιδάκι μου. Αν χτυπήσεις και σε πάνε στο νοσοκομείο τι θα πουν οι γιατροί;»!!!

7. Ειρωνεία:

«Σταμάτα να κλαις δίχως λόγο γιατί θα σε κάνω να κλάψεις με λόγο!».

8. Ευλυγισία:

«Ωραίο πλύσιμο έκανες! Δεν βλέπεις το σβέρκο σου που είναι μαύρος;»

9. Ώσμωση:

«Κλείσε το στόμα σου και φάε το φαΐ σου!»…

10. Αντοχή:

«Δεν θα σηκωθείς από το τραπέζι αν δεν τελειώσεις τα ρεβίθια σου».

11. Καιρικά φαινόμενα:

«Το δωμάτιό σου είναι σαν να το χτύπησε τυφώνας».

12. Υποκρισία:

«Ό,τι σου λέω εγώ σου φαίνεται παράλογο. Εσύ τα ξέρεις όλα κι εγώ είμαι παράλογη, έτσι;»!

13. Βιολογικό κύκλο:

«Συνέχισε τη γκρίνια και θα δεις τι θα πάθεις! Εγώ σε γέννησα, εγώ θα σε σκοτώσω».

14. Παράδειγμα συμπεριφοράς:

«Πού τα ‘μαθες αυτά, ρε παιδάκι μου; Γιατί δεν βλέπεις τον αδερφό σου; Έτσι κάνει;»

15. Ζήλια:

«Εγώ στην ηλικία σου δεν είχα παπούτσια να φορέσω. Χιλιάδες παιδάκια σήμερα γυρνάνε ξυπόλητα. Μην είσαι αχάριστος».

16. Διορατικότητα:

«Περίμενε να πάμε σπίτι και θα δεις».

17. Υπομονή:

«Θα το ανοίξουμε όταν πάμε σπίτι!»…

18. Ιατρικές συμβουλές:

«Σταμάτα να αλληθωρίζεις γιατί στο τέλος θα μείνεις αλλήθωρος…».

19. Υπερευαισθησία:

«Βάλε το πουλόβερ σου. Κάνει κρύο και δεν το καταλαβαίνεις».

20. Χιούμορ:

«Αν κοπείς με το μαχαίρι μην έρθεις κλαίγοντας σε μένα γιατί θα τις φας από πάνω!»…

21. Ενηλικίωση:

«Αν δεν φας όλο το φαΐ σου δεν θα μεγαλώσεις!».

22. Γενετική:

«Όλα τα χούγια του πατέρα σου πήρες. Από μένα τίποτα!»…

23. Καταγωγή:

«Όταν σου δίνουν κάτι να λες ευχαριστώ. Μην είσαι βλάχος»…

24. Σοφία:

«Όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις…».

25. Δικαιοσύνη:

«Θα κάνεις και συ παιδιά μια μέρα. Μακάρι να σου κάνουν ό,τι κάνεις εσύ σε μένα!».

Πηγή: perierga.gr

Ειλικρινά, όση ώρα το διάβαζα ήταν σαν να άκουγα την μάνα μου να μου τα λέει....μαζεμένα...!!! :wallbash:

• Like 4

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

https://www.facebook...288185087949883

Σήμερα είδα στο facebook ένα καινούργιο parapente, αλλά δυστυχώς η περιγραφή ήταν στα Γερμανικά που δεν μιλάω. Ευτυχώς έχουμε την τεχνολογία του google translate που έρχεται να μας σώσει ρίχνοντας τα γλωσσικά σύνορα.

Απολαύστε την μετάφραση στα Ελληνικά: :P

‎"το wor καθημερινότητας κάνει το ψιλόβροχο Άνω φως ελαφρύτερο διάθεση σήμερα το πρωί και αυτό ήταν εν μέρει κάτω fliegn σήμερα απερίγραπτη. Ξεκινήστε κάνοντας το πράγμα σε zerowind της μύγας σφυρί όπως säuche ύφασμα με την 10D, η Skyblade handln φορτίο που επανδρώνει nimma GLAB :-). μερικές μικρές ρυθμίσεις πρόστιμο στο φρένο πηγαίνει ακόμα donn αν η looping mochn yyeeaahhhh. Σήμερα είναι μια καλή μέρα :-) "

• Like 1

Νίφει!

Νομιζω το λάθος είναι στο nimma! θελει ενα μ και ητα.

101277.jpg

https://www.facebook...288185087949883

Σήμερα είδα στο facebook ένα καινούργιο parapente, αλλά δυστυχώς η περιγραφή ήταν στα Γερμανικά που δεν μιλάω. Ευτυχώς έχουμε την τεχνολογία του google translate που έρχεται να μας σώσει ρίχνοντας τα γλωσσικά σύνορα.

Απολαύστε την μετάφραση στα Ελληνικά: :P

Χρήστο μην υπερεκτιμάς, ακόμα τουλάχιστον, τις δυνατότητες της τεχνολογίας. Καλό το Google αλλά έχει και τα όρια του. Και στο συγκεκριμένο κείμενο θα πάρω την μεριά της Google μιας και αποτελεί το κείμενο με την χειρότερη "γραπτή" ΒλαχοΚαραγκουνοΑρβανίτικη "προφορά" που έχω συναντήσει. Απλά ο ποιητής μας λέει πόσο τέλειο είναι parapente του και τι καλά πέρασε.

Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Γιατί αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται.....

Τι είναι τέσσερις αιώνες ρύθμιση, μπροστά στην αιωνιότητα;

Thinker2.jpgΑπό τα θέματα της ημέρας η είδηση ότι ένας μεγαλοοφειλέτης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ φαίνεται να επέτυχε διακανονισμό με τον οποίον θα μπορέσει να αποπληρώσει τα χρέη του σε 4.700 δόσεις μέχρι το... 2404. Σε αντίθεση...

...με τα εκατοντάδες σχόλια που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο για αυτήν τη ρύθμιση, εμείς θεωρούμε ότι πρόκειται για έναν “θρίαμβο” αισιοδοξίας και πίστης, μέσα στο μίζερο περιβάλλον που ζούμε.

Ο οφειλέτης, από τη μία πλευρά, αντιπροσωπεύει ένα υπόδειγμα επιχειρηματικότητας, παρουσιάζοντας το πιο φιλόδοξο business plan όλων των εποχών, αφού ισχυρίζεται ότι η επιχείρησή του θα λειτουργεί άλλα περίπου 400 χρόνια!

Ο υπάλληλος του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι ανώτεροί του, από την άλλη, επέδειξαν θαυμαστή προσήλωση στο καθήκον τους, επιβεβαιώνοντας δια της σφραγίδας τους, αφενός μεν ότι αποδέχονται την πρόβλεψη βιωσιμότητας του οφειλέτη, αφετέρου δε περιποιούν τιμή μεγίστη στην Υπηρεσία τους, προεξοφλώντας ότι το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ θα συνεχίσει να υπάρχει για τέσσερις, ακόμα, αιώνες...

Πηγή tourism lobby

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Νομική δήλωση χωρίς αντίκρυσμα:

Προειδοποιώ κάθε δημόσιο ή ιδιωτικό οργανισμό αυτής της γης αλλά και εξωγήινους οργανισμούς απροσδιόριστων νομικών μορφών ότι δεν διάβασα τους όρους χρήσης του facebook όταν άνοιξα λογαριασμό και ας πάτησα "Συμφωνώ". Επίσης, δεν διάβασα τους τροποποιημένους, κάθε εξάμηνο, όρους και ξαναπάτησα "Συμφωνώ". Τέλος, διαφωνώ με αυτό που μόλις έμαθα, ότι δηλαδή το facebook είναι ιδιωτική εταιρεία με σκοπό το κέρδος και ζητώ να με κάνουν να ξαναπιστέψω ότι είναι κοινό και δημόσιο αγαθό που φυτρώνει μαζί με τα ραδίκια.

Ούτως ειπείν, ζητώ να μη χρησιμοποιήσετε τις ημίγυμνες φωτογραφίες μου εναντίον μου από την εποχή που έψαχνα γκόμενο/γκόμενα, να μην βλέπετε πονηρά τις δεκάδες φωτογραφίες των παιδιών μου από όταν καμάρωνα σαν γύφτικο σκεπάρνι, να σταματήσετε να διαβάζετε όσα σαλιαρίσματα, επαναστατικά σχόλια, σούπερ αναλύσεις έχω κάνει αυτά τα χρόνια, να σταματήσετε να κατασκευάζετε προφίλ χρήστη με βάση τα δεκάδες like που έχω κάνει σε σελίδες, προϊόντα, τραγούδια, κτλ και γενικώς και αορίστως επιτρέψτε μου να συνεχίσω τον δρόμο μου για την χώρα του Οζ και την Χώρα των Θαυμάτων.

Για όσους δεν με πάρουν στα σοβαρά θα αναγκαστώ να επικαλεστώ: τον Νόμο 4000, τον Νόμο του εργάτη, τον τέταρτο κύκλο της σειράς Law & Order, τα δικαιώματα των παιδιών στην Never Land και τον Κώδικα Τιμής της οικογένειας Κορλεόνε.

Ένας έκπληκτος χρήστης!

• Like 3

Νίφει!

καλημερα

παγκοσμια μερα ψυχικής υγείας η σημερινή :yes

και για τον αυτο λογο .. παραθέτω την επιβεβαίωση ,οτι τουλαχιστον για την ωρα ψυχικά ειμαι σε αριστη κατασταση :animier:

post-3936-0-39639000-1349847586_thumb.jpg

:shuriken:

• Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

mpatsoi - jumping!!

301169_442617945775767_1763604593_n.jpg

541167_449619831742245_684838636_n.jpg

Όταν έχει πανσέληνο κάποιοι γίνονται Λυκάνθρωποι..

Εκτός από την Πάολα που γίνεται Λυκόσκυλο...

- Μαμά, γιατί τα άλλα παιδιά στο σχολείο έχουν ψείρες κι εγώ έχω τσιμπούρια;

- Πάψε Παολα!

-Πώς λένε το hot dog στη Θεσσαλονίκη;

-Μπουγάτσα με Πάολα.

Οκ όμως παρατράβηξε το αστείο....

Μην μιλάτε άλλο έτσι για την Πάολα γιατί χαλιέμαι...την ξέρω από κουτάβι. Άντε....

Eντάξει εσείς οι "fit" βάζετε εικόνα προφίλ τους κοιλιακούς σας.

Εμείς οι έξυπνοι δηλαδή να βάλουμε ακτινογραφία του εγκεφάλου μας;;;

Ευτυχώς που τα κεφτεδάκια στα ΙΚΕΑ τα'χουν έτοιμα...

και δεν χρειάζονται συναρμολόγηση..

Αυτή η νέα αλυσίδα μαγαζιών "ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ" που έχει ανοίξει,

πολύ μεγάλη επιτυχία βλέπω....

Γερμανίδα μάνα προς τον μικρό γιο της: "Διάβασε τα μαθήματα σου Hans,

υπάρχουν παιδάκια στην Ελλάδα που δεν έχουν καν βιβλία"

Μόλις μου έδωσαν διαφημιστικό αναπτήρα από γραφείο τελετών που έγραφε την εξής ατάκα :

"Κάθε τζούρα μας φέρνει πιο κοντά"...Το ανάβεις τώρα;

Πηγή: βασανίζομαι...!

• Like 2

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΟ PROMO ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΗΔΕΙΩΝ! ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΕΣΤ DRIVE ΣΤΗ ΝΕΚΡΟΦΟΡΑ...

10 λόγοι που μου… αρέσει η οικονομική κρίση!

1. Μου αρέσει που όταν λέω για αύξηση στο αφεντικό μου δεν με αγριοκοιτάζει πια, αλλά λιώνει στα γέλια. Άσε που έδιωξε μερικούς που δε μου άρεσε η φάτσα τους.
  2. Μου αρέσει που πολλοί φίλοι μου μετανάστευσαν για καλύτερο μέλλον, γιατί έτσι θα έχω extra προορισμούς διακοπών στο εξωτερικό.
  3. Μου αρέσει που ακρίβυνε η βενζίνη και χρησιμοποιώ λιγότερο το αυτοκίνητο. Γιατί αυτό σημαίνει ότι θα το έχω περισσότερα χρόνια και κάνω καλό και στην καρδιά μου, αφού περπατάω περισσότερο. Άσε που όταν πάμε βόλτα με τους φίλους μου όλοι πια τσοντάρουν για βενζίνη ενώ παλιά έκαναν τον «Κινέζο».
  4. Μου αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά. Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον!
  5. Μου αρέσει που το μέλλον της χώρας είναι αβέβαιο, γιατί σε όλους μας έλειπε λίγο πολύ η περιπέτεια στη ζωή μας.
  6. Μου αρέσει που βλέπω αυτούς που αποταμίευαν τόσα χρόνια να χάνουν τα λεφτά τους, γιατί νιώθω καλύτερα που εγώ τα χάλαγα πάντα μέχρι τελευταίο ευρώ και τώρα από «σπάταλος» έγινα «προνοητικός», γιατί τουλάχιστον πρόλαβα και τα χάρηκα.
  7. Μου αρέσει που αν πω ότι δουλεύω 2 φορές τη βδομάδα με κοιτούν με συμπάθεια και μου λένε κουράγιο, ενώ πιο παλιά σκεφτόντουσαν «Ρε τον τεμπέλη»…
  8. Μου αρέσει που θα έχω και γω μία ιστορία πόνου και δυστυχίας να λέω στις επόμενες γενιές για το παρελθόν της χώρας, όπως εμείς ακούγαμε για Χούντα και Κατοχή.
  9. Μου αρέσει ο καφές που κερδίζω στο τάβλι με φιλαράκια γιατί αποτελεί το 2%του μισθού μου, που σημαίνει ότι σε 50 παρτίδες έχω βγάλει έναν μισθό.
  10. Μου αρέσει που είμαι σίγουρος πλέον ότι οι γυναίκες δεν με θέλουν για τα λεφτά μου.

Πηγή

• Like 5

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...