Jump to content
snowkat

Ιταλία Με Καράβι Ιανουάριος 2015

Recommended Posts

Είμαστε παρέα 14 ατόμων που θα πάμε Βενετία με καράβι στις 23/1/15 με επιστροφή στις 31/1/15 και από εκεί θα ξεχυθουμε σε διάφορα χιονοδρομικά. Αν γίνουμε 16 και πάνω δηλωνομαστε ως group στο καράβι και παίρνουμε έκπτωση. Το κάναμε πέρυσι και η διάφορα ήταν μεγάλη πχ πληρώσαμε 380€ δυο άτομα με αμάξι σε εξωτερική καμπίνα από 700€. Όσοι πιστοί προσέλθετε.....

• Like 1

Στις 31 παντρευομαι διαφορετικα ακολουθουσα με τα ολα.θα κανω την ιδια διαδρομη τον φλεβαρη

• Like 1

Ααααα!! Ευχάριστα πράγματα! Η ώρα η καλή ! Δηλαδή ταξίδι του μέλιτος Ιταλία για σκι;

Ααααα!! Ευχάριστα πράγματα! Η ώρα η καλή ! Δηλαδή ταξίδι του μέλιτος Ιταλία για σκι;

oχι !! θα ειναι γαμήλιο ταξιδι μαζι μας στο KOPAONIK ΣΤΙς 14 ΦΛΕΒΑΡΗ :yes

θα παμε οπως πήγαμε και περυσι 4 μερες για σκι :animier:

και μιας και δεν ηρθε πέρυσι ,,,,θα μας ερθει φετος διπλος :thumbup::evil:

• Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Είμαστε παρέα 14 ατόμων που θα πάμε Βενετία με καράβι στις 23/1/15 με επιστροφή στις 31/1/15 και από εκεί θα ξεχυθουμε σε διάφορα χιονοδρομικά. Αν γίνουμε 16 και πάνω δηλωνομαστε ως group στο καράβι και παίρνουμε έκπτωση. Το κάναμε πέρυσι και η διάφορα ήταν μεγάλη πχ πληρώσαμε 380€ δυο άτομα με αμάξι σε εξωτερική καμπίνα από 700€. Όσοι πιστοί προσέλθετε.....

Λοιπόν, έχω κάποιες απορίες.

1)Τα δρομολόγια για μετά τα Χριστούγεννα, απ'ότι ξέρω δεν έχουν ανακοινωθεί. Έχετε κάποια συγκεκριμένη προσφορά που αφορά συγκεκριμένη εταιρεία;

2)Αν και το ταξίδι με το καράβι μου αρέσει, έχει κάποια σειρά μειονεκτημάτων. Κατ'αρχήν, το κόστος για 2 άτομα με 380 ευρώ, εξακολουθεί να μην το κάνει ελκυστικό οικονομικά, αφού θα πρέπει να κάνεις και 2.000 χιλ. με το αυτοκίνητο σου, άρα βενζίνες, διόδια, service, λάστιχα χιονιού, κλπ. 2 άτομα με αεροπλάνο πληρώνουν μέχρι 150 ευρώ αεροπορικό τώρα και 200 ενοικίαση αυτοκινήτου. Και πολύ λιγότερο χρόνο μεταφοράς.

3)Ο προορισμός όταν πας για σκι, θα έλεγα ότι είναι "υποχρεωτικά" Ancona. Ξεκινάς απόγευμα, φτάνεις στο λιμάνι της Ancona το άλλο απόγευμα και έστω και αργά το βράδυ κοιμάσαι στον προορισμό σου, άρα η επόμενη ημέρα είναι χιονοδρομική. Όταν πας Βενετία, έχεις 2 βραδιές στο καράβι, φτάνεις νωρίς το πρωί Βενετία, αλλά έχεις μία χαμένη χιονοδρομικά ημέρα. Όσον αφορά τα χιλιόμετρα, έχεις ελάχιστο κέρδος, αφού το Bozen από Ancona απέχει 500 χιλιόμετρα και 5 ώρες δρόμο, ενώ από Βενετία είναι περί τα 270 χιλιόμετρα και 3+45' ώρες δρόμο. Πολύ μικρή διαφορά για + 12/14 ώρες παραπάνω στο καράβι και μία ακόμα χαμένη ημέρα.

Έχετε συγκεκριμένη προσφορά; Διότι:

1) Η εκδρομή σας σχεδόν συμπίπτει με αυτή του συλλόγου, άρα πολλά μέλη εκ των πραγμάτων δεν θα μπορούσαν να σχεδιάζουν ανάλογο παράλληλο ταξίδι.

2) Η καλύτερη λύση θα ήταν να υπάρξουν και πρόσθετες συμμετοχές με early booking και ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ για αγορά εκπτωτικών εισητηρίων, ακόμα και αν οι υπόλοιποι κλείσουν άλλες ημερομηνίες. Δηλαδή αν μαζευτούν 30 άτομα από τον σύλλογο, με διαφορετικές ημερομηνίες και μία συγκεντρωτική έκπτωση. Αυτό σημαίνει ότι όλοι θα πάνε με την ίδια εταιρεία. ΠΟΙΑ;;;;;;;;;;;;

Edited by mil
  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

πολλές απορίες για αυτο θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσες μπορώ λοιπόν 1)πράγματι τα δρομολόγια ανακοινώνονται Δεκέμβριο όμως η αναχώρηση από Ηγουμενίτσα είναι πάντα Παρασκευή πρωί και η επιστροφή Σάββατο για αυτό και ήδη έχουμε κανονίσει ποια εβδομάδα θα πάμε . Προσφορά δεν έχουμε από εταιρεία για αυτο και έγραψα τι πληρώσαμε πέρυσι με Ανεκ 2) το ταξίδι είναι ελκυστικό για όσους θέλουν να ταξιδέψουν αποκλειστικά με το δικό τους αμάξι γνωρίζοντας φυσικά τα επιπλέον έξοδα που αυτο συνεπάγεται καθώς και το χρόνο που θα ξοδεψεις επιπλέον .Φτάνεις Βενετία 8 το πρωί το Σάββατο , καπουτσινο πλατεία σαν Μάρκο , ψώνια και μετά φεύγεις για τον προορισμό σου. 3) το σχεδόν συμπίπτει η εκδρομή μας με αυτή του συλλόγου με το ακριβώς συμπίπτει απέχει πολύ γιατί πραγματικά θα θέλαμε να πάμε με τον σύλλογο αλλά υπάρχουν ανειλημμένες υποχρεώσεις που δε μας το επιτρέπουν οπότε αν υπάρχουν κάποιοι με το ίδιο πρόβλημα ίσως βολευτούν 4) δε πρόκειται για οργανωμένη εκδρομή, ο καθένας μας παει σε διαφορετικό Χιονοδρομικο απλά επειδή τυχαίνει να πάμε ίδιες ημερομηνίες και μας αρέσει να ταξιδεύουμε με δικό μας όχημα επωφελουμαστε την έκπτωση ως γκρουπ στο καράβι και τίποτα παραπάνω 6) είναι αγενές να γράφεις κεφάλαια γιατί ως γνωστόν σημαίνει ότι φωνάζεις και δεν υπάρχει λόγος

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by snowkat
  • Like 2

Οι λόγοι που ρώτησα είναι οι εξής (ακολουθώ την αρίθμηση σου):

1)Από την στιγμή που δεν έχουν βγει τα δρομολόγια, δεν έχει βγει και η πολιτική χρεώσεων. Κάθε χρόνο, όλο και κάτι διαφορετικό ισχύει, από εταιρεία σε εταιρεία. Πέρσι σε Μινόαν έβρισκες 4κλινη με ΙΧ με 650ευρώ, πρόπερσι καμία προσφορά, πιο πριν με 550, την ακόμα πιο προηγούμενη χρονιά με 470 και ακόμα μία χρονιά πιο πίσω με 450, χωρίς γκρουπ και ειδικές τιμές. Άρα δεν ξέρεις αν φέτος θα υπάρξει ανάλογη εκπτωτική πολιτική σε τιμή γκρουπ, ούτε αν θα είναι τα ίδια άτομα το όριο, κλπ, κλπ. Εκτός και αν υπάρχει εσωτερική πληροφόρηση. Ή αν ξέρεις ότι κάθε χρόνο αυτό είναι πάγια πολιτική, διότι παρέα έχουμε ταξιδέψει παλαιότερα και τότε σε ανάλογη ερώτηση δεν υπήρχε αντίστοιχη ομαδική έκπτωση.

2 και 3) Ανέφερα σειρά 3 θεμάτων που θα σας δυσκολέψουν να βρείτε πρόσθετα άτομα από το snowclub (Βενετία, κόστος, ημερομηνίες). Όχι αδύνατον, αλλά ο συνδυασμός δυσκολεύει την επιλογή. Άρα μήπως θα ήταν καλύτερο να βρούμε και άλλους από τον σύλλογο, που θα ήθελαν άλλον προορισμό και άλλες ημερομηνίες, μήπως πάμε να ζητήσουμε μία έκπτωση ως σύλλογος για να πετύχουμε και το κόστος; Αυτός ήταν ο στόχος εξ'αρχής. Δύσκολος, αλλά αν δεν προσπαθήσεις δεν θα μάθεις αν είναι εφικτός. Θα κάνω δοκιμαστική κρούση.

4)Αυτό το έπιασα με την πρώτη!

5)Αυτό το έχασα στην μετάφραση

6)Αν αναφέρεσαι στο ΠΟΙΑ;;;;;;;;;; ή/και στο ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ, πρόθεση ήταν να τονιστούν οι 3 αυτές λέξεις, κάτι που σε προφορικό λόγο θα το άκουγες και εδώ το αντιλαμβάνεται ο αναγνώστης οπτικά. Δεν νομίζω λοιπόν ότι 3/500 κεφαλαίες λέξεις αποτελούν αγενείς κραυγές, ή τουλάχιστον εγώ το εκλαμβάνω έτσι (από την στιγμή που δεν υπάρχουν άλλες δυσκολίες σε πληκτρολόγια). Και οπτικά μου αρέσει πολύ περισσότερο από την υπογράμμιση που μου θυμίζει την δασκάλα στο σχολείο, ή τα bold ή την αύξηση του μεγέθους των γραμμάτων. Και ο λόγος που τονίστηκαν είναι διότι αν υπάρχει κάποιος περιορισμός σε εταιρεία, μπορεί να αλλάξει η στόχευση στην πιθανότητα ειδικής συμφωνίας.

Θα κάνω μία προσπάθεια να δω τι πιθανότητες υπάρχουν.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Βασικα δεν ξερω τι παιζει τωρα με τα καραβια. Παλια, ως το καλοκαιρι του 2011 το ειχα κανει το Ηγουμενιτσα Ανγκονα σαν να λεμε Θεσνικη Κατερινη

Το θεμα ειναι ομως οτι απο Θεσνικη βολευει παρα πολυ.

Γιατι το καραβι φευγει 11 το βραδυ, της παρασκευης οποτε δεν θες αδεια παρασκευη. Μπαινεις στο αμαξι και βουρ...

Τοτε εφτανες καπου προς το μεσημερι στην Ανγκονα. Μετα με την κριση κατι ειχαν πει οτι πανε πιο αργα για οικονομια και εφτανες καλο απογευμα...οποτε δεν πολυ ελεγε.

Για Χιονοδρομικα της Β. Ιταλιας παραμενει καλη επιλογη απο θεσνικη. Γιατι εκτος των αλλων , απο τοτε που η TUI εκοψε τις πτησεις Θεσνικη Μοναχο εγω καλες τιμες στα αεροπορικα δεν βρηκα ξανα....δηλαδη 100 ευρω και λιγοτερα....

Οπως τα ειχα υπολογισει τοτε, με τιμες 2011 , ειτε πηγαινες με αεροπλανο + ενοικιαζομενο ειτε με πλοιο εβγαιναν πανω κατω τα ιδια λεφτα

Αλλα στο πλοιο εκλεινες και μια βδομαδα πριν...τον χειμωνα ηταν νεκρα και ειχε τις προσφορες η ΜΙΝΟΑΝ...δεν χρειαζοταν να κλεισεις τα αεροπορικα απο νωρις και να κανεις τον σταυρο σου καθε φορα που γινοταν κατι στην δουλεια, για το αν θα παρεις αδεια ή οχι.

Επιπλεον φορτωνες το αμαξι οτι ηθελες, σκι, σανιδες, φαγητα, ποτα, σκυλια, γατια κλπ και εφευγες...

Απο τοτε οι καιροι αλλαξαν ομως...δεν ξερω τι παιζει τωρα....εχω περιεργεια ομως....

Snow is on my D.N.A.

Turms ακριβώς αυτο το σκεπτικό έχουμε και εμείς . Φορτωνουμε σκι μπότες σκυλιά παιδιά γατιά στο αμάξι με τη διάφορα οτι παμε Βενετία . Ταξίδεψαμε πέρυσι πρώτη φορά με πλοίο γιατι ειναι πιο ξεκούραστα για τον οδηγό και έτυχε να ταξιδεύουν κάποιοι γνωστοί μας ίδιες ημερομηνίες και πετύχαμε έκπτωση. Φύγαμε 8 το πρωι Παρασκευή και φτάσαμε Σάββατο πρωι στις 8 Βενετία! Ξεκούραστοι κάναμε μια βόλτα Βενετία και φύγαμε στη συνέχεια για Αυστρία zell am see . Αναχωρήσαμε το επόμενο Σάββατο 12 το μεσημέρι ( γεγονός που μας επέτρεψε να μη τρέχουμε άγρια χαράματα στους δρόμους) και ήμασταν Ηγουμενίτσα Κυριακή μεσημέρι!

Edited by snowkat
  • Like 1

Οπως τα ειχα υπολογισει τοτε, με τιμες 2011 , ειτε πηγαινες με αεροπλανο + ενοικιαζομενο ειτε με πλοιο εβγαιναν πανω κατω τα ιδια λεφτα.............

Απο τοτε οι καιροι αλλαξαν ομως...δεν ξερω τι παιζει τωρα....εχω περιεργεια ομως....

Μην περιμένεις πάντα να βρίσκεις τις πιο ορθολογικές λύσεις, διότι οι "ορθολογικές μου" λύσεις δεν ταυτίζονται πάντα με τις δικές σου (χωρίς παρεξήγηση και σωστό/λάθος). Έχω ακούσει ότι ο Α δεν μπαίνει σε αεροπλάνο, ο Β σε καράβι, ο Γ δεν οδηγεί και θέλει ταξί από το αεροδρόμιο. Και εσύ να προσπαθείς να πεις ότι έτσι θα του κοστίσει 100 ευρώ παραπάνω, αλλά να μην τον ενδιαφέρει...... και άλλα πολλά. Το ζητούμενο είναι να δώσεις σε άλλους εναλλακτικές, που πιθανώς δεν είχαν δοκιμάσει.

Ο σκοπός του ταξιδιού του καθενός είναι επίσης διαφορετικός. Εγώ μπορώ να σου πω για τον δικό μου. Κάθε φορά που θέλω να κάνω σκι για 1 εβδομάδα (=6 ημέρες) σε Άλπεις, ξέρω ότι πληρώνω τόσα χρήματα που δεν έχω σκοπό να ξοδέψω ΚΑΜΙΑ μέρα σε ΚΑΜΙΑ άλλη δραστηριότητα. Αν θέλω βόλτες, έχω δυνατότητα 9 μήνες τον χρόνο, αν θέλω σκι, έχω μόνο 3 μήνες ΑΝ έχει χιόνι.

Άρα Σάββατο πρέπει να βρίσκομαι στον προορισμό μου, το επόμενο Σάββατο φεύγω, αν μπορώ να έχω και άλλες ημέρες στην διάθεση μου τις βάζω σκι, αν δεν έχω δυνατότητα για σκι κάνω βόλτα κάπου.

Πλέον η ΑΝΕΚ έχει μόνο ένα δρομολόγιο, για Βενετία, η κοινοπραξία ΑΝΕΚ-SUPERFAST και οι μη ελληνικές πλέον Μινωικές γραμμές πάνε Ανκόνα και οι Μινωικές πάνε Ραβένα-Τεργέστη. Το δρομολόγιο που συμφέρει κυρίως χρονικά είναι η Ανκόνα, που επειδή τα καράβια πάνε πλέον σιγά, αντί 21 σε 24 ώρες, έχουν πρόβλημα στις ώρες άφιξης σε Ανκόνα (αργά), ή αναχώρησης από Ανκόνα (νωρίς).

Πλέον δεν βρίσκεις τόσο εύκολα προσφορές όπως πριν λίγα χρόνια, άρα το να πληρώσεις και περισσότερα και να χάσεις κάποιες ημέρες, κάνουν το ταξίδι με το καράβι πολύ λιγότερο δελεαστικό από πιο παλιά. Θα έλεγα ότι τα δρομολόγια έχουν προσαρμοστεί στις νταλίκες που αποτελούν τον κύριο χρηματοδότη αυτών των γραμμών.

Edited by mil

Mil το post αφορά όσους ενδιαφέρονται για ένα ταξίδι με το συγκεκριμένο τροπο μεταφοράς. Από το προηγούμενο ¨ εκτενές ¨ post σου καταλάβαμε πως δε σε βολεύει οπότε δε χρειαζεται να επαναλαμβάνεσαι. το καταλάβαμε με τη πρώτη. Καλύτερα να αφήσουμε χώρο να αναρτήσουν τις απορίες τους όσοι ενδιαφέρονται.

Sent from my iPad using Tapatalk

αν τα καραβια πανε πιο αργα τοτε το θεωρω προβλημα.

Πρεπει να πας αναγκαστικα πιο Νοτια...το πολυ Δολομιτες ή ακομα πιο χαμηλα

Snow is on my D.N.A.

Τα καραβια πια θέλουν απο τις 19 ώρες, που ήθελαν κάποτε τις χρυσές εποχές, 24 ώρες για να περάσουν Ανκόνα και σαν να μην έφτανε αυτό φτάνουν αργά και στην επιστροφή ξεκινουν νωρίς που σημαίνει ότι ή θα κάνεις επιπλέον διανυκτέρευσεις στο δρόμο ή σε περίπτωση κακοκαιρίας και εφόσων έχεις να κάνεις κάποια ορεινή διάβαση (και όχι μόνο) κινδυνεύεις να ταλαιπωρηθείς..... βέβαια και αυτός ο τρόπος έχει την δική του ομορφιά αρκεί να διαθέτεις χρόνο και χρήμα......

• Like 2

www.zermatt.ch

Δεν είναι χαμένες! Σου δίνουν το μαξιλαράκι που χρειάζεται για να αφήσεις τα πάντα πίσω και να απολαύσεις την εβδομάδα σου

Edited by yannisnm
  • Like 1

De gustibus et coloribus non est disputandum, όπως λένε και στο χωρίο μου!

Ή αλλιώς περί ορέξεως...

koloku8opitamageirikh.jpg

• Like 2

sinox-0.jpeg

Ομολογώ ότι και εμένα με συγκίνησε η κολοκυθόπιτα. :innocent:

Εσύ καλά κρατιέσαι..... μην μου μοιάσεις!

• Like 1

κολοκυθοπιτα? εγω μονο μακαροναδα ετρωγα

Snow is on my D.N.A.

Μιας και τα λέγαμε, για την γραμμή Πάτρα-Ανκόνα, ακόμα δεν έχουν βγει τα δρομολόγια για μετά τις 04/01/2015. Επιπλέον, έκοψαν κάποια δρομολόγια εντός των γιορτών. Μάλιστα σε μία κράτηση που είχε γίνει πιο παλιά, έγινε τηλεφωνική ενημέρωση μεταφοράς της κράτησης σε άλλη ημερομηνία, διότι το πλάνο των δρομολογίων άλλαξε.

Για μετά τις 04/01/2015 δεν υπάρχουν συγκεκριμένα νέα, καθώς οι "αντίπαλες" εταιρείες είναι σε συνεννόηση για την μοιρασιά. Κατήργησαν ταυτόχρονα τα ίδια δρομολόγια, ενώ ψάχνουν να επεκτείνουν την κοινοπραξία από το δρομολόγιο Πάτρα-Ανκόνα και στο Πάτρα-Βενετία.

Υποτίθεται ότι μετά τα μέσα Οκτωβρίου βγάζουν τα νέα δρομολόγια. Τώρα αυτό έχει πάει "για αργότερα". Το 'αργότερα" εκτιμάται έως μέσα Νοεμβρίου.

• Like 1

Που είναι καλυτερα για μια εξαμελή οικογένεια να μείνει στους Δολομίτες (γραφικότητα,ευκολη προσβαση,τιμες) την περίοδο των χριστουγεννων;Θα έχουν αυτοκίνητο και τους ενδιαφέρει να ενοικιάσουν κάποιο σπιτι και όχι ξενοδοχείο....κάθε βοήθεια δεκτή!!!έχουν ηδη αργήσει;

Edited by apoplanitarxis

ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...