Jump to content
vangelis_k

Χ.κ Καλαβρύτων 2016-17

Recommended Posts

Εντάξει το καταλάβαμε, βαράμε το κεφάλι μας στον τοίχο. Ηθικό δίδαγμα ανέβα και βλέπεις, ο Χελμός με φρέσκο είναι ανέβα. (πτώση χρημάτων - πτώση ηθικής)

Παρόλα αυτά επιτρέψτε μου την παρατήρηση ότι η εμπειρία σας μετατρέπει χιόνια που για άλλους είναι χιαστός, για εσάς να είναι λουκούμια.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Πραγματικά ζητώ συγνώμη για την παραπληροφόρηση που προκάλεσα σχετικά με την κατάσταση του χιονιού, σε όσους διαβάζουν αυτό το φόρουμ....βουρ και ντου από παντού....

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εντάξει το καταλάβαμε, βαράμε το κεφάλι μας στον τοίχο. Ηθικό δίδαγμα ανέβα και βλέπεις, ο Χελμός με φρέσκο είναι ανέβα. (πτώση χρημάτων - πτώση ηθικής)

Παρόλα αυτά επιτρέψτε μου την παρατήρηση ότι η εμπειρία σας μετατρέπει χιόνια που για άλλους είναι χιαστός, για εσάς να είναι λουκούμια.

και για σενα λουκουμι θα ηταν...και βασιλιτσα πιστευα οτι θα κολουσε αλλα πηγαινε σφαιρα και ειμαι ακερωτος με 108 μεση...

Πραγματικά ζητώ συγνώμη για την παραπληροφόρηση που προκάλεσα σχετικά με την κατάσταση του χιονιού, σε όσους διαβάζουν αυτό το φόρουμ....βουρ και ντου από παντού....

γιατι δεν ανεβηκες με τα jj ρε τζορτζ????

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Κάνω προσπάθειες απεξάρτησης από τα jj misc...που θα πάει...

Κάνω προσπάθειες απεξάρτησης από τα jj misc...που θα πάει...

μλκ οχι τετοιες μερες!!!!θα πεσει φωτια να μας καψει!!!

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Αυτό είπα και γω όταν έφτασα στο κέντρο αλλά ήταν αργά, τα jj είχαν μείνει σπίτι για να μην μπω στον πειρασμό...κάνω και γω κάτι μλκ!!!

Προσωπική άποψη για το χιόνι σήμερα στο ΧΚΚ. Ήταν βαρύ και ασήκωτο, περίπου 30 πόντους πάνω από μια επιφάνεια που θύμιζε μάρμαρο!!!

Μια φορά πήγα να βγω εκτός, και αμέσως επέστρεψα πίσω. Εντός καλό στρώσιμο, όχι παντού, και παρόλα αυτά σε αρκετά σημεία αν γωνιαζες καλά έφευγε κομμάτι για να εμφανιστεί από κάτω το "μάρμαρο".

Στο παρά πέντε δεν βγήκε υπερμέρα μιας και το πρωί ο καιρός φλέρταρε για να δούμε μπλε ουρανό. Επίσης να αναφέρω πως για καθημερινή είχε αρκετό έως πολύ κόσμο και υπήρξαν στιγμές με μικρές ουρές σε Αρτεμις και Στύγα.

45d39aa59fe926b9e372adc115225ab1.jpg

0659524e942c142c0bc5126ac98986ba.jpg

819a4016495ec2c43db80e89663b070f.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 6

Ναι καλο ειναι να αποφευγονται γενικου τυπου χαρακτηρισμοι οπως τσιμεντο ή επικινδυνο πχ.

Ειναι προτιμοτερο να λεμε σκληρό και δυσκολο λογω... αντιστοιχως.

Σημερα ο χθεσινος ατυχης χαρακτηρισμος τσιμεντο στερησε προσελευσεις και εσοδα απο το χκκ και ο ορος επικινδυνο υπονοει οτι το χιονοδρομικο απο αμελεια λειτουργει ειςβαρος της σωματικης ακεραιοτητας των χιονοδρομων. Σε τελικη αναλυση τι θελουμε να κλεινει το χξονοδρομικο οταν εχει χιονι για λογους ασφαλειας;

• Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Ο χαρακτηρισμός "επικίνδυνο" δεν ήταν γενικού τύπου, ήταν καθαρά ειδικού γι αυτό και ανέφερα το "κατά την γνώμη μου" η οποία και συνεχίζει να είναι η ίδια...τι δεν καταλαβαίνεις?

Edited by george_eleftheriou

Ισχυουν τα οσα εγραψα.

Αν ειναι επικινδυνο κακως ανοιγει.

Ναι...δεν...

Κουράσαμε....τέλος!!!!

Edited by george_eleftheriou

δεν ειμαστε ολοι του ιδιου επιπεδου ....και λογικο ειναι ο καθενας να εχει και διαφορετικη γνωμη για το σημαινει βαρυ χιονι

ο vro πχ δε χαμπαριαζει ...εμενα μου ξυνιζει του αλλου μυριζει...τι να κανουμε...

αν λεμε τη γνωμη μας δε σημαινει οτι εχουμε βαλθει να διωξουμε το κοσμο απο το χιονοδρομικο...αυτο το εχει καταφερει μονο του

• Like 6

Επικίνδυνα χιόνια υπάρχουν και για τους πολύ έμπειρους. Με την έννοια ότι ακόμα κι ένας φτασμένος σκιέρ (όχι αυτό που εννοείται τις περισσότερες φορές φτασμένος στην Ελλάδα) θα προτιμήσει να ρίξει άκυρο σε μια κατάβαση και θα περιμένει μια άλλη μέρα ή να βρει μια άλλη πλαγιά. Πράγματι, ένα χιόνι μπορεί να είναι επικίνδυνο για έναν αρχάριο και παιχνιδάκι για έναν εμπειρότερο. Αλλά μέρος την εμπειρίας είναι να αναγνωρίζεις το πεδίο. Εκτός από την επικινδυνότητα για χιονοστιβάδες, γκρεμούς κτλ, είναι και το ίδιο το χιόνι. Οι επιλογές σας να συμβαδίζουν πάντα με τις ικανότητές σας. Άντε λίγο παραπέρα να προκαλείτε τον εαυτό σας για να ανεβείτε επίπεδο, αλλά δε χρειάζεται πολύ παραπέρα κάθε φορά.

Το βλακώδες ρίσκο δεν είναι μαγκιά είναι αυτοταπείνωση. :animier:

:shuriken:

• Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Σε πιο δύσκολα χιόνια για μένα ισχύει το παρακάτω:

40% χιονοδρομική ικανότητα

20% φυσική κατάσταση

20% πέδιλα

20% ρυθμός κατάβασης. Aν είσαι μόνος σου και κατεβαίνεις με τον ρυθμό σου, μπορεί να απολαμβάνεις και χιόνια που δεν έχεις. Αν είσαι παρέα με τον Hellbent και προσπαθείς να ψευτοακολουθήσεις σε χιόνι που σε δυσκολεύει, you are going to have a bad time.

• Like 4

Νίφει!

Στο τελευταιο μισο της μερας δεν εχω προβλημα να περιμενω τους αλλους ,εκτος και αν ειναι στην κοσμαρα τους ..

Χτες το εκτος ειχε 3 διαφορετικα χιονια στο βουνο .

Ενα βαρυ αλλα οχι επικινδυνο αν ειχες κερωμενα πεδιλα, στο 40% απο τα 1900 μετρα και κατω

Ενα καλο νοτιαρικο με φοβερη αποροφηση, στο 40%

και ενα 20% τουμπανο απεραστο :animier: μετα απο 6-7 cm fresco που επεσαν μετα τις 2 στο περιπτερο μεχρι το κατω δρομακι φυσαγε ..

Η πιστα ως συνηθως μετα απο τετοια χιονια μολις εφυγε το κοτλε εγινε χαλια ....

Το να ξερης πότε να πας πού στο βουνο, ειναι θεμα εμπειριας .

το κερωμα ειναι must! στα νοτιατκα χιονια .

τα φαρδια πεδιλα με roker επισης

Οκ και με 80 μεση ακερωτος πας αν εισαι Vro :P

Video δεν εχει... φοβηθηκα την camera που δεν ειναι αδιαβροχη

ο Ευζωνας αν εχει τραβηξη κατι..

Edited by Hellbent
  • Like 4

Θα με κανετε να πιστεψω οτι ξερω σκι.

Θα με κανετε να πιστεψω οτι ξερω σκι.

Καλύτερα να το λένε άλλοι για σένα, εκμεταλλεύσου του!

:shuriken:

• Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Καλησπέρα σε ολους! Αν και διαβαζω χρονια το φορουμ, ποτε δεν ημουν ιδιαιτερα ενεργος καθως οι επισκεψεις μου στα χκ τα τελευταια χρονια ειναι περιορισμενες. Μεχρι περσι ειχα παει μονο παρνασσο. Φετος μετακομισα στην πατρα λογω σπουδων οποτε πλεον τα καλαβρυτα ειναι μονοδρομος. σκοπευουμε με φιλους να παμε για 2ημερο δευτερα - τριτη για το πρωτο τσουλημα φετος. οι περισσοτεροι δεν εχουν ξανακανει οποτε θα παρουν μαθηματα. εγω και αλλος ενας η 2 το πολυ ομως θελουμε να κανουμε κανονικα. ομως κανενας απο εμας δεν γνωριζει το βουνο. μεσα απο το φορουμ εχω καταλαβει αρκετα για το πεδιο αλλα εννοειται ειναι το ιδιο με το να εχω παει 10 φορες. μηπως μπορει καποιος να μας κατατοπισει περιπου ετσι ωστε να μπορουμε με σχετικη ανεση να κανουμε μια βολτα το βουνο; απο επιπεδο ειμαστε θα ελεγα προχωρημενοι ( στον παρνασσο χρονια κατεβαινουμε ολες τις πιστες ικανοποιητικα και με λιγη εμπειρια εκτος)

υγ. απο οσο εχω κοιταξει τον καιρο για δευτερα τριτη φαινεται ικανοποιητικος με καλο χιονι.. αμα καποιος πιο εμπειρος ξερει κατι παραπανω μπορει να δωσει τα φωτα του;

ευχαριστω :thumbup:

Σκι κάνεις ή snowboard?

Εφόσον είσαι προχωρημένος όπως λες, κατά τη γνώμη μου, ζέσταμα 2 θετιδες, μια άγκυρα απο αριστερά (όχι τη μαύρη) μετά μια Στυγα, και μετά κάψε τετρακεφαλους στην Ειρήνη και Αντιγόνη.

Απέφυγε το Δανάη κάτω από το τριπλό, γνωστό και ως Βιετναμ..

Στο τέλος κάνε και μια βόλτα στη πράσινη Αρμονία για βόλτα στο δάσος και χαλάρωση..

• Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Σκι κάνεις ή snowboard?

Εφόσον είσαι προχωρημένος όπως λες, κατά τη γνώμη μου, ζέσταμα 2 θετιδες, μια άγκυρα απο αριστερά (όχι τη μαύρη) μετά μια Στυγα, και μετά κάψε τετρακεφαλους στην Ειρήνη και Αντιγόνη.

Απέφυγε το Δανάη κάτω από το τριπλό, γνωστό και ως Βιετναμ..

Στο τέλος κάνε και μια βόλτα στη πράσινη Αρμονία για βόλτα στο δάσος και χαλάρωση..

σκι κανω. ευχαριστω για τις πληροφοριες! :yes

και κατι ακομα τωρα που το θυμηθηκα... απο που προτεινετε να νοικιασουμε εξοπλισμο;

Εχει πολλα καταστηματα στα Καλαβρυτα που νοικιαζουν πολυ πιο προσεγμενο εξοπλισμο απ αυτον του χιονοδρομικου. Μπορεις να παρεις κ πεδιλαρες με επιπλεον κοστος φυσικα. Ενδεικτικα Κλαουδατος, Skibill κ snowshop στην εισοδο των Καλαβρυτων

• Like 1

Εχει πολλα καταστηματα στα Καλαβρυτα που νοικιαζουν πολυ πιο προσεγμενο εξοπλισμο απ αυτον του χιονοδρομικου.

Μπορεις να παρεις κ πεδιλαρες με επιπλεον κοστος φυσικα.

Ενδεικτικα Κλαουδατος, Skibill κ snowshop στην εισοδο των Καλαβρυτων

Να προσθέσω - διορθώσω ότι ακόμα και στο κατάστημα ενοικιάσεων

του Χ.Κ. Καλαβρύτων, πάνω στο χιονοδρομικό

ενοικιάζεται αξιοπρεπέστατος εξοπλισμός.

Ακόμα και σειρά ski-test υπάρχει.

Μειονέκτημα του το, δικαιολογημένο εν μέρη, αυξημένο κόστος ενοικίασης,

σε σχέση με τα υπόλοιπα χιονοδρομικά καταστήματα.

Και κάτι που οι περισσότεροι αγνοούν είναι ότι στο παραπάνω κατάστημα

υπάρχει και η δυνατότητα ενοικίασης πομποδέκτη τύπου Arva.

Με την σειρά, όπως ανεβαίνεις από Πούντα για Καλάβρυτο,

συναντάς τα εξής καταστήματα για ενοικίαση χιονοδρομικού εξοπλισμού:

• Κλαουδάτος (Elan κατά κύριο λόγο)
  • Snowshop (K2 κατά κύριο λόγο)
  • SkiBill (Nordica & Movement κατά κύριο λόγο)
  • Snowshop - δίπλα στο Μουσείο
  • Αντωνόπουλος με Blizzard νoιμίζω,

βασικά 2 μαγαζιά, σχετικά μικρά, υπάρχουν,

απέναντι το ένα από το άλλο, αλλά δεν θυμάμαι ονόματα...

λίγο πιο πάνω από το Snowshop είναι πάντως...

• 4Season (με Head κατά κύριο λόγο)
  • RTM πάνω στο πεζόδρομο (Volkl νομίζω)
  • Alltitude στη Βαλβουσιά, με Rossignol αν θυμάμαι καλά
  • και τέλος το κατάστημα ενοικιάσεων του Χ.Κ.Κ. δίπλα στα εκδοτήρια

Υ.Γ.: Πρέπει να ανανεώσουμε τους οδηγούς των χιονοδρομικών μας...

• Like 7

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...