Jump to content
speleoste

Χ. Κ. Βασιλίτσας 2017 - 18

Recommended Posts

Ολοι στην βασιλιτσα και εμεις ....στο πισοδερι χαχαχα

ποιος ειστε κυριε!!

• Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

χαχαχαχ αργισες Προεδρε!!!!

Ηρθε η ωρα να ανεβω στο βουνο για σκι

Edited by Gavis
  • Like 1

o τρελος του χωριου......

ελα βασιλω λεωφορειο απο κλειδι και φυγαμε

ελα βασιλω λεωφορειο απο κλειδι και φυγαμε

μονο με την σκεψη ...κουραστικα

Καταδρομικη με ιχ και μετα καλο κρασι.....

• Like 2

Θ ανέβω κι εγώ μάλλον αύριο!!!

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

μονο με την σκεψη ...κουραστικα

Καταδρομικη με ιχ και μετα καλο κρασι.....

Έρχεσαι από Έδεσσα Κυριακή πρωί, αφήνεις αμάξι και πάμε Βασίλω.

Edited by Koumparos

Παιζει να ανεβω κι εγω κυριακη!!

Θ ανέβω κι εγώ μάλλον αύριο!!!

Χρησταρα πολυ ρισκο δεν εχει για αυριο?? Ελα κυριακη να τα πουμε :D

• Like 1

yt_1.png instagram.png qd_VJwx_Wn_SKqnbyl_Gekz0.png image.jpg

Αν ανέβεις Γιάννη, θα το σκεφτώ πιο πολύ θετικά για να έρθω.

Εσύ, Michelano, president. Olga, dim, gavis....μόνο σκι δεν θα κάνουμε...

κρασιά, τσίπουρα, κλπ κλπ... :yes

• Like 1

Πω πω, όλη η παρέα θα είναι επάνω;; Όλγα είσαι μεγάλο κίνητρο! Κανείς για ημερήσια Ανηλιο;;

• Like 3

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Αν ανέβεις Γιάννη, θα το σκεφτώ πιο πολύ θετικά για να έρθω.

Εσύ, Michelano, president. Olga, dim, gavis....μόνο σκι δεν θα κάνουμε...

κρασιά, τσίπουρα, κλπ κλπ... :yes

δε ξερω τι λετε εσεις, εγω μονο για σκι θα ανεβω παντως χαχα

αν οντως κατσει θα ενημερωσω αυριο Γιωργο!

yt_1.png instagram.png qd_VJwx_Wn_SKqnbyl_Gekz0.png image.jpg

Έρχεσαι από Έδεσσα Κυριακή πρωί, αφήνεις αμάξι και πάμε Βασίλω.

παω βεροια στον Αποστολη ερχεσαι εκει και φευγουμε βασιλω ολοι μαζι

υγ

Α!!!! αυτον δεν τον ρωτησα.......

• Like 2

Παιζει να ανεβω κι εγω κυριακη!!

Χρησταρα πολυ ρισκο δεν εχει για αυριο?? Ελα κυριακη να τα πουμε :D

εχουν ρισκο τα τσιπουρα???και κυριακη τα ιδια βλεπω εγω...φουλ υγρασια τουτεστιν ομιχλη!!!!θα βαλω τον φωτη μπροστα κ εγω απο πισω!!!

• Like 1

παω βεροια στον Αποστολη ερχεσαι εκει και φευγουμε βασιλω ολοι μαζι

υγ

Α!!!! αυτον δεν τον ρωτησα.......

Ευχαριστώ Γιάννη που με σκέφτεσαι αλλά δεν ...

Έχουμε και λέμε :

ΣΚ αγώνες στην Θεσσαλονίκη η μεγάλη

Επόμενο ΣΚ ο μικρός στην Πτολεμαιδα

Επόμενο του επόμενου ΣΚ ξανά η μεγάλη στην Θεσσαλονίκη για να πιάσει τα όρια για το Χειμερινό πρωτάθλημα.

Έμεινε από μπαταρία ο υπολογιστής μηχανήματος στην δουλειά, χάσαμε τις παραμέτρους του PLC, τους επανέφερα, αλλά υπολειτουργεί.

Πότε θα πάρω τα βουνά δεν ξέρω.

Όποιοι ανέβουν και μια κατάβαση (ή ανάβαση για ορισμένες της παρέας) για μένα !!!

• Like 1

ε οχι....τι χανω ρε το κερατο μου

• Like 2

Snow is on my D.N.A.

το μισο βόρειο τιμ του συλλόγου θα ειναι αυριο βασιλιτσα........ :thumbup:

εξπλοσιβο !! κρατα μου θεση μπροστα !! :evil:

αχχχ!! προβλέπετε δυσκολη μερα :yes

Οχι πισοδερι;

Θα κλαινε οι αρκουδες,οι τηγανιες και τα λαχανα στην κεντρικη.

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

πολυ καλα σημερα παρολη την ομιχλη εβλεπες ανεκτα και λιωσαμε στο σκι!!!απο καποια φαση και μετα που τιγκαρε απο κοσμο το ριξαμε στην περιπετεια περιξ του χκ!!!!ηταν πολυ καλη μερα αν και δουλευε μονο το 3πλο...συμβουλη μου για τους αυριανους, επειδη σαν σημερα θα ειναι αφηστε το λεωφορειο και μπειτε 4-5 μαντραχαλοι σ ενα αμαξι για να ειστε νωρις στο χκ....οταν φτανουν τα λεωφορεια ουσιαστικα ειναι και η ωρα που πιζει το λιφτ...μεινετε στο 3πλο...μπορει να ειναι μικρο αλλα με την ομιχλη που θα εχει δεν θα ειναι καλα αλλου....ισως στα δεντρα της ελειμιας για οσους πανε εκτως αλλα και παλι σημερα ειχε θεμα (δεν ξερω τι) και δεν δουλευε

• Like 2

Οχι πισοδερι;

Θα κλαινε οι αρκουδες,οι τηγανιες και τα λαχανα στην κεντρικη.

οταν δουλευω σαββατο δεν ανεβαίνω ..

λεωφορειο για πισοδερι - δεν βαλανε ακομα

οποτε ας παμε και λιγο βασιλτσα που δεν πηγαμε τοσα χρονια

Τα χαιρετίσματά μας στη βουνάρα. Καλό σκι σε όλους αύριο.

Άντε να φορτώσει και άλλο. Τα λέμε λογικά το αλλο σκ (δ..τ..., παραίτηση...)

• Like 1

επιστροφη απο βασιλιτσα με ΕΞΠΛΟΣΙΒΟ που και παλι ητανε αψογο

χιονι αρκετο για να βγεις και λιγο εκτος πιστας

ανοιχτο 3πλο.και μετα τις 11 και το 2πλο που μεχρι την μέση το κατέβαινες έχοντάς καλη ορατότητά

απο εκει και μετα ομίχλη με μηδέν δυνατοτητα διαβάσματος τις πιστας

μεχρι κατω..

αυτο δεν μας εμπόδισε να κανουμε και υπερβολες ...-δηλαδη σκι με ομιχλη ..πραγμα άκρος αρνητικο για τα γουστα μου - ευτυχώς χωρις καμια τουμπα αλλα το βουνο γέμισε απο αλλους τουμπαδορους :yes

το ρολοι του συλλόγου μας δουλευη :yes

σανιδαδες φουλ αλλα απαντες με το ενα ποδι δεμενο στο σανίδι :thumbup:

ολγα δεν ειδα πουθενα οπως και κανενα αλλον :dizzy:

• Like 4

Βασιλίτσα, σάββατο 13/1. Η ημέρα ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές. Ήμασταν πρώτοι πάνω στο βουνό περιμένοντας να ανοίξει η Ελιμεία που εν τέλει δεν άνοιξε ποτέ. Πολύ μέτρια στο τριπλό. Ε και το ρίξαμε λίγο στα calisthenics.

(Και σήμερα Καϊμάκ ακόμη χειρότερα από Βασιλίτσα σε θέμα ορατότητας..)

852a657c146dfd3c3fdb027719f476dc.jpg

60e2d49f353cedeb85af3b7bd6e7e48f.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giannis90
  • Like 12

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Μια φώτο από Σάββατο μέσα στα δέντρα και μια χθεσινή με χιονοδρομικό πριβέ e69632b55f2ac33d14ee52197780fa4a.jpgb21da81ac05b74ae65c911049e3b5c99.jpg

• Like 4

τα λοκάλια τι λένε;να ρισκάρουμε για ΣΚΔΤ ή να το μεταφέρουμε για το επόμενο;

Δευτέρα_Τρίτη θα είναι σούπερ αλλά ΣΚ;

τα λοκάλια τι λένε;να ρισκάρουμε για ΣΚΔΤ ή να το μεταφέρουμε για το επόμενο;

Δευτέρα_Τρίτη θα είναι σούπερ αλλά ΣΚ;

χρησταρα με Ν-ΝΔ 99.9% θα χει ομιχλη στο βουνο...απο δευτερα φαινεται να το γυρναει σε Α-ΒΑ και θα καθαρισει...το καλο ειναι οτι σκ θα χιονηζει και συνηθως οταν χιονιζει βλεπεις να τσουλησεις...εγω δυστηχως θα ειμαι θεσσαλονικη απο αυριο....αν ανεβειτε μπορει ν ανεβω κυριακη

• Like 2

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Καλαβρυτα 1943
    • Ευχαριστω παντως ολους για τις αποψεις σας και συμβουλες σας. Απλα ρωτησα μηπως καποιος εχει δοκιμασει τα ελαστικα της Nokian καποια απο αυτα που ανεφερα να μου πει την εμπειρια του. Τις υπολοιπες μαρκες λιγο πολυ τις γνωριζω κι εχω δοκιμασει ελαστικα τους μονο Nokian δεν εχω δοκιμασει.
    • Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα μολις 11mm φαρδυτερο, ουτε με το ματι δεν το καταλαβαινεις. Πιο στενο απο 225  μπορω να βαλω 215  ειναι μεγαλο σε ογκο το αμαξι και βαρυ, με ενα calculator που βρηκα για τις διαστασεις ελαστικων και τις διαφορες τους αυτες οι διαστασεις ειναι μεσα στο οριο ασφαλειας σε 18αρα ζαντα....μετα πρεπει να αλλαξω ζαντα και δεν μπαινω σε τετοια διαδιακασια.
    • Με 18αρα ζαντα δεν κανεις off road σοβαρο.....αντε κανεναν χωματοδρομο σε καμια παραλια και αρκετα βατο οχι extreme καταστασεις. Τα Bridgestone ειναι καλα ελαστικα αλλα λιγο σκληρα, ειχα παλιοτερα σε αλλο αμαξι. ΅Ειναι πιο summer λαστιχο για πιο σπορ οδηγηση αλλα διαβασα σε reviews οτι χανουν στο χιονι. Τα Goodyear ειναι οντως πολυ καλα στο χιονι  και για την χρηση που θελω απλα με προβληματιζει επειδη ειναι μετριας ελαστικοτητας λαστιχα γενικως το ποσο καλα ειναι σε μεγαλες ταχυτητες στην εθνικη σε κρατημα αλλα και ανεση και  θορυβο. και μιλαω για πανω απο 160, 180 χλμ...!!! Δεν θελω ελαστικο off road αλλοστε κι αυτα που εχω δεν ειναι, αλλο αν λεγονται cross contact ειναι θερινο λαστιχο με αναλογια 90 ασφαλτο και 10 χωμα. Και επειδη ειναι θερινο γι αυτο και στο χιονι δεν ειναι καλα.  Οταν τα  δοκιμασα στο χιονι την πρωτη φορα ηταν καινουργια και δεν γλιστρουσαν τοσο λογω και του grip control που εχει το αμαξι για χιονι mode αλλα μετα τον ενα χρονο γλιστραγανε. Θελω λαστιχο με μαλακη γομα επειδη χρησιμοποιω πολυ εθνικη και επαρχιακους δρομους να εχω καλο κρατημα σε μεγαλες ταχυτητες και σε στροφες. Δε με νοιαζει αν φαγωθει πιο γρηγορα απλα η Nokian ειναι πιο εξιδικευμενη εταιρια σε χειμερινα ελαστικα κι εχει πολυ καλα μοντελα για χιονι και βρεγμενο απο τις αλλες. Η δευτερη μου επιλογη ειναι τα Continental All season Contact που ειναι πολυ ισσοροπημενα λαστιχα σε καθε καιρο κι ειναι τα μονα με δεικτη οικονομιας Β στις διαστασεις μου που με ενδιαφερει κι αυτο αφου κανω αρκετα χιλιομετρα (πανω απο 20.000) τον χρονο. Nokian στην ελλαδα εφερνε τα weatherproof που ειναι κι αυτα εξ ισου καλα στο χιονι αλλα τα αντικατεστησε με τα seasonproof. Τα πρωτα τα εχω βρει σε εναν στην Αθηνα στην τιμη των 126 το ενα. Βασικα κι αυτα που φοραω τωρα δεν τα λες και φτηνα εχουν 550 ευρω η τετραδα. Επειδη ομως θα δωσω τοσα λεφτα για λαστιχα θελω οσο γινεται ενα ισορροπημενο λαστιχο για ολο τον χρονο γι αυτο και επιλεγω all season. Επειδη ομως κανουμε και το σκι μας οσο συχνα μπορουμε θελω να εχει και μια καλη οσο γινεται προσφυση στο χιονι.
    • Ο λογος που θελω να βαλω λιγο φαρδυτερο ελαστικο ειναι οτι θελω να εχω λιγο περισσοτερο κρατημα στο πισω μερος του αυτοκινητου διοτι με μηκος 4.70 το 225 το θεωρω λιγο πιο ασαφες στις στροφες και το εχω παρατηρησει οτι λογω του οτι οδηγω λιγακι πιο γρηγορα απο το κανονικο αναγκαζω τα λαστιχα πισω να φτανουν στο οριο τους στην προσφυση ,βεβαια το ESP μου διορθωνει την κατασταση  αμεσως μολις αφησω το γκαζι αλλα με την πειρα των 40 + χρονων οδηγησης καταλαβαινω οτι θελει λιγο μεγαλυτερη επιφανεια ελαστικου στον δρομο λογω μηκους και βαρους. Αλλοστε μην νομιζεις οτι η διαφορα απο το 225 στο 235  ειναι μεγαλη, μολις 11mm. Ουτε με το ματι δεν φαινεται και η ανωτατη διαφορα ταχυτητας ειναι  2 χλμ περισσοτερο στα 140....!!! Οσο πεφτει η ταχυτητα μειωνεται στο 1 χλμ η διαφορα.Απλα προβληματιζομαι αν τα συγκεκριμενα ελαστικα που εχω επιλεξει κανουν και για πιο light off road. Δλδ να μην σκεφτομαι να παρω εναν χωματοδρομο  βατο για το αμαξι αυτο και να αρχισει να τραυματιστει  το λαστιχο απο τις μικρες πετρες και τα χαλικια.Δεν λεω να παω σε δυσβατους δρομους με  κοτρωνες. Φυσικα τα περισσοτερα λαστιχα για SUV εχουν ενισχυμενα πλαινα για να στηριζουν το βαρος τους. Ρωτησα παντως κι εναν λαστιχα εδω που εχω και μου ειπε οτι μπορω να βαλω 235 η διαφορα τιμης ειναι μικρη απλα μου ειπε οτι ειναι πολυ καλα λαστιχα αυτα που φοραω εχουν 550 ευρω η τετραδα αλλα αφου θα δωσω τοσα χρηματα και δεν ειμαι ικανοπιημενος προσωπικα ηθελα να βαλω κατι για light χιονι και βροχη κι οχι για λασπη και αμμο. Εψαξα και για all terrain με το σημα της νιφαδας αλλα ειναι θορυβωδης στην ασφαλτο και ειδικα εγω που τρεχω στην εθνικη με 180 και 190 δεν ειναι για μενα. Δινω προταιραιοτητα πρωτα στο κρατημα σε βρεγμενο γιατι εδω που ειμαι(Ευβοια) εχει αρκετες βροχες και λιγοτερα χιονια.
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. baker1
      baker1
      (54 years old)
    2. stefi
      stefi
      (37 years old)