Jump to content
Sign in to follow this  
Χρήστος Λάππας

Κλείνει Και Πάλι Η Πρόσβαση Στο “90"

Recommended Posts

Αμφιβάλλω ότι υπάρχει κάποια συνομωσία εδώ. Το παράπλευρο δίκτυο είναι παρατημένο στην ίδια τραγικη μοίρα που βρίσκεται όλο το υπόλοιπο οδικό δίκτυο της χώρας, εκτός από τους αυτοκινητοδρόμους που είναι σε ιδιώτες και έχουν συμφέρον να τους συντηρούν.

Το παράπλευρο δίκτυο φίλε Χρήστο έχει γίνει έτσι γιατί έχει αυξηθεί κατακόρυφα ο αριθμός οχημάτων που το χρησιμοποιεί....και ο δρόμος από την Αράχωβα προς το ΧΚΠ ξαφνικά έπρεπε να εξυπηρετεί τον ίδιο αριθμό οχημάτων με την Κηφισίας...ε,λογικό είναι που έχει καταντήσει έτσι, πόσο να αντέξει ο έρμος....

• Like 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Για την Θεσσαλονίκη-αθηνα δεν θυμάμαι σε τι κατάσταση είναι, πάντως η Εγνατία έχει πιο πολλές λακούβες, σε σχέση με τους επαρχιακούς στην περιοχή μου....!

Κύριοι, δεν θέλω να αναφερθώ προσωπικά, αλλά ποσό σίγουροι είστε ότι αξίζετε

κάτι παραπάνω ? Για κοιτάξτε λίγο στον καθρέφτη και αναλογιστείτε …

post-6699-0-83381000-1536904888_thumb.jpeg

• Like 3

σε πειραζει δηλαδη που η κυρια βγικε απο το αμαξι?

Snow is on my D.N.A.

Γιάννη που να δεις οταν κλείνουν οι εθνικές οδοί από τα χιόνια και είναι όλοι στη ΛΕΑ. Δεν συζητώ για αλυσίδες

• Like 3

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Για να είμαστε δίκαιοι με τους παραχωρησιούχους: Τα διόδια περιλαμβάνουν ΦΠΑ 24%. Από το προ ΦΠΑ ποσό, το 55% είναι δικαιώματα του δημοσίου. Άρα, αντιλαμβάνεστε, αν ήθελε η κυβέρνηση να μειωθούν τα διόδια, μπορούσε άνετα να κόψει το νταβατζιλίκι.

• Like 4

Επίσης άκρως ελληνικό και εκπληκτικό είναι ότι οι παραχωρησιούχοι στον δρόμο Αθηνών-Θεσσαλονίκης είναι 3.

• Like 2

sinox-0.jpeg

Στην Ελλάδα του 2018 που έτσι και αλλιώς μας περνάνε για μ@λ@κες μας έχουνε πείσει ότι το νταβατζιλίκι είναι για την δική μας ασφάλεια. Γιατί όταν σου βάζουνε 11 διόδια από Αθήνα-Θεσσαλονίκη και σε αναγκάζουν να σταματάς ανά 45 χλμ για να τα σκας είναι για την δική μας ασφάλεια φυσικά. Οπως φυσικά και όταν συζητιέται να μπούνε διόδια στον Αγιο Στέφανο , αυτά και εάν είναι για την δική μας ασφάλεια.....Τα εκτός λογικής τέλη κυκλοφορίας που πληρώνουμε κάθε χρόνο είναι και αυτά για την δική μας ασφάλεια υποθέτω.......έχω βαρεθεί το ελληνικό κράτος να φροντίζει για την ασφάλεια μου...μέχρι και για την προσωπική μου ασφάλεια μου πρότεινε να κάνω ότι κοιμάμαι εάν μπουκάρουνε στο σπίτι μου...

Αυτό λοιπόν που έχουμε κατορθώσει σαν χώρα, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται, είναι να έχουμε από τούς πιο ακριβούς δρόμους στην Ευρώπη , τα πιο ακριβά καυσιμα στην Ευρωπή (1,75 η μέση τιμή λιτρου εδώ στην Ρόδο έχουν χαζέψει οι τουρίστες ), τα πιο παράλογα τέλη κυκλοφορίας στην Ευρώπη, και φυσικά ένα από τα πιο χαμηλά κατα κεφαλήν εισοδήματα στην Ευρωπη....

Αποκτήσαμε λοιπόν σούπερ πανακριβους δρόμους για να μπορεί ο πλέον γερασμένος και κακοσυντηρημένος στόλος οχημάτων στην Ευρώπη να κινείται με ασφάλεια ( 15ετία υπολογίζεται αυτην την στιγμή στην Ελλάδα)....έλα μου ντε όμως που δεν κινείται, γιατί τελικά το πιο ασφαλές είναι να κάθεσαι στα αυγά σου και να μην πηγαίνεις πουθενά.....

Ολα αυτα συμβαινουν αγαπητε επειδη ΟΛΟΙ μας ψηφιζουμε ετσι που ψηφιζουμε τα τελευταια 50 χρονια, ΟΛΟΙ μας φοροδιαφευγουμε, και εχουμε την Ελληνικη Νοοτροπια "Η ΠΑΡΤΗ ΜΑΣ και μονο"......

Αν δεν αλλαξει η νοοτροπια μας δεν υπαρχει καμια ελπιδα............ μονο να γκρινιαζουμε για ολα ξερουμε. Να κοιταχτουμε στον καθρεφτη δεν........

Οσο για τους φορους επειδη διαμαρτυρεσαι για την τιμη της βενζινης κτλ απλα το κρατος παιρνει οτι επι 40 χρονια κλεβαμε ΕΜΕΙΣ, με την ανοχη βεβαια αυτων που κυβερνουσαν, αλλα παντοτε αρχικα φταινε οι πολλοι και οχι 5-10 ατομα που ηγουνται........

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Οσο για τους φορους επειδη διαμαρτυρεσαι για την τιμη της βενζινης κτλ απλα το κρατος παιρνει οτι επι 40 χρονια κλεβαμε ΕΜΕΙΣ,

Αν και με τα υπόλοιπα που έγραψες συμφωνώ σχεδόν, προσπαθώ να καταλάβω - θυμηθώ τι έκλεβα επί 40 χρόνια, αλλά δεν τα κατάφερα, με βοηθάς λίγο;

• Like 2

Επίσης άκρως ελληνικό και εκπληκτικό είναι ότι οι παραχωρησιούχοι στον δρόμο Αθηνών-Θεσσαλονίκης είναι 3.

Οι παραχωρήσεις είναι 3 - οι παραχωρησιούχοι 2 (ΕΛΛΑΚΤΩΡ και ΓΕΚ/ ΤΕΡΝΑ) με συνεταίρους. Η κατάτμηση του έργου εξυπηρέτησε τοπικά συμφέροντα σε βάρος της τσέπης μας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο λευκός ελέφαντας Ε65 εξαιτίας του οποίου τα διόδια σε Κάστρο και Τραγάνα είναι ακριβότερα από των Τεμπών που έχουν γίνει και τούνελ.

Ολα αυτα συμβαινουν αγαπητε επειδη ΟΛΟΙ μας ψηφιζουμε ετσι που ψηφιζουμε τα τελευταια 50 χρονια, ΟΛΟΙ μας φοροδιαφευγουμε, και εχουμε την Ελληνικη Νοοτροπια "Η ΠΑΡΤΗ ΜΑΣ και μονο"......

Αν δεν αλλαξει η νοοτροπια μας δεν υπαρχει καμια ελπιδα............ μονο να γκρινιαζουμε για ολα ξερουμε. Να κοιταχτουμε στον καθρεφτη δεν........

Οσο για τους φορους επειδη διαμαρτυρεσαι για την τιμη της βενζινης κτλ απλα το κρατος παιρνει οτι επι 40 χρονια κλεβαμε ΕΜΕΙΣ, με την ανοχη βεβαια αυτων που κυβερνουσαν, αλλα παντοτε αρχικα φταινε οι πολλοι και οχι 5-10 ατομα που ηγουνται........

Μάλλον λοιπόν είμαστε από διαφορετικό χωριό γιατί στο δικό μου λένε ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.....

• Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Α μάλιστα, σημειώνω, δεν έχουν σ΄ όλα τα χωριά καθρέφτες στη Ελλάδα, τα ψάρια αλλάζουν προφανώς κεφάλια κάθε τόσο....άσε που...

post-6699-0-32946000-1536990365_thumb.jpeg

• Like 1

Αν και με τα υπόλοιπα που έγραψες συμφωνώ σχεδόν, προσπαθώ να καταλάβω - θυμηθώ τι έκλεβα επί 40 χρόνια, αλλά δεν τα κατάφερα, με βοηθάς λίγο;

(Δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα) αλλα.........Μαυρη εργασια? Αποκρυψη ενοικιων? Μη μη ληψη φορολογικων αποδειξεων οταν ψωνιζουμε? Μπορει να σου φαινεται γελοιο αλλα σκεψου το σαν συνολο......

Μάλλον λοιπόν είμαστε από διαφορετικό χωριό γιατί στο δικό μου λένε ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.....

Φιλε μου με αυτη ακριβως την φιλοσοφια εχουμε φτασει εδω που εχουμε φτασει.... Οσοι ειναι στις καρεκλες τους εκλεγουμε ΕΜΕΙΣ.

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

Φίλε kasp πάλι.... αστοχίες .... αυτό το ΟΛΟΙ κλέβουμε είναι προσβλητικό . Κατάλαβες ελπίζω .

Φίλε kasp πάλι.... αστοχίες .... αυτό το ΟΛΟΙ κλέβουμε είναι προσβλητικό . Κατάλαβες ελπίζω .

Φιλε Βαγγελη αν διαβασεις προσεκτικα θα καταλαβεις τι γενικοτερη φιλοσοφια...... Ασε τα αλλα τα πιο "Βαρια".......... φανταζομαι οτι εσυ παντα και απο παντου ζητουσες κ ζητας τις αποδειξεις για τα προιοντα ή τις υπηρεσιες που λαμβανεις........ Και αυτο "Κλεψιμο" εσοδων απο το κρατος ειναι................

• Like 1

Φιλε Βαγγελη αν διαβασεις προσεκτικα θα καταλαβεις τι γενικοτερη φιλοσοφια...... Ασε τα αλλα τα πιο "Βαρια".......... φανταζομαι οτι εσυ παντα και απο παντου ζητουσες κ ζητας τις αποδειξεις για τα προιοντα ή τις υπηρεσιες που λαμβανεις........ Και αυτο "Κλεψιμο" εσοδων απο το κρατος ειναι................

Το λάθος στο # Όλοι κλέβουν#είναι ότι αυτός που το επικαλείται κλέβει σίγουρα , για όλους τους άλλους πρέπει να έχει στοιχεία , είναι απαράδεκτο και κακόγουστο να ακούγετε το ότι όλοι οι Έλληνες κλέβουν Όλοι οι Έλληνες είναι απατεώνες , δεν υπάρχει καμία γενικότερη φιλοσοφία .. φίλε kaps άστοχο .... αλλά ας μιλήσουμε για τα κοινά ενδιαφέροντα μας .

Edited by vaggelis
  • Like 1

Το λάθος στο # Όλοι κλέβουν#είναι ότι αυτός που το επικαλείται κλέβει σίγουρα , για όλους τους άλλους πρέπει να έχει στοιχεία , είναι απαράδεκτο και κακόγουστο να ακούγετε το ότι όλοι οι Έλληνες κλέβουν Όλοι οι Έλληνες είναι απατεώνες , δεν υπάρχει καμία γενικότερη φιλοσοφία .. φίλε kaps άστοχο .... αλλά ας μιλήσουμε για τα κοινά ενδιαφέροντα μας .

Οκ. Δεν μου απαντησες ομως στην ερωτηση μου.......

Οκ. Δεν μου απαντησες ομως στην ερωτηση μου.......

Sent from my iPad using Tapatalk

Μην μαλώνετε, βγαίνουμε στη έξοδο για Ριτσώνα και παράδρομο μέχρι πλευρικά Θήβας μετά Αλίαρτο κτλπ. Είναι και 15χλμ ποιο κοντά από το Κάστρο. :shock:Από Αθήνα Θεσσαλονίκη και Bansko με 2,20 μόνο του Αιγινίου, μια ώρα παραπάνω και αρκετά ευρώ στη τσέπη μου, όχι των μεγαλοεργολάβων.(8 ώρες). Ίσως καταλάβουν ότι και η ασυδοσία έχει και τα όρια της.

Edited by kosaitis
  • Like 1