Jump to content
Sign in to follow this  
lestreme

Αγορά Νεου Εξοπλισμού Για Αρχάριο.

Recommended Posts

Καλησπέρα

Ειχα τη χαρα να κανω 5-6 φορές σκι τη περσινή χρονιά και αποφάσισα να αγοράσω φέτος το δικό μου εξοπλισμό.

Είμαι 30 ετών 1.80 ύψος 77 κιλα

δεν έχω ιδέα το τι πρεπει να αγοράσω απο εξοπλισμό για το επιπεδό μου,

ουτε τι σημαινουν οι αριθμοί στις μποτες 70-80-100 flex κλπ

Ο κάθε εμπορος λέει τα δικά του σύμφωνα μ αυτά που έχει stock στο μαγαζί του.

Χρειάζεται να ειναι ο εξοπλισμός που θα αγορασω του 2018 (καποι λενε οτι με τα χρονια τα σκι χαλανε)

Τι θα μου προτείνατε?

Σας ευχαριστω

• Like 3

Καλησπέρα

Ειχα τη χαρα να κανω 5-6 φορές σκι τη περσινή χρονιά και αποφάσισα να αγοράσω φέτος το δικό μου εξοπλισμό.

Χρειάζεται να ειναι ο εξοπλισμός που θα αγορασω του 2018 (καποι λενε οτι με τα χρονια τα σκι χαλανε)

Τι θα μου προτείνατε?

Σας ευχαριστω

Καλωσηρθες!

Κατ' αρχας καλωσορισες στο χώρο του σκι και της χιονοδρομιας!

Το πιο σημαντικό στον εξοπλισμό ειναι οι σωστες μπότες. Στις μποτες δοκιμασε πολλες (διαφορετικων εταιρειών η και σειρών καθε εταιρειας), νουμερα και κατέγραφε τα. Να καταληξεις σε αυτην που εχει πιο σφιχτή αισθηση στο ποδι σου, χωρις να σφιγγεις τα κλιπς και χωρις να σου προκαλει δυσφορια. Υπαρχει ενας πολυ χρησιμος και ωραιος οδηγος στο forum για να συμβουλευτείς.

Σχετικα με τα σκι, ενα σκι πιστας για μεσαιους σκιερ σου ειναι αρκετο και θα σε βγαλει για πολυ καιρο, μεχρι να εξελιξεις αρκετα την τεχνικη σου και να αποζητας κατι πιο ειδικο. Αυτη ειναι μια περιγραφη που οι περισσότερες μαρκες εχουν τετοια μοντελα στη γκαμα τους. Οι εταιρείες επισης βγαζουν καθε χρονο μοντελα με ελαφρές η πιο έντονες τροποποιήσεις στα γραφικα τους, χωρις να υπαρχει ουσιαστικη αλλαγη. Ετσι, η εκδοση ετους 2018 του χ μοντελου της ψ εταιρείας, μπορει να μην μοιάζει καθολου με το μοντέλο του 2016, στην πραγματικότητα ομως να πρόκειται για το ιδιο σκι διοτι δεν αλλαξαν ουτε τα υλικά, ουτε το sidecut (οι διαστάσεις του) και δεν επαθε και το ιδιο τιποτα εφοσον δεν αποθηκευτηκε με πολυ λαθος τροπο (δεν πιστεύω ότι μπορει να συμβει στα εξειδικευμενα καταστηματα) .

Σε περιπτωση που κανεις μαθηματα με συγκεκριμένο δάσκαλο, πολλες φορες αυτος μπορει να σε συμβουλεύσει κατάλληλα και να σου προτεινει τι σου ταιριαζει καλυτερα μεταξυ 2-3 μοντέλων που θα του πεις εσυ. Το κλειδι ηια την εξελιξη σου θα ειναι ο δάσκαλος, οχι τα σκι που θα πάρεις (εφοσον δεν παρεις κατι εντελως ακατάλληλο)

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GiGi
  • Like 2

Καλώς ήρθες και καλή σεζόν και καλή απόλαυση του υπέροχου σπορ. Αν θες στα νέα μέλη μας λες για σένα

100+ είναι πολύ σκληρό και θα έχει πόνο που δεν υπάρχει κανένας λόγος να περάσεις για τις πρώτες 100 φορές σκι σου. 70-80 είναι μια χαρά 90 κάτι μεταξύ πόνου και να μην χρειάζεται να τις αλλάξεις αν αρχίσεις να κάνεις δυναμικό σκι.

Κανένας μα κανένας, μάλιστα θεωρώ λάθος να πάρει ο οποιοσδήποτε ακριβό καινούργιο σκι. Περσινά προπέρσινα ή και μεταχειρισμένα ψάξε και κάνε τη διαφορά μαθήματα σκι. Κάτι ψιλά τα χάνουν τα πέδιλα αλλά κυρίως με τη χρήση, πέδιλο πενταετίας που είναι στο κουτί είναι 99,99% σαν ένα που παράχθηκε φέτος.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Σε αυτο το σημείο θα ερθω να διαφωνήσω εντελως με τον απο πανω, οτι δηλαδη η μπότα με το 120 flex εχει πολυ πονο, με το 90+ μερικο, με το 70 καθολου διοτι καμια σχεση ο πονος με το flex. Ο πονος μπορει να ερθει απο μια μποτα που σε χτυπαει και δεν δοκιμαστηκε για πολυ ωρα και απλα οι μποτες με τα πιο σφιχτα καλουπια (δηλαδη οι καλυτερες) ειναι πιο πιθανό να σε χτυπήσουν καπου, οπως επισης ειναι και πιο σκληρες για αμεσες αντιδρασεις. Αν ειναι σωστη, σιγουρα θα ειναι σφιχτη πανω στο ποδι σου, μπορει να εχει flex 100+ και σιγουρα δεν σε πονεσει ποτε (αλλα θα σε σφίγγει).

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1

Ναι ναι μιλάω πάντα για την μπότα που δοκίμασες με αρκετή υπομονή και κάθετε ολόσωστα στο πόδι σου. Μια με 70 θα έχει λιγότερο σφίξιμο (πες το και κάτι σαν πόνο μετά από 8 ώρες σκι) από μια 100+.

Η λάθος μπότα διαλεγμένη βιαστικά θα έχει πόνο.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Καλησπέρα

Τι θα μου προτείνατε?

Σας ευχαριστω

Φιλική φιλικότατη συμβουλή! Πριν αγοράσεις ποστάρησε τον εξοπλισμό που βρήκες (και τις τιμές τους αν θέλεις) ωστε να πάρεις συμβουλές για την καταλληλότητά τους όσον αφορά στο επίπεδό σου και μετά προχωράς στην αγορά τους.

Επειδή οι περισσότεροι πρώτα αγοράζουν και μετά μας λένε: Για κοιτάξτε είναι καλό αυτό που αγόρασα;

• Like 3

Βοήθεια, όποιος ξέρει:

Για αρχάρια που έχει αρχίσει το παράλληλο και προχωράει, τι λέτε για το παρακάτω πέδιλο:

http://old.sporten.cz/eng/archive/catalog-2014/alpine-skis/lady/456-sensual.html

Τα βρίσκω καινούρια σε καλή τιμή ρε γμτ. Ξέρω ότι είναι για πιο προχωρημένους αλλά τι θα προτείνατε;

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Βοήθεια, όποιος ξέρει:

Για αρχάρια που έχει αρχίσει το παράλληλο και προχωράει, τι λέτε για το παρακάτω πέδιλο:

http://old.sporten.cz/eng/archive/catalog-2014/alpine-skis/lady/456-sensual.html

Τα βρίσκω καινούρια σε καλή τιμή ρε γμτ. Ξέρω ότι είναι για πιο προχωρημένους αλλά τι θα προτείνατε;

Δεν ξέρω καθόλου το brand, μπορεί κάπου στο εξωτερικό να είναι πασίγνωστα.

Σαν sidecut είναι μια χαρά. Νομίζω και στα ελληνικά καταστήματα μπορείς να βρεις καλές προσφορές σε επώνυμα μοντέλα λίγων χρόνων πιο πίσω.

• Like 2

Σας ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα πληροφορίες που μου δώσατε.

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γι αυτό τον εξοπλισμό που μου πρότειναν σε κατάστημα

https://www.rossignol.com/int-en/rossignol-evo-70-black-yellow-boots-alpine-rbh8150-000-2018-2019.html

https://www.rossignol.com/int-en/catalog/product/view/id/353097/s/rossignol-pursuit-100-xpress2-skis-alpine-rahbk02-000-2018-2019/category/399/

Ευχαριστώ πολύ κ πάλι

Κατά τη γνώμη μου πάρε 80-90 flex και από πέδιλα όχι το 100. Πάρε το 200-300 για να σε πάει και πιο πέρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Καλή χρονιά! Αν το θέμα είναι οικονομικό σε λίγες μέρες με τα ίδια χρήματα θα μπορείς να πάρεις καλύτερο εξοπλισμό. Αυτά που έδειξες είναι ότι πιο φθηνό και κακής ποιότητας έχει η συγκεκριμένη εταιρεία.

• Like 1

Για το σκι δεν έχω αποψη αλλά...

Η συγκεκριμένη μπότα έχει last 104 mm που σημαίνει οτι απευθύνεται σε άτομα με μεγάλο, πολύ μεγάλο πλάτος πέλματος γι αυτό και χαρακτηρίζεται ως ...relax fit. Παπαριές δηλαδή. Πιστεύω οτι πολύ δύσκολα θα μετρήσεις το πόδι σου με last μεγαλύτερο από 100 mm.

Την αποκλείεις αμέσως, ζητάς από το κατάστημα που θα επισκεφτείς να σου μετρήσουν το πόδι για να βρουν ακριβώς τα μέτρα του και πριν αγοράσεις ποστάρεις αυτά που σου ξαναπροτείνουν (σε νέα version φυσικά. Επίσης θα πρότεινα και γω να πας σε μπότα με σκληρότητα >= 90)

Μπορεί να αναγκαστείς να ξαναπας 2 ή 3 φορές αλλά πίστεψέ μας θα κερδίσεις μόνο εσύ.

Όλες οι συμβουλές που έδωσαν οι παραπάνω φίλοι έγιναν με μοναδικό σκοπό να αποφύγεις μια λάθος αγορά και όπως φαίνεται έπιασαν τόπο.

Δες και τον παρακάτω σύνδεσμο για να πάρεις μια ιδέα για τα λάθη που γίνονται στην αγορά μιας μπότας και δώσε βάση στο 3 που αναφέρει το last.

Μπράβο σου που ρώτησες και δεν αγόρασες ακόμα

https://www.nordica.com/stories/the-seven-most-common-mistakes-skiers-make-when-buying-new-boots/?backstage=1

Edited by Velissarios
  • Like 3

Έχω last 115 και δεν ειμαι ο μόνος.

Έχεις last 115 αλλά όχι σε 26,5 mp. Όσο μεγαλώνει το mondo point αυξάνεται και το last. Άρα με 115 θα φοράς περίπου 30mp μπότα.Η μπότα που ανέβασε ο φίλος είναι μετρημένη στο 26,5 mp (σε αυτό το Mp αν θυμάμαι καλά δίνεται η μέτρηση) και πρέπει να είναι από τις φαρδύτερες που κυκλοφορούν .

Edited by Velissarios

Έχω Last μετρημένο 104 με 29.5 mondo, εξαιρέσεις υπάρχουμε.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Άρα θες μπότα με last περίπου 98!!! Το last που αναφέρουν οι εταιρείες το μετράνε στο 26,5. Μεγαλώνει 2mm ανα νούμερο μπότας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 4

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Έχω Last μετρημένο 104 με 29.5 mondo, εξαιρέσεις υπάρχουμε.

Προσωπικά έχω ταλαιπωρηθεί για αρκετά χρόνια με λάθος νούμερο μπότας.

Πρίν 18 χρόνια που ξεκίνησα σκι, αγόρασα μπότα 30.5 mondo αφού πρώτα με μέτρησαν. Last δεν ξέρω, γιατί τότε δε γνώριζα καν τι είναι.. Στο μαγαζί ωραία άνετη αίσθηση.

Στο βουνό? Η μπότα γαλότσα. Παράπονα στο μαγαζί, με ξαναμετράνε, 30.5. Κάνουν κάτι απόπειρες boot fitting, κάπως καλύτετα τη πάλεψα μερικά χρόνια.

Επόμενη μπότα από άλλο μαγαζί, λόγω καταστροφής της πρώτης, μετράμε 29.5 last 104. Ωραία λέω πέσαμε ένα νούμερο μια χαρά. Δοκιμάζω, ωραία σφηχτή σχετικά αίσθηση μια χαρά.

Στο βουνό? Μετά από 1 σεζόν γαλότσα.

Μου τυχαίνει ανταλαγή με ολόιδια μπότα στο 28.5. Μια χαρά, αλλά εντωμεταξύ είχαν αυξηθεί και οι απαιτήσεις μου και έβλεπα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και με το φάρδος (last). Μετά από 2-3 σεζόν μου ήταν πλέον πολύ φαρδιά, αλλά παλευόταν.

Χαλάει η μπότα πριν 2 χρόνια. Ξαναμετράω σε διάφορα brands, Dalbello, Head, Nordica, Rossignol, όλα με έβγαζαν 29-29.5 και last 104.

Δεν τη ξαναπατάω λέω, ζητάω 27.5 και last 100 αυστηρά. Όλοι οι πωλητές να διαφωνούν.

Καταλήγω σε μία Nordica. Στο μαγαζί αρκετά σφιχτή. Στο βουνό? Όνειρο!

Για να μη κουράζω, θέλω να καταλήξω πως, άκου το πόδι σου και όχι απόλυτα το μετρητίρι ή τους πωλητές..

Μη φοβηθείς αν είναι σφιχτή στο μαγαζί.. Αρκεί να μη σε πονάει! Προσοχή στο last!!!!

Edited by sbird
  • Like 5

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Οταν αγοραζουμε μποτα στο μαγαζι δεν πρεπει να κουνιεται Τιποτα μεσα στο ποδι, χωρις να ποναει πουθενα. Εννοειται οτι δοκιμαζουμε αργα το απογευμα και κατα προτιμηση χειμωνα. Το καλοκαιρι το ποδι πρηζεται απο την θερμοκρασια κατι που σημαινει λαθος νουμερο. Η μετρηση του ποδιου ειναι σχετικη...... ναι μεν εχεις ενα μπουσουλα αλλα να εμπιστευεστε αυτο που νιωθετε. Καθε μαρκα και καθε μοντελο ειναι διαφορετικα. Δοκιμαστε οσο γινεται περισσοτερες και μην βιαστειτε αν δεν ειστε 95% σιγουροι.......

• Like 3

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Για να μη κουράζω, θέλω να καταλήξω πως, άκου το πόδι σου και όχι απόλυτα το μετρητίρι ή τους πωλητές..

Μη φοβηθείς αν είναι σφιχτή στο μαγαζί.. Αρκεί να μη σε πονάει! Προσοχή στο last!!!!

Τα είπες όλα!

• Like 1

Έχεις last 115 αλλά όχι σε 26,5 mp. Όσο μεγαλώνει το mondo point αυξάνεται και το last. Άρα με 115 θα φοράς περίπου 30mp μπότα.Η μπότα που ανέβασε ο φίλος είναι μετρημένη στο 26,5 mp (σε αυτό το Mp αν θυμάμαι καλά δίνεται η μέτρηση) και πρέπει να είναι από τις φαρδύτερες που κυκλοφορούν .

Είμαι 115 με 28.5 αριστερό και 114 με 28 δεξί.

Η 104 δίνει 108 στο 28,5 όπως ήταν οι παλιές μου σε 90flex.

Οι νέες είναι 102 -> 106last με 120flex.

Πιέζουν λίγο(έως πολύ) αλλά που θα μου πάνε, θα τις ξεχειλώσω μεχρι το τέλος της σαιζόν.

Όπως και να 'χει οι μπότες κάποιου αρχάριου καλύτερα να μην είναι ενοχλητικές στην πίεση που ασκούν στο πόδι και να μην έχουν τρελά flex γιατί ποτέ δε θα μάθουν να τις λυγίζουν. Για άνθρωπο 1.80cm και 80kg 80-90flex μου μοιάζουν ταμάμ. 70 είναι λίγα, 100 μάλλον πολλά. Ανάλογα και τη μάρκα πάντα.

• Like 3

να πω και την δικη μου αποψη στο θεμα της μποτας και στο θεμα του flex , καθως την πρωτη δικη μου μποτα που αγορασα ηταν μολις πριν 3 χρονια φορεσα την Fischer Soma Progressor 10 που εχει Flex 100 και ποτε δεν με εχει κουρασει ,δεν με εχει πονεσει οσες ωρες σκι και να κανω.. ενω παλαιοτερα αρκετες με τις νοικιαρικες ετυχε να με ενοχλουν! οποτε θεωρω πως σημασια εχει αυτος που θα σου δωσει την μποτα να ξερει καλα την δουλεια του και να ασχοληθει μαζι σου και με το ποδι σου! δεν φοβηθηκα το flex 100 που εχει και τωρα που εχω προοδευσει και στο σκι μου φαινεται πως εκανα την σωστη επιλογη! δευτερον , για τον φιλο εδω θεωρω πως πρεπει να αγορασει εναν εξοπλισμο με γνώμονα το μελλον , δηλαδη εναν εξοπλισμο για "intermediate" επιπεδο που θα τον βοηθησει να εξελιχθεί...

τωρα οσο αφορα τα σκι , εκει εχεις πολλες επιλογες.. απ οτι καταλαβα κοιτας για on piste ski, και η Rossignol που βλεπεις ειναι κορυφαια εταιρια θεωρω απλα γιατι ειναι σχετικα πιο ακριβη ,αν θες να δεις και σε κατι πιο φθηνο θα πρότεινα αν μπορεις να δοκιμασεις Atomic (ας πουμε τα Redster X5 ειναι μαι χαρα για καποιον που θελει να προοδευσει ) καθως θα σου πρότεινα και τα Fischer progressor f18 (τα οποια χρησιμοποιω κι εγω ) και ειναι πραγματικα ξεκουραστα και forgiving

ενα ωραιο ski test για τετοιο ειδος skiis ειναι το παρακατω :
https://www.worldskitest.com/en/alpintest1/men-allround-2018-19

Edited by taskoum
  • Like 3

fischer-progressor-f18-2016-17.png

θα σου πρότεινα και τα Fischer progressor f18 (τα οποια χρησιμοποιω κι εγω ) και ειναι πραγματικα ξεκουραστα και forgiving

Το F18 που έχεις είναι φανταστικό πέδιλο! Το έχει φίλος και μάλιστα του το είχα προτείνει εγώ.

Δε θα το χαρακτήριζα όμως ακριβώς intermediate.. Οκ είναι φιλικό για κάποιον intermediate, παρόλα αυτά δε πιστεύω πως είναι κατάλληλο για πρώτο πέδιλο για αρχάριο.

• Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Έγω το λέω από την άποψη πως είναι πολυ forgiving, θελει πολυ λαθος τακτικη για να πεσεις με αυτο στο carving δηλαδή...οπότε γι αυτό και το προτείνω και Γιατί προσωπικά με βοήθησε να εξελιχθω..(αντιμετωπίζει απλα καποια ζητηματα στις μεγαλες ταχυτητες και αν βγεις εκτος πιστας προφανως καθως δεν ειναι για εκει) απλα θεωρω πως αν ο φιλος μας εδω πάρει ένα πέδιλο για εντελώς αρχάριο στάδιο τότε σε κάνα 2 χρόνια άντε 3 θα ψάχνεται πάλι για αγορά.. βέβαια αυτά είναι σχετικά με το ποσό συχνά κάνει ο καθένας

fischer-progressor-f18-2016-17.png