Jump to content
ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΣ

Αγορά Πέδιλου

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι την βοήθεια σας για να βρω τα κατάλληλα χαρακτηρίστικά του πέδιλου που επιθυμώ να αγοράσω.

Είμαι 28ετών, 186ύψος, 82κιλά, όσον αφορά τν εμπειρία μου κάνω σκι περιπου μία δεκαετία και έχω κατέβει όλες τις πίστες των χιονοδρομικών της Βορείου Ελλάδος και του Bansko.

Έχω διαβάσει πάρα πολλά για την σωστή επιλογή του ιδανικού πέδιλου. Τι συμβουλές έχετε να μου δώσετε;

Καλώς ήρθες. Η πρώτη συμβουλή είναι να βάλεις ένα βίντεο με εσένα να κάνεις σκι και άλλο ένα με το σκι που σκοπεύεις να κάνεις. Αλλιως δυσκολο να συμβουλεψουμε σωστα. Αν δεν έχεις περιέγραψε τα

Η δεύτερη είναι αν εχεις οικονομικες σκέψεις και αγχος να πάρεις σκι μέχρι 300 ευρώ

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Πρόσφατο βίντεο δεν έχω(δεν είμαι αρκετά ψώνιο φαίνεται :ermm::stuart:), ίσως θα μπορούσα να έχω μετά το τριήμερο της Κ.Δευτέρας. Προτιμώ να κάνω σκι εντός πίστα, εκτός πίστας κάνω σπανίως σε χιονοδρομικά που γνωρίζω πολύ καλά, αλλά δεν με ενδιαφέρει τέτοιου τύπου σκι. Όσο για το οικονομικό μπορώ να διαθέσω 300Ε για πέδιλα.

Για να καταλάβουμε καλύτερα το επίπεδό σου και αν θα μπορείς να πας και να οδηγησεις τα πεδιλα. Επίσης αν προτιμάς κοφτό σκι και rebound οπότε να σε πάμε σε μικρή ακτίνα η πιο απαλες στροφες για πέδιλο με πιο μεγάλη.

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Προτιμώ τις κοφτές στροφές αλλά όλη μέρα δεν μπορώ να την βγάλω έτσι, δεν αντέχουν τα πόδια. Οποτέ ας μιλήσουε για μία ενδιάμεση λύση καλύτερα αν υπάρχει κάτι.

Απλά μια μικρή σημείωση εδώ (όχι για εσένα). Πολλοί φίλοι νομίζουν ότι οι κλειστές στροφές είναι πιο εύκολες. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

• Like 7

Νίφει!

Η αλήθεια είναι ότι σε αλλό παλαιότερο post έχει ξανά αναφερθεί το Fisher Progressor F18 και F19 και διάβασα αρκετά καλά σχόλια. Απλά για να βρω και 2-3 εναλλακτικές θα ήθελα να μου εξήσετε αν είναι εύκολο πως καταλήγω στα χαρακτηριστικά όπως sidecut, ,radius. Τα F18 για παράδειγμα που μου προτείνατε έχουν sidecut 22-74-103 και radius12-15μ.

Κοιτα, το f 18 πχ που αναφέρεται, ειναι ενα πολυ γνωστό (απο τα best sellers) πεδιλο πιστας, που ανηκει στη μεγακη κατηγορια των all around skis. Ειναι η κατηγορια των σκι, η οποια όλος ο κοσμος θα το φορεσει και θα κάνει σκι. Δεν ειναι τοσο ειδικα οσο τα gs η τα sl

Και αυτη η κατηγορια εχει split αναλογως και της σκληροτητας τους. Τα top performance πχ η τα easy cruisers κλπ.

Δεδομενου οτι δεν φαινεται να εχεις στο μυαλο σου κατι ειδικο (σαν να λέμε "θελω ενα sl") και δεν είμαστε σίγουροι για το επίπεδο σου (δεν εχει σημασια να κατεβαίνεις μια πιστα αλλα ο τροπος που την κατεβαινεις), σου πρότειναν αυτο ως ενα σκι που μπορουν να περάσουν καλα οι πάντες (απο κατω του μετρίου σκιερς μεχρι experts που δεν εχουν απαιτησεις).

Το sidecut ειναι οι διαστάσεις που εχει το σκι στο φτυαρι, μεση και ουρα. Γενικα ολοι ασχολουμαστε με τη μεση τους και οχι με τα άλλα δυο.

Η ακτινα ειναι τι ακτινα θα χαραξουν τα σκι στο χιονι οταν γωνιασουν. Με αυτο επισης ασχολουμαστε.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 8

εγω που εχω τα Fischer θα σου λεγα να μην το σκεφτεις καν , ειναι το σκι που σου "μαθαινει' να κανεις σωστες στροφες , πολυ συγχωρητικο και δεν θα το βαρεθεις "ευκολα" καθως εναι και για πιο κλειστες στροφες οτι πρεπει και γαι τις ανοικτες που κανουν οι αρχαριοι (στις μεγαλες ταχυτητες το νιωθεις καπως λιγοτερο σταθερο αλλα απο την μια σε "ενημερωνει" να χαλαρωσεις λιγο :P ) ... αν θες να δεις κατι αλλο θα σου προτεινα και τα Αtomic redster x5 , βεβαια λογικα μαζι με δεστρες θα πανε πανω απο 300 που λες παντως ειναι και αυτο εξαιρετικο πεδιλο για αρχη γιατι τα ειχα δανειστει μια φορα απο φιλο! Δωσε βαση στην μποτα παντως , καθως εκει ειναι το δυσκολο κομματι . πλεον δυσκολα να δεις καποιο σκι που να σε δυσκολευει τοσο!

Edited by taskoum

fischer-progressor-f18-2016-17.png

Βαλεντίνο πας επειγόντως για μπότες. Ια σου πρότεινα 100αρα τουλάχιστον. Από πέδιλο θα σου έλεγα τα f19. Όλα αυτά όμως σε θεωρητικό επίπεδο καθώς δε ξέρουμε τι σκι κάνεις. Σε ποια χιονοδρομικά πας για να μπορέσει κάποιος να σε δει και να κάνει μια εκτίμηση. Επίσης για Atomic μην πολύ κοιτάς καθώς είναι κατιτίς πιο ακριβά, εκτός αν βρεις καμμιά τρελή ευκαιρία

• Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Πρώτα μπότες flex θα σου πρότεινα 100- 120 ,στο σωστό νούμερο και όσο ποιο στενή μπορείς για το πόδι σου και για να έχεις μια ιδέα από τιμές σε καινούργια αρχική τιμή από 380 μέχρι 500 σε λίγο παλαιότερη και με τις εκπτώσεις πιστεύω πως με 200-300 ευρώ θα πάρεις κάτι αρκετά καλό .ξεκινάς έτσι και μετά σκι ,καλό θα είναι να έχεις δοκιμάσει μερικά σκι σχετικά καλά έτσι ώστε να μπορείς να έχεις μια άποψη .

• Like 8

..Ο εμπειρος παντα ξεχωρίζει. Ευχαριστουμε mammut, ελπίζουμε να σε βλεπουμε πιο συχνα.

Βαλεντινε κρατα καλα αυτα που σου έγραψε ο mammut. Εχει σωσει πολλούς απο εμάς.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 3

Oλοι με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ και πιστεύω πολλόυς ακόμα που διαβάζουν τις συμβουλές σας τώρα αλλά και στο μέλλον. Απλά μία ακόμα ερώτηση, για να καταλάβω για πιο λόγο πρέπει να αλλάξω μπότες; Τι διαφορά έχουν οι δικές μου που είναι 70 και 100-120 που μου προτείνεται;

Oλοι με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ και πιστεύω πολλόυς ακόμα που διαβάζουν τις συμβουλές σας τώρα αλλά και στο μέλλον. Απλά μία ακόμα ερώτηση, για να καταλάβω για πιο λόγο πρέπει να αλλάξω μπότες; Τι διαφορά έχουν οι δικές μου που είναι 70 και 100-120 που μου προτείνεται;

Κεφάλαιο μπότες

1. Ως προς τη σκληρότητα (flex)

Η πρώτη (και πρόχειρη) απάντηση που μπορεί να σου δώσει κάποιος, είναι "η σκληρότητα". Και για να μην παρεξηγηθούμε, η αίσθηση στο πόδι, για όλες ίδιες είναι. Το θέμα είναι πόσο εύκολα (ή δύσκολα) κάμπτονται όταν ασκείς πίεση στα καλάμια (το λεγόμενο "πέσε μπροστά") και πόσο γρήγορα/έντονα επανέρχονται στην αρχική τους θέση.

Για να διευκολυνθεί η συζήτηση, σκέψου την μπότα ως ένα ελατήριο (ή ακόμα καλύτερα έμβολο που εξωτερικά έχει ελατήριο). Όσο πιο σκληρή είναι η μπότα, τόσο πιο άμεσα μεταδίδεται η πίεση που ασκείς εσύ μέσω αυτών, στα σκι σου. Αντίστοιχα, λαμβάνεις και το αντίστοιχο feedback από το χιόνι και σκι σου. Πολλές φορές οι μπότες παρομοιάζονται με την ανάρτηση στα αυτοκίνητα. "Θέλεις έλεγχο και επιδόσεις? Σφιχτή ανάρτηση". Μόνο που στις μπότες, απλά δεν ισχύει το αντίστροφο, δηλαδή "άνετη ανάρτηση - χαλαρή οδήγηση" . Δηλαδή με το να φοράς μία μαλακή μπότα (όπως πχ 70 flex σε άντρα 80 κιλών), δεν προσφέρει καμία "άνεση" κατά τη διάρκεια του σκι. Ίσα ίσα, οι εντολές που δίνεις, "δεν περνάνε" στα σκι, ή περνάνε πολύ πιο "¨φιλτραρισμένες". Αξίωμα :"Η μπότα υπάρχει εκεί για να μεταφέρει σωστά και με ακρίβεια τις πιέσεις που ασκεί το πόδι μας, στα σκί"

Εδώ λοιπόν εντοπίζεται η προφανής διαφορά των μποτών που έχεις ("εύκαμπτες"), σε σχέση με τις μπότες που σου προτείνουν οι φίλοι.

2.Ως προς την εφαρμογή πάνω στο πόδι σου.

Έχοντας κάνει την ανάλυση σε σχέση με το flex, κρατάμε το "αξίωμα" που αναφέρεται παραπάνω. "Η μπότα υπάρχει εκεί για να μεταφέρει σωστά και με ακρίβεια τις πιέσεις που ασκεί το πόδι μας, στα σκί". Για να συμβεί αυτό όμως δεν αρκεί να είναι σκληρή η μπότα. (Για να επανέλθουμε στο παράδειγμα του αυτοκινήτου, σκέψου να έβαλες σωστή ανάρτηση, αλλά να προσπαθείς να ελέγξεις το αυτοκίνητο που έχει ζάντες 16" αλλά λάστιχα 17"!)

Πρέπει να είναι και όοοοσο το δυνατόν πιο σφιχτή στο πόδι μας. Πόσο σφιχτή? Όσο αντέχεις, χωρίς να σου δημιουργεί πόνο, έντονο μούδιασμα ή έντονη δυσφορία που να νιώθεις ότι πχ θα λιποθυμήσεις. Για να είναι λοιπόν σφιχτή στο επιθυμητό επίπεδο, πρέπει (απλοϊκά)

α) να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά η μπότα στα δάχτυλα και στην φτέρνα (περίπου αυτό είναι το σωστό νούμερο ως προς το μήκος)

β) να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά η μπότα στον αστράγαλο, στη φτέρνα, στο πλαϊνό του ποδιού σου, στο coup de pied (το κουντουπιέ ντε). Δηλαδή κάθε μικροκίνηση που κάνουν τα δάχτυλα ή ο αστράγαλος εσωτερικά και οποιαδήποτε πίεση ασκείται, αυτή να μεταφέρεται. (off topic : Επειδή πολλοί θα αναρωτιούνται (όπως και εγώ), το ποίες είναι αυτές οι μικρο-κινήσεις το εξηγεί ένας καλός δάσκαλος. Δυστυχώς πολλές φορές το θεωρούν αυτονόητο και εξ'αυτού πρέπει να ρωτήσετε συγκεκριμένα "Δάσκαλε, τι κινήσεις κάνει και τι πιέσεις ασκεί το πόδι μου μέσα στη μπότα?")

Πληροφοριακά, ένας μπούσουλας για τον εσωτερικό όγκο της μπότας είναι αυτό που αναφέρεται ως "last". Το last είναι τα χιλιοστά που έχουν οι μπότες στο πιο φαρδύ σημείο του ποδιού, με νούμερο αναφοράς το 26,5. Μετά για κάθε νούμερο, αυξάνει και αναλογικά το last (νομίζω κατά 2 mm). Έτσι λοιπόν υπάρχουν στενές μπότες (πχ 97 mm), μεσαίες ( πχ. 100 mm) και φαρδιές (102+ mm). Δεν μπορούν όλα τα πόδια να φορέσουν στενές μπότες, γι'αυτό λέγεται "όσο πιο στενές μπορείς να φορέσεις".Αυτό είναι το αξίωμα Νο 2 : Φορέστε μπότες στο σωστό νούμερο και όσο πιο στενές αντέχει το πόδι σας"

Επίσης μπορεί η στενή μπότα της Χ εταιρείας να σε "χτυπάει" κάπου και να είναι ακατάλληλη για το δικό σου πόδι, αλλά να είναι κατάλληλη της Ψ εταιρείας.

Έρχεται το εύλογο ερώτημα. "Καλά όλα αυτά, αλλά που κολλάει το 1 (σκληρότητα) με το 2 (εφαρμογή) στο πόδι?"

'Ελα που για μία διαβολική σύμπτωση, καμία μπότα με χαμηλό flex δεν έρχεται στενή. Οι μπότες με χαμηλό flex χαρακτηρίζονται ως αρχαρίων διότι δεν προσφέρει τίποτα άλλο από το να δώσει απλά σε κάποιον τη δυνατότητα να δει πως είναι να τσουλάς στο χιόνι. O skier που θα αγοράσει για αρχή μία τέτοια μπότα, δυστυχώς θα χρειαστεί πολύ σύντομα να την αντικαταστήσει εφόσον θέλει να ασχοληθεί με αυτό το άθλημα. Ειδάλλως δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για αγορά σκι.

edit : Το παραπάνω μπλα-μπλα συμπυκνώνεται άριστα στη φράση του mammut " πρώτα θα σου πρότεινα μπότες με flex 100-120, στο σωστό νούμερο και όσο πιο στενή μπορείς για το πόδι σου"

Τελευταίο αξίωμα. "Όσων το σκί μεταμορφώθηκε γρήγορα (προς το καλύτερο) αυτό προέρχεται είτε από μαθήματα, είτε από τις σωστές μπότες (φυσικά μπορεί και τα δύο). Κανενός το σκι δεν μεταμορφώθηκε από αγορά ενός νέου σκι".

Ευχαριστούμε αυτούς που έσωσαν το σκι μας και την εξέλιξή μας, βοηθώντας να μάθουμε (και μας παρείχαν) πως είναι η σωστή μπότα.

Edited by GiGi
  • Like 18

Καλησπέρα κι από εμένα.

Εγώ που είμαι 1,85 - 78 κιλά και είμαι αρχάριος, μια μπότα με 90 φλεξ είναι αρκετή για εμένα, ή πρέπει να δω για μεγαλύτερο ;

Όλοι οι πωλητές μου πρότειναν 90 πάντως.

Ευχαριστώ!

Καλημέρα ,

Να μην επιλέξεις με κριτήριο το Flex αλλά με το τι κάθετε σωστά στο πόδι σου , διαφορετική μπότα θα πάρει κάποιος που κάνει 5 φορές με κάποιον που κάνει 30 το χρόνο , επίσης έχει να κάνει με το τη θέλεις από την μπότα κλπ κλπ κλπ .Θέλω να καταλήξω πως το είμαι αρχάριος και μου πρότειναν 90 flex δεν λέει τίποτα από μόνο του μπορεί να είναι σωστό αλλά μπορεί να είναι και λάθος, στο αιτιολόγησαν

• Like 1

Πράγματι το πιο σημαντικό είναι να περάσεις πολλές πολλές ώρες σε μαγαζιά με μεγάλη γκάμα επιλογών και να βάλεις πολλές πολλές μπότες. Μια από αυτές μαγικά θα κάτσει καλά στο πόδι σου.

Θα έλεγα να μην πάρεις κάτω από 80 flex και να μην πάρεις πάνω από 100 αλλά κυρίως να πάρεις αυτή που θα κουμπώσει σωστά στο πόδι σου, ούτε θα πονάει αλλά και θα είναι και πολύ καλά εφαρμοστή.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Πράγματι το πιο σημαντικό είναι να περάσεις πολλές πολλές ώρες σε μαγαζιά με μεγάλη γκάμα επιλογών και να βάλεις πολλές πολλές μπότες. Μια από αυτές μαγικά θα κάτσει καλά στο πόδι σου.

Θα έλεγα να μην πάρεις κάτω από 80 flex και να μην πάρεις πάνω από 100 αλλά κυρίως να πάρεις αυτή που θα κουμπώσει σωστά στο πόδι σου, ούτε θα πονάει αλλά και θα είναι και πολύ καλά εφαρμοστή.

Μιχάλη ποιό μαγαζί στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή εχει μεγάλη γκάμα επιλογών. Άσε θα σου πω εγώ. Κανένα!
  • Like 5