Jump to content
kaps

Δεκέμβριος 2019

Recommended Posts

Μιχάλη, η πρώτη κατάβαση την Κυριακή,αν γίνει, αφιερωμένη σε σένα ειλικρινά για όλα αυτά τα νέα του καιρού που καθημερινά μας λες.!!!

• Like 3

Ρα άστα αυτά κα στείλε πάνες.

Μισογεμάτα ποτήρια: O καιρός μας έκανε τη χάρη και το Σάββατο θα πέσει μια αξιοπρεπής στρώση χιονού πάνω στο υπάρχον. Θεωρώ ότι ααν πρόγνωση με το χιόνι που θα πέσει το Σάββατο και σαν εικόνες που βλέπουμε από κάμερες η αίσθησή μου είναι ότι Καιμάκ, Βασιλίτσα, Πισοδέρι και Παρνασσός θα έχουν αρκετό χιόνι για (πέτρο)σκι και να ανοίξουν πίστες.

Η επόμενη βδομάδα θα είναι ιδανική για σκι με ωραίες ζεστές θερμοκρασίες που επειδή είναι μικρή η μέρα θα λιώνει το χιόνι πολύ σιγά. Είμαστε μέσα Δεκέμβρη, η μέρα είναι πολύ μικρή και οι θερμοκρασίες δεν θα είναι +12, θα είναι +5. Φυσικά Κυραική θα είναι η καλύτερη ποιότητα χιονιού και κάθε μέρα μετά το χιόνι θα είναι κάπως χειρότερα.

Όλοι οι μίζεροι δεν θα πάνε για σκι και θα έχουμε τα χιονοδρομικά για την πάρτυ μας. Τα παλιά σκι και επίθεση.

Η Ζέστη θα κρατήσει 5 μέρες και όχι παραπάνω και έχουμε καλη κακοκαιρία λίγο πριν τα Χριστούγεννα.

Μισοάδειο: Κυριακή ο καιρός έχει τάση για ομίχλες αλλά θα το δούμε. Δεν θα έχουν 4 μέτρα χιόνι τα χιονοδρομικά. Αφού θα έχει θετικές θερμοκρασίες δεν αξίζει να πας για σκι. Τα Χριστούγεννα δεν θα έχει 4 μέτρα χιόνι οπότε η σεζόν είναι χάλια και σκι θα κάνουμε μετά το Γενάρη μπορούμε να προβλέψουμε τον καιρό ένα μήνα μπροστά.

• Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Κάτι μου λέει ότι το επόμενο ΣΚ θα ανοίξει και το φαλακρό.Το Σάββατο βλέπω ότι θα ρίξει αρκετό χιόνι και σε συνδυασμό με την καλή βάση που έχεις ως τώρα νομίζω θα είναι αρκετό για να το κρατήσει τις 2 μέρες που προβλέπονται θερμοκρασίες μέχρι 7 βαθμούς.Μετα την Τετάρτη ξαναπέφτει η θερμοκρασία και ίσως ρίξει και καμια νιφαδα.Οποτε ας ελπίσουμε πριν τις γιορτές να λειτουργήσει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1

Φυσικά Κυραική θα είναι η καλύτερη ποιότητα χιονιού και κάθε μέρα μετά το χιόνι θα είναι κάπως χειρότερα.

Όλοι οι μίζεροι δεν θα πάνε για σκι και θα έχουμε τα χιονοδρομικά για την πάρτυ μας. Τα παλιά σκι και επίθεση.

το χιονοδρομικο (Παρνασσου) θα ανοιξει?

Edited by thanasissin

LP3weby.jpg

το χιονοδρομικο (Παρνασσου) θα ανοιξει?

Σε αυτό δε μπορεί να δώσει απάντηση ο Μιχάλης. Είναι θέμα χιονοδρομικού

• Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Ε μα εχει φαγωθει, παρτε τα παλια σκι και πηγαινετε :)

θα πανε καμια 20αριά ατομα την κυριακη επανω και θα κατσουν στη σειρά έξω απο τα εκδοτήρια να περιμένουν

• Like 3

LP3weby.jpg

...είχα χρόνο να σας γράψω ασυναρτησίες

Βρε, μήν νοιώθεις άσχημα. Δεν περιμένουμε κάτι καλύτερο από σένα.

Ωραία χιονίζει τώρα. Ταμείο αύριο το πρωί να δούμε τι χιόνι έχει κάτσει και ποια χιονοδρομικά θα ανοίξουν.

Υπέροχη βδομάδα σκι ακολουθεί και έχουμε πολλές και βάσιμες ελπίδες η άνοδος της θερμοκρασίας να είναι μόνο 4-5 μέρες και 21-24 του μήνα να έχουμε την κακοκαιρία που θα μας ανοίξει και με πλήρες χιόνι τη σεζόν τη σωστή στιγμή για Χριστούγεννα.

• Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ωραία χιονίζει τώρα. Ταμείο αύριο το πρωί να δούμε τι χιόνι έχει κάτσει και ποια χιονοδρομικά θα ανοίξουν.

Υπέροχη βδομάδα σκι ακολουθεί και έχουμε πολλές και βάσιμες ελπίδες η άνοδος της θερμοκρασίας να είναι μόνο 4-5 μέρες και 21-24 του μήνα να έχουμε την κακοκαιρία που θα μας ανοίξει και με πλήρες χιόνι τη σεζόν τη σωστή στιγμή για Χριστούγεννα.

Για ποια χκ μιλάμε τώρα;!;!; Ποια θα φάνε την κακοκαιρια 21-24;

12001473193_1a46c8783a_z.jpg

Κάτσε βρε μια βδομάδα πριν. Είναι πολύ μακρυά, πάντως κάτι καλό θα έρθει

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Εντάξει το Ανήλιο σήμερα? Δε πιστεύω να φοβήθηκε κανείς την ομίχλη?

Υπέροχες μέρες για σκι μέχρι τη Πέμπτη. Ξαναγράφω η μέρα είναι πολύ πολύ μικρή, η γωνία που βαράει ο ήλιος το χιόνι μικρή και η θερμοκρασίες δεν είναι και τόσο ψηλές. Το χιόνι θα είναι 10 φορές καλύτερο και θα λιώνει 20 φορές πιο αργά από όσομε τον ίδιο καιρό 20 Μαρτίου.

Ύστερα από αρκετά χρόνια ο Παρνασσός επιτέλους το έχει φάει με δύο Νοτιάρες κακοκαιρίες, βαρύ υγρό χιόνι που στουμπώνει. Τόσα χρόνια μας άνοιγε τη σεζόν Βορινό ελαφρύ χιόνι που δεν μαζεύει εύκολα ύψος όπως το πατάνε. Από ότι μου μεταφέρουν οι ρουφιάνοι μου είμαστε κομπλέ και θα κρατήσει πολλές μέρες. Απλά ζουν σε ένα ροζ συννεφάκι ο Χοντρός και ο Βλαστός που μας στερούν υπέροχο σκι Σήμερα , αύριο μεθαύριο.

Ντέρμπι για το τι θα γίνει μετά τις 21 του μήνα. Τα πράγματα είναι οριακά, κακοκαιρία θα έρθει με οριακές θερμοκρασίες και μπορεί να πέσει πολύ χιόνι, μπορεί και λίγο, ενώ χαμηλά και Νότια μάλλον θα πέσει βρόχα. Λογικά κατά την Τρίτη θα ξεκαθαρίσει, όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά, παραμένω αισιόδοξος ότι τα Χριστούγεννα θα έχουμε μπόλικα ανοιχτά χιονοδρομικά. Από την άλλη φοβάμαι πως σχεδόν σίγουρα Μαίναλο,Πήλιο κλπ θα έχουν ραδίκια.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Υπέροχες μέρες για σκι αύριο μεθαύριο με πολύ καλή ποιότητα χιονιού αλλά και μέχρι το Σάββατο όπου φυσικά σιγά σιγά το χιόνι θα χαλάει ποιοτικά.

Ξαναγράφω η μέρα είναι πολύ πολύ μικρή, η γωνία που βαράει ο ήλιος το χιόνι μικρή και η θερμοκρασίες δεν είναι και τόσο ψηλές. Το χιόνι θα είναι 10 φορές καλύτερο και θα λιώνει 20 φορές πιο αργά από όσομε τον ίδιο καιρό 20 Μαρτίου.

Ντέρμπι για το τι θα γίνει μετά τις 21 του μήνα. Τα πράγματα είναι οριακά, κακοκαιρία θα έρθει με οριακές θερμοκρασίες και μπορεί να πέσει πολύ χιόνι, μπορεί και λίγο, ενώ χαμηλά και Νότια μάλλον θα πέσει βρόχα. Λογικά κατά την Τρίτη θα ξεκαθαρίσει, όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά, παραμένω αισιόδοξος ότι τα Χριστούγεννα θα έχουμε μπόλικα ανοιχτά χιονοδρομικά. Από την άλλη φοβάμαι πως σχεδόν σίγουρα Μαίναλο,Πήλιο κλπ θα έχουν ραδίκια.

Θα ήθελα να το περιμένω για αύριο πρν γράψω ότι ο Παρνασσός και ΒασιλίτσοΑνηλιοΠισοδέριΚαιμάκ3-5 κέρδισαν αλλά παμε πάρα πολύ καλά. Με τη βάση που έχουν και άλλο ένα σετ Νοτιάρικο χιόνι είμαστε κομπλέ. Απλά και οι θερμοκρασίες είναι οριακές και η κακοκαιρία δεν έχει ξεκαθαρίσει πως θα έρθει

• Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Πολύ φοβάμαι πως χάθηκε και η τελευταία ελπίδα για Χριστούγεννα σε ΚαλαβρυτοΜαιναλοΠήλιο. Στα Καλάβρυτα το καλύτερο και πολύ αισιόδοξο σενάριο έχει Βαθιά Λάκκα και πάνω (πολύ οριακά στην ευθεία) να μπορεί να ανοίξει.

Για τα άλλα αύριο το πρωί, το ντέρμπι είναι πολύ γερό. Λίγο παραπάνω πιθανότητες έχει στα Κελλάρια το να είμαστε καλά παρά το να έχει ραδίκια.

Aπό 10 του μήνα επόμενη σοβαρή κακοκαιρία φοβάμαι ότι πριν τις 12-13 του μήνα δεν θα κάνουμε σκι. Πιθανότατα σύντομα μετά να κάνουμε σκι αλλά θα δείξει.

Αλέξη θα τόλμαγα να γράψω ότι 17 του μήνα θα είναι ανοιχτή η Βασιλίτσα αλλά φοβάμαι ότι θα πέσω έξω ύστερα από 14 χρόνια και δεν το γράφω.

Δεν ευθυνόμαστε για επικίνδυνες καφετέριες με αναβατήρες που έχουν χιόνι αλλά δεν ανοίγουν.

Αλέξη

Πραγματικά σου ζητάω συγνώμη για 14η χρονιά. Του χρόνου θα προσπαθήσω ακόμα περισσότερο να πέσω έξω να χαμογελάσεις. Η αλήθεια είναι ότι 14 μέρες πίσω πρόγνωση σιγά τα αυγά αλλά τότε φάνηκε, ζητώ συγνώμη. Και για την ιστορία υπολόγιζα σήμερα να χιονίζει και να ανοίξουμε αλλά ευτυχώς αρκούσαν οι δυο Νοτιάρες.

Και του χρόνου και του χρόνου.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

δεν ειδες ποια σαυρα ανοιξε τον μηνα???? :P ξεχασες τι εγινε προπερσι???

• Like 2

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Δυστυχώς θα σηκώσω τα χέρια ψηλά για το πρωί. Θέλουμε και τα απογευματινά run για να δούμε που θα κάτσει η μπίλια.

Τα χαμηλά χιονοδρομικά τα ξεχνάμε και δίνει μάχη Παρνασσός για τα Κελλάρια με τις θερμοκρασίες. Πολύ πιθανό ο Περικής να είναι κομπλέ και στη βάση του Ηρακλή να έχει ραδίκια.

Για την Βόρεια Ελλάδα μόνο το Καιμάκ έχει κερδίσει. Τα άλλα θα δώσουν μάχη με τις θερμοκρασίες και να δούμε και τι χιόνι θα έχει μείνει από το προηγούμενο.

Θα έλεγα να προετοιμαστείτε ψυχολογικά για το σενάριο να έχει μόνο το Καιμάκ σκι την Πρωτοχρονιά.

Ανεβείτε αυτές τις μέρες λέμε που γυρίζει...μπορεί να μην ξαναέχουν τόσο χιόνι σύντομα....

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Αλέξη

Πραγματικά σου ζητάω συγνώμη για 14η χρονιά.

Με πληγώνεις ρε μπαγάσα για 14η χρονιά, αλλά το άσχημο είναι οτι είμαι μικρός ακόμη και θα σε τρώω στη μάπα για άλλα τόσα...

• Like 3

Θα έλεγα να προετοιμαστείτε ψυχολογικά για το σενάριο να έχει μόνο το Καιμάκ σκι την Πρωτοχρονιά.

Ανεβείτε αυτές τις μέρες λέμε που γυρίζει...μπορεί να μην ξαναέχουν τόσο χιόνι σύντομα....

Σε άκουσα και πήγα σήμερα, γιατί είδα εχθές καιρό και είδα ζεστές και βροχές όσο......πάει :-(

Πάντως βόρεια ,το φαλακρό πάνω από τα 2000, είναι κομπλέ και αποκλείεται να το χάσει, σήμερα με +10, ήταν κρύσταλλο, μέχρι αργά :-) χαμηλά βέβαια, ούτε με έλκηθρο :-(

904db8fe395f038dd10628853ed9022f.jpg48b607d195036fc5676fe5213e0bf7b4.jpg84509cb5cafd87409ee73d943c458985.jpg

• Like 12

Γεια σου ρε Γρηγόρη τσιμεντοεναρξοσεζόν μου. Επειδή δεν θέλω να γίνω vro, krokos και Γρηγόρης αλά να αρχίσω τη σεζόν με κάπως πιο μαλακά χιόνια ακόμα και να ανοίξει θα αποφύγω να ανέβω ή να κάνω πολύ σκι και θα έλεγα το ίδιο να κάνετε και εσείς.

Στην προοπτική να κάνουμε αξιοπρεπές σκι σήμερα δεν έχω ιδέα τι να απαντήσω

Aυριο

post-6-0-38721400-1576605667_thumb.png

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Γεια σου ρε Γρηγόρη τσιμεντοεναρξοσεζόν μου. Επειδή δεν θέλω να γίνω vro, krokos και Γρηγόρης αλά να αρχίσω τη σεζόν με κάπως πιο μαλακά χιόνια ακόμα και να ανοίξει θα αποφύγω να ανέβω ή να κάνω πολύ σκι και θα έλεγα το ίδιο να κάνετε και εσείς.

Στην προοπτική να κάνουμε αξιοπρεπές σκι σήμερα δεν έχω ιδέα τι να απαντήσω

Aυριο

Αν είχε πατήσει ρατρακ,θα ήταν τέλεια η πίστα.....κάτω από την αθραυστη κρουστά,αν βαρουσες με δύναμη με το τακούνι της μπότας, έβρισκες πούδρα :-)

When you ski ice remeber, it was powder sometime before you got there and it will be powder again.

Eσείς τώρα θέλετε να μάθετε πότε θα κάνετε σκι. Πολλές απαιτήσεις έχετε από τον Άγιο Βασίλη. Δύσκολος καιρός για προγνώσεις.

Θα πέσουν περίπου 40 εκατοστά χιονιού εάν το επιτρέψουν οι θερμοκρασίες στα χιονοδρομικά μας μέχρι την Δευτέρα. Δεν θα το επιτρέψουν και πολύ από αυτό θα χαθεί σαν βροχή. Πόσο θα χαθεί δεν μπορεί κανείς να το πει από σήμερα, Επίσης οι θερμοκρασίες για την Κυριακή πχ ακόμα και σήμερα βγάζουν 5 βαθμούν διαφορά από μοντέλο σε μοντέλο και από σενάριο σε σενάριο.

Η αίσθησή μου είναι ότι Βασιλίτσα με Ελίμεια, Παρνασσός στα Κελλάρια και Καιμάκ θα μπορείς να χιονοδρομίσεις με αξιοπρέπεια τα Χριστούγεννα. Τα άλλα χιονοδρομικά φοβάμαι πως την πατήσανε.

Μετά τα Χριστούγεννα κανένας δεν έχει ιδέα τι καιρό θα κάνει ούτε καν σαν τάση.

Πιθανό το απόγευμα να έχουμε καλύτερη εικόνα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Επειδη ο καιρός βλέπουμε πως πάει δε θέλει πολύ να το καταλάβει κάποιος.......

Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσετε τόσο το καλύτερο..

Στα κεντρικά και νότια ΧΚ Δε θα κάνει κανείς σκι ΧριστουγεννοΠρωτοχρονια .

Χαρείτε τις ζέστες και τη λιακάδα , κάντε πεζοπορίες ραφτιγκ και ποδηλατοβόλτες στο βουνό , θα χρυσοπληρώσετε που χρυσοπληρώσετε τη διαμονή σας κάντε και κάτι.

Θαύματα δε γινονται!!!

Edited by evz0nas
  • Like 2

12001473193_1a46c8783a_z.jpg

Στα κεντρικά και νότια ΧΚ Δε θα κάνει κανείς σκι ΧριστουγεννοΠρωτοχρονια .

100 ευρώ στοίχημα ότι θα κάνουμε Κελλάρια (δεν ευθυνόμαστε για επικίνδυνες καφετέριες με αναβατήρες που δεν ανοίγουν λιφτ ενώ έχουν χιόνι)?

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

100 ευρώ στοίχημα ότι θα κάνουμε Κελλάρια (δεν ευθυνόμαστε για επικίνδυνες καφετέριες με αναβατήρες που δεν ανοίγουν λιφτ ενώ έχουν χιόνι)?

Μόνο 100 μπορεις;

Να σου δωσουμε μια κρατική επιδοτηση και εσενα ή εισαι υπερ των ιδιωτικοποιησεων;

• Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Άντε και σε λίγο ,θα τσουλαμε με την άδεια και του Χαρδαλιά :-) την πέσαμε από τώρα στη θάλασσα; Καλό καλοκαίρι λέμε όταν κάνουμε το τελευταίο μας σκι, όχι το πρώτο μας μπάνιο!   Από Κυριακή σαν να δροσίζει, γιατί είναι κάπως να αναβω την ψύξη στην επιστροφή από σκι:-) το θέμα είναι ότι ξεκινάει και το μελτέμι, και το δίλημμα κιτε 'η σκι ,είμαι μεγάλο. Θέλω να τσουλησω μια τελευταία, με όσο καλύτερες συνθήκες γίνεται, θα κρατήσει η δροσουλα μέχρι το άλλο ΣΚ που δεν θα χει αέρα , διλήμματα και θα μπορώ να σκιαρω επιτέλους νόμιμα;
    • Ναι ρε φίλε , τον άλλον τον ακατανομαστο από Χαλκίδα, ρώτησα τον Χρήστο Πίος είναι και δεν με λέει:-) μηπως τον ξέρεις; ΥΓ περιμένω να δροσίσει λίγο , να κάνω και εγώ απολογισμό με μια τελευταία, επιτέλους "νόμιμη" και χωρίς να δουλεύει το air condition στην επιστροφή:-)
    • γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να σε δει γιατρος που να εχει ειδικοτητα στις αθλητικες κακωσεις.....η αγωγη που πηρες στο νοσοκομειο ισως κανει για μενα που χρειαζομαι το ποδι μονο για να παταω συμπλεκτη
    • Εγω εχω πάθει διαστρεμμα β η γ βαθμου και μου έχουν βάλει το ποδι σε νάρθηκα, παιζω επαγγελματικά ποδοσφαιρο και δεν μου έχουν κάνει ούτε μαγνητικές ουτε κατι τετοιο.. Αν εφαρμόσω αυτη τη μέθοδος θα μειώσει τον χρόνο αποθεραπείας του? Γιατι ο γιατρός στο νοσοκομείο μου είπε ότι πρέπει να μείνει ακίνητο στο ναρθηκα για 2 3 εβδομαδες και συνολικά θελει 6 εβδομαδες για να επανέλθει. Αν το βγαλω σε 6 εβδομαδες θα χάσω ολη τη σεζόν οποτε αν μπορείτε να με βοηθήσετε, δεν θέλω να χάσω τους αγωνες..
    • Κάτι σαν βιάγκρα έεεε????....... 😂😂 Παραμένω λάτρης του παραδοσιακού..... όποτε και όταν το ξαναξεκινήσω.... και ας κάνω λιγότερα χιλιόμετρα και υψομετρικά😉😉
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. kostakiskal
      kostakiskal
      (51 years old)
    2. thakisn
      thakisn
      (36 years old)