Jump to content
kaps

Δεκέμβριος 2019

Recommended Posts

Αλέξη θα τόλμαγα να γράψω ότι 17 του μήνα θα είναι ανοιχτή η Βασιλίτσα αλλά φοβάμαι ότι θα πέσω έξω ύστερα από 14 χρόνια και δεν το γράφω.

Γράψε εσύ και τί σε νοιάζει... έτσι κι αλλιώς το κράξιμο δεν το γλιτώνεις...

• Like 2

Ναι πάει πολύ καλά για τις 10 η κακοκαιρία. Μετά είναι το θέμα που μάλλον θα φανεί προς τα που θα πάει αύριο το πρωί. Πάντως σερί χαμηλά κάθε τρεις μέρες θα περνάνε μέχρι τα Χριστούγεννα και αυτό είναι πολύ καλό.

Ρεαλιστικά παραμένω σταθερός ότι 17 του μήνα υπάρχουν πολλές πιθανότητες να έχουμε ανοιχτό Ελληνικό Χιονοδρομικό.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Αυτό που κάνεις τόσα χρόνια αδελφέ να μοιράζεσαι τις εκτιμήσεις σου είναι καταπληκτικό. Το έχω ξαναγράψει αλλά νιώθω την ανάγκη να στο ξαναπώ! Προσωπικά σου είμαι υπόχρεος και μακάρι να μπορέσω κάποτε να σε ευχαριστήσω και εγώ με κάποιο τρόπο,ιδανικά σε κάποιο χ/κ! Καλές γιορτές σε σένα και στην οικογένεια σου!!!

• Like 8

Αυτό που κάνεις τόσα χρόνια αδελφέ να μοιράζεσαι τις εκτιμήσεις σου είναι καταπληκτικό. Το έχω ξαναγράψει αλλά νιώθω την ανάγκη να στο ξαναπώ! Προσωπικά σου είμαι υπόχρεος και μακάρι να μπορέσω κάποτε να σε ευχαριστήσω και εγώ με κάποιο τρόπο,ιδανικά σε κάποιο χ/κ! Καλές γιορτές σε σένα και στην οικογένεια σου!!!

Ο Μιχάλης έχει φανατικούς οπαδούς.

Με τις πληροφορίες που μας δίνει έχουμε απολαύσει καταπληκτικές ημέρες σκι.

Ευχαριστούμε.

• Like 7

Εγώ του τηλεφωνώ όταν είμαι στο εξωτερικό και μου δίνει και πληροφορίες για χιονοδρομικά(Garmish). Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και από εμένα

• Like 2

Να πάτε στο γιατρό οι τρεις τελευταίοι. Χάλια είστε και δεν το έχετε καταλάβει. Τρέξτε να το προλάβετε. Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία...

Μιχαλάκη... μεταξύ μας ρε μπαγάσα... Τους πλήρωσες έτσι;

• Like 4

Μαστρο- Μικ σαν να μας τα λες ωραία. Δηλαδή του Αγίου Σπυρίδωνα περίπου κουμπωνουμε τα χειμερινά))....

• Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Αχ θυμάμαι τις παλιές καλές μέρες που ξύπναγα, έβαζα καφέ και μουσικούλα και πέρναγα μια ώρα στον υπολογιστή ώστε οι φίλοι μου να πάνε για σκι μόνο τις καλές μέρες και να αποφύγουν τις κακές.

Δυστυχώς με δυο τέρατα εδώ μέσα ζήτημα να παίζει ένα δεκάλεπτο για καιρό κάθε πρωί...Θα φάτε πολύ ομίχλη καιθα δείτε πολλές κάμερες να χάνετε μέρερς με ορατότητα να το ξέρετε.

Πάμε πολύ καλά για τις δύο κακοκαιρίες 10 και 14 του μήνα, υπάρχουν πολλές ελπίδες μετάα τα μέσα του μήνα να υπάρχει αρκετό χιόνι για ανοιχτό Ελληνικό Χιονοδρομικό.

Θα ήθελα να έρθει η Δευτέρα να τις δούμε λίγο καλύτερα πριν βάλουμε χιονολάστιχα και κερώσουμε γιατί υπάρχουν πολλά ενδεχόμενα πως θα έρθει η 14 του μήνα και τι θα γίνει μετά.

• Like 12

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Λογικά την Κυριακή είτε κάποιο χιονοδρομικό θα ανοίξει (για πετροσκι πάντα) είτε θα αποφασίσουν να μην ανοίξουν γιατί δεν είναι έτοιμοι/διαχείριση χιονιού κλπ.

Δυο κακοκαιρίες με θερμοκρασίες για χιόνι έτοιμες, πάμε πάρα πολύ καλά.

Λίγο υπομονή μέχρι Τετάρτη να κάνουμε ταμείο από την πρώτη κακοκαιρία και να φανεί καλύτερα η δεύτερη.

Βάλτε καλού κακού χιονολάστιχα και κερώτε αν έχετε χρόνο.

• Like 13

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ο Μιχάλης έχει φανατικούς οπαδούς.

Με τις πληροφορίες που μας δίνει έχουμε απολαύσει καταπληκτικές ημέρες σκι.

Ευχαριστούμε.

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Η σταθερή αξία του forum, ένα πράγμα σαν τον... μάγο της φυλής: όλοι τον σέβονται και τον ακούν.

Ευχαριστούμε Μιχάλη

• Like 3

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Του εχουμε ανανεωσει το συμβολαιο μεχρι το 2023..... οι διαπραγματευσεις ηταν δυσκολες........

• Like 8

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Τέλεια. Ειδικά η ρήτρα να έρχεται ένας για babysitting 7 με 8 το πρωί απόρησα που την υπογράψατε.

Βασικά κυρίες και κύριοι φοβάμαι ότι τα νέα δεν είναι καλά. Το διάστημα μετά τις 14 του μήνα θα είναι ζεστό και ξερό. Δυστυχώς δεν βλέπω μέχρι τα Χριστούγεννα κάτι να αλλάξει αυτό το μοτίβο (χωρίς φυσικά να σημαίνει αυτό ότι πχ 20 του μήνα αποκλείεται να φανεί να έρχεται κάτι όπως περνάνε οι μέρες).

Δυστυχώς επτωχεύσαμε. Αν κάποια χιονοδρομικά καταφέρουν να έχουν μπόλικομπόλικο χιόνι (που δεν το βλέπω) στις 15 ίσως δώσουν σκι τις επόμενες βδομάδες.

Aν είχα να ποντάρω θα έβαζα λεφτά στο ότι η Βασιλίτσα και 3-5 την Κυριακή θα έχουν χιόνι για (πετρο)σκι και μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχει μείνει ελάχιστο. Μάλιστα τα 3-5 ίσως και μεθαύριο να τους φτάνει. Για τα άλλα Φαλακρό (που έχει βάση) και Καιμάκ . Ο Παρνασσός και τα Καλάβρυτα απλά ελπίζω να κάνουν το θαύμα τους.

Μετά απλά ελπίζουμε να αρχίσει να αλλάζει η πρόγνωση από αύριο.

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Μιχάλη δέ θα αλλάξει τίποτα έως την επόμενη εβδομάδα...Ειδικά όταν οι θερμοκρασίες είναι τόσο χάλιά, ότι κ να πέσει ειδικά κεντρική-νότια Ελλάδα θα γίνουν γάργαρο ρυάκι .. Νομίζω θέλει τουλάχιστον κανά 10 ήμερο με αρνητικές για να παγώσει το έδαφος

Edited by evz0nas

12001473193_1a46c8783a_z.jpg

Τρίτη Τετάρτη εμένα μου φαίνεται στανταρακι με καλό κρύο και καλουτσικο υετό, μετά μην βάλει την ζέστη που βλέπω είναι το θέμα :-( ελπίζω σε αυτήν την μακροπρόθεσμη να πέσω έξω :-)

Δηλαδή Μιχάλη και σε αυτήν την μακροπρόθεσμη πάλι μέσα έπεσα; :-)

Αν και δέχομαι πλέον επαγγελματικέςπροτάσεις, για μακροπρόθεσμες 10ημερες και βάλε, δεν μπορώ να πω ότι χαίρομαι, σκι όποιος προλάβει μέχρι τις 15, μετά ακόμη και τα κοντινά βουλγαρικά χκ, μάλλον θα ζοριστουν, δεν τους έχει αφήσει ο καιρός να παράξουν πολύ τεχνητό χιόνι και φυσικό έχει πέσει μόνο Μπάνσκο στα πολύ ψηλά, που το κρατάνε ακόμη κλειστό....

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 1

Αφού έχεις μάθει βρε.

Aς απολαύσουμε τις εικόνες που χιονίζει στα χιονοδρομικά μας, ας απολαύσουμε και την κακοκαιρία του Σαββάτου που θα βάλει μπόλικο πράμα και μετά είναι βέβαιο ότι θα βάλει πολύ ζέστη.

Πιθανότατα την Κυριακή κάποια χκ να έχει αρκετό χιόνι να ανοίξουν το οποίο με σωστό πάτημα δεν είμαι σίγουρος ότι θα λιώσει αμέσως. Είναι πολύ μικρή η μέρα τώρα και πιστεύω θα κρατήσει 5-6 μέρες ανάλογα με το πόσο είναι φυσικά.

Οπότε το πιθανότερο είναι σύντομα να κάνουμε σκι. Στη συνέχεια το πιθανότερο είναι να μας πάει με ζέστη μέχρι τις 20 - 22 του μήνα και ψάχνουμε ήδη την επόμενη κακοκαιρία και το επόμενο κρυο.

• Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Τους τελευταίους 3 μήνες είμαστε σταθερά +1,5 - 2 βαθμούς (σταθμοί Φαλήρου, ΠΟλυδρόσου, Αράχωβας) από τον περσινό μέσο όρο και κάτι λιγότερο από το μ.ο. πενταετίας.

Βέβαια το ξέρεις και εσυ ότι μπορεί σε μερικές βδομαδες να ρίξει ένα μέτρο από το πουθενά και να πάει σερί έτσι όποτε θα χρειάζεσαι αναπνευστήρα. Πέρα από την πλάκα ούτε το περσινό μου φαίνεται ακραίο ούτε το φετινό.

• Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Nαι οι τελευταίοι τρεις μήνες ήταν εξωφρενικά ζεστοί και μάλιστα έχουν γράψει και ρεκόρ άπνοιας σε πολλά μέρη.

Αυτό δεν έχει καμία σημασία για την συνέχεια του χειμώνα, μην προκαταβάλετε τίποτα. Το διάστημα 15 και μετά είναι κλασσικό για Ελλάδα να έχουμε τέτοιες θερμοκρασίες και μετά να μας θάβει στο χιόνι ή να μην κάνει και τίποτα.

Απολαύστε τις υπέροχες εικόνες Παρνασσού, Πισοδερίου και 3-5 κλπκλπ, στα οποία νομίζω σύντομα κάποιος θα κάνει τις πρώτες του καταβάσεις. Εγώ Κυριακή μάλλον θα είμαι Παρνασσό και νομίζω σίγουρα θα βγουν στροφούλες με ορειβατικά. Αν έχει αρκετό για άνοιγμα ελπίζω να μην είναι τόσο άχρηστοι και να ανοίξουν.

Τα 3-5 έχουν πάει εξαιρετικά.

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Στα καλά νέα της ημέρας και ο Παρνασσός και η Βασιλίτσα τα έχουν πάει καλύτερα από το αναμενόμενο. Το Πισοδέρι δεν το πιστεύω ότι και να γράψει και θα έλεγα να μην το πιστεύει κανένας. H κακοκαιρία του Σαββατου επίσης είναι μια χαρά θα πέσει καλό χιόνι και η Κυριακή θα είναι μια υπέροχη έρα για σκι.

Στα κακά νέα της ημέρας και στον Παρνασσό μάλλον είναι εντελώς άχρηστοι και ΔΕΝ θα ανοίξει την Κυριακή που θα έχει φρέσκο και κρύο (μάλλον επαναλαμβάνω) αλλά θα περιμένουμε να τσιμεντώσει και να γίνει μπίχλα το χιόνι και θα ανοίξει τη Τετάρτη που είναι και εργάσιμη.

Στα ακόμα χειρότερα νέα της ημέρας η ζέστη είναι πια σίγουρη 16-22 του μήνα,

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Αχ έτσι θα μας κατάντησει ο φετινός χειμώνας...

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2610903608975189&id=100001667250071

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1

Καλημέρα σε όλους, καλή σεζόν να έχουμε χωρίς τραυματισμούς και με μεγάλα χαμόγελα σε κάθε μέρα σκι (ξύπνησαν από τις 5.00 και είχα χρόνο να δω καιρό και να σας γράψω ασυναρτησίες)

Πιστεύω ότι θα είναι μια υπέροχη χιονοδρομική σεζόν που όσοι θέλουν να δουν το ποτήρι μισοάδειο θα κάτσουν σπίτι και δεν θα χαμογελούν, θα ανέβουν με την κουτσή και τη Μαρία μόνο τις μέρες που θα γίνεται χαμός. Σήμερα που βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο, ξεκινάμε με 4-5 χιονοδρομικά 15 Δεκεμβρίου τη σεζόν μας με καλό χιόνι και μετά να ακολουθει μια υπέροχη βδομάδα για σκι με λιακάδες.

Σαν πρόγνωση με το χιόνι που θα πέσει το Σάββατο και σαν εικόνες που βλέπουμε από κάμερες η αίσθησή μου είναι ότι Καιμάκ, Βασιλίτσα, Πισοδέρι και Παρνασσός θα έχουν αρκετό χιόνι για (πέτρο)σκι και να ανοίξουν πίστες.

Ακολουθούν Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη υπέροχες μέρες για σκι με λιακάδες και επειδή είναι μικρή η ημέρα μη σας αγχώνει καθόλου η άνοδος της θερμοκρασίας θα μιλάμε για χιόνι εξαιρετικό πουδριστό ΚΔ και μια χαρά για σκι ΤΤΠ.

Παρατήστε τις δουλειές σας και τα παιδιά σας και πάμε για σκι. Άλλωστε τη Δευτέρα 16.12 είναι του Αγίου Ονουφρίου του πρωτοσεζόνΠουδριστή μεγάλη η χάρη του.

Δεν ευθυνόμαστε για επικίνδυνες καφετέριες με αναβατήρες που έχουν χιόνι αλλά δεν ανοίγουν.

Κερώστε και βάλτε χιονολάστιχα, καλή σεζόν σε όλους. Βασικά χιονολάστιχα μπορείτε και να μη βάλετε αν ανέβετε με άλλο αμάξι ή πούλμαν Κυριακή Δευτέρα.

Για όσους θελουν ποτήρι μισοάδειο θεωρώ ότι τα χιονοδρομικά μας θα δώσουν μάχη να κρατήσουν το χιόνι μέχρι να πέσει η θερμοκρασία περίπου στις 22-24 του μήνα. οπότε ναι για Χριστούγεννα δεν σας βλέπω καλά. Ακόμα και για αυτούς πάντως η μέρα είναι πολύ μικρή, προφανώς και θα λιώνει το χιόνι αλλά σε ρυθμούς πολύ αργότερους από ότι λιώνει μέσα Φλεβάρη πχ. Άλλώστε δεν θα είναι και τραγικά ψηλά η θερμοκρασία πχ +12 με Abdul, απλά θα έχει +5 στο χιονοδρομικό.

Μέχρι τότε ελπίζω να έχουμε λιώσει με ένα ιδανικό μαγικό 5ήμερο σκι να κάψουμε τετρακέφαλους με την αρχή της σεζόν.

Υ.Γ. Παργματικά δεν έχω ιδέα τι θα κάνουν τα Καλάβρυτα. Δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος αλλά είναι πιθανό η Στύγα να έχει χιόνι για σκι. Χαμηλά χλωμό.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 9

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Υ.Γ. Παργματικά δεν έχω ιδέα τι θα κάνουν τα Καλάβρυτα. Δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος αλλά είναι πιθανό η Στύγα να έχει χιόνι για σκι. Χαμηλά χλωμό.

Με βάση το ανάγλυφο που είδα όταν ανέβηκα μέσα από τη πίστα πεζοπορώντας μέχρι επάνω τέλος Σεπτέμβρη, μου φαίνεται απίθανο. Μιλάμε για χαντάκια/νεροφαγώματα μέσα από τα οποία ανεβαίναμε λες και είχαν σκαλοπάτια, βάθους τουλάχιστον μισού μέτρου.

Εκτός κι αν έχουν γίνει χωματουργικά έκτοτε. (λέμε τώρα...)

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Προσπαθώ να δω το ποτήρι μισογεμάτο Αλλά δε μου βγαίνει. Ελπίζω να αλλάξει η πρόγνωση

Ετοιμάζω ειδικές προσευχές για την Παρασκευή. Θα τις πούμε μαζί και κάτι θα γίνει! Edited by ashbury
  • Like 4

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Άντε και σε λίγο ,θα τσουλαμε με την άδεια και του Χαρδαλιά :-) την πέσαμε από τώρα στη θάλασσα; Καλό καλοκαίρι λέμε όταν κάνουμε το τελευταίο μας σκι, όχι το πρώτο μας μπάνιο!   Από Κυριακή σαν να δροσίζει, γιατί είναι κάπως να αναβω την ψύξη στην επιστροφή από σκι:-) το θέμα είναι ότι ξεκινάει και το μελτέμι, και το δίλημμα κιτε 'η σκι ,είμαι μεγάλο. Θέλω να τσουλησω μια τελευταία, με όσο καλύτερες συνθήκες γίνεται, θα κρατήσει η δροσουλα μέχρι το άλλο ΣΚ που δεν θα χει αέρα , διλήμματα και θα μπορώ να σκιαρω επιτέλους νόμιμα;
    • Ναι ρε φίλε , τον άλλον τον ακατανομαστο από Χαλκίδα, ρώτησα τον Χρήστο Πίος είναι και δεν με λέει:-) μηπως τον ξέρεις; ΥΓ περιμένω να δροσίσει λίγο , να κάνω και εγώ απολογισμό με μια τελευταία, επιτέλους "νόμιμη" και χωρίς να δουλεύει το air condition στην επιστροφή:-)
    • γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να σε δει γιατρος που να εχει ειδικοτητα στις αθλητικες κακωσεις.....η αγωγη που πηρες στο νοσοκομειο ισως κανει για μενα που χρειαζομαι το ποδι μονο για να παταω συμπλεκτη
    • Εγω εχω πάθει διαστρεμμα β η γ βαθμου και μου έχουν βάλει το ποδι σε νάρθηκα, παιζω επαγγελματικά ποδοσφαιρο και δεν μου έχουν κάνει ούτε μαγνητικές ουτε κατι τετοιο.. Αν εφαρμόσω αυτη τη μέθοδος θα μειώσει τον χρόνο αποθεραπείας του? Γιατι ο γιατρός στο νοσοκομείο μου είπε ότι πρέπει να μείνει ακίνητο στο ναρθηκα για 2 3 εβδομαδες και συνολικά θελει 6 εβδομαδες για να επανέλθει. Αν το βγαλω σε 6 εβδομαδες θα χάσω ολη τη σεζόν οποτε αν μπορείτε να με βοηθήσετε, δεν θέλω να χάσω τους αγωνες..
    • Κάτι σαν βιάγκρα έεεε????....... 😂😂 Παραμένω λάτρης του παραδοσιακού..... όποτε και όταν το ξαναξεκινήσω.... και ας κάνω λιγότερα χιλιόμετρα και υψομετρικά😉😉
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. kostakiskal
      kostakiskal
      (51 years old)
    2. thakisn
      thakisn
      (36 years old)