Jump to content
kaps

Δεκέμβριος 2019

Recommended Posts

Κοιτάξτε εξω απο το παράθυρο σας τις επόμενες 20 μερες

ΧΕΙΜΏΝΑΑΑΑΑΑΑΣ. Κομπλέ σεζόν στα πιο πολλά ΧΚ των φώτων και μετά

Που το βλέπεις το κομπλέ; ΒΑ ρεύμα πολύ χιόνι εκεί που δεν έχει χκ, και στα δικά σας ψίχουλα , να κάνετε πετροσκι και αν!.στην πλειοψηφία χκ αλλά και χώρας, ψοφοκρυο χωρίς ίχνος υετού. Χάνω κάτι;

Που το βλέπεις το κομπλέ; ΒΑ ρεύμα πολύ χιόνι εκεί που δεν έχει χκ, και στα δικά σας ψίχουλα , να κάνετε πετροσκι και αν!.στην πλειοψηφία χκ αλλά και χώρας, ψοφοκρυο χωρίς ίχνος υετού. Χάνω κάτι;

Αναφέρομαι στον Παρνασσό και τα Καλάβρυτα. Παράλληλα όπως γράφω πάντα πρέπει να βάλουν τεχνητό. Έχουμε μια χαρά χιόνι σήμερα ΠαρνασσοΚαλαβρυτα (για τις πέτρες περίμενε να κάνουμε ταμείο αύριο) και αν ειχαμε και τεχνητό ήδη θα μιλάγαμε για σκι χωρίς ίχνος πετρας.

Σκέψου το φαλακρό με τεχνητό. Σήμερα θα καρβαρες

Μιχάλη από όσο θυμάμαι δεν έγραψε κανεις ότι ο περσινός χειμώνας ήταν «αφύσικος». Ήταν ασυνήθιστα πλούσιος σε χιονοπτώσεις, κάτι που συμβαίνει στατιστικά κάθε 7 χρόνια περίπου στον Παρνασσό.

Χρήστο μπορώ να βρω τουλάχιστον 10 αναφορες του χιονοδρομικού κέντρου Παρνασσού για αφύσικο βαρύ ανεπανάληπτο χειμώνα. Με αυτές κάλυψαν την αδυναμία τους να ανοίγουν λιφτ μετά από κακοκαιριες. Σε αυτές αναφέρομαι.

Παράλληλα αυτό που τονίζω είναι ότι το χκπ δεν μπορεί να είναι προετοιμασμένο για χειμώνες φλουφλιδες. Αυτός είναι ο χειμώνας στην Ελλάδα με πολύ γερές κακοκαιρίες παγοποιησεις κλπ.

Αν θελουμε καφετέριες με αναβατήρες ας είναι έτοιμοι για χιονοπτώσεις των 15 πόντων. Αν θέλουμε χιονοδρομικό πρέπει να έχουν εξοπλισμό και προσωπικο για άνοιγμα με 40 πόντους κάθε 3 μερες

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Καλή χρονιά σε όλους παιδιά, υγεια, ειρήνη και χαμόγελα γεμάτη.

Κανένα φίλε. Και τα δύο τα βλέπεις καθώς και ukmo, gem, jna κλπ. Κοιτάς τα ensemble και φυσικά η πρόβλεψη που βγαίνει σήμερα είναι σαφέστατη: δεν έχουμε ιδέα τι θα κάνει

Ο χειμώνας πάντως είναι εδώ και είναι δυνατός

Αν θα είναι καλο για το φαλακρό και για τα δυτικά ΧΚ δεν το ξερω, την παρνασσαρα την έφτιαξε πολύ καλα

Για ακόμα μια χρονιά είναι σαφέστατο ότι χωρίς τεχνητό είμαστε άξιοι της μοιρας μας

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Καλη χρονια στους χιονοφάγους! Τι λέτε για αύριο Παρνασσό? Αξίζει να ανέβει κανείς απο θέμα καιρού?

SKI

SKI

SKI

SKI

SKI

SKI

SKI

SKI

Επίσης τι λέτε γιαυτο;

attachicon.gifBB16E29F-23F1-433E-AD59-235FE4F325C2.jpeg

Ποια εφαρμογή/σελίδα είναι αυτή που βλέπεις τον καιρό;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αύριο αέρα. Τεστ για το χιονοδρομικό. Γενικά πέρσι έκανε κάτι κουφά και δούλευε ο Βάκχος με τόσο αέρα αλλά δεν ξέρω φέτος. Επίσης δύσκολο να έχει όλη μέρα ομίχλη και το ίδιο δύσκολο να το λες καλή ορατότητα όλη μέρα. Θα ρίξει κάτι σε χιονακι.

Καλή μέρα για πολύ πολύ τολμηρούς που νιώθουν πολυ τυχεροί

Παρασκευή Σαββάτο μαγικές μέρες για σκι

Ναι έρχεται ωραία κακοκαιρία, είπαμε έχει χειμώνα φετος

Καλή χρονιά σε ολους

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Μάλλον μονο εμάς τους βόρειους έχει ξεχάσει η κακοκαιρία,δεν βλέπω ελπίδα για το φαλακρό ούτε την επόμενη βδομάδα.

Ποια εφαρμογή/σελίδα είναι αυτή που βλέπεις τον καιρό;

Καλή χρονια!

Είναι η εφαρμογή του snow-forecast.com που νομίζω «διαβάζει» κυρίως το GFS!

Παρασκευή φαίνεται ότι πρέπει όντως!

Παίζει σενάριο να ρίξει και κάτι λίγο απόψε και αύριο;

• Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Είναι με 6-12 ώρες καθυστέρηση το snowforecast

Καλύτερα windguru. Υπάρχουν τα link για όλα τα ΧΚ στο forum (κάπου)

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ω ναι βέβαια windy. Απλά δεν έχω βγάλει άκρη με το τι ύψος θα είναι τα σύννεφα για ομίχλη.

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Kαλή σου χρονιά γλυκό μου αγόρι. Ελπίζω σύντομα να κάνουμε παρέα/ Στις ιδιότητες της φωτογραφίας μπορείς να δεις την ημερομηνία 30/12/2019. Άσε που έκανα και Περικλή κομπλέ 26 του μήνα.

Ελπίζω να σας γίνει μάθημα και να πιστεύτε στα θαύματα, ειδικά αν τα έχω προβλέψει εγώ. Ε μα πια καλή η μετριοφροσύνη, αλλά ώρες ώρες με πνίγει το δίκιο και είναι καλύτερο να σπάω πλάκα με μικρά γατάκια που βλέπουν καιρό από το accuweather, την ΕΜΥ και την κουτσή Μαρία.

Ήδη ο αντιπρόεδρος δεσμεύτηκε για μισά χιονοδρομικά φουλ στο χιόνι. Μαύρο στις επόμενες εκλογές τον γκαντέμαρχο.

Επειδη ο καιρός βλέπουμε πως πάει δε θέλει πολύ να το καταλάβει κάποιος.......

Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσετε τόσο το καλύτερο..

Στα κεντρικά και νότια ΧΚ Δε θα κάνει κανείς σκι ΧριστουγεννοΠρωτοχρονια .

Χαρείτε τις ζέστες και τη λιακάδα , κάντε πεζοπορίες ραφτιγκ και ποδηλατοβόλτες στο βουνό , θα χρυσοπληρώσετε που χρυσοπληρώσετε τη διαμονή σας κάντε και κάτι.

Θαύματα δε γινονται!!!

100 ευρώ στοίχημα ότι θα κάνουμε Κελλάρια (δεν ευθυνόμαστε για επικίνδυνες καφετέριες με αναβατήρες που δεν ανοίγουν λιφτ ενώ έχουν χιόνι)?

post-6-0-50877300-1577959770_thumb.jpg

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Και ναι και όχι. Το καλύτερο είναι πάντα ακριβότερο, φυσικό είναι, το θέμα είναι πόσο ακριβότερα και πόσο καλύτερα. Φέτος, εγώ έμεινα στο Tasch. Δεν το μετάνιωσα καθόλου μα καθόλου και το ίδιο κατάλαβα και για τους υπόλοιπους συγκατοίκους. Πληρώσαμε το φτηνότερο ταξίδι στις Άλπεις των τελευταίων 5 ετών (όχι αθροιστικά). Μέναμε σε ξενοδοχείο, μεγάλο δωμάτιο, καλό έως πολύ καλό φαγητό, πάρα πολύ καλό πρωινό (από τα καλύτερα), καθαρό...... Δεν πήγαμε να πλύνουμε πιάτα, ούτε να καθαρίζουμε, ούτε να στρώνουμε τα κρεβάτια μας.  Για σκί πήγαμε, από το πρωί μέχρι τις 16.45 που κατεβαίναμε. Δεν μας έλειψε τίποτα. Την πρώτη μέρα "ταλαιπωρηθήκαμε" για να βρούμε τα πατήματα μας (που να αφήνουμε τα σκι στο Zermatt, κλπ, κλπ). Από το κέντρο του χωριού ήμασταν 15 λεπτά μακρυά. 12 λεπτά το τρένο, 1 λεπτό να πάω στον σταθμό από το ξενοδοχείο και 2 λεπτά περιθώριο προ αναχώρησης του γνωστού δρομολογίου. Οι άλλοι από το ξενοδοχείο τους, ήταν 7-8 λεπτά με ταχύ βάδισμα. Και δεν είδα να κάνουν περισσότερες βόλτες, 2-3 φορές που πήγα να τους δω οι μισοί είχαν πάει ήδη για ύπνο και οι υπόλοιποι ετοιμαζόντουσαν για ύπνο. Να σου βάλω ότι χάναμε 15-20 λεπτά κάθε μέρα; Πιθανώς. Αλλά ειδικά φέτος, ΠΗΓΑΜΕ ΦΤΗΝΑ. Όχι σε σχέση με Zermatt, αλλά σε σχέση με Άλπεις.
    • Το έχει στρώσει ήδη στα Κελλάρια, άνοιγμα για summer ski απο την άλλη βδομαδα;    
    • Μέτρια χρονιά αν και με έξυπνο προγραμματισμό (όταν ήταν εφικτός λόγω δουλειάς) και αρκετή δόση τύχης (λόγω καιρού και χιονοδρομικού) βγήκαν 11 μέρες στον Παρνασσό. Δύο ή τρεις καταβάσεις Σαχάρας και λουκι Δία τον Μάρτιο και κερασάκι στην τούρτα το Freeride World Qualifiers στις 13/3 που ήταν και η τελευταία μέρα λειτουργίας!  Αν μου είχε κάτσει ο καιρός στο Καρπενήσι θα είχα και 2 μέρες παραπάνω αλλά χαλάλι.. (τότε σκεφτόμουν έχω 2 μήνες ακόμα χαχα που να ήξερα...) Παραδόξως φέτος δοκίμασα να κολλάω δυο μέρες σερί και θεωρώ λειτούργησε καλύτερα από πλευράς κόστους και κόπωσης. Στα θετικά της σεζόν ότι φόρεσα φώκιες μια δυο φορές έστω και αν ήταν απλά για να γλιτώσω περπάτημα σε περιφερειακή και από κάτω της, για την δοκιμή περισσότερο δηλαδή!   Χρήστο αφιερωμένη η φωτό για την Σαχάρα που έχασες, του χρόνου με υγεία!
    • @vangelis_k : εύγε νεαρέ !!  Ετσι μου ´ρχεται να αρχίσω να κάνω σκέψεις μήπως και σε προτείνω για μέλος στο skiclub !  😏
    • αν πατε αποφυγετε να μεινετε αλλου εκτος saalbach hinterglemm αν μεινεις απο την αλλη πλευρα (Fieberbrunn Leogang) τρως μια σχετικη πικρα στο πηγαινε ελα στα συνδετικα λιφτ ....
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. giannis-ski
      giannis-ski
      (58 years old)
    2. Teofila01
      Teofila01
      (37 years old)