Jump to content
Koumparos

Εάλω η Πόλη

Recommended Posts

Σήμερα είναι από τις πιο ντροπιαστικές μέρες στην ιστορία τής Ελλάδος. 

Μεγάλη ντροπή. Δεν ξέρω τι να πω.

Αν το ΔΣ του συλλόγου και οι moderator του φόρουμ θέλουν να σβήσουν το θέμα που άρχισα, ας το κάνουν. Δεν με πειράζει.

Απλά έγραψα την σκέψη μου. Που είναι και σκέψη πιστεύω όλων των χριστιανών.

• Sad 1

όχι για την Ελλάδα ... θλίψη για τον πολιτισμένο κόσμο 

Edited by vaggelis
  • Sad 1

Γιώργο είναι μια μέρα θλίψης για την Ελλάδα και την παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά. Ντροπής όμως γιατί; Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι και δεν το κάναμε;

• Like 2

Νίφει!

Πιστεύω ότι μπορούσαμε να πιέσουμε πιο πολύ Χρήστο.

Πες το πίεση πολιτική, πίεση με άλλα "μέσα",  πες το πειθώ με πολιτικά μέσα, με αναφορές σε διεθνή δίκαια..... Έπρεπε να το είχανε προβλέψει πιο νωρίς ότι κάτι ψήνονταν.

Νομίζω φάγαμε μεγάλη ήττα. 

Το μέλλον θα δείξει.

Συγνώμη Γιώργο αλλά δεν καταλαβαινω την ουσία ?!? 

Εννοεις την άλωση της Κωνσταντινούπολης ? 

• Confused 1

Γιώργο, υπάρχουν πολλά άλλα που με κάνουν να νοιώθω οργή (όχι ντροπή) και συμβαίνουν στη χώρα μας. Απέναντι όμως, υπάρχει ένας ψυχοπαθής που του κάνουν όλοι αέρα και τον χαϊδεύουν. Αυτόν για να τον αντιμετωπίσεις θα πρέπει να αρχίσεις να παραλογίζεσαι κι εσύ (εμείς δηλαδή), επειδή παίζει για εσωτερική κατανάλωση. Είμαστε έτοιμοι να μπούμε σε αντιπαράθεση; Μπορούμε; Θέλουμε; Μή μας διαφεύγει ότι η διπλωματία των απέναντι είναι από τις καλύτερες, σε αντίθεση με τη δική μας που ακόμη παίζει πασιέντζα σε windows xp... Ψυχραιμία λοιπόν.

Συγνώμη αλλά η λέξη εμείς που διαβάζω σε κάθε πρόταση που κολλάει ? Εμείς ως τι ? Ως Έλληνες η ως κάτι άλλο που μου διαφεύγει ?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

• Like 3

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Αντι να ασχολιομαστε με ανευ ουσιας πραγματα ή τελος παντων ψυχολογικης κ μονο υποστασης, μιας κ δεν μπορουμε να κανουμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ........... Ας ασχοληθουμε καλυτερα με τη Θρακη την οποια εκτος απροοπτου την εχουμε χασει....... ΜΗΠΩΣ και το γλυτωσουμε....... Δεν μας φταιει η Ελληνικη Διπλωματια αλλα η ΔΙΧΟΝΟΙΑ! Δυστυχως οταν τα πραγματα θα ειναι στο απροχωρητο ΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ αυτοι που βαζουν σε αντιπαραθεση τους Ελληνες θα ειναι στο πρωτο αεροπλανο για Παρισι, Λονδινο κτλ οπου θα κανουν παλι "Αγωνα" οπως εκαναν κ στη χουντα........... ΟΜΟΨΥΧΙΑ ειναι αυτο που ψαχνουμε!!!!!!!!!!!!!!!

• Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

18 hours ago, kaps said:

...ΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ αυτοι που βαζουν σε αντιπαραθεση τους Ελληνες θα ειναι στο πρωτο αεροπλανο για Παρισι, Λονδινο κτλ οπου θα κανουν παλι "Αγωνα" οπως εκαναν κ στη χουντα.....

Εμμανουήλ... σύνελθε. Οι πολιτικοί μας αγαπούν την πατρίδα (όποια θεωρούν) και μάς νοιάζονται βρε... για μάς κοπιάζουν και στεναχωριούνται...

Τί; Αμφιβάλλεις;

On 7/12/2020 at 3:54 PM, bujinkan said:

Συγνώμη αλλά η λέξη εμείς που διαβάζω σε κάθε πρόταση που κολλάει ? Εμείς ως τι ? Ως Έλληνες η ως κάτι άλλο που μου διαφεύγει ?

Αχιλλέα, μόνο ως Έλλην ομιλώ. Δεν είμαι κάτι άλλο.

Αχιλλέα, μόνο ως Έλλην ομιλώ. Δεν είμαι κάτι άλλο.
Μάλλον δεν κατάλαβες την απορία μου . Να στο θέσω αλλιώς . Ως Έλληνες ποια η σχέση μας με την Αγιά Σοφιά .

2 hours ago, bujinkan said:

Μάλλον δεν κατάλαβες την απορία μου . Να στο θέσω αλλιώς . Ως Έλληνες ποια η σχέση μας με την Αγιά Σοφιά .

Όντος παράξενη απορία ! 
Η προσπάθεια παντός δεν είναι αυτό καθεαυτό η Αγία Σοφία αλλά να κατορθώσουμε να διατηρήσουμε την αυτοπεποίθηση μας ακμαία , εάν σαν κοινωνία χάσουμε την αυτοπεποίθηση θα γίνουμε περιθωριακά στοιχεία άλλων κοινωνιών  

ΥΓ ιστορικά ,έχει κτιστή  από κάποιο Ανθεμίο και Ισιδωρο  Έλληνες καί για αυτό  διεκδικούμε τα πνευματικά δικαιώματα. 😎😇Λέγεται  ότι κανένας μουσουλμάνος δεν αισθάνεται ηρεμία όταν προσεύχονται μιας και γνωρίζουν ότι είναι αφιέρωμα σε έναν άλλο θεό   

Edited by vaggelis

3 hours ago, bujinkan said:

Μάλλον δεν κατάλαβες την απορία μου . Να στο θέσω αλλιώς . Ως Έλληνες ποια η σχέση μας με την Αγιά Σοφιά.

Ο.Κ. Κατάλαβα.

Μόνο εμείς έχουμε σχέση με την Αγιά Σοφιά, ως Έλληνες Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Οι τούρκοι ουδέποτε την ένιωσαν δική τους. Μόνο κάτι συνθήκες έχουν υπογράψει γι' αυτήν, τις οποίες και αγνοούν σκοπίμως.

Ο.Κ. Κατάλαβα.
Μόνο εμείς έχουμε σχέση με την Αγιά Σοφιά, ως Έλληνες Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Οι τούρκοι ουδέποτε την ένιωσαν δική τους. Μόνο κάτι συνθήκες έχουν υπογράψει γι' αυτήν, τις οποίες και αγνοούν σκοπίμως.
Καμία σχέση όμως . Η αγία σοφία είναι σύμβολο του χριστιανισμού και χριστιανοί δεν είναι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον κόσμο . Επίσης μας αρέσει δεν μας αρέσει ούτε είναι ούτε ήταν ποτέ όπως λανθασμένα πολλές φορές διαβάζω ιδιοκτησία της Ελλάδος .

Όντος παράξενη απορία ! 
Η προσπάθεια παντός δεν είναι αυτό καθεαυτό η Αγία Σοφία αλλά να κατορθώσουμε να διατηρήσουμε την αυτοπεποίθηση μας ακμαία , εάν σαν κοινωνία χάσουμε την αυτοπεποίθηση θα γίνουμε περιθωριακά στοιχεία άλλων κοινωνιών  
ΥΓ ιστορικά ,έχει κτιστή  από κάποιο Ανθεμίο και Ισιδωρο  Έλληνες καί για αυτό  διεκδικούμε τα πνευματικά δικαιώματα. Λέγεται  ότι κανένας μουσουλμάνος δεν αισθάνεται ηρεμία όταν προσεύχονται μιας και γνωρίζουν ότι είναι αφιέρωμα σε έναν άλλο θεό   
Κτίστηκε από τον Ιουστινιανό άρα είναι ρωμαϊκή . Ήταν τζαμί μετά το 1453 και ο Κεμάλ την μετέτρεψε σε μουσείο το 1934 . Στο σήμερα λοιπόν έρχεται ο τρελός που όλοι ξέρουμε και την ξανακάνει τζαμί . Και φυσικά δεν την κάνει τζαμί για να την πει στους Έλληνες αλλά για άλλους πολιτικούς σκοπούς . Και ξαφνικά όλοι πέφτουν στη φάκα εδώ στην Ελλάδα και χάνουν το δάσος βλέποντας το δέντρο .

• Like 2

22 minutes ago, bujinkan said:

Καμία σχέση όμως . Η αγία σοφία είναι σύμβολο του χριστιανισμού και χριστιανοί δεν είναι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον κόσμο . Επίσης μας αρέσει δεν μας αρέσει ούτε είναι ούτε ήταν ποτέ όπως λανθασμένα πολλές φορές διαβάζω ιδιοκτησία της Ελλάδος.

Στην ελληνική γλώσσα λειτούργησαν όλοι οι πατριάρχες εκεί μέσα Αχιλλέα. Ελληνικό πνεύμα δημιούργησε αυτό το κτίριο, Έλληνες αρχιτέκτονες της Μικράς Ασίας, όπως και τη νομοθεσία του Βυζαντίου ο Ιουστινιανός την έγραψε στα ελληνικά. Αν δεν ήταν η γλώσσα και η εκκλησία μας, δεν θα γράφαμε σ' αυτό το forum τώρα στα ελληνικά.

Το περί "ιδιοκτησίας" πρώτη φορά το διαβάζω. Αν αναφέρεσαι στο Ε9, προφανώς όσοι το λένε είναι άσχετοι. Μήν υιοθετείς τέτοιες απόψεις.

• Like 1

Αφού εμείς τις κλείσαμε τις εκκλησίες και κυνηγούσαμε τους παπάδες, τι θέλουμε τώρα; Ο Ερντογάν είπε, ήταν αιτημα του λαου μου, και το σεβάστηκε. Μπράβο του. Η γυναίκα του είπε, θα την φυλάμε σα τα μάτια μας. Ευγε. Αυτοί είναι άξιοι να  φυλάνε την Αγία Σοφία, εμείς είμαστε βλήματα.

Λεμε τώρα θα καίμε σκουπίδια μεσα στην πόλη. Το Φ/Α έχει φτάσει στην ΑΓΕΤ αλλά μας είναι ακριβό. Τι τους θέλουμε λοιπόν τους υδρογονάνθρακες; Να τους πάρουν οι Τουρκοι που σέβονται τους πολίτες τους και τον πλανήτη.

Edited by pilio

Κάπως διαφορετικά μεγαλώσαμε.

Edited by vaggelis

Παιδιά, μήπως ξεφύγαμε σε σχολιασμό λίγο "εκτός πίστας";;

• Like 2
  • Haha 1

Petros Tsantilas

A ski won't change your life...

unless you ride it

8 hours ago, bujinkan said:

Καμία σχέση όμως . Η αγία σοφία είναι σύμβολο του χριστιανισμού και χριστιανοί δεν είναι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον κόσμο . Επίσης μας αρέσει δεν μας αρέσει ούτε είναι ούτε ήταν ποτέ όπως λανθασμένα πολλές φορές διαβάζω ιδιοκτησία της Ελλάδος .

συμφωνω ως ενα σημειο...οι καθολικοι για παραδειγμα δεν την δινουνε τοση σημασια/αξια οσο δινουμε εμεις....καποιοι αλλοι επισης παρολο που ειναι ορθοδοξοι χριστιανοι δεν ειναι συνδεδεμενοι με την Αγ.Σοφια οπως οι ελληνες....

Snow is on my D.N.A.

On 7/10/2020 at 7:51 PM, Koumparos said:

Πιστεύω ότι μπορούσαμε να πιέσουμε πιο πολύ Χρήστο.

Πες το πίεση πολιτική, πίεση με άλλα "μέσα",  πες το πειθώ με πολιτικά μέσα, με αναφορές σε διεθνή δίκαια..... Έπρεπε να το είχανε προβλέψει πιο νωρίς ότι κάτι ψήνονταν.

Νομίζω φάγαμε μεγάλη ήττα. 

Το μέλλον θα δείξει.

εγω πιστευω οτι δεν φαγαμε καμια ηττα...μεγαλωσαμε απο μικροι με καποια στερεοτυπα κ αρνουμαστε να δουμε λιγο παραπερα....η Κων/πολη ειναι τουρκικο εδαφος....οκ, η Αγ.Σοφια εγινε πιθανως απο ελληνες ? ισως οχι? αλλα εινια απο το 1453 στην Τουρκια...ακομα κ φωτια να την βαλει αν θελει ενας τουρκος προεδρος μπορει να το κανει...εκτος απο το να φαει κραξιμο τι αλλο δηλαδη να κανουμε? να στειλουμε αστυνομια να την φυλαει?? να κανουμε αντιποινα? τιποτα δεν γινεται....

δυστυχως εδω κ εκατονταετιες ανηκει στην τουρκια...ο αχωνευτος απο απεναντι πετυχε με ενα σμπαρο δυο τρυγονια

1. μας την εσπασε κ 2. εφτιαξε λιγο την εικονα του γιατι τελευταια τα πραγματα δεν του πανε κ οπως θα ηθελε...

αλλα τι πιεση θα επρεπε να κανουμε? τι μπορουμε να κανουμε δηλαδη?

και μην  πεφτουμε στην παγιδα με τις ανοησιες που λενε καποιοι εδω κ εκει να παμε να κανουμε το σπιτι του Κεμαλ μπουΧΧλο....αν ειναι δυνατον....χαρη θα κανουμε στον Ερντογαν...(οχι οτι γινεται να το κανουμε γιατι ειναι τουρικο εδαφος τυπικα αλλα να χαμε να λεγαμε)

το καλυτερο που θα ειχαμε να κανουμε ειναι να μην τσιμπησουμε το δολωμα που μας εριξε....αλλα το καναμε

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

Ας ασχοληθουμε καλυτερα με τη Θρακη την οποια εκτος απροοπτου την εχουμε χασει.......

Για πες τι ξέρεις; Να ξέρω αν είναι να μετακομίσω εγκαίρως

• Like 1

17 hours ago, Petrinio said:

Παιδιά, μήπως ξεφύγαμε σε σχολιασμό λίγο "εκτός πίστας";;

Θα έλεγα πως ως συνήθως και σαν ,ωραίοι ως  Έλληνες, λέμε την άποψη μας ...... 
το καλύτερο όμως το είπες εδώ ΅Παιδια΅ !