Jump to content
ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

Μετακομίζοντας στο εξωτερικό...

Recommended Posts

39 minutes ago, ΜΠΟΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ said:

Καταρχήν δεν το κάνω για να σας κάνω να ζηλεψετε. (Εντάξει , ίσως λίγο να το κάνω 😜) Αλλά για να μοιραστώ την εμπειρία και την χαρά μου. Για μενα έτσι μεγαλωνει η χαρά...

.

Εσύ μπορεί να μη το κάνεις για να ζηλέψουμε φυσικά , αλλά παρόλ'αυτά ζηλεύω και θα ήθελα να γυρίσω το χρόνο πίσω (όταν ήμουν νέος) να προσπαθήσω να βρω μια δουλειά κοντά στις Άλπεις!

• Like 3

34 minutes ago, jimakos said:

Έχουν τον τρόπο τους οι Ελβετοί. Σήμερα το πρωί είχαν έναν άνθρωπο που έλεγχε για μάσκες όταν έφτανες στην ουρά του λίφτ και έναν όταν επιβιβαζοσουν. Αξίζει πάντως να διαβάσει κανείς τα σχόλια κάτω από το άρθρο της αρθρογράφου. Δείχνει το πόσο διχασμένη είναι και εδω η κοινωνία. Επίσης δείχνει το πόσο εδώ η κυβέρνηση δεν επηρεάζεται από την κοινή γνώμη και πράττει χωρίς να σκέφτεται το πολιτικό κόστος των αποφάσεων της...

• Like 2

WORK FOR IT!

Καλησπέρα σε όλους. Από σήμερα είμαι και πάλι επίσημος σε διακοπές. Το ξενοδοχείο έκλεισε για την σεζόν και αρχισαμε ξανά τα ολοήμερα στο βουνό... Προσπαθώντας να πάμε από το ένα χιονοδρομικό νστο άλλο και να δούμε και μέρη που ακόμα δεν έχουμε πάει. Εδώ βέβαια έχουμε Άνοιξη εντελώς ,με πάρα πολύ ζέστη και το χιόνι έχει χάλασει παρά πολύ. Κοινώς είναι πολύ κοντά στα ελληνικά δεδομένα. Πάγος το πρωί, σούπα το μεσημέρι. Αλλά όπως και να χει είναι απολαυστικά. Η παρέα καλή  και κεφατη , κόσμος πολύ λιγότερος από ότι την προηγούμενη εβδομάδα αφού τελείωσαν οι διακοπές. Αυτή είναι η αγαπημένη μου εποχή για σκι..... 

IMG_20210301_113228.jpg

IMG_20210301_181300.jpg

• Like 11

WORK FOR IT!

Λοιπόν..... Εδώ στο Rinenhorn δύο φορές την εβδομάδα έχουν νυκτερινό έλκηθρο και σκι. Και έτσι είπαμε να πάμε να κάνουμε λίγο έλκηθρο να σπάσουμε πλάκα... Αλλά που να ξέραμε? Ότι όχι μόνο πλάκα δεν θα σπάσουμε αλλά ότι θα εκτιμήσουμε την ζωή ξανά.....😝.... Μιλάμε για πράγμα επικίνδυνο και τρέλα γρήγορο.... Θα σας πω μόνο, ότι έχω μια πρησμένη γάμπα  και ένα μεγάλο κάψιμο στο πρόσωπο από το σύρσιμο στον πάγο ( ναι με την μούρη, μην γελάτε)και ο συγκατοικος ένα μεγάλο κόψιμο στο καλάμι από σύγκρουση με άλλο έλκηθρο. 

Τα γέλια βέβαια ήταν ασταμάτητα, (ε αφού θα πεθάνουμε που θα πεθάνουμε ας πάμε γελαστοί τουλάχιστον) αφού το να πηγαίνεις στον πάγο προς τον γκρεμό προσπαθώντας να σταματήσεις με την σόλα του παπουτσιού σου ήταν πραγματικά αναζωογονητικό και σε κάνει να βλέπεις την ζωή με άλλο μάτι....  Ε και μετά τις πρώτες κατεβασιες σε μια πίστα ατελείωτη μάθαμε ότι πρέπει να φοράς καρφιά στα παπούτσια που κάνει το πράγμα κάπως πιο ενδιαφέρον, αφού παρόλο που δεν έχεις τον έλεγχο της κατεύθυνσης τουλάχιστον μπορείς να σταματήσεις κάπως πιο εύκολα. Αυτά τα ξύλινα έλκηθρα που έχουν, στρίβουν ακριβώς όπως τα σκι και όντας σανίδας μου έπαιρνε αρκετή ώρα να σκεφτώ τι πρέπει να κάνω για να στρίψω..

Όπως και να χει εμπειρία που αξίζει.... 

Σήμερα έχει ξεκούραση, αφού εχτές ήμουν από το πρωί μέχρι τις 3 για σκι και από τις 7 έως τις 11 για έλκηθρο και η πονεμένη μου γαμπουλα παραπονιόταν το πρωί... και έτσι απολαμβάνουμε το πρωινό στην λίμνη με ηρεμία και χαλάρωση.

Αύριο περιμένουμε λίγα χιόνια ,περί τους 10 πόντους που πραγματικά είναι αναγκαία αφού όλα έχουν γίνει παγάκια...καλή συνέχεια σε όλους

IMG-20210304-WA0003.jpg

• Like 9
  • Haha 1

WORK FOR IT!