Jump to content
Sign in to follow this  
betelgez

Τεχνική σκι

Recommended Posts

update:

 

Λοιπόν, ψάχνοντας εικόνες για να αποδείξω του λόγου το αληθές των επιχειρημάτων μου -τρομάρα μου- συνειδητοποίησα ότι (surprise, surprise) o Πέτρος έχει δίκιο, και ότι ό λόγος που ο δάσκαλος μας μας είπε να έχουμε το χέρι που βρίσκεται προς την πλαγιά λίγο πιο κάτω είναι για να μας κόψει την κακή συνήθεια να γέρνουμε το σώμα μας αντίθετα από τo fall line (κοινώς για να μην κατεβαίνουμε μονοκόμματοι) και να μάθουμε να σπάμε την μέση μας.

 

Πάλι την πέταξα;


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
H ελευθερία των κινήσεων και το γεγονός ότι δεν προσπαθείς ν' ακολουθήσεις κάποιο συγκεκριμένο ρυθμό μου δίνουν ένα διαφορετικό αίσθημα "ελευθερίας" που με συγκινεί ιδιαίτερα.

Μα άμα έχεις προκαθορισμένη τροχιά και ακτίνα... πού την είδες την ελευθερία κινήσεων?

 

Διαφορετική περίπτωση αλλά και πάλι carve είναι όταν κατεβαίνεις μένοντας κοντά στη falline απλά στρίβεις πάνω στα μαχαίρια χωρίς να πλαγιολισθαίνεις και χωρίς ν ανοίγεσαι σε μεγάλες στροφές. Εκεί επειδή η τεχνική μοιάζει αρκετά με την κλασική και πρέπει να κρατάς ρυθμό ίσως τα μπατόν να είναι χρήσιμα. Δεν ξέρω .

 

Εδώ έχεις δίκιο... επειδή μιά ζωή έκανα κλασσικό σκί, τώρα που δοκίμασα carve και αναγκαστικά, για να πάω ανάμεσα σε "μονοπάτια", έπρεπε να στρίβω πλαγιολισθαίνοντας... τα μπατόν και το κάρφωμα τους για την στροφή είναι απαραίτητα... και ακόμα πιο απαραίτητα στα carve πέδιλα γιατί δέν είναι τόσο "σταθερά" στην πλαγιολίσθηση όπως τα κλασσικά...

Τουλάχιστον έτσι μου φαίνονται τώρα που τα πρωτοδοκιμάζω... (Radius 19.2m)


2 FAST 4 U

ΠΟΥΔΡΑ, ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑ..!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η παρεξηγηση προφανως εχει γινει στο οτι carving στη συγκεκριμενη περιπτωση θεωρησα αυτο:

carving-drills.jpg

Το οποιο ειναι freeriding, extreme carving(?) οπως θελετε πειτε το...και για μενα δεν ειναι απαραιτητα τα μπατον οταν η εμπειρια σου το επιτρεπει για το συγκεκριμενο στυλ.

 

Σαφως και το carving προσδιοριζει μια εξελιξη του γενικου ορου σκι σε παρα πολλους παραγοντες οπως τεχνικη,μποτες,πεδιλα

σαφως στο σκι τα μπατον ειναι απαραιτητα για διαφορους λογους και ολοι πρεπει να μαθουμε να τα χρησιμοποιουμε σωστα.

 

Οσον αφορα απο που βγηκε ο τροπος σκι της παραπανω φωτογραφιας σιγουρα σε καθε εξελιξη παιρνονται διαφορα ερεθισματα και δεν αποκλειω το οτι η τεχνικη του snowboard εξελιξε τα σημερινα σκι... επισης δε μπορω να το επιβεβαιωσω, οταν βρω χρονο ισως ψαξω πανω σε αυτο...

 

με αυτά που διαβάζω σε αυτό το ποστ μου έχουν φύγει τα μαλλιά  
Δεν υπαρχει λογος, ολοι παραθετουν της οποιες γνωσεις τους και πιστευω τους οπως αυτα αβιαστα τους βγαινουν, απο εκει και μετα ο καθενας της φιλτραρει οπως θελει και οπως μπορει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά τα μπατον στο carving χρησιμεύουν ή όχι;;; Χρησιμεύουν δεν πάει να πει "είναι μέρος του εξοπλισμού". Αν ναι, πού και γιατί; Φιλοσοφικές απαντήσεις δεν καλύπτουν... Και carving εννοώ carving, απλά! Ούτε υποπεριπτώσεις ούτε τίποτα άλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι τα μπατόν ανέκαθεν αποτελούν μέρους του εξοπλισμού δεν είναι φιλοσόφημα, μην τρελαθούμε τώρα . Οι λόγοι χρήσης των μπατόν σε κάθε περίπτωση είναι προφανείς. ΓΙΑ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ !!! Για το υπεργιγαντιαίο και τις ελεύθερες καταβάσεις , αγωνίσματα που δεν απαιτούν κτύπημα του μπατόν, λόγω της αυξημένης ταχύτητας (χαρακτηριστικό του carving ski) τα μπατόν μπορεί να επιλέγονται και μεγαλύτερα σε διαστάσεις για τον παραπάνω λόγο , από ότι στην κλασική επιλογή.

 

Φανταστείτε έναν σχοινοβάτη για παράδειγμα όπου με το καλάμι του θέλει να κρατήσει την ισορροπία του. Έτσι περίπου λειτουργούν και τα μπατόν στο σκι σε στροφές μεγάλης ακτίνας.

 

Τώρα αν σε κάποιον αρέσει να κάνει σκι χωρίς μπατόν , χωρίς . . .μπότες, δέστρες και ότι άλλο του έρθει στο κεφάλι νομίζοντας ότι έτσι θα κάνει καλύτερο σκι , λίγο μας ενδιαφέρει, εδώ που τα λέμε δεν πα να κατεβαίνει τις πλαγιές και με σακούλα απορριμμάτων ; Περί ορέξεως . . . .

 

Αν ήταν να κάνεις καλύτερο carve ski χωρίς μπατόν θα το βλέπαμε ήδη και στους αγώνες. Επίσης κάπου παραπάνω διάβασα και την μέγιστη πατάτα οτι το carve ήρθε από το snowboard:

. . .το carving ski δεν είναι καινούριο τεχνικό στοιχείο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ , τα πέδιλα είναι και η γεωμετρία τους, το σχήμα τους. Δεν υπήρχε η τεχνολογία για να κατασκευαστούν μαζικά παραβολικά σκι , γνώριζαν όμως οι τεχνικοί το πλεονέκτημα του σχήματος. Από παλιότερα γνώριζαν ότι η ιδανική στροφή στους αγώνες είναι αυτή όπου τα σκι δεν πλαγιολισθαίνουν .Λίγοι κατάφερναν να καρβάρουν τότε (πριν καμια 40αριά χρόνια) για τον απλούστατο λόγο ότι με τα συμβατικά σκι η carve στροφή απαιτούσε υψηλές ταχύτητες που ένας κοινός χιονοδρόμος δεν μπορούσε να πετύχει. Το carve δεν είναι ένα ξεχωριστό κομμάτι του σκι , δεν είναι άλλο στυλ , μην το ξεχωρίζετε ορισμένοι από το παράλληλο σκι , ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ, παράλληλα πέδιλα στην πλαγιολίσθηση (πιθανή στροφή) παράλληλα και στο τρενάρισμα στην στροφή. Παράλληλη στροφή και carve στροφή, υπο συνθήκες ταυτίζονται σαν έννοιες!!!!


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε μιλαμε για στροφες μεγαλης ακτινας αλλα αντιθετως για στροφες πολυ μικρης ακτινας...

Turn1.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια από τα ίδια! Το caving σκι εξάλλου έτσι όπως μερικοί το έχετε εκλάβει δεν αποδεσμεύεται του καρφώματος των μπατόν ως εκ τούτου θα ήταν πιο λογικό στο μυαλό σας να καταλάβετε τον διπλό λόγο χρησιμότητάς του: Κάρφωμα μπαστουνιού στην στροφή μικρής ακτίνας, έστω τάση για σημείο αναφοράς της στροφής και εξοπλισμός για την πιο αποτελεσματική διατήρηση της ισορροπίας.

 

Το παρπάνω βίντεο δεν σημαίνει κάτι αναφορικά με το θέμα των μπαστουνιών. Δεν είναι παρά ένας τύπος που μάλλον μ@λ@κίζεται ενώ ταλαιπωρείται τζάμπα και άδικα! :D


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nickel δεν θέλω να σε μπερδέψω αλλά η φωτό που ανέβασες είναι carving .

 

Μα άμα έχεις προκαθορισμένη τροχιά και ακτίνα... πού την είδες την ελευθερία κινήσεων?

Όπως όλα τα ονομαστικά μεγέθη έτσι και η ακτίνα και η προκαθορισμένη απ αυτήν τροχιά έχουν μόνο θεωριτικό/ενδεικτικό ρόλο . Η τροχία που θα διαγράψεις τελικά είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων . Η ταχύτητα με την οποία κινείσαι, η δύναμη με την οποία πιέζεις/παραμορφώνεις το πέδιλο, η γωνία κλίσης κλπ. Όλα αυτά μπορείς να τα επιρρεάσεις όπως εσύ θέλεις κι έτσι να διαλέξεις την πορεία σου. Επίσης κανένας δεν σε υποχρεώνει ν ακολουθήσεις την τροχία μέχρι τέλους της στροφής κι έτσι αλλάζεις κλίση ότι ώρα σου αρέσει. Γι αυτό το λόγο είπα ότι έχω ένα αίσθημα "ελευθερίας" στον τρόπο με τον οποίο κινούμαι.

@Jey παρόμοιες μ ' αυτήν συζητήσεις έχω παρακολουθήσει σε διάφορα fora και παντού γινόταν το ίδιο. Υπήρχαν φανατικοί υπέρ και φανατικοί κατά της χρήσης μπατόν. Άκρη και χρυσός κανόνας δεν βγήκε πουθενά. Και φαντάζομαι ούτε εδώ. Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι κάνε αυτό που σε κάνει να νιώθεις πιό άνετα και σε εκφράζει περισσότερο.

@fidelio πειράζει που μ' αρέσει να μ@λ@.....ομαι και να ταλαιπωρούμαι τζάμπα και άδικα επειδή με διασκεδάζει πάρα πολύ?


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
@fidelio πειράζει που μ' αρέσει να μ@λ@.....ομαι και να ταλαιπωρούμαι τζάμπα και άδικα επειδή με διασκεδάζει πάρα πολύ?

:?: :?

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα , όπως είπα και πριν ακόμα και αν σου αρέσει το έλκηθρο με σακούλα περισσότερο από ότι το σκι αυτό δεν σημαίνει ότι τα μπαστούνια σου δεν περιλαμβάνονται στο βασικό σου εξοπλισμό.

Το τι σε εκφράζει και τι σου αρέσει στο σκι δεν έχει να κάνει με τις αντικειμενικές συνθήκες αποτελεσματικότερου γλιστρήματος. Η αποτελεσματικότητα αυτή έχει άμεση σύνδεση με την δυναμική της ελευθερίας που θέλεις να επικαλείσαι. Όσο και αν το αρνείσαι πεισματικά η αφαίρεση των μπαστουνιών σε περιορίζει αντι να σε ελευθερώνει. Το θέμα που συζητάμε δεν είναι για να ξεκαθαρίσω κάτι σε μένα, εγώ χέστηκ@, απλώς παρακολουθούν και άλλοι χρήστες αυτές τις συζητήσεις οι οποίοι θέλουν να ενημερώνονται γενικότερα για τις βάσεις αναφορικά με το άθλημα, το να επιμένεις εσύ σε κάτι το τόσο βλακώδες και στοιχειώδες τους αποπροσανατολίζει, αυτό ομολογουμένως γίνεται γιατί έχεις τεχνικό τρόπο καταχώρησης των απόψεών σου, έχεις καλό λόγο, είναι η πολλοστή φορά και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το κάνεις επίτηδες . :D


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
το να επιμένεις εσύ σε κάτι το τόσο βλακώδες και στοιχειώδες  τους αποπροσανατολίζει, αυτό ομολογουμένως γίνεται γιατί έχεις τεχνικό τρόπο καταχώρησης των απόψεών σου, έχεις καλό λόγο,  είναι η πολλοστή φορά  και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το κάνεις επίτηδες .  :D

Κι όλα αυτά επειδή εκφράζω και υποστηρίζω διαφορετική άποψη από τη δική σου η οποία προφανώς είναι και η μοναδική και πραγματική αλήθεια .

Και φυσικά όλοι όσους κατά καιρούς βλέπουμε να κάνουν σκι χωρίς μπατόν και χαζεύουμε και θαυμάζουμε τις τόσο ενυπωσιακές φωτό και βίντεο έχουν τον ίδιο σκοπό. Να παραπλανούν τον κόσμο.


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και αυτή τη στιγμή οι Sepultura στο winamp με προδιαθέτουν διαφορετικά θα αρκεστώ στο ότι είσαι πραγματικός πονοκέφαλος. Η διαφορετική άποψη δεκτή , όταν όμως επιμένεις σε κάτι το τόσο στοιχειώδες . . . . :shock::shock::shock: ίσως κάποια στιγμή να βρεθούμε στο βουνό και τότε όλα θα αλλάξουν μέσα σου ! :shock::lol:


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως εγώ θα έδινα περισσότερο βάρος στις απόψεις κάποιου που ξέρει πολύ καλό (ή εξαιρετικό) σκι, παρά σε κάποιον που "το προσπαθεί" και οι γνώσεις του είναι κυρίως σε θεωρητικό επίπεδο (myself included, of course :wink: ).


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο συμφωνώ μαζί σου. Σαφώς και οι γνώσεις του fidelio και των περισσότερων εδώ δεν συγκρίνονται με τις δικές μου και έχουν διαφορετικό βάρος.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει διάλογος. Σαν σκιερ, ποτέ δεν το έκρυψα ότι , είμαι στο ξεκίνημα και ότι οι όποιες γώσεις μου προέρχονται κυρίως από πολύ ψάξιμο και διάβασμα και πολλά απ τα οποία έχω κάνει πράξη. Αλλά αυτό που μ' ενοχλεί στον fidelio είναι ότι είναι δογματικός και απόλυτος στις απόψεις του όταν σε άλλα fora που συμμετέχουν ας το πω ισάξιοι σε κατάρτιση σκιερ η συγκεκριμένη "διαμάχη" μπατόν ναι/όχι είναι αμφίροπη χωρίς ξεκάθαρο αποτέλεσμα.

Δεν λέω να καταργηθούν τα μπατόν από προσώπου γης ή ότι όποιος τα χρησιμοποιεί κάνει λαθος. ΑΥΤΟ θα ήταν βλακεία. Λέω απλά ότι ΕΜΕΝΑ δεν μου χρησιμέυουν σε τίποτα σε αυτό που κάνω. Και είμαι ευχαριστημένος μ΄αυτό που κάνω. Λόγω υποχρεώσεων και στενοτητα χρόνου δεν έχω βλέψεις να γίνω ο τέλειος σκιέρ που κατεβαίνει με άψογο στυλ τα πάντα και κάνει παπάδες. Θα μείνω ευχαριστημένος αν κάθε Κυριακή καταφέρνω να ανεβαίνω στο βουνό και να κόβω τις στροφές μου στις ακμές και κάθε φορά να βελτιώνομαι κι από λίγο . Λίγο πιο γρήγορα λίγο πιο απότομα και λίγο πιο πλαγιαστά . Σ αυτό τα μπατόν ειλικρινά μου περισσεύουν. Αν αυτό με κάνει βλάκα ας είναι. Θα είμαι ένας χαρούμενος βλάκας


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άρα η απάντηση στην ερώτησή μου θα μπορούσε να είναι απλά:

 

-Ναί, τα μπατόν χρησιμεύουν στο carving για λόγους ευκολίας στη διατήρηση της ισορροπίας.

 

Εγώ ρώτησα ΠΟΥ χρησιμεύουν, τέλος.

 

Ευχαριστώ θερμά όλους όσους μου απάντησαν άμεσα ή έμμεσα, μπας και την ψάξω λίγο με την τεχνική μου.

 

ΥΣ. Ίσως λάθος μου (προφανώς αν λάβω υπ'οψιν άλλες συζητήσεις) αλλά carving ονομάζω τα δύο παρακάτω σε συνδυασμό:

 

1. τη στροφή χωρίς πλαγιολήσθηση

 

ΣΥΝ

 

2. κάτι που να θυμίζει γιγαντιαίο --> ταχύτητα, χαμήλωμα, κλίση σώματος κλπ (δεν το έχω εκφράσει σχόλιο-proof γιατί πιστεύω οτι καταλαβαίνετε τί θέλω να πω)

 

Αφού στο 2 δεν χρησιμοποιούνται τα μπατόν, ρώτησα που χρησιμεύουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
δεν σημαίνει ότι τα μπαστούνια σου δεν περιλαμβάνονται στο βασικό σου εξοπλισμό.

Δε τιθεται τετοιο θεμα! Πιστευω να εχει τελειωσει αυτο το θεμα. Τα μπαστουνια ειναι απαραιτητα στο να μαθεις σωστο σκι που θα σου δωσει την ωθηση να κανεις το "extreme carving" των παραπανω φωτο... Χωρις μπαστουνια δε προκειται να μαθεις ποτε σκι...

 

Επισης συμφωνω οτι το carving ειναι μια "ανουσια*" και η πιο ευκολη τεχνικη στο σκι (και επικινδυνη λογο αυξημενης ταχυτητας μεσα σε κοσμο), μπηκα στη διαδικασια να τη μαθω για δοκιμαστικους λογους και την αισθηση μιας ωραιας φωτογραφισης ισως :lol:

Αλλα παροτρυνω και ολους να το δοκιμασουν για τη διασκεδαση στο χιονι και μονο.

 

(Το ανουσια ειναι οτι πιστευω δε θα σου δωσει τιποτα στην εξελιξη σου σα σκιερ)

 

Donmeli ο Fidelio δεν εχει αδικο ως προς τη δογματικη συμπεριφορα στη χρησιμοποιηση μπατον, ετσι πρεπει να ειναι, κακος που χρησιμοποιησα μια τοσο εξειδικευμενη περιπτωση που στη τελικη για να φτασεις εκει πρεπει να εχεις καταφερει αλλα πραγματα οσον αφορα την αντιληψη σου στη ταχυτητα τη δυναμη και τη στρεβλωση του σκι υπο συγκεκριμενη γωνια που ειναι σιγουρο για να το καταφερεις οτι θα δουλεψες πολυ με τα μπατον σου το τροπο που τα "χτυπας" τη θεση των χεριων σου και τη θεση σου ολοκληρωτικα πανω στα σκι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επανέρχομαι, με εύθυμη διάθεση, στo θέμα για το οποίο είχαμε συζητήσει παλιότερα. Το θέμα ήταν αν στο carve, και μόνο γι αυτό μιλάω όχι γενικότερα για το σκι, είναι απαραίτητα τα μπατόν. Η FIS λοιπόν διοργανώνει το carvingcup. Αγώνες slalom όπου η χρήση μπατόν είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ από τους κανονισμούς.

seq_pastore3.jpg

Στους συγκεκριμένους αγώνες ο διαγωνιζόμενος καλείται να συνδυάσει τακτική και ταχύτητα καθώς μπορεί να επιλέξει διαδρομή με περισσότερους πόντους ή μεγαλύτερη ταχύτητα μιας και στη τελική βαθμολογία συνυπολογίζονται οι πόντοι που έχει μαζέψει ο αθλητής και ο χρόνος που έχει κάνει.

Περισσότερες πληροφορίες στο www.carvingcup.com


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον αυτό που θα πω θα είναι πατάτα, αλλά όταν όλοι μας κάνουμε σκι στα διάφορα Ελληνικά ΧΚ, όπου δεν έχουμε ιδανικό χιόνι, όπου τα lift και η αποβίβαση απ'αυτά δεν είναι ιδανικά σχεδιασμένη (και είσαι αναγκασμένος να σέρνεσαι η να πηγαίνεις "ψαροκόκκαλο" για καμιά 200άρα μέτρα ---> eg αριστερά του Ηρακλή στον Παρνασσό), και γενικότερα, υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στις πίστες (από πλευρά slope gradient) που όσο λιγοστεύει το χιόνι, τόσο ποιο δύσκολο είναι να μην σου κόψουν τελείως την ταχήτητα, τότε τα μπατόν θεωρώ είναι απόλυτα αναγκαία. Και σκεφτείτε να περιμένεις στην ουρά του Ηρακλή (ή ακόμα καλύτερα να θες να πάρεις τον συρόμενο του Παρνασσού) χωρίς μπατόν. Δράμα σκέτο...


The most merciful thing in the world is the inability of the human mind to correlate all its contents (H.P.Lovecraft)

 

5.5.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

tell me about it :wink:

Ναι σε όλα αυτά που λες Accid έχεις απόλυτο δίκιο αλλά είμαι αδιόρθωτος και ξεροκέφαλος .


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
seq_pastore3.jpg

 

To ποδια του ειναι φωλιασμενα τα χερια του ανοιχτα, το χρωμα της μποτας απαισιο, ειναι λιγουρακος μπαλωσε τη φορμα στο αριστερο γονατο αντι να παρει αλλη, κλπ κλπ χαλιας δηλαδη που δειχνουν οτι χωρις μπατον σκι δε κανεις. :P

 

Σοβαρα τωρα για να φτασει εκει πιστευεις οτι δε περασε χρονια ολοκληρα μαθαινοντας σκι με ΜΠΑΤΟΝ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σιγά τα λάχανα :lol: ... ορίστε και με μπατόν

 

(σχετικά όρθιος, τα πόδια κλειστά, τα χέρια βαριέμαι να τα σηκώσω, και το επόμενο καρέ λογοκρίνεται :P:lol: )

 

09.04.jpg

 

(στο συγκεκριμένο τα μπατόν μου φαίνονται πραγματικά άχρηστα, τέλος πάντων...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nickel σίγουρα έχει φάει χρόνια και χρόνια μαθαίνοντας με μπατόν και σίγουρα τα μπατόν είναι απαραίτητα στις καταβάσεις , τεχνικό slalom , πούδρα - απάτητο ( ταμπουρόραχη γιατί αλλιώς πέφτεις :wink: ) αλλά στη συκεκριμένη αγωνιστική κατηγορία ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ, κάτι που εμένα μου λέει ότι στη συγκεκριμένη πάντα περίπτωση είναι περιτά . Κι έτσι νομίζω ότι απαντάω και στην αρχική ερώτηση η οποία ήταν αν τα μπατόν στο carve είναι απαραίτητα ή όχι .


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

seq_pastore3.jpgNcarve.jpg

 

Γιατι να κουραζεις τον εαυτο σου ομως σε ολα τα αλλα οπως στην ουρα στα λιφτ και οταν πρεπεις να σπρωξεις, αφου τα μπατον δε σε περιοριζουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα μπατόν μπορεί να μην κουράζουν αλλά μερικές φορές σε κάνουν να μοιάζεις αεροπλανάκι :oops:

 

normal_Carving%202005.JPG

 

Φιλικά

Το "Μαύρο Πρόβατο" του Φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panios Banios . . . μπατόν είναι αυτά που έχεις ρε; :lol:

Πάρε κανα μπατονάκι της προκοπής . . . μπατονάκι ε, όχι μπατονέτα ! :lol:

 

εντιτ: . . τα μπιφτέκια που λέγαμε . . . γιαμ γιαμ !


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panios Banios . . . μπατόν είναι αυτά που έχεις ρε; :lol:

Πάρε κανα μπατονάκι της προκοπής . . . μπατονάκι ε, όχι μπατονέτα ! :lol:

 

εντιτ: . . τα μπιφτέκια που λέγαμε . . . γιαμ γιαμ !

 

Σε παρακαλω ειναι για το off piste που κανει, το εχει και τηλεσκοπικο να το ρυθμιζει αναλογως με τη κλιση :P

Ενα μπετονακι θελει οχι μπατονακι...

 

 

υγ. που χαθηκες εσυ καλε? (Fid)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Posts

    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. asproula
      asproula
      (32 years old)
    2. Frankie58
      Frankie58
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,318
    • Total Posts
      460,832
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,663
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marinavon
    Joined
×
×
  • Create New...