Jump to content
makalu

Τιμοκαταλογος χ/κ Παρνασσου 2007/2008

Recommended Posts

Οπότε αφού το σκι δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης τι να συζητάμε;

Ο καθένας κρίνει και κάνει ανάλογα με το οικονομικό του βαλάντιο.Αν έχεις κάνεις ,δεν έχεις δεν κάνεις προκειμένου να πάρεις γάλα στο παιδί σου.

Και επανέρχομαι σε αυτό που έγραψα στο περασμένο πόστ τα λεφτά για βενζίνα,ξενοδοχείο,φαγητό για να πάμε Παρνασσό,Καλάβρυτα ,Μπάνσκο κτλ τα έχουμε για κάρτα όμως στο χ.κ μας τσούζει και δεν τα έχουμε.

Ε τότε πολύ απλά δεν πηγαίνουμε για σκι κάνουμε κάτι άλλο,παίζουμε μπάσκετ.βόλευ,τρεξιματάκι πολύ χαλαρά δηλαδή και δεν χαλάμε και μια.

SERRE CHEVALIER

Adult Children

Day 38,00 € 29,00 €

6 Days 181,00 € 140,00 €

7 Days 203,00 € 157,00 €

10 days non running 320,00 € 246,00 €

Season pass 745,00 € 577,00 €

Season pass

(before the 1 december 2007 ) 559,00 € 433,00 €

Επικαλείσαι τις τιμές ενός χιονοδρομικού των Άλπεων.Ναι η ημερήσια κάρτα είναι ακριβή.Όχι για τον Γάλλο βέβαια,αλλά για τον Έλληνα.Επίσης όπως είπες κι εσύ,έχει περισσότερους αναβατήρες,μεγαλύτερες πίστες.Άρα και μεγαλύτερο κόστος λειτουργίας.Και ας μη χρησιμοποιήσει κάποιος όλους τους αναβατήρες,εκεί είναι και περιμένουν.Επίσης,ποιες είναι οι δυνατότητες πρόσβασης στο εν λόγω Χ.Κ και ποιες στα Ελληνικά;Απ'ότι είδα,έχει 250 χλμ πίστες.Για να στρωθεί αυτή η έκταση πόσα μηχανήματα χρειάζονται;Πόσα λίτρα πετρέλαιο θα καταναλωθούν;Αυτά πρέπει να μπουν στην τιμή.Και μιλάμε για διαφορά 8€ σε σχέση με την ημερήσια του Σ/Κ στον Παρνασσό.Βέβαια η ίδια τιμή είναι και τις καθημερινές,αλλά είναι λογικό.διότι σε αυτές τις περιοχές ζουν από τον χειμερινό τουρισμό σχεδόν αποκλειστικά.

Στην ιστοσελίδα μιας σχολής στο εν λόγω χιονοδρομικό,είδα ότι το ιδιαίτερο μάθημα κοστίζει 37€/ωρα...Στον Παρνασσό πρόπερσι κόστιζε 35€/ώρα και έχανες το μισό χρόνο στην ουρά για να πάρεις αναβατήρα και στην διάρκεια του...ταξιδιού ως την αρχή της πίστας!!!!

Mainalo said : Εντάξει μπορεί να είναι δεκαπλάσιο απο τον Παρνασσό αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι οταν πας και κάνεις σκι εκεί κάνεις σε μια μέρα ολες τις πίστες και τους αναβατήρες.

Με αυτό που γράφεις,μου θύμισες ένα καταπληκτικό,πραγματικό ανέκδοτο με χιονοδρομικά... :D:D

Θα στο πω αν βρεθούμε από κοντά... :lol::lol:B):o

Χμμ...κατι μου ερχεται Σταθη :P:o:o Λες να το πιστευε αληθινα?

Αυτά έλεγαν και όταν η κάρτα πήγε από 1500δρχ σε 3000δρχ ακόμα όλοι εκεί είναι και έχουν γίνει και περισσότεροι!!!!!!!!!!!!!!!!!

ναι αλλα τοτε δεν υπηρχε μπανσκο ουτε εισητηριο lufthansa 51 ευρω επιστροφη :lol:

<_< Εγω θα πω τουτο απο την μερια μου,οτι χαιρωμαι φοβερα που ολοι σας απο οτι καταλαβα,δεν θα

ανεβειτε φετος στον Παρνασσο λογω ακριβης καρτας!!!Μακαλιερη και Μιχαλη,ολο το βουνο για

παρτη μας,μονοι μας θα ειμαστε χαλαλι τα 30 ευρωπουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(

Ωρε γλεντια φετος,ωρε γλεντια!!!!! :blink:B)

ΥΓ.Αντε βρε Μακη μου θα σε παρουμε και σενα πανω,μην φωναζεις!!!! B)

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

<_< Εγω θα πω τουτο απο την μερια μου,οτι χαιρωμαι φοβερα που ολοι σας απο οτι καταλαβα,δεν θα

ανεβειτε φετος στον Παρνασσο λογω ακριβης καρτας!!!Μακαλιερη και Μιχαλη,ολο το βουνο για

παρτη μας,μονοι μας θα ειμαστε χαλαλι τα 30 ευρωπουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! B)

Ωρε γλεντια φετος,ωρε γλεντια!!!!! :blink:B)

ΥΓ.Αντε βρε Μακη μου θα σε παρουμε και σενα πανω,μην φωναζεις!!!!

Έτσι είναι άντε να ακριβύνουμε και άλλο την κάρτα ώστε να πηγαίνουμε εμείς που μπορούμε μόνο να φύγει η σάρα και η μάρα από το βουνό

Άντε φέτος 30€ του χρόνου 40€ και του παραχώνου 50€ σιγά σιγά να αδειάζει

Πολλοί μαζευτήκαμε

Σε 5 χρόνια θα πληρώνουμε 150€ το ΣΚ και θα είμαστε 10 άτομα τι άλλο θέλουμε

Όλο το βουνό δικό μας

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Λοιπόν φωνάξτε γκρινιάξτε και (κοροιδέψετε οσο θέλετε Γιάννη σε σενα απευθύνομαι),αλλά όλοι σας εκεί θα είστε θα κάνετε το σκι σας και θα λέτε και ευχαριστώ μετά.

Αυτή την κουβεντούλα θα την ανοιξω ξανά τον Φεβρουάριο για να μου πείτε εσεις που γκριανιάζετε οτι δεν πήγατε Παρνασσό.

metero εχεις γράψει πολύ λέμε θα σε προτείνω για διευθυντή.Διάλεξε σε πιο χιονοδρομικό θες <_<

9-2-05020.jpg

<_< Σωστος ο meterνιχτ!!!! :blink:

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Λοιπόν φωνάξτε γκρινιάξτε και (κοροιδέψετε οσο θέλετε Γιάννη σε σενα απευθύνομαι),αλλά όλοι σας εκεί θα είστε θα κάνετε το σκι σας και θα λέτε και ευχαριστώ μετά.

Αυτή την κουβεντούλα θα την ανοιξω ξανά τον Φεβρουάριο για να μου πείτε εσεις που γκριανιάζετε οτι δεν πήγατε Παρνασσό.

metero εχεις γράψει πολύ λέμε θα σε προτείνω για διευθυντή.Διάλεξε σε πιο χιονοδρομικό θες <_<

Το θέμα είναι πόσες φορές θα μπορέσει ο κόσμος να πάει,όχι αν πάει;Ελάχιστοι δε θα πάνε ούτε 1 φορά λόγω της αύξησης.Οι περισσότεροι θα πάνε,αλλά λόγω των αυξήσεων σε όλα που αφορούν το σκι (έξοδα μετακίνησης,κάρτα,καφές,μαθήματα) θα πάνε λιγότερες φορές απ΄ότι στο παρελθόν.

Εγώ βλέπω οτι κολατε στα 3 ευρώ και οχι στα υπόλοιπα 153 π.χ που θα δωσετε μέχρι να φτάσετε στο χ.κ.

Και κάτι ακόμα εδω και πολλά χρόνια παρατηρώ οτι παρα την ακρίβεια που έχουμε δεν είδα κανέναν να κόβει το σκι ή να το ελλατώνει.Αντίθετα ο πληθυσμός της χιονοδρομίας αυξάνεται εντυπωσιακά.

9-2-05020.jpg

Λοιπόν προτείνω:

Να μοιραζόμαστε σε ομάδες και να μοιραζόμαστε τα έξοδα μετακίνησης,

να βγάλουμε ετήσιες κάρτες,

να παίρνουμε καφέ από το σπίτι <_<

Γιώργο δεν μπορούμε να το κόψουμε έχουμε πάθει εξάρτηση

Με λένε Νεκτάριο και είμαι καλά :blink:

Εγώ βλέπω οτι κολατε στα 3 ευρώ και οχι στα υπόλοιπα 153 π.χ που θα δωσετε μέχρι να φτάσετε στο χ.κ.

Και κάτι ακόμα εδω και πολλά χρόνια παρατηρώ οτι παρα την ακρίβεια που έχουμε δεν είδα κανέναν να κόβει το σκι ή να το ελλατώνει.Αντίθετα ο πληθυσμός της χιονοδρομίας αυξάνεται εντυπωσιακά.

Μήπως έχει σκεφτεί ποτέ κανείς σε αυτή την Ελλαδίτσα πόσο περισσότερο θα ήταν η ανάπτυξη αν ήταν προσιτές οι τιμές ή πόση είναι η αναλογία των ανθρώπων που ζούν στη βόρεια Ελλάδα και κάνουν σκι σε σχέση με αυτούς από Αθήνα και κάτω ?

Ακριβώς επειδή θα δώσουμε άλλα 153 για να φτάσουμε στο χ.κ,μας φαίνεται κοροϊδία να πληρώνουμε αναλογικά όσα θα πλήρωνε ένας Γάλλο,Ελβετός με μεγαλύτερους μισθούς για να κάνει σκι.Αλλά εδώ είναι φόρουμ χιονοδρομίας και δε θα ασχοληθούμε με τις άλλες αυξήσεις που δεν αφορούν τη χιονοδρομία.

Το σκι το έχουν κόψει πάρα πολλοί ή το έχουν ελαττώσει λόγω της γενικότερης ακρίβειας.Τώρα αν πηγαίνει κάποιος 4-5 φορές τη σεζόν,δεν είναι δα και μεγάλο πράγμα.Μπορεί να έχει κόψει άλλα επουσιώδη όπως π.χ μπαράκια και νυχτερινά κέντρα για να περάσει 4-5 φορές καλά στο βουνό.Όσον αφορά την αύξηση του πληθυσμού της χιονοδρομίας,δεν ξέρω από που αντλείς στοιχεία,αλλά θα έπρεπε να εξετάζεται και ο αριθμός των επισκέψεων και οι δαπάνες που κάνει ο χιονοδρόμος για το άθλημα.Ότι ανεβαίνουν πολλοί να δοκιμάσουν 1-2 φορές το χρόνο,δεν είναι σημαντικό.

Λοιπόν προτείνω:

Να μοιραζόμαστε σε ομάδες και να μοιραζόμαστε τα έξοδα μετακινήσεις,

να βγάλουμε ετήσιες κάρτες,

να παίρνουμε καφέ από το σπίτι <_>

Γιώργο δεν μπορούμε να το κόψουμε έχουμε πάθει εξάρτηση

Απλό και πρακτικό!

+1 :blink:

Νίφει!

εγω αν ανεβω αυθημερον στον παρνασσο απο καλαματα ποσα θελω ρε παιδια;

για καλαβρυτα εκτος της βενζινας με ενα 30αρι καθαριζω.τα συνεχομαινα ταβερνια εκει πανω τα εχω κοψει κατι χρονια τωρα.

εκοψα και το κυνηγι γιατι εκει που εφτασαν τα φυσιγγια εγινε ακριβοτερο απο το σκι στον παρνασσο.προτειμω να σκιαρω παρα να τουφεκαω στον γαμω του καραγκιοζη και να χαλαω 30 ευρα για φυσιγγια.ασε τα υπολοιπα

καλα για εναν νεο κυνηγο που θελει εξοπλισμο δεν συζηταω. σε σχεση με εναν νεο σκιερ θελει σχεδον τα διπλασια να ξεκινησει να κυνηγαει.μην πω τα τριπλασια.μονο ενας σκυλος και μια καραμπινα θα του κοστισουν πανω απο 2000 που με αυτα τα λεφτα θα αγορασει εξοπλισμο σκι και θα σκιαρει δυο χρονια :blink:

DALTONS POW ROBBERY.....

.....μονο ενας σκυλος και μια καραμπινα...
Μήπως θες κανα σκύλο ράτσας;Γαβ-γαβ-γαβ-γουβ!

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

εγω αν ανεβω αυθημερον στον παρνασσο απο καλαματα ποσα θελω ρε παιδια;

για καλαβρυτα εκτος της βενζινας με ενα 30αρι καθαριζω.τα συνεχομαινα ταβερνια εκει πανω τα εχω κοψει κατι χρονια τωρα.

εκοψα και το κυνηγι γιατι εκει που εφτασαν τα φυσιγγια εγινε ακριβοτερο απο το σκι στον παρνασσο.προτειμω να σκιαρω παρα να τουφεκαω στον γαμω του καραγκιοζη και να χαλαω 30 ευρα για φυσιγγια.ασε τα υπολοιπα

καλα για εναν νεο κυνηγο που θελει εξοπλισμο δεν συζηταω. σε σχεση με εναν νεο σκιερ θελει σχεδον τα διπλασια να ξεκινησει να κυνηγαει.μην πω τα τριπλασια.μονο ενας σκυλος και μια καραμπινα θα του κοστισουν πανω απο 2000 που με αυτα τα λεφτα θα αγορασει εξοπλισμο σκι και θα σκιαρει δυο χρονια :blink:

Γιατί δεν το ρίχνεις στην τοξοβολία ρε SKIMAD !!??? θα σε μάθω να φτιάχνεις και βέλη

Όσο για σκύλο πάρε κανέναν από το σύνταγμα είναι τα ποιο έξυπνα σκυλιά στην Ελλάδα και δεν σου κάνω πλάκα άμα κυκλοφορείς στην Αθήνα με automobile θα τα δεις όλα να περιμένουν στο φανάρι να περάσουν το δρόμο σε σχέση με τους ανθρώπους που πάνε σαν στόκοι

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Τα χιονοδρομικά πρέπει να επιδοτούνται από τη τοπική αυτοδιοίκηση, η οποία με τη σειρά της εισπράττει ΑΥΞΗΜΕΝΑ δημοτικά τέλη από τις επιχειρήσεις της περιοχής που ωφελούνται από την ύπαρξη του χιονοδρομικού. Ξενοδοχεία, μπαρ, εστιατόρια, καφετερίες δουλεύουν όταν είναι κλειστός ο Παρνασσός;

Board.jpg

Ξοδεύει ΛΕΦΤΑ το χιονοδρομικό κέντρο για να πατάει το χιόνι και να έρχεται ο κόσμος, ενώ οι επιχειρηματίες της περιοχής στήνουν μια παράγκα απ' έξω και θησαυρίζουν πουλώντας καφέδες. Αυτοί πρέπει να πληρώνουν πρόσθετο φόρο που επιδοτεί το χιονοδρομικό. Αν δεν θέλουν να πληρώνουν, ας πάνε να δίνουν καφέδες στη Γκιώνα, να δούνε πόσους θα πουλήσουν.

Board.jpg

Τα χιονοδρομικά πρέπει να επιδοτούνται από τη τοπική αυτοδιοίκηση, η οποία με τη σειρά της εισπράττει ΑΥΞΗΜΕΝΑ δημοτικά τέλη από τις επιχειρήσεις της περιοχής που ωφελούνται από την ύπαρξη του χιονοδρομικού. Ξενοδοχεία, μπαρ, εστιατόρια, καφετερίες δουλεύουν όταν είναι κλειστός ο Παρνασσός;
Τι λες ρε σοβαρά και μετά να πληρώνουμε και χιονόσιμο στον καφέ !??

Να πληρώνει και η Αττική οδός και η εθνική οδός και το βαποράκι στο ΧΚ και να πληρώνουμε χιονόσημο και σε αυτούς

Άμα θέλεις τσάμπα σκι τράβα μάθε κάνα ορειβατικό

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Τι λες ρε σοβαρά και μετά να πληρώνουμε και χιονόσιμο στον καφέ !??

Να πληρώνει και η Αττική οδός και η εθνική οδός και το βαποράκι στο ΧΚ και να πληρώνουμε χιονόσημο και σε αυτούς

Άμα θέλεις τσάμπα σκι τράβα μάθε κάνα ορειβατικό

Φυσικά και μιλάω σοβαρά. Αν θέλεις εσύ να στήσεις τη καντίνα σου έξω από το χιονοδρομικό και να πουλάς σάντουιτς και καφέδες, πρέπει να πληρώνεις ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΤΕΛΗ. Έχεις πελατεία επειδή έρχεται ο κόσμος στο χιονοδρομικό.

Αν έχεις ξεχοδοχείο (άδειο, με ελάχιστους πελάτες) και έρθω εγώ και σου προτείνω να είναι γεμάτο κόσμο, δεν θα μου δώσεις μερίδιο από τα κέρδη σου; Έχεις ιδέα πως δουλεύει (και πρέπει να δουλεύει) η αγορά;

Board.jpg

Φυσικά και μιλάω σοβαρά. Αν θέλεις εσύ να στήσεις τη καντίνα σου έξω από το χιονοδρομικό και να πουλάς σάντουιτς και καφέδες, πρέπει να πληρώνεις ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΤΕΛΗ. Έχεις πελατεία επειδή έρχεται ο κόσμος στο χιονοδρομικό.

Αν έχεις ξεχοδοχείο (άδειο, με ελάχιστους πελάτες) και έρθω εγώ και σου προτείνω να είναι γεμάτο κόσμο, δεν θα μου δώσεις μερίδιο από τα κέρδη σου; Έχεις ιδέα πως δουλεύει (και πρέπει να δουλεύει) η αγορά;

Εγώ εάν έχω ιδέα !????!!!??? άμα ήξερες !!???!!!!!

Εσύ δηλαδή άμα πάρεις την καντίνα σου και πας στην εθνική οδό και πουλάς σάντουιτς θα δίνεις και προμήθεια σε αυτόν που συντηρεί τον δρόμο !!??

Και στο κάτω κάτω της γραφής όταν εγώ αγόρασα το οικόπεδο στα Καλάβρυτα και έχτισα το ξενοδοχείο μου δεν υπήρχε το χιονοδρομικό και δεν τους ζήτησα εγώ να φτιάξουν χιονοδρομικό αλλά ερχόταν κόσμος στο χωριό επειδή εγώ έφτιαξα ξενοδοχείο και σκέφτηκε κάποιος να φτιάξει χιονοδρομικό για τους επισκέπτες

Εμένα θα με πληρώσουν που ξοδεύτηκα να φέρω επισκέπτες στο χωριό !!!???

Επίσης το χιονοδρομικό πληρώνει ενοίκιο στο κράτος που χρησιμοποιεί την έκταση ως επαγγελματική χρήση !!?????

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Μπορείς να μου πεις πόση προμήθεια παίρνουν οι ομάδες από τα μαγαζιά γύρω από ένα γήπεδο !!???

Πόση προμήθεια παίρνει ο ταβερνιάρεις από τον περιπτερά που είναι απέναντι από την ταβέρνα του !!???

Δηλαδή όπου υπάρχει μία επιχείρηση η οποία μαζεύει κόσμο όλες οι άλλες τριγύρω πρέπει να πληρώνουν προμήθεια !???

Στα λιμάνια τα γύρο μαγαζιά πληρώνουν προμήθειες !???

ΣΟΒΑΡΑ !!???

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Αν έγραψες κάτι χωρίς να το καλοσκεφτείς και ανακαλέσεις δεν πειράζει. Όμως το να συνεχίζεις να υποστηρίζεις βλακείες...

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΗΠΕΔΟ ΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ.

Θα κλαίνε αν φύγει το γήπεδο. Επίσης ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ μεγαλύτερα ενοίκια (ή και αέρα) σε σχέση με μαγαζιά που βρίσκονται πιο μακριά.

Τα χωριά που βρίσκονται γύρω από ένα μεγάλο χιονοδρομικό κέντρο ΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ.

Η ομάδα που έχει το γήπεδο δεν μπορεί να εισπράττει λεφτά από τους γύρω. Αυτή είναι δουλειά της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Board.jpg

Θα κλαίνε αν φύγει το γήπεδο.

Όπως έγινε με την κατεδάφιση του γηπέδου της ΑΕΚ.Σχεδόν όλα τα μαγαζιά που ήταν κοντά,έκλεισαν!