Jump to content
makalu

Τιμοκαταλογος χ/κ Παρνασσου 2007/2008

Recommended Posts

Υπαρχει τρόπος να μάθουμε τα 3€ ποσο θα μειωσουν τη ζημια?

και με πια αυξηση θα ερχοταν σε ισορροπια ο ισολογισμος?

Sp αν πάς από την άλλη μεριά του Παρνασσού,ειδικά καθημερινές θα βρεις πολύ οικονομικά και να φας και να διαμείνεις.Τα Σ/Κ σίγουρα είναι πιο ήσυχα,αλλά αυτό σε κάποιους αρέσει.

Τα πράγματα θα ήταν ακόμα πιο βολικά αν εφαρμοζόταν η ιδέα του κ.Δρίβα για δωρεάν ski-bus κι από τη μεριά της Αμφίκλειας με παράλληλη αξιοποίηση του σιδηροδρομικού σταθμού της.

Το γιατί δεν εφαρμόζεται τώρα..... :angry::P

p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Τα χιονοδρομικά των Αλπεων λειτουργούν σαν ατμομηχανή της τοπικής τουριστικής βιομηχανίας και έχουν πολλές οικονομικές διευκολύνσεις από τις τοπικές αρχές, ανεξάρτητα με το αν είναι ιδιωτικές η δημοτικές επιχειρήσεις (πολλές φορές μικτές). Στην Αμερική που είναι καθαρά ιδιωτικές επιχειρήσεις βλέπεις χιονοδρομικά μεγέθους Παρνασσού με κάρτες από 30 δολλάρια και πάνω. Καλά τα μεγάλα εκεί έχουνε ξεφύγει. Από 60 δολλάρια και πάνω.

Το Bansko που έχουν θεοποιήσει κάποιοι στην Ελλάδα, είναι άλλη περιπτωση. Με κόστος εργασίας στο ένα τρίτο της Ελλάδας (θα σας άρεσε να δουλεύει η αδελφή σας σε στριπτιζάδικο και εσείς να πληρώνεσται 300 ευρώ το μήνα ? :angry: ) το λειτουργικό του κόστος είναι πολύ χαμηλό. Η επένδυση ξέπλυνε κάμποσο ύποπτο χρήμα και στο τέλος βγάζουνε τα τρελά λεφτά από το real estate σε Αμερικάνικα πρότυπα πουλώντας διαμερίσματα και εξοχικά. Αυτός ήταν και ο αρχικός στόχος. Οι γείτονες Βούλγαροι μαφιόζοι φέρθηκαν έξυπνα και έφεραν τεχνογνωσία apo Ameriki. Οχι μόνο έλυσαν το πρόβλημα του ξεπλύματος αλλά τα λεφτά γέννησαν ακόμα περισσότερα με "νόμιμο" τρόπο. Απλά σκίζουν λίγο τη φύση , αλλά δεν πειράζει βρε αδερφέ, εμείς κάνουμε το σκι μας.

Σωστός ο καπετάνιος.

Πάντως 30$ για χ/κ στο Αμέρικα με την τωρινή ισοτιμία σε Ε ακούγονται κελεπούρι :angry::P:P !!!!

p1sst.jpg

ίσως το ζήλο που δείχνουμε να σημειώνουμε τις αντιρρήσεις μας στους τιμοκαταλόγους των χ/κ,θα έπρεπε ανάλογα να το δείχνουμε και στους τιμοκαταλόγους των ξενοδοχέιων,ταβερνών,καφετέριες και κλαμπιδίων :D

Σταθη προς το παρον υπαρχει η δυνατοτητα να διανυκτερευσεις στον Παρνασσο με 20 ευρω και να φας επiσης φθηνα σε ενα χωριο που λεγεται Αμφικλεια (θα το ξερεις :P ),οποτε η υπαρξη οικονομικης επιλογης δεν αφηνει περιθωριο για παραπονα :D .

Υ/Γ:Γνωριζεις ποσο κοστιζει το μπουκαλι στο Yahoo club? :P;):angry::P

Δε φανταζεστε τι τιμες σε ημερησια skipasses παιζουν αμερικα! Οπως ειπατε, τα 50αρια κ 60αρια ειναι χαρακτηριστικα (και δε μιλαμε για θηριωδη χ/κ τυπου αλπεων, ειναι 2-3 παρνασσοι σε διαδοχικά Bowls τα μεγαλα τους!), ασε που εν ριπη νυκτός κλεινουν ή αλλαζουν διευθυνσεις!...γιαυτο το εχουν ριξει στο backcountry! (δεν ειναι κ η χειροτερη ιδεα! :P)

Δηλάδη οταν το αναλαβει ο Ακτωρ που ειναι ιδιωτικη εταιρεία να περιμένουμε μια αυξηση κανα 50-60αρι € το λιγότερο για να μην μπαινουν μέσα?
Says who? :P ..γιατι βιαζεστε βρε παιδιά πάλι να βγαλετε συμπερασματα! :angry:

Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Yahoo club....έτσι έτσι .... :P:angry::P;):P

p1sst.jpg

Λοιπόν πέρσι γεμίσαμε 8 σελίδες πάνω στο ίδιο θέμα. Με τη φόρα που πήραμε μας βλέπω να τις ξεπεράσουμε φέτος!

Ας κάνω όμως κι εγώ μια παρατήρηση. Αν υποθέσουμε από τη μία πλευρά ότι το ετήσιο εισόδημα του μέσου πελάτη του ΧΚΠ ξεπέρνα κατά μέσο όρο το ετήσιο εισόδημα του μέσου Έλληνα φορολογούμενου (ρεαλιστική υπόθεση πιστεύω) και από την άλλη ότι το έλλειμα του ΧΚΠ καλύπτεται από τον κρατικό προυπολογισμό (πώς αλλιώς:angry:, αυτό σημαίνει ότι οι φτωχότεροι χρηματοδοτούν το σκι των πλουσιότερων. Άρα όσοι ανήκουν στους προνομιούχους, ας δώσουν τρία ευρώ παραπάνω, δεν χάθηκε ο κόσμος. Εκτός και αν διαμαρτύρονται στο όνομα και για λογαριασμό των μη προνομιούχων σκιερ, οπότε πάω πάσο.

Βέβαια, αν μου πείτε ότι - κατ'αναλογία - τα μεγάλα εισοδήματα συμβάλουν περισσότερο στον προυπολογισμό του Ελληνικού κράτους, θα έχετε δίκιο και όλος μου ο συλλογισμός θα είναι μια μπούρδα και μισή.

Παρατηρώ επίσης ότι στο Νότο, τα ΧΚ είναι υπέρμαχοι των μόνιμων σχέσεων (βλ. "πιστοί πελάτες") ενώ στο Βορρά δεν βλέπουν με κακό μάτι τις απιστίες (βλ. ενιαία ετήσια κάρτα).

Εύχομαι καλές κατεβασιές σε όλους!

Σωστός ο καπετάνιος.

Πάντως 30$ για χ/κ στο Αμέρικα με την τωρινή ισοτιμία σε Ε ακούγονται κελεπούρι :angry::P:P !!!!

ειδικα αμα παιρνεις το μισθο τους...

Καταρχην δεν πιστευω με τιποτα οτι γινεται κακη διαχειρηση χρηματων στο ΧΚΠ

Η τιμη του εισητηριου ειναι λιγο ακριβη αλλα να μην ξεχναμε τα χωματουργικα που γιναν (και ειναι αρκετα)

το σκεπαστρο του Ηρακλη (που παρακαλαγαμε να γινει ).

οποτε εγω για φετος να κλεισω το στομα να βαλω το χερι στην τσεπη και να τα σκασω.

παμε λιγο παραπερα στην επομενη χρονια

αν μου πουν 35 χωρις καμια εργασια που να τα επιβεβαιωνει δεν θα τους χαριστω.

δινω αν θελετε μια περιοδο χαριτος ενος ετους στα ΕΤΑ και του χρονου αν δεν θελουν

αυτοι θα θελει καποιος αλλος ισως και εκτος Ελλαδος.

και το skidata ελπιζω να περιορισει τους τζαμπατζηδες που ενεργουν εις βαρος μας.

για φετος σκεφτομαι καποιες καθημερινες να εκμεταλευτω την χαμηλοτερη τιμη (αδεια απο εργασια) και να ερθω οικονομικα στα ιδια με περυσι επιπεδα..

Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Και γιατί να μην πάρεις μια ετήσια βρε Ηλία;Βλέπω οτι συμφέρει πολλούς απο εσάς που πάτε συνέχεια Παρνασσό.

9-2-05020.jpg

Αν λάβω την τιμή των 30 ευρώ απόλυτα, μου φαίνεται (και είναι) εξωπραγματική.

Ξέροντας τα δεδομένα που επικρατούν πέριξ των δύο μεγάλων χιονοδρομικών που βρίσκονται κοντά στην Αθήνα (σπίτι των περισσοτέρων από εμάς) και γνωρίζοντας πάνω κάτω το κόστος διαμονής και σίτισης, λαμβάνω αποφάσεις για το που θα κάνω το χόμπι μου.

Όσον αφορά λοιπόν το ΧΚ Παρνασσού κάνω τους εξής συλλογισμούς.

Το κόστος διαμονής και σίτισης το αφήνω στην άκρη καθώς είναι ένα ζήτημα που ο καθένας το λύνει με τον τρόπο του.

Πέρυσι λοιπόν εγώ προσωπικά επισκέφθηκα το ΧΚΠ περίπου 16 με 17 φορές, συν 2-3 φορές χιονοδρομικά της Βορείου Ελλάδος.

Άρα στην δική μου περίπτωση δεν θα έπρεπε να κοιτώ καθόλου την ημερήσια κάρτα αλλά την ετήσια. Θα το είχα κάνει και πέρυσι αλλά η χρονιά ήταν σκάρτη. Φέτος όμως είμαι θετικός και τα 350(ή 300 μετά τις 7/1) μου φαίνονται λογικά.

Αν πήγαινα 6-7 φορές το χρόνο πραγματικά θα γκρίνιαζα αν και η ουσία είναι ότι θα έχανα 18 με 21 ευρώ το χρόνο λόγω της αύξησης.

Αν ήμουν αρχάριος ή αν θέλω να πάρω μαζί μου μια φίλη μου ή φίλο μου για να κάνουν τα πρώτα τους βήματα στην χιονοδρομία, διαπιστώνω ότι θα πληρώσω-ει για τους αναβατήρες λιγότερα χρήματα (και δεν αναφέρομαι σε baby lift), κάτι που γίνεται για πρώτη φορά.

Μου δίνεται ταυτόχρονα η δυνατότητα να έχω εβδομαδιαία κάρτα με 101 ευρώ, αρκετά πιο ακριβή από τα Καλάβρυτα (70), αλλά με δεδομένη την προσπάθεια για πλήρη λειτουργία (κάτι που πολύ αμφιβάλω με βάση το πολύ πρόσφατο παρελθόν ότι θα συμβαίνει στο ΧΚΚ) φαντάζει πολύ συμφέρουσα για μια εβδομάδα άδεια στην Ελλάδα, δίπλα στην δουλειά μου (που για μένα λέει πολλά αυτό)

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, υπάρχουν θετικά και αρνητικά, είναι και ο λόγος που έκανα μια παράθεση των τιμοκαταλόγων των δύο χιονοδρομικών, ξέροντας ότι αρχικά όλοι μας κοιτάμε την τιμή.

Προσφορά και ζήτηση νομίζω είναι όλη η υπόθεση. Αν υπήρχαν άλλα 5 - 6 χιονοδρομικά όπως στη β. Ελλάδα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Ναι είναι ακριβά αυτό είναι δεδομένο. Το μπάνσκο θα έπρεπε αναλογικά να ζητάει 65 με αυτά που προσφέρει. Αν υπήρχε ανταγωνισμός θα ήταν διαφορετικά. Μακάρι βέβαια οι άνθρωποι σε βάθος χρόνου 2 - 3 ετών να εξοπλίσουν το χιονοδρομικό με αποσυμπλεκόμενα νέες πίστες κλπ.

Sp αν πάς από την άλλη μεριά του Παρνασσού,ειδικά καθημερινές θα βρεις πολύ οικονομικά και να φας και να διαμείνεις.Τα Σ/Κ σίγουρα είναι πιο ήσυχα,αλλά αυτό σε κάποιους αρέσει.

Τα πράγματα θα ήταν ακόμα πιο βολικά αν εφαρμοζόταν η ιδέα του κ.Δρίβα για δωρεάν ski-bus κι από τη μεριά της Αμφίκλειας με παράλληλη αξιοποίηση του σιδηροδρομικού σταθμού της.

Το γιατί δεν εφαρμόζεται τώρα..... :P:blink:

ΖΟΧ εγώ λέω τι ισχύει τώρα.Αν βάλουν λεωφορεία για το Χ.Κ και αν υπάρξει ποτέ δρομολόγιο για Αμφίκλεια από τον ΟΣΕ,θα ήταν πολύ καλά...

Προσφορά και ζήτηση νομίζω είναι όλη η υπόθεση

Ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης,δεν ισχύει στα μονοπώλια και ολιγοπώλια.Ισχύει στις αποτελεσματικές-ιδανικές αγορές.

Στη β. Ελλάδα πάντως ισχύει γι'αυτό και η ακριβότερη κάρτα είναι 18 ευρώ. Ενώ μπορείς να κάνεις και με 15, μιλάμε για ενηλίκων πάντα. Γιατί αν το πήγαιναν 25 θα πηγαίναμε Μπάνσκο που απέχει όσο και η Βασιλίτσα και το Πισοδέρι.

Στη β. Ελλάδα πάντως ισχύει γι'αυτό και η ακριβότερη κάρτα είναι 18 ευρώ. Ενώ μπορείς να κάνεις και με 15, μιλάμε για ενηλίκων πάντα. Γιατί αν το πήγαιναν 25 θα πηγαίναμε Μπάνσκο που απέχει όσο και η Βασιλίτσα και το Πισοδέρι.

Στην Βόρεια Ελλάδα ώμος από την μεγάλη ανάπτυξη με 5 ΧΚ σε 10 χρόνια δεν θα έχουν δουλειές τα παιδιά σας

Ενώ στην Νότα Ελλάδα θα έχουμε μπόλικη δουλειά θα φτιάχνουμε ΧΚ ακόμα

Jack Daniels

Keep Building Never Finish

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Λοιπόν ο Παρνασσός μου θυμίζει ορισμένα καταστήματα που πρίν τις εκπτώσεις αλλάζουν τα ταμπελάκια στις τιμές και βάζουν άλλες υψηλότερες και μετά σου λένε στις εκπτώσεις ότι στα δίνουν 50% κάτω.....

Θυμάμαι λοιπόν κάποτε όταν το εισητήριο ήταν 25 ευρώ στον Παρνασσό η ετήσια είχε 250ευρώ......

Ξαφνικά η ετήσια πήγε 450 για λόγους που μόνο το ΔΣ των ΕΤΑ γνωρίζει.....και τώρα πρέπει να τους πούμε και ευχαριστώ που μειώσανε μία εντελώς αλλοπρόσαλη ετησία, εμ είχανε και άλλη επιλογή μετά το περσινό στραπάτσο?.....

Οι πίστες του Παρνασσού είναι για 15-17 ευρώ το πολύ......όταν πήγε το εισητήριο 25 και έπειτα 27 όλος ο σύλλογος ξεσηκώθηκε, μετά θεωρήθηκε δεδομένο, τώρα που στα καλά καθούμενα πήγε 30 θα διαμαρτυρηθεί άραγε ο σύλλογος? Πολύ αμφιβάλλω.....

Η αύξηση αυτή δεν δικαιολογείτε με τίποτα.....Να το πηγαίνανε από 17 στα 20 λέγοντας μου ότι κάνανε χωματουργικά, βάλανε electronic ski pass κτλ να το καταλάβω.....

Αλλά όχι τόσα χρόνια να με έχουν ρημάξει στις αυξήσεις να έχουν φτάσει το εισιτήριο 27 έχοντας αλλάξει το σχήμα από τις τυρόπιττες και τώρα ξαφνικά μετά από κάποια έργα να μου ανεβάσουν κι' άλλο το ski pass :lol: .....

Δηλαδή άμα μπεί και ένα καινούργιο λίφτ που θα πάει η κάρτα?????

Τα χωματουργικα γινονται για να: Κανεις/ουμε πιο πολύ σκι κ φυσικα να ειναι πιο κερδοφορο το ΧΚΠ ως αποτελεσμα της αυξησης της σαιζον/επισκεψημοτητας! Win-Win

Το skidata μπηκε για να: Εξαλειφθει η χασουρα των παρανομων κ να μην χρεωνεται συνεχεια το ελλειμμα αυτο στο δικο σου/μας πορτοφολι! Win-Win

H Φτερόλακκα φτιαχτηκε για να: Μην πεσει κανας σοβάς στο κεφαλι σου/μας, για να εχει λιγοτερη οπτικη οχληση στα ματια σου/μας (ηταν υπο διαλυση το παλιο κτιριο), για να λειτουργήσει το εστιατοριο κ να τρως εσυ/εμεις κ γενικοτερα για να εξυπηρετήσει καλυτερα εσενα/εμας! Φυσικα κ θα επωφεληθει κ το ΧΚΠ. Win-Win

Το στέγαστρο γινεται για να: Μην κλεινει ο Ηρακλής κ να χαιρεσαι/μαστε περισσοτερο βουνο για περισσοτερο χρονο. Win-Win

Οι νεες διαδρομες της περιφερειακης εγιναν για να: Μπορεις/ουμε να κανουμε με λιγοτερο χιονι (όπως περυσι) ski/snowboard..οχι για να τ’απολαμβανει το κεντρο κ οι pisteur του :lol: . Win-Win

Αυτό που θελω να ξεκαθαρισω ειναι, (με αντικειμενικα παραδειγματα κι όχι IFs) πως εφοσον βλεπω εργα ουσιας (ουσια ΔΕΝ είναι μονο ενα νέο λιφτ) να γινονται και ειλικρινή διαθεση, δε μου κακοφαινεται κ τοοοσο το 11%..ΑΝ βλεπω ότι πληρωνω-πληρωνω κ ΔΕ γινεται τιποτα, δυσαρεστουμε με τη στασιμοτητα!

Εχω όμως κι εγω ενα ερωτημα: ΑΝ το ΧΚΠ δεν ειχε κανει ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ εργο από περυσι…τιποτα ομως, -όπως εκλεισε την ανοιξη- κ ειχε τις ιδιες τιμες θα ημασταν ευχαριστημενοι? Εγω προτιμω την παραμικρη αυξηση οταν βλεπω εργα, ειδικα σε έναν τοπο εχουμε συνηθισει την μιζερια, μεχρι κ στην σχεση Κράτους-Πολίτη ;) . Πληρωνεις πχ. διοδια νταβατζή τοοοσα χρονια στον Πατρών-Κορίνθου κ δεν βλεπεις ΤΙΠΟΤΑ ν’αλλαζει, πληρωνεις τα μαλλια σου στο ΤΕΒΕ κ ΙΚΑ κ οσο περνανε τα χρονια μειωνονται οι συνταξεις κ ο κοσμος καραδικαιως φωναζει (πριν 2 ωρες αυξησα το ιδιωτικο μου συνταξιοδοτικο πλαφον με τον ασφαλιστή μου, μπας κ παιρνω κατι εξτρα απο ιδιωτικη ασφάλεια, διοτι αν περιμενω το ΤΕΒΕ στα 65 μου -αν ζω- ουτε για τ΄αρθριτικα μου [λογω σκι :D ] δε θα φτανουν):)

..κ στο κατω-κατω, όταν βλεπεις πως καποιοι προσπαθουνε συστηματικα να σου προσφερουν αξιοπρεπες χιονοδρομικο προιον (κι ας ειναι 30ετιας!), εχουν την καλη διαθεση για κόσμιες υπηρεσιες, επικοινωνουν συνεχεια με τον πελατη κ δεχονται την αποψη του, ανοιγουν με χαρά το χωρο τους για συλλογικες εκδηλωσεις, οι εργαζομενοι εχουν αλλάξει αρκετα κ προσπαθουνε κι άλλο, καταστρεφουν τα διαστρωτικα τους, ώστε να δοθει ενας διαδρομος 1000μ, ενώ θα μπορουσαν να ειχαν κλεισει τα ματια κ να ειχαν δηλωσει απλα «ανεπαρκής χιόνωση» :lol::D κοκ, νομιζω πως το αναγνωριζουμε κ στεκομαστε στο πλευρο τους, όπως αλλωστε εχει αποδειξει ο ΕΣΤΧ σε οσους συναναστεφονται με ευθυτητα στον δημοκρατικο διάλογο κ οχι στη ληστευομενη αποχη-τραμπουκισμό κτλ!:lol:

Οντως μιας και περασε η "μπορα" της εκτιναξης το απο 15 17 σε 27 (δεν ειναι αυξηση ειναι εκτιναξη......) λογικο ειναι να περασει στο ντουκου μια τετοια αυξηση χωρις πολυ πολυ κελαηδημα......

Η χασουρα ενος χιονοδρομικου απο τους κουτραδορους με ποια λογικη πρεπει να επιβαρυνει τον πελατη καταναλωτη?????Δηλ αν ενα χακερ φορτωνει την Vodafone με μαιμου τηλ θα φουσκωσει τον δικο μου τον λογαριασμο?????Η αδυναμια μιας εταιρειας να αντιμετωπισει την απτη πραγματικοτητα ουδολως με ενδιαφερει σαν καταναλωτη.........αλλα με ενδιαφερει οταν αγγιζει την τεσπη μου(επρεπε να βαλω τριτο προσωπο εδω...οπως και να χει.....)

Σοβαδες στεγαστρα ανακαινιση μισοδιαλυμενου κτιριου(υπο διαλυση ..να ειμαι ακριβης) αποτελουν πραγματα αυτονοητα και ρουτινας ........δεν χρειαζεται και ιδαιτερη μνεια........Σε αυτην την χωρα χαιρομαστε με το αυτονοητο συμβιβαζομαστε με το μετριο..............

Στους τυφλους ο μονοφθαλμος παντα βασιλιας ηταν..........

Συμφωνω εν γενοι με την λογικη πως πρεπει να καταβαλλεται ενα τιμημα εχοντας ανταποδοτικο τελος..... αλλα συγχεουμε την ιδιωτικη με την δημοσια πρακτικη.Ειναι ενα καλο θεμα προβληματισμου που εχω ξαναπει και παλια το καθε χιονοδρομικο να παιρνει ενα τελος απο μπαρ ξενωνες εστιατορια απο οποιονδηποτε κονομαει εξαιτιας του χιονοδρομικου.

Ξεφευγοντας λιγο απο το θεμα......ποτε δεν καταλαβα γιατι αν πετουσα εγω(πρωτο προσωπο κοπλεξικου τοπικιστη βορειου...) απο το Μακεδονια για Μοναχο επρεπε να πληρωσω Σκατο...σορρυ Σπατοσημο....με την ιδια λογικη ας πληρωνοταν απο τον νομο ΑΤΤΙΚΗΣ εγνατιοσημο.......η να πληρωνοταν ο δρομος που παει στο χωριο του Καραμανλη(απορω πως παει αυτος κοτζαμ πρωθυπουργος οταν παει στην Πρωτη.....μαλλον με ΧΑΜΜΕΡ..) απο τους λοιπους Ελληνες..............

Οσον αφορα το αν οι εργαζομενοι εχουν αλλαξει αν υπαρχει η διαθεση για κοσμιες υπηρεσιες(συνηθως ειναι αγενεις αδιαφοροι και κοπροι του αυγεια....οποτε πρεπει να ενθουσιαστουμε....) αν ο διυεθυντης οπως λεγεται ειναι φιλικος και συνεπης γραφει στο φορουμ και μας ενημερωνει ουδεμια σχεση εχουν με την τιμη και παλι στην σφαιρα του αυτονοητου ανηκουν..........

Στην Γαλλια δηλ και στην Ιταλια μπαινει ο Ζαν Δριβας και ο Τζοβανι Τσεκουρινι να ασχολειται με τους πελατες του καθε μερα......?????Μωρα παιδια ειμαστε και θελουμε νταντεμα????Γιαυτο ειναι τα site οι live καμερες για να ενημερωνομαστε καθε μερα.......

Μηπως κολακευει την ματαιδοξια μας να μας λεει ενα διευθυντης ωραια μερα τελειος καιρος χιονι σφιχτο( σαν κωλαρακι δεκαοχταχρονης ) κτλπ........(σημειωτεον δεν εχω τιποτα με το κ Δριβα αλλωστε απο το πηλιο ακομα ηταν προτυπο.....)

Οσον αφορα την αποχη απο τον διαλογο οντως δεν κοστιζει τιποτα (τζαμπα ειναι) να καθησεις και να ακουσεις παραπονα ιδεες προτασεις και να συνδιαλλαγεις με το target groyp σου........αλλα και ενα καλο αμορτισερ κραδασμων απο διαμαρτυριες και κραξιματα......Το θεμα ειναι ποσο σημασια δινει ο καθενας στην επικοινωνια........

Αν γινουν 3 τετραπλα αποσυμπλεκομενα στον Παρνασσο με την λογικη της γεωμετρικης προοδου η τιμη θα ειναι 40 45 ευρω.....?????

ORDEM E PROGRESSO

Οντως μιας και περασε η "μπορα" της εκτιναξης το απο 15 17 σε 27 (δεν ειναι αυξηση ειναι εκτιναξη......) λογικο ειναι να περασει στο ντουκου μια τετοια αυξηση χωρις πολυ πολυ κελαηδημα......

..............................................................................................................................................................................................................................................

Αν γινουν 3 τετραπλα αποσυμπλεκομενα στον Παρνασσο με την λογικη της γεωμετρικης προοδου η τιμη θα ειναι 40 45 ευρω.....?????

Πως μιλάς έτσι παιδί μου πολύ θράσος δεν έχεις !???

45 – 50€ μόνο τουλάχιστον 150€ την φοιτητική θα έχουν με 4 αποσυμπλεκόμενα

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

να κανω μια μετατροπη του 30 σε δραχμες ???

10222 και κατι ψιλα

κοιτατε καλα το νουμερο γιατι οπως πανε τα χιονοδρομικα θα παρουν σιγουρα 3 ... ευρω

να κοιταμε και τη μισθοδοσια μας γιατι εχει παραμεινει ιδια τα τελευταια 15 χρονια και μετα να εξετασουμε αν ειναι value for money το χιονοδρομικο

και μετα διαλεξτε τι ακουγετε καλυτερα το 30 η το 10222

καλα χριστουγεννα

Το γεγονός ότι έκαναν την δουλειά τους (χωματουργικά, σκέπαστρο κτλ) αυτό σημαίνει ότι εμείς πρέπει να πληρώσουμε περισσότερο; δηλαδή εάν εγώ κάνω καλά τη δουλειά μου στο περιοδικό θα πρέπει ο αναγνώστης να το πληρώσει ακριβότερα;

Μην τρελαθούμε τώρα!

Τα 30 € είναι πολλά, πάρα πολλά, για να περιμένεις μισή ώρα και βάλε στην ουρά για να κατέβεις σε 5 λεπτά το πολύ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δεχόμαστε μια αύξηση μόνο και μόνο επειδή μας διαφημίζουν ότι έκαναν καλά τη δουλειά τους. Για αυτό πληρώνονται για την κάνουν καλά.

Je veux devenir calife a la place du calife

να κανω μια μετατροπη του 30 σε δραχμες ???

10222 και κατι ψιλα

κοιτατε καλα το νουμερο γιατι οπως πανε τα χιονοδρομικα θα παρουν σιγουρα 3 ... ευρω

να κοιταμε και τη μισθοδοσια μας γιατι εχει παραμεινει ιδια τα τελευταια 15 χρονια και μετα να εξετασουμε αν ειναι value for money το χιονοδρομικο

και μετα διαλεξτε τι ακουγετε καλυτερα το 30 η το 10222

καλα χριστουγεννα

Έχουν κάνει και αντίστοιχη αύξηση στους μισθούς των υπαλλήλων 11%

Ή μόνο στων διευθυντών !!??

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

O Mainalo έγραψε:

Λοιπόν καλά τα λέτε όλοι σας ,μόνο ο κακομοίρης ο makalu προσπαθεί να σας το πεί κομψά και με τρόπο.

Μπαίνουν μέσα κυριοι δεν εχουν κέρδος πάρτε το χαμπάρι και αυτό για να το διαπιστώσει κάποιος θα πρέπει να εχει δουλέψει εκ των εσω σε ενα χιονοδρομικό.Ολα τα υπόλοιπα οι γκρίνιες κτλ κατ εμε είναι περιττά

Σε πιστεύω φίλε mainalo όπως και τον makalou. Και το ότι μπαίνουν μέσα τα ΧΚ το έχω ακούσει και από άλλους.

Ποιό είναι το συμπέρασμα;...

Να σου πω εγώ:

Εφόσων μπαίνουν μέσα ας μπούν και λίγο παραπάνω..

Και να πω και κάτι άλλο:

Τα ΧΚ στην Ελλάδα πρέπει να ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ!!!

Απ' το κράτος; απ' την τοπική αυτοδιοίκηση; από τη ΓΓΕ; απο το ίδρυμα Ωνάση... ξέρω γω....

Αυτά που λέγονται για κέρδη, εταιρείες, κλπ στερούνται περιεχομένου.

Τώρα, το ΧΚ Παρνασσού σαν κρατικό που είναι (γιατί μην μου πει κανείς ότι δεν είναι), ΟΦΕΙΛΕΙ να κοστολογεί την υπηρεσία που παρέχει, με γνώμονα το μέσο Ελληνικό εισόδημα το λιγότερο.

Τι με νοιάζει εμένα κι αν έγιναν χωματουργικά, τι με νοιάζει εμένα και δέκα λιφτ καινούρια κι αν έβαλαν, εφόσων δεν μπορώ να ανταπεξέλθω του κόστους....

Η χιονοδρομία που έγινε κράχτης για την περιοχή της Αράχοβας με τα ακριβότερα οικόπεδα ανά την Ελλάδα, πάει τώρα να γίνει άθλημα της ελίτ των εχόντων .

Η ημερίσια είσοδος κύριοι έπρεπε να είναι 10€.

Αυτή είναι η λογική τιμή λίγο πιο ακριβή απ' το cinema και πολλά λέω.

Θ.Λ.

Μετά τις ανακοινώσεις και την προβολή των εργασιών που έγιναν από τα 2 κοντινά στην Αθήνα ΧΚ και κατ΄επέκταση και των υπολοίπων ΧΚ στα βόρεια ήρθε και το κερασάκι των αυξήσεων στην τούρτα. Μάλλον δεν είναι κεραυνός εν αιθρία. Λίγο-πολύ όλοι το φανταζόμασταν αλλά το απευχόμασταν και γι’ αυτό δεν το ανέφερε κανένας μας νωρίτερα.

Δεν θέλω να επαναλάβω όσα γράφτηκαν νωρίτερα, απλά να επισημάνω ότι όλα τα ΧΚ είναι επιχειρήσεις και όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Μπορεί να λειτουργούν με τελείως λάθος τρόπο από ότι μια υγιής επιχείρηση στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς αλλά αυτή είναι η κατάσταση. Αυτήν υπομένουν και αυτήν εκμεταλλεύονται. Για αυτό το λόγο δεν μπορούν να αναπτυχθούν όπως θα ήθελαν (π.χ. προσφορά ολοκληρωμένων υπηρεσιών και καθετοποίηση). Για τον ίδιο λόγο συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο στους πελάτες τους (εμάς δηλαδή) και αδιαφορούν για τις απαράδεκτες υπηρεσίες που προσφέρουν.

Ειδικά σε ό,τι αφορά στην Αθήνα, όπου οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες έχει διαμορφωθεί μια, κατά τη γνώμη μου, άρρωστη ολιγοπωλιακή κατάσταση όπου δεν απολαμβάνουμε ούτε το ήμισυ αυτών που πληρώνουμε. Όλοι μας την ανεχόμαστε αυτή την κατάσταση και έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε σημαντική βελτίωση κάποιες περιορισμένες επεμβάσεις οι οποίες πιστεύω ότι είναι αυτονόητες και θα έπρεπε να είχαν γίνει πριν πολλά χρόνια και σίγουρα πριν τις αυξήσεις της τελευταίας δεκαετίας στα τιμολόγια. Θεωρώ αυτονόητο κάποιος να καθαρίζει το δρόμο πρόσβασης, να δίνει σωστή ενημέρωση για τη λειτουργία και τις καιρικές συνθήκες, να προνοεί για την έγκαιρη συντήρηση, να βελτιώσει τις πίστες όπου αυτό χρειάζεται, να επισκευάσει τα «ετοιμόρροπα» εστιατόρια, να βάλει τάξη στις ουρές των αναβατήρων, να σιγουρέψει ότι δεν θα μείνεις κρεμασμένος στο καρεκλάκι γιατί ο μηχανισμός κίνησής του συχνά βρίσκεται σε ξαφνική ακινησία, να επιβάλλει τους κανονισμούς ασφαλείας και τόσα άλλα που μας ταλαιπωρούν.

Όλα είναι γνωστά και όλοι μας εσκεμμένα τα θάβουμε στην άκρη του μυαλού μας για να «απολαύσουμε το σκι μας» μέχρι την επόμενη φορά. Και έτσι η κατάσταση διαιωνίζεται. Με ίδιο τρόπο βέβαια λειτουργεί και όλη η σχετική αγορά από τις ταβέρνες και τις καφετέριες στους κοντινούς δήμους μέχρι τα καταλύματα. Πάλι προσωπική άποψη, όλα είναι υπερτιμολογημένα για αυτό που προσφέρουν. Αυτός όμως είναι ο νόμος της αγοράς. Όσο υπάρχει ζήτηση (πιο συγκεκριμένα όσο παρακαλάμε για μια κράτηση, ή για μερικές ώρες σκι και αναμονής στις ουρές) και δεν απαιτούμε (με τη συμπεριφορά μας) σαν καταναλωτές, καμία βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών δεν θα γίνει ή θα τις απολαμβάνουμε σε αστρονομικές τιμές.

(Αυτές είναι κάποιες σκόρπιες σκέψεις μου και σίγουρα δεν είναι προτροπή σε κανέναν ούτε να τις υιοθετήσει αλλά ούτε και να αλλάξει την συνήθειές του).

O Mainalo έγραψε:Σε πιστεύω φίλε mainalo όπως και τον makalou. Και το ότι μπαίνουν μέσα τα ΧΚ το έχω ακούσει και από άλλους.

Ποιό είναι το συμπέρασμα;...

Να σου πω εγώ:

Εφόσων μπαίνουν μέσα ας μπούν και λίγο παραπάνω..

Και να πω και κάτι άλλο:

Τα ΧΚ στην Ελλάδα πρέπει να ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ!!!

Απ' το κράτος; απ' την τοπική αυτοδιοίκηση; από τη ΓΓΕ; απο το ίδρυμα Ωνάση... ξέρω γω....

Αυτά που λέγονται για κέρδη, εταιρείες, κλπ στερούνται περιεχομένου.

Τώρα, το ΧΚ Παρνασσού σαν κρατικό που είναι (γιατί μην μου πει κανείς ότι δεν είναι), ΟΦΕΙΛΕΙ να κοστολογεί την υπηρεσία που παρέχει, με γνώμονα το μέσο Ελληνικό εισόδημα το λιγότερο.

Τι με νοιάζει εμένα κι αν έγιναν χωματουργικά, τι με νοιάζει εμένα και δέκα λιφτ καινούρια κι αν έβαλαν, εφόσων δεν μπορώ να ανταπεξέλθω του κόστους....

Η χιονοδρομία που έγινε κράχτης για την περιοχή της Αράχοβας με τα ακριβότερα οικόπεδα ανά την Ελλάδα, πάει τώρα να γίνει άθλημα της ελίτ των εχόντων .

Η ημερίσια είσοδος κύριοι έπρεπε να είναι 10€.

Αυτή είναι η λογική τιμή λίγο πιο ακριβή απ' το cinema και πολλά λέω.

Θ.Λ.

Σε αυτά που γράφει ο ΤΕΟ να συμπληρώσω ότι στα πλαίσια της εισοδηματικής πολιτικής της παρούσας κυβέρνησης-όπως και τον προηγουμένων-είναι η συγκράτηση του πληθωρισμού,και οι αυξήσεις στους μισθούς δεν ξεπερνούν ποτέ τον πληθωρισμό.Έρχεται τώρα-όπως και άλλες χρονιές-μια κρατική εταιρεία,να αυξήσει 11% το τιμολόγιο της...Πιστεύω ότι όλοι οι υπολογισμοί γίνονται αυθαίρετα και υπό την σκοπιά του "αφού όλα αυξάνονται,ας αυξήσουμε κι εμείς το εισιτήριο...Μήπως εμείς θα πληρώσουμε;"!!!

Μια διευκρινηση, επειδη αναφερεται απο πολλους.

Το ΧΚΠ δεν ειναι ακριβως κρατικο, οπως το εννοειτε εσεις. Ανηκει στα ΕΤΑ μια ανωνυμη εταιρεια η οποια εχει στην κατοχη της και εκμεταλλευεται ολα τα τουριστικα ακινητα του Δημοσιου, με μισθωσεις, ιδιωτικοποιησεις,συμπραξεις κλπ.

Η δε εταιρεια αυτη (ΕΤΑ) ναι μεν εχει μετοχες κρατικες σε μεγαλο ποσοστο, αλλα δεν επιχορηγειται ουτε ενα ευρω, απο το Δημοσιο.

Ακουγεται και η συμμετοχή της στο Χρηματιστηριο με τη διαθεση φυσικα μετοχων.

http:www.arahova.net

http:www.meteo.gr/stations/arahova

http:www.meteo.gr/stations/parnassos1950

http:www.meteo.gr/stations/parnassos