Jump to content
makalu

Τιμοκαταλογος χ/κ Παρνασσου 2007/2008

Recommended Posts

Για να είναι ένα χιονοδρομικό κέντρο οικονομικά βιώσιμο από μόνο του ώστε να μπορεί να επενδύει σε έργα ανάπτυξης, και όχι μόνο συντήρησης, χρειάζεται έσοδα από τουρισμό εβδομάδας.

Για να αποκτήσει τουρισμό εβδομάδας χρειάζεται περισσότερους αναβατήρες και πολύ μεγαλύτερο χιονοδρομικό πεδίο από ότι προσφέρει οποιοδήποτε Ελληνικό Χ.Κ. σήμερα.

Για να αποκτήσει τουρισμό εβδομάδας (με άλλα λόγια γκρουπάκια από το εξωτερικό, όπως αυτά που προσελκύουν οι φίλοι μας οι Βούλγαροι, αλλά και όλα τα Ελληνικά νησιά) επίσης χρειάζεται εγκαταστάσεις ski-in/ski-out, πράγμα που στον Παρνασσό συγκεκριμένα μπορεί να επιτευχθεί μόνο με δημιουργία νέου χωριού δίπλα στο 1750, ή με κάποια τηλεκαμπίνα που θα καταλήγει στην Αράχοβα, ή στην Τιθορέα.

Το πρόβλημα θα λυθεί μόνο όταν αντιμετωπιστεί σφαιρικά, όχι με μεμονωμένες κινήσεις.

-------------------------------------------------------

Όντως, είμαστε και οι δύο παλιά μέλη, Στάθη, απλά παρατηρώ ότι επιλέγεις να μοιραστείς μαζί μας τις απόψεις σου μόνο όταν πρόκειται να "κράξουμε" τις υψηλές τιμές. Μετά σε χάνουμε, μέχρι την επόμενη χρονιά που θα ξαναέχουμε αυξήσεις. :D

Θεμιτό, πάντως. Αν αυτό είναι το μόνο που σε απασχολεί σε σχέση με την χιονοδρομία, καμία αντίρρηση.

Νίφει!

Ρε Θεοδόση, οπως ακριβως σου ειχε φταιξει κ ο ΜΙΚ που ηθελε να δοκιμασει speedflying, σου φταιει κ ο Μακης που πιστευει κατι διαφορετικό απο 'σενα! Αποψεις λεμε, δε χωριζουμε χωράφια κ χιονοδρομικες πιστες, ουτε εχει δει κανείς μας ποτέ να προβαλεται νεοπλουτισμος εδωμεσα!

Τραβατε Γεροντοβραχο τζαμπαμαν σημερα (μιας κ περι τιμης ο λογος!) == ο Μιχαλης μολις κατεβηκε απο πανω κ ειναι ενθουσιασμενος!

Makalu κάνεις λάθος.

Ο ΜακηςΜ δεν έγραψε την άποψή του. Ήταν προσβλητικότατος και ειρωνικότατος.

Παρακαλώ ξαναδιάβασε το post του.

Και άν στον ΜΙΚ δεν απάντησα σταθμίζοντας την ηλικία, το πάθος και το ρομαντισμό του

παρά την απράδεκτη απάντηση στο τότε θέμα, δεν έκανα το ίδιο τώρα.

Στην Ελλάδα δυτυχώς έχουμε τη νοοτροπία να μην φωνάζουμε όταν μας πατάνε τον κάλο.

Κι εγώ αργά το κατάλαβα, μετά την αλλαγή νομίσματος.

Ότι θέλει ο καθένας κάνει και το τρώμε αδιαμαρτήρητα.

Ε λοιπόν φτάνει πιά!

Φυσικά όλα αυτά έπρεπε να έχουν γραφτεί πέρσυ ή πρόπερσυ που η κατάσταση παγιώθηκε

και η τιμή έφτασε τα 27€. Συμφωνώ.

Δεν μπορεί όμως να υπάρχουν χιονοδρόμοι, που γράφουν κιόλας εδώ μέσα, οι οποιοι

υποστηρίζουν την τιμολογιακή πολιτική της διοίκησης του ΧΚ Παρνασσού, και που

απαξιώνουν και τις απόψεις αυτών που διαμαρτήρονται.

Είναι πολλοί αυτοί που μπαίνουν στη λογική να εξιχνιάσουν τον ισολογισμό του ΧΚ.

Ρε παιδιά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Μέχρι πρότεινος τηρούσαν απλογραφικό σύστημα.

Κι αυτό γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ!!!!!!!!

Ότι είναι το Σέλι είναι και ο Παρνασσός. ΚΡΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.

Μόνο που το Σέλι είναι μακριά απ' την Αθήνα κι έχει λογική τιμή.

Makalu συμφωνείς ή διαφωνείς:

Βασιλίτσα-Σέλι style ή 30Euro style;

Καλά κάνω που διαμαρτήρομαι ή όχι;

Sp Λοιπόν επειδή έχω κάνει κάμποσα χρονάκια διευθυντής σε χιονοδρομικό επειδή κάποια φεγγάρια εχω εργαστεί σε χ.κ της Γαλλίας και επειδή τα τελευταία 20 χρόνια ξέρω όλους τους διευθυντές που πέρασαν απο τον Παρνασσό επετρεψέ μου να ξέρω περισσότερα απο εσένα αλλά και απο τους περισσότερους εδω μέσα.

Και για να τελειώνουμε, χιονοδρομικό οπουδήποτε στόν κόσμο με έσοδα απο τις κάρτες-ενοίκια σαλέ-σχολές σκι-ενοικιάσεις σκι και χορηγούς μπαίνουν με μαθηματική ακρίβεια μέσα.Και αν δεν μπούν π.χ φέτος μέσα θα μπουν του χρόνου επειδή θα έχουν συντήρηση πεντετίας-δεκαετίας κτλ.Καλά για να μπούν νέει αναβατηρες δεν το συζητάω καν.Το Μπάνσκο δεν μπαίνει μέσα γιατί οι τύποι παίζουν με το real estate στο TIGNES στη Γαλλία, στο χιονοδρομικό ανήκουν ολα τα ξενοχεία-εστιατόρια μαγαζιά.Στόν Παρνασσό και στα άλλα δύσμοιρα ελληνικά χιονοδρομικά που δεν εχουν να λαμβάνουν απο πουθενά πως να βγούνε;

Και για την απαντηση που έγραψες στόν Λάππα περί ζημιών πως να πειστείς οταν πας στο χιονοδρομικό 5 φορές το χρόνο; Τις υπόλοιπες ημέρες βλέπεις τι γίνεται;Η μήπως ξέρεις οταν ανεβαίνεις με τον Ηρακλή πότε έχει φθαρθεί το ράουλο για να αντικατασταθεί;

9-2-05020.jpg

Όντως, είμαστε και οι δύο παλιά μέλη, Στάθη, απλά παρατηρώ ότι επιλέγεις να μοιραστείς μαζί μας τις απόψεις σου μόνο όταν πρόκειται να "κράξουμε" τις υψηλές τιμές. Μετά σε χάνουμε, μέχρι την επόμενη χρονιά που θα ξαναέχουμε αυξήσεις. :D

Θεμιτό, πάντως. Αν αυτό είναι το μόνο που σε απασχολεί σε σχέση με την χιονοδρομία, καμία αντίρρηση.

Όχι Χρήστο δεν είναι έτσι.Το καλοκαίρι π.χ δεν έμπαινα,διότι λόγω ενός ατυχήματος,δεν ήξερα αν θα έκανα σκι φέτος,και δεν ήθελα να διαβάζω για χιόνια κλπ διότι με έπιανε μελαγχολία!Στη χιονοδρομία,με ενδιαφέρει να μπορώ να πηγαίνω να κάνω σκι.Είτε μία φορά,είτε 10.Ακόμα και αν δίνω 50€ τη φορά,όταν τα καταφέρνω πάω.Και χωρίς αμάξι και παρακαλώντας ταξιτζίδες να βάλουν μέσα τα πέδιλα...Και δεν κολλάω όπως είπα,ούτε στα 1,5 ούτε 3 ευρώ.Εδώ χαλάω τόσα λεφτά σε φιλμ και μου αρέσει!!!!Ας χιονίζει,να είμαι καλά και να πηγαίνω διότι πέρσι 1 φορά που ήθελα να πάω δεν ήμουν καλά,και το 1,5€ παραπάνω θα το βρω.Αλλά νομίζω ότι δικαιούμαι να εκφέρω άποψη....

Και για την απαντηση που έγραψες στόν Λάππα περί ζημιών πως να πειστείς οταν πας στο χιονοδρομικό 5 φορές το χρόνο; Τις υπόλοιπες ημέρες βλέπεις τι γίνεται;Η μήπως ξέρεις οταν ανεβαίνεις με τον Ηρακλή πότε έχει φθαρθεί το ράουλο για να αντικατασταθεί;

Εννοώ οικονομικές ζημίες όχι τεχνικές...Αλήθεια γιατί πάω μόνο 5 φορές το χρόνο στο χιονοδρομικό;Γνωρίζετε;

Ολοι μας διακαιούμαστε να λεμε τις απόψεις μας και ο καθένας μας απο την πλευρά που στο σκέφτετε μπορεί να εχει δίκιο.Καλό ομως είναι να ακούτε και κάποιους που μπορεί να γνωρίζουν και κάτι παραπάνω.

Πολύ φιλικά :D

Γιώργος Πετρόπουλος

Εννοώ οικονομικές ζημίες όχι τεχνικές...Αλήθεια γιατί πάω μόνο 5 φορές το χρόνο στο χιονοδρομικό;Γνωρίζετε;

Οι τεχνικές ζημιές είναι μεγάλες πιστεψέ με.Το 5 φορές το χρόνο είναι τρόπος του λέγειν δεν σε γνωρίζω.

9-2-05020.jpg

Όχι Χρήστο δεν είναι έτσι.Το καλοκαίρι π.χ δεν έμπαινα,διότι λόγω ενός ατυχήματος,δεν ήξερα αν θα έκανα σκι φέτος,και δεν ήθελα να διαβάζω για χιόνια κλπ διότι με έπιανε μελαγχολία!Στη χιονοδρομία,με ενδιαφέρει να μπορώ να πηγαίνω να κάνω σκι.Είτε μία φορά,είτε 10.Ακόμα και αν δίνω 50€ τη φορά,όταν τα καταφέρνω πάω.Και χωρίς αμάξι και παρακαλώντας ταξιτζίδες να βάλουν μέσα τα πέδιλα...Και δεν κολλάω όπως είπα,ούτε στα 1,5 ούτε 3 ευρώ.Εδώ χαλάω τόσα λεφτά σε φιλμ και μου αρέσει!!!!Ας χιονίζει,να είμαι καλά και να πηγαίνω διότι πέρσι 1 φορά που ήθελα να πάω δεν ήμουν καλά,και το 1,5€ παραπάνω θα το βρω.Αλλά νομίζω ότι δικαιούμαι να εκφέρω άποψη....

Ασφαλώς, και πίστεψε με, είναι χαρά μας να να διαβάζουμε όσο πιο πολλές απόψεις γίνεται. Ελπίζω να σε δούμε φέτος σε κάποια από τις εξορμήσεις του συλλόγου. :D

Υ.Γ. Το φιλμ πλέον είναι οικονομικά εντελώς ασύμφορο. Φθηνότερο θα σου έρθει αν αγοράσεις μια ψηφιακή. Και στο λέει κάποιος που έχει τραβήξει κάτι χιλιάδες slides που τώρα απλώς πιάνουν χώρο στα κάτω ράφια της βιβλιοθήκης του.

--------------------------------------------

Teo, παράκληση, να χρησιμοποιείς έντονους χαρακτήρες μόνο για να τονίζεις συγκεκριμένα κομμάτια του κειμένου σου, όχι ολόκληρο το κείμενο. Είναι σαν να φωνάζεις όπως γράφεις τώρα (το ίδιο πετυχαίνουμε γράφοντας με κεφαλαία, BTW)

Νίφει!

Κι αυτό γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ!!!!!!!!

Ότι είναι το Σέλι είναι και ο Παρνασσός. ΚΡΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.

Μόνο που το Σέλι είναι μακριά απ' την Αθήνα κι έχει λογική τιμή.

Και επειδή ανήκει στα ΕΤΑ ας πούμε ποιός είπε οτι πρέπει να είναι κοινοφελές ίδρυμα;

Αυτό που συγκρήνεις με το Σέλι είναι λίγο άτοπο νομίζω.Ο Παρνασσός είναι τετραπλάσιος αν δεν κάνω λάθος και απο άποψη οργάνωσης καμία σχέση.

9-2-05020.jpg

Όταν ξεκίνησα το σκι,το 2004 (θα ξεκίναγα από το 1988,αλλά ποιος θα με ενημέρωνε ότι αυτό που έβλεπα στην τηλεόραση μπορώ να το κάνω στην Ελλάδα; ) ήθελα να πηγαίνω καθημερινές στα Καλάβρυτα,μιας και το skibus πέρναγε κοντά σχετικά από το σπίτι μου,στην Λ.Αθηνών.Δυστυχώς δε συμπλήρωνε και δεν έφευγε.Τηλεφώνησα στο ΚΤΕΛ και λεωφορείο είχε στις 12 το μεσημέρι.Το τραίνο έφτανε στα Καλάβρυτα στις 11...Αν είχε πρωινή συγκοινωνία,ή αν το Χ.Κ.Κ έβαζε λεωφορείο από την Αθήνα,θα είχα πάει περίπου 10-15 φορές...Για τον Παρνασσό είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.Για να πάρω το skibus από το Χίλτον που περνάει,πρέπει να πάω με ταξι από το Περιστέρι δηλαδή -10€ από την τσέπη μου,χώρια που αρνούνται να βάλουν τα πέδιλα παρόλο που είναι σε θήκη.Και σίγουρα σαν εμένα είναι πολλοί.Κυρίως παιδιά,και φοιτητές από τα δυτικά προάστια που δεν έχουν αμάξι,θα τα εξυπηρετούσε η δρομολόγηση από το Χ.Κ ενός λεωφορείου που θα διασχίζει τον Κηφισό από τον Πειραιά.Δεν ξέρω αν είναι ή όχι βιώσιμη μια τέτοια λύση,αλλά μια έρευνα αγοράς θα έδειχνε πολλά.Και 50 άτομα να κερδίσει το Χ.Κ είναι θετικό.

Υ.Γ. Το φιλμ πλέον είναι οικονομικά εντελώς ασύμφορο. Φθηνότερο θα σου έρθει αν αγοράσεις μια ψηφιακή. Και στο λέει κάποιος που έχει τραβήξει κάτι χιλιάδες slides που τώρα απλώς πιάνουν χώρο στα κάτω ράφια της βιβλιοθήκης του.

Το φιλμ μου αρέσει.Θα πάρω και ψηφιακή αλλά όχι ακόμα.Με εξυπηρετεί το φιλμ,το εμφανίζω και το σκανάρω μόνο και αν θέλω κάποια φωτογραφία την εκτυπώνω.4,5€ η διαδικασία...Και τον Μάρτιο θα έχω και υλικό από το Διεθνές Σαλόνι Αυτοκινήτου της Γενεύης!

Και μια που το αναφέραμε, κάτι που προσωπικά έμαθα στην διημερίδα στο Σέλι, είναι ότι το Σέλι, μαζί με την Βασιλίτσα, είναι Εθνικά Προπονητικά Χιονοδρομικά κέντρα. Με άλλα λόγια, έχουν εξασφαλισμένες τις επιδοτήσεις από το κράτος βρέξει - χιονίσει και οι τιμές τους δεν αντανακλούν με κανένα τρόπο τα πραγματικά έξοδα τους. Στα υπόλοιπα χιονοδρομικά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Νίφει!

Και μια που το αναφέραμε, κάτι που προσωπικά έμαθα στην διημερίδα στο Σέλι, είναι ότι το Σέλι, μαζί με την Βασιλίτσα, είναι Εθνικά Προπονητικά Χιονοδρομικά κέντρα. Με άλλα λόγια, έχουν εξασφαλισμένες τις επιδοτήσεις από το κράτος βρέξει - χιονίσει και οι τιμές τους δεν αντανακλούν με κανένα τρόπο τα πραγματικά έξοδα τους. Στα υπόλοιπα χιονοδρομικά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Και να προσθεσω, οτι τα γειτονικα ΧΚ τους κατηγορησανε για αθεμιτο ανταγωνισμο (για τα χαμηλα τους εισητηρια) μια που δεν εχουν προβλημα να ισορροπησουν τον προϋπολογισμο τους, ουτε να βρουν κονδυλια για νεες επενδυσεις. Ο κ. Γλαρακης (αν θυμαμαι καλα) μονο που δεν εκλαιγε απο το κακο του που εχει ολοκληρο λιφτ να σκουριαζει στις παλεττες, γιατι δεν εχει λεφτα να το εγκαταστησει!

Φιλικα

ΜακηςΜ

ΥΓ: Το ΧΚ Ελατοχωριου εχει 7 χλμ πιστες (τα 4,7 πρασινες), 1 καρεκλακι και ενα συρομενο, 15Ε την ημερησια ΣΚ και 150 την ετησια. Βλεπει κανεις τιποτα περιεργο η εγω μονο; Η μηπως πεφτει πολυ μακρια για να μας πατησει τον καλο; :)

Εγώ πάντως βλέπω περίεργα,π.χ :

1) Η ετήσια κάρτα είναι κοινή με Σέλι/3-5 Πηγάδια/Καϊμάκ και κάνει 250Ε.

2) Στο Ελατοχώρι από ότι άκουσα,φέτος θα λειτουργήσει ένα ακόμα συρόμενο πιατάκι,που θα σε ανεβάζει ακόμα πιο ψηλά,δημιουργώντας αρκετά μεγάλο vertical (ανάλογο των Πηγαδιών),ενώ ανοίγει πολύ ενδιαφέρον χιονοδρομικό πεδίο.

Εσείς έχετε ακούσει τίποτα ?? Είναι πραγματικά αξιοπρόσεχτο πως σε ορισμένα χ/κ διαφημίζουν τα έργα που γίνονται (και πολύ καλά κάνουν) και σε άλλα τσιμουδιά. :)

p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

ΥΓ: Το ΧΚ Ελατοχωριου εχει 7 χλμ πιστες (τα 4,7 πρασινες), 1 καρεκλακι και ενα συρομενο, 15Ε την ημερησια ΣΚ και 150 την ετησια. Βλεπει κανεις τιποτα περιεργο η εγω μονο; Η μηπως πεφτει πολυ μακρια για να μας πατησει τον καλο; :)

Και το Μαίναλο τις ίδιες τιμές έχει.Εκεί γιατί δεν φωνάζει κανένας και που είναι και κοντά στην Αθήνα;

9-2-05020.jpg

Και το Μαίναλο τις ίδιες τιμές έχει.Εκεί γιατί δεν φωνάζει κανένας και που είναι και κοντά στην Αθήνα;

Αυτο συμβαινει επειδη οι περισσοτεροι χιονοδρομοι δεν αντιλαμβανοντε το Χ/Κ Μαιναλου ως ''χρυσορυχειο'' η ως μαγαζι ''γωνια'',αλλα ως μια επιχειρηση πολυ μικρου μεγεθους η οποια προσπαθει απλα να επιβιωσει.

z7shysterical.gifz7shysterical.gifz7shysterical.gif

atomrofl.gif

Να'σαι καλα βρε Γιωργο! Μου εφτιαξες τη...νυχτα μου!!z7shysterical.gifz7shysterical.gifz7shysterical.gif

Απαντηση: Γιατι το Μαιναλο...δεν ειναι... ανοιχτο 5 ΣΚ... a068.gif

Ποοοοσο μεσα μπορει να μπει κανεις με τα υπερογκα ποσα του ΧΚΜαιναλουa068.gif

Αληθεια, εχει πουλησει ποτε ετησια το Μαιναλο;muttley.gif

Τον πιασανε αυτον που την αγορασε η τους ξεφυγε;36_1_19.gif

Φιλικα

ΜακηςΜ

Διότι το topic λέει "Τιμοκατάλογος χ/κ Παρνασσού 2007/2008"

Διότι το χκ Μαινάλου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ!!!

Και εν πάσει περιπτώσει εγώ νομίζω πως δεν είναι ακριβώς ανάλογη η τιμή ημερίσιας κάρτας ενος ΧΚ με το χιονοδρομικό πεδίο του.

Και σιγά τη διαφορά χιονοδρομικού πεδίου Παρνασσού - Βασιλίτσας και Σελίου.

Αλλα σε τελική ανάλυση και για τη τιμή στο Μαίναλο πρέπει να ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ!!!!

Σκεπτόμενοι Χιονοδρόμοι της Λειβαδιάς της Αμφισσας Ιτέας και Αθήνας

Αύριο στο ΧΚ Παρνασσού θα ανέβει ο υπουργός να κάνει εγκαίνεια στα χωματουργικά έργα.

Κάνω έκλιση σε όσουν βρεθούν εκεί να πιάσουν κανένα δημοσιογράφο να

του μιλήσουν για τις τιμές στο ΧΚ μπας και παιχτεί στη τηλεόραση και γίνει τίποτε.

Σημ. Μόνο τη δημοσιότητα σκιάζονται οι πολιτικοί.

Αν και πιστεύω πως τέτοιες ενέργειες έπρεπε να τις κάνουν οργανωμένα φορείς όπως σύλλογοι κλπ.

Η γραμμη του Συλλογου Τουριστικης Χιονοδρομιας εχει γεννηθει και εξελιχθει τα τρια τελευταια χρονια, με πολλη συζητηση, διαβουλευση και κουραγιο. Θελουμε να ειμαστε συνομιλητες με τις Αρχες, τις Διευθυνσεις των ΧΚ, τους ντοπιους επιχειρηματιες, τους εργαζομενους και οποιον αλλο εχει σχεση με τις χειμερινες δραστηριοτητες μας. Τους αντιμετωπιζουμε σοβαρα για να μας αντιμετωπισουν σοβαρα.

Το 'χωσιμο' , η φασαρια και η αναμπουμπουλα στα τηλεοπτικα παραθυρα, μπορει να δημιουργει εντυπωσεις των 30 δευτερολεπτων, αλλα μας αποξενωνει απο τους φυσικους συνομιλητες μας και δεν μπορουμε να επιτυχουμε τιποτε.

Ο κ. Υπουργος, θεσμικα ειναι ο αντιπροσωπος του ιδιοκτητη και οικοδεσποτης στα εγκαινεια. Το οτι εμεινε το κεντρο κλειστο για να γινει το γκαλα την βδομαδα που μας ερχεται, (εαν φυσικα ισχυει σαν αιτια) προφανως δεν αρεσει σε κανενα χιονοδρομο. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι κοσμιο, και επιπλεον καθολου σκοπιμο, να παμε να κραξουμε τον οικοδεσποτη στη γιορτη του.

Με τον κ. Υπουργο και αλλους θεσμικους αντιπροσωπους ελπιζουμε να εχουμε διαλογο, να ανταλλαξουμε τεκμηριωμενα επιχειρηματα και να βρουμε το κοινο εδαφος στο οποιο μπορουμε να αναπτυξουμε τους στοχους μας.

Αποτελεσματα αυτης της πολιτικης του Συλλογου εχουμε δει απτα στη συνεργασια μας με τα διαφορα ΧΚ με κορυφωση τη διημεριδα του Σελιου, στην οποια παρεστησαν αντιπροσωποι απο τα περισσοτερα ΧΚ (πολλοι Διευθυντες), οι οποιοι μας ακουσαν, συζητησαν μαζι μας, και προς μεγαλη μου (ομολογω) εκπληξη, στην κουβεντα μεταξυ τους, χρησιμοποιησαν ατοφια, δικα μας επιχειρηματα.

Οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ, η τιμολογιακη πολιτικη του ΧΚΠ για τους πιστους πελατες/συχνους χρηστες, ταυτιζεται σε μεγαλο βαθμο με τις προτασεις που εχουμε καταθεσει στο Δ/ΧΚΠ εδω και 2 χρονια.

Το να βγουμε και να τους κραξουμε στα τηλεοπτικα παραθυρα ειναι ματαιο, ματαιοδοξο και αντιεπικοδομητικο.

Γερασιμος Μ. Μονοπολις

Συμβουλος του ΔΣ ΕΣΤΧ

NAI

Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Διότι το topic λέει "Τιμοκατάλογος χ/κ Παρνασσού 2007/2008"

Διότι το χκ Μαινάλου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ!!!

Και εν πάσει περιπτώσει εγώ νομίζω πως δεν είναι ακριβώς ανάλογη η τιμή ημερίσιας κάρτας ενος ΧΚ με το χιονοδρομικό πεδίο του.

Και σιγά τη διαφορά χιονοδρομικού πεδίου Παρνασσού - Βασιλίτσας και Σελίου.

Αλλα σε τελική ανάλυση και για τη τιμή στο Μαίναλο πρέπει να ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ!!!!

Φίλε να σε ρωτήσω κάτι;Δημόσιος υπάλληλος είσαι και μιλάς έτσι;Γιατί αν έχεις δική σου επιχείρηση με το σκεπτικό που έχεις μάλλον θα έπρεπε να την έχεις κλείσει νύχτα.

Διαφορετικά να υποθέσω οτι το κάνεις για την γκρίνια και για να δημιουργείς πρόβλημα.

Μάκη τη χρονιά που είμουν εγω στο Μαίναλο είχαν δωθεί τουλάχιστον 100 ετήσιες και δεν χρειάζεται ειρωνία,οσοι μπορουν να κατέβουν τις πιστες του ερχονται οι υπόλοιποι.......................

9-2-05020.jpg

Μάκη τη χρονιά που είμουν εγω στο Μαίναλο είχαν δωθεί τουλάχιστον 100 ετήσιες και δεν χρειάζεται ειρωνία,οσοι μπορουν να κατέβουν τις πιστες του ερχονται οι υπόλοιποι.......................

Ελα βρε Γιωργο. Καλοπροαιρετη πλακα εκανα :( , για το μεγεθος της χιονοδρομικης σαιζον... Δεν εγραψα τιποτε για τις πιστες του. 100 ετησιες ε;...Μπραβο το Μαιναλακι! :P

Φιλικα

ΜακηςΜ

Ελα βρε Γιωργο. Καλοπροαιρετη πλακα εκανα B) , για το μεγεθος της χιονοδρομικης σαιζον... Δεν εγραψα τιποτε για τις πιστες του. 100 ετησιες ε;...Μπραβο το Μαιναλακι! :(

Φιλικα

ΜακηςΜ

Μάκη δεν παρεξηγήθηκα, αυτό μας έλειπε κιόλας :(

Τώρα για τη χιονοδρομική σαιζόν έχεις δίκιο,αλλά εδω άλλοι τις έχουν πετάνε τις ημέρες στο καλάθι :P

9-2-05020.jpg

Καλημέρα,

Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει, αν ξέρει σίγουρα, το παρακάτω ερώτημα:

Αυτές τις ημέρες των γιορτών, τις καθημερινές που δεν είναι επίσημες αργίες (πχ 31-12-2007), οι τιμές του ΧΚΠ θα είναι τιμές καθημερινών ή αργιών?

ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΑ KLIPS ΣΤΙΣ ΜΠΟΤΕΣ ΠΡΙΝ...ΤΣΟΥΛΗΣΟΥΜΕ!!!

αργιων

κανε τον κοπο και κοιτα στην 1 σελιδα του τοπικ

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Κατά ένα παράδοξο και παράλογο τρόπο όλα τα χιονοδρομικά νομίζουν ότι είμαστε όλοι εκπαιδευτικοί,φοιτητές και μαθητές και έχουμε διακοπές,και έχουν θεσπίσει την κάρτα του Σ/Κ και για κανονικές εργάσιμες ημέρες.Εντάξει,15 ημέρες είναι,θα περάσουν...