Jump to content
Sign in to follow this  
erikokoko

ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Recommended Posts

Καλη χρονια σε ολα τα μελη ετσι για αρχη...Σημερα θα ηθελα να σας κανω 3 ερωτησεις Α) τι αποψη εχετε για την ασφαλεια του Χ/Κ Καλαβρυτων ???? Β) Εαν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και τραυματιστη καποιος τι εχει να γινει??? Γ)Ξερετε την ακριβη χρονολογια της κατασκευης του αναβατηρα στιγα εαν εχει ISO ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΕΝΤΑΑΑΑΑ..???????????

Παντος ουτε λογος να γινεται για τα παιδια με της κοκκινες στολες που δινουν τον εαυτο τους καθε μερα και τρεχουν για ολους εμας..Τα σχολια και οι αποριες μου εχουν να κανουν με τους υπευθηνους και μονο για αυτους και για ολους εμας που παμε τοσα χρονια στο ομορφο βουνο Χελμος..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα Erikokoko.

 

Θα σου απαντησω σε οσα τουλαχιστον προσωπικα γνωριζω και

για την αποψη που εχω διαμορφωσει σαν πελατης του εν λόγω χιονοδρομικου.

 

Α) Εχω πολυ καλη αποψη για την ασφαλεια του κεντρου,

και σε οτι εχει να κανει με τους αναβατηρες, και για την ασφαλεια μεσα στις πιστες.

Για τους αναβατηρες ξερω οτι γινετε ετησια συντηρηση τουλαχιστον.

Αλλιος, αναβατηρας σαν της Στυγας (παλιας τεχνολογιας) δεν θα δουλευε με τιποτα.

Ο 3θεσιος και τα πιατακια ειναι απο τα πιο νεα ηλικιακα στα Ελληνικα χιονοδρομικα.

Τα συρομενα τους ειναι και αυτα που προτιμω.

Γνωριζω επισης οτι γινονται σεμιναρια απεγκλοβισμου απο αναβατηρες ,

σε περιπτωση εκτακτης αναγκης (μπορεις και να δεις

σχετικες φωτογραφιες στο αλμπουμ στην ιστοσελιδα του χιονοδρομικου), καθως

και οτι γινονται ασκησεις τακτικα ειτε με την ειδικη ομοδα της πυροσβεστικης (εγινε προσφατα ασκηση)

ειτε και με την Ελληνικη Ομαδα Διασωσης (Ε.Ο.Δ.).

Αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση, ηταν περσυ που καποιες καθημερινες, οι πιστερ εκαναν ασκησεις

σε μεταφορα τραυματια (τι ασκησεις... κανονικα καψονια ηταν, να τους βλεπεις να κατεβουν

την μαυρη της Αρτεμης, με το φορειο παρεα...).

Επισης περσυ, ειχα την τυχη ατυχια να βρεθω και να βοηθησω σε ατυχημα που ειχε σανιδας

στην Στυγα κατω απο τους πυλωνες. Μετα απο αυτο το συμβαν αναθεωρησα πολλα.

 

Υπευθηνος για τους αναβατηρες

ειναι ο κ. Σπανος και για την ασφαλεια των πιστων ειναι η κ. Μικαελα.

Αναζητισε τους στο κεντρο και θα σου δωσουν οποιες πληροφοριες επιπλεον θελεις.

 

Β) Ατυχηματα γινονται καθε φορα που το κεντρο λειτουργει. Στο κεντρο υπαρχει

σταθμος πρωτων βοηθειων με γιατρο. Απο εκει, και αναλογως της καταστασης

του ατυχηματος μπορει να διακομιστει ο τραυματιας στο κεντρο υγειας Καλαβρυτων

και με το ασθενοφορο που εδρευει συνηθως σε αυτο. Μπορεις να περασεις μια βολτα

απο τον σταθμο πρωτων βοηθειων στο κεντρο να διαπιστωσεις πως εχει η κατασταση.

Βρισκεται στο κτισμα οπου στεγαζονται και το διοικητήριο (απεναντι απο τα ταμεια).

 

Γ) Δεν γνωριζω, αλλα υπολογιζω πανω κατω να εχει την ιδια ηλικια και με αλλους

παρομοιους αναβατηρες σε αλλα χιονορομικα κεντρα της Ελλαδας π.χ. 2θεσιος της Βασιλιτσας,

Βακχος στα Κελλαρια. Και σιγουρα νεοτερος απο τον μονοθεσιο στο Πηλειο.

Χρηζει ομως αντικαταστασης, κατι που ειναι και προθεση της Διευθηνσης του κεντρου.

Αλλα επειδη αλλος βαζει τα €υρω στο κεντρο (βλεπε Δημος)...

μενουμε με το "ενα ελαφακι και για τον Γιωργακι..."

Παντως οι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣ... πρεπει να ανηκουν σε αλλα χιονοδρομικα

παλαιοτερα απο τον Καλαβρυτων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ξερετε την ακριβη χρονολογια της κατασκευης του αναβατηρα στιγα εαν εχει ISO ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΕΝΤΑΑΑΑΑ..???????????
Δεν έχει σημασία ούτε η χρονολογία κατασκευής, ούτε το ISO, ούτε η τυχούσα πατέντα σε κάποιο χ/κ. Σημασία έχει ο έλεγχος -ετήσιος και πενταετής- που γίνεται στα κέντρα από τους αρμόδιους τεχνικούς. Και ο έλεγχος αυτός γινεται με συγκεκριμένο τρόπο βάσει συγκεκριμένων προδιαγραφών, τις οποίες οι άνθρωποι που διευθύνουν τα ελληνικά χ/κ (όλοι σε όλα) τηρούν με θρησκευτική ευλάβεια.

Να ξέρετε επίσης οτι το κάθε χ/κ υποχρεούται και έχει Τεχνικό Ασφαλείας, ο οποίος για να λειτουργήσει το κέντρο βάζει την υπογραφή του σε κάποια χαρτιά. Η ευθύνη λοιπόν που φέρει ο υπεύθυνος λειτουργίας ενός χ/κ (επειδή τα γραπτά μένουν) είναι βαρειά. Δεν αφήνεται κάτι στην τύχη του εκτός από την δική μας -και εκ του ασφαλούς- κριτική.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν έχει σημασία ούτε η χρονολογία κατασκευής, ούτε το ISO, ούτε η τυχούσα πατέντα σε κάποιο χ/κ. Σημασία έχει ο έλεγχος -ετήσιος και πενταετής- που γίνεται στα κέντρα από τους αρμόδιους τεχνικούς. Και ο έλεγχος αυτός γινεται με συγκεκριμένο τρόπο βάσει συγκεκριμένων προδιαγραφών, τις οποίες οι άνθρωποι που διευθύνουν τα ελληνικά χ/κ (όλοι σε όλα) τηρούν με θρησκευτική ευλάβεια.

Να ξέρετε επίσης οτι το κάθε χ/κ υποχρεούται και έχει Τεχνικό Ασφαλείας, ο οποίος για να λειτουργήσει το κέντρο βάζει την υπογραφή του σε κάποια χαρτιά. Η ευθύνη λοιπόν που φέρει ο υπεύθυνος λειτουργίας ενός χ/κ (επειδή τα γραπτά μένουν) είναι βαρειά. Δεν αφήνεται κάτι στην τύχη του εκτός από την δική μας -και εκ του ασφαλούς- κριτική.

 

Φιλε Αλεξη απο την αρχη εαν ειδεσ ειπα οτι τα παιδια που δουλευουν εκει πρεπει να ειναι ηρωες..Αλλα για τους υπολοιπους υπευθηνους που δινουν εντολες..ποσες φορες εχεις ανεβει στυγα??τα καρεκλακια ειναι σαπια? το μηχανημα ποσες φορες σταματα την ημερα ?ποσα ατομα ειναι φετος υπευθηνα ασφαλειας? και φυσικα ολα αυτα τα λεω μονο και μονο προς οφελος δικο μας που τρεχουμε με το που χιονηση στα Χ/Κ της Ελλαδας μας .Τωρα για τεχνικους ασφαλειας θα σου πω τι θα γινει

εαν παθει καποιος κατι...? κανοντας σκι στην στυγα κατω απο τα καρεκλακια ποσα πορτοκαλι καλυματα υπαρχουν στης κολωνες?Μεχρι και το ρολοι δεν δουλευει φιλε μου....Αυτα απο εμενα σορυ για το τροπο μου αλλα ειμαι πελατης τους και θα πρεπει να ειναι ανταξιοι απεναντι στα ευρω μας ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

- δεν έχω ανέβει στη Στύγα για να ξέρω

 

- δεν είμαι χιονοδρόμος για να έχω άποψη

 

- δεν αναφέρθηκα στο ύφος σου ούτε υποννόησα οτι έγραψες κάτι κακό.

 

- δεν έγραψα με ειρωνική διάθεση

 

- παρέθεσα το μήνυμά σου διότι το βρήκα πολύ ενδιαφέρον για να ανταλλάξουμε κάποια χρήσιμα στοιχεία.

 

 

 

 

Παράκληση : μή δίνετε σημασία στα γραφόμενά μου...αφού ξέρετε οτι έχω πρόβλημα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και σιγουρα νεοτερος απο τον μονοθεσιο στο Πηλειο.

 

Καλά αυτό το μονοθέσιο είναι μοναδική εμπειρία (έσπασα το κεφάλι μου γιατί δεν προβλέφτηκε για ατομα με ύψος 1.90+)

Share this post


Link to post
Share on other sites
- δεν έχω ανέβει στη Στύγα για να ξέρω

 

- δεν είμαι χιονοδρόμος για να έχω άποψη

 

- δεν αναφέρθηκα στο ύφος σου ούτε υποννόησα οτι έγραψες κάτι κακό.

 

- δεν έγραψα με ειρωνική διάθεση

 

- παρέθεσα το μήνυμά σου διότι το βρήκα πολύ ενδιαφέρον για να ανταλλάξουμε κάποια χρήσιμα στοιχεία.

 

 

 

 

Παράκληση : μή δίνετε σημασία στα γραφόμενά μου...αφού ξέρετε οτι έχω πρόβλημα...

 

Στα χρησιμα στοιχεια ειναι και αυτο που σου εκφραζω με καμια δοση ειρωνειας αλλα πες μου σε παρακαλω εσυ δεν βλεπεις ΠΡΟΒΛΗΜΑ κανενα και εαν βλεπεις πιο ειναι και πως αντεχεις χωρις να το γραφεις..(Που αντι τα στρωματα να ειναι επανω στης κολωνες ειναι μεσα στο 2 σαλε?)αυτο δεν εχει να κανει με ασφαλεια?

Ξερω οτι μπορει να ειμαι λιγο καυστικος αλλα οχι ακυρος και ειρωνας και σου ειπα ολα αυτα για το σπορ που αγαπαμε..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλά αυτό το μονοθέσιο είναι μοναδική εμπειρία (έσπασα το κεφάλι μου γιατί δεν προβλέφτηκε για ατομα με ύψος 1.90+)

 

Κακος φιλε μου θα επρεπε να εισαι 1,40 να χωραγες σε μαρσιπο!!! θα μας τρελανουν!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Που αντι τα στρωματα να ειναι επανω στης κολωνες ειναι μεσα στο 2 σαλε?)αυτο δεν εχει να κανει με ασφαλεια?
Εάν τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, τότε το χ/κ θα το δει το θέμα. Δε νομίζω να το αφήσουν έτσι.

 

 

...αλλα πες μου σε παρακαλω εσυ δεν βλεπεις ΠΡΟΒΛΗΜΑ κανενα και εαν βλεπεις πιο ειναι και πως αντεχεις χωρις να το γραφεις..
Εγώ αντέχω γενικώς...εκείνο που βλέπω είναι προβλήματα σε όλα τα χ/κ της χώρας, αλλά αυτοί που προσπαθούν να τα λύσουν (οι διοικήσεις/εργαζόμενοι) έχουν περιορισμένες δυνατότητες. Ότι μπορούν κάνουν.

 

 

 

Άντε λίγο ακόμη και θα με κάνεις να πάω Χελμό να γνωρίσω το χ/κ Καλαβρύτων από κοντά...όχι όλο από τις φωτογραφίες του Αγελάδα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

φίλε μου οι διοικήσεις των χ.κ κάνουν οτι καλύτερο μπορούν στο θέμα συντήρησης αλλά και λειτουργίας των αναβατήρων.Αλλωστε δεν είναι καθόλου τυχαίο οτι ακόμα στην Ελλάδα δεν έχει συμβεί ατύχημα σε αναβατήρα και δεν νομίζω οτι θα συμβεί.

Ο αναβατύρας της Στύγας μπορεί να είναι παλαιός(αλλου υπάρχουν και αρκετά παλαιότεροι) αργός αλλά οι εκεί υπεύθυνοι τον προσέχουν σαν τα μάτια τους.

 

 

Τέως καλό θα είναι κάποια στιγμή να το επισκεφθείς το Καλάβρυτο για έναν καφέ και αν θέλεις κάνε και λίγο σκι για να δείς πως είναι.....


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα στρώματα πρέπει όχι μόνο να μπούν, αλλά και να ρυθμίζονται και ανάλογα με το επίπεδο χιονιού... για την ελλάδα είναι λίγο μανίκι, πχ ας πουμε τωρα θα έπρεπε να τα λύσουν να τα κατεβάσουν αλλά έτσι πρέπει να γίνει και αργότερα να τα ξαναανεβάσουν... δεν θα ξεχάσω το ατύχημα του Gmak στην Βασιλίτσα πριν 4 χρόνια... μακρυά απ'ολους μας... απο πυλώνα χωρίς στρώμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τυπικά η πίστα κάτω απο τους πυλώνες ειναι κλειστή αρα...

κανονικά έπρεπε να κάθονται απο κάτω και να μαζεύουν ημερήσιες (αν ήταν σοβαροί).

από την άλλη πόσοι θα πηγαίναμε χκκ αν δεν μπορούσαμε να κανουμε στίγα?

γελάς ελλάς αγελάς (τέο?), τώρα που τους ζεις καθημερινά σαν να μαγκώθηκες λίγο.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μ'αρέσει που την απάντηση του Αλκατραζ φίλε Ερικοκοκο την πέρασες... πάσο...

 

Αν ανατρέξεις στο thread του χ/κ Κλαβρυτων θα βρεις απαντήσεις σε πολλά θέματα εκτός αυτων που ρωτάς...

 

 

Επίσης πολύ σημαντικό είναι μια συνέντευξη που μας παρέθεσε ο κ. Bernard Pascal Mousselard για τα θέματα ασφαλείας του ΧΚΚ ... Ψάξε να το βρεις να δεις πέρα απο τα δικά μας κόμπλεξ και μικροπρέπειες τι είπε για το ΧΚΚ ένας άνθρωπος με τεράστια εμπειρία σε θεματα ασφαλείας Ενημερώτικα ο εν λόγω κύριος είναι ο υπέυθυνος ασφαλείας του Val D' Isere... ενός χιονοδρομικού μεσα στα 10 καλύτερα της Ευρώπης με 500 χλμ πίστες που σε λίγες μέρες φιλοξενεί και το παγκόσμιο πρωταθλημα καταβασης... Αν δεν το γνωρίζεις το ΧΚΚ έχει άμεση συνεργασία σε όλα τα επίπεδα με το Val και ο συγκεκριμενος άνθρωπος έρχεται κάθε χρόνο για να ενημερώνει/εκπαιδεύει τους εργαζόμενους εδώ σε όλες τις καινοτομίες των ΧΚ του εξωτερικού... Τώρα όσον αφορά τους υπεύθυνους και αν έχουν ανέβει στην Στύγα ποτέ... απλά θα σου πω ότι όταν εσύ ήσουν αραχτός με την σαγιονάρα σου και την φραπεδούμπα στη παραλία... αυτοί ήταν στο βουνό και έκαναν έργα για να βελτιώσυν το κέντρο... Εδώ και χρόνια περπατάνε πάνω κατω το κέντρο φίλε μου... και μενουν αι απλήρωτοι κατι εξαμηνα... Για να μην σου πω για προσωπική ζωή... Όταν έγιναν τα χωματουργικά στην Στύγα το καλοκαίρι (αλήθεια το γνωρίζεις αυτό..?) ένας από όλους αυτους ... ανεβηκε και κατεβηκε την Στύγα με τα πόδια για να σηματοδοτήσει ανα 5 μέτρα που θα σταματησουν το σκαψιμο στα πρανή οι μπουλντόζες... Το είδα με τα μάτια μου... Θες να σου το περιγράψω....?

Όσον αφορά το λιφτ της Στύγας και τα καρεκλάκια... παλι αν ψαξεις θα βρεις φωτογραφικό υλικό με τα καρεκλάκια κάτω... εκτός συρματόσχοινου και μετα με τα καρεκλάκια φορτωμένα με ειδικά βάρη που προσομοιώνουν την κατάσταση στο λιφτ με κόσμο... Κατά τύχη φέτος γνώρισα και τον άνθρωπο από το υπουργείο που κάνει τους ελέγχους ασφαλείας στα λιφτ... ο οποίος έφυγε απόλυτα ικανοποιημένος από την συντήρηση των αναβατήρων του ΧΚΚ... Είπαμε είναι αργό το λίφτ.. είναι παλιό... αλλά όχι τοσο όσο σε άλλα ΧΚ της χώρας έχει προβλήματα... και σίγουρα αν οι άνθρωποι του

κέντρου το κρίνουν ακατάλληλο θα είναι οι πρωτοι που θα το κλείσουν...

 

Όσον αφορα τους πυλώνες κάτω από τα καρεκλάκια... δλδ την πίστα Ινώ... (Στυγα 1) η πίστα δεν είναι θεωρητικά κλειστή... ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗ... και η χιονοδρομία εκεί γίνεται με ευθύνη του χιονοδρόμου όπως δλδ εκτός πίστας... Το κέντρο δεν είναι υποχρεωμένο να τυλίξει τους πυλώνες σύμφωνα με τους κανoνες της FIS ... Με την ίδια λογική... θα έπρεπε να τυλίξουμε όλο το ορειβατικό καταφύγιο... (κάποιοι προτιμούν μια διαδρομή από εκεί...) τα αυτοκίνητα στο πάρκιν... της καφετέρειες... τα βράχια... και πάει λέγοντας...

 

Εγω φίλε μου Vro προσπαθώ να στήσω μια επιχείρηση από το μηδεν... και δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι με αερολογίες και φαμφάρες ... Δεν το βούλωσα ποτέ... και ειδικά τώρα που είμαι καθε μέρα στο βουνό... φωνάζω πολύ περισότερο απ'ότι εσύ... μιας και έχω επενδύσει ένα ευκαταφρόνητο ποσό... και έχω ένα λόγο παραπάνω να φωνάζω... Απλά... κράζω αυτούς που πρέπει και για λόγους που δεν γνωρίζετε... χωρίς να τρώγομαι με τα ρούχα μου...

 

Έρχεστε που έρχεστε στο κέντρο... ελάτε να παμε στον κ. Τσεκούρα να του πείτε τα παραπονά σας... να καταλάβετε τι γίνεται εδώ... Με άστοχες τοποθετήσεις δεν βγαίνει τίποτα...

 

 

Φιλικά

Τέο..


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε θοδωρή χαλάρωσε πως τα παίρνεις ετσι βρε παιδί μου.

Λοιπόν πως είναι απο χιόνι επάνω;


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites
...

 

Όσον αφορα τους πυλώνες κάτω από τα καρεκλάκια... δλδ την πίστα Ινώ... (Στυγα 1) η πίστα δεν είναι θεωρητικά κλειστή... ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗ... και η χιονοδρομία εκεί γίνεται με ευθύνη του χιονοδρόμου όπως δλδ εκτός πίστας... Το κέντρο δεν είναι υποχρεωμένο να τυλίξει τους πυλώνες σύμφωνα με τους κανoνες της FIS ... Με την ίδια λογική... θα έπρεπε να τυλίξουμε όλο το ορειβατικό καταφύγιο... (κάποιοι προτιμούν μια διαδρομή από εκεί...) τα αυτοκίνητα στο πάρκιν... της καφετέρειες... τα βράχια... και πάει λέγοντας...

 

....

 

 

Γιου... φαουλ.

 

Η προστασια δεν πρεπει να φτανει μεχρι εκει που μας υποχρεωνει η F.I.S.

 

Και κανεις δεν ειπε να βαλουμε και "αεροσακους" σε ολο το βουνο...

Ειναι κουτο κατα την γνωμη μου να εχουμε τα υλικα μεσα, και να μην

περνουμε παραπανω μετρα ασφαλειας.

 

Σχεδον σε ολα τα χιονοδρομικα που εχω επισκεφθει, οι πυλωνες ειναι διαδρομες

που προτιμούνται για off piste. Καλως, κακώς, νομιμα ή παρανομα γινεται και θα γινεται

απο τους περισοτερους που εχουν την δυνατοτητα να βγουν εκτος.

Δηλαδη επειδη το κέντρο δεν είναι υποχρεωμένο να τυλίξει τους πυλώνες,

σύμφωνα με τους κανoνες της FIS ... αφηνουμε πιθανοτητες ατυχηματος, σε πελατες μας,

και οχι μονο αυτους, να στολισουν το κεφαλι τους με σιδερο???

 

Εχεις δει ανθρωπο με ανοιχτο κεφαλι απο πυλωνα?

Μηπως σπασμενο ποδι μετα απο μια τετοια αγκαλιτσα?

Να σου θυμισω περιστατικο μελους του συλλογου μας

απο τετοιο ατυχημα στη Βασιλω (Gmak το 2005 αν θυμαμαι καλα...)?

Και αντε, να μην εχεις δει, και ευχομαι ποτε σου να μην δεις.

Κατω στο ιατρειο μπορουν να σου αναφερουν πολλα περιστατικα.

Το ιδιο και οι πιστερ του κεντρου.

Εαν μετα απο ολα αυτα που εχουν δει τα ματακια τους,

τους αρκει οτι το κέντρο δεν είναι υποχρεωμένο να τυλίξει τους πυλώνες,

σύμφωνα με τους κανoνες της FIS ...

προσωπικα λυπαμαι.

 

Στα θεματα ασφαλειας δεν δεχομαι καμμια εκπτωση.

Και αν σε αυτη την περιπτωση, ειναι αγγαριοδουλεια,

δηλωνω εθελοντης για να βοηθησω οπου μπορω στο

να τα βαλουμε στους πυλωνες.

Κατι που πιστευω οτι θα εκανε καθε μελος αυτου του συλλογου.

 

Ειναι κατι που με ποναει, εδω και ενα μηνα που το κεντρο

ειναι σε λειτουργια. Και να σου πω την αλήθεια καθε φορα

που ανεβαινω πανω περιμενω να τα δω στις θεσεις τους, και για αυτο

δεν εχω εκφρασει μεχρι τωρα τα παραπονο μου.

Αλλα ρε Θοδωρη καποια πραγματα δεν γινονται μονο απο υποχρεωση

:rolleyes:

 

Τεσπα. Η συζητηση εδω ειναι και λιγο του αερα.

Θα εκφρασω πλεον και το παραπονο μου αμεσα στο κεντρο,

και θα σας ενημερωσω για την επισημη απαντηση.

 

Υ.Γ: Το θεμα με τους "ακαλυπτους" πυλωνες αφορα ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,

και ολα τα χιονοδρομικα, οχι μονο το συγγεκριμενο χ.κ.

 

Θα ηθελα να μαθω και την θεση της Ο.Ε. Χιονοδρομιας και Ασφάλειας του συλλογου μας,

και ποιες κινήσεις μπορουμε να κανουμε στο να βοηθησουμε τα χ.κ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΕΟ χαλάρωσε και να δέχεσαι την κριτική σαν σωστός επαγγελματίας του βουνού που έγινες.

στο κατω κάτω ο πελάτης έχει πάντα δίκιο...

είτε πίνει τον καφέ σου, είτε τα χώνει στο χκκ, ειτε σπάει κεφάλια στους πυλώνες...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

το παράλογο στην ελλάδα ειναι οτι χρυσοπληρώνεις τα χιονοδρομικά αλλα είσαι παράνομος στα λουκια της φτερόλακας στον Παρνασσο, στην Στίγα στα καλάβρυτα, στο δάσος στην βασίλω, στον αριστερα απο ηρακλή στο καρπενήσι, στους πυλώνες στο πισοδέρι, στους πυλώνες στα 3-5, στον γύρο απο ασούρμασι στο Σέλι, κοκ....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

χιονοδρομος στην Ιταλια έκοψε χιονοστιβαδα και αναμενεται να πληρωσει προστιμο και το κοστος των διασωστων γιατι εκανε σκι εκτος πιστας...

Share this post


Link to post
Share on other sites
χιονοδρομος στην Ιταλια έκοψε χιονοστιβαδα και αναμενεται να πληρωσει προστιμο και το κοστος των διασωστων γιατι εκανε σκι εκτος πιστας...

 

 

ναι,ναι πες και άλλα τέτοια στο τέλος θα μας χρεώνουν την πούδρα extra

Σε ξέρω για ταρζανιάρη δεν με πείθεις... ουγκ.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλη χρονια σε ολα τα μελη

ετσι για αρχη...Σημερα θα ηθελα να σας κανω 3 ερωτησεις

Α) τι αποψη εχετε για την ασφαλεια του Χ/Κ Καλαβρυτων ????

Β) Εαν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και τραυματιστη καποιος τι εχει να γινει???

 

Γ)Ξερετε την ακριβη χρονολογια της κατασκευης του αναβατηρα στιγα εαν εχει ISO ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΕΝΤΑΑΑΑΑ..???????????

Παντος ουτε λογος να γινεται για τα παιδια με της κοκκινες στολες που δινουν τον εαυτο τους καθε μερα και τρεχουν για ολους εμας..Τα σχολια και οι αποριες μου εχουν να κανουν με τους υπευθηνους και μονο για αυτους και για ολους εμας που παμε τοσα χρονια στο ομορφο βουνο Χελμος..

 

 

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ Χ/Κ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ ]

 

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 14/02/09 ΕΚΑΝΑ ΣΚΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΠΙΣΤΑΣ ΔΕΞΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗΡΑ ΑΓΚΥΡΑ ΣΤΟ 1 ΛΟΥΚΙ

ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΕΣΠΑΣΕ ΤΗΝ ΠΕΡΩΝΗ ΤΟΥ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΥ ΤΟΥ ...ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ Χ/Κ

ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΙΟ...ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ

(Και επειδη εχω κανει καποιεσ δηλωσεισ και εγω στο παρελθον τα περνω ολα πισω..)

Τα παιδια ειναι φιλοι με ολους του χιονοδρομους και δουλευουν μονο για το καλο ολων μας...

Αυτα τα απο εμενα και ευχαριστω που μου δωσατε βημα...ερικοκοκο...

 

Φιλε Κορινθιε,

δεν θα 'θελα να γινουν ετσι τα πραγματα για να παρεις απαντησεις στα ερωτηματα που ειχες θέσει ενα μηνα πριν.

Επρεπε ομως να βαλω στο αρχικο σου thread την απαντηση σου, για να μην δημιουργηθούν εντυπωσεις

σε αλλους που θα διαβασουν μελλοντικα αυτο το thread.

 

Ευχομαι περαστικα στον φιλο σου, και γρηγορα παλι στα βουνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και δεν ειναι η μονη καλη μαρτυρια για το ιατρειο του ΧΚΚ.

 

Θυμαμαι στην πρωτη μου επισκεψη (για αγωνες παιδων) καθως ειμαστε εξω απο το σαλε, επαθε ενας νεαρος (καμμια 25αρια χρονων) κριση επιληψιας. Ο γιατρος εμφανιστηκε (μαλλον με snowmobil αν θυμαμαι καλα...) σε χρονο dt μιλαμε 2 το πολυ 3 λεπτα.

 

Θυμαμαι οτι κανανε σχολια, 'καλα στο σαλε πινει καφε με το βαλιτσακι του.., και βγηκε τοσο γρηγορα...' :P:(:P

 

Νομιζω οτι με τα μετρα ασφαλειας που λανβανονται (σημανση, διχτυα) το ΧΚΚ ειναι απο τα κορυφαια ελληνικα ΧΚ σε θεματα ασφαλειας.

 

Ακομα και με το προσφατο θεμα της σακαρακας στο fun park, απεδειχθει οτι αναγνωρισαν την επικινδυνοτητα της και την απεσυραν ΠΡΟΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ (εαν φυσικα δεν προκειται για παραπληροφορηση...). Αρα, στα θεματα ασφαλειας και γνωστες φαινονται και ευαισθητοι.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Posts

    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. asproula
      asproula
      (32 years old)
    2. Frankie58
      Frankie58
      (43 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,318
    • Total Posts
      460,832
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,663
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marinavon
    Joined
×
×
  • Create New...