Jump to content
Sign in to follow this  
batucada

the ski compilation

Recommended Posts

Ακούτε μουσική κατά την διάρκεια μιας κατάβασης? Αν ναι τί μουσική και με ποιόν τρόπο?( walkman.cd.radio)

Θα ήταν πολύ ωραίο να κάνουμε μια συλλογή με τραγούδια για το βουνό και το αγαπημένο μας άθλημα και να τα γράψουμε σε cd και να τιτλοφορηθεί The ski compilation.

Μην το σκέφτεστε και πολύ απλά πείτε τί θα σας άρεσε να ακούτε στο βουνό, έτσι αυθόρμητα. Τί σας χαλαρώνει, τί σας εξιτάρει, τί σας στέλνει με χίλια.

Roll with it baby

τί σας στέλνει με χίλια.

Να σου γράψω εγώ μερικά τραγούδια..Αλλά πολύ φοβάμαι οτι δε θα βρίσκεις χωρο να σταματήσεις :P:P

Ακομα δεν εχω βρει τροπο(πιθανοτατα ενα αντικραδασμικο cd player η καλυτερα mp3) αλλα σιγουρα η λιστα θα περιελαμβανε Faithless-"Insomnia",

Darude-"Sandstorm",

dj Tiesto,

Archive,

Timo Maas,

Anne Clark-"Our darkness"(κομματαρα..),

Paul Oakenfold και γενικα κομματακια που σε ξεσηκωνουν για τρελες καταβασεις(οκ οκ μη γελατε οσοι με εχετε δει να κανω σκι-αλλα γενικα μ αρεσει να πηγαινω οσο γρηγοροτερα μπορω!! :P:P )

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Εχω ενα discman της panasonic με 45sec αντικραδασμικη μνημη που δουλευει αρκετα καλα στις πλαγιες!

Μονο που απο το συνεχες correction οι μπταταριες τελειωνουν μεσα σε ενα δυωρο... 80

Λοιπον τι ακουω για να με ανεβασει?(οταν κατεβαινω! :P )

Σιγουρα κατι δυνατο, groovaristo και με καλο ρυθμο.

Κατι σαν ACDC ας πουμε. :twisted:

volkl_2011_unlimited-ac-30.png

Guest
Μόνο τα mini disk κάνουν για ski.Αλλά κοστίζουν πολλά.Περίπου 300€.

μπορεις να βρεις μεσω ιντερνετ πιο φθηνα μοντελα αλλα αυτη την περιοδο αν ενδιαφερεσαι για φορητο παρε HiMD www.minidisc.org

Tην καλύτερη μουσική ,ενώ έκανα σκι την πέτυχα στη Βασιλίτσα πρόπερσι.Είχαν βάλει από τα μεγάφωνα που έιναι πάνω στους πυλώνες του διπλού να παίζει ο τοπικός ραδιοφωνικός σταθμός τέρμα στα Ηπειρώτικα.

Τώρα νομίζετε ότι το ειρωνεύομαι,αλλά όντως ήταν μια χαρά και έδενε και με το τοπίο τέλεια.Επαναλαμβάνω δεν ειρωνεύομαι,το λέω αλήθεια και ειλικρινά. :wink:

Αυτό είναι σκι .....με τη φουστανέλα....

p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Αυτό που λέει ο Στάθης για μουσική στο βουνό το σκεφτόμουν καιρό και τελικά έκανα πράξη την αγορά ενός Mp3 Player με 128 MB μνήμη το οποίο χωρά εύκολα περίπου 2 ώρες μουσική. Βολικό καθότι είναι μικρό και με ειδικό strap ώστε να μπαίνει παντού (καρπό, αγκώνα, τετρακέφαλο κλπ).

Με πολύ καλή ένταση και 1 μπαταρία ΑΑΑ κρατάει τουλάχιστον 6 ώρες συνεχόμενες (παίζοντας ανελλιπώς και στο τέρμα). Στο βουνό δεν το έχω ακόμα δοκιμάσει καθώς το πήρα μετά το τέλος της χιονοδρομικής σεζόν, αλλά στο διάδρομο του γυμναστηρίου όπου λιώνω με τις ώρες είναι μια χαρά (και δεν καταλαβαίνει και τίποτα από τους κραδασμούς).

Τώρα οι μουσικές προτιμήσεις διαφέρουν ανάλογα με τον άνθρωπο. Προσωπικά και εγώ σε ροκιές θα κατέφευγα (AC/DC είναι από τις καλύτερες επιλογές για το βουνό όπως π.χ. και οι Accept, Annihilator, Extreme) Βέβαια εμένα μπορείτε να με πιάσετε να ακούω και Watchtower ή Nightwish. Καθαρά προσωπικές επιλογές...

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης

Υ.Γ, Κόστος για 128 MB 100 E, για 256 180E

Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

οι Accept, AnnihilatorNightwish.

Another second to be,Alice in hell,sacrament and wildness ...Πώς να μην αυξηθούν τα ατυχήματα.Όποιον πάρει ο χάρος....

TWISTED SISTER-You can't stop R'N'R

JUDAS PRIEST-BETWEEN THE HAMMER AND THE ANVIL

ALABARZA-CORAZON SAGRE Y ALMA

MOTLEY CRUE-LOOKS THAT KILL

ADGAR-DEPRISA

Αν προλάβει να τα ακούσει σε μια κατεβασιά....

μουσική στο βουνό: με i-pod ή MiniDisk. Έχω το 2ο αλλά δεν το χρησιμοποιώ συχνά στο βουνό γιατί προτιμώ τον ήχο του αέρα στ' αυτιά μου περισσότερο από τίποτε. Η μπαταρία και των 2 συσκευών είναι επαναφορτιζόμενη και κρατάει κάπου 6-11 ώρες. Το minidisk κρατάει 7-9 ώρες στο κρύο [για την ακρίβεια στην ειδική τσέπη με freece του μπουφάν] και το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καλό σετ αθλητικών ακουστικών ή ανθεκτικά ακουστικά dj που εφαρμόζουν καλά στο κεφάλι. Για όσους φοράνε κράνη, τα 2 τελευταία χρόνια έρχονται αρκετά με υποδοχές για ακουστικά. Πλέον έχω βαρεθεί το minidisk επειδή έχω μεν ένα πολύ καλό εγγραφής με οπτική ίνα αλλά είναι x1 (συμβατικής) εγγραφής, σε αντίθεση με τα νέα που έχουν usb και χτυπάνε πάνω από x16 ταχύτητα, με λίγα λόγια γράφεις δισκάκι 80΄ σε κάτω από 5 λεπτά απ' το pc, ενώ πλέον με το νέο λογισμικό ξεπερνάς τις 4 ώρες με ικανοποιητικό bitrate. Και πάλι όμως νομίζω κάνεις καλύτερη δουλειά με ένα i-pod.

Από μουσική ακούω χαλαρό alternative rock που μπορεί να γίνει και hard house, trance, ανάλογα τα κέφια. American rock δεν ακούω αν και είναι καλή, "πορωτική" μουσική για το βουνό.

vae victis

Εγω δεν εχω να σας αναφερω καποιο παραδειγμα απο μουσικη και βουνο, αλλα θα σας πω κατι αλλο σχετικο!

Την ημερα που ξεραμε οτι θα χτυπησει χιονοθυελλα την κεντρικη Ελλαδα (ας ειναι καλα οι μετεορολογοι του φορουμ ....μην γελας εκει ψηλα!!!) και γνωριζοντας οτι θα φαω πολλη χιονι εκεινο το βραδυ στη δουλεια, πηγαινωντας απο Νεο Κοσμο προς Κρυονερι ακουγα το ιδιο κομματι σε ολη την διαδρομη!!! Να χτυπανε οι πρωτες νιφαδες στο μπαρμπριζ και να ξερεις οτι θα ακολουθησουν πολλες ακομα... και εγω απομεσα με ενα χαμογελο ως τα αυτια να ακουω το "Let The Sunshine". H γκομενα να προλογιζει : It's so lovely when it's sunny" και εγω να γελαω :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: !

Ε ρε χιονι που εφαγε!!!!!

to i-pod ισως ειναι η χειροτερη λυση γιατι εχει σκληρο και δεν θα πολυαντεξει στους κραδασμουσ.η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ανεφερε ο πανος με το mp3-stick.

και κατι αλλο τωρα-καλα ρε σταθη πας καλα?μουσικη στο βουνο?φευγουμε απο την πολη για να χαρουμε την φυση και θα ακουμε μουσικη?

εμενα αυτο που με ανεβαζει ειναι ο ηχος των γωνιων των σκι οταν σκιζουν το σκληρο-παγωμενο χιονι και ακουγεται αυτος ο στριγγλιστικος ηχος...........

πηγαίνω σιγά......γιατί βιάζομαι!

Πάντως εγώ ακόμα έχω στο μυαλό μου όταν είμασταν 12 χρονών με τον ορειβατικό που έπαιζε πολύ δυνατά μουσική στη Φτερόλακκα.Όποτε τα ακούω αμέσως αρχίζω το carving 80 Τραγούδια:

Ella ella(το Γαλλικό μωρε)

Heaven is a place on earth

She drives me crazy

Γενικά το top 10 του 1989

Και ενίοτε...

Τάραχή (Πανταζής)

Πάντα χιονοδρομικό που έχει δυνατά μουσική με κάνει να νιώθω καλύτερα

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Σωστος ο saltofx, στο βουνο καλο ειναι να διατηρεις τις ‘ακουστικες’ αισθησεις χωρις…παρεμβολες (ποτε δεν ξερεις αν ο πιλοτος του ratrak σε εχει δει, οποτε καλυτερα να τον ακουσεις πριν σε κανει κοτλέ..)!

Λυστε μου oμως την απορια, πως καταφερνετε να εχετε προσαρμοσμενα τα ακουστικα πανω σας, όταν κανετε σκι…(εκτος απο τα ειδικα κρανη!) :?: Καποτε –πριν χρονια- ηθελα και εγω να εχω μουσικη στο βουνο, αλλα σε καθε γωνιασμενη στροφη…εφευγε η ψειρα. :roll: 80 :?

Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Σωστός ο Μικ με τις παλαί ποτέ επιτυχίες. Κωστή υπάρχουν ακουστικά πολύ ελαφριά που δεν έχουν πρόβλημα. Οι κλασσικές ψείρες δεν κρατάνε.

Alcatraz το μήνυμα ελήφθει.

Το ξέρουμε πως ο ήχος του βουνού είναι το καλύτερο soundtrack αλλά και λίγη καλή μουσική δεν κάνει κακό. Γι' αυτό ρίξτε τις ιδέες σας για μουσικές που θα μας κανουν κέφι στο βουνό.

Προς Gmak, πώς αγοράζεις μουσική από το itunes αφού πρέπει να είσαι κάτοικος Αμερικής, Αγγλίας ,Γερμανίας ή Γαλλίας ή το ipod παίζει ρόλο καθαρά mp3 player.

Guest
Λυστε μου oμως την απορια, πως καταφερνετε να εχετε προσαρμοσμενα τα ακουστικα πανω σας, όταν κανετε σκι…(εκτος απο τα ειδικα κρανη!) :?:  Καποτε –πριν χρονια- ηθελα και εγω να εχω μουσικη στο βουνο, αλλα σε καθε γωνιασμενη στροφη…εφευγε η ψειρα. :roll:  80  :?

με τον σκουφο για τις ψειρες και με το λαστιχο της μασκας για "κλασικα" ακουστικα

Κωστή για να μη σου φύγουν τα ακουστικά απο τον αέρα αγόρασε μια μονωτική ταινία.Βάλε τα ακουστικά στο αυτί και μετά κώλησε τα.Δεν πρόκειται να φύγουν με τίποτα

Ο σκούφος που είπε ο jj είναι μια καλή ιδέα. Επίσης καλή ιδέα είναι να περάσεις τον ελαστικό ιμάντα της μάσκας πάνω στα αυτιά (δουλεύει και με ψείρες). Η καλύτερη πάντως ιδέα είναι για τους παλαβούς που φοράνε μπαλακλάβα (ή αλλιώς full face) όπως ο υποφαινόμενος, οπότε κρατιούνται τα πάντα στη θέση τους και είσαι και ζεστός.

Πάντως αν ακούς μουσική υπάρχουν τα εξής προβλήματα

1) Δεν ακούς τον έτερο skier/snowboarder ο οποίος έρχεται καταπάνω σου με τα μπούνια φωνάζοντας "Μαλ..κα, ΜΑλ..ΚΑ, Μαααλλλλλ.....κκκκααααα, ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ"

2) Άμα ακούς πορωτική μουσική (όποια και αν είναι αυτή), ανεβαίνει η ψυχολογία σου και αρχίζεις τις ταρζανιές, τσίτα γκάζια κλπ. Σίγουρα αυξάνεις τις πιθανότητές σου για πτώση.

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης

IPB Image

Βρε παιχτες, δεν είναι δυνατο να φορας σκουφο κάθε φορα που εισαι στο βουνό (και ειδικα στην Ελλαδα που τα κρυα δεν είναι τοοοσο ανυποφορα! - Φέτος, ζητημα να εβαλα 2 φορες σκουφο και μια φορά μασκα).

Υπάρχει αλλωστε επιβεβλημενη αναγκη για αυτοσυγκεντρωση (μιλαω κ εγω τωρα για συγκεντρωση, που βροντηξα με 1000!! :oops: 80 ) σ’ αυτό που κανεις, χωρις να αφαιρεσω τους γνωστους ‘παραγοντες’ ενός χ/κ που σου αποσπανε τη προσοχη (φωνες-ουρλιαχτα χιονοδρομων :D , αιθεριες υπαρξεις :wink: , κακοστρωμενες πίστες :P κτλ.), ώστε να προσθεσω αλλον ένα…

Αν ηταν λυμενο παντως το προβλημα σταθερης τοποθετησης των ακουστικων, ΘΑ ακουγα Celtic music & Ιnstrumental, αλλα προτιμω κ εγω να ακουω τον επικινδυνο ‘Ούννο’ που ερχεται πισω μου, τον Χρήστο Λάππα που λεει ατακες απο το VHF ή τον TiLt που με παιρνει τηλεφωνο για να παμε σε απατητα..(εχω αλλωστε το ταξιδι πηγαινε-ελα για να ακουσω ότι θελω κ οσο δυνατα θελω και να «φτιαχτω»!)

Χρησιμη ειναι η μουσικη στη βαρετη κ ατελειωτη (όχι λογω αποστασης, αλλα λογω ταχυτητας! :D ) αναβαση του λιφτ και οταν πεφτουμε σε χειμερια ναρκη στις ξαπλωστρες.. :? :roll:

..και απ’ την άλλη, το ski/snowboard ειναι απο μονα τους ΜΟΥΣΙΚΗ!!! :mrgreen:

Κ. :D

Σημ. Αν θυμαμαι καλα μαλιστα, αν εκανες γρηγορο σκι, οσο δυνατα κ να ηταν η μουσικη…ακουγες τον αερα στα αυτια σου και οχι τα νταούλια!!! :P :?

Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Καλά για το σκούφο συμφωνώ και εγώ, αλλά άμα έχεις μάσκα (και ειδικά με ψιλολευκό κρύσταλλο) μπορείς να τη φοράς και όταν έχει συννεφιά.

Βέβαια εδώ να πούμε ότι όντως ο Κωστής σπάνια φοράει σκούφο (εγώ προσωπικά δεν τον έχω δει ποτέ), αλλά ούτε και μάσκα.

Και όταν είσαι με παρέα στο βουνό (βλέπε Snowclub) τότε η μουσική είναι ψιλοάχρηστη, αφού γίνεται πανηγύρι. Άμα βάλουμε και τα VHF, τότε είναι εντελώς άχρηστη.

Μάλλον η μουσική είναι για μοναχικές βόλτες ή όταν είστε 2-3 άτομα στο βουνό και κατεβαίνετε από διαφορετικές πλαγιές/πίστες.

Φιλικά

Ο Κάφρος του Φόρουμ

Παναγιώτης

IPB Image

ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ....

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΜΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.....

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΒΑΣΕΙΣ ΠΕΡΥΣΙ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ, ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟ ΓΕΛΙΟ....

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ Ο ΣΚΙΕΡ ΝΑ ΝΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥ..

ΠΑΝΤΩΣ ΑΜΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΒΑΣΗ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟ ΤΗΣ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ ΚΥΡΙΟ ΒΑΓΚΝΕΡ ΜΕ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ ΕΡΓΟ, ΤΗΝ ΤΡΥΦΕΡΗ ΑΥΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΑΠΗΣ, " ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ", ΟΤΑΝ ΑΠΟΓΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΛΑ ΓΗΣ ΜΑΔΙΑΜ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: .......( ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ....)

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΠΥΡΟΣ 8)

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Προς Gmak, πώς αγοράζεις μουσική από το itunes αφού πρέπει να είσαι κάτοικος Αμερικής, Αγγλίας ,Γερμανίας ή Γαλλίας ή το ipod παίζει ρόλο καθαρά mp3 player.

μα αφού έγραψα ότι έχω MD, τι i-pod;; το i-pod χρησιμοποιείται πάρα πολύ στην Αμερική για το βουνό [όχι όσο το MD ακόμα] και μου έχουν πρήξει τα συκώτια να διαβάζω topic σε ξένα φόρουμ για το τι μουσική τους φορτώνουν κτλ... μετά είχαμε και το MD vs i-pod και είχε δέσει το θέμα...

vae victis