Jump to content
Foresterakias

Βασικές αρχές για τοSnowboard

Recommended Posts

Καλημερα!!!!

Οπως φανταζεστε ειμαι κ εγω καινουρια στο αθλημα. Με πηγαν σχεδον με το ζορι καλαβρυτα κ μολις εβαλα την σανιδα δεν ελεγα να σταματησω. Νομιζω οτι με το ζορι μου την πηραν κι ολας. Χωρις μαθημα(αλλα λεω να κανω ενα τουλαχιστον) καταφερα μετα απο κανα 2ωρο και κατεβαινα την πρωτη πιστα που φτανεις με το τριθεσιο λιφτ(ουτε τα ονοματα δεν ξερω ακομα) νομιζω αξιοπρεπως. Κ οταν λεω αξιοπρεπως εννοω με σχετικη ταχυτητα, και χωρις να πεφτω. ΑΛΛΑ μονο με φτερνες. Back side το λετε αν καταλαβα σωστα. Πηγαινα δεξια αριστερα αλλα ΠΑΝΤΑ back side. Διαβαζοντας τωρα αυτα που λετε, πρεπει να ημουν λιγο χαζο θεαμα....χαχαχα τουλαχιστον τονωθηκε η αυτοπεποιθηση μου αφου καταφερνα να ισσοροπω σε ολη την καταβαση. Οποτε το σαββατο που θα παω παλι λεω να δοκιμασω μυτες....αν κ κατι μου λεει οτι θα πεσει πολυ τουμπα...

Σανιδα ε?.......... Τελος παντων.... Καλως ηρθες!! :P Κανε καποια μαθηματα για αρχη θα σε γλυτωσουν ταλαιπωρια νομιζω!!!!!!

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Αααα τωρα καταλαβα πως το πες...:D

Ναι με πηγαν με το ζορι κ τωρα τους τραβαω με το ζορι να παμε παλι...χαχα

Πηρα μπουφαν κ παντελονι, πρεπει να παρω κ μασκα;

Και οσον αφορα τον καιρο, δινει ελαφρυα χιονοπτωση κ χιονονερο το μεσημερι. Να παμε η θα μας δυσκολεψει;

Αααα τωρα καταλαβα πως το πες... :D

Και οσον αφορα τον καιρο, δινει ελαφρυα χιονοπτωση κ χιονονερο το μεσημερι. Να παμε η θα μας δυσκολεψει;

Ετσι οπως μας εχει παει φετος ο καιρος........ αγνωσται αι βουλαι του βουνου......... Κατσε να δεις τι θα παιξει τελικα Σ/Κ..... ;)

Και οπως ειπα καλο ειναι να παρεις μαθηματα. Θα δεις μεγαλυτερη κ γήγορη προοδο, θα γλυτωσεις ταλαιπωρια και τον κινδυνο ενος αρχαριου να τα παρατησει γιατι το βρισκει δυσκολο......

Καλες κατεβασιες!

• Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

Καλημερα!!!!

Οπως φανταζεστε ειμαι κ εγω καινουρια στο αθλημα. Με πηγαν σχεδον με το ζορι καλαβρυτα κ μολις εβαλα την σανιδα δεν ελεγα να σταματησω. Νομιζω οτι με το ζορι μου την πηραν κι ολας. Χωρις μαθημα(αλλα λεω να κανω ενα τουλαχιστον) καταφερα μετα απο κανα 2ωρο και κατεβαινα την πρωτη πιστα που φτανεις με το τριθεσιο λιφτ(ουτε τα ονοματα δεν ξερω ακομα) νομιζω αξιοπρεπως. Κ οταν λεω αξιοπρεπως εννοω με σχετικη ταχυτητα, και χωρις να πεφτω. ΑΛΛΑ μονο με φτερνες. Back side το λετε αν καταλαβα σωστα. Πηγαινα δεξια αριστερα αλλα ΠΑΝΤΑ back side. Διαβαζοντας τωρα αυτα που λετε, πρεπει να ημουν λιγο χαζο θεαμα....χαχαχα τουλαχιστον τονωθηκε η αυτοπεποιθηση μου αφου καταφερνα να ισσοροπω σε ολη την καταβαση. Οποτε το σαββατο που θα παω παλι λεω να δοκιμασω μυτες....αν κ κατι μου λεει οτι θα πεσει πολυ τουμπα...

Καλωσήρθες Εmma και χαιρόμαστε να έχουμε στην παρέα μας τρελαμμένους χιονοδρομους!!κα΄λο ειναι να εχεις μια προστασία για ματια(γυαλιά ή μάσκα)-ακόμη και συννεφιά

να έχει,η ηλιακή ακτινοβολία στο βουνό είναι επικίνδυνη.Περιμένουμε νέα σου από τις επόμενες εξορμήσεις σου!!καλό snb!

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Αααα τωρα καταλαβα πως το πες... :D

Καλώς μας ήρθες!

Καλές κατεβασιές σου εύχομαι.

Θα σου πρότεινα την επόμενη φορά να πάρεις έναν δάσκαλο,

ίσα ίσα για τα βασικά.Μετά νομίζω θα το ευχαριστιέσαι περισσότερο.

SOS: Πιο σημαντικό από όλα ως αρχάρια, είναι να βάζεις ΠΑΝΤΑ το λουράκι ασφαλείας.

Και κάτι ακόμα, στην λίστα με τις παραπάνω αγορές σου, βάλε και ένα κράνος!!! :)

• Like 2

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!!!για την ωρα χρησιμοποιω γυαλια ηλιου κ μπολικο αντιλιακο :P.

Λεμε αυτην την φορα να παρουμε κ εναν δασκαλο για να το λετε κατι παραπανω ξερετε.

Over poulover το λουρακι μας φανηκε αρκετα αναγκαιο... ειδικα οταν καθομασταν για να βαλουμε την σανιδα....

Το ΣΑββατο θα εχει γελιο γτ θα δοκιμασω να μαθω το toes (το μονο ευοιωνο ειναι ο δασκαλος).Εχω σιγουρες λοιπον ειναι οι τουμπες!!!!!!

• Like 1

Γειά σας παίδες. Αρχαριος έχω μείνει εδώ και καιρό γιατί το μαθαίνω με δόσεις το άθλημα.

Παίρνω μάθημα κάθε φορά και μένει να μάθω τους στροφές. Κατεβαίνω όπως είπε και η φίλη παραπάνω αλλά δεν έχω μάθει να στρίβω. Μετά μένει να μάθω κατι ακόμα;

Θοδωρής.......με αγάπη!

Καλημερα!!!!! Εμεις ανεβηκαμε το σαββατο τελικα. Περασαμε απιστευτα. Δοκιμασα toes εφαγα τα μουτρα κ αρκετες φορες οποτε μαζευτηκαμε κ θα κλεισουμε δασκαλο μαλλον για κυριακη. Θελω την αποψη σας για κατι. Απο το μεσημερι κ μετα μας ξεκινησε χιονι.Οποτε χωρις γυαλια εκλεινες τα ματια, με γυαλια η εμπαινε το χιονι απο πανω, η λογω φακου δεν εβλεπες, τους ξεσηκωσα να παμε να παρουμε μασκες(και λαιμοδετεςαλλα αυτο αλλη ιστορια).Διαβασα ποπυ καλα.σχολια για τις oakley, οπως επισης οτι ειναι κ αρκετα ακριβες. Για αρχαριοι λεμε μην ξοδεψουμε τα μαλλιοκεφαλα μας.τι εχετε να προτεινετε;επισης τι πρεπει να δουμε για τα νουμερα;σκεφτομαι εαν βρω εδω να παω να δοκιμασω κ μετα να ριξω κ μια ματια για παραγγελια απο εξωτερικο.

Για τη μάσκα: Τα μαγαζιά στην Ελλάδα έχουν και ποικιλία και καλές -γενικά- τιμές, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να παραγγείλεις απ'έξω, ειδικά αν δεν ψάχνεις κάτι πολύ ακριβό. Στην τάξη μεγέθους των 60-100 ευρώ κινούνται πολύ καλές περιπτώσεις. Η μάσκα σίγουρα βοηθάει τους χειμωνιάτικους μήνες. (Τον Μάρτη θα σε βασανίζει λόγω ζέστης).

Μεγάλη διείσδυση στην αγορά έχουν αυτή τη στιγμή οι VonZipper, γιατί κυκλοφορούν σε αρκετά σχέδια, αρκετά καλή ποιότητα και νορμάλ τιμές, ενώ τις βρίσκεις και εύκολα σε πολλά καταστήματα. Να προσέξεις αρκετά το θέμα της ποιότητας του φακού, κυρίως όσον αφορά στο θάμπωμα (λένε αν είναι anti-fog μέσα). Κατά τ'άλλα, έχει σημασία ο τύπος φακού και όσον αφορά στις συνθήκες που τον θέλεις (πολύ ήλιο, συννεφιά, ομίχλη κτλ).

Α, επίσης, βασικό, αν έχεις κράνος (συστήνω), πρέπει σίγουρα να το δοκιμάσεις μαζί με τη μάσκα, γιατί διαφέρει ελαφρώς η εφαρμογή στο πρόσωπό σου.

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Μασκες βρισκεις κ Ελλαδα σε λογικες τιμες με περιπου 50 Ευρω. Δεν χρειαζεσαι κατι πιο ακριβο τωρα εκτος κ αν διαθετεις παραπανω χρηματα. Εννοειται οτι μασκα αγοραζεις αφου δοκιμασεις κ σου καθεται σωστα στο προσωπο. Αν εχεις αποφασισει να συνεχισεις και να σταδιοδρομισεις στη Χιονοδρομια θα σου προτεινα να αγορασεις πρωτα κρανος και μετα μασκα........

• Like 1

Οντως το Σαββατο ηταν φανταστηκα. Εγω ανεβαινω ξανα την Τεταρτη και θα κανω μαθημα για να μαθω το Slalom μετα τι αλλο ειναι ρε παιδια?

Ρωταω γιατι θελω να ψαχνω σιγα σιγα για σανιδι

Θοδωρής.......με αγάπη!

Τpal ήσουν Καλάβυτα το Σάββατο;Αχ...εγώ αργώ ακόμα να τα μάθω αυτά.Πόσα μαθήματα έχεις κάνει;

Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις!!!

Edited by madskier
greeeklish-->ελληνικά

Ας βάλουμε τις μάσκες μας,

επιλογή μάσκας

και κάποια αλλα νηματα για λίγη μελέτη στο υποφόρουμ. κρανος-μασκα

Εννοείται ότι αν θες στο αμεσο μέλλον να πάρεις κ κρανάκι,ίσως να μην ταιριάζει η μάσκα κ να πάνε χαμένα τα λεφτά σου.

Επίσης δεν προτεινω αγορά απο ιντερνετ-υπάρχουν πολλά καταστήματα που μπορείς να βρεις καλες τιμες και ποιότητα.

• Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Τpal ήσουν Καλάβυτα το Σάββατο;Αχ...εγώ αργώ ακόμα να τα μάθω αυτά.Πόσα μαθήματα έχεις κάνει;

Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις!!!

ημουν πανω ναι,αλλα με παρεαα που δεν εχει θεληση για snowboard κα ski και ετσι εμειναστον καφε και την βολτα.

Εχω κανει 3 μαθηματα μονος και μου εχει βγει ο κουκος αηδονι.Αστα να πανε.Βεβαια εχω παει και αλλες φορες ωστε να κανω αυτα που εδειχνε ο δασκαλος για να μου μεινουν. Την τεταρτη λεω να κανω ενα ακομα και μετα μονος μου.

Θοδωρής.......με αγάπη!

Αντε!!!!αμα το ξερα θα βρισκομασταν να κανεις μαζι μας!!! Πιο απειροι μεν, αλλα εχουμε κολλησει αγρια(ειδικα εμεις οι κοπελεςοποτε τους ξεσηκωνουμε κ τους υπολιπους.). Με ποια σχολη κανεις;γτ θελω να δω να κανω κανα μαθημα γτ οπως ανεφερα εχω θεματακι με τις μυτες....

χαχαχαχα τουλαχιστον εσυ τους ξεσηκωνεις και εχουν ορεξη.

εκανα με την altitude που ειναι στο χιονοδρομικο και τις αλλες εκανα με ενα παιδια απο το Gslalom της Πατρας επειδη ανεβηκα με τοsnowbus.Τωρα ή με τα παιδια αποεκει θα κανω παλι ή με την σχολη του χιονοδρομικου.

Θοδωρής.......με αγάπη!

Εμεις ανεβαινουμε με ski bus οποτε μας δινουν κ αρκετα καλες τιμες στις σχολες του χιονοδρομικου αλλα δεν ξερω ποια να διαλεξω....

Ξέρει κανείς πού βρίσκεται ο master-Ζοζέφ? Φέτος δεν τον έχω πετύχει καθόλου Παρνασσό. Τί έγινε, κυρήχθηκε ανεπιθύμητος? :respect:

Εμεις ανεβαινουμε με ski bus οποτε μας δινουν κ αρκετα καλες τιμες στις σχολες του χιονοδρομικου αλλα δεν ξερω ποια να διαλεξω....

Είστε αρκετά άτομα γιαυτό. Εγώ ξέρω ότι είναι 40 β¬ η 1-1, 5 ωρα.

Θοδωρής.......με αγάπη!

Ξέρει κανείς πού βρίσκεται ο master-Ζοζέφ? Φέτος δεν τον έχω πετύχει καθόλου Παρνασσό. Τί έγινε, κυρήχθηκε ανεπιθύμητος? :respect:

στη Λουτσα τον πετυχα τις προαλλες σε γνωστο surf στεκι (βραδυ). :respect:

• Like 1

στη Λουτσα τον πετυχα τις προαλλες σε γνωστο surf στεκι (βραδυ). :respect:

Μα καλα ολοι τον ξερουν αυτον?????

Παντου το ονομα του ακουω (και οχι με τα καλυτερα λογια) σε βουνο και θαλασσα...

ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Ήταν ο πρώτος μου (και μοναδικός) δάσκαλος στο snowboard... Δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό για το πώς κατέληξα σήμερα! :evil::innocent: