Jump to content
sotogiannop

χ/κ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ 2010-2011

Recommended Posts

Ετοιμαζόμαστε λοιπόν, για άλλο ένα χιονοδρομικό Σ-Κ στο Χελμό :lol: !

...και ελπίζουμε ότι δεν θα είναι και το τελευταίο ;) .

 

Αντηλιακό απ' το πρωί, γυαλιά ηλίου απαραιτήτως (...ακόμα θυμάμαι πως πόναγαν τα μάτια μου από τις προάλλες... :) ),

λεπτά γάντια, ελαφρύ μπουφάν, κερωμένα πέδιλα με κερί για θετικούς βαθμούς, καλή διάθεση

και πάμε για φουλ ski - snb

και κυνήγι ανοιξιάτικης κρούστας :D:lol:

 

Τα καλύτερα "ski" (εκτός των 3-4 πουδρομέρων της σαιζόν) σε κάτι τέτοιες μέρες τα θυμάμαι.

ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ.

 

Όπως το πάει ο καιρός, και με το χιόνι που έχει το βουνό

μπορούμε να ελπίζουμε και σε άλλο Σ-Κ.

Αυτό όμως θα εξαρτηθεί και από το πόσοι χιονοδρόμοι

θα συνειδητοποιήσουν ότι Ski - Snb κάνουμε και τον Απρίλιο,

και θα επισκεφτούν το βουνό, και γενικότερα τα χιονοδρομικά μας,

που είναι ακόμα σε λειτουργία ;).

 

Για το Χ.Κ.Καλαβρύτων αυτό το Σ-Κ θα είναι κρίσιμο.

Ας τους δείξουμε ότι εμείς, οι πραγματικοί χιονοδρόμοι γουστάρουμε να κάνουμε ski - snb

όταν οι υπόλοιποι περιστασιακοί χιονοδρόμοι το έχουν γυρίσει σε ουζάκι & τάβλι στις παραλίες

(που κατά το μεγαλύτερο μέρος τους, είναι και οι μεγαλύτεροι γκρινιάριδες στα χιονοδρομικά μας).

Ας τους δείξουμε ότι είμαστε αρκετοί και ότι αξίζει να κρατήσουν το χιονοδρομικό ανοιχτό εφόσον έχει χιόνι.

Είναι στο χέρι μας να αλλάξει αυτή η νοοτροπία του ski - snb κάνουμε μόνο

στις Γιορτές, Ιανουάριο, Φεβρουάριο και κάποιες μέρες του Μάρτη.

 

 

Αφήστε λοιπόν τα πολλά... και ραντεβού επάνω ;)

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ: Δυστυχώς πάπαλα η φωτογραφική μου μηχανή

και έτσι, μάλλον, δεν θα έχει φωτορομάντζο από το Σ-Κ που μας έρχεται.

Δεν πειράζει όμως, στο επόμενο επετειακό μου post (τα 1000ζω μετά από πόσα χρόνια στο forum μας :D ),

θα ανεβάσω ένα μπαγιάτικο από το τέλος του Μάρτη :huh: .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για το Χ.Κ.Καλαβρύτων αυτό το Σ-Κ θα είναι κρίσιμο.

 

Ας τους δείξουμε ότι είμαστε αρκετοί και ότι αξίζει να κρατήσουν το χιονοδρομικό ανοιχτό εφόσον έχει χιόνι.

 

Αφήστε λοιπόν τα πολλά... και ραντεβού επάνω :huh:

 

Σε τρεις αραδες Γιωργο τα ειπες ολα.

 

Τα λεμε στο βουνο...Σαββατο 9.οο στο parking.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ALCATRAZ +1

oρμάτε γενναίοι μου... take no prisoners (and wives)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Hellbent, είναι online, άρα υπάρχει ελπίδα για ένα τελευταίο ξεχαρμάνιασμα για φέτος.

 

κάτι τέτοιο ελπίζω να έβρισκα πάνω

YouTube Video ->

 

(11/4/09)

Edited by bomberman

Share this post


Link to post
Share on other sites

:P no wives

 

Tην τρελλιτσα μου η ζεστη μονο, θα παραεχει φοβαμαι, ειδικα το σαββατο

Αν βρω παρεα θα ανεβω

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σε τρεις αραδες Γιωργο τα ειπες ολα.

 

Τα λεμε στο βουνο...Σαββατο 9.οο στο parking.

Όλοι στα Καλάβρυτα λοιπόν αυτό το ΣΚ.

Έστω για λίγες ώρες απόλαυσης. Δεν έχει καμία σημασία.

Ραντεβού στις πίστες. :P

Edited by arcas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία παρατήρηση μόνο ... την Κυριακή ήμουν Καλάβρυτα και την Τρίτη Παρνασσό. Στα Καλάβρυτα ενώ είχε χιόνι σουπιάζει πολύ πιο νωρίς σε σχέση με τον Παρανασσό. (Βγαίνουν λιγότερες ώρες σκι)

 

Βέβαια τα 15 euro και τα άδεια λιφτ (που σίγουρα άδεια θα είναι) είναι μεγάλο δέλεαρ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αύριο τελευταία παράσταση για φέτος στο Καλάβρυτο. Ελπίζω ως τις 12 νάναι καλά από το 2000 και πάνω! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια καταπληκτικη ημερα σημερα στο βουνο. :D

Φτασαμε στη Βαθεια Λακα στις 10.00 και ημασταν οι πρωτοι που

κατεβηκαμε απο το καρεκλακι...δεν υπηρχε ψυχη πουθενα...

Ανεβηκαμε στη Στυγα στις 10.30 (μεχρι εκεινη τη στιγμη ειχε αναστολη λογω αερα)

και ειχαμε την τυχη να την κατεβουμε πρωτοι και ολομοναχοι :angry: ...με φοβερη ορατοτητα

και χιονι που σου "εβγαιναν" τα παντα, :) μεχρι τις 12.30 ομως γιατι μετα η ζεστη το χαλασε, :angry: μαλακωσε πολυ (για τα εκτος δεν εχω αποψη).

Απο σνοουκλαμπιτες Αlcatraz, over-poulover, boberman (με την κοπελα του :lol: ), Σωτηρης και Μικη με τους μαθητες του απο καλαματα.

Τωρα αν ξεχασα καποιον... :(

Τελικα μεχρι τις 13.00 ειχαν μαζευτει καμια 60ρια ατομα μαζι με το σχολειο (27 παιδια που ολα εφυγαν με εντυπο του Συλλογου).

Και του χρονου να ειμαστε καλα...ολα τα ωραια τελειωνουν νωρις...αλλα τα καλυτερα ερχονται...

Share this post


Link to post
Share on other sites
boberman (με την κοπελα του)

χαχαχαχαχ, 23 χρόνια διαφορά ηλικίας κιόλας.

 

Ψυχή στο χιονοδρομικό το Σάββατο! Μόνο μαθητές και ζευγαράκια που ανέβηκαν για βόλτα.

Σκι πρέπει να κάναμε καμια 20ρια άτομα σύνολο.

Στα Καλάβρυτα μας κοιτούσαν ... περιέργα με τα ρούχα του σκι μετα.

 

Η Στύγα λόγω αέρα άνοιξε 10:20

 

To χιόνι πάρα πολύ, αλλά 12 η ώρα 13 βαθμους στα 2000μ...

 

Τα εκτός τα δοκίμασα, αλλά δεν έστριβε με τίποτα. Μόνο για κάρβινγκ, αλλά με μεγάλη κλίση, δεν το έχω. Μην χτυπήσουμε και στο τέλος της σεζόν, κρίμα είναι.

img1349h.jpg

Edited by bomberman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραιος πηγες τελικα :)

Εγω δεν βρηκα τελικα παρεα και πηγα στη πιστα στα μεγαρα για μηχανοκινητα γκαζια

Αν η θερμοκρασια δεν ηταν τοσο μεγαλη θα ανεβαινα και μονος μου

Γενικα εχω ενα μπουσουλα γαι τον Χελμο τα 2600 freezing level max

 

Nαμαστε καλα να τα πουμε απο κοντα του χρονου στο αγαπημενο μας βουνο

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωραιος πηγες τελικα :angry:

Εγω δεν βρηκα τελικα παρεα και πηγα στη πιστα στα μεγαρα για μηχανοκινητα γκαζια

Αν η θερμοκρασια δεν ηταν τοσο μεγαλη θα ανεβαινα και μονος μου

Γενικα εχω ενα μπουσουλα γαι τον Χελμο τα 2600 freezing level max

 

Nαμαστε καλα να τα πουμε απο κοντα του χρονου στο αγαπημενο μας βουνο

θα τον έχω κιεγώ από δω και πέρα αυτό το μπούσουλα μάλλον.

 

Ωραία και τα μηχανοκίνητα γκάζια Κώστα. (ένα άριελ άτομ με έσωζε τώρα :angry:)

 

Καλό καλοκαίρι, και τουχρόνου πάλι πουδροβλαμμένοι!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωραιος πηγες τελικα :)

Εγω δεν βρηκα τελικα παρεα και πηγα στη πιστα στα μεγαρα για μηχανοκινητα γκαζια

Αν η θερμοκρασια δεν ηταν τοσο μεγαλη θα ανεβαινα και μονος μου

Γενικα εχω ενα μπουσουλα γαι τον Χελμο τα 2600 freezing level max

 

Nαμαστε καλα να τα πουμε απο κοντα του χρονου στο αγαπημενο μας βουνο

γιατι τελειωσες την σαιζον απο τωρα νεαρε :happy2: ????

ελα απεναντι το σκ να γινει πολεμος ....

ολα τα λουκια ειναι γεματα και μας περιμενουν.....

 

καλο καλοκαιρι στο καλαβρυτο και γρηγορα ο επομενος χειμωνας

φετος ηταν απο τις καλυτερες χρονιες μπραβο στα παιδια για τη δουλεια που εκαναν!

το βουνο μας χαρισε μια απο τις καλυτερες χιονοδρομικες μερες της σαιζον!!!

 

YouTube Video ->

 

YouTube Video ->

 

αντε και του χρονου!!!!


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβάζω στο Facebook και δεν το πιστεύω

 

Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων | Kalavrita ski center

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΣΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!

55.322 χαμογελαστοί χιονοδρόμοι ήτοι 55.322 Χ 15,00 = 829,830,00 €

112.632 επισκέπτες, χιονοπολεμιστές και φίλοι του βουνού ήτοι 112.632 Χ 10,00 = 1.126.320,00 €

+75% αύξηση επισκεπτών σε σχέση με πέρυσι (!!!) SUPER ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ Χ 2

756.832 καταβάσεις στις πίστες ΜΕ ΠΟΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΜΕΤΡΗΘΗΚΑΝ

...1.514 περιστροφές της Στύγας μέχρι την κορυφή του Χελμού Η ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑ ΠΕΡΑΣΕ

69.690 άλματα στο AirBag, ΜΟΝΟ?

78.321 tricks στο Snowpark ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ Η ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑ ΠΕΡΑΣΕ

666 πακέτα all inclusive ski Kalavrita ΠΙΣΩ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΕ!!! ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ

84.422 φωτογραφίες ανέβηκαν στις διάφορες σελίδες κοινωνικής δικτύωσης

401.565 LIKES στις φωτογραφίες αυτές

185.453 φλιτζάνια καφέ ήτοι 185.453 Χ 2,00 = 370.906,00 € ΔΗΜΑΡΧΕ ΤΟ 2% ΤΟ ΕΙΣΕΠΡΑΞΕΣ

234.617 μπουκάλια νερό ήτοι 234.617 Χ 0,50 = 117.308,50 €

6.845 σουβλάκια ήτοι 6845 Χ 1,00 = 6.845,00 €

ΟΥΦ ΛΙΩΣΑΜΕ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΛΙΩΣΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ... ΤΟΥ ΧΡΌΝΟΥ ΠΆΛΙ!!!! (πάμε για ύπνο τώρα!).... ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ

Ραντεβού το χειμώνα!

 

ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ ΤΕΛΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΔΗΛ. 2.451.209,50 € ΘΕΛΩ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ, ΚΛΕΙΣΤΑ ΑΠΟΣΥΜΠΛΕΚΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ……………….ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΡΘΕΙ Η ΤΡΟΪΚΑ ΚΑΗΚΑΜΕ

 

Ο ΕΓΚΑΘΕΤΟΣ

 

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

 

Υ.Γ. οι υπολογισμοί έγιναν με τις ελάχιστες τιμές

Edited by Troboni

Share this post


Link to post
Share on other sites

βαλε και τα εσοδα απο διαφημισεις, χορηγιες, ενοικια, ετησιες :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
βαλε και τα εσοδα απο διαφημισεις, χορηγιες, ενοικια, ετησιες :lol:

 

 

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη ................... :lol: :LOL: :lol::unsure: :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Troboni, δεν ξερω που βρήκες εσυ τον καφε 2,00 εύρω. εγω πλήρωσα ενα ρόφημα λευκης σοκολατας 6,00 ευρω :lol: στο κατω σαλέ και υποσχέθηκα να μην ξαναγκρινιάξω για της τιμες που εχει ο Παπαργυροπουλος στον Παρνασσό

 

Υ.Γ. Θοδωρή, η απουσία σου αισθητή (και στην ποιότητα και στις τιμες)


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
@ Troboni, δεν ξερω που βρήκες εσυ τον καφε 2,00 εύρω. εγω πλήρωσα ενα ρόφημα λευκης σοκολατας 6,00 ευρω :lol: στο κατω σαλέ και υποσχέθηκα να μην ξαναγκρινιάξω για της τιμες που εχει ο Παπαργυροπουλος στον Παρνασσό

 

Υ.Γ. Θοδωρή, η απουσία σου αισθητή (και στην ποιότητα και στις τιμες)

 

 

Οι υπολογισμοί έγιναν με τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ τιμές

 

2,00 € μόνο σε πλαστικό και απο καντίνα αλλά υπολογίζω καφές Χ 2 και νερό Χ 0,50

Share this post


Link to post
Share on other sites

Troboni, εάν αυτά τα στοιχεία πράγματι έχουν ανακοινωθεί επίσημα σπό το ΧΚΚ τότε τι να πω!

Μπράβο, Μπράβο, Μπράβο!!!

 

Τα τελευταία 10 χρόνια σύμφωνα με τα δικά μου στοιχεία, και με την καλύτερη σεζόν από Δεκέμβρη μέχρι Μάρτη (μαζί και τα Χριστούγεννα) το ΧΚΚ έκοβε το ανώτερο 60.000-65.000 εισιτήρια χιονοδρόμων.

Φέτος με μόνο δύο μήνες σεζόν και μέσα σε ένα περιβάλλον βαθειάς οικονομικής κρίσης τα Καλάβρυτα κατάφεραν το ακατόρθωτο να κόψουν 55.000 είσιτήρια! Φταντάσου να είχαν και κανονική σεζόν, θα ξεπερνούσαν τα 120.000 εισιτήρια! Το μοναδικό Χ/Κ στη χώρα με αύξηση των πελατών 75% όταν όλα τα άλλα έχουν από 30%-40% πτώση!

 

Πραγματικά αξίζουν στη νέα διοίκηση του ΧΚΚ θερμά συγχαρητήρια!

 

Επίσης όσον αφορά τις εισπράξεις εγώ δεν συζητώ καν για τα 2.400.000 που λες εσύ. Θα σου πω μόνον ότι παλαιότερα όταν έκαναν τζίρο 1.000.000 ευρώ άνοιγαν σαμπάνιες στο Χελμό.

Αρα ξανά πάλι μπράβο στη νέα διοίκηση του ΧΚΚ!!! Φαίνεται ότι τους είχαμε παρεξηγήσει και ότι τελικά είναι πάρα πολύ ικανοί!

 

Σήμερα ο υπαγράφων μαζί με την πρόεδρο του συλλόγου μας συμμετείχαμε σε σύσκεψη για τα Χ/Κ στο γραφείο του υφυπουργού τουρισμού κ. Νικητιάδη μαζί με τις διοικήσεις των ελληνικών Χ/Κ και φορέων του χώρου.

Είναι πραγματικά κρίμα που δεν παραβρέθηκε στη συνάντηση (αν και είχε προσκληθεί) και ο διευθύνων σύμβουλος του ΧΚΚ ο οποίος πραγματικά μετά από μια τέτοια πολύ επιτυχημένη οικονομικά σεζόν θα είχε πολλές και χρήσιμες συμβουλές να δώσει στους συναδέλφους του ώστε να μπουν και αυτοί στο δρόμο της επιτυχίας.

Μάλιστα και με την ευκαιρία ότι από δω και στο εξής ο σύλλογός μας θα συμμετέχει επίσημα στην επιτροπή του υπουργείου για την επίλυση προβλημάτων των Χ/Κ θα προτρέψουμε τον υπουργό να τον καλέσει για να μας αναλύσει το πολύ επιτυχημένο αυτό μοντέλλο του ώστε να το εφαρμόσουν και οι διοικήσεις των άλλων ελληνικών Χ/Κ, μεγάλων και μικρών.

 

Από μένα για άλλη μια φορά θερμά συγχαρητήρια προς τη διοίκηση του ΧΚΚ, που αν και δεν είχε εμπειρία στο βουνό κατάφερε να βάλλει τα γιαλιά σε τόσους άλλους με πολύ περισσότερα χρόνια εμπειρίας! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

Edited by sotogiannop

Share this post


Link to post
Share on other sites
@ Troboni, δεν ξερω που βρήκες εσυ τον καφε 2,00 εύρω. εγω πλήρωσα ενα ρόφημα λευκης σοκολατας 6,00 ευρω :o στο κατω σαλέ και υποσχέθηκα να μην ξαναγκρινιάξω για της τιμες που εχει ο Παπαργυροπουλος στον Παρνασσό

 

Υ.Γ. Θοδωρή, η απουσία σου αισθητή (και στην ποιότητα και στις τιμες)

 

Όλγα πίστεψέ με, με 222.000 ευρώ ενοίκιο και άλλα τόσα εγγυητική επιστολή( :lol: :LOL: :blink: ) , με 25 άτομα προσωπικό και με προμήθειες κάθε εβδομάδα, τα 6,00 ευρώ είναι μια χαρά!!!

Έγιναν προσπάθειες επανεξέτασης των τιμών αλλά πιστέψτε με, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ!!!!!!!!

Εάν υπήρχε βοήθεια από το ΧΚΚ στη μείωση του ενοικίου, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά, αλλά......... :shysterical:

'Οσον αφορά τη ποιότητα, μάλλον έπεσες στη περίπτωση αλλά κατά κοινή ομολογία, η ποιότητα των προϊόντων του σαλέ φέτος ήταν καλύτερη από ποτέ!!!!!

Πάντως, εγώ προσωπικά, σε όποιο μέλος του συλλόγου γνώριζα την εκπτωσούλα μου την έκανα... ;) ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ πάντως 5 καφέδες ήπια, ήταν άριστοι και οι πέντε... 222.000 ενοίκιο?! τσάμπα πράμα :shysterical:

τωρα απο περιέργεια μπορεις να μας πεις χοντρικα τι τζίρο έκανε και απέμεινε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,632
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...