Jump to content
Αννα

Τρέξιμο & Μαραθώνιος

Recommended Posts

το 24 με 26 αν ξεπερασεις μετα τερματιζεις εστω και κουτσος

βαλε 31 για να εισαι μεσα (να'χεις αφησει πισω και το Σταυρο)

οχι mp3 στο μαραθωνιο. θελω τον παλμο του αγωνα και του κοσμου

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

ποιο παλμο εκεινη τη στιγμη δε βλεπεις τιποτα ειναι ολα θολα λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ

• Like 1

διαβαστε μια συγκινητική περιγραφή της πρώτης εμπειρίας του Αndreas Cook

29ος Κλασσικός Μαραθώνιος: Πως βίωσα τη δική μου πρώτη συμμετοχή σε αγώνα μαραθώνιας διαδρομής.

by Andreas Cook on Wednesday, November 16, 2011 at 5:00pm ·

Αποφάσισα να αφιερώσω τούτες εδώ τις γραμμές, αποτυπώνοντας τις δικές μου σκέψεις και εμπειρίες από την πρώτη μου συμμετοχή σε αγώνα μαραθώνιας διαδρομής (μόλις πέρισυ, την 13η Νοεμβρίου 2011), με στόχο να βοηθήσω και να συμβάλλω στην πληροφόρηση όσων φίλων ενδιαφέρονται για πρώτη φορά να λάβουν μέρος αγωνιζόμενοι στην χρυσή αυτή γιορτή της Ελληνικής Ιστορίας, Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Ας δούμε αρχικά λίγη προϊστορία: Βρέθηκα τυχαία την αμέσως προηγούμενη χρονιά (Νοέμβρη του 2010) περαστικός θεατής στα τελευταία μέτρα του τερματισμού του επετειακού 28ου Κλασσικού Μαραθώνιου της Αθήνας για τα 2500 χρόνια μετά από την μάχη του Μαραθώνα. Με περιέργεια και έκπληξη στην αρχή και στη συνέχεια μεγάλο ενθουσιασμό, παρακολούθησα για ώρες όλους αυτούς τους χιλιάδες πωρωμένους δρομείς να τρέχουν, κατευθυνόμενοι φρενήρεις προς το Καλλιμάρμαρο. Άνθρωποι όλων των ηλικιών, από κάθε γωνία του πλανήτη, σημαίες, χρώματα, κραυγές, χειροκροτήματα... Εντυπωσιάστηκα με τη δύναμη όλων τους, θαύμασα την τρέλα τους, ζήλεψα την αποφασιστικότητά τους. Και κάπως έτσι άρχισα να αναρωτιέμαι γιατί δεν ήμουν και εγώ ένας από αυτούς. Ήταν η πρώτη φορά που έθεσα δειλά τον στόχο να δοκιμάσω να τρέξω σε μαραθώνιο δρόμο.

Η προσδοκία από τη συμμετοχή μου σε έναν τέτοιο αγώνα φαινόταν μάλλον απλή: να ζήσω κι εγώ την εμπειρία και να φτάσω στο τέρμα, με μόνο ωστόσο βασικό προβληματισμό, το βαθμό της δικής μου ετοιμότητας. Διατηρούσα και διατηρώ στοιχειωδώς καλή φυσική κατάσταση, αλλά επ' ουδενί δεν είμαι δρομέας. Όσον αφορά δε την εκγύμναση και τον αθλητισμό, μάλλον ανακατεύω σε συστηματική βάση λίγο απ' όλα και ό,τι να 'ναι στο γυμναστήριο, αρκεί να καθαρίζει το μυαλό απ' τα άγχη και τις ρουτίνες της ημέρας και να καθίσταται ο ύπνος βαρύς και ήσυχος τα βράδια. Έμπειροι, γνωστοί σε εμένα, ερασιτέχνες δρομείς, συμβούλεψαν ότι χωρίς επαρκή προπόνηση και συνεπή προετοιμασία, θα ήταν πολύ δύσκολο το εγχείρημα. Ωστόσο, εγώ ποτέ δεν είχα την υπομονή για εξάσκηση σε ηλεκτρονικούς διαδρόμους, πάρκα και στάδια. Έτσι επέλεξα να συμμετάσχω δοκιμαστικά σε τρείς επίσημους αγώνες (10χλμ, 14χλμ και 26χλμ) και αυτό ήταν όλο πριν βρεθώ να τρέχω στον 29ο Κλασσικό Μαραθώνιο των Αθηνών, τον πρώτο μου αγώνα μαραθωνίου δρόμου...

Σήμερα λοιπόν (μία ακριβώς ημέρα μετά τον αγώνα μου), μεθυσμένος και σαστισμένος ακόμα από πρωτόγνωρα συναισθήματα, προσπαθώ να αναπλάσω όλη την εμπειρία, ανακαλώντας στιγμή προς στιγμή τη μεγάλη διαδρομή... Μόνο κάποιες σκόρπιες εικόνες έρχονται καθαρά στο μυαλό και το υπόλοιπο κενό. Σαν να ήταν σβηστές όλες οι αισθήσεις στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα με το μυαλό κάπου χαμένο σε δικά του "τριπάκια".

Θυμάμαι την απροθυμία, την αβεβαιότητα και τις αμφιβολίες μου, όταν σκοτάδι ακόμα νύχτα προς χαράματα Κυριακής, πήρα τον δρόμο προς το σημείο συγκέντρωσης των λεωφορείων των αθλητών για τη μετάβαση στον Μαραθώνα. Ήξερα ότι μάλλον δεν ήμουνα έτοιμος. Αντιλαμβανόμουνα ότι ήταν μια παράτολμη ανοησία από πλευράς μου. Δίσταζα. Νύσταζα. Και η διαδρομή με το λεωφορείο ήταν τόσο αποκαρδιωτικά μακρά.

Θυμάμαι το κρύο και το ψιλόβροχο στον Μαραθώνα. Και μετά την εκκίνηση... Και όλους τους άλλους γύρω μου να χαίρονται, να τραγουδούν, να ζητωκραυγάζουν και να ξεχύνονται μπροστά.

Όσο τα χιλιόμετρα ξετυλίγονταν, θυμάμαι συναθλητές να σταματούν κάθε τόσο για ιατρικές πρώτες βοήθειες: κράμπες, γόνατα, πέλματα... Και ο δρόμος ατέλειωτος, συνέχιζε μέχρι εκεί που έβλεπε το μάτι. Θυμάμαι την αγωνία και την απόγνωση να με κυριεύουν, όταν άρχισα να αισθάνομαι τη δική μου αδυναμία να κουμαντάρω τα πόδια μου, κάπου μετά από το τριακοστό πρώτο χιλιόμετρο. Τότε πια που η διαδρομή είχε γίνει κατηφορική και βατή, αλλά ταυτόχρονα πολύ δύσκολη για μένα να ελέγξω, με τα ελάχιστα αποθέματα δύναμης που είχαν μείνει. Εδώ άρχισα να αντιλαμβάνομαι την ακρίβεια και την ευστοχία όλων όσων είχα πληροφορηθεί από τους γνώστες του αθλήματος.

Θυμάμαι δύο μοτοσικλετιστές αστυνομικούς να τρέχουν με τις μηχανές για λίγο δίπλα μου και να με χαιρετάνε, ευχόμενοι κουράγιο για τη συνέχεια. Θυμάμαι μια παρέα πιτσιρικάδων αλλοδαπών δρομέων, ένας εκ των οποίων στη μέση σε αναπηρικό καροτσάκι υποβοηθούμενος εκατέρωθεν από τους φίλους του, να με προσπερνάνε και να τραγουδάνε κάτι δικό τους. Μετά ήχους από κρουστά κάτω από την Γέφυρα Κατεχάκη, που δυνάμωναν όλο και περισσότερο καθώς πλησίαζα. Ήχοι πολεμικοί, αρχαιοελληνικοί - επικοί, από ένα γκρουπάκι νεολαίων που χτυπούσαν ρυθμικά βαρέλια κάτω από τη γέφυρα μες στο σκοτάδι... Ήταν το πιο αναπάντεχο και εντυπωσιακό καλωσόρισμα, ότι η πόλη είχε τις πύλες της ανοικτές και μας περίμενε. Με περίμεναν κι εμένα... Έσφιξα τα δόντια με λύσσα και να συνέχισα μηχανικά. Και ύστερα πολλή θολούρα με ανθρώπους να φωνάζουνε. Δεν τους καταλάβαινα, έβρεχε. Ήθελα να πάω σπίτι, τρία μόλις χιλιόμετρα πριν το τέλος, να τα παρατήσω όλα, να μην καταρρεύσω.

Κενό.

Και μετά θυμάμαι να τρέχω ξαφνικά πωρωμένος, κατευθυνόμενος φρενήρης προς το Καλλιμάρμαρο, τον κόσμο, τις μουσικές και να διασχίζω τη γραμμή του τερματισμού...

Έξι ώρες μετά από την εκκίνηση, ένας χρόνος μετά, στο ίδιο σημείο, όχι ως θεατής, αλλά ως ένας από τους άλλους, τους δυνατούς, τους αποφασισμένους, τους "παλαβούς".

Μαραθωνοδρόμος!...

Κι ύστερα ένιωσα πάλι το κρύο. Πολύ κρύο, πρησμένα τα δάκτυλα στα χέρια και αφόρητους πόνους στα πόδια. Σώος, γεμάτος, πλήρης, ήρεμος.

Οι πόνοι εξέλειψαν σταδιακά και τα πόδια αποκαταστάθηκαν σε πλήρη λειτουργικότητα τις αμέσως επόμενες ημέρες, επιτρέποντας να ξεκαθαρίσει και να αναδειχθεί στο μυαλό το απόλυτο μεγαλείο αυτής της εμπειρίας: Πώς είναι δηλαδή να νιώθεις ότι, ενώ έχεις ξεπεράσει κάθε όριο φυσικής αντοχής, ξεκλειδώνονται μέσα σου κρυμμένα εφεδρικά αποθέματα δύναμης, για να κοντράρεις και να επιτύχεις κάτι ακόμα περισσότερο, αγνοώντας όσα επιτάσσουν το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και η λογική. Πώς λοιπόν τερμάτισα? Δεν μπορώ παρά απλά και εύκολα τώρα πια να προσυπογράψω την άποψη, πως η σωματική δύναμη και αντοχή είναι μεν αναγκαία, αλλά ο αυτόματος πιλότος που οδηγεί όλους αυτούς, τους εκπληκτικούς συνανθρώπους μας, από τον Μαραθώνα στη γραμμή τερματισμού του Καλλιμάρμαρου, είναι τελικά η ψυχή. Η αφοσίωση στο στόχο.

Σε όλους τους χιλιάδες Μαραθωνοδρόμους, εκφράζω τα πιο θερμά συγχαρητήρια για την εξαιρετική τους προσπάθεια και τους ασύλληπτους χρόνους που κατάφεραν να επιτύχουν. Σε όλα τα παιδιά που εγκατέλειψαν εύχομαι από καρδιάς να υπάρξει επόμενη φορά και να καταφέρουν να ακούσουν τα τύμπανα από τις πύλες της πόλης να πλησιάζουν. Από κει και μετά, το σώμα υποτάσσεται στην ψυχή και ο τερματισμός του αγώνα στη χρυσή προσωπική ιστορία του καθενός...

(ΥΣ: Πόσα μπορούμε να επιτύχουμε και πόσα πολλά άλλα παράλληλα να κερδίσουμε... Είχα γύρω στα 20 χρόνια να ασχοληθώ με συγγραφή ελεύθερου κειμένου, έξω από τα αντικείμενα των σπουδών και της δουλειάς).

545449_10151196384671832_2038259833_a.jpg

"Κι ύστερα ένιωσα πάλι το κρύο. Πολύ κρύο, πρησμένα τα δάκτυλα στα χέρια και αφόρητους πόνους στα πόδια. Σώος, γεμάτος, πλήρης, ήρεμος..."

• Like 4

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

ουφ, πολύ γκραν γκινιόλ αυτό το κείμενο ..

τράβηξε ο άνθρωπος τέτοιο λούκι για να τερματίσει σε έξι ώρες ..

δε με βλέπω καλά ..

τι στοχο εχεις?

εγω αν ηταν να συμμετασχω και διαβαζα αυτο το κειμενο δεν ξερω αν θα αγχωνομουνα ή θα πορωνομουνα....

:dizzy:

Snow is on my D.N.A.

εγω αν ηταν να συμμετασχω και διαβαζα αυτο το κειμενο δεν ξερω αν θα αγχωνομουνα ή θα πορωνομουνα....

:dizzy:

Αν και με πορωσε το παραπανω κειμενο ....με πονεσε και λιγο το γονατο!

λετε να ναι ψυχολογικο?

Μαλλον.

o τρελος του χωριου......

εμ....και στο ειπα...μην κανεις τοσο προπονηση....

Snow is on my D.N.A.

Καλό αγώνα (=συμμετοχή, το σημαντικότερο) και καλό τερματισμό σε όλους τους συμμετέχοντες στον αγώνα. :clap:

Edited by itiotis
  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

ευχαριστουμε :)

• Like 1

καλη επιτυχια σε οσους συμμετεχουν , και μονο για την αποφαση τους ειναι ηδη νικητες.

• Like 2

Guest afrodite

Καλη επιτυχια σε ολους και ολες. Με χαμογελο στον τερματισμο

• Like 4

Τις καλύτερες ευχές μου σε όλους τους

συμμετέχοντες!

Καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε όλους!

• Like 2

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

@Όλγα - power!!!

καλή ΔΥΝΑΜΗ, καλή επιτυχία :) :)

42 χιλιόμετρα ΔΙΚΑ ΣΟΥ!!!

πάλι θα μας βγάλεις απροπρόσωπους !!!

ήδη μας κάνεις περήφανους :) :) και μόνο με τη συμμετοχή σου

Ευχές και θετική ενέργεια και σε όσους ακόμα τρέξουν

Άννα, Κωστή... κλπ. σας ξέρουμε ;) και πιστεύουμε στον αγώνα σας

:animier: :animier: :animier:

• Like 2

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!Μπορεί να είμαι στον τερματισμό και να σας καμαρώσω από κοντά!

• Like 2

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

να ερθεις και με γιατροσόφια καθώς ανεβασα και πυρετο σημερα. ειμαι κρυωμένη εδω και 2 μερες αλλα με συμβουλεψαν να παρω Comtrex. τα παίρνω δυο δυο μεχρι αυριο και ελπιζω να αντέξω. το σημαντικότερο ειναι να ειμαι καλα και να το ευχαριστηθώ για οσο τρεξω

ευχαριστω ολους για τις ευχες. ειναι πραγματι κριμα να κανεις τοσους μηνες προετοιμασία και να σου τυχει μια αναποδιά λιγο πριν. ολα μες’στο προγραμμα ομως, υπαρχουν και χειρότερα στη ζωη οποτε δεν στενοχωριέμαι και πολύ

post-2098-0-43332500-1352570861_thumb.jpg

• Like 4

Περαστικά Όλγα.Όσο μπορέσεις!Και μόνο η συμμετοχή είναι απίστευτη εμπειρία!

• Like 2

άντε, ήγγικεν η ώρα !!!

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ σε όλες και όλους ...!!!

η σκέψη μας είναι μαζί σας ...

να τα κάνετε ΜΙΑ ΧΑΨΙΑ τα χιλιόμετρα ...

φτάστε εκεί που δεν μπορείτε ... :flower::respect:

• Like 1

dropdown.gif

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ τερμάτισε σε 4.19.44

Δεν έχω να πω τίποτα.Οι άνθρωποι ήταν σπουδαίοι, συγκλονιστικοί και συγκινητικοί!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όλη η εκδήλωση, μια γιορτή που δείχνει ότι τούτη η χώρα μόνο χρεωκοπημένη δεν πρέπει να είναι.

post-53-0-35333600-1352645041_thumb.jpg

• Like 12

Πολλά συγχαρητήρια ... μπράβο Όλγα!

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Χρηστο σ'ευχαριστω πολυ για την φωτογραφια :)

φοβερη εμπειρία! χθες ήμουν 50-50 να τρεξω η οχι και σημερα ειμαι πολυ χαρουμενη που τελικα ετρεξα, τερματισα και εκανα και πολυ καλυτερο χρονο απο αυτο που περίμενα. τελικα ο βήχας και ο πυρετός κανουν δουλειά :D

απο το 30 και περα με πόναγαν τα γονατα και οι τετρακέφαλοι και σταματαγα συνέχεια να μου βαλουν σπρευ. με κρατησε ο κοσμος βασικα, να ειναι καλα οι ανθρωποι, ακομα και μετα, αφου περάσουν οι πρώτοι, ενθαρρύνουν συνέχεια και πραγματικα αυτο σε κανει να χαμογελας και να συνεχίσεις

εννοείται οτι εθίσθηκα και,εαν μπορεσω, θα συνεχίσω και του χρονου

τερμάτισε καλα και ο Κωστης! συγχαρητήρια σε ολους που συμμετείχαν σε ολους τους αγωνες, αξιζουν πολλα μπραβο!

το snowclub πεταει! :)

• Like 10

Τα θερμά μου συγχαρητήρια!

Μπράβο σας ρε παιδιά! :respect:

• Like 2

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Κατά τη διάρκεια της διαδρομής, όταν μου λέγανε "ΜΠΡΑΒΟ", από ένα σημείο και πέρα τους απαντούσα "και στα δικά σας", γιατί πραγματικά θαθελα όλος αυτός ο κόσμος, που βγήκε να υποστηρίξει τον αγώνα των 42.195 μέτρων, να ζήσει τη μοναδική αυτή σωματική και πνευματική δοκιμασία.

Τελικά έπιασα το στόχο μου που ήταν ο τερματισμός κάτω από 6 ώρες, με χρόνο 5.42', αλλά το κέρασμα θα το κάνει η Πρόεδρος που έσπασε τα χρονόμετρα στο 4.19'.

• Like 6

How you stand is how you ski

Μ Π Ρ Α Β Ο και πάλι Μ Π Ρ Α Β Ο !!!

με τη φωτογραφία της Όλγας συγκινήθηκα :) :)

μπράβο Κωστή :) Μπράβο Ηλία :)

μπράβο Αννούλα :) :)

βάλτε και καμιά φωτογραφία κι εδώ ;)

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter