Jump to content
Αννα

Τρέξιμο & Μαραθώνιος

Recommended Posts

χθες συζητούσαμε γι’αυτο. λεω να το τρεξω

εσυ?

Το σκεφτομαι σοβαρα (για το 42αρι εννοειται). Θα ξερω σε καμια 10αρια μερες αν θα εχω το χρονο για σωστη προετοιμασια......

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Ωραία παιδιά, ίσως λέω ίσως να το τρέξω και εγώ. Θα δώ. Πάντως αν κάποιος τα έχει τα χιλιομετρα στα πόδια του μπορεί με ένα συντηρητικό προγραμμα να αποφασίσει και λίγο αργότερα. Αν για παράδειγμα συνεχίσει να βγάζει 30-40 χιλιομετρα την εβδομάδα , μπορεί τέλη γενάρη να αποφασίσει να κάνει φόρτωση για φεβρουάριο και μια βδομάδα του Μαρτίου πάνω κάτω. Ανετα, φετος ο Μ.Αλεξανδρος ειναι πιο αργα τον απρίλιο και μάλιστα σε καλύτερη εποχή από άποψη καιρικών συνθηκών.

Μέχρι τώρα οι δρομείς είχαν να τρέξουν ναι μεν σε φλατ τερεν όμως η υγρασία της θεσσαλονικης αρχές απρίλη κανονίζει τα δικά της ύπουλα παιχνίδια.

...ενας όμως διακαής πόθος ειναι και αυτος ο αγώνας:

http://www.olympus-m...tent&page=intro

Το βουνό εχει μια απιστευτη δυναμική , ο μύθος του και η δοκιμασία του μαραθωνίου μαζί σε ένα πακέτο !! Αλλά δυστυχώς η δουλειά μου ξεκινάει αρχές Μαιου , και είναι πολύ εντατικών ρυθμών μέχρι τον Σεπτέμβρη. :( ~ είναι όμως ένα όνειρο...

Edited by Fidelio
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

πολλων δρομεων :)

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Μέχρι τώρα οι δρομείς είχαν να τρέξουν ναι μεν σε φλατ τερεν όμως η υγρασία της θεσσαλονικης αρχές απρίλη κανονίζει τα δικά της ύπουλα παιχνίδια.

Το βουνό εχει μια απιστευτη δυναμική , ο μύθος του και η δοκιμασία του μαραθωνίου μαζί σε ένα πακέτο !! Αλλά δυστυχώς η δουλειά μου ξεκινάει αρχές Μαιου , και είναι πολύ εντατικών ρυθμών μέχρι τον Σεπτέμβρη. :( ~ είναι όμως ένα όνειρο...

Ξαναπεστο αυτο για τον Μ. Αλεξανδρο γιατι πολλοι κοιτανε την υψομετρικη και επειδη ειναι σχεδον ολο """κατηφορα"" τους φαινεται...... ευκολο......

Για ενα αθλητη που εχει μια καλη βαση 3 μηνες συστηματικη προπονηση ειναι αρκετοι για να κατεβει......

Οσο αφορα τον Ολυμπο......... αυτο προς το παρον βρισκεται στα ονειρα...... θελει τεραστια προσπαθεια για να τα καταφερει κανεις........

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

η προετοιμασία που εκανα για τον κλασικό της Αθήνας ηταν 2 μηνες.

αυτό που με αγχώνει στο Μ. Αλεξανδρο είναι ότι δεν γνωρίζω τη διαδρομη, (δεν εχω τη δυνατότητα να τρεξω εστω ένα κομματι της), δεν εχω τοσους φιλους στην πολη αλλα θα μου πεις ολοι αυτοι οι ξενοι που ερχονται και τρεχουν εδώ?

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

Α ωραία, λοιπον αναμένατε. Θα κάνω ένα συγκρτικό σχολιασμό Αθήνας- Θεσσαλονικής να "παίξουμε" ~ στην θεσσαλονικη τρέχω συνέχεια και παρακολουθώ το δρομικο της προφιλ μέσα από επειρίες πολλών δρομέων. Στο runningnews υπάρχουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες, αλλά lλέω και εδώ να κάνουμε ενα θρεντ . Αργόετερα, μην μου κλέψετε το θέμα έ , περιμένετε γιατί τώρα δεν προλαβαίνω χαχα :)

• Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

αναμενουμεεεεε

Πάντως θέλει πολύ αθλητική ψυχολογία και παιδεία να καταπονείς το σώμα σου και το πνεύμα σου στην δοκιμασία του Μαραθωνίου δρόμου και μετά καπάκι στις υψομετρικές διαφορές των Άλπεων με ότι αυτό συνεπάγεται για τον οργανισμό . Συγχαρητήρια στην πρόεδρο και από εμένα.

• Like 1

Με δυό μήνες ουσιαστικής προετοιμασίας ! είναι επίσης εντυπωσιακό σε σχέση με τον χρόνο της.

Γενικότερα φέτος έχουν αυξηθει όχι μόνο οι συμετοχές των γυναικών αλλά παρουσιάζουν επιδόσεις που θα ζήλευαν οι άντρες δρομείς. Πάντως είναι γνωστό οτι οι γυναικες στην αντοχή ευνοούνται για τον κύριο λόγο οτι παρουσιάζουν χαμηλότερα ποσοστά εφίδρωσης. Εχουν καλύτερη θερμορυθμηση δηλαδή και διατηρούν το ενεργειακό τους δυναμικό. Οσο διογκώνονται ο χρόνος της δοκιμασίας τόσο πιο πολύ φαίνεται το πλεονεκτημά τους.

• Like 2

Δυστυχώς δεν έχω και πολυ χρόνο για να φτιάξω ακριβώς αυτο που θέλω. :(

Παρόλα αυτά ζήτησα απο τα μέλη του Running news να μου δανείσουν τα γραφηματά τους, και τους ευχαριστώ για την αμεσότητα. Αν οι κινέζοι έχουν δίκιο , τότε μόνο και μόνο τα γραφήματα λένε 1000 λέξεις :)

Συγκριτικά υψομετρικά Μ.Αλέξανδρου και Κλασικού Μαραθώνιου.

thessaloniki-athina.jpg

Σημείωση: Στο παραπάνω γράφημα φαίνεται οτι ο Μ.Αλέξανδρος είναι κάτω από το επιπεδο της θάλασσας, αλλά αυτό δεν ισχύει. Είναι λάθος στην εκτύπωση. Τα υπολοιπα όμως είναι σωστά.

Εδώ ξεχωριστά της αθήνας:

Alphatheta3AE0nualpha.jpg

και εδώ ξεχωριστα , αλλα σε μεγαλύτερη κλίμακα της θεσσαλονικής:

thess.jpg

Παρόλο που συγκριτικά φαίνεται ο Μ.Αλεξανδρος ευκολότερος δεν πρέπει να τον υποτιμήσει κανείς. Εδώ σε αυτήν την κλίμακα βλέπουμε πως μονο φλατ δεν είναι όπως κοινώς ακουγεται, έχει τα υψομετρικά του και αυτος ο αγώνας. Επίσης ο Μαραθώνιος της θεσσαλονικης έχει την παράδοση ενός αγώνα μέσα στην υγρασία. Αυτό ειναι πρόβλημα για τον δρομεα γιατί ένας από τους πιο συμαντικους παράγοντες της αποδοσής του ειναι η θερμορυθμηση του. Η υγρασία ΔΕΝ επιτρέπει την απελευθερωση της θερμοκρασίας που παράγεται στο σώμα μας με αποτέλεσμα την μείωση της απόδοσης. Πολλοί δρομείς την έχουν "πατήσει" και αν δεν έχουν στο νου τους τον παράγοντα αυτό μετά το 25-30ο χιλιόμετρο μπορεί να βρεθουν προ εκπλήξεων.

Φέτος όμως θα γίνει πιο αργά στον Απριλιο και ίσως η υγρασία να μην κάνει την παρουσία της τόσο αισθητή.

Edited by Fidelio
  • Like 3

σε καμια περιπτωση δεν θεωρειται ευκολος ο Μεγας..παλι 42195 θα τρεξεις, αλλα τα 45 μετρα υψομετρικης διαφορας σε σχεση με τα 250 της κλασικης, οπως και οι συχνες εναλλαγες στις ανηφορο-κατηφορες κανουν τη δουλεια πιο ευκολη.

στην κλασικη σε διαλυει (εμενα τουλαχιστον) η παρατεταμενη ανηφορα..οταν φτασεις πια στο 32ο χλμ χαιρεσαι μεν οτι ακολουθει μονο κατηφορα έως τον τερματισμο, αλλα σχεδον δεν μπορεις να την χαρείς πια, είσαι διαλυμενος

οι καλοι δρομεις ξεχωριζουν απο τον τροπο που ακούγεται, η μαλλον δεν ακουγεται, η ανασα τους στις ανηφορες. εγω κανω σαν τρενο και στην οψη ειμαι σε φαση ‘ζω – δεν ζω’. χθες ετρεξα 8 χλμ σε μια διαδρομη που τρεχω συχνα στην Πολιτεια η οποια εχει μια συνεχομενη ανηφορα γυρω στα 3 χλμ. ε, τα ειδα ολα και ελεγα οτι ειμαι ακομα κουρασμενη απο τον μαραθωνιο. μπουρδες, με το που ξεκινησε η κατηφορα ανοιξα κανονικα. αρα, θελω προπονησεις σε ανηφορες

εχω στο γραφειο την μελετη της Μαραθωνος και πριν προπονηθω σε καποια κομματια της διαδρομης κοιταξα λιγο την μηκοτομη της οδου (την υψομετρια της διαδρομης). προσωπικα με βοηθαει να ξερω με ακριβεια που βρισκομαι (σε ποιο χλμ) και τι κλισεις με περιμενουν. γι’αυτο και το αγνωστο του μαραθωνιου της Θες/νικης μου φαινεται κάπως. ισως επειδη ειμαι αρχάρια, εαν τρεξω κανενα μαραθωνιο στο εξωτερικο δεν νομιζω να εχω τέτοιου ειδους ανησυχιες :D

Οσον αφορά την ανάσα, γιατί είναι ένα ενδιαφέρον σημείο εδώ.

Ενα από τα ψώνια μου είναι να μαθαίνω καινουρια πράγματα για την φυσιολογία του αθλητισμου , συνεχώς, έτσι και για την φυσιολογία Μαραθωνίου. Υπάρχουν πολλοι παράμετροι με τους οποιους μπορεί να δουλέψει κανείς στις προπονήσεις του, καραδικαή συχνότητα, ρυθμός διασκελισμου, για πιο προχωρημένες προπονησεις γαλακτικο οξύ, χρόνος, μέγιστη προσληψη οξυγόνου και άλλα. Ολα συνδέονται μεταξύ τους και όλα σχετίζονται. Στις δικές μου εξωρμήσεις δεν ακολουθώ τίποτα από όλα αυτά γιατί οι παράγοντες που μπορούν να επηρεασουν αυτους τους δείκτες είναι ένα χάος. Η ανάσα όμως όχι, είναι η πιο αντιπροσωπευτικός δείκτης , είναι το "στροφόμετρο" της βιολογικής μηχανής , παρόλο που κάποιος θα έλεγε οτι είναι για παράδειγμα περισσότερο η καρδιακή συχνότητα.

Χονδρικά η διαφορά των αναπνευστικών αερίων και ο όγκος τους εκφράζει όλους τους παραπάνω παράγοντες, και η διαφορά αυτή εκφράζεται με την σειρά της μέσα από την αναπνοή. Ετσι λοιπον έχω μάθει να αναγνωρίζω την ανασα μου όταν τρέχω, και σε τι ένταση αντιστοιχεί, αν είναι σε τέμπο , αν είναι στην ταχύτητα της VOmax, αν είναι είναι για Long Run.

Ολα καλά και όλα ωραία με τα καρδιοσυνχόμετρα, τα jps και την μέθοδο προπονσης. Είμαι φαν της γνώσης και χωρίς αυτήν δεν θα ήξερα τι σημαίνει Ανάσα στους δρόμους αντοχής. Τίποτε δεν συγκρίνεται όμως με το να τρέχεις έξω και να αφουγκράζεσαι την ανάσα σου και μόνο. Είναι ελευθερία....

Edited by Fidelio
  • Like 1

Οσον αφορά την ανάσα, γιατί είναι ένα ενδιαφέρον σημείο εδώ.

Ενα από τα ψώνια μου είναι να μαθαίνω καινουρια πράγματα για την φυσιολογία του αθλητισμου , συνεχώς, έτσι και για την φυσιολογία Μαραθωνίου. Υπάρχουν πολλοι παράμετροι με τους οποιους μπορεί να δουλέψει κανείς στις προπονήσεις του, καραδικαή συχνότητα, ρυθμός διασκελισμου, για πιο προχωρημένες προπονησεις γαλακτικο οξύ, χρόνος, μέγιστη προσληψη οξυγόνου και άλλα. Ολα συνδέονται μεταξύ τους και όλα σχετίζονται. Στις δικές μου εξωρμήσεις δεν ακολουθώ τίποτα από όλα αυτά γιατί οι παράγοντες που μπορούν να επηρεασουν αυτους τους δείκτες είναι ένα χάος. Η ανάσα όμως όχι, είναι η πιο αντιπροσωπευτικός δείκτης , είναι το "στροφόμετρο" της βιολογικής μηχανής , παρόλο που κάποιος θα έλεγε οτι είναι για παράδειγμα περισσότερο η καρδιακή συχνότητα.

Χονδρικά η διαφορά των αναπνευστικών αερίων και ο όγκος τους εκφράζει όλους τους παραπάνω παράγοντες, και η διαφορά αυτή εκφράζεται με την σειρά της μέσα από την αναπνοή. Ετσι λοιπον έχω μάθει να αναγνωρίζω την ανασα μου όταν τρέχω, και σε τι ένταση αντιστοιχεί, αν είναι σε τέμπο , αν είναι στην ταχύτητα της VOmax, αν είναι είναι για Long Run.

Ολα καλά και όλα ωραία με τα καρδιοσυνχόμετρα, τα jps και την μέθοδο προπονσης. Είμαι φαν της γνώσης και χωρίς αυτήν δεν θα ήξερα τι σημαίνει Ανάσα στους δρόμους αντοχής. Τίποτε δεν συγκρίνεται όμως με το να τρέχεις έξω και να αφουγκράζεσαι την ανάσα σου και μόνο. Είναι ελευθερία....

Συμφωνω 100%! Το βλεπω αυτο τωρα και καθε φορα που ειμαι σε φαση συντηρησης. Τρεχω χωρις να εχω ουτε gps ουτε τιποτα!!!! Αλλη φαση! Το ευχαριστιεμαι πολυ περισσοτερο απο οταν ειμαι σε φαση προετοιμασιας με ολα αυτες τις παραμετρους που πρεπει να λαβω υπ'οψη.......

Τελος εννοειται οτι ο Μ. Αλεξανδρος δεν ειναι ευκολος αλλα σιγουρα ειναι πολυ πιο βατος απο την Κλασσικη διαδρομη..... και εγω σαν πρωταρης στα 42 λεω να ξεκινησω απο εκει....... Μεχρι σημερα τρεχω 10αρι και κανενα Ημι.

Edited by kaps

Για τις ανηφόρες του Κλασικου μαραθωνίου και γενικότερα για όλες τις ανηφόρες. Ολα εξαρτώνται από την ένταση την οποία θα χρησιμοποιήσει ο δρομέας. Παρακολουθώντας τους μέσους χρόνους όλων των δρομέων μέσα από τα επισημα αποτελέσματα του κλασικου μαραθωνιου , μπορώ να πω τελικά οτι για τους περισσότερους το "τέρας" που λεγεται ανηφόρα κοιμάται. Είναι δηλαδή περισσότερο ψυχολογικό το θέμα και λιγότερο σωματικό.

Αυτό βέβαια αλλάζει όταν δοκιμάζεις να ακολουθήσεις έναν ρυθμό πιο κοντά στο Κατώφλι σου, αλλα σε μέσους όρους και για ένα χρόνο κοντά στις 4 ώρες , δεν είναι τόσο δύσκολη η ανηφόρα όσο ακουμε. Με τον ίδιο τρόπο είχα "τρομοκρατηθεί" και εγώ, στην πράξη όμως τα πράγματα ήταν πιο έυκολα, σχεδόν δεν με απασχόλησαν οι ανηφόρες. Βέβαια έτρεξα σιγά και επιφυλκακτικά και ο χρόνος μου ανήκει στον μέσο όρο , δηλαδή κάτι κοντα στις 4,30 ώρες. Το βαπτισμα του πυρός. :)

Ακόμα και τώρα που θέλω να κατέβω κάτω από τις 4ς (κάπου στις 3,40) πάλι σιγά σιγά θα μου βγεί και αυτό γατί έχω μάθει πολλά για το τρέξιμο απο πέρσυ, που έχουν βελτιώσει την σχέση μου μαζί του. Τεχνικά ζητήματα και φιλοσοφικά. :)

και φιλοσοφικά. :)

αυτα θελουμε να τα μοιραστεις μαζι μας

χαχα Ολγα ... μην κάνεις επικίνδυνες προτροπές. :D

Χμ, γενικότερα έχω ασχοληθεί με πολλά αθλήματα και ως επαγγελματίας και ως ερασιτέχνης , την ειδική προπονητική τους και γενικότερα την μεθοδολογια προπονησης (επίσης είναι συναρπαστική η φυσιολογία των σπορ, τέλως πάντων). Στο πρώτο στην χιονδορμία και το θαλάσσιο σκι , ενώ για τα υπόλοιπα από windsurfing , ποδηλασία, τρέξιμο και ένα κάρο άλλα αθλήματα σαν φοιτητής των ΤΕΦΑΑ.

Από όλα τα παραπάνω βρίσκω πως το τρέξιμο παρόλο που είναι η πιο απλή κινητική έκφραση , ταυτόχρονα αποτελεί έναν από τους πιο ριζωμένους μύθους στην αναζήτηση των ορίων μας. Δεν νομίζω οτι μπορώ έτσι απλά να περιγράψω γιατί συμβαίνει αυτό. (ήδη προσπαθώ να μην με πιάσει παραλήρημα χαχα). Μπορεί ας πουμε να το νιώθω αυτό γιατί η δοκιμασία αυτή έχει τα θεμελία της ,στην μυθική της μορφή, στα κλασικά χρόνια ή επειδή 100δες !! χιλιάδες κόσμος τρέχει μαραθώνιους κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο (τι ζητάνε αυτοί οι άνθρωποι από το τρεξιμο; ). Η ιστορία των δρόμων αντοχής εντοπίζεται παντού , απο τους ημεροδρόμους της αρχαιότητας, τον μεσαίωνα μέχρι μέχρι και την σύγχρονη εποχή. Πάντα υπάρχει ο "Δρόμος" από έναν αμφορέα:

bC.jpg

μέχρι τα υψιπεδα της κένυας:

Runners-in-Iten-Kenya-007.jpg

Από τον Φειδιππίδη , μέχρι το kilian Jornet :

http://www.youtube.com/watch?v=yOfkwA26hrY

Χμ , να φιλοσοφίσω για το Τρέξιμο χαχα . Εντροπία. :)

Edited by Fidelio
  • Like 4

χαχα Ολγα ... μην κάνεις επικίνδυνες προτροπές. :D

Χμ, γενικότερα έχω ασχοληθεί με πολλά αθλήματα και ως επαγγελματίας και ως ερασιτέχνης , την ειδική προπονητική τους και γενικότερα την μεθοδολογια προπονησης (επίσης είναι συναρπαστική η φυσιολογία των σπορ, τέλως πάντων). Στο πρώτο στην χιονδορμία και το θαλάσσιο σκι , ενώ για τα υπόλοιπα από windsurfing , ποδηλασία, τρέξιμο και ένα κάρο άλλα αθλήματα σαν φοιτητής των ΤΕΦΑΑ.

Από όλα τα παραπάνω βρίσκω πως το τρέξιμο παρόλο που είναι η πιο απλή κινητική έκφραση , ταυτόχρονα αποτελεί έναν από τους πιο ριζωμένους μύθους στην αναζήτηση των ορίων μας. Δεν νομίζω οτι μπορώ έτσι απλά να περιγράψω γιατί συμβαίνει αυτό. (ήδη προσπαθώ να μην με πιάσει παραλήρημα χαχα). Μπορεί ας πουμε να το νιώθω αυτό γιατί η δοκιμασία αυτή έχει τα θεμελία της ,στην μυθική της μορφή, στα κλασικά χρόνια ή επειδή 100δες !! χιλιάδες κόσμος τρέχει μαραθώνιους κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο (τι ζητάνε αυτοί οι άνθρωποι από το τρεξιμο; ). Η ιστορία των δρόμων αντοχής εντοπίζεται παντού , απο τους ημεροδρόμους της αρχαιότητας, τον μεσαίωνα μέχρι μέχρι και την σύγχρονη εποχή. Πάντα υπάρχει ο "Δρόμος" από έναν αμφορέα:

bC.jpg

μέχρι τα υψιπεδα της κένυας:

Runners-in-Iten-Kenya-007.jpg

Από τον Φειδιππίδη , μέχρι το kilian Jornet :

http://www.youtube.com/watch?v=yOfkwA26hrY

Χμ , να φιλοσοφίσω για το Τρέξιμο χαχα . Εντροπία. :)

Χμμμμμ Περιμενουμε περισσοτερα..........

ναι. ξερουμε οτι εχει να δωσει, γι'αυτο :)

Μην δίνεται θάρρος στο χωριάτη! :P :P :P

Ας μας βγουν τα χιλιομετρα όπως τα θέλουμε και έχουμε να πούμε πολλά όλοι μας. Το τρέξιμο πυροδοτεί συνειδήσεις, αρκεί να παρατηρήσει κανείς την αναπτυξη του δρομικού κινήματος ΚΑΙ στη χώρα μας , ειδικά τα τελευταία χρόνια. Οι Ελληνικές συμμετοχές στον κλασικό μαραθώνιο έχουν αυξηθεί σε συμαντικό ποσοστό, αλλά και οι λαικοί αγώνες έχουν αυξηθεί δραματικά. Υπάρχει αγωνιστικό καλεντάρι για ΟΛΟ τον χρόνο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ τους δρομείς , ανεξαρτήτως επιπέδου.

Προς το παρόν την περιοδο αυτή οι τρεχάλες μου πάνε μια χαρά και βλέπω βελτίωση. Γιά να δουμε στην συνέχεια, γιατι οι δρομόι αντοχής θέλουν και αφοσιωση εκτός από διάθεση , για να αποδόσουν καρπούς. Αν τον φεβρουάριο έχω κρατηθεί στους ρυθμους μου, τότε θα χορέψω στον Μέγα Αλέξανδρο. :)

Κάτι άλλο, δείτε λίγο αυτό:

Αναζητούνται οι πρωταγωνιστές του Κλασικού Μαραθωνίου 2013!

Η παραγωγή μια εκπομπής τηλεόρασης ψάχνει αρχάριους δρομείς που στοχεύουν να τρέξουν το πρώτο τους Μαραθώνιο στην Κλασική Διαδρομή το 2013

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να είναι άνω των 18 ετών και δεν θα πρέπει να έχουν τρέξει ξανά Μαραθώνιο και κατά προτίμηση ούτε καν κάποια άλλη μεγάλη δρομική απόσταση. Θα επιλεγούν 4-5 άτομα τα οποία με όλα τα έξοδα καλυμμένα από την παραγωγή θα μπουν σε προπονητικό πρόγραμμα με ιατρική, διατροφική και εργοφυσιολογική υποστήριξη.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να στείλουν ένα βιογραφικό στο email look@blue-wing-pictures.com προς Heidi Diakoumopoulou - Blue Wing Pictures

Πηγή: http://www.runningnews.gr/item.php?id=12931

• Like 1

Τωρα εσυ αυτο το λες ποστ? 2 Παραγραφους και ενα copy paste για κατι που ηδη ξερουμε???? :P

Εγω μολις ξεκινησα πιο εντατικες προπονησεις...... Ο επομενος στοχος μαλλον θα ειναι ο Μ. Αλεξανδρος......... θα δουμε..... ΥΓΕΙΑ να εχουμε ολοι και ολα θα ερθουν.....

Edited by kaps
  • Like 2

ασχετο, αυτο το διαβασατε? θα το ξεκινήσω μολις τελειώσω με το powdermag

post-2098-0-18208100-1355249322_thumb.jpg

ο Haruki Murakami ειναι μια περιεργη περιπτωση 'αθλητη'

Ναι το έχω διαβάσει. Το ρουφάς με την μία ~ γενικότερα είναι σουρεαλιστικό το στυλ του (εχω διαβάσει και ένα μυθιστόρημα του ίδιου: The wind-up bird chronicle.) και μερικές φορές ειναι δύσκολος. Βέβαια τα διάβασα και τα δύο βιβλία στην αγγλική γλώσσα και ίσως παίζει ρόλο.

Ο Murakami γενικότερα είναι περίεργη περίπτωση ανθρώπου, πέρα από δρομέα. :)

Εχθές έτρεξα στον πρώτο γύρο στην Πυλαία ~ δεκαπεντάρι ημι-τραιλ με αρκετές ανηφόρες . Ομιχλώδες τοπίο , περάσαμε μέσα από μονοπάτια, χώμα , δίπλα στο ρέμα της τούμπας, απο χωράφια ..είχει και downhill μονοπάτια.

Για τους χιονοδρόμους πιστεύω οτι είναι πιο συμβατός τύπος τρεξίματος. B) Ενας μίνι αγώνας περιπέτειας.

14,8 χιλιομετρα σε συνολικό χρόνο 1:17' ~ τα υψομετρικά δεν τα γνωρίζω , αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής ήταν ανηφορικό.

• Like 2

πολύ καλος ο χρονος σου Χρηστο, πολλα μπραβο!

εξοπλίστηκα προσφατα από τον Δημητρη με ένα north face κολαν σχετικα χοντρο, οποτε ειμαι έτοιμη να συνεχίσω τις προπονήσεις

βαζω και εδώ το trailer, θελω πολύ να δω την ταινια. εχω δει από κοντα τον Kilian περσι στο Vertcal kilometer στο Λουτρακι, ένα μικροκαμωμένο και σεμνο παιδι. τεραστιος αθλητής!

δειτε το γιατι: we are not just runners, mountaineers or skiers…or even athletes. We are people!

• Like 2