Jump to content
bujinkan

Μπήκα Και Εγώ Στο Club Ρήξης Χιαστών!

Recommended Posts

Captens log stardate 2014.03.07...

 

Το ταξιδι ηταν στημενο και απο πριν συμφωνημενο

Ενα 5ημερο στο πανεμορφο και γνωστο σε μενα obertauern παρεα με νικη και σοφια

Τα εμποδια πολλα που ομως δεν μας φρεναραν

3 μερες πριν το ταξιδι ξυπναω ενα πρωι με κολικο νεφρου αφορητους πονους και κερασακι στην τουρτα μια κολπικη μαρμαρυγη

Αφου περασα μια ολοκληρη μερα στο νοσοκομειο τελικα βγαινω το βραδυ απιστευτα εξαντλημενος

Περνανε οι μερες και τελικα ερχεται η πολυποθητη παρασκευη

Η σοφια δουλευε απο τις 4 το πρωι και θα εφευγε κατευθειαν τελευταια στιγμη

Στο αεροδρομιο περιμενει ηδη ο νικη και φτανοντας μαθαινω πως η σοφια ειχε χασει στο λεωφορειο την ταυτοτητα της!!!!!

Τελευταια πραγματικα την βρισκει στα απωλεσθεντα της αστυνομιας και με την ψυχη στο στομα επιβιβαζομαστε στο αεροπλανο

Μετα απο 3ωρες παταμε μοναχο

Αντε παμε να παραλαβουμε το ενοικιαζομενο τουτου που κλεισαμε μεσω ιντερνετ

Εδω interrent εκει interrent μα που ειναι το γραφειο της interrent?

Τελικα ηταν εκτος αεροδρομιου στα 4 χιλιομετρα μακρια σε ενα ξενοδοχειο....

Οοολα τα μπαγκαζια ανα χειρας και στην εξοδο να περιμενουμε το shutle bus που πηγαινε σε αυτο το ξενοδοχειο

Τελικα φτανουμε και παραλαμβανουμε το αμαξι μας και ξεκιναμε το ταξιδι

 

Χαλαρα και με κεφι ταξιδευουμε και φτανουμε obertauern κατα τις 3μιση

Αφηνουμε τα πραγματα μας στην πανσιον(Untertauern) και ξεκιναμε βολτα για το χωριο

Η αποσταση untertauern-obertauern ειναι 10 χιλιομετρα

 

Βολτουλα χαλαρη στα μαγαζια επειτα βραδυνο φαγητο και βουρ για ξεκουραση γιατι ημασταν πτωματα ολοι

 

Στο σπιτι αραχτοι, εγω να παιζω το ποκερακι μου και ο νικη να διαβαζει το καινουργιο του βιβλιο...............................................................................................................................................................................................................................

 

 

 

:respect: :respect:

 

Captens log stardate 2014.03.08

 

Ξυπναμε και μετα το απαραιτητο πρωινο φορτωνουμε τα συμπραγαλα στο τουτου και ξεκιναμε για μια ηλιολουστη μερα σκι

Φτανουμε στο χωριο το κλικ της μποτας σηματοδοτει ενα φανταστικο τετραημερο

Βουρ για το ταμειο και εκδοση 3ων 4ημερων καρτων

Ηδη πανω στο καρεκλακι και στην κορυφη το απαραιτητο 5λεπτο διαλειμα για ενα εσπρεσακι διοτι σκι χωρις καφε δεν γινεται

 

2-3 καρεκλακια αργοτερα λιγο πρινφτασουμε στην κορυφη κατα την αποβιβαση εχεις 2 επιλογες η δεξια μια κοκκινη η αριστερα μια μαυρη

Ο νικη καθεται αριστερα μου και η σοφια δεξια μου

Λεω του νικη παμε αριστερα στη μαυρη με το που αποβιβαστουμε

Με το που σηκωνομαστε ( τα καρεκλακια ηταν πολυ γρηγορα και καπακι ηταν κατηφορα) σπρωχνω με τον ωμο μου τον νικη προς τα αριστερα αλλα τελικα πηγαιναμε ευθεια

Εκει πηρα πρεφα οτι το αριστερο μου πεδιλο ειχε κολησει με το δεξι του νικηφορου

Μεσα στα επομενα δευτερολεπτα ( 4-5 δευτερολεπτα) προσπαθουσα να σηκωσω το αριστερο μου πεδιλο για να απεμπλακει απο το δεξι του νικη αλλα ματαια

 

Εντελει σε μια τελευταια προσπαθεια(χανω την ισοροπια μου )και πεφτω επανω στο δεξι μου ποδι και το αριστερο μου πεδιλο τελικα ξεμπλοκαρει απο το πεδιλο το νικη

την ωρα ομως της αθωας φαινομενικα πτωσης το αριστερο μου ποδι γυριζει ολο και ΤΣΑΚ γινεται η ζημια

Την ωρα εκεινη δεν ενιωσα καποιον μεγαλο πονο αλλα την ψιλιαστηκα την δουλεια

Σηκωνομαι και προσπαθω αν γωνιασω το αριστερο μου ποδι προς τα μεσα και βλεπω πως πηγαινε βαρκα γυαλο :shock:

 

Ειδοποιω τον λιφτιερη ο οποιος καλει το snowbobile

Μετα απο κανα μισαωρο βρισκομαι στα ιατρεια του χωριου

Γινεται μια ακτινογραφια η οποια δεν δειχνει κανενα σπασιμο

Ερχεται ο γιατρος,μου πιανει το ποδι,κανει δυο κινησεις μια δεξια και μια αριστερα και μου λεει:

Λυπαμαι,ρηξη προσθιου και εσω πλαγιου χιαστου :angry:

 

Με ρωτανε αν θελω να εγχειρηστω εκει περα και τους απανταω μπαααα θα το κανω ελλαδα

Μου δωσανε ενα ναρθηκα με σκρατς ο οποιος κραταει σε ευθεια το ποδι,βολταρεν και κατι αντιπκτηκες ενεσεις και ετσι μαυτα και μαυτα το απογευμα βρσικομουν στο κρεβατι με κατι νευρα ΝΑ!!!!

 

Captens log stardate 2014.03.09

 

Το πρωι της κυριακης με ανεβασαν τα παιδια στο χωριο και πηγα σε γνωστο προσωπο να πιω καφεδακι και να σκεφτω τι θα κανω,αν θα γυρναγα η αν θα εμενα εως τεταρτη

Τελικα μετα απο σκεψη αποφασισα πως δεν υπηρχε λογος να μεινω αλλες 3 μερες και να ταλαιπωρηθω ψυχολογικα και ετσι με μια επιβαρυνση αλλαξα το αερπορικο εισητηριο για δευτερα

Δεν θα αντεχα να μεινω 3 μερες και να βλεπω ενα ηλιολουστο χιονοδρομικο οπου ολοι κανανε σκι και εγω να μην μπορω

 

Captens log stardate 2014.03.10

 

Δευτερα πρωι και μια καλη φιλη απο schladming με παραλαμβανει στις 6 το πρωι να με παει μοναχο

Φτανουμε με βοηθαει στο τσεκ ιν και απο κει και περα ολα ευκολα

Wheelchair service και ημουν αρχοντας

Φτανοντας αθηνα με παρελαβε ο νταντυς και φτανοντας λουτρακι πηγα κατευθειαν στο ορθοπαιδικο χειρουργο και φιλο μου κοβάνη ο οποιος επιβεβαιωσε τα των εκει γιατρων

Γραψαμε μια μαγνητικη και κλεισαμε κατευθειαν χειρουργειο για πεμπτη 13/3

 

 

Captens log stardate 2014.03.13

 

Εφτασε και η πεμπτη οπου ξεκινησαμε το πρωι για το mediterraneo στη γλυφαδα για την επεμβσαη

Γινανε οι απαραιτητες εξετασεις και το μεσημερι στις 2 χειρουργηθηκα

Ο γιατρος εμεινε πολυ ευχαριστημενος απο την επεμβαση και τωρα ξεκινανε τα μεθεορτια.....

 

 

ΥΓ: Ευχαριστω ολα τα παιδια με τα οποια μιλαγα ολη αυτη τη βδομαδα και μου δινανε θαρρος οπως φυσικα και τον doctor ο οποιος συντομα θα γινει και μελος του συλλογου μας

  • Like 19

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικα φιλαρακι και γρηγορα παλι στις πιστες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή ανάρρωση Αχιλλέα! Αντε και ξεκινάει η άλλη σεζόν τωρα ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

welcome to the club...ασκησεις τωρα ολη μερα και του χρονου θα σαι τουμπανο... ;)

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή ανάρρωση Αχιλλέα!

 

 

Sent from my iPad Air , using Tapatalk


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλησα μαζι του στο τηλεφωνο και ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος γιατι ειναι σε πολυ καλη κατασταση και πραγματικα εδω ταιριαζει το "περασε και δεν ακουμπησε".στην πρωτη ευκαιρια εχει καφεδακι στο λουτρακι μαζι του να κανονισουμε την εκδρομη του συλλογου για το επομενο ετος.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

περαστικα και ξεχασμενα

Η ζωη με τις αναποδιες μας δοκιμαζει και

γινομαστε ποιο δυνατοι μεσα απο αυτες.

 

 

καλη αποθεραπεια σου ευχομαι και κυριως ....οχι βιασυνες

  • Like 2

o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικά εύχομαι! Με λίγη προσπάθεια θα το έχεις ξεχάσει!

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλαρακι του χρονου θα παμε παλι.....obertauern...

Μονο για παρτι σου!!!!!Απλα θα καβαλαμε διαφορετικο καρεκλακι

 

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλη αναρρωση Αχιλλεα. Δικο σου μοσχευμα φανταζομαι?

 

Σε τετοιες περιπτωσεις, ρηξη και του πλαγιου (που αναρρωνει μονος του) και του προσθιου (που θελει μοχευμα), δεν περιμενουν πρωτα να αναρρωσει ο πλαγιος πριν κανουν το μοσχευμα? Πως και αποφασισατε να φτιαξετε τον προσθιο πρωτα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bad luck... :mellow:

 

Περαστικά φίλε. Όχι πως μπορείς να το πεις θετικό... αλλά τουλάχιστον χτύπησες στο τέλος της σεζόν και δεν θα έχεις να αντιμετωπίσεις και τον ψυχολογικό πόλεμο... αν όλοι οι υπόλοιποι τσουλούσαν για 1-2 μήνες ακόμα.

 

Get well soon! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρχή ,τέλος της σεζόν δε νομίζω να έχει κ τόση σημασία το θέμα ηταν να μη γίνει.

Αφού όμως έγινε Σιδερένιος φίλε κ καλη ανάρρωση


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλώς ήρθες στο τιμ των...αποθεραπευμένων. Βλέπω ηθικό ακμαίο και σίγουρα του χρόνου θα το έχεις ξεχάσει. Σιδερένιος!

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλη αναρρωση Αχιλλεα. Δικο σου μοσχευμα φανταζομαι?

 

Σε τετοιες περιπτωσεις, ρηξη και του πλαγιου (που αναρρωνει μονος του) και του προσθιου (που θελει μοχευμα), δεν περιμενουν πρωτα να αναρρωσει ο πλαγιος πριν κανουν το μοσχευμα? Πως και αποφασισατε να φτιαξετε τον προσθιο πρωτα?

Nαι μακη μου,δικο μου μοσχευμα

Ο πλαγιος δεν εχει κοπει,εχει απλα μια κακωση (αν το λεω σωστα)

Οσον αφορα την εγχειρηση, ο δικος μου χειρουργος επεμενε να γινει αμεσα

Εμεινε πολυ ευχαριστημενος απο την επεμβαση και τωρα ξεκιναμε την αποκατασταση σιγα σιγα


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλώς ήρθες στο τιμ των...αποθεραπευμένων. Βλέπω ηθικό ακμαίο και σίγουρα του χρόνου θα το έχεις ξεχάσει. Σιδερένιος!

Το ηθικο ειναι καλο οταν γυρισα.....στην αυστρια οταν το επαθα πρωτη μερα δεν θα ελεγα οτι ημουν και στις καλυτερες μου

Ξερεις τι ειναι να βλεπεις νταλα ηλιολουστες μερες και να εισαι σακατης? :hehe:

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

περαστικα...ραντεβου του χρονου σε καμια πιστα


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ λυπάμαι Αχιλλέα μου, πραγματικά γκαντεμιά!

 

Περαστικά πολλά, εύχομαι γρήγορη και άρτια ανάρρωση και του χρόνου στις επάλξεις!!

 

Να δώσεις πολύ βαρύτητα στην αποθεραπεία, να ακολουθείς επακριβώς τις οδηγίες γιατρού - φυσιοθεραπευτή και το καλοκαίρι πολύ κολύμπι με βατραχοπέδιλο. Θα επανέλθεις γρήγορα!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εύχομαι ταχύτατη ανάρρωση.

 

Γιώργος

 

Υ.Γ. Και μου το είπε ο Στέρκος φέτος που είχαμε βρεθεί..ξέρεις πόσες φορές έχω δει να γίνεται μπλέξιμο στα καρεκλάκια και να κόβονται οι χιαστοί για πλάκα??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλαρακι μη μάσας όλα θα γίνουν.Μη στεναχωριεσε για τίποτα εδώ είμαστε μεις για σένα.

Ένα απογευματακι μέσα τη βδομάδα θα περάσουμε να σε δούμε.

Αν θέλει και κάποιος άλλος συννενοουμαστε με πμ.

 

 

 

 

 


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περαστικα ...και απο επαε ...

Και ευχομαι το ταχυτερο .. στα βουνα ..ξανα

 

ατιμο καρεκλάκι εχει φάει κόσμο και κοσμάκι !!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by agavalas
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...