Jump to content
kantoniou

Χ.κ.ελατοχωρίου

Recommended Posts

Ελατοχώρι σήμερα απλα sυper.Αρκετο αεράκι,χιονακι μαλακό λογω θερμοκρασίας.Αυριο να είμαστε καλά πάλι.Δυστυχως αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για το τέλος σεζόν και αρχίζω να μελαγχολώ...

*Φωτό σημερινές λίγο πριν κλείσουν τα lift.

aff2aa9ea8e5eaecb315d62e731b5d37.jpgd0a823f204f4094e8679fc57ff05e633.jpg

Edited by apostoikon
  • Like 10

Σήμερα το Ελατοχώρι είχε 2 πρόσωπα.Εως τις 1μμ είχε πολύ αέρα και σύννεφα, το ετοίμαζε για βροχή.Ευτυχως μετά κατά τις 2μμ έβγαλε μια φοβερή λιακάδα σαν να καλοκαίριασε.Το χιόνι είχε μαλακώσει πολύ και σε συνάρτηση ότι την εβδομάδα δείχνει βροχές δεν ξέρω τι θα αντικρίσουμε το επόμενο σ/κ.Ουρες σε όλα τα λιφτ μετά τις 12μμ και πλήθος κόσμου.

*Φωτό σημερινή κατά τις 11.30πμ686e785958ab59d1d26ddc562ff61918.jpg

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by apostoikon
  • Like 1

Ανέβηκα την Κυριακή (4-3-2018). Ζέστη λίγος αέρας και συννεφάκια. Καλά ήταν, οι πίστες για τα αρχαία ρατράκ που έχουν, ήταν καλά πατημένες (δυο είδα, ένα ακινητοποιημένο στην πίστα και ένα στην κορυφή της καρέκλας). Το πρωί σκληρό παγωμένο άντεξε. Στα συρόμενα αν και πιο ψηλά μαλάκωσε αρκετά. Έχοντας δυο ζευγάρια σκι πέρασα την μισή και μέρα εντός πίστας (κατέβηκα και ανάμεσα τους πυλώνες αλλά ήταν ντουβάρι), καλές γρήγορες καταβάσεις (πονέσανε τα γόνατα). Λόγω καιρού άλλαξα το πρόγραμμά μου που είχε περισσότερο ορειβατικό. Ήθελα να ακολουθήσω την κορυφογραμμή αλλά φοβήθηκα τα σύννεφα και τον αέρα.

33xe9sw.jpg

166x7op.jpg

2ahvdw8.jpg

Edited by herman
  • Like 9

Ανέβηκα μέχρι την κορυφή Αρβανίτη (2026m).

34ngwoj.jpg

Λίγο πριν την κορυφή

21lmys2.jpg

Ο Όλυμπος

rcoap2.jpg

Edited by herman
  • Like 12

Το Βέρμιο

2zs2ypi.jpg

Η πρώτη μου κατάβαση φέτος σε απάτητο...

4t99wp.jpg

• Like 10

Ανεβηκε κανεις?

Ήμουνα χθες Ελατοχώρι σε μουντή αλλά υπεροχη πουδροημερα.Εγώ ο γιος μου και ακόμη καμία 20αρια άτομα με 10-15 εκ. φρέσκο χιονακι.Απατητες οι πίστες αφού σχεδόν υπολειτουργούσε.Ητανε η τελευταία ημέρα λειτουργίας και δεν είδα και ιδιαίτερη διάθεση από τα παιδιά εκεί.Τελοσπαντων είχε υπέροχες κατεβάσεις μέχρι και τις 2.30μμ γιατί μετά έβγαλε χιονοθύελλα και αδιάσε αμέσως.Το 2018 πάλι να είμαστε καλά...

υ.γ. φωτο φαίνεται η βάση της κόκκινης, τραβηγμένη στις 25/3/2017 κατά τις 11.30πμ.6f78a5518699984c06b808b8ea92d9c0.jpg

Edited by apostoikon
  • Like 3

Τέλος το ελατοχώρι παιδιά για φέτος; Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι το χ/κ, αν και μικρό και χωρίς κλίσεις, είναι ιδανική περίπτωση για να σκιάρεις μια μερούλα χαλαρά, χωρίς να γκρινιάζεις κάθε 3 και λίγο. Κι αυτό γιατί οι άνθρωποι το δουλεύουν σωστά. Και στο πάτημα και στην λειτουργία των λιφτ και γενικά 3-4 φορές που πήγα φέτος δεν θυμάμαι να γκρίνιαξα ποτέ για θέμα δικό τους.

Μια κόκκινη πιστούλα να είχε και θα ήταν κορυφή. Όπως και να έχει, το θεωρώ ιδανική επιλογή για beginners/early intermediates καθώς και για χαλαρό ζευγαρο-σκι με τον/την αρχάριο/-α σύντροφό σας (συζητήσιμο κατά πόσο γίνεται να είναι χαλαρό κάτι τέτοιο, αλλά anyway :dizzy: )...

• Like 8

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Δεν έβγαλαν ανακοίνωση αλλά δεν βρίσκω κάποιον να ρωτήσω. Χαζομάρα έκαναν αλλά τέλος πάντων...

Κρίμα Μάρτιο με χιόνι και καλές θερμοκρασίες να βάζουν λουκέτο.

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 2

Πρώτη κατάβαση σήμερα για το 2019 στο "τίμιο" και κοντινο Ελατοχώρι.Ουτε ουρες,ούτε ευτράπελα και οι πίστες με την απαραίτητη προσοχή ήτανε σούπερ.Ο καιρός αίθριος και όλες οι πίστες σε λειτουργία εκτός της κάτω "μαυρης".Καλή χρονιά σε όλους!f46ea26b4eed284c7a930841d292835a.jpg

• Like 13

Ακριβώς όπως τα λες το πιο "τίμιο"χιονοδρομικο όλα ανοικτά σήμερα πολύ Καλό πάτημα, εκτός το τελευταίο αποτόμο κομμάτι-δεν είχε αρκετό χιόνι για πάτημα-,πολύς κόσμος,οι περισσότεροι για βόλτα με το διπλό,

1η μέρα σκι το απόλαυσα...

• Like 4

Από την περσινή μου εμπειρία με το συγκεκριμένο χ.κ. επιβεβαιώνω ότι πραγματικά πρόκειται για ένα μικρό μεν αλλά άρτιο κέντρο που πραγματικά όσες φορές πήγα δεν μου έδωσε κάποιο δικαίωμα να παραπονεθώ για κάτι, εντός πάντα των δυνατοτήτων του. Ειδικά για εκμάθηση σκι θεωρώ ότι αποτελεί εξαιρετική επιλογή τόσο για τους βόρειους όσο και για τους καμπίσιους.

Αν είχε και παραπάνω πίστες θα ήταν ακόμα καλύτερο. Νομίζω ότι θα άξιζε να διερευνήσουν τυχόν επέκταση με έξτρα λιφτ. Του λείπει μια μεγάλη κοκκινόμαυρη πίστα.

Από θέμα λειτουργίας και παροχών πάντως είναι άριστοι.

• Like 4

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Έχει περιθώρια επέκτασης το βουνό; Δεν έχω πάει ποτέ.

Και να έχει πως κανείς επέκταση ρε Χρήστο; Εδώ στα κοντινά στην Αθήνα χκ, που ρέουν τα ευρώ με τσουβαλι, απλά παλιά λιφτ αντικαθίστανται, κέρδος σε νέο πεδίο, ούτε 1μ2!!!
  • Like 2

Από ότι μου είπε καλός φιλος κ γνωστης του βουνου μπορούν να φτάσουν κορυφή 2050μ περίπου αλλά δεν υπάρχουν λεφτά....

• Like 4

Το ελατοχώρι είναι ένα μικρό, όμορφο, πολύ κόζι χκ, ιδανικό για αρχάριους που εάν είναι σε πλήρη λειτουργία (ερμής-συρόμενο κορυφής και το τελευταίο απότομο της κεντρικής) μπορεί να ευχαριστηθεί κι ένας καλός σκιέρ. Σε κάθε περίπτωση είναι μια καλή εναλλακτική για αυθημερόν από θεσνίκη εάν συντρέχουν οι παραπάνω λόγοι.

Έχει μια κορυφή ακόμα λίγο ποιο νοτιοδυτικά και ποιό ψηλά από την τωρινή κορυφή που έχουν σχέδιο να βάλουν ένα συρόμενο ακόμα εάν βρουν τα φράγκα ...

Τα Πιέρια γενικά είναι πολύ ωραία βουνά και έχουν δυναμικό να επεκταθούν αλλά ποιος δίνει τις άδειες και ποιος ρίχνει τα λεφτά και πόσο άραγε αξίζει κάτι τέτοιο, τόσο περιβαλλοντικά αλλά και όχι μόνο ... Τα παλιά "καλά" χρόνια προ κρίσης υπήρχε και ένα πολυσυζητημένο "σχέδιο", για το χκ βελβεντού με βάση στο Καταφύγι που βρίσκετε ακριβώς από πίσω από το ελατοχώρι (στα δυτικά των πιερίων). Τότε ακουγόταν και η ενοποίηση των δύο με την δημιουργία ενός mega χκ κοντά στην θεσνίκη. εάν θες περισσότερη ενημέρωση: http://www.velvento.gr/gr_t/enn/t_enn_xkkv.htm

https://vetonews.gr/vitas-old-article/464-lr-

• Like 4

Το Ελατοχώρι είναι το δεύτερο αγαπημενο μετά την Βασιλίτσα, είναι πανέμορφα και όλα πάντα λειτουργούν τέλεια. Και το καλύτερο για εμάς που είμαστε Θεσ/νικη είναι πολύ κοντά. Θα ήταν τέλεια αν θα μπορούσε να γίνει επέκταση.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 6

Ελάτοχώρι με 8€ λιφτ και 7-8€ ενοικιαση καθημερινές χωρίς κόσμο τα λιφτ πάνε τραινο,(πολυ γρηγρα) στα πιατάκια κάθε χρόνο οι λιφτιεριδες εχουν τρελαθει και το εχουν στο τερμα πάς κοριφή σε χρονο νεττε,

Πολυ ομορφο για ολα τα γουστα, αν δεν πάω πήλιο αυριο,, θα ειμαι εκει

• Like 6

Πριν από λίγο άφιξη από Ελατοχώρι.Πολυς κόσμος,ιδίως μετά τις 11.30,ήτανε αρκετός για να μπουκωσει το 2πλο εναέριο και τα πάνω πατάκια κατά τις 1μμ.

Το βουνό πόλυ χιόνι με θερμοκρασίες κοντά στο -5.Οι πίστες πολύ λίγο πατημένες,μόνο οι επάνω και η περιφερειακη καθότι μέχρι χθες χιόνιζε.Οι δρόμοι ανοιχτοί χωρίς προβλήματα.

4.30μμ να είσαι στο βουνό και 6μμ στον καναπέ του σπιτιού σου είναι αξία ανεκτίμητη!!!

υ.γ. οι φωτογραφίες σημερινές κατά τις 1μμ.6c40c21b5b95646fe54b27f767e2be53.jpgbf88de72dbf0de0946e197942aa3af79.jpg

• Like 8

μετά το χτεσινό κάζο στο Σέλι, σήμερα το τίμησα κι εγώ

έχει ρίξει πράγματι πολύ χιόνι και μοιραία σήμερα είχε πολύ κόσμο και στα lifts και στις πίστες.

πάντως οι άνθρωποι το παλεύουν τίμια - από ότι είδα προσπαθούν να βοηθήσουν και τα 12 ευρώ σήμερα δεν τα έκλαψα καθόλου

ΥΓ υπερβολικά πολλά σανίδια σήμερα - μετά τις 12 το βουνό έγινε στο μεγαλύτερο τμήμα του χωραφόπιστα

• Like 5

Δυστυχώς αγνοειτε σνοουμπορνερ από τη Λαρισα.Με παιδιά που μίλησα ειδανε κάποιον να φεύγει εκτός πίστας, κάτω από την κεντρική κόκκινη προς την περιφέρεια κη.Ημουνα 9.30-16.30 επανω.Ειχε πολλά παιδιά με σνοουμπορντερς, αρκετά σε αρχάριο λεβελ που φεύγαμε δεξιά αριστερά χωρίς να το ελέγχουν.Μακαρι να βρεθεί γρήγορα το παληκάρι καθότι στις 16.00 είχε -3.

Έχω άσχημο προαίσθημα. Μακάρι να βγω λάθος.

Μακάρι απλά να χάθηκε στα δένδρα. Θα βρεθεί.

Το θέμα είναι μην φας κάνα κλαδί στο δοξαπατρι.

Καλά οι φίλοι του τι μυαλό κουβαλάνε;

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....