Jump to content
Χρήστος Λάππας

Χ.κ. Παρνασσού 2016-17

Recommended Posts

Ενα ευρω εκπτωση ? μαλλον δεν θα καταλαβα! Και ποιος θα ξανανεβει ?


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πάντως μια καλή κίνηση, καθώς δεν υπήρχε περίπτωση να επιστραφούν χρήματα.

 

Οχι, θα δώσουν εκπτωτικές κάρτες του 1 ευρώ, αυτές που παίρνουν τα μικρά παιδιά και δίνουν πρόσβαση σε όλο το ΧΚ.

Edited by flocon

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 χιλιάδες χιονοδρόμοι;;;;;

οι εγκαταστάσεις αντέχουν τόσους; δεν ξέρω, για αυτό ρωτάω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερα επινα τον καφε μου σε καφενειο στην αθηνα επομενως εχω την ανεση να ειμαι ψυχραιμος.

Αλλα

Νοτιοχιονονερο χτες

Λιακαδα σημερα

Κυριακη...

Ποσο καλυτερα μπορουσε ναναι πχ πριν 5 χρονια...

Θα καθαριζαν τον δρομο απο βραδυς;...μπορει ναι μπορει οχι...παντως ανθρωπο στην στροφη να ελεγχει για αλυσιδες εχω πολλα χρονια να δω.

Θα ειχε παγοποιηση η αφροδιτη; το εχουμε ζησει και αυτο...

Παντως σιγουρα με αυτον τον καιρο θα ειχε παγοποιηση και ο παλιος βακχος. Φυσικα το οτι δεν μπηκε αντιπαγωτικο συστημα στο νεο λιφτ, στο οτι εγεινε ενα γκαραζ και συζευξη και πρεπει να κλεινει καμμια ωρα η αφροδιτη για να ανοιξει ο βακχος...τα παραπονα σας ξερετε που.

Το οτι ξυλωθηκε ο τηλεμαχος, που ευκολα ανοιγε με τετοιες συνθηκες τα παραπονα σας ξερετε που...

Το οτι ο καραγκιοζ μπερτε στην κορφη του ηρακλη ειναι ...μουφα...τα παραπονα σας ξερετε που...

Αληθεια θα ανοιγε οδυσσεας και ερμης πριν απο 5 χρονια ή και πριν απο 10? Με αυτες τις συνθηκες; αστεια πραγματα... φυσικα απο λιφτ 30 χρονων τι αντιπαγωτικη απαιτηση ναχεις...τωρα γιατι δεν μπηκε συστημα στα νεα, τα παραπονα σας ξερετε που.

Ειναι αδικο να πιανουμε εναν <αυτοφορακια> που τελει εδω και μηνα υπο παραιτηση και να του φωρτονουμε αμαρτιες που αρκετοι απο μας ε τα καναμε τα στραβα ματια... αποψη μου φυσικα.

α διαβαστε τα σχολια στη ιστοσελιδα του πρωτου θεματος να δειτε ποσο συμπασχουν μαζι μας.... ε μα το θεο νασου δινουν 30 μυρια και να τακανεις σκατα... ε εχουμε μουρη και μιλαμε;

  • Like 6

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν κανεις δεν θελει να ξανααναιβει αγοραζω την αποδειξη του 9 ευρω.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ποσο καλυτερα μπορουσε ναναι πχ πριν 5 χρονια...

Μα ρε Βασίλη, όντως ήταν πολύ καλύτερα...

 

Από αυτά που έμαθα, ο δρόμος ήταν μέχρι ένα σημείο μετά τη διασταύρωση του Αθηναϊκού πεντακάθαρος και μετά με στρώμα πάγου και χιονιού 5 cm. Απαράδεκτο, αν σκεφτούμε πότε χιόνισε τελευταία φορά.

 

Επίσης λόγω ρεπό του προσωπικού το Σάββατο μιας και θα ήταν κλειστό, οι υπάλληλοι ανέβηκαν σαν να ήταν μια απλή μέρα.

 

Από τη στιγμή που είναι γνωστό ότι αυτές οι συνθήκες θέλουν προετοιμασία, είναι απαράδεκτο το ότι δεν έγινε καμία προσπάθεια αποβραδίς.

 

Και όπως μας είχε εξηγήσει το μοντέλο διοίκησης και λειτουργίας του ΧΚΠ και ο Δρίβας και ο Τσαμποδήμος, ο ρόλος του διευθυντή δεν είναι διακοσμητικός ή μόνο αυτοφοράκια, όπως θέλουν κάποιοι να μας πείσουν. Αν ήταν έτσι γιατί άνοιξε πόλεμο με τις σχολές;

 

Στην τελική ας βάλουν, όπως είχε κάποιος γράψει, μια καρέκλα στη θέση του, να κάνει τη δουλειά καλύτερα.

 

 

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις ουρές έπρεπε να μοιραστούν φυλλάδια του ΕΣΤΟΥΧ προς ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των χιονοδρόμων.

 

Πλάκα, πλάκα, το κόστος της χαμένης ημέρας είναι η ετήσια συνδρομή στον σύλλογο.

Αν είχαμε καταφέρει να κάνουμε μέχρι τώρα πιο αισθητή τη καταγγελτική παρουσία μας θα ήταν ένα μότο για προσέλκυση μελών.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και ομως με διακοσμητικο διευθηντη χρονια λειτουργει το χιονοδρομικο απο τοτε που δωθηκε σε εργολαβο η λειτουργία του.

Και μην ακουσω την καραμελα οτι ο διευθηντης ελεγχει τον εργολαβο μην παρω, μια σαν την σημερινη μερα ,τα ορειβατικα και αρχισω τα...γαλικα στον μικ σαν τον συναντησω στον ...κλειστο βακχο...

Αντε γιατι τα ΨΕΜΑΤΑ εχουν κοντα ποδαρια.

Και οσοι εχετε παραπονα με τον...εκχιονισμο να το πειτε στην εταδ...να σας αγνοησει πανυγηρικα...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θελει να προσφερει κανεις τιποτα;

Μπορει να βρει την συραφη υποχρεωσεων εταδ εργολαβου;

Ολα τα υπολοιπα...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα ρε Βασίλη, όντως ήταν πολύ καλύτερα...

 

Από αυτά που έμαθα, ο δρόμος ήταν μέχρι ένα σημείο μετά τη διασταύρωση του Αθηναϊκού πεντακάθαρος και μετά με στρώμα πάγου και χιονιού 5 cm. Απαράδεκτο, αν σκεφτούμε πότε χιόνισε τελευταία φορά.

 

Επίσης λόγω ρεπό του προσωπικού το Σάββατο μιας και θα ήταν κλειστό, οι υπάλληλοι ανέβηκαν σαν να ήταν μια απλή μέρα.

 

Από τη στιγμή που είναι γνωστό ότι αυτές οι συνθήκες θέλουν προετοιμασία, είναι απαράδεκτο το ότι δεν έγινε καμία προσπάθεια αποβραδίς.

 

Και όπως μας είχε εξηγήσει το μοντέλο διοίκησης και λειτουργίας του ΧΚΠ και ο Δρίβας και ο Τσαμποδήμος, ο ρόλος του διευθυντή δεν είναι διακοσμητικός ή μόνο αυτοφοράκια, όπως θέλουν κάποιοι να μας πείσουν. Αν ήταν έτσι γιατί άνοιξε πόλεμο με τις σχολές;

 

Στην τελική ας βάλουν, όπως είχε κάποιος γράψει, μια καρέκλα στη θέση του, να κάνει τη δουλειά καλύτερα.

 

 

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

διάβασα με αρκετή προσοχή όσα έχουν γραφτεί στο νήμα αυτό, εδώ και αρκετό καιρό.

θα ήθελα και εγώ να πω την άποψή μου, για την εικόνα που απέκτησα από τη σημερινή ημέρα

 

α. για τον πάγο στο δρόμο: ανέβηκα αρκετά νωρίς και οι συνθήκες ήταν αρκετά καλές. Ήταν δεδομένο ότι κάποιος κάποια στιγμή θα κόλλαγε και θα δημιουργήσει πρόβλημα , όπως έχει συμβεί άπειρες στιγμές κατά το παρελθόν. Θα μπορούσα να συμβεί εξ αιτίας μου, αφού οριακά έφτασα χωρίς αλυσίδες, θα μπορούσε από κάποιον άλλο. Πάντως ο δρόμος ήταν γενικά καθαρός

β. Το θέμα της παγοποίησης νομίζω αναλύθηκε διεξοδικά. Οι υπάλληλοι ασχολήθηκαν με το θέμα από σήμερα το πρωι και μόνο στη φτερόλακα είχαν βάρδια το βράδυ της προηγούμενης

γ. Δεν έχω καταλάβει γιατί στην ΗΡΑ λειτουργούσαν μόνο 2-3 καμπίνες και 4-5 καρεκλάκια. Οι ουρές ήταν γιατί το νέο λιφτ δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει μια αυξημένη ροή κόσμου, φυσιολογική όμως για δεδομένα ΣΚ

δ. Ο ΔΙΑΣ ήταν θαμμένος στο χιόνι, που σημαίνει ότι δεν έχουν ασχοληθεί καν με το συγκεκριμένο λιφτ. Δεν ξέρω το γιατί, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι φέτος δεν θα τον δούμε να λειτουργεί. Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και γα το λιφτ της Σαχάρας.

ε. Ενώ το στρώσιμο στις πίστες ήταν αξιοπρεπέστατο, κατάλαβα ότι φέτος θα πρέπει να αρκεστούμε σε μειωμένη λειτουργία του χιονοδρομικού. Ξεχάστε Σαχάρα, Περιφερειακή και Δία.

στ. Αν προτεραιότητα του χιονοδρομικού είναι οι καφετέριες και οι επισκέπτες μη χιονοδρόμοι, ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί στη Φτερόλακα υπήρχε μία μόνο υπάλληλος να εξυπηρετεί, ενώ στο σαλέ επικρατούσε εικόνα εγκατάληψης

 

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι είναι ευθύνη καθενός, απλά δύο τρία πραγματάκια γράφω

 

Άλλωστε την άλλη εβδομάδα, πάλι πάνω θα είμαστε !!!!!

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αύριο απολύουν προσωπικό. Κατ' εντολή του Τερζάκη. Λόγω των καθυστερήσεων που όλοι ζήσαμε, είχα χρόνο να μιλήσω με το προσωπικό και δη ανθρώπους που ξέρω από πολύ παλιά. Το τι λέγανε για τα ΕΤΑΔ δεν γράφεται.

Ο κος Τερζάκης απο που διοικεί απο την πολυθρόνα της οικείας του.

ΑΥΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ και οχι οι εργαζόμενοι των 600 ευρώ.

Απαιτώ επιστροφή του υπολοίπου της 6άρας κάρτας μου.

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα πραγματα ειναι απλα....

μετα το σημερινο και τα αλλα τετοια που σιγουρα θα ακολουθησουν δεν θα ξαναπατησει κανεις ..πληρη απαξιωση του χιονοδρομικου

θα πουληθει- ενοικιαστει σε ιδιωτη τσαμπα..

και τοτε θα δουλεψουν ολα οπως πρεπει....

Αυτά τα έλεγα και εγώ.Πρώτα απαξιώνεις και μετά το χαρίζεις. Ανέβηκα απο τις 8:30 και ο δρόμος ήταν καθαρός και οι πίστες άψογα στρωμένες.

Η διοίκηση και το χιονοδρομικό πιάστηκε στον ύπνο, περιμένωντας την ημέρα του χιονιού για τα μικρά παιδιά και την πρώτη αργία για χιονοδρομία φέτος φρόντισε να έχει την 14 στη φτερόλακκα κλειστή χωρίς να είναι παγωμένη απο το πρωί. Δεν φρόντισε να βάλει στον Ερμή μόνο καμπίνες για να μπορούν να γυρνούν πίσω άνετα οι σκιερ εφόσον δεν λειτουργούσε ο Δίας και στην 6 μόνο καρέκλες. Αντίθετα έβλεπες και επισκέπτες στην κορυφή της 6.

Το ΧΚΠ μετονομάζεται σε ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ Παρνασσού.

Η χειρότερη λειτουργία απο το 1994 που ασχολούμαι με το χόμπυ αυτό.

Edited by kosaitis
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Και ομως με διακοσμητικο διευθηντη χρονια λειτουργει το χιονοδρομικο απο τοτε που δωθηκε σε εργολαβο η λειτουργία του.

Όπως τα λες στα τελευταία δύο post σου, ο διευθυντής είναι απόλυτα διακοσμητικός σε ότι αφορά τη καθημερινή λειτουργία του χιονοδρομικού αλλά ταυτόχρονα και ο μοναδικός υπεύθυνος για το πώς θα ξοδευτούν 30+ εκατομμύρια για νέα λιφτ/εξοπλισμό.

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επικό βίντεο...κρίμα που είναι σε χαμηλή ανάλυση

 

Λέμε για ΕΤΑΔ, υπουργούς, διευθυντές, εργολάβους, αλλά και οι χιονοδρόμοι μια χαρά ζωάκια είμαστε...

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 10

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το υποπτευομαι αλλα δεν το γνωριζω.

Καποτε,ισως, ο ιστορικος του μελλοντος να κατορθωσει να βρει καποιες εισηγησεις ή πρακτικα που θα ριχνουν φως στο πως και απο ποιον εγινε το <εγκλημα>...αν δεν τα...

Προς φο παρον εχουμε...μερικη αναληψη ευθηνης απο τον Δριβα αλλα πραγματικα αδυνατω να πιστεψω οτι τετοια κολοσιαια πατατα ειναι εργο ενος μονο ανδρος...

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα ο καβγας γιατι δημιουργηθηκε?

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα ο καβγας γιατι δημιουργηθηκε?

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για το ποιος θα πρωτοβγεί σέλφι με τον Αξενέρωτο...

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 13

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τραγικά λυπηρό...να κλείσει χτες...εκατέρωθεν είμαστε για τα κλάματα...

Πόσο πιο χαμηλά ακόμα...πάτος δεν υπάρχει;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπαρχει πάτος.... : Να το πάρουν οι ξένοι...

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι μας θα έπρεπε να ξεκινήσουμε ευχαριστώντας το προσωπικό του ΧΚΠ που σήμερα άκουσε χριστοπαναγίες ενώ προσπάθησε, όσο περνούσε από το χέρι τους, να πετύχουν το καλύτερο. Με λύπη μου διαπίστωσα ότι και επαγγελματίες φέρθηκαν απρεπώς (πχ, συνάδελφος του Phaethonα).

 

Στη συνέχεια, να ενημερώσω ότι οι τοπικοί φορείς καλούν σε συγκέντρωση την Τετάρτη στην Αράχωβα για το θέμα του ΧΚΠ. Οι ΕΟΣ έχουν ζητήσει δε την παρέμβαση του ΓΓΑ κατόπιν κάποιων άλλων ευφυών δηλώσεων που μπορείτε να εντοπίσετε στο Internet.

  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι μας θα έπρεπε να ξεκινήσουμε ευχαριστώντας το προσωπικό του ΧΚΠ που σήμερα άκουσε χριστοπαναγίες ενώ προσπάθησε, όσο περνούσε από το χέρι τους, να πετύχουν το καλύτερο. Με λύπη μου διαπίστωσα ότι και επαγγελματίες φέρθηκαν απρεπώς (πχ, συνάδελφος του Phaethonα).

 

Στη συνέχεια, να ενημερώσω ότι οι τοπικοί φορείς καλούν σε συγκέντρωση την Τετάρτη στην Αράχωβα για το θέμα του ΧΚΠ. Οι ΕΟΣ έχουν ζητήσει δε την παρέμβαση του ΓΓΑ κατόπιν κάποιων άλλων ευφυών δηλώσεων που μπορείτε να εντοπίσετε στο Internet.

 

Οι άνθρωποι αυτοί είναι ήρωες, το μοναδικό τους κίνητρο είναι το φιλότιμο. Μόνο έτσι δικαιολογείται η σχέση έργου-αμοιβής.

Το πιο ελπιδοφόρο είναι το τελευταίο που έγραψες, ίσως έπρεπε να ήταν και χειρότερα για να αντιμετωπιστεί. Μακάρι να έχουν πραγματική εικόνα του προβλήματος.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
    • Θα περάσουμε από Ηγουμενίτσα με πλοίο και μετα έχει πορεία ως την κοιλάδα.Οποτε θα έχουμε δικό μας μέσο που θα μας βολεψει και στην μεταφορά της αγαπημένης μας μπύρας😂😂😂. Εχεις δίκιο θα το ψάξουμε λίγο πιο λεπτομερώς στην ιστοσελίδα της κάθε περιοχής.  
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ZooL
      ZooL
      (44 years old)
    2. ΝΤΑΛΑΣ
      ΝΤΑΛΑΣ
      (44 years old)
  • Who is online

  • Member Statistics

    • Total Members
      10,767
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Jeremyamind
    Joined
×
×
  • Create New...