Jump to content
Χρήστος Λάππας

Χ.κ. Παρνασσού 2016-17

Recommended Posts

Καλημερα !!!

Δεν ξερω γιατι ,αλλα στο μπανσκο και οχι μονο ,ολοι ανεβενουν με τα σανίδια στο χερι και δεν εχω δει (μονο μια φορα) σανίδι να τρέχει μονο του !!

Επικιντινοι σκιέρ και μπορδαδες ομος εχει πολους :( και ειναι ολοι τους ελλινες η ροσσους και στην τριτη τεση ερχομαστε και εμεις οι Βούλγαροι (σαν οικοδεσπότες κανουμε οτι θελουμε :( )

Και λιση δεν βρίσκω ,μας μενει μονο η ΠΡΟΣΟΧΗ

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα αναστολή λειτουργίας λόγω αέρα.

 

Αύριο έχουμε καμία ιδέα τι καιρό θα έχει;

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

οπως ειπε και ο πεπε snowboard κανουν παντου αλλα δε βλεπεις αυτο το χαλι

 

ομως βλεπω οτι δεν εχετε τιποτα να πειτε για τους σκιερ κυριως για θεματα συμπεριφορας στη πιστα και στα λιφτ και ποσους εχουν παρει σβαρνα και εμβολισει

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

οπως ειπε και ο πεπε snowboard κανουν παντου αλλα δε βλεπεις αυτο το χαλι

 

ομως βλεπω οτι δεν εχετε τιποτα να πειτε για τους σκιερ κυριως για θεματα συμπεριφορας στη πιστα και στα λιφτ και ποσους εχουν παρει σβαρνα και εμβολισει

Ναι ναι. Θα έπρεπε να είναι 80 γραμμές να είναι πλήρες το κείμενο σε κάθε post μας αλλά σε κάθε post πρέπει να προσθέτουμε τη φράση "τον σκιερ ή snbrd που δεν έχει έλεγχο της ταχύτητάς του και είναι βέβαιο ότι θα προκαλέσει ατύχημα πρέπει να υπάρχουν συστάσεις και να του παίρνετε την κάρτα" και "όπως ακριβώς γίνεται σε όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά.Το έχουμε βάλει γραπτά στο ΧΚΚ και στο ΧΚΠ

 

Παράλληλα υπάρχουν και τα σκι που δεν έχουν ski stop το έχω ξαναγράψει εγώ θα ήμουν ο δολοφόνος στον Τηλέμαχο πριν 10 χρόνια με ένα σετ ορειβατικά. Έσκασε στο σπιτάκι του Τηλέμαχου με ταχύτητα που απλά σκότωνε, δεν γλύτωνες.

 

Aν δεν βγει ανακοίνωση σήμερα ότι αύριο κατεβαίνουν σε απεργία και το ΧΚΚ θα μείνει κλειστό σε 10 χρόνια θα λέμε ακριβώς τα ίδια.

 

Αν είναι ανοιχτό αύριο προτείνω να πάμε και να δίνουμε κείμενο σε όλους

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως έγραψα στο νήμα του Χ.Κ.Κ., το θέμα με το λουράκι είναι περισσότερο θέμα εκπαίδευσης. Τα περισσότερα αδέσποτα σανίδια που έχω δει σε Παρνασσό και Καλάβρυτα είναι από άτομα τα οποία συνήθως λύνουν τα σανίδια μέσα στην πίστα γιατί κουραστηκαν και δεν τα γυρνάνε ανάποδα ή δεν χώνουν τα μαχαίρια στο χιόνι. Αν δεν έχεις κάνει ένα μάθημα στη ζωή σου δεν πάει το μυαλό. Αυτό είναι κάτι που λένε οι δάσκαλοι συνέχεια στα μαθηματα.

το πρώτο πράγμα που σου μαθαίνουν στο μάθημα είναι αυτο ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα !!!

Δεν ξερω γιατι ,αλλα στο μπανσκο και οχι μονο ,ολοι ανεβενουν με τα σανίδια στο χερι και δεν εχω δει (μονο μια φορα) σανίδι να τρέχει μονο του !!

Επικιντινοι σκιέρ και μπορδαδες ομος εχει πολους :( και ειναι ολοι τους ελλινες η ροσσους και στην τριτη τεση ερχομαστε και εμεις οι Βούλγαροι (σαν οικοδεσπότες κανουμε οτι θελουμε :( )

Και λιση δεν βρίσκω ,μας μενει μονο η ΠΡΟΣΟΧΗ

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στο Μπάνσκο τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από τον Παρνασσό.

Δεν υπάρχει ο παραμικρός έλεγχος στους άπειρους σνοουμπορντάδες διαφόρων εθνικοτήτων που κινούνται με τρόπο απίστευτο.

Ειδικά όταν δεν λειτουργούν οι ψηλές πίστες για να σκορπίσει ο κόσμος, η κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί με την ανοχή του χιονοδρομικού, είναι άκρως επικίνδυνη.

Πέρυσι τα Χριστούγεννα κινδύνευσε η ζωή μας, και η μικρή μου κόρη άκουγε από πίσω της τον ήχο των σνόουμπορντ και έβαζε αυτομάτως τα κλάματα.

Πολύ πολύ χειρότερα από οπουδήποτε έχω δει στην Ελλάδα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ξέρεις κανείς αν το σύστημα on-line αγοράς εισιτηρίων του Παρνασσού λειτουργεί;

 

Γιατί η σελίδα του δείχνει να έχει πρόβλημα και από το ίδιο το χιονοδρομικό δεν έχω λάβει κάποια απάντηση

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι δεν λειτουργεί φταίει ο Τερζάκης

 

Εγώ αυτό θα έχω μαζί να δίνω στους εργαζόμενους. Αν θέλετε τυπώστε το και δώστε το παντού από ξενοδοχεία μέχρι ταβέρνες και σε άλλους χιονοδρόμους. χωράει σε μια σελίδα

 

 

Αγαπητοί εργαζόμενοι

 

Κατανοούμε ότι αρκετοί από εσάς έχουν πραγματικά δώσει υπεράνθρωπους αγώνες με κόπο και κόστος για την ορθή λειτουργία των χιονοδρομικών. Το κράτος και οι γύρω περιοχές όμως συνεχίζουν να κωφέυουν. Όπως όμως είναι προφανές, όλοι οι αγώνες σας απέτυχαν και η χιονοδρομία πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, με τους χιονοδρόμους να κινδυνεύουν συνέχεια και να μην απολαμβάνουν παρά μόνο σπάνια αξιοπρεπή χιονοδρομία, ενώ εσείς εργάζεστε για μισθούς πείνας με όλο και χειρότερες συνθήκες. Σας καλούμε άμεσα στην απεργιακή κινητοποίηση εν μέσω της σεζόν, ως το μόνο πια μέσο που μπορεί να δώσει λύση στα προβλήματα ασφαλείας και λειτουργίας, μιας και όλοι οι υπόλοιποι αγώνες απλά απέτυχαν.

 

Με μεγάλο ενθουσιασμό περιμέναμε να δούμε τον πρώτο "σύγχρονο" αναβατήρα εδώ και πολλά χρόνια σε Χιονοδρομικό, που τόσο χρειαζόταν στον Παρνασσό, ενώ στα Καλάβρυτα η νέα διοίκηση προσπάθησε και πάλεψε να υπάρχει καλύτερη λειτουργεία του κέντρου.

 

Τόσα χρόνια βλέπουμε την ανάπτυξη που προκάλεσε η αρχική λειτουργεία του χιονοδρομικού, που προσέφερε ανάπτυξη σε όλη την περιοχή (ενδεικτικά στην Αράχωβα υπάρχουν 3.000 ξενοδοχειακές κλίνες, 100 εστιατόρια και πάνω από 2000 νεόδμητες κατοικίες, στα Καλάβρυτα 1.500 και 500), κάνωντας ζάμπλουτους αρκετούς συμπολίτες μας η οποία σε καμία περίπτωση δεν επεστράφει στο χιονοδρομικό για να εξασφαλίσει την βιωσημότητά του, όπως συμβαίνει σε όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου. Παράλληλα βλέπουμε τους εργαζόμενους να δουλεύουν σε επιεικώς σκληρές και απάνθρωπες πολλές φορές συνθήκες χωρίς τα κατάλληλα μέσα και τους πόρους. Τη στιγμή που όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου στοχεύουν τον τουρισμό εβδομάδας τα Ελληνικά χιονοδρομικά ήταν είναι και θα είναι χιονοδρομικά Σαββατοκύριακου.

 

Από την έναρξη της σεζόν αντιμετωπίσαμε σαν χιονοδρόμοι καταστάσεις που μας προκάλεσαν πολλές απορίες για την διαχείριση, την λειτουργία, αλλά και τις συνθήκες ασφάλειας των κέντρων. Ειδικά για τα θέματα ασφαλείας, όπως εσείς οι εργαζόμενοι λέτε τα πράγματα είναι τραγικά, με έλλειψη μέσων, προσωπικού και εφοδίων ώστε να υπάρχει η στοιχειώδης ασφάλεια για το προσωπικό και τους χιονοδρόμους. Έχει γίνει σαφές ότι υπάρχει μεγάλο χρηματοδοτικό κενό στην λειτουργία των χιονοδρομικών, αλλά και νομικό κενό στους κανονισμούς του το οποίο προκαλεί σημαντικότατα θέματα ασφαλείας. Ενδεικτικά παραδείγματα και παγκόσμιες πρωτοτυπίες, τον κίνδυνο νομικής δίωξης για τους υπεύθυνους πιστών, με παράλληλα την μη νομική κάλυψή τους να εφαρμόζουν κανόνες όπως το να παίρνουν κάρτες από επικίνδυνους χιονοδρόμους, οι snowboarders να μην έχουν λουράκια ή τη χρήση δυναμίτηδος για χιονοστιβάδες. Επαναλαβάνουμε αποτελούν παγκόσμιες πρωτοτυπίες που θεωρούνται επιεικώς απαράδεκτες για όλες τις χιονοδρομικά πολιτισμένες χώρες. Ακόμα όμως και μερικά από τα πιο στοιχειώδη στον εξοπλισμό ασφαλείας των εργαζομένων μας γνωστοποιήθηκε ότι δεν υπάρχουν.

Όταν σε όλο το κόσμο το σκι σαν τουριστικό προιόν είναι προσανατολισμένο στον τουρισμό εβδομάδας ο Παρνασσός με τα συγκριτικά τεράστια πλεονεκτήματα της γειντίασης με τους Δελφούς, τα Καλάβρυτα με το μοναδικής ομορφιάς με κλίσεις και έκταση χιονοδρομικό παντώς καιρού, μπορούν να αποτελέσουν ιδανικό προορισμό, που θα δώσει ανάπτυξη στον χειμερινό τουρισμό της Ελλλάδας, συνεχώς παρατηρούμε βήματα ακριβώς προς την αντίθετη κατεύθυνση και μάλιστα όχι για χιονοδρομία κυρίως προσανατολισμένο να εξυπηρετεί για επισκέπτες με παντελή αδυναμία έστω στοιχειώδους καλής χιονοδρομίας.

 

Επειδή γνωρίζουμε πολύ καλά, ότι για να λυθούν τα προβλήματα ασφαλείας το ποσό που λείπει είναι περίπου όσο ο τζίρος ενός Σαββατοκύριακου μιας ταβέρνας και για την πλήρη επίλυση των προβλημάτων λείπει ετησίως η αξία μιας βίλας στην Αράχωβα ή στα Καλάβρυτα και επειδή είμαστε πεπεισμένοι ότι τα χιονοδρομικά μας μπορούν να αναπτυχθούν σωστά προσφέροντας εξαιρετική χιονοδρομία και ανθρώπινες συνθήκες εργασίας στους εργαζόμενους, σας καλούμε άμεσα σε κλείσιμο των χιονοδρομικών με απεργιακή κινητοποίηση και κλείσιμο των κεντρικών δρόμων της Αράχωβας και των Καλαβρύτων, ώστε αυτοί που τόσα χρόνια έγιναν ζάμπλουτοι από τα χιονοδρομικά να καταλάβουν ότι πρέπει να τα υποστηρίξουν και το κράτος να καταλάβει ότι πρέπει να ασχοληθεί επιτέλους με αυτό το παρατημένο τουριστικό στολίδι που ονομάζεται χιονοδρομικό, Τέλος και κυρίως απεργήστε και κλείστε τους δρόμους ώστε να μην έχουμε νεκρό χιονοδρόμο ή εργαζόμενο.

 

Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι προσπαθείτε και κουράζεστε για μισθούς πείνας, ενώ κάποιοι άλλοι έγιναν και γίνονται ακόμα ζάμπλουτοι εις βάρος καταρχάς της συνολικής τουριστικής ανάπτυξης της περιοχής, αλλά κυρίως εις βάρος της ασφάλειας των εργαζομένων και των χιονοδρόμων.

 

Οι χιονοδρόμοι πελάτες σας οι οποίοι εν μέσω κρίσης είναι διατεθειμένοι να ξοδέψουν τα λιγοστά χρήματά τους στην Ελλάδα και όχι στις Άλπεις για να χαρούν χιονοδρομία και οι οποίοι το μόνο που ζητάνε είναι σεβασμό, ενημέρωση και ασφάλεια. Είμαστε πεπεισμένοι ότι αν απεργήσετε τα τουριστικά στολίδια του Παρνασσού και των Καλάβρύτων άμεσα θα γίνουν κανονικά και όχι «άρρωστα» όπως είναι σήμερα χιονοδρομικά κέντρα προσφέροντας σε όλους κανονική και όχι «άρρωστη» χιονοδρομία, ανάπτυξη και εργασία.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 11

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλέπω να σε κάνουν ban από τα χκ της νότιας Ελλάδας :)


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω το μέγεθος του προβλήματος με τα αδέσποτα σανίδια γτ πηλιο δεν ειναι τόσο τραγικά τ πράγματα.

Ο μόνος τρόπος για να μειωθούν ειναι αυτός που θ αποτρέψει, τον αρχάριο, τον ανεγκέφαλο αρχάριο, επίδοξο χούλιγκαν του χιονοδρομικού η οποία άλλη κατηγορία που δεν έχει γνώση και παιδεία, από το να λύνει και ν δένει το σανίδι του τελείως ώστε να του φύγει. Το λουράκι δένει στο πόδι, τι σημαίνει αυτό δεν κάνει τίποτα. Το έβγαλε το σανίδι για ν ανεβεί στο λιφτ μπορεί ν του φύγει πριν το λιφτ μπορεί ν του φύγει και όταν φθάσει πάνω μπορεί ν του φύγει γτ σε όλες τις περιπτώσεις θ έχει λύσει κ τ λουράκι.

Η λύση υπάρχει κ χρησιμοποιείται στο εξωτερικό ποιο παλιά και στη Βασιλίτσα, αραιά κ που Πηλιο. Πάντα δεμένο πάντα όμως το ένα πόδι. Πριν το λιφτ δεμένο στο λιφτ δεμένο όταν φθάσει δεμένο. Μαθαίνει ο άλλος. Μένει μόνο όταν θ πάει ν τ βγάλει για να πάει σαλέ που ειναι φλατ συνήθως.

Αυτα από εμένα και τους snowboarders που δεν τους έχει φύγει ποτέ το σανίδι!

Άλλωστε τα αγαπάμε τα σανίδια μας δεν τ θελουμε αδέσποτα κ μόνα τους!

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στο Μπάνσκο τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από τον Παρνασσό.

Δεν υπάρχει ο παραμικρός έλεγχος στους άπειρους σνοουμπορντάδες διαφόρων εθνικοτήτων που κινούνται με τρόπο απίστευτο.

Ειδικά όταν δεν λειτουργούν οι ψηλές πίστες για να σκορπίσει ο κόσμος, η κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί με την ανοχή του χιονοδρομικού, είναι άκρως επικίνδυνη.

Πέρυσι τα Χριστούγεννα κινδύνευσε η ζωή μας, και η μικρή μου κόρη άκουγε από πίσω της τον ήχο των σνόουμπορντ και έβαζε αυτομάτως τα κλάματα.

Πολύ πολύ χειρότερα από οπουδήποτε έχω δει στην Ελλάδα.

Φιλε pka,δεν ειπα ποτε οτι ειναι ακιντινα ,ακριβός το αντιθετο !!!!

Ειπα οτι δεν εχει λουράκια στα μπορδ και δεν βλεπω αδέσποτα σανίδια !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pka, on 14 Jan 2017 - 12:50, said:snapback.png

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στο Μπάνσκο τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από τον Παρνασσό.
Δεν υπάρχει ο παραμικρός έλεγχος στους άπειρους σνοουμπορντάδες διαφόρων εθνικοτήτων που κινούνται με τρόπο απίστευτο.
Ειδικά όταν δεν λειτουργούν οι ψηλές πίστες για να σκορπίσει ο κόσμος, η κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί με την ανοχή του χιονοδρομικού, είναι άκρως επικίνδυνη.
Πέρυσι τα Χριστούγεννα κινδύνευσε η ζωή μας, και η μικρή μου κόρη άκουγε από πίσω της τον ήχο των σνόουμπορντ και έβαζε αυτομάτως τα κλάματα.
Πολύ πολύ χειρότερα από οπουδήποτε έχω δει στην Ελλάδα.

Φιλε pka,δεν ειπα ποτε οτι ειναι ακιντινα ,ακριβός το αντιθετο !!!!
Ειπα οτι δεν εχει λουράκια στα μπορδ και δεν βλεπω αδέσποτα σανίδια !!

 

Απαντώντας και στους δύο......... σε όλες τις Άλπεις ο αριθμός των σανιδάδων μειώνετε ραγδαία...... αλλά και τους εναπομείναντες μικρούς και μεγάλους χαίρεσε να τους παρακολουθείς!!!!! αλλά εδω (και στην Βουλγαρία) είναι Βαλκάνια!!!!! (για όσους νομίζουν ότι γίναμε Ευρώπη......)

  • Like 9

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία η κουβέντα σας αλλά να επανέλθουμε σας παρακαλώ στο θέμα του Παρνασσού (αργότερα θα μεταφερθούν τα συγκεκριμένα ποστ).

  • Like 2

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία η κουβέντα σας αλλά να επανέλθουμε σας παρακαλώ στο θέμα του Παρνασσού (αργότερα θα μεταφερθούν τα συγκεκριμένα ποστ).

 

Και αυτό θέμα είναι που αφορά το χκ. Αντί να το κρύψετε στα αζήτητα καλό θα ήταν να τα περάσετε και στα αλλά χιονοδρομικά γιατί είναι πολύ σοβαρά θέματα ασφαλείας και πρέπει να τα διαβάζουν όλοι. Εκτός και αν θέλετε να γράφουμε μόνο για τους πυλώνες και το πόσο καλά περάσαμε.

  • Like 3

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν ανοίξει κάποιος ενότητα Ασφάλεια και Χιονοδρομία ή γράψει στις σχετικές υφιστάμενες δεν πάει στα αζήτητα. Όσοι περισσότεροι γράφουν τόσο πιο ψηλά είναι αν κάποιος κάνει ανανέωση με βάση το νέο περιεχόμενο. Γι' αυτό βουρ στον πατσά.

  • Like 2

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως αυτό που προτείνει ο ΜΙΚ να μοιραστεί σε εργαζόμενους,χιονοδρόμους,υπεύθυνους,ανεύθυνους κλπ. να γίνει από το σύλλογο οργανωμένα;Φυσικά αν συμφωνεί η πλειοψηφία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν ανοίξει κάποιος ενότητα Ασφάλεια και Χιονοδρομία ή γράψει στις σχετικές υφιστάμενες δεν πάει στα αζήτητα. Όσοι περισσότεροι γράφουν τόσο πιο ψηλά είναι αν κάποιος κάνει ανανέωση με βάση το νέο περιεχόμενο. Γι' αυτό βουρ στον πατσά.

 

 

Εγώ λόγω χρόνου και πιστευω πολλοί άλλοι διαβάζω μόνο χιονοδρομικά και καιρό. Βέβαια αν θέλετε να κάνετε κοπτοραπτική είναι άλλο θέμα.

Και ξαναρωτάω τα σανίδια σκι κτλ δεν έχουν σχέση με το χκ Παρνασσού;


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν αρχισετε να μοιράζεται φυλλάδια σε χιονοδρόμους, υπαλλήλους κλπ στο χκ θα καταφέρετε να βρωμισετε το βουνό...θα το διαβάσει ο κόσμος, θα πει ότι καλά τα λέει και θα το πετάξει απ το λιφτ...αλλοι πάλι δεν θα το διαβάσουν καν...γνωμη μου

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανως το σχεδιο μικ για απεργια στα χιονοδρομικα με βασικο αιτημα την ασφάλεια (που πρωτα και κυρια σημαινει μεγαλυτερους μισθους σε οσους...ασχολουνται με αυτην)

ΔΕΝ ειναι ωριμο.

Να παρακαλατε να μην...ωριμασει...

Καλο σκι αυριο

Αμυντικο απο την στιγμη που μπαινετε στο αμαξι μεχρι που θα γυρισετε σπιτι.

Παμε για ναχαρουμε οχι για να...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ευθύνη για την διαμόρφωση της χιονοδρομικής παιδείας μοιράζεται στους δασκάλους, τους γονείς, τα χιονοδρομικά κέντρα και τους χιονοδρομικούς συλλόγους, σε διαφορετικά επίπεδα. Αν όλοι κάνουν αυτό που τους αναλογεί, όλα θα πάνε καλύτερα. (Βελτίωση σε σχέση με παλιότερα υπάρχει, πάντως, αισθητή.)

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικό παράδειγμα ζευγαριού snowboarders που περνούσαν φωνάζοντας αγενώς "περνάμεεεε συγγνώμηηηη" ανάμεσά μας όταν ήμουν με μικρό παιδάκι σε μάθημα στην ουρά του Αίολου και ο άντρας παρακινουσε την κοπέλα να έχει "νεύρο και τσαμπουκά παντού".

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θυμάμαι χαρακτηριστικό παράδειγμα ζευγαριού snowboarders που περνούσαν φωνάζοντας αγενώς "περνάμεεεε συγγνώμηηηη" ανάμεσά μας όταν ήμουν με μικρό παιδάκι σε μάθημα στην ουρά του Αίολου και ο άντρας παρακινουσε την κοπέλα να έχει "νεύρο και τσαμπουκά παντού".

 

Ετσι είναι οι σανιδάδες, "νεύρο και τσαμπουκά παντού", όχι σαν τους ξενέρωτους με τα σκι... :fool:


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ευθύνη για την διαμόρφωση της χιονοδρομικής παιδείας μοιράζεται στους δασκάλους, τους γονείς, τα χιονοδρομικά κέντρα και τους χιονοδρομικούς συλλόγους, σε διαφορετικά επίπεδα. Αν όλοι κάνουν αυτό που τους αναλογεί, όλα θα πάνε καλύτερα. (Βελτίωση σε σχέση με παλιότερα υπάρχει, πάντως, αισθητή.)

Θυμάμαι χαρακτηριστικό παράδειγμα ζευγαριού snowboarders που περνούσαν φωνάζοντας αγενώς "περνάμεεεε συγγνώμηηηη" ανάμεσά μας όταν ήμουν με μικρό παιδάκι σε μάθημα στην ουρά του Αίολου και ο άντρας παρακινουσε την κοπέλα να έχει "νεύρο και τσαμπουκά παντού".

Πριν τις μπότες ψωνίσαμε κράνος για ολους

  • Like 3

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν αρχισετε να μοιράζεται φυλλάδια σε χιονοδρόμους, υπαλλήλους κλπ στο χκ θα καταφέρετε να βρωμισετε το βουνό...θα το διαβάσει ο κόσμος, θα πει ότι καλά τα λέει και θα το πετάξει απ το λιφτ...αλλοι πάλι δεν θα το διαβάσουν καν...γνωμη μου

Καλά είσαι τρελός ρε? Στα σπιτάκια τον εργαζομένων και τα γραφεία θα το αφήνω. Έλεος αν με πέρασες για άνθρωπο που θα το έδινε σε πελάτες να γεμίσει το βουνό χαρτί.

 

Αν μας βρείτε άλλη λύση παιδιά εκτός της απεργίας και του κλεισίματος την ακούμε, αλλά δεν βλέπω να γράφει κανένα κάτι


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κολλημένοι εδώ και μισή ώρα στο δρόμο για το χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού. Υπάρχουν πάρα πολλοί που προσπαθούν να βάλουν αλυσίδες σε κάθε στροφή από τα γνωστά σημεία με πάγο και απ' ό,τι φαίνεται υπάρχει τεράστιο πρόβλημα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

και το 7 τι το φτιαξαμε ρε Λαππα? γιατι δεν πηγες απο εκει κυριακατικα?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
    • Θα περάσουμε από Ηγουμενίτσα με πλοίο και μετα έχει πορεία ως την κοιλάδα.Οποτε θα έχουμε δικό μας μέσο που θα μας βολεψει και στην μεταφορά της αγαπημένης μας μπύρας😂😂😂. Εχεις δίκιο θα το ψάξουμε λίγο πιο λεπτομερώς στην ιστοσελίδα της κάθε περιοχής.  
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ZooL
      ZooL
      (44 years old)
    2. ΝΤΑΛΑΣ
      ΝΤΑΛΑΣ
      (44 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,323
    • Total Posts
      460,890
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,767
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Jeremyamind
    Joined
×
×
  • Create New...