Jump to content
madskier

Επιχείρηση Διάσωσης Στο Nanga Parbat

Recommended Posts

https://anevenontas.gr/epixeirhsh-diasoshs-sto-nanga-parbat-8126m Μία πραγματικά απίστευτη επιχείρηση διάσωσης εκτυλίσσεται αυτή τη στιγμή, όπου μέλη της πολωνικής αποστολής που έκανε εγκλιματισμο για ανάβαση στο Κ2, εγκατέλειψαν την προσπάθεια. Όλα αυτά με σκοπό να πεταχτούν στο "γειτονικο" βουνό για να διασώσουν δύο ορειβάτες. Διαβάστε... Πραγματικά με συγκλόνισε. Edited by madskier
  • Like 6

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Αναλόγως των καιρικων συνθηκών θα επιχειρήσουν εκ νέου για τον Mackiewicz.

Η Revol διασώθηκε.

https://anevenontas.gr/nanga-parbat-diasoyhike-h-revol-adynath-h-diasosh-tou-mack/

• Like 1

Εχωντας δει το τι συμβαινει στην ευρυτερη περιοχη με την απιστευτη απανθρωπια που αντιμετωπιζεις αν σου συμβει κατι, η συμπεριφορα των πολωνων ειναι....δεν εχω λογια....

Πραγματικα συγκλονιζουν....

• Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Εχωντας δει το τι συμβαινει στην ευρυτερη περιοχη με την απιστευτη απανθρωπια που αντιμετωπιζεις αν σου συμβει κατι, η συμπεριφορα των πολωνων ειναι....δεν εχω λογια....

Πραγματικα συγκλονιζουν....

Ο σχοινοσυντροφος Βασιλη ισως ειναι και πανω απο αδερφο. Δινεις κ δινει ακομα κ τη ζωη σου/του αν χρειαστει..... γι' αυτο αυτες οι σχεσεις ειναι για παντα. Αλτρουισμος, μεγαλοψυχια και γενναιοτητα ειναι εννοιες αυτονοητες για καθε πραγματικο ορειβατη....

Μακαρι να σωθει κ ο αλλος αν κ πολυ δυσκολο.......

• Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

• Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

:crybaby::crybaby::crybaby:ο άτυχος Mackiewicz θα μείνει για πάντα στα υψόμετρα που τόσο τον γοήτευσαν, αφήνοντας πίσω γυναίκα και τρία παιδιά...

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Τωρα καταλαβα οτι οι πολωνοι πανε χειμερινο Κ2....

Τωρα καταλαβα οτι οι πολωνοι πανε χειμερινο Κ2....

Οι πολωνοι ειναι μεγαλη δυναμη κ σχολη στο χωρο της ορειβασιας... εχουν κανει απιστευτα πραγματα.

• Like 3

Οι πολωνοι ειναι μεγαλη δυναμη κ σχολη στο χωρο της ορειβασιας... εχουν κανει απιστευτα πραγματα.

Και προς επιβεβαίωση αυτού υπάρχει και το πολύ ενδιαφέρον βιβλίο "Freedom Climbers" της Bernadette McDonald. Εκ των πιο βραβευμένων βιβλίων ορειβατικής λογοτεχνίας.

Αξίζει να διαβαστεί για τα κατορθώματα ιερών τεράτων της Πολωνικής σχολής ορειβασίας που καθιέρωσε τον χειμερινό Ιμαλαϊσμό σε εποχές δύσκολες, με μέσα πενιχρά, και κίνητρα πολύ διαφορετικά από τα σημερινά. Όλα αυτά πίσω από το Σιδηρούν Παραπέτασμα.

• Like 7

Hero.jpg.0dcb39d11116b947533fbf6964bc5d28.jpg

k2_coomback_2013.jpg

dynastar_omeglass_x_xpress_2016.jpg

4865_pic1b.jpg

ειμαι φιλος με τον nardi στο fb εδω και 3 χρονια και παρακολουθουσα την προετημασια αυτου του υπεραθλητη! 5ος χειμωνας στο νανγκα παρμπατ φετος!!! δυστηχως εφυγε και αφησε πισω του εκτως απο τεραστια θλιψη, γυναικα και το 5 μηνων αγορακι του...ας ειναι ελαφρυ το χωμα....

υγ εν το μεταξι και η μητερα του tom ballard σκοτωθηκε στο κ2 οταν ηταν μηνων...

Edited by miscelano
  • Like 3

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

δεν κολησα ποτε το μικροβιο της ορειβασιας / αναρριχησης (ευτυχως?) και για αυτο δεν θα μπορεσω ποτε να καταλαβω το παθος που εχουν αυτοι ολοι για αυτο το πραγμα. Ολοι ξερουν οτι πηγαινοντας σε αυτες τις αποστολες ο κινδυνος να μην γυρισουν ειναι πολυ μεγαλος αλλα παρολα αυτα δεν μπορουν να μην πανε....και αντε αν εισαι 20 χρονων νεος ελευθερος και ωραιος...αλλα αλλοι εχουν 2 και 3 παιδια, οικογενεια κλπ κλπ

μου αρεσει τρελα η ορειβασια το καλοκαιρι στις αλπεις αλλα οχι κατι extreme οπως αυτα...ουτε καν αναρριχηση...

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Είναι βιολογικό το θέμα. Δεν έχεις (όπως κι εγώ και οι περισσότεροι) τις προδιαγραφές.

Practice makes perfect

δεν κολησα ποτε το μικροβιο της ορειβασιας / αναρριχησης (ευτυχως?) και για αυτο δεν θα μπορεσω ποτε να καταλαβω το παθος που εχουν αυτοι ολοι για αυτο το πραγμα. Ολοι ξερουν οτι πηγαινοντας σε αυτες τις αποστολες ο κινδυνος να μην γυρισουν ειναι πολυ μεγαλος αλλα παρολα αυτα δεν μπορουν να μην πανε....και αντε αν εισαι 20 χρονων νεος ελευθερος και ωραιος...αλλα αλλοι εχουν 2 και 3 παιδια, οικογενεια κλπ κλπ

μου αρεσει τρελα η ορειβασια το καλοκαιρι στις αλπεις αλλα οχι κατι extreme οπως αυτα...ουτε καν αναρριχηση...

Ειναι Παθος...... οπως και καθε χομπυ.... Δεν μπορεις χωρις αυτο θελεις τη δοση σου.

Η αδρεναλινη ειναι ""ναρκωτικο"". Οσο περισσοτερη τοσο πιο σουπερ νιωθεις.

Αυτο κυνηγαμε και γι αυτο θελουμε και κανουμε ολο και πιο δυσκολες αναβασεις.

Οσο ανεβαινει το επιπεδο σου τοσο πιο δυσκολα πραγματα πρεπει να κανεις για να την βρεις.....

Σε καθε περιπτωση το προτιμω απο το να καθομαι σε καποιο καναπε ή σε καποια καφετερια.......

Αν αφησουμε στην ακρη τις αναβασεις σε 8000μ + κορφες οπου ναι υπαρχει σημαντικος βαθμος επικινδυνοτητας, η αναρριχηση αν τηρουνται οι κανονες ασφαλειας ισως ειναι ασφαλεστερη απο το να περπατας στο δρομο....

Μια δοκιμη θα σας πεισει χεχεχεχε

Αν θελεις κανεις να ασχοληθει με ορειβασια/αναρριχηση μπορει να μου πει.

Να βάλουμε και την παράμετρο ότι όταν ζεις από αυτό πρέπει να μένεις στον αφρό, για να έχεις σπόνσορες, δημοσιεύσεις, μαθητές κλπ.

Για να μεινεις στον αφρό πρέπει να περνεις ρίσκα.

Άλλοιως ποιος θα ασχοληθεί μαζί σου. Είναι κρεατομηχανη η δημοσιότητα.

Βεβαια μπορείς πάντα να γίνεις ταμίας σε σούπερ μάρκετ. Και εκεί όμως έχεις άλλα...

Παλιά σκοτώνονταν οι πολλοί πλούσιοι, οι μποέμ και μια ελάχιστη ομάδα επαγγελματιων-ερασιτεχνων.

Όμως τώρα πια μιλάμε για μια πολυδιάστατη βιομηχανία που έχει ανάγκη τους ήρωες της και την μυθολογία τους.

Να βάλουμε και την παράμετρο ότι όταν ζεις από αυτό πρέπει να μένεις στον αφρό, για να έχεις σπόνσορες, δημοσιεύσεις, μαθητές κλπ.

Για να μεινεις στον αφρό πρέπει να περνεις ρίσκα.

Άλλοιως ποιος θα ασχοληθεί μαζί σου. Είναι κρεατομηχανη η δημοσιότητα.

Βεβαια μπορείς πάντα να γίνεις ταμίας σε σούπερ μάρκετ. Και εκεί όμως έχεις άλλα...

Παλιά σκοτώνονταν οι πολλοί πλούσιοι, οι μποέμ και μια ελάχιστη ομάδα επαγγελματιων-ερασιτεχνων.

Όμως τώρα πια μιλάμε για μια πολυδιάστατη βιομηχανία που έχει ανάγκη τους ήρωες της και την μυθολογία τους.

Μην μπερδευεις τους επαγγελματιες με τον απλο κοσμο που αγαπαει το βουνο σε ολες τις εκφανσεις του.

Υπαρχουν και ολα αυτα που λες αλλα αν δεν θελεις δεν υπαρχει λογος να μπεις στο χορό.

Για να το θεσω λιγο διαφορετικα και αληγορικα ταυτοχρονα..........

Για την αγρια κορυφη της ψυχης του ανθρωπου.....

«Να γιατί όλη μας η ζωή, παππού, ήταν ανήφορος. Ανήφορος και γκρεμός κι ερημιά. Κινήσαμε με πολλούς συναγωνιστές, με ιδέες πολλές, συνοδεία μεγάλη. Μα όσο ανηφορίζαμε κι η κορφή μετατοπίζουνταν κι αλάργαινε, συναγωνιστές κι ιδέες κι ελπίδες μας αποχαιρετούσαν, λαχάνιαζαν, δεν ήθελαν, δεν μπορούσαν ν’ ανέβουν πιο απάνω, κι απομέναμε μονάχοι με τα μάτια καρφωμένα στην Κηνούμενη Μονάδα, στην μετατοπιζόμενη κορφή. Δε μας κινούσε η αλαζονία, μήτε η απλοϊκή βεβαιότητα πως θα σταθεί μια μέρα η κορφή και θα τη φτάσουμε. Μήτε κι αν τη φτάναμε, πως θα βρούμε εκεί απάνω την ευτυχία, τη σωτηρία και τον Παράδεισο. Ανεβαίναμε, γιατί ευτυχία, σωτηρία και Παράδεισος για μας ήταν η ανάβαση».

Ν. Καζαντζακης - Αναφορα στον Γκρεκο.

Edited by kaps
  • Like 2

Ειναι Παθος...... οπως και καθε χομπυ.... Δεν μπορεις χωρις αυτο θελεις τη δοση σου.

Η αδρεναλινη ειναι ""ναρκωτικο"". Οσο περισσοτερη τοσο πιο σουπερ νιωθεις.

Αυτο κυνηγαμε και γι αυτο θελουμε και κανουμε ολο και πιο δυσκολες αναβασεις.

Οσο ανεβαινει το επιπεδο σου τοσο πιο δυσκολα πραγματα πρεπει να κανεις για να την βρεις.....

Σε καθε περιπτωση το προτιμω απο το να καθομαι σε καποιο καναπε ή σε καποια καφετερια.......

Αν αφησουμε στην ακρη τις αναβασεις σε 8000μ + κορφες οπου ναι υπαρχει σημαντικος βαθμος επικινδυνοτητας, η αναρριχηση αν τηρουνται οι κανονες ασφαλειας ισως ειναι ασφαλεστερη απο το να περπατας στο δρομο....

Μια δοκιμη θα σας πεισει χεχεχεχε

Αν θελεις κανεις να ασχοληθει με ορειβασια/αναρριχηση μπορει να μου πει.

την αναριχηση καθαρα την βρισκω ενδιαφερον...εκανα και λιγο στον στρατο και δεν το θεωρω επικυνδυνο. αλλα θελει και αυτο λεφτα και χρονο. για αυτο το αφησα...
αλλα εγω μιλαω κυριως για αυτες τις αποστολες.
Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Ναι αλλά που αρχίζει το ...expedition και που τελειώνει ο...ρομαντισμός;

Μεγάλο θέμα.

Για μένα αχώριστα.

Το μυαλό μας ψάχνει να βρει θύλακες ενός άλλου κόσμου, μυθολογικου,ιδεατού; Φαντασιακού;

Στην κορφή του βουνού είναι άλλες οι ανθρώπινες σχέσεις; Αλλάζει η...ουσία της ανθρωπινης...φύσης;

Η η έλλειψη οξυγόνου δημιουργεί...φαντασιώσεις....

Τελικά απελευθερώνομαστε από τα βαρίδια ή απλά κουβαλάμε τον...βράχο στα 8000 μέτρα;

• Like 2