Jump to content
ALCATRAZ

Χ.κ. Καλαβρύτων 2018-19

Recommended Posts

Ντίζες μπήκαν καινούργιες. Τουλάχιστον 2 εγώ είχα δει κομμένες με τροχό. Δεν λυναν τα μπουλωνια.

Μου δείξανε μια τεχνική πως μπαίνουν οι νέες στο υπάρχον θεμέλιο. Εντυπωσιακή αλλά δεν ξέρω αν αυτό εγεινε.

Δεν έχω παρακολουθήσει το τι έγινε και όπως είπα από τις παραπάνω φωτογραφίες δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για τα πάντα. Η αντικατάσταση τους δεν είναι μια απαγορευτική διαδικασία, αρκεί να γίνει με προσοχή. Εγώ όμως θα προτιμούσα να την αποφύγω λόγω μη εμπειρίας επ'αυτού.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Χωρίς να είμαι σχετικός, η βάση του πυλώνα έπρεπε να αντικατασταθεί ή όχι?

Με τις δυνάμεις που έχει δεχτεί (τεράστιες με βάση την πληροφόρηση που έχουμε) η στατικότητα που προσφέρει είναι αντίστοιχη με την κατάσταση πριν το συμβάν? Οι μηχανικοί της παρέας για δώστε τα φώτα σας.

Επίσης όπως γράφτηκε και στο FB μήπως θα έπρεπε να υπάρξει κάποια δομή που να βοηθά στην προστασία του πυλώνα (και των υπολοίπων επίφοβων) έναντι μελλοντικών χιονοστιβάδων?

Σαν μηχανικός σου λέω ότι η πρώτη κίνηση ήταν να ελεχθεί η βάση με τον ίδιο τρόπο που ένας Πολιτικός Μηχανικός ελέγχει τα σπίτια μετά από σεισμό. Μια χαρά είναι.

Αν δεν μπουν μόνιμα κανόνια και χιονοφράκτες στην πλαγιά της Στύγας ψηλά και χαμηλά όλα θα είναι μάταια. Το αίτιο πρέπει να πολεμήσεις και όχι το σύμπτωμα. Απορώ πως τολμάνε να ανοίξουν χωρίς αυτά.

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

το θεμα ειναι αν μπορει να παει ποιο γρηγορα.....αν μπορει να γινει μια αναβαθμιση σε αυτο το κομματι

Αν πάει πιο γρήγορα θα ζαλιστούμε.Άσε που κάνουμε και ωραίες συζητήσεις στο ανέβα.

• Like 2

Οπως ειχα ακουσει καποτε, 'Στο Βακχο, πες πες μπορεις να ξεκινησεις σχεση... στη Στυγα, μπορεις να ξεκινησεις σχεση και ο χρονος φτανει και να την τελειωσεις κιολας' :shysterical::shysterical::shysterical:

• Like 5

Το Photobucket τελικα τσακισε και αφησε τους ομηρους...

μη σου πω χωρίζεις και με παιδί κιόλας....

• Like 3

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Ας αρχίσουμε από τα βασικά.

Να ανοίγει στις 9 , να κλείνει στις 4.

Να ετοιμάζεται μετά από λογικό χρόνο ανάλογο με τις πραγματικές δυνατότητες του χιονοδρομικού και η πληροφορία αυτή να είναι στο μετρό του δυνατού διαθέσιμη στους πελατες.

Να γίνονται τομές και προφίλ χιονιού.

Ας αρχίσουν από εκεί γιατί τίποτα πιο εύκολο από το να ξοδεύεις τα λεφτά των άλλων για να κάνεις μια τρύπα στο νερό.

Edited by vro
  • Like 4

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

λιγωτερο απο 12 ωρες μεινανε

βαστα Ρόμελ μην κανω καμμια μαμακια και αγορασω...

σκεψου αμπτνουλ, καταστροφες, χαλασμενα ξυπνητηρια, την κοροιδια απο τον κονκανα, το μπουλινκ απο τον παπα....

ολα τα καλα......

• Like 1

Οπως ειχα ακουσει καποτε, 'Στο Βακχο, πες πες μπορεις να ξεκινησεις σχεση... στη Στυγα, μπορεις να ξεκινησεις σχεση και ο χρονος φτανει και να την τελειωσεις κιολας' :shysterical::shysterical::shysterical:

Στο νέο Βάκχο δεν προλαβαίνεις ούτε το τηλέφωνο σε χαρτάκι να γράψεις και να της το δώσεις. Στη Στύγα πότε θα έχουμε την ευκαιρία αυτή να μην προλαβαίνουμε ούτε το στυλό να βρούμε. Μεγάλωσα και βαρέθηκα τις σχέσεις.

Edited by kosaitis
  • Like 2

Τον διαγωνισμο για τα ρατρακ και ολα τα υπολοιπα οχηματα τον κερδισε ο νουλικας.

Εδωσε και 39 χιλιαρικα εκπτωση μαζι με το φπα. Στα 1,200.000....

Δεν υπηρξε αλλη προσφορα.

Αλλη μια φορα τα ρατρακ των καλαβρυτων τα πληρωνει η κυρα κατινα απο την δραπετσωνα σε διαγωνισμο αυγουστου με εναν μονο προμηθευτη να καταθετει προσφορα.

Μετα αναρωτιωμαστε γιατι μας εχει στην μπουκα η κοινωνια....

Edited by vro
  • Like 1

Πόσοι και ποιοί ακριβώς είναι στην Ελλάδα οι υπεργολάβοι που έχουν την τεχνογνωσία και τον εξοπλισμό γι' αυτούς τους διαγωνισμούς; Οι διαγωνισμοί είναι ανοιχτοί και στην υπόλοιπη ΕΕ; (όταν λέμε ανοιχτοί, εννοούμε πραγματικά, όχι με τρικλοποδιές μέσω ειδικών προϋποθέσεων),

• Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Καλό απόγευμα, καλό χειμώνα, με υγεία κλπ..Θα ήθελα να ξαναθέσω το ζήτημα των κουπονιών για όσους από μας δεν έχουν το χρόνο και το χρήμα να πάρουν ετήσια. Ο κος Σπυρόπουλος πέρισυ μου είπε τα επιχειρήματά του στο πάνω "πιάτο". Ας σκεφτεί κι ίδιος κι οι διοικούντες εκεί κατά πόσο ισχύουν και φέτος. Γιατί έχω βαρεθεί στο σκι, στο τέννις και σε ό,τι ασχολούμαι να υπερισχύουν οι έχοντες...πλην όμως ατάλαντοι ή, στην καλύτερη, κολλημένοι.. Ευχαριστώ.

Πόσοι και ποιοί ακριβώς είναι στην Ελλάδα οι υπεργολάβοι που έχουν την τεχνογνωσία και τον εξοπλισμό γι' αυτούς τους διαγωνισμούς; Οι διαγωνισμοί είναι ανοιχτοί και στην υπόλοιπη ΕΕ; (όταν λέμε ανοιχτοί, εννοούμε πραγματικά, όχι με τρικλοποδιές μέσω ειδικών προϋποθέσεων),

Ειναι ανοιχτοι σε ολη την ΕΕ και εδω ειναι η ευκαιρεια να πεσουν οι τιμες.

Αλλα οταν βγαζεις ενα περιεργο χαρμανι πραγματων που θες να παρεις τον ιουνη, με ρατρακ, καρεκλες για αμεα, πριζες για ηλεκτρικα αμαξια κλπ κλπ, τον ιουλη διορθωνεις την τιμη γιατι ξεχασες τον φπα και δεκαπενταυγουστο ανοιγεις το συστημα για τις προσφορες ε μην απορεις οτι μονο ενας εμφανιστηκε.....

Οχι πες μου εσυ αν μεσα στον ιουλη που θυμηθηκανε το φπα και 16 αυγουστου που ανοιξανε την πυλη μεχρι 18 σεπτεμβρη που την κλεισανε θα ερθει κανεις απο το εξωτερικο για αυτη την περιεργη προμηθεια.

προμήθεια ενός διαστρωτικού 500Hp με βίντσι, ενός διαστρωτικού 400Hp, τριών

ερπυστριοφόρων για ΑΜΕΑ, τεσσάρων φρεζών εκχιονισμού, δύο μηχανάκια χιονιού (snowmobil) με φορείο

τραυματία και διάσωσης, ενός ημιφορτηγού 4χ4 και δύο σταθμών φόρτισης ηλεκτρικών αυτοκινήτων

Edited by vro

Οχι πες μου εσυ...

Ως γνωστόν, μου αρέσει να θέτω τυχαία ερωτήματα για να προκύπτουν τυχαίες απαντήσεις. :shuriken:

• Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Ως γνωστόν, μου αρέσει να θέτω τυχαία ερωτήματα για να προκύπτουν τυχαίες απαντήσεις. :shuriken:

Πάντα τέτοιος ήσουνα. Ανώμαλος σαν το τερέν που σου αρέσει...

Χαχαχαχχα

• Like 4

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

post-911-0-97913000-1570621959_thumb.jpg

Του πρώτου διαγωνισμού που είχαν ξεχάσει το ΦΠΑ.

Αυτουνου η πύλη άνοιγε μέσα Ιούλη και έκλεινε 18 Αυγούστου.

Στον δεύτερο έχω την εντύπωση ότι βάλανε πιο πολλά ερπιστριοφορα για ΑΜΕΑ. Τα οποία δεν έχω ιδέα τι τύπου είναι, υπάρχουν διάφορα

.

Για αρχή θα πρέπει να φτιάξουν ράμπα από το επίπεδο του πάρκινγκ στο επίπεδο του τριπλου. Εκτός και αν περιμένουν ένα πούλμαν με 50 ανθρώπους με σχετικό κινητικό πρόβλημα να πρέπει να τους πάνε έναν έναν με τα οχήματα.... Δεν νομίζω ένας άνθρωπος με αμαξίδιο που μπορεί να αυτό εξυπηρετηθεί να αισθάνεται ωραία κατά αυτόν τον τρόπο.

Edited by vro
  • Like 1

Φέτος το κίτρινο είναι της μόδας

post-911-0-40655700-1571159938_thumb.jpg

Αν δεν κάνω λάθος, το κίτρινο είναι περισσότερο ορατό στην ομίχλη (όταν είναι και πιο δύσκολο να καταλάβεις που τελειώνει ο δρομος).

Μια χαρά τους βλέπω. Το ότι όλοι οι δρόμοι θα έπρεπε να είναι έτσι -και είναι έτσι εδώ και δεκαετίες στις πολιτισμένες χώρες- είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...

• Like 6

Νίφει!

...

Αν δεν κάνω λάθος, το κίτρινο είναι περισσότερο ορατό στην ομίχλη

(όταν είναι και πιο δύσκολο να καταλάβεις που τελειώνει ο δρομος).

...

Όποιος έχει βιώσει οδήγηση σε ομίχλη που τον ανάγκασε να κατέβει από το αυτοκίνητο

για να δει το πως πάει ο δρόμος στα επόμενα μέτρα,

καταλαβαίνει την ανεκτίμητη αξία των διαγραμμίσεων.

Εφιάλτης...

:phew:

Και να έχεις και κάτι άλλους με προβολείς...

να φωτίζουν το απόλυτο λευκό και να στραβώνουν

ότι λίγο μπορούσε να διαβασει το μάτι...

:startle:

Ανέβηκε και η προσφορά για την ετήσια οικογενειακή κάρτα

XKK-Banner-Etisia-Oikogenoiaki-Prosforas

Οι προσφορές του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων συνεχίζονται,

με την ετήσια οικογενειακή κάρτα, χειμερινής περιόδου 2019-2020.

Μόνο με 390€ και ανεξαρτήτως αριθμού μελών της οικογένειας!

Επειδή και η οικογένεια θέλει το χιονοδρομικό της, μπείτε στο kalavritaski.gr,

συμπληρώστε τα στοιχεία σας και οι κάρτες θα σας αποσταλούν, στο χώρο σας,

χωρίς επιπλέον επιβάρυνση!

Μπορείτε επιπλέον, να αγοράσετε την προσφορά, με την πιστωτική σας κάρτα,

μέχρι τρεις ισόποσες δόσεις, με 130€ το μήνα!

Οι κάρτες είναι μόνο για προσωπική και όχι για επαγγελματική χρήση,

σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας του Χιονοδρομικού Κέντρου (www.kalavrita-ski.gr/oroi-xrisis-xkk).

Η προσφορά ισχύει, μόνο για αγορές μέσα από το site http://www.kalavrita-ski.gr

και μέχρι τις 3 Νοεμβρίου 2019.

Το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων, είναι ο οικονομικότερος, ασφαλέστερος

και κοντινότερός σας προορισμός! Με μόνο 390€, μπορείτε να χαρίσετε σε εσάς και την οικογένειά σας, αμέτρητες χαρές διασκέδασης και αναψυχής!

Edited by ALCATRAZ
  • Like 6

Το σύνδρομο της γκρίνιας.

Εγώ έβαλα την καινούργια διαγραμιση στην Πούντα Καλαβρύτων αφού μας τα πρηξανε στην Αράχωβα ενώ κανείς στα Καλάβρυτα δεν αισθάνθηκε την ανάγκη να το διαφημησει.

Αν και η διαδρομή Πούντα Καλάβρυτα το μικρότερο πρόβλημα της είναι η διαγραμιση.

Πάντως ομίχλη ο συγκεκριμένος δρόμος πιάνει στο κατέβασμα προς βουραικό από το μέγα σπήλαιο και μέχρι Καλάβρυτα. Εγώ τότε ανοίγω σαμπάνιες γιατί ξέρω ότι στο αυγό έχει λιακάδα.

• Like 1

Πολλές φορες κατσικωνεται ομίχλη εκεί και το χιονοδρομικό είναι πάνω από τα σύννεφα.

Έχει τύχει να έχει ομίχλη το κάτω σαλέ και να είναι καθαρό από την μέση της Δάφνης και πάνω. Εμείς λιώναμε στο σκι με απίστευτη θέα, και ο Skimad που δεν το ήξερε έπαιζε πασιέντζες με τις ζαμπονοτυρόπιτες περιμένοντας να καθαρίσει ο καιρός...

• Like 6

Νίφει!

Πηρατε ετησια η ακομα?

• Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Χαχαχα όλοι Παρνασσό

..

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...