Jump to content
Kristallis

Άγορα Πέδιλου Και Μπότας

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!Ηρθε η ωρα να παρω και εγω τον δικο μου εξοπλισμο.Το επιπεδο μου νομιζω ειναι στο 5-6 κατεβαινω δυσκολες κοκκινες και ευκολες μαυρες σχετικα ανετα.Σκι κανω πιο πολυ εντος αλλα και λιγο εκτος για αυτο θελω ενα πεδιλο που μπορει να βγαινει και εκτος.Μποτες τι flex να κοιταξω?Το υψος μου ειναι 173cm το βαρος μου 70 κιλά και ειμαι γυμνασμενος με αρκετα δυνατο σωμα.

Πεδιλα εχω δει τα :

K2 iKonic 80 + M3 11 TCx Light Quikclik 17/18

Ειναι καλα για αυτο που ψαχνω?

Εχετε να προτεινεται κατι αλλο?

Υ.Γ Τις μποτες και τα πεδιλα που θα παρω εχω σκοπο να τα κρατησω για αρκετα χρονια κυριως τις μποτες οποτε θελω κατι που να μην χρειαστει να τα αλλαξω σε 2 χρονια.

Edited by Kristallis

Καλησπερα σε ολους!Ηρθε η ωρα να παρω και εγω τον δικο μου εξοπλισμο.Το επιπεδο μου νομιζω ειναι στο 5-6 κατεβαινω δυσκολες κοκκινες και ευκολες μαυρες σχετικα ανετα.Σκι κανω πιο πολυ εντος αλλα και λιγο εκτος για αυτο θελω ενα πεδιλο που μπορει να βγαινει και εκτος.Μποτες τι flex να κοιταξω?Το υψος μου ειναι 173cm το βαρος μου 70 κιλά και ειμαι γυμνασμενος με αρκετα δυνατο σωμα.

Πεδιλα εχω δει τα :

K2 iKonic 80 + M3 11 TCx Light Quikclik 17/18

Ειναι καλα για αυτο που ψαχνω?

Εχετε να προτεινεται κατι αλλο?

Υ.Γ Τις μποτες και τα πεδιλα που θα παρω εχω σκοπο να τα κρατησω για αρκετα χρονια κυριως τις μποτες οποτε θελω κατι που να μην χρειαστει να τα αλλαξω σε 2 χρονια.

Καλωσήρθες.

Πρωταρχική σημασία είναι να βρεις τις σωστές μπότες. Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=20950 που πολύ πρόσφατα συζητήθηκε το θέμα αγορά σκι-μπότες.

Το διάβασα το topic που μου ειπες,δηλαδή προτεινεις να μην ψάχνω για μπότες με κάποιο συγκεκριμένο flex απλά να επιλέξω αυτή που μου κάθεται καλύτερα ανεξάρτητου flex?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι δυστυχώς δεν εχω

Γενικά για κάτι καλό και ποιοτικό που θα το κρατήσεις flex περίπου 100- 120

Ωραία θα ψάχνω δηλαδή μπότες με αυτά τα flex.Τα πέδιλα που έβαλα πως τα βλέπεται;;

Πρόσεξε μήν τις πάρεις μεγάλες

Το διάβασα το topic που μου ειπες,δηλαδή προτεινεις να μην ψάχνω για μπότες με κάποιο συγκεκριμένο flex απλά να επιλέξω αυτή που μου κάθεται καλύτερα ανεξάρτητου flex?

Αυτό εννοείται.

• Like 1

Η γνώμη μου γενικά είναι πρώτα μπότα την καλύτερη δυνατή που μπορείς να πάρεις ανεξάρτητου κόστος ( δεν κάνουμε οικονομία στη μπότα ) δεν ξέρω τα χρήματα που θες να ξοδέψεις αλλά η καλή μπότα είναι το 80% του σκι , αν έχεις άνεση πάρε και ένα καλό σκι (όχι αυτό που αναφέρεις )αλλιώς πάρε ότι νάνε ,τα σκι είναι αναλώσιμα

Γύρω στα 300 ευρώ για το καθένα σκέφτομαι να δώσω αλλά αν χρειάζεται να δώσω και παραπάνω για να πάρω κάτι σωστό θα τα δωσω

Redmi Note 5 Tapatalk

Edited by Kristallis

Γύρω στα 300 ευρώ για το καθένα σκέφτομαι να δώσω αλλά αν χρειάζεται να δώσω και παραπάνω για να πάρω κάτι σωστό θα τα δωσω

Redmi Note 5 Tapatalk

Σε γενικες γραμμες, για μπότες καλα ειναι. Ισως σου περισσέψουν λιγα αν μιλάμε για προηγούμενης χρονιάς, με έκπτωση, ίσως χρειαστεί να τσονταρεις λιγα αν μιλαμε για της επομενης πλεον χρονιάς.

Για σκι πρεπει να ανεβεις αν θελεις ενα αντίστοιχα καλο all mountain η θα πρέπει να σταθείς πολυ τυχερός. Προσοχή μην παρασυρθείς απο προσφορα και σου πέσει κοντο.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 2

Δεν έχω θέμα αν είναι φετινα ή προηγούμενης χρονιάς αρκεί να είναι καλά,έχεις να προτείνεις κάποια πέδιλα??

Α και κάτι ακόμη πέδιλο σε τι ύψος να ψάξω?? Το ύψος μου είναι 1.73

Edited by Kristallis

Επειδή το έχω κέφι, θα το ψάξω αύριο και θα σου στείλω και για μπότα και για σκι . Μπότα με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω πως ειναι το πόδι σου για το σκι ειναι εύκολα τα πράγματα . Στο οικονομικό νωμιζω μπότα από 250 μέχρι 350 με την έκπτωση και σκι 400 με 600 , (τωρα παίζει τη εκπτώσεις θα βρεις κλπ )

• Like 3

Σας ευχαριστώ πολύ πραγματικά για το χρόνο σας.

Τα fischer που μου πρότεινε ο φίλος pant τα βρήκα σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν ξέρω αν πρόκειται για αξιόπιστο site https://www.the-house.com/8966fipm80t18zz-fischer-skis.html

Μποτες έχω βρει τις salomon x max sport.Ειναι καλή μπότα;;

Δεν έχω θέμα αν είναι φετινα ή προηγούμενης χρονιάς αρκεί να είναι καλά,έχεις να προτείνεις κάποια πέδιλα??

Α και κάτι ακόμη πέδιλο σε τι ύψος να ψάξω?? Το ύψος μου είναι 1.73

Αν ημουν στη θέση σου θα εκανα στον εαυτο μου τις εξης ερωτησεις:

1) ποιο ειναι το επιπεδο μου πραγματικα (συνηθως ειμαστε λιγο επιεικείς)

2) σκοπευω να επενδύσω σε μαθηματα, να θυσιαζω καποιες ωρες ανα μερα σκι κλπ προκειμενου να βελτιωθω?

3) ποιες οι απαιτησεις μου στο εκτος? Που πολυ παω και σε τι χιόνια.

Μετα απο ολα αυτα, θα ρωτουσα τον mammut!

Edited by GiGi
  • Like 1

Και μην ξεχάσεις... ότι θέλεις να αγοράσεις παρακαλώ ποστάρησέ το πριν το αγοράσεις. Φιλικά πάντα

• Like 2

Και μην ξεχάσεις... ότι θέλεις να αγοράσεις παρακαλώ ποστάρησέ το πριν το αγοράσεις. Φιλικά πάντα

Εννοείται αυτό φίλε μου για αυτό ρωτάω κιόλας εδώ πέρα για το κάθε τι.

ski 1) BLIZZARD QUATTRO 8.0 TI σε 168 ύψος

https://www.blizzardsports.com/products/blizzquattro-80titpx12-demo/

2)Pro Mt 80 Ti σε 173 ύψος

https://www.fischersports.com/pro-mt-80-ti-148?number=A13618&c=163

3)dynastar legend x84 σε 170 ύψος

http://www.dynastar.com/en-gr/product/legend-x84-konect

μπότες lange rx 120 ή την 110 και σε tecnica mach1 110 ή 120

• Like 5

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια

Α και κάτι ακόμη, μπατόνς σε τι ύψος να πάρω;; Και επίσης ρούχα με 20.000 διαπνοή και αδιάβροχο ποίηση είναι καλα;

Α και κάτι ακόμη, μπατόνς σε τι ύψος να πάρω;; Και επίσης ρούχα με 20.000 διαπνοή και αδιάβροχο ποίηση είναι καλα;

Δες το ποστ του mammut με προσοχή. Σου έχει για κάθε σκι τη διάσταση που πρέπει να πάρεις σύμφωνα βέβαια με αυτά που του έχεις περιγράψει. Περίπου 170

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Τα 20.000 ειναι τουμπανο. Θα προτιμούσα να εχω ομως πιο βαρυ κ πιο ελαφρύ (για πιο ζεστες ημερες) μπουφαν κ ας ηταν κ χαμηλότερα. Το ιδιο κ παντελονι.

Μπατον. Πηγαινε σε ενα καταστημα κ ζητα. Ο τροπος να δεις τι υψος θελεις ειναι : παιρνεις ενα που πιστεύεις οτι ειναι στο κατάλληλο (1,15?) το γυρνας αναποδα, να ακουμπησει η λαβη του κατω και το πιανεις κατω απο το πιατακι. Εκει οι αγκωνες πρεπει να σχηματίσουν ορθεια γωνια.

Φιλε γυναικα εχεις η θα μας ρωτήσεις και γι'αυτην?(Σε πειραζω)

• Like 3

Δες το ποστ του mammut με προσοχή. Σου έχει για κάθε σκι τη διάσταση που πρέπει να πάρεις σύμφωνα βέβαια με αυτά που του έχεις περιγράψει. Περίπου 170

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι το διάβασα το ποστ και μάλλον θα πάρω τα fischer pro mt 80 ti.

• Like 1