Jump to content
ChrisFromGreece

Club Med ski Resorts

Recommended Posts

Πιστευ οτι ειναι η πιο ολκληρωμενη προταση γαι σκι η snowboard στα πιο ωραια resort των Αλπεων.Σε συγκριση με το να πας να νοικιασεις σαλε μονο για διαμονη και καποιο πρωινο χωρις τα υπολοιπα (εξοπλισμο,δασκαλο,πασο φαγητο) σου ερχεται πιο ακριβα στην Ευρωπη.

Βρισκεις νεους φιλους απο ολα τα μερη του κοσμου και ολες τις ηλικιες (μπορεις να διαλεξεις ξενοδοχειο που δεν εχει παιδακια αν εχεις καποιο θεμα),το βραδυ γινονται διαφορα event και παιχνιδια στο ξενοδοχειο, εχει την πλακα του.

Το μεσημερι πριν πας για φαγητο γυριζοντας απο το σκι σου προσφερουν ζεστο κρασι η σοκολατα γαι να ζεσταθεις.

Μια φορα θυμαμαι στην Ιταλια σε καποιο resort  καναμε βολτα το βραδυ με την παρεα στα μαγαζια  και το θεμομετρο εδειχνε  θερμοκρασια -35 βαθμους....!!!!...ηταν η πιο χαμηλη θερμοκρασια που ειχα βιωση στην ζωη μου..!!!

Δεν εχω παει Βουλγαρια για σκι αλλα καποιοι φιλοι που πηγαν οδικως δεν μεινανε ευχαριστημενοι.

Εχω πολυ καιρο να παω για σκι εξω αλλα αν μου δινοταν η ευκαιρια να ξαναπαω μονο το Club Med θα επελεγα που ειναι ολοκληρωμενο 7ημερο προγραμμα χωρις να σου κοστιζει ακριβα σε σχεση με τo να πας στα ιδια resort που καποια θεωρουνται και ακριβα οσο αφορα την διαμονη.

Και τι πιο οργανομενο απο το να  βγαινεις απο το ski room με τα πεδιλα  χωρις να  παιρνεις λεωφορεο η καποιο αλλο μεσο οπως συμβαινει σε Αυστρια η Ελβετια. Η Γαλλια σε αυτο τον τομεα για μενα ειναι η καλυτερη επιλογη.

Κατευθειαν απο το ξενοδοχειο στα λιφτ και με το πασο μπορεις να παρεις οποιοδηποτε λιφτ χωρις περιορισμους στις πιστες.

Εχει καποιος αναλογη εμπειρια με το Club Med ?

Δεν έχω πάει σε Club Med αλλά πέρσι όσο το έψαξα, έβγαινε αρκετά πιο ακριβα από τη λύση που βρήκαμε. 

Flaine-Grand Massif - Χιονοδρομία Στο Εξωτερικό - Snowclub.gr forum

Aν δεν κάνω λάθος κάτω από 7.000 (3 ενήλικες οι 2 σκιερ, δυο βρέφη) δεν μας έβγαινε πόρτα πόρτα. Με αρκετό ψάξιμο δεν πήγε πάνω από 4.000 στο flaine συνολο.

Φυσικά τα πλεονεκτήματα είναι όπως τα λες.

Καλώς ήρθες 

Υ.Γ. Πιο κατάλληλο νομίζω είναι το χιονοδρομία στο εξωτερικό να φιλοξενήσει το thread

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ήταν η πρώτη μου εκδρομή για σκι στο εξωτερικό το μακρινό πλέον 1996, όταν πήγα στο Club Med του Val d' Isere, όπου δούλευε ο αδερφός μου. Το concept του Club Med είναι αυτό που περιγράφει ο ChrisFromGreece με τις πολλές δραστηριότητες και τη δυνατότητα γνωριμιών και σχηματισμού μεγάλης παρέας. Απλά το κάθε club προσαρμόζει το concept αυτό ανάλογα αν βρίσκεται σε ορεινό ή παραθαλάσσιο προορισμό, χειμώνα ή καλοκαίρι.
Είναι αλήθεια ότι οι τιμές του δείχνουν κομματάκι αλμυρές, αλλά αξίζει το κάθε ευρώ που δίνεις.
Πράγματι ο δάσκαλος σκι-οδηγός βουνού περιλαμβάνεται στην τιμή του πακέτου. Από την πρώτη μέρα τοποθετείσαι σε group ανάλογης δυναμικότητας και ηλικίας και ο δάσκαλος φροντίζει να σε ανεβάσει επίπεδο, αλλά και να γνωρίσεις όλο το βουνό παράλληλα. Σε παρακολουθεί και σε οδηγεί όλη μέρα, κάθε μέρα.
Αν θυμάμαι καλά στο πακέτο περιλαμβάνεται και το ski pass, για το οποίο φροντίζει το ξενοδοχείο.  
Ανάλογο με Club Med ήταν το Hotel Club MMV Les Bergers που μείναμε αρκετοί στην εκδρομή στο Alpes d' Huez. Θυμάστε το μπουφέ που είχαμε στη διάθεσή μας κάθε μέρα ;  ?

• Like 4

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Καλως σας βρηκα παιδια..

Το εβαλα ξεχωριστα το  topic αυτο απο την χιονοδρομια στο εξωτερκο γιατι πιστευω οτι ειναι ειδος ξεχωριστο αφου δεν αναφερεται αποκλειστικα και μονο στην χιονοδρομια αλλα ειναι ενα ειδος χειμερινου τουρισμου που περιλαμβανει κι αλλες δραστηριοτητες οπως διασκεδαση, spa σε θερμενομενες πισινες και μπορει καποιος να παει σε Club Med χωρις υποχρεωτικα να κανει και σκι. Εχω αναφερει σε καποιο post μου οτι εχω να παω για σκι σε Club Med απο το 2000, εποχες προ κρισης για την Ελλαδα . Αυτο και μονο ειναι ενα ζητημα για καποιον που εχει και οικογενεια να  βρισκει "αλμυρες" τις τιμες στην εποχη της κρισης.

Θυμαμαι παντως οτι οσες φορες ειχα παει αυτα τα 10 χρονια ειχα συναντησει πολυ λιγους Ελληνες σε σχεση με τις αλλες εθνικοτητες. Το μεγαλυτερο ποσοστο ηταν Αγγλοι που γι αυτους με καποια charter πτηση τους κοστιζε πολυ λιγοτερο απο οτι εμας τους ελληνες, υπηρχαν αρκετοι Εβραιοι,Ελβετοι και φυσικα Γαλλοι. Προτιμουσαμε σαν παρεα την Γαλλια περισσοτερο για σκι απο τα υπολοιπα κρατη γιατι τα resort τους ηταν κτισμενα πανω στο χινοδρομικο κεντρο κι ετσι δεν χρειαζοσουν επιπλεον κοστος μεταφορας για να πας στα λιφτ  Επεισης ειχαν τα καλυτερα φαγητα και κρασια απο τους αλλους. Ειχαν πολυ ωραιες ταβερνες που πηγαιναμε για φαγητο αν θελαμε να μην φαμε στο ξενοδοχειο.

Δεν θυμαμαι πιο resort  ηταν αυτο που μας κατεβασε το βαν του Club Med στο παρκινγκ του χωριου γιατι η προσβαση απαγορευοτανε μεσα στο χωριο με το αμαξι και ηρθε ελκυθρο με αλογο να μας παει στο ξενοδοχειο. Ηταν Χριστουγεννα θυμαμαι και ηταν κατι που δεν το ειχα ξαναζησει. Δεν ειναι και η φτηνοτερη  λυση για καποιον που δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα αλλα σαν ολοκληρωμενο πακετο χειμερινου τουρισμου το βρισκω οτι αξιζει το καθε ευρω που δινεις.Αλλοστε εκανα κι εγω την αποταμιευση  μου απο το καλοκαιρι. Μου αρεσει πιο πολυ το βουνο σαν ειδος τουρισμου παρα η θαλασσα γιατι την βαρεθηκα αφου και εξοχικο σε παραθαλασσιο μερος ειχαμε και βαρκα για ψαρεμα  αλλα και σαν Π Φαληριωτης την εβλεπα καθε μερα..:)

Και τωρα που εφυγα απο την Αθηνα εδω και 2 χρονια και μενω μονιμα πια στην Ερετρια παλι θαλασσα βλεπω απο την βεραντα μου..:)

Μου εχει λειψει το σκι και θα ηθελα να πεταγομαι με το αμαξι μεχρι τον Παρνασσο ετσι για την ημερα. Αλλοστε απο Χαλκιδα ειναι πιο κοντα. Ειχα βρει και σπιτι στο Πολυδροσο να μετακομοισω ακομα πιο κοντα αλλα ηταν η αποσταση απο την Αθηνα μεγαλη και δεν με συνεφερε.

.

• Like 1

Μάλλον για το Avoriaz μιλάς 

Ναι μπραβο Gatz το Avoriaz ηταν. Τι γραφικο χωριουδακι,. ενα απο τα καλυτερα ski resort που ειχα παει.

Ετσι ειναι ο καθενας στο ειδος του.

Εμεις για τα νησια μας και οχι μονο το καλοκαιρι και οι Γαλλοι στο σκι το χειμωνα.

Παρολο που και οι Γαλλοι εχουν ωραια μερη για καλοκαιρινες διακοπες.

10 hours ago, ChrisFromGreece said:

Ναι μπραβο Gatz το Avoriaz ηταν. Τι γραφικο χωριουδακι,. ενα απο τα καλυτερα ski resort που ειχα παει.

Ετσι ειναι ο καθενας στο ειδος του.

Εμεις για τα νησια μας και οχι μονο το καλοκαιρι και οι Γαλλοι στο σκι το χειμωνα.

Παρολο που και οι Γαλλοι εχουν ωραια μερη για καλοκαιρινες διακοπες.

Να δεις εμείς τι ωραία μέρη έχουμε για χειμερινές διακοπές με σκι, αλλά όπως είπες καθένας στο είδος του!!! ???

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου απλα τοσα χρονια  δεν τα αξιοποιησανε οπως επρεπε

Εχω παει 2 φορες Παρνασσο για σκι και μια στα Καλαβρυτα βολτα με παρεα να δω πως ειναι το ΧΚ.

Τα ΧΚ στην Β. Ελλαδα δεν τα επισκεφτηκα ποτε γιατι ηταν μακρυα για μενα που εμενα Αθηνα για την ημερα. Θα επρεπε να βρω παρεα αναλογη για να παω ειδικα για σκι και δεν εβρισκα για ενα ΣΚ

Ειμαι 56 χρονων κι  εχω παει σε πολλα μερη Ελλαδα, Ευρωπη, Αμερικη,Ασια Απω Ανατολη κ.α

Ασχοληθηκα σχετικα αργα με το σκι (στα 37)λογω καποιας παρεας που ηταν σχετικοι  μετο σπορ.

Το 2000 σταματησαμε γιατι η παρεα αυτη αρχισε να διαλυεται σιγα σιγα  κι ετσι δεν ασχοληθηκα απο τοτε τοσο πολυ..

Ειμαι ατομο που μου αρεσουν τα ταξιδια στο εξωτερικο κι ετσι ηταν μια ευκαιρια τοτε για μενα να ζησω κι αυτο το κομματι του χειμερινου τουρισμου κανοντας κι αυτο που ηθελα τοτε που ημουν πιο νεος....!!!

Δεν ειμαι φανατικος οπαδος του σκι αλλα ηταν για μενα μια εμπειρια πολυ ωραια....!!!

Τωρα απλα ζω εκτος Ν.Αττικης με τα σκυλια μου κι αν θα  ξανακανα σκι θα το εκανα για το κεφι μου και μονο και για να μην ξεχασω αυτα που εμαθα στα 10 χρονια που ασχοληθηκα, χαλαρα πια αφου σταματησα να δουλευω κι εχω αρκετο ελευθερο χρονο να κανω αυτα που θελω....?

Edited by ChrisFromGreece
  • Like 1

On 2/4/2021 at 9:05 PM, MAC said:

Ήταν η πρώτη μου εκδρομή για σκι στο εξωτερικό το μακρινό πλέον 1996, όταν πήγα στο Club Med του Val d' Isere, όπου δούλευε ο αδερφός μου. Το concept του Club Med είναι αυτό που περιγράφει ο ChrisFromGreece με τις πολλές δραστηριότητες και τη δυνατότητα γνωριμιών και σχηματισμού μεγάλης παρέας. Απλά το κάθε club προσαρμόζει το concept αυτό ανάλογα αν βρίσκεται σε ορεινό ή παραθαλάσσιο προορισμό, χειμώνα ή καλοκαίρι.
Είναι αλήθεια ότι οι τιμές του δείχνουν κομματάκι αλμυρές, αλλά αξίζει το κάθε ευρώ που δίνεις.
Πράγματι ο δάσκαλος σκι-οδηγός βουνού περιλαμβάνεται στην τιμή του πακέτου. Από την πρώτη μέρα τοποθετείσαι σε group ανάλογης δυναμικότητας και ηλικίας και ο δάσκαλος φροντίζει να σε ανεβάσει επίπεδο, αλλά και να γνωρίσεις όλο το βουνό παράλληλα. Σε παρακολουθεί και σε οδηγεί όλη μέρα, κάθε μέρα.
Αν θυμάμαι καλά στο πακέτο περιλαμβάνεται και το ski pass, για το οποίο φροντίζει το ξενοδοχείο.  
Ανάλογο με Club Med ήταν το Hotel Club MMV Les Bergers που μείναμε αρκετοί στην εκδρομή στο Alpes d' Huez. Θυμάστε το μπουφέ που είχαμε στη διάθεσή μας κάθε μέρα ;  ?

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο . Κατά την άποψή μου, το  Club Med είναι μια πολύ καλή επιλογή για κάποιον που είναι στα πρώτα στάδια εξόρμησης προς χιονοδρομικά του εξωτερικού. Είναι όλα οργανωμένα , περιλαμβάνονται τα πάντα, είναι πολύ καλή λύση για παρέες ή οικογένειες που όλοι είναι σε  διαφορετικό επίπεδο (ή και για κάποιους που δεν κάνουν καθόλου).

Όταν όμως, μετά από μια-δύο φορές ξεψαρώσεις, νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις το δικό σου πακέτο και να σου βγει πολύ πιο φθηνά.

Αυτό που μου άρεσε είναι ότι στα γκρουπ των μαθημάτων, ήσουν με άτομα  που τους έβλεπες μετά και στο ξενοδοχείο και μπορούσες να πεις και μια κουβέντα παραπάνω. Σε αντίθετη περίπτωση, αν κανονίσεις μάθημα μόνος σου, μπορεί κάθε μέρα να βλέπεις και διαφορετικούς.

Το club Med στο Chamonix (πλέον δεν λειτουργεί ως Club Med) ήταν φανταστικό, με φοβερό φαγητό. Στο Saint Moritz επίσης είναι σε πολύ καλό σημeίο (το λες και ski-in)

Στα συν βάζω το γεγονός ότι όλοι (ανεξαρτήτως επιπέδου) θα πάνε σε όλα τα χιονοδρομικά της περιοχής, ενώ κάθε μεσημέρι θα βρεθούν όλοι μαζί για γεύμα στις πίστες.

• Like 1

On 2/8/2021 at 6:07 PM, talarian said:

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο . Κατά την άποψή μου, το  Club Med είναι μια πολύ καλή επιλογή για κάποιον που είναι στα πρώτα στάδια εξόρμησης προς χιονοδρομικά του εξωτερικού. Είναι όλα οργανωμένα , περιλαμβάνονται τα πάντα, είναι πολύ καλή λύση για παρέες ή οικογένειες που όλοι είναι σε  διαφορετικό επίπεδο (ή και για κάποιους που δεν κάνουν καθόλου).

Όταν όμως, μετά από μια-δύο φορές ξεψαρώσεις, νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις το δικό σου πακέτο και να σου βγει πολύ πιο φθηνά.

Αυτό που μου άρεσε είναι ότι στα γκρουπ των μαθημάτων, ήσουν με άτομα  που τους έβλεπες μετά και στο ξενοδοχείο και μπορούσες να πεις και μια κουβέντα παραπάνω. Σε αντίθετη περίπτωση, αν κανονίσεις μάθημα μόνος σου, μπορεί κάθε μέρα να βλέπεις και διαφορετικούς.

Το club Med στο Chamonix (πλέον δεν λειτουργεί ως Club Med) ήταν φανταστικό, με φοβερό φαγητό. Στο Saint Moritz επίσης είναι σε πολύ καλό σημeίο (το λες και ski-in)

Στα συν βάζω το γεγονός ότι όλοι (ανεξαρτήτως επιπέδου) θα πάνε σε όλα τα χιονοδρομικά της περιοχής, ενώ κάθε μεσημέρι θα βρεθούν όλοι μαζί για γεύμα στις πίστες.

Θελω να ξεκαθαρισω κατι το οποιο το εχω αναφερει στην δημιοργια του του topic που εκανα,

Κανονας 1ος Δεν παω ποτε  μονος για σκι οπουδηποτε γιατι σε περιπτωση ατυχηματος θελω να εχω διπλα μου καποιον δικο μου ανθρωπο να νιωθω πιο ασφαλης.

Κανονας 2ος Χωρις δικη μου παρεα το σκι για μενα δεν μ' αρεσει. Θεωρω οτι ειναι πολυ διαφορετικο να κανεις μια πιστα με παρεα γιατι μπορεις να μοιραζεσαι την ευχαριστηση σου με καποιο δικο σου ατομο.

Οσο αφορα την επιλογη στο εξωτερικο για σκι σιγουρα ειναι πολλες, απλα δεν επικεντρωνομαστε σαν παρεα μονο στο σκι. Μας ενδιαφερει και η δυνατοτητα να γνωρισουμε την περιοχη με καποιον δασκαλο-οδηγο που γνωριζει παρα πολυ καλα τα βουνα αυτα.

Σε αυτο το κομματι επειδη το ειχαμε ψαξει μονο το Club Med μας συνεφερε οικονομικα απο το να "νοικιασουμε" καποιον τοπικο δασκαλο-οδηγο για τις 6 μερες διαμονης.

Επειτα το πασο ηταν μια αλλη πλευρα οικονομιας διοτι σου εδινε πασο για πολυ μεγαλυτερη περιοχη σκι απο το να πηγαιναμε μεμονομενα σε καποιο σαλε λογω της συμβασης που ειχε με τα λιφτ το Club Med.

Ολα αυτα και καποια αλλα οπως ο εξοπλισμος του σκι το φαγητο που ειχαμε στο Club με τους μπουφεδες που ειχαν ολα τα καλουδια της περιοχης δεν θα μπορουσαμε να τα ειχαμε εκτος Club. Και δεν χρειαζεται να επιλεξεις ακριβη κατηγορια Club Med  επιλεγεεις Club Med 3 αστερια η 2 για να ευχαριστηθεις σκι με την παρεα σου. Αναλογα και ποια περιοχη σου αρεσει να πας. Πχ το Courchevel η το Saint Moritz δεν μου αρεσαν σαν χωριo η πολη παρολο που τα θεωρουν πολυ ακριβα και lifestyle resorts. Προτιμουσα reosrts σαν το Avoriaz/ Val Thorens /Val d'Isere/ Tignes /La PLagne κ.α

ετσι για να γινεται κουβεντα και να μαθαινουμε πραγματα που ισως δεν γνωριζουμε καλα......(επειδη αναφερεις το club Medit σαν οικονομικη λυση)...γνωριζεις για να μας πεις ποσο κοστιζει μια εβδομαδα (7 διαν -6 μερες σκι) με το club?? (που να περιλαμβανει αεροπορικα-διαμονη -ημιδιατροφη -σκιπας στην κατηγορια  2 αστεριων σε μη lifestyle resorts.....θα βοηθουσε καποιους ισως να κανουν καλη επιλογη

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

3 hours ago, gianis50 said:

ετσι για να γινεται κουβεντα και να μαθαινουμε πραγματα που ισως δεν γνωριζουμε καλα......(επειδη αναφερεις το club Medit σαν οικονομικη λυση)...γνωριζεις για να μας πεις ποσο κοστιζει μια εβδομαδα (7 διαν -6 μερες σκι) με το club?? (που να περιλαμβανει αεροπορικα-διαμονη -ημιδιατροφη -σκιπας στην κατηγορια  2 αστεριων σε μη lifestyle resorts.....θα βοηθουσε καποιους ισως να κανουν καλη επιλογη

Γιαννάρα καλησπέρα, 

το κόστος της η διαμονής σε ένα club med κυμαίνεται από 800-2000 ευρώ το άτομο. Στην τιμή αυτή περιλαμβάνεται η διατροφή (πρωί-μεσημέρι-βράδυ), οι κάρτες για τα λιφτ και ο δάσκαλος για γκρουπ των 9-10  ατόμων. Τα αεροπορικά και η μετάβαση στο ξενοδοχείο είναι δικά σου. Το 800-1100 ευρώ είναι για low season (μετά τα μέσα Μαρτίου ή πριν τις γιορτές).

Όσοι από εμάς έχουμε πάει στο εξωτερικό γνωρίζουμε ότι δεν το λες και φθηνό. 

Επιμένω , ότι είναι μια καλή επιλογή για κάποιον που κάνει τα πρώτα του ταξίδια στο εξωτερικό και θέλει να είναι όλα οργανωμένα, η για κάποιο γκρουπ ατόμων όπου τα μέλη του είναι σε διαφορετικό επίπεδο

Αν όμως 'ξεψαρώσεις', νομίζω ότι μπορείς να οργανώσεις το ταξίδι σου κι να σου βγει αρκετά φθηνότερα

• Like 2

Αν συγκρίνουμε μήλα με μήλα πέρσι ύστερα από χιλιάδες ώρες ψάξιμο οι τιμές που είχα ήταν περίπου 5000 αν τα οργάνωνα μόνος μου και 8000 αν πήγαινα club med. Σε ατουλάχιστον 5 χιονοδρομικά συνέκρινα μήλα με μήλα. Πριν το google νομίζω ότι ήταν μια εξαιρετική μονόδρομος επιλογή για να έχεις το κεφάλι σου πραγματικά ήσυχο. Σήμερα με όλα τα ξενοδοχεία να έχουν κριτικές δύσκολο να πέσεις έξω.

Μάλιστα υπάρχουν και αρκετά μικρότερης εμβέλειας αλλά αντίστοιχης παροχής προγράμματα από Αγγλία, Ιταλία και Γαλλία.

Από τότε που μπορείς να σερφάρεις με τις ώρες και να μιλάς απευθείας με παιδικούς σταθμούς, σχολές σκι και ξενοδοχεία αν το οικονομικό είναι η πρώτη σου προτεραιότητα μόνο καμιά εξαιρετική προσφορά του club med αξίζει. Προσωπικά θα έβαζα και στα χόμπι μου εκτός από το σκι και το "ψάχνω να πάω για σκι" οπότε δεν με πειράζει καθόλου το ψάξιμο.

Φυσικά ότι πληρώσεις παίρνεις και αν δεν σε πονάει το οικονομικό σαφώς και η ξεγνοιασιά του club med αξίζει. Επίσης γενικά στο club med έχεις άλλο τρόπο ζωής πχ δεν χρειάζεται να βγεις έξω για να πας στον παιδικό και στη σχολή σκικλπκλπ όλα είναι εύκολα.

Βέβαια αν στο παραπάνω μπάτζετ των 5.000 προσέθετα 3.000 ίσως πέρναγε σε άλλο επίπεδο πολυτέλειας το ταξίδι.

Όπως το λέει ο φίλος, πιθανότατα θα είναι καλή ιδέα οι 2-3 πρώτες εκδρομές στις Άλπεις για μια οικογένεια να είναι club med.

Υ.Γ. Αχ θυμάστε τις εποχές που ξοδεύαμε πολλά λεφτά στο σκι? Φέτος τσάμπα. Του χρόνου να βλέπω να την βγάζουμε πολύ φτηνά. Είτε γιατί πάλι δεν θα πάμε για σκι είτε γιατι θα πάμε φτηνά Άλπεις.

• Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

οπως προταθηκε και παρα πανω....θα ηταν καλιτερα να μεταφερθει το thread sto "χιονοδρομια στο εξωτερικο" γιατι μαλλον θα βγουμε εκτος θεματος (club Med)......βεβαια η αναμονη εξευρεσης χρονου ειναι δεδομενη μια που ο "κουμανταδορος του forum πρεπει να παρει αδεια απο την κορη του?

• Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

9 hours ago, talarian said:

Γιαννάρα καλησπέρα, 

....................

Αν όμως 'ξεψαρώσεις', νομίζω ότι μπορείς να οργανώσεις το ταξίδι σου κι να σου βγει αρκετά φθηνότερα

Το τι είναι φτηνό ή ακριβό, έχει να κάνει με την προσφορά των παρεχόμενων υπηρεσιών.

Οι ακριβές υπηρεσίες, έχουν ακριβές τιμές και ξεφεύγουν από τον "έλεγχο" του value for money.

Το club med προσφέρει κάτι που οι περισσότεροι που το σχολιάζουν δεν το ξέρουν, ούτε το καταλαβαίνουν. Τώρα επειδή εμένα σε προσωπικό επίπεδο το συγκεκριμένο κόστος με πονάει πάρα πολύ, στα όρια της οικονομικής υπέρβασης, το απορρίπτω όχι διότι δεν αξίζει, αλλά διότι δεν το φτάνω.

Edited by mil
  • Like 5

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Το club med έχει ανακοινώσει κόστη για την περίοδο 2021-22 δεν θα έλεγα ότι είναι απαγορευτικές . 

Αγαπητα μελη  οπως βλεπω το θεμα Club Med εχει δημιουργησει μια ενδιαφερουσα αντιπαραθεση οσο αφορα το ποσο οικονομικο η οχι ειναι. Οταν δημιουργησα αυτο το topic το εβαλα ξεχωριστα απο το "χειμερινο τουρισμο στο εξωτερικο" διοτι δεν εχει τοσο πολυ τουριστικο κομματι για μενα προσωπικα οσο το μαθει καποιος σωστα σκι με καποιον δασκαλο.οταν εχει παρα πολλα χρονια να σχοληθει με το σπορ.

Γι αυτο καποιον που θελει να κανει μαθηματα σκι με δασκαλο - οδηγο στο εξωτερικο κι οχι απλα να παει τουρισμο στις Αλπεις δεν συνεφερε σε ατομικο επιπεδο διοτι ειναι ακριβα τα μαθηματα σκι κι αν επιλεξεις τα ομαδικα μαθηματα με δασκαλο σαν πιο οικονομικη λυση υπηρχε προβλημα γιατι τα ατομα της παρεας μου  ηταν διαφορετικου επιπεδου απο μενα και δεν  μπορουσα να  τους ακολουθησω.

Αυτο ηταν για μενα το κινητρο το να επιλεξω το Club Med σαν λυση πιο "οικονομικη" απ' οτιδηποτε αλλο συν οτι η παρεα μου δεν προτιμουσε να πηγαινει με την επιλογη του ελευθερου τουρισμου για σκι στο εξωτερικο.

Δεν ειχαν οικονομικο θεμα ως ποτε δεν τους ενδιεφερε το κοματι αυτο, φυσικα ουτε κι εγω ειχα γι αυτο και το επιλεγαμε οχι για τουρισμο αλλα το να παμε παρεα 7 μερες για σκι και τιποτε αλλο και να μην εχουμε να σχοληθουμε ουτε για το που θα  φαμε ουτε του που θα παμε για σκι αφου ο δασκαλος αναλογα το επιπεδο που ησουν σε πηγαινε και στις αναλογες πιστες που ηξερε πολυ καλα απο τον καθενα μας απο οτι ετσι ελευθερα και χωρις να ξερεις καλα την περιοχη με αποτελεσμα να εχεις και καποιες "δυσαρεστες" καταστασεις τραυματισμου που για μενα ηταν και θα ειναι το ποιο βασικο.

Ειχα δει αρκετα ατυχηματα απο "ελευθερους τουριστες" που δεν ηξεραν  καλα τις πιστες και εκαναν υπερβαση των ικανοτητων τους.

Δεν θυμαμαι αν επαιζε τοτε καποιο ρολο  στην τιμη που κλειναμε τα ξενοδοχεια διοτι ημουν  μελος του Club Med με καποια μικρη συνδρομη τον χρονο.Τοτε ειχε καποια γραφεια στην Συγγρου τωρα δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα.

Παντως θυμαμαι οτι μεχρι 1000 - 1200 ευρω δεν ειχα δωσει για το  πακετο Club Med τοτε, (αφου τον Δεκεμβριο επαιρνα  μαζι  με το δωρο Χριστουγεννων και το bonus που μας εδινε η Ιντρακομ 3 μισθους δλδ 3.000 και κατι ευρω) ακομα  και στα "ακριβα" reosrt οπως το Val d'Isere . Συνηθως πηγαιναμε η τον Δεκεμβριο  Χριστουγεννα η Πρωτοχρονια η  αρχες Ιανουαριου. Ποτε δεν πηγαιναμε Φεβρουαριο η Μαρτιο.

Μετα η παρεα οπως ανεφερα σε αλλο post μου πιο πανω ηταν ατομα που ταξιδευαν στο εξωτερικο πολλες φορες τον χρονο και μαζευαν αεροπορικα μιλια με αποτελεσμα να εχουν πλεονασμα κι ετσι να εχουμε δωρεαν αεροπορικα εισητηρια οχι για ολους αλλα απο τα 5 εισητηρια να πληρωνουμε τα 2 μονο..!!! Ειναι κι αυτος ενας λογος το να μας ερχεται οικονομικα το πακετο του σκι.

Επεισης κλειναμε και την μεταφορα απο αεροδρομιο (συνηθως απο  της Γενευης) προς το Club Med ειτε με το πουλμανακι που ειχε το ιδιο το Club ειτε με ταξι ακομα και με το λεωφορειο της γραμμης που μας πηγαινε στο resort. Υπηρχαν πολλες επιλογες αναλογα το πορτοφολι. Αλλοστε τα 3 ατομα της παρεας μου ηταν οικονομολογοι κι ετσι τα κανονιζαν ολα αυτοι αφου και ειχαν ξαναπαει αρκετες φορες πριν απο μενα και γνωριζαν τα "κολπα" στο να ερθει το πακετο πιο οικονομικα για ολους.

Το θεμα το ποσο οικονομικο η οχι ειναι κατι ειναι εντελως υποκειμενικο για τον καθενα και αναλογα το σκεπτικο που το επιλεγει.

Για μενα προσωπικα ηταν οικονομικο τοτε, τωρα αλλαξανε οι εποχες και οι καταστασεις αφου και διακοπες φετος στην Ελλαδα να κανεις θα ειναι ειδος πολυτελειας για καποιους  ανθρωπους που εχουν να δουλεψουν αρκετο καιρο η εχουν μαγαζια κλειστα λογω των lockdown.

Δυστυχώς οι εποχές με τις τιμές που αναφέρεις έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Με το σκεπτικό ότι σε όλες τις ημέρες θα έχεις και το μάθημα σκι να συμπεριλαμβάνεται στη τιμή ναι, μάλλον θα το χαρακτήριζε κανείς συμφέρον, όπως και το γενικό all inclusive του πράγματος.

• Like 1

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor