Jump to content
Sp

Τι έχουμε μέσα στο σακίδιο μας;

Recommended Posts

Ωραία για off piste skiing.Για on piste που είναι για περισσότερους όμως τί γίνεται;

Επίσης μια απορία.Τι κουβαλάτε στα σακίδια;Πυρομαχικά;😁Εγώ με σακίδιο στην πλάτη δε νοιώθω άνετα.Ήθελα να πάρω το σακίδιο με τη φωτογραφική μηχανή να βγάλω καμιά φωτογραφία της προκοπής αλλά δεν το τόλμησα...

 

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, Sp said:

Ωραία για off piste skiing.Για on piste που είναι για περισσότερους όμως τί γίνεται;

Επίσης μια απορία.Τι κουβαλάτε στα σακίδια;Πυρομαχικά;😁Εγώ με σακίδιο στην πλάτη δε νοιώθω άνετα.Ήθελα να πάρω το σακίδιο με τη φωτογραφική μηχανή να βγάλω καμιά φωτογραφία της προκοπής αλλά δεν το τόλμησα...

 

Φτυάρι, σοντα, αλουμινοκουβερτα κ.α. και μπορεί να έχει και Airbag το σακίδιο. 


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, KonKan said:

Φτυάρι, σοντα, αλουμινοκουβερτα κ.α. και μπορεί να έχει και Airbag το σακίδιο. 

Α μάλιστα,πλήρης εξοπλισμός για κατασκευή ορύγματος 😂

Βαρύ φορτίο πάντως,καλά είμαι στην πίστα δε χρειάζεται να μεταφέρω τίποτα!

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις πουδρομερες, φτυάρι, σόντα και αλουμίνοκουβέρτα (το αρβα το φοράμε). ζυγίζουν ελάχιστα. Τις υπόλοιπες, ένα πιο ελαφρύ midlayer και ένα μπουκάλι νερό. 

Έχω πολύ μικρό σακίδιο βέβαια, μόλις 10 λίτρα, ίσα ίσα που χωράει τα απολύτως απαραίτητα.

 

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεύτερο φακό για τη μάσκα (είναι αποσπώμενος) S1 / S3 ανάλογα τον καιρό, μπανάνα, μπάρες, νερό, κλειδιά αυτοκινήτου, κινητό. Και καμία πέτρα να πετάξουμε σε όσους δεν κάνουν οικονομία στη πούδρα 😂

Edited by sbird
  • Haha 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πιο ασφαλές τα κλειδιά αυτοκινήτου να είναι στο mid ή στο jacket.

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστό, αλλά γενικά αποφεύγω πράγματα στις τσέπες που θα μπορούσαν να με τραυματήσουν σε μία τυχόν πτώση.


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό θα είναι να έχουμε ένα μικρό φαρμακείο μαζί μας .

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

δευτερα γάντια ski για το ένα παιδί, δευτερα γάντια ski για το άλλο, full face k για τα δυο, τίποτα μπάρες, θερμικά μαντιλάκια (όταν έχει πολύ κρύο) γιατί όλο λένε ότι δεν θέλουνε k μιση ώρα μετά τα ψάχνουνε, νερό x 2 γιατί έτσι θέλουν, k τίποτα "καραμελοζελεδακια" η κάτι τέτοιο γιατί όταν στραβώνουν τα παιδιά, αυτά κάνουν θαύματα, μωρομάντιλα γιατί ποτε δεν ξέρεις ποτε σε pianxei χXXXμο, ένα μικρό φαρμακείο για βουνό, αντιηλιακό (όταν έχει ήλιο)....

τι ξέχασα? 

επιπλέον το σακίδιο πρέπει να έχει ιμάντες να μπορείς να κουβαλάς δυο ζευγάρια ski στην πλάτη μπας k έχει ΠΟΛΎ περπάτημα γιατί η γκρίνια όταν έχει -10 δεν υποφέρεται

 

εναλλακτικά αν έχει ΠΟΛΎ χιόνι k φρέσκο, ίσως k δεύτερο ζευγάρι κάλτσες X 2 γιατί το έχουμε ζήσει k αυτό

τελευταία σκέφτομαι να πάρω k αυτά που μπαίνουν στις soles σαν καρφιά όταν έχει πάγο, γιατί έχω φάει 3 τούμπες σε πάγο σε parking k έχει αρχίσει να με νευριάζει...όχι τίποτα άλλο θα φύγει καμια σανίδα η ski που κουβαλάω πάνω σε κάνα αμάξι k μετά άντε να βγάλεις άκρη

 

UPDATE : θα το γράψω αλλιώς

 

PS διαβάζω εδώ μέσα για arva k ABS σακίδιο κλπ k δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω η να κλαίω ...(όταν βλέπω τι κουβαλάνε άλλοι k τι πρέπει να έχω εγώ)

 

Edited by Turms
  • Haha 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να κάνω σκι με σακίδιο.Ίσως φταίει που δεν έχω "ειδικό" σακίδιο για σκι.Κοίταζα φέτος να πάρω κάτι αλλά οι τιμές ήταν απαγορευτικές.Με 80-90€ που κόστιζε ένα σακίδιο έκανα 1 ώρα μάθημα...Τα μόνα που κουβαλάω στις τσέπες είναι μια σκληρή θήκη για τα γυαλιά ηλίου σε περίπτωση που βγάλει ομίχλη και χρειαστεί να φορέσω τη μάσκα που έχω στο κράνος,το πορτοφόλι μου,το τηλέφωνο και μια κλειδαριά για τα πέδιλα.Στο Stubai πρέπει να ήμουν ο μόνος που κλείδωνε τα πέδιλα!Οι άλλοι τ΄άφηναν και κάτω!!!

IMG_20240228_133408.jpg

81tNBooJObL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Turms said:

PS διαβάζω εδώ μέσα για arva k ABS σακίδιο κλπ k δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω η να κλαίω

Mάζεψέ το γιατί πολύ πρόσφατα κλαίγαμε. έχουν παγίδες τα βουνά better safe than sorry. Και κάτι τέτοιες άχιονες σεζόν δεν είναι δύσκολο να γίνει μια δυνατη να σε χτυπήσει.

Στη 14 σήμερα είχαν φύγει ωραία τέρατα (τα οποία έκαναν σαγρέ και κράταγε το τωρινό). Έκανα χωρίς το ABS και ένιωθα πολύ άβολα.

Δυο κινητά (διαφορετική συσκευή, διαφορετική εταιρία πάροχος) και livetrack να σε βλέπει κάποιος.

Φαγητό μπάρες κλπ να σε κρατήσει ζωντανό ένα βράδυ

Πιστομέρες όσα μπορώ τσέπες παντελονιού και μπουφάν και μικρό μικρό σακίδιο με δύο δεσίματα (μέση στήθος) να μην κουνιέται καθόλου. Πολύς κόσμος "χαλάει το σκι του" το ότι κουνιεται η κλασσική τσάντα polo eastpack με τους ιμάντες ώμου

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, ΜΙΚ said:

Πολύς κόσμος "χαλάει το σκι του" το ότι κουνιεται η κλασσική τσάντα polo eastpack με τους ιμάντες ώμου

Σκέφτηκα ν΄ανέβω μια μέρα με την παρακάτω αλλά τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη!

LP36144-2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Sp said:

Εγώ δεν μπορώ να κάνω σκι με σακίδιο.Ίσως φταίει που δεν έχω "ειδικό" σακίδιο για σκι.Κοίταζα φέτος να πάρω κάτι αλλά οι τιμές ήταν απαγορευτικές.Με 80-90€ που κόστιζε ένα σακίδιο έκανα 1 ώρα μάθημα...Τα μόνα που κουβαλάω στις τσέπες είναι μια σκληρή θήκη για τα γυαλιά ηλίου σε περίπτωση που βγάλει ομίχλη και χρειαστεί να φορέσω τη μάσκα που έχω στο κράνος,το πορτοφόλι μου,το τηλέφωνο και μια κλειδαριά για τα πέδιλα.Στο Stubai πρέπει να ήμουν ο μόνος που κλείδωνε τα πέδιλα!Οι άλλοι τ΄άφηναν και κάτω!!!

IMG_20240228_133408.jpg

81tNBooJObL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

Καλά κάνεις και τα κλειδώνεις. Εγώ την Κυριακή στο Καιμάκ άφησα πάνω στο χιόνι κράνος-γάντια για να δείξω στην κοπέλα μου 2 πράγματα και μου τα έφαγαν.

  • Confused 1
  • Sad 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, kpapageo said:

Καλά κάνεις και τα κλειδώνεις. Εγώ την Κυριακή στο Καιμάκ άφησα πάνω στο χιόνι κράνος-γάντια για να δείξω στην κοπέλα μου 2 πράγματα και μου τα έφαγαν.

Είσαι τυχερός που δεν σου έφαγαν και την κοπέλα 😝

  • Haha 4

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Turms said:

PS διαβάζω εδώ μέσα για arva k ABS σακίδιο κλπ k δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω η να κλαίω

5+ νεκροί την τελευταία δεκαετία (μπορεί να μετράω και λίγους) σε ελληνικά βουνά από χιονοστιβάδα.

Αν ακόμα ακούγεται αστείο άκου εδώ κάποιους που έζησαν να το διηγηθούν 


https://archive.istorima.org/interviews/EL-14377

https://pod.gr/pera-apo-ta-oria/egklwvismenos-se-mia-xionostivada-sti-vasilitsa/

 

Συν 1 λιφτ που ξηλώθηκε στα Καλάβρυτα, ε δεν το λες και αστείο.

Έχω δει με τα μάτια μου στον Τυριά να ξεκολλάει πλάκα, πάνω σχεδόν στην πίστα (Αφροδίτη) που ενώ ήταν μικρή σχετικά,  δυνητικά σε έριχνε σε βράχια και αντίο. 

 

Στο σακίδιο είτε σε αυτό με τον αερόσακο είτε σε ένα απλό σακίδιο freeride (για να δενει καλα στο σωμα, ειναι βασικό), έχω πάντα:

-Υπερελαφρύ συνθετικό puffer + σκουφί + liner γάντια

-Κολατσιό + μπάρες + παστέλια κτλ

-Ασκός νερού

-Φαρμακείο

-Αλουμινοκουβέρτα (x2)

-Φτυάρι / Σόντα

-Πομποδέκτη (πάνω μου) 

-Ski Straps + αναπτήρα θυέλλης 

 

*Αν κάνω ορειβατικό προσθέτω και φώκιες (και καμια φορά ανάλογα την ανάβαση και ski crampon)

**Αν είμαι μόνο Κελλάρια το αφήνω σε ένα σημείο safe και κάνω χωρίς.

  • Like 5

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, Al_Foutzin said:

5+ νεκροί την τελευταία δεκαετία (μπορεί να μετράω και λίγους) σε ελληνικά βουνά από χιονοστιβάδα.

Αν ακόμα ακούγεται αστείο άκου εδώ κάποιους που έζησαν να το διηγηθούν 


https://archive.istorima.org/interviews/EL-14377

https://pod.gr/pera-apo-ta-oria/egklwvismenos-se-mia-xionostivada-sti-vasilitsa/

 

Συν 1 λιφτ που ξηλώθηκε στα Καλάβρυτα, ε δεν το λες και αστείο.

Έχω δει με τα μάτια μου στον Τυριά να ξεκολλάει πλάκα, πάνω σχεδόν στην πίστα (Αφροδίτη) που ενώ ήταν μικρή σχετικά,  δυνητικά σε έριχνε σε βράχια και αντίο. 

 

Στο σακίδιο είτε σε αυτό με τον αερόσακο είτε σε ένα απλό σακίδιο freeride (για να δενει καλα στο σωμα, ειναι βασικό), έχω πάντα:

-Υπερελαφρύ συνθετικό puffer + σκουφί + liner γάντια

-Κολατσιό + μπάρες + παστέλια κτλ

-Ασκός νερού

-Φαρμακείο

-Αλουμινοκουβέρτα (x2)

-Φτυάρι / Σόντα

-Πομποδέκτη (πάνω μου) 

-Ski Straps + αναπτήρα θυέλλης 

 

*Αν κάνω ορειβατικό προσθέτω και φώκιες (και καμια φορά ανάλογα την ανάβαση και ski crampon)

**Αν είμαι μόνο Κελλάρια το αφήνω σε ένα σημείο safe και κάνω χωρίς.

δεν κατάλαβες το νόημα μου.
σύγκρινε τι έχεις εσύ στο σακίδιο k τι έχω εγώ, k μετά θα καταλάβεις το σχόλιο μου

εκεί κολλάει όχι αν πρέπει να έχεις αυτά που λες όταν πας εκτος

εγώ προσωπικά ούτε στο περτούλι δεν θα πήγαινα εκτος χωρίς τα απαραίτητα. αλλα αυτό είναι άλλη ιστορία για μένα


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, ΜΙΚ said:

Mάζεψέ το γιατί πολύ πρόσφατα κλαίγαμε. έχουν παγίδες τα βουνά better safe than sorry. Και κάτι τέτοιες άχιονες σεζόν δεν είναι δύσκολο να γίνει μια δυνατη να σε χτυπήσει.

Στη 14 σήμερα είχαν φύγει ωραία τέρατα (τα οποία έκαναν σαγρέ και κράταγε το τωρινό). Έκανα χωρίς το ABS και ένιωθα πολύ άβολα.

Δυο κινητά (διαφορετική συσκευή, διαφορετική εταιρία πάροχος) και livetrack να σε βλέπει κάποιος.

Φαγητό μπάρες κλπ να σε κρατήσει ζωντανό ένα βράδυ

Πιστομέρες όσα μπορώ τσέπες παντελονιού και μπουφάν και μικρό μικρό σακίδιο με δύο δεσίματα (μέση στήθος) να μην κουνιέται καθόλου. Πολύς κόσμος "χαλάει το σκι του" το ότι κουνιεται η κλασσική τσάντα polo eastpack με τους ιμάντες ώμου

k εσύ δεν κατάλαβες το νόημα από το σχόλιο μου.
δες τι έγραψα παραπάνω

μιλάς με κάποιον που δεν πάει ούτε 1 metro διπλα από την πιστα για τους λόγους που αναφέρεις

για να το πω αλλιώς, πριν akribws 10 χρονια αυτά που λέτε ήταν στο πλάνο να αγοράσω. μετά έγιναν όλα αυτά που κουβαλάω στο σακίδιο x 10 όμως

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, Sp said:

Εγώ δεν μπορώ να κάνω σκι με σακίδιο.Ίσως φταίει που δεν έχω "ειδικό" σακίδιο για σκι.Κοίταζα φέτος να πάρω κάτι αλλά οι τιμές ήταν απαγορευτικές.Με 80-90€ που κόστιζε ένα σακίδιο έκανα 1 ώρα μάθημα...Τα μόνα που κουβαλάω στις τσέπες είναι μια σκληρή θήκη για τα γυαλιά ηλίου σε περίπτωση που βγάλει ομίχλη και χρειαστεί να φορέσω τη μάσκα που έχω στο κράνος,το πορτοφόλι μου,το τηλέφωνο και μια κλειδαριά για τα πέδιλα.Στο Stubai πρέπει να ήμουν ο μόνος που κλείδωνε τα πέδιλα!Οι άλλοι τ΄άφηναν και κάτω!!!

IMG_20240228_133408.jpg

81tNBooJObL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

παντού κλέβουν. K austria.
K εγώ παντού τα κλειδώνω

Απλά να έχεις υπόψη ότι αν κάποιος είναι "επαγγελματίας" οι κλειδαριές αυτές δεν είναι τίποτα

Απλά είναι αν κάποιος δει τα ski σου στα γρήγορα του αρέσουν k πει δεν παίρνω αυτά αντί για τα δικά μου...έτσι στο άρπα κόλα. 

Αλλα αυτό ισχύει για τα πάντα. Από ski ως μηχανές k αμάξια


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοείται ότι κλέβουν παντού.Αν είναι επαγγελματίας δε σε σώνει τίποτα, αλλά με μια κλειδαριά θα προτιμήσει να πάει να κλέψει κάτι άλλο που δεν είναι κλειδωμένο.Οταν είχα δικα μου πέδιλα είχα γράψει και το serial number και είχα μαζί μου στο πορτοφόλι.Στη δε Αυστρία φοβόμουν περισσότερο μιας και ήταν ενοικιασμενα και δεν ήθελα να πληρώνω μεταχειρισμένα πέδιλα για καινούργια, γι'αυτό πήρα μαζί μου το συρματόσχοινο 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, Sp said:

Σκέφτηκα ν΄ανέβω μια μέρα με την παρακάτω αλλά τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη!

LP36144-2.jpg

Χρειάζεσαι μια πολύ πιο μικρή τις πιο πολλές ημέρες. Αν κουβαλάς τόσα καλή δείχνει αρκεί να πιάνει καλά μέση και στήθος. Για μένα όσο μικρότερη τόσο καλύτερο σκι κάνεις. Όλα τσέπες (έχω γίνει fan των παντελονιών με τσεπες στο πλάι..

Το βασικό είναι να μην κουνιέται καθόλου ούτε η τσάντα ούτε το περιεχόμενο...

Ε ναι ρε Turms άλλα γράφουμε, άλλα μπορεί να καταλάβει κάποιος

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συγκεκριμένη δεν είναι για σκι κλπ.Είναι για να μεταφέρω τη φωτογραφική μηχανή με τους φακούς και τον φορητό Η/Υ.Βασικά ήθελα να την πάρω μια μέρα να βγάλω κάποια καλή φωτογραφία με τη μηχανή,έχει ιμάντα στο στήθος και στη μέση.Αλλά τελικά δεν την πήρα.Την επόμενη χρονιά θα ψάξω για ένα σακίδιο να κάνει για σκι 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • This Group of Skiers is the Most Likely to Have a Fatal Accident, According to Experts The data doesn’t lie: Middle-aged men are most likely to misjudge their abilities and get in over their heads.   https://www.skimag.com/performance/skier-fatalies-demographics-nsaa/?utm_medium=organic-social&utm_source=skimagazine-instagram
    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. bobos...
      bobos...
      (37 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,324
    • Total Posts
      460,891
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,770
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Thomashiemo
    Joined
×
×
  • Create New...