Jump to content
Sign in to follow this  
MakisM

γενικά περι Καλαβρύτων

Recommended Posts

Μα τι δεν καταλαβαινεις βρε Γιώργο - βρε περιεργος που εισαι! :rolleyes:

MΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΧΚΚ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΦΟΒΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ!!! :rolleyes:

(μα δεν υπαρχει καποιο στελεχος του κεντρου ή του δήμουΚ να συγκρατησει αυτους που συστηματικα εκθετουν [βλ. ανακοινωση μετακινησης στελεχους προς το ΧΚΠ κοκ.. :lol: ] με τις σπασμωδικες κινησεις τους, το εν λογω χ/κ! κριμα ειναι :rolleyes: )

Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Την πρώτη φορά που ανέβηκα στη Στύγα και τραβερσάρισα δεξιά να δω τι παίζει σοκαρίστικα , από το γεγονός ότι ο γκρεμός ήταν τελείως απροστάτευτος. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν πως αν μείνει έτσι , κάποια μέρα σε ομίχλη κάποιος θα σκοτωθεί. Δεν χρειάζεται ούτε ιδιαίτερη ευφυία ούτε πολλή φαντασία.

Αλλο πράγμα είναι να προειδοποιείς το σκιέρ και να αναλαμβάνει το ρίσκο μιάς επικύνδυνης διαδρομής και άλλο να αφήνεις αφύλαχτο ένα σημείο στο οπόιο σε συνθήκες περιορισμένης ορατότητας μπορεί να βρεθεί κατα λάθος κάποιος ανυποψίαστος χιονοδρόμος. Είναι σαν να έχεις μία τεράστια τρύπα στο πάρκιν ,ας πούμε, και αντι να την αποκλείσεις από το κόσμο απλά να βγάλεις μία προειδοποίηση. Στατιστικά , αργά η γρήγορα κάποιος θα φουντάρει μέσα.

Τα βουνα δεν μπορούν και δεν πρέπει να γίνουν παιδικές χαρές, αλλά σε επικύνδυνα σημεία που μπορεί να φτάσει κανείς κατά λάθος σε ομίχλη πρέπει να αποκλείεται η πρόσβαση.

Εχω την αίσθηση πως το θέμα , λόγω του τραγικού ατυχήματος, είναι ταμπού γιά τον κόσμο του ΧΚΚ , αλλά το να αλλάζουμε κουβέντα δεν βοηθάει στην πρόληψη ενός μελλοντικού συμβάντος. Ελπίζω να έχει γίνει κάτι γιά το θέμα τα τελευταία χρόνια (έχω να πάω Καλάβρυτα πέντε χρόνια)

Όταν υπάρχει διπλή πρόσβαση σε ΧΚ όπως Δάφνη Αχιλλέας είναι απόλυτα λογικό (απαραίτητο κατά την προσωπική μου άποψη ρωτήστε και εμάς που έχουμε παιδία ε mil) να υπάρχουν διπλά εκδότρια, θα έπρεπε να υπάρχει δυνατότητα έκδοσης στα Καλάβρυτα το απόγευμα της προηγούμενης ημέρας αλλά και εισιτήρια Σαββατοκύριακου η τριήμερα ώστε να μην χρειάζεται κάθε ημέρα να περιμένεις στην ουρά. (Το πόσο επιτυχημένα θα είναι ήταν θα το έδειχνε η πράξη και η σωστή οργάνωση του ΧΚ φροντίζοντας για την απρόσκοπτη λειτουργία των αναβατήρων) το τελευταίο φυσικά δεν αφορά μόνο το ΧΚΚ .

Για τα θέματα ασφάλειας δεν είναι δυνατόν να συζητάμε το αυτονόητο, εφόσον υπάρχει γκρεμός θα πρέπει να διασφαλίσουμε τον οποιοδήπότε χιονοδρόμο είτε αυτόν που έχασε τον δρόμο του άθελα του αλλά ακόμα και αυτόν που έκανε εκτός πίστας εφόσον είναι εφικτό ανεξάρτητα εάν φέρει η όχι ευθύνη το χιονοδρομικό κέντρο στην δεύτερη περίπτωση. Η διασφάλιση γίνεται με σωστή σήμανση και δίχτυα που και τα δύο αξίζουν πολύ λιγότερο από μια ανθρώπινη ζωή.

Όταν υπάρχει διπλή πρόσβαση σε ΧΚ όπως Δάφνη Αχιλλέας είναι απόλυτα λογικό (απαραίτητο κατά την προσωπική μου άποψη ρωτήστε και εμάς που έχουμε παιδία ε mil) να υπάρχουν διπλά εκδότρια, θα έπρεπε να υπάρχει δυνατότητα έκδοσης στα Καλάβρυτα το απόγευμα της προηγούμενης ημέρας αλλά και εισιτήρια Σαββατοκύριακου η τριήμερα ώστε να μην χρειάζεται κάθε ημέρα να περιμένεις στην ουρά. (Το πόσο επιτυχημένα θα είναι ήταν θα το έδειχνε η πράξη και η σωστή οργάνωση του ΧΚ φροντίζοντας για την απρόσκοπτη λειτουργία των αναβατήρων) το τελευταίο φυσικά δεν αφορά μόνο το ΧΚΚ .

Για τα θέματα ασφάλειας δεν είναι δυνατόν να συζητάμε το αυτονόητο, εφόσον υπάρχει γκρεμός θα πρέπει να διασφαλίσουμε τον οποιοδήπότε χιονοδρόμο είτε αυτόν που έχασε τον δρόμο του άθελα του αλλά ακόμα και αυτόν που έκανε εκτός πίστας εφόσον είναι εφικτό ανεξάρτητα εάν φέρει η όχι ευθύνη το χιονοδρομικό κέντρο στην δεύτερη περίπτωση. Η διασφάλιση γίνεται με σωστή σήμανση και δίχτυα που και τα δύο αξίζουν πολύ λιγότερο από μια ανθρώπινη ζωή.

Αχ, το πόσο έχω ταλαιπωρηθεί με τα παιδιά στο ΧΚΚ, δεν φαντάζεσαι. Μου έδωσαν την εντύπωση ότι τα διώχνουν τα παιδιά γιατί δεν τα θέλουν. Γι'αυτό και δεν ξαναπήγαμε.

Όσο για την ασφάλεια, το εκάστοτε ΧΚ δεν μπορεί να ευθύνεται για όλο το βουνό. Ας μην ξεχνάμε ότι το σκι είναι ένα σπορ που γίνεται στο ύπαιθρο και όχι σε κάποιο εργαστήριο ή σε κάποιο δοκιμαστικό σωλήνα με ελεγχόμενες συνθήκες. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κανόνες ασφαλείας. Πάντα θα πρέπει να υπάρχουν οι αναγκαίες σημάνσεις για την οριοθέτηση των πιστών. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο κάθε χιονοδρόμος τις σέβεται (σκεφτείτε τι γίνεται στα απάτητα δίπλα στην 6 και στα λούκια προς την Σαχάρα και ποιος θα ευθύνεται σε περίπτωση εκεί ατυχήματος). Το αν υπάρχουν οι απαραίτητες σημάνσεις είναι το ζητούμενο.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

«Συμφωνώ» γράφοντας στο προηγούμενο post «εφόσον είναι εφικτό» αναφέρομαι ακριβώς σε ότι δεν είναι δυνατόν κανείς να καλύψει ένα ολόκληρο βουνό αλλά τα επικίνδυνα σημεία με εύκολή πρόσβαση από τις πίστες θα πρέπει να είναι με σωστή σήμανση, δίχτυα και φυσικά τα παραπάνω σημεία να αναφέρονται στον χάρτη του χιονοδρομικού. Εάν κάποιος θέλει να βάλει σήμανση και δίχτυα και σε άλλα σημεία πιο απομακρυσμένα δίχως να είναι ευθύνη του, κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να είναι περήφανος ότι έσωσε μια ανθρώπινη ζωή. Αυτονόητο φυσικά ότι οι χιονοδρόμοι δεν απαλλάσσονται από την ευθύνη της τήρησης των κανόνων ασφαλείας.

Απο οτι φαινεται κατι γινεται στα Καλαβρυτα και φετος...

DSC08946.JPG

DSC09014.JPG

DSC08911.JPG

Ωραια η λεωφορος Στυγα-2 :lol::angry: ,σημαντικο εργο τα χωματουργικα...αν και θεωρω οτι παλια :rolleyes: ηταν πιο ευχαριστη,καθως καποια στενα σημεια δημιουργουσαν πολυ ομορφες στροφες(τα Σ/Κ ομως ''ασφυκτιουσες'').

Ωραία δουλειά φαίνεται ότι κάνουν. Και ξέρουν και από αυτοκίνητα :rolleyes::angry::lol:

Η καινούρια Αρτεμης όλα τα λεφτά...!

+1

DALTONS POW ROBBERY.....

Η καινούρια Αρτεμης όλα τα λεφτά...!

Είναι μεγάλο έργο,δεν λέω, αλλά τα σ/κ που μπορούμε να πάμε για σκί θα πηγαίνει όλη η Ελλάδα,οπότε θα θέλεις για πλάκα 1ώρα για να ανέβεις από την αφετηρία της Δάφνης, στην κορυφή της Αρτέμιδας!Δλδ. η καθυστέρηση είναι τόσο μεγάλη,ώστε να αποθαρρύνεται ο οποιοσδήποτε.Ενώ αν υπήρχε τρόπος να ανεβαίνεις κατ΄ευθείαν απο κάτω στην κορυφή,τότε όντως θα ήταν όλα τα λεφτά.

Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Πράγματι οι χωματουργικές εργασίες δεν συνδυάζονται με αντικαταστάσεις ή επιπλέον τοποθετήσεις αναβατήρων (τουλάχιστον προς το παρόν) όπως συμβαίνει και στον Παρνασσό.

Το πλεονέκτημα του Παρνασσού είναι η ύπαρξη αρκετών αναβατήρων, ενώ το πρόβλημα στα Καλάβρυτα είναι μεγαλύτερο.

Μου θυμίζει την εποχή που φτιάχτηκε το Ελ.Βενιζέλος και δεν υπήρχε δρόμος για να φτάνει σε αυτό (εκτός των τελευταίων χιλιομέτρων της Αττικής οδού).

Άσε τώρα που φάρδυναν οι πίστες θα τις κατεβαίνουμε και πιο γρήγορα οπότε θα περιμένουμε και περισσότερο στην ουρά :)

Πολλά τα στραβά του ΧΚΚ, αλλά οφείλουμε να είμαστε και δίκαιοι. Οι διαπλατύνσεις αυτές και όλα τα έργα που δυστυχώς δεν δοκιμάσαμε την περσινή κακή σεζόν, ήταν έργα απαρραίτητα. Σίγουρα θα έπρεπε να είχαν γίνει από την αρχή, όπως από την αρχή έπρεπε να υπήρχε πρόνοια για νέες εγκαταστάσεις, από αυτές που δεν έχουν γίνει ακόμα.

Δυστυχώς η μη ορθολογική οικονομική αντιμετώπιση στην επένδυση υποδομων ενός ΧΚ και στα Καλάβρυτα είναι εμφανέστατη.

Για τα έργα που έγιναν, οφείλουμε κατ'αρχήν να πούμε μία καλή κουβέντα. Ας γκρινιάξουμε για τα υπόλοιπα. Δεν γίνονται και όλα με την μία!

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

ιδανικο το ξυπνημα μου σημερα ΜΕ ΧΙΟΝΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6-11-07.jpg

DALTONS POW ROBBERY.....

Ανακοίνωση για το επάνω σαλέ το ΧΚΚ :

2/11/2007 10:16:07 πμ -

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για την αξιοποίηση κτιρίου...

Το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλλουν, έως τη Δευτέρα 12 Νοεμβρίου και ώρα 14:00, τις προτάσεις τους για την αξιοποίηση του πέτρινου κτιρίου που βρίσκεται στη θέση Βαθιά Λάκκα του Χελμού και εντός των εγκαταστάσεών του. Για πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα τηλέφωνα 26920/24451, 26920/24452 και στο email: mail@kalavrita-ski.com.

Για το τι αποκομίζει ο καθένας από το κέντρο που πάει, δεν υπάρχει αντικειμενική μονάδα μέτρησης για να το κρίνουμε, οπότε οι προσωπικές αναφορές είναι σημαντικές για τον καθένα και για μένα...

Παρότι το σκηνικό και οι δυνατότητες του Χελμού είναι δεδομένες, αυτό που μου μένει στο τέλος, είναι πόσο σκι κάνω και σε ποσότητα και σε ποιότητα και εκεί για μένα ο Παρνασσός είναι ανώτερος προς το παρόν, με την Φτερόλακκα σε λειτουργία...

Καλή η Στύγα δε λέω, είναι δεδομένη η αγάπη μου σ' αυτή, αλλά με το ζόρι μια καλή μέρα αργίας να την κάνεις 4-5 φορές...

Το λιφτ ανεξάρτητα αν είναι πιο καινούργιο από την 6 ας πούμε, έχει λόγω θέσεων 50% λιγότερη δυναμικότητα, που δεν καλύπτεται με τίποτα... :unsure:

Η παροχή των υπηρεσιών βελτιώθηκε τα 2 τελευταία χρόνια (πριν από αυτά το χάος όμως), αλλά δεν αρκεί από μόνη της η συμπεριφορά και η λειτουργία, αν δεν έχεις και προϊόν (εννοώ τη δυναμικότητα), άσε που ο Παρνασσός σε μία πολύ δύσκολη χρονιά όπως η περσινή, έκανε ρελάνς... :(

Ο Χελμός μπορεί να "παίξει" καλή μπάλα, αλλά πρέπει να αντικατασταθεί τουλάχιστον το λιφτ της Στύγας με έναν "Ηρακλή"...

Εμπάθεια δεν έχω καμία (και πιστεύω κανένας μας δεν έχει), ας τελειώσουμε επιτέλους με αυτό το παραμύθι.

Αν μου πρόσφερε καλύτερο και περισσότερο σκι θα τον προτιμούσα, η τουλάχιστον θα τον μοίραζα με τα άλλα κέντρα... :lol:

Ο Χελμός μπορεί να "παίξει" καλή μπάλα, αλλά πρέπει να αντικατασταθεί τουλάχιστον το λιφτ της Στύγας με έναν "Ηρακλή"...

Αυτο κι αν θα ήταν όνειρο..... <_<

αααααχχχχχ

no friends on a powder day

Γνωριζει καποιος σε ποιον ανηκει η διαχειριση του καταφυγιου (της φωτογραφιας) που βρισκεται στα Καλαβρυτα?

FUYIANG.jpg

Γνωριζει καποιος σε ποιον ανηκει η διαχειριση του καταφυγιου (της φωτογραφιας) που βρισκεται στα Καλαβρυτα?

στον ΣΟΧΑ Καλαβρύτων

Σύλλογος Ορειβασίας Χιονοδρομίας Αναρρίχησης καλαβρύτων

26920 22611 ή 26920 22346

(το καταφύγιο ανήκει στην Ομοσπονδία (ΕΟΟΑ) και το διαχειρίζεται ο ΣΟΧΑ Καλαβρύτων)

dropdown.gif

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Το καταφύγιο Β. Λεοντόπουλος – θέση πουλιού βρύση ανήκει στην Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας και Αναρρίχησης ΕΟΟΑ www.eooa.gr και έχει ανακαινιστεί το 2004, εξ' ολοκλήρου. Για την ακρίβεια - όσο και αν ακούγεται απίστευτο - έχει κτιστεί ένα 100% ολοκαίνουριο καταφύγιο ... “κέλυφος”.....ΠΑΝΩ στο παλιότερο υπάρχον καταφύγιο το οποίο έχει διατηρηθεί απείραχτο μέσα στο νέο κέλυφος - και παρεμπιπτόντως είναι από τα παλαιότερα της χώρας μας....νομίζω 3ο στην Ελλάδα εάν δεν κάνω λάθος.

Μέχρι κάποια στιγμή, το καταφύγιο το διαχειριζόταν ο ΕΟΣ Καλαβρύτων αλλά νομίζω μετά την ανακαίνιση - νέο καταφύγιο πέρασε στην ευθύνη της ομοσπονδίας υποθέτω λόγω 3 βασικών λόγων.

1ον. Ο ΕΟΣ Καλαβρύτων, αν και είναι από τους ιστορικότερους συλλόγους της χώρας μας, δεν νομίζω ότι είναι και από τους πιο ενεργούς αυτήν την στιγμή - μακάρι να γίνει πάλι

2ον. Τα λεφτά για το νέο καταφύγιο προήλθαν από την ΕΟΟΑ και κοινοτικά πακέτα - νομίζω το Γ ΚΠΣ

3ον. Υπάρχει γενική στροφή προς την διαχείριση των καταφυγίων από την ΕΟΟΑ - κατά την άποψή μου και ορθώς.

Το πιο στενάχωρο όμως είναι ότι μετά την ανακαίνιση - αναδόμηση του το 2004 δεν έχει λειτουργήσει ούτε 1 μέρα...με αποτέλεσμα να έχει παρουσιάσει εκτεταμένες ζημιές κυρίως λόγω του καιρού εκεί...μην ξεχνάμε ότι είναι από τα καταφύγια με πολύ μεγάλο υψόμετρο για τα δεδομένα της Ελλάδας (2.080μ)...και λίγα ακόμη καταφύγια είναι στην Ελλάδα σε τόσο μεγάλο υψόμετρο....

Φιλικά,

Πάνος

Αρνάκι άσπρο και παχύ....

πάρε κι αυτές ....

Katafygio1.jpg

Katafygio.jpg

και αυτό ήταν το παλιό μικρό ηρωικό καταφυγιάκι, χτισμένο το 1931 ....

(τότε που οι άνθρωποι άφηναν την ψυχή τους στα πράγματα και δεν "κατανάλωναν" το βουνό και το χιόνι ...)

Helmosoldshelter.jpg

(φωτό 20ετίας)

dropdown.gif

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

..ε ρε τι μας θυμησες Πάνο

15 χρονια πισω, (92') μαθητης λυκειου στο original "Πουλιου βρύση" σε biwouac απεξω σ'ενα προθαλαμο/μαντροτοιχο που ειχαμε φτιαξει για να βγει η χαμηλου windchill νυχτα.

Helmos-bivouac-92.jpg

Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Helmosoldshelter.jpg

(φωτό 20ετίας)

Panpanou απίστευτη φωτο....πρέπει να είναι από τις λίγες που υπάρχουν!

Κωστή λογικό μου ακούγεται αυτό για την μάντρα....μία φορά μόνο έχω κοιμηθεί εκεί και θυμάμαι ότι ο αέρας κόβει ωωω

:D:angry:

Sorry για το off topic....αν είναι.... μιας και είναι ιστορικό κομμάτι του ΧΚΚ

Αρνάκι άσπρο και παχύ....

Το πιο στενάχωρο όμως είναι ότι μετά την ανακαίνιση - αναδόμηση του το 2004 δεν έχει λειτουργήσει ούτε 1 μέρα...με αποτέλεσμα να έχει παρουσιάσει εκτεταμένες ζημιές κυρίως λόγω του καιρού εκεί...μην ξεχνάμε ότι είναι από τα καταφύγια με πολύ μεγάλο υψόμετρο για τα δεδομένα της Ελλάδας (2.080μ)...και λίγα ακόμη καταφύγια είναι στην Ελλάδα σε τόσο μεγάλο υψόμετρο....

Φιλικά,

Πάνος

Η εγκαταλειψη που παρουσιαζει :D με ωθησε να ρωτησω σε ποιον ανηκει η διαχειριση του.