Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

10 μέρες τώρα ψάχνω να αφήσω τα λεφτά μου στην Ελλάδα.... τα μόνα ελαστκά που βρίσκω, από αυτά που θέλω εγώ και όχι από αυτά που θέλουν να μου πουλήσουν, είναι ετοιμοπαράδοτα τα BARUM POLARIS 3 Και με παραγγελία σε ένα μήνα τα DUNLOP WINTERSPORT 5..... Τα CONTINENTAL 860 και MICHELIN ALPIN 5 μου λένε αστείες δικαιολογίες του τύπου δεν υπάρχουν αλλάζει το μοντέλο..... μόνη λύση η από έξω παραγγελία.........

τα continetntal 860 τα έβαλα περυσι. Σε μαγαζί στην Έδεσσα. Και μάλιστα ήρθαν τακ τουκ παρόλο που ήταν καινούργιο μοντέλο για πέρυσι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 μέρες τώρα ψάχνω να αφήσω τα λεφτά μου στην Ελλάδα.... τα μόνα ελαστκά που βρίσκω, από αυτά που θέλω εγώ και όχι από αυτά που θέλουν να μου πουλήσουν, είναι ετοιμοπαράδοτα τα BARUM POLARIS 3 Και με παραγγελία σε ένα μήνα τα DUNLOP WINTERSPORT 5..... Τα CONTINENTAL 860 και MICHELIN ALPIN 5 μου λένε αστείες δικαιολογίες του τύπου δεν υπάρχουν αλλάζει το μοντέλο..... μόνη λύση η από έξω παραγγελία.........

Χωρίς να έχω ιδία εμπειρία από αυτά που έχω διαβάσει στην κοινότητά μας τα BARUM POLARIS 3 θεωρούνται πολύ καλά.


Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.reifentrends.de/auto-bild-winterreifentest-2017.html

 

Εδώ έχει ένα πίνακα με τεστ από χειμερινά...

Αριστερά το 1 χειρότερος βαθμός το 5

αν και κάτω από 3 δηλαδή 4 και 5 τα βγάζουν απαράδεκτα

Edited by Χρήστος Λάππας
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tα Goodyear Ultragrip 7 τα βγαζει στη δευτερη κατηγορια, αν και στο χιονι εχουν την καλυτερη επιδοση μαζι μα τα Michelin.

 

Λεει οτι υστερουν στο ξερο οδοστρωμα.

 

Η εμπειρια μου (τα ειχα και στο Φορεστερ και στο Saxo) ηταν εξαιρετικη στο χιονι και το βρεγμενο, με πολυ καλη συμπεριφορα στο στεγνο σε 27-30 C. Οχι βεβαια σαν τα στεγνα στο στεγνο (σφυριζαν) αλλα οχι και σαν τα Αlpin που ειχα στη Mercedes που πηγαινες για καλλιτεχνικο πατιναζ στο στεγνο...

 

Τα Ultragrip την εποχη που τα πηρα, υπηρχαν αμεσα διαθεσιμα και σε αρκετα μεγεθη. Σημερα δεν ξερω τι γινεται...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα continetntal 860 τα έβαλα περυσι. Σε μαγαζί στην Έδεσσα. Και μάλιστα ήρθαν τακ τουκ παρόλο που ήταν καινούργιο μοντέλο για πέρυσι.

Πολύ φοβάμαι ότι ήρθαν από δίπλα..... Βουλγαρία ή και Σκόπια....


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tα Goodyear Ultragrip 7 τα βγαζει στη δευτερη κατηγορια, αν και στο χιονι εχουν την καλυτερη επιδοση μαζι μα τα Michelin.

 

Λεει οτι υστερουν στο ξερο οδοστρωμα.

 

Η εμπειρια μου (τα ειχα και στο Φορεστερ και στο Saxo) ηταν εξαιρετικη στο χιονι και το βρεγμενο, με πολυ καλη συμπεριφορα στο στεγνο σε 27-30 C. Οχι βεβαια σαν τα στεγνα στο στεγνο (σφυριζαν) αλλα οχι και σαν τα Αlpin που ειχα στη Mercedes που πηγαινες για καλλιτεχνικο πατιναζ στο στεγνο...

 

Τα Ultragrip την εποχη που τα πηρα, υπηρχαν αμεσα διαθεσιμα και σε αρκετα μεγεθη. Σημερα δεν ξερω τι γινεται...

Βασικά τώρα το πρόσεξα και εγώ... δεν έχω ιδέα γιατί... γενικά δεν κοιτάω ποτέ την κατάταξη Γιατί πολλά χάνουν επειδή πχ έχουν κατανάλωση ή κάνουν θόρυβο... Εμένα με νοιάζει να είναι safe στο χιόνι κλπ

Στη σελίδα αυτή λίγο πιο κάτω έχει τεστ από 2015 έως 2017 για διάφορα μεγέθη καθώς και για all weather και summer και χειμερινά

 

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/default.aspx


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.camskill.co.uk/

 

Από εκεί σκοπεύω να πάρω φέτος χιονολάστιχα. Έχει ψωνίσει αρκετός κόσμος και θεωρείται πολύ αξιόπιστο site. Τα στέλνουν με UPS και σε λίγες ημέρες νομίζω είναι παραδοτέα εδώ. Ελπίζω να βοήθησα κάποιους.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.camskill.co.uk/

 

Από εκεί σκοπεύω να πάρω φέτος χιονολάστιχα. Έχει ψωνίσει αρκετός κόσμος και θεωρείται πολύ αξιόπιστο site. Τα στέλνουν με UPS και σε λίγες ημέρες νομίζω είναι παραδοτέα εδώ. Ελπίζω να βοήθησα κάποιους.

 

Οι τιμές είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσες.... μου κάνει για παράδειγμα ιδιαίτερη εντύπωση η τιμή των 179 ευρώ για 4 λάστιχα Vredestein Snowtrack 5 σε 195/65/15....

Δεν ξέρω ποιο μοντέλο και τι διάσταση φοράς, αλλά με το καλό να σου έρθουνε, και κράτησέ μας ενήμερους.

 

Φιλικά

Σπύρος

  • Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η διάσταση που φοράω είναι 215/55/17 και προσανατολίζομαι για cooper weathermaster. Όταν με το καλό αγοραστούν και παραδοθούν θα ενημερώσω. Μου απαντησαν από το site ότι τα μεταφορικά για Ελλάδα στη δικη μου διασταση είναι 90 ευρώ περιπου. Άρα στις αναγραφόμενες υπολογίζω συν 110 για μεταφορικά και τοποθέτηση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα μου ζήτησαν για 215/60/17, 130 λίρες μεταφορικά :shock: οπότε η όποια καλή τιμή εξανεμίστηκε......


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το continental TS 860 που το βγαζουν καλυτερο και απο τα δυο δεν υπαρχει ? ή δεν το προτιμησατε ?


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα 860 δεν βγαίνουν στην διάσταση μου.... τα 850 δεν τα φέρνουν.... ακριβά +110€...... και (τα 850) για την διάσταση μου στα τεστ δεν τα πήγαν και τόσο, όσο σε άλλες διαστάσεις, καλά..... ήταν κάτω από την πρώτη τριάδα........

Edited by vangelis_k
  • Like 1

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello

Ψάχνω μεταχειρισμένες σιδερένιες ζάντες για το ducia duster μου για να βάλω τα χειμερινά λάστιχα και να είναι πιο εύκολο το βάλε βγάλε.

Ξέρει κανείς που να ψάξω?

Είναι 16" με 5 μπουλόνια με 114,3 καρε

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jimakos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello

Ψάχνω μεταχειρισμένες σιδερένιες ζάντες για το ducia duster μου για να βάλω τα χειμερινά λάστιχα και να είναι πιο εύκολο το βάλε βγάλε.

Ξέρει κανείς που να ψάξω?

Είναι 16" με 5 μπουλόνια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω από Kia Sorento, ζάντες αλουμινίου μαζί με χειμερινά λάστιχα continental στην διάσταση 245/70 r16 δεν ξέρω αν ταιριάζουν !!!! Μπορεί να ταιριάζουν !!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω από Kia Sorento, ζάντες αλουμινίου μαζί με χειμερινά λάστιχα continental στην διάσταση 245/70 r16 δεν ξέρω αν ταιριάζουν !!!! Μπορεί να ταιριάζουν !!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχώς δεν ταιριάζουν, εμένα φοράει 215-65-16. Άσε που λάστιχα έχω!

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά θα πρέπει να ψάξετε να βρείτε «τι καρέ» έχουν οι ζάντες σας για να δείτε αν ταιριάζουν απο το ενα αμάξι στο άλλο.

Για παράδειγμα το δικό μου εχει καρέ 5Χ112 ,ET 50.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by jimkarys
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα το καρέ είναι 5 χ 114,3

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα χειμερινά πρέπει να τα περνάμε σε δικές τους ζάντες Οι σιδερένιες είναι ίσος προτιμότερες , καλό είναι τα ελαστικά να μην αποθηκεύονται χωρίς ζάντες

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα χειμερινά πρέπει να τα περνάμε σε δικές τους ζάντες Οι σιδερένιες είναι ίσος προτιμότερες , καλό είναι τα ελαστικά να μην αποθηκεύονται χωρίς ζάντες

Αυτό λέω και γω, αλλά δεν μπορώ να βρω ζάντες.... :-(

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό λέω και γω, αλλά δεν μπορώ να βρω ζάντες.... :-(

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε εμένα ενδιαφέρθηκε ο λάστιχα μου για να αποφεύγει το βάλε βγάλε ..... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello

Ψάχνω μεταχειρισμένες σιδερένιες ζάντες για το ducia duster μου για να βάλω τα χειμερινά λάστιχα και να είναι πιο εύκολο το βάλε βγάλε.

Ξέρει κανείς που να ψάξω?

Είναι 16" με 5 μπουλόνια με 114,3 καρε

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.wheelfitment.eu/car/Renault/Megane%20(2008%20-%202015).html

https://www.car.gr/parts/view/10002728/

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντε τα φορεσα στο παλιο μου hrv.

Falken hs449 205/65-16

Οικονομικη επιλογη που καλυπτει και αλλες αναγκες.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello

Ψάχνω μεταχειρισμένες σιδερένιες ζάντες για το ducia duster μου για να βάλω τα χειμερινά λάστιχα και να είναι πιο εύκολο το βάλε βγάλε.

Ξέρει κανείς που να ψάξω?

Είναι 16" με 5 μπουλόνια με 114,3 καρε

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρόσεχε, σημαντικό είναι και το offset.

http://www.xenonzcar.com/z31/Wheels.html

https://www.elastikaleader.gr/symvoules-elastikon/sfalma-metatopisis-zandas

http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=10723&sid=f428f6a42d328ffe93342af47fd85e0c&start=15

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...