Jump to content
anemos

τεχνικη ski vs snowboard

Recommended Posts

ωωωχχχχχχχχχ πάτε και εσείς τώρα άμοιροι σνουμπορντάδες


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτό που έχω χαρεί απο τους σανιδάδες μας είναι το tree skiing πάντως...

σκέτη απόλαυση :D

 

Leonp είσαι σε άλλη κατηγορία με το σκλήρό σου σανίδι μη μου το βάζεις με τους τραβερσοποιους...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω πάντως την άλλη εβδομάδα ξεκινάω εντατικά μαθήματα sb.Και θα ανεβαίνω στο βουνό και με τα σκι και το σανίδι.Σε καμμιά διετία θα έχω καταλήξει σ ε ασφαλη συμπεράσματα για το τι είναι καλύτερο.Αν μου α ρέσει καλύτερα η σανίδα, θα συνεχίσω με αυτήν.

Χε χε ετσι...Κι εσυ στα χναρια μας...

Πιστεψε με Κωστα και τα 2 εχουν την μαγεια τους...Πιστευω οτι ειναι δυσκολο να απορριψεις καποιο.

Ομως στην αρχη το σανιδι σιγουρα σε ενθουσιαζει..

Το κακο ειναι οτι πλεον θα την ακους και απο τους μεν και απο τους δε :D:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, και εγω πιστεύω οτι πρέπει να ασχοληθείς και με τα 2 για ν α κρίνεις.Για να δούμε!προβλέπεται πολύ τουμπίδι πάντως :D


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ειναι φοβερο ,συνεχεια να προσπαθεις να "φανεις" προκαλωντας ,και κανεις να μην σου δινει σημασια ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leonp είσαι σε άλλη κατηγορία με το σκλήρό σου σανίδι μη μου το βάζεις με τους τραβερσοποιους...

Πάνο δεν έχουν μεγάλη διαφορά εκτός αν τα συγκρίνεις με πολύ μαλακά freestyle. Αν κάποιος κατεβαίνει γλιστρώντας όλη τη πίστα με τις φτέρνες, σημαίνει ότι δεν ξέρει. Επειδή στέκεται όρθιος και κατεβαίνει γλιστρώντας δεν σημαίνει τίποτε. Υπάρχουν αρχηγοί (με μαλακή μπότα και φαρδύ σανίδι) που καρβάρουν και είναι στη λάμα συνέχεια. Απλά το στενό σανίδι και η σκληρή μπότα ταιριάζει στη πατημένη πίστα καλύτερα.


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω πάντως την άλλη εβδομάδα ξεκινάω εντατικά μαθήματα sb.Και θα ανεβαίνω στο βουνό και με τα σκι και το σανίδι.Σε καμμιά διετία θα έχω καταλήξει σ ε ασφαλη συμπεράσματα για το τι είναι καλύτερο.Αν μου α ρέσει καλύτερα η σανίδα, θα συνεχίσω με αυτήν.

ΟΥ ΡΕ!!!!

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ :blink::D


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήνυμα προς σανιδάδες.......!Σε ένα χ/κ του εξωτερικόυ έχουν απαγορεύσει τα σανίδια για την άσχημη και απρεπή συμπεριφορά τους....!Μήπως θα ήταν καλό να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα σιγά-σιγά....?Σκι και πάλι σκι ρε......!Χαίρομαι που κάνω σκί και ξέρω να φέρομαι φυσιολογικά πάνω στο βουνό και να υπολογίζω τους πάντες όπως επίσης χαίρομαι που όταν πέφτω(σπάνια πλέον....)δεν βρέχω τον κ....ο μου......!Α!Και δεν καταστρέφω την πίστα με τα φρένα......!Είναι μεγάλη υπόθεση να ξέρεις να φέρεσαι σαν άνθρωπος και όχι σαν ζώο.....!Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και σκιερ που είναι απρόσεκτοι αλλά σαφώς οι σανιδάδες είναι περισσότεροι....!

Προτεινόμενες λύσεις: να ξεκινήσετε σκι......ή να μάθετε να φέρεστε....ή ακόμα καλύτερα να σταματήσετε να έρχεστε στο βουνό........και να πάτε για ψάρεμα......! B)

 

.........ΣΑΝΙΔΑΔΕΣ.........ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ.......!!!


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ hard core το απο πανω ποστ! :lol: Και οτι ετοιμαζομουν να γραψω οτι το ΣΚ που μας περασε, λλιγο πολυ σταματησαν τα σανιδια να παρκαρουν στην εισοδο του Ηρακλη :lol:

 

Over...Λιγο κατανοηση goes a long way... :)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....και εγώ κατανόηση ζητήσα αλλά δεν νομίζω ότι από τους συγκεκριμένους θα την βρώ.....!

Για τον ίδιο λόγο πάμε όλοι στο βουνό(σε οποιοδήποτε βουνό....)απλώς οι τρόποι των σκιερ με αυτους των σανιδάδων διαφέρουν όσο τα χ/κ του Εξωτερικού με τα χ/κ της Ελλάδας......!

Δεν θα το τραβήξω άλλο.....!

Φιλικά.....και αγανακτησμένα.....!


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... ....

Και να φανταστητε οτι τραβηξα τα χιλια μυρια...

για να μην μου ξεστρατησει και να την δω sanidoy :):(:(

Τελικα μου βγηκε λιγο πιο hardcore απ' οτι ηθελα :lol::lol::)

Μην την παρεξηγειται, ειναι που δεν της εκατσε να γινει σανιδου..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το snb γυμνάζεσαι ασύμμετρα λόγω της θέσης επάνω στο σανίδι (99%). Τέλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....και εγώ κατανόηση ζητήσα αλλά δεν νομίζω ότι από τους συγκεκριμένους θα την βρώ.....!

Για τον ίδιο λόγο πάμε όλοι στο βουνό(σε οποιοδήποτε βουνό....)απλώς οι τρόποι των σκιερ με αυτους των σανιδάδων διαφέρουν όσο τα χ/κ του Εξωτερικού με τα χ/κ της Ελλάδας......!

Δεν θα το τραβήξω άλλο.....!

Φιλικά.....και αγανακτησμένα.....!

 

Πλάκα μας κάνεις μάλλον ε...

Βασικά στα 2 ποστ σου αυτά βρίσκω τον ορισμό της γενικευσης.

 

 

Μακη:

Το Σ που μας πέρασε, σκιερ σταματούσαν ΣΤΗ ΜΕΣΗ της αποβίβασης του Ηρακλή και έκαναν socialize... Οι snowboarder ηταν ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ....

 

Ρουλα snowcat, μίλα!!!!! :lol:


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Ρουλα snowcat, μίλα!!!!! :lol:

 

Μολογα... :lol::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ανέβει γενικά στην ζωή μου μόνο 5 φορές στο χιονοδρομικό... αυτό που έχω δεί απο συμπεριφορές, ειναι τελείως διαφορετικό απο αυτό που διαβάζω εδώ... αρκετοί σκιερ είναι προκατηλημένοι και λόγω του οτι συνήθως είναι και κάποιας ηλικίας (κάτι που θα έπρεπε να τους έχει κάνει καλύτερους ανθρώπους, και όχι χειρότερους) φέρονται και μιλάνε πολύ απότομα σε αρχάριους snowboarder και όχι μόνο. μην πώ για το πώς μπαίνουν στους αναβατήρες με τσαμπουκά λές και το βουνό είναι δικό τους. Ναι, την τελευταία φορά παραλίγο να πλακωθώ και με έναν snowboarder επειδή είπε έναν απτην παρέα μου μ*α*λ*α*κ*ι*σ*μ*ε*ν*ο (είχε πέσει καταλάθος μπροστά απο ένα αλματάκι), αλλα προτιμώ να κάνω τέτοιους καυγάδες λόγω της θερμόαιμης ηλικίας μας (και γω πιτσιρικάς είμαι) παρά να προσπαθώ να κάνω τον μπαμπά με μαθήματα συμπεριφοράς σε ανθρώπους 40φεύγα... αυτά:(

 

p.s ο παραπάνω ποστερ έχει σκεφτεί οτι για να απαγορέψαν σε ένα βουνό τα snowboard, ίσως θεωρούν οτι απο εκεί θα χάναν τα λιγότερα λεφτά? σε άλλη περίπτωση ίσως απλώς να απαγορεύαν τα σκι... ξυπνήστε... τα λεφτά μας θέλουνε :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ησυχία έπεσε στο θέμα, φαίνεται το πήραν απόφαση οι σκιέρ ότι θα είναι πάντα από κάτω. :P

 

Όσο κι αν αντιγράψουν οι σκιέρ τους σανιδάδες δεν μπορούν να τους φτάσουν. Στο βίντεο, σκιέρ έχει αντιγράψει το extreme carving των σανιδάδων. :lol::lol:

http://uk.youtube.com/watch?v=q5sGvthsclw

 

 

ΥΓ Στο βίντεο η σκιέρ καρβάρει με elan. :D


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ανέβει γενικά στην ζωή μου μόνο 5 φορές στο χιονοδρομικό... αυτό που έχω δεί απο συμπεριφορές, ειναι τελείως διαφορετικό απο αυτό που διαβάζω εδώ... αρκετοί σκιερ είναι προκατηλημένοι και λόγω του οτι συνήθως είναι και κάποιας ηλικίας (κάτι που θα έπρεπε να τους έχει κάνει καλύτερους ανθρώπους, και όχι χειρότερους) φέρονται και μιλάνε πολύ απότομα σε αρχάριους snowboarder και όχι μόνο. μην πώ για το πώς μπαίνουν στους αναβατήρες με τσαμπουκά λές και το βουνό είναι δικό τους. Ναι, την τελευταία φορά παραλίγο να πλακωθώ και με έναν snowboarder επειδή είπε έναν απτην παρέα μου μ*α*λ*α*κ*ι*σ*μ*ε*ν*ο (είχε πέσει καταλάθος μπροστά απο ένα αλματάκι), αλλα προτιμώ να κάνω τέτοιους καυγάδες λόγω της θερμόαιμης ηλικίας μας (και γω πιτσιρικάς είμαι) παρά να προσπαθώ να κάνω τον μπαμπά με μαθήματα συμπεριφοράς σε ανθρώπους 40φεύγα... αυτά:lol:

 

p.s ο παραπάνω ποστερ έχει σκεφτεί οτι για να απαγορέψαν σε ένα βουνό τα snowboard, ίσως θεωρούν οτι απο εκεί θα χάναν τα λιγότερα λεφτά? σε άλλη περίπτωση ίσως απλώς να απαγορεύαν τα σκι... ξυπνήστε... τα λεφτά μας θέλουνε :P

 

 

....Καλημέρα....!Για να σπάσω λίγο την ησυχία να σου πω ότι οι αρχάριοι και δη σανιδάδες θα ήταν καλό να κάνουν στις πίστες των αρχαρίων και όχι να πηγαίνουν στην Στύγα νομίζοντας ότι το΄χουν....!Με κάτι τέτοιους τύπους τα έχω πάρει.... :lol:

Όσο για το ότι τους απαγορέψαν την είσοδο έγραφε το άρθρο που διάβασα ότι ήταν ΜΟΝΟ για την απρεπή συμπεριφορά τους....!Τους σκιερ όσο και να θες δεν παίζει να τους κάνουν κάτι τέτοιο.Μπορείς να δεις και μόνος σου τις συμπεριφορές και των 2 πάνω στο βουνό.Και πίστεψέ με οι σανιδάδες είναι αυτοί που μπαίνουν με τσαμπουκά και όχι οι σκιερ...!

Και αυτό που σου είπα για τους αρχαρίους εγώ δεν φταίω σε τίποτα να είμαι στον Αχιλλέα και να τσουλάει μόνο του ένα σανίδι από πάνω επειδή ήταν αρχάριος και δεν ήξερε να δέσει το σανίδι του...

Και για να μη νομίζεις ότι τα έχω μόνο με τους σανιδάδες θα κράξω λίγο και τους αρχάριους σκιερ που ειδικά τα Σ/Κ βάζουν το τζινάκι τους και έρχονται για σκι, πέρνουν το πιατάκι και πέφτουν χωρίς φυσικά να ξέρουν ότι πρέπει να πάνε στην άκρη και το αποτέλεσμα είναι γνωστό σε όλους....!Ακολουθεί η μέθοδος DOMINO.....και όποιον πάρει ο χάρος.....!

Και εγώ υπήρξα στο επίπεδό τους(πολύ αρχάρια)όπως όλοι βεβαίως-βεβαίως αλλά επειδή φοβόμουν πρώτα για την δική μου σωματική ακεραιότητα και μετά για των άλλων δεν έβγαινα εκτός από την πίστα με το baby lift.

Τέλος επειδή είμαστε άνθρωποι πάνω από όλα και μετά σκιερ-σανιδάδες,και δεν είμαι τόσο hardcore, όταν βλέπω κάποιον ο οποίος θέλει βοήθεια είτε είναι σανίδι είτε σκι, φυσικά και θα σταματήσω να δω αν είναι καλά και γενικά να τον βοηθήσω όσο μπορώ.Είναι το μόνο που δεν κάνω διακρίσεις....

 

....The end of report.....

Have a nice day....

Φιλικά, πάνω απ'όλα......


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε εντάξει, εσυ αρα δε μιλας για snowboarder αλλα για αγνωστου ταυτοτητας τσουλουμενα αντικειμενα που απλα απο τυχη αντι να βαλουν σκι στα ποδια την πρώτη φορά στο βουνο, εβαλαν σανιδα. Εδω συμφωνουμε! Γενικα οι λιγο πιο "ψημενοι" να το πω boarders, προσέχουν αρκετά στο βουνό απο όσο έχω παρατηρήσει.


no friends on a powder day

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητή (κατά τα άλλα - δυστυχώς σκιέρ) over-poulover, σ' αυτό το θέμα ΔΕΝ γράφουμε για συμπεριφορά αλλά για τεχνική.

 

Εδώ εκθειάζουμε την ανωτερότητα της τεχνικής του snowboard απέναντι στη παρωχημένη τεχνική του ski. :lol:


Board.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι το σκι είναι πιο τεχνικό άθλημα από το snb. Οι κινήσεις των ποδιών είναι πολύ πιο πολύπλοκες

και ο μόχθος που πρέπει να καταβάλεις είναι μεγαλύτερος. Αυτή την άποψη απ'όσο είδα έχουν και όσα παιδιά έχουν δοκιμάσει και τα δύο. Μιλάμε βέβαια να έχουν καταφέρει να φθάσουν σε ένα καλό επίπεδο και στα δύο. Τώρα σχετικά με τη συμπεριφορά κάτι έχω δει ακόμα και σε ολυμπιακούς αλλά δεν είναι της παρούσης Λεωνίδα :lol::lol::P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πω και γω το λογακι μου... :D

 

Απο περσι μεχρι φετος εχω δει τεραστια βελτιωση στην συμπεριφορα των snowboarders sτο ΧΚΠ. Μιλαω με γενικοτητες...Οι παρεες καθονται στο πλαϊ, τοσο στην εισοδο του Ηρακλη, οσο και στο πλατω στην εξοδο (εκει που σφιγγουν τις δεστρες τους). Υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα :lol:

 

Καθισμενους σανιδαδες καθ'εξιν στη μεση της πιστας βλεπεις μονο στο αριστερο λουκι του Αιολου (πιστα ψιλοαρχαριων) που μαλλον επεσαν και προσπαθουν να συμμαζεψουν τα συγκαλα τους...Βλεπεις τοσους και περισσοτερους πεσμενους σκιερ στο ιδιο λουκι. Καθως και τους φιλους/δασκαλους που ειναι σταματημενοι και ορθιοι στη μεση της πιστας προσπαθωντας να βοηθησουν/εξηγησουν/ενθαρρυνουν. Ε! Πιστα αρχαριων ειναι...πτωματα θα εχει...

 

Ακομη και η παλια πληγη του "μπαινω στην ουρα και σπρωχνω γιατι ειμαι μαγκας και δεν καταλαβαινω Θεο" εχει περιορισθει απο τους μεμονωμενους σανιδαδες. :) Δυστυχως, αυτοι που ειναι "crew"... :lol: ξερετε...'η ισχυς εν τη ενωσει...' :P . Παντως (και δυστυχως) η μεγαλυτερη πληγη του "μπαινω απο το πλαϊ, σφυριζοντας αδιαφορα..." ειναι σκιερ και στην αποκλειστικη πλειοψηφια τους παιδακια γιατι ετσι τα μαθαν οι δικοι τους. :D Και οι..σχολες :angry:

 

Παντα η θεωρια ηταν οτι οι σανιδαδες, σαν νεα παιδια, γεματα τσαγανο, αμφισβητηση και τσαμπουκα, προσελκυονταν στο αθλημα του σανιδιου σαν τροπο ζωης με ολη την παρελκομενη συμπεριφορα.

 

Πως εξηγειται λοιπον η παρατηρουμενη αλλαγη; Μα...γερνατε!!!z7shysterical.gifz7shysterical.gifz7shysterical.gif

 

για να μην με πλακωσετε ολοι μαζι και ...χυθει αιμα :P μιλαω με γενικες παρατηρησεις...και οχι προσωπικα. Ο Moonsoda, o Gmak και τοσοι αλλοι της παρεας δεν ποζαραν ποτε σαν crew :o

 

Να κλεισω επισημαινοντας ενα δυο προβληματακια. Το κανω γιατι μονο οι πιο εμπειροι σανιδαδες μας μπορουν να περασουν το μηνυμα στα αλλα παιδια.

 

1) Χρηση πιατακιου. Νομιζω οτι βελτιωνρται κατα πολυ αν εχετε stomping block (board?) στη σανιδα. Εξηγειστε το ρε παιδια στους πιο καινουριους για να μην παιδευονται και να μην μας παιρνουν ολους (σκιερ και σανιδαδες) ντομινο.

 

2) Λουρακι ασφαλειας...ξερετε...

 

3) Εξοδο απο καρεκλακι. Δεν ξερω, βοηθαει το stompingτετοιο εκει; Αν μη τι αλλο, συνεννοηθειτε με τους ατυχους σκιερ που καθονται διπλα σας, 'μπορει να φυγω λιγο αριστερα/δεξια καθ'οσον goofy/regular' να ειναι ο αλλος προετοιμασμενος. Εγω πλεον παντα το κανω στο τετραπλο (οχι παντα με επιτυχια...με εχει διαβεβαιωσει ατυχος σανιδερ οτι θα παει ισια, ισως λιγο δεξια...εγινε φιογκος και φυγε απανω μου αριστερα και ...ακομα θα εχει μελανιες απο τη σαβουρδα...καλα που δεν τον πλακωσα απο πανω (οχι στο ξυλο, πεσιμο...)...αστα...)

 

4) Στις ουρες. Καμμια φορα βλεπω παιδια με σανιδι που το δεμενο τους ποδι εχει μεγαλυτερη γωνια απο 90 μοιρες εν σχεσει με την διευθυνση προοδου της ουρας (η φτερνα κοιταει μπροστα και τα δαχτυλα πισω...) Μου φαινεται πολυ αβολη θεση και σαν αποτελεσμα το σανιδι δεν ακολουθει την διευθυνση προοδου της ουρας και παταει πανω στα σκι μας (τα οποια κατ'αναγκην κοιτανε μπροστα). Μετα, αν του πατησουμε το σανιδι του, την ακουμε κι απο πανω.

 

Αυτα! phiphi.gif

 

Παντως ειναι πολυ ενθαρρυντικο οτι αρχιζει να παρατηρειται μια εμπεδωση χιονοδρομικης παιδειας απο τους πιτσιρικαδες... :) Καλα γεραματα!z7shysterical.gifz7shysterical.gifz7shysterical.gif

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι (ναι εχω και φίλους) αλλά και μισητοί σνοουμπόρντερς, οσο και να προσπαθήτε να πείσετε τους εαυτούς σας και ολους τους υπόλοιπους δεν μπορείτε να μας ξεπεράσετε απο αποψη τεχνικής απο αποψη ομορφιάς του καθε αθλήματος απο άποψη του καλυτερου γενικά :D . Πάντα πάντα το σνόουμπορντ θα είναι το αποπαίδι του σκι και ο λόγος είναι απλός: γιατί ποτέ δεν θα μπορέσετε να το φτάσετε .Η μόνη σας δικαιολογία είναι οτι είναι πιο εύκολο.

Ο γιος μου είναι 11 ετών και μέχρι τον Ιούλιο είχαμε ομηρικές μάχες γιατί ήθελε να κάνει και απο τα δυο και έκανε και σκί και σνόουμπορντ. Οταν ομως βρεθήκαμε τον Ιούλιο στο TIGNES και παρακολουθούσε στο πάρκο που είχαν οι Γάλλοι τι έκαναν οι σκιέρ και οι σνοουμπόρντερς άλλαξε αμέσως άποψη και μου είπε οτι σνόουμπορντ δεν ξανακάνει γιατί το σκι μεν είναι πιο δύσκολο αλλά όμως είναι πολύ πο θεαματικό. Αυτό δεν σας λέει κάτι; :lol::lol::P


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

συγκρινουμε ανομοια πραγματα

 

το σκι οντως ειναι το ποιο τεχνικο αθλημα μιας και εχω ασχοληθει με το αθλημα αρκετα χρονια

 

το σανιδι ειναι οντως ποιο ευκολο και ποιο fun το πετας στο πορτ μπαγκαζ ουτε σχαρες τιποτα

ο λογος που κανω σανιδι ειναι γιατι θελω να κανω απατητα και για να αποδειξω οτι και οι παλιογεροι μπορουν

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. asproula
      asproula
      (32 years old)
    2. Frankie58
      Frankie58
      (43 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,661
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marinavon
    Joined
×
×
  • Create New...