Jump to content
ΣΤΧ

Ski service

Recommended Posts

Και μετα απο μια ευδομαδα σκι ηρθε η ωρα να τα επαναφέρω στην αγονιστικη κατασταση :)

post-6622-0-99382000-1483270697_thumb.jpg

Βρικα τα χτιπιματα!! Τα καθάρισα και άρχισα να τα γεμίζω !!!

post-6622-0-69738900-1483270782_thumb.jpg

 

post-6622-0-84084000-1483270907_thumb.jpg

Μεθα με το κοφτεκι αφερω το παραπανω ιλικο

post-6622-0-61809400-1483270975_thumb.jpg

 

post-6622-0-24168000-1483271083_thumb.jpg

Και ηρθε η ωρα της χοντρής λίμας :)

post-6622-0-53233700-1483271156_thumb.jpg

 

post-6622-0-78774100-1483271222_thumb.jpg

 

Και να το αποτέλεσμα

post-6622-0-44957200-1483271284_thumb.jpg

 

Και τωρα τα δυο τελευτεα στάδια του γιαλισματος με γιαλοχαρτο 80 προτο και μεθα 180

post-6622-0-57201800-1483271373_thumb.jpg

 

post-6622-0-96633400-1483271453_thumb.jpg

Να το αποτέλεσμα

post-6622-0-85202100-1483271518_thumb.jpg

 

post-6622-0-64565200-1483271574_thumb.jpg

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο το πλαστικο που χρησιμοποιεις σε φετες ειναι το καλυτερο !!!


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λεωνιδα ,χρονια πολλα και καλη χρονια

Χρησιμοποιώ αυτο οταν τα χτιπιματα ειναι μικρα,για μεγαλητερα εχω και τα ράβδοι

Το επομενο θα ειναι για τοις ακμές και μετα το κερομα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις χρησιμοποιησει την σκονη της toko?

http://www.toko.ch/en/usage/application-guide/tools-pro/base-tuning-repair-powder

 

Πρεπει να ειναι πολυ ευκολη στη χρηση και το σκεφτομαι.

Επισης με τη χοντρη λιμα μπορεις να περνας το σημειο που επιδιορθωσες και με τις ραβδωσεις να ειναι παραλληλες με τα μαχαιρια για να δημιουργησεις base texture στο καινουριο υλικο που προσθεσες.

 

Ωραιο thread και με φωτο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλη χρονια Πεπε,με υγεια και τυχη για ολους σας! Αυτες οι λωριδες ξυνονται πολυ ευκολα και για χτυπηματα που δεν ειναι πολυ βαθεια ,οπως λες,ειναι οτι καλυτερο. Χρησιμοποιουσα το ψιλο κορδονι που ειναι σε καρουλι και μπενει σε πιστολι (χωρις το πιστολι φυσικα) και προσεξα οτι σε μικρα χτυπηματα μου ξεκολουσε οταν το εξυνα ,μεχρι που ανακαλυψα αυτα τα φυλλαρακια που τα δουλευεω κι εγω με κολητηρι.

Εχεις άποψη για αυτο το πιστολι?

post-4673-0-46306600-1483294524_thumb.jpg

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι πολυ καλο αλλα νομιζω ακριβό ,εγω εχω ενα κολιτιρι απο το lidl αυτο που μιλαει καλοδια :) και μια χαρα με βολευει :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το base texture εχω ενα εργαλείο που το περνας και διμοιοργει τοις ραβδοσοις ,χρισιμοπιω το εργαλιο για σνουμπορδ γιατι ειναι πιο φαρδι και με βολεβει

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγω χρησιμοποιω radial file ,αναλογα με το κτυπημα ,την πληγη, χρησιμοποιω και την αναλογη σε μεγεθος. Και εχω δυο γιατι αυτες κοβουν πολυ καλα οταν σε σχεση με την πληγη τις εχεις να κοβουν σε γωνια 45 μοιρων.Πως ειναι η ειδικη θηκη (για την λιμα που φτιαχνουμε τις γωνιες της βασης ) που σχηματιζει 45 μοιρες γωνια..

post-4673-0-87091300-1483300664_thumb.jpg

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις χρησιμοποιησει την σκονη της toko?

http://www.toko.ch/en/usage/application-guide/tools-pro/base-tuning-repair-powder

 

Πρεπει να ειναι πολυ ευκολη στη χρηση και το σκεφτομαι.

Επισης με τη χοντρη λιμα μπορεις να περνας το σημειο που επιδιορθωσες και με τις ραβδωσεις να ειναι παραλληλες με τα μαχαιρια για να δημιουργησεις base texture στο καινουριο υλικο που προσθεσες.

 

Ωραιο thread και με φωτο!

Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία πρώτα απ' όλα, η σκόνη είναι βολική όταν έχεις πολλές αλλά μικρές και ρηχές ζημιές στη βάση όχι σαν αυτή τη ζημιά που δείχνει ο Pepe .Το p-tex με το κολλητήρι είναι γρήγορη και εύκολη λύση και δεν καίγεται και η βάση όπως με το p-tex να στάζει καυτό.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις χρησιμοποιησει την σκονη της toko?

http://www.toko.ch/en/usage/application-guide/tools-pro/base-tuning-repair-powder

 

Πρεπει να ειναι πολυ ευκολη στη χρηση και το σκεφτομαι.

Επισης με τη χοντρη λιμα μπορεις να περνας το σημειο που επιδιορθωσες και με τις ραβδωσεις να ειναι παραλληλες με τα μαχαιρια για να δημιουργησεις base texture στο καινουριο υλικο που προσθεσες.

 

Ωραιο thread και με φωτο!

Εχω χρησιμοποιησει τη σκονη.

 

Μια φορα.

 

Δεν το ξανακανα... Δεν εχεις κοντρολ στην θερμοκρασια με το ηλεκτρικο σιδερο και φοβασαι συνεχεια μηπως παρεις τους πατους στο χερι...

 

Για την ξεναγηση του Pepe συμφωνω. Πολυ ωραια με τις φωτογραφιες.

 

Καλη χρονια παιδια και καλες καταβασεις.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν εχω χρησιμοποιησει σκονη και παντα ο προβληματισμος μου οπως λεει ο Μακης, ηταν η θερμοκρασια ,μιας που σιγουρα θα ηθελε ενα καλο σιδερο(γι αυτη την δουλεια) με πολυ καλη ρυθμιση της θερμοκρασιας.

* Μιας που συζηταμε τετοια θεματα ,θα ηθελα να επισημανω το εξης ,που συμβαινει μονο με κολητηρι.Οταν το κολητηρι δεν πιασει καλη θερμοκρασια ,το p-tex που λειωνει και το εφαρμοζουμε στην πληγη ,δεν περνει την σωστη του μοριακη δομη ξανα με αποτελεσμα να μην μπορει να ξυθει !!! Ειναι πολυ λαστιχοτο.Ετσι λοιπον θελει καλη θερμοκρασια και να μην ξεγελαστουμε επειδη λιωνει το p-tex !

Επισης να θυμισω οτι σε μικρες πληγες, καλο ειναι εκτος απο το καλο καθαρισμα, καλο ειναι να γινεται και μηχανικο καθαρισμα ή αν δεν ειναι πολυ βαθεια η πληγη να την βαθυνουμε λιγο εμεις για να καθησει καλα το p-tex.

* Να θυμισω επισης οτι οταν δουλευουμε κερακι ,που το πιο βολικο για μενα ,ειναι το λεπτο κορδονι και οχι τα κερακια των 10-11mm ,γιατι υπαρχει ελεγχομενη ροη υλικου,να τα κραταμε σε σωστη αποσταση απο την βαση ,ετσι ωστε να βγαινει μπλε φλογα και οχι κιτρινοκοκκινη .Η μπλε φλογα εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια απ οτι η κιτρινοκοκκινη με αποτελεσμα να μην βραζει το p-tex. Οταν θα αρχισει να βραζει εγκλοβιζονται φουσκαλες μεσα στο υλικο με αποτελεσμα οταν θα ξυσουμε την περιοχη να εμφανιζονται τρυπες.

 

Καλη χρονια να εχουμε !

Edited by leonidastria
  • Like 5

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν έχουμε αρκετή ζημιά (σε μεγάλη επιφάνεια ) το γέμισμα από μηχάνημα σε ski shop νομίζω είναι η καλύτερη λύση. Λεωνίδα το p-tex candle δεν το έχω δουλέψει , έχω δουλέψει τη μορφή που δείχνει ο Pepe με κολλητήρι 35w (ηλεκτρονικός στο επάγγελμα) και δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα, δεν κάνει όμως για επιφανειακές μικροζημιές θέλει όπως λες να σκάψεις λίγο την επιφάνεια για να πιάσει.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Λεωνιδα ,δεν ξερω με τι ασχολισε,αλλα εισαι γνοστης !!!

Φαρμακοποιος ειμαι ,αλλα μ αρεσει να ασχολουμαι σε οσο πιο πολλους τομεις για το χομπυ-σπορ μου.Εσυ ξερεις πολυ περισσοτερα για το αθλημα

 

Όταν έχουμε αρκετή ζημιά (σε μεγάλη επιφάνεια ) το γέμισμα από μηχάνημα σε ski shop νομίζω είναι η καλύτερη λύση. Λεωνίδα το p-tex candle δεν το έχω δουλέψει , έχω δουλέψει τη μορφή που δείχνει ο Pepe με κολλητήρι 35w (ηλεκτρονικός στο επάγγελμα) και δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα, δεν κάνει όμως για επιφανειακές μικροζημιές θέλει όπως λες να σκάψεις λίγο την επιφάνεια για να πιάσει.

Ηλια αυτα τα strips ειναι οτι καλυτερο γιατι δουλευονται ευκολα ,αν δε τα κοψεις και δια μηκος τοτε τα δουλευεις και σαν κερακι.

Τα κλασικα candles 10 mm ή το κορδονι που λεω εγω ειναι καλυτερα ποιοτικα και λιγο πιο σκληρα με αποτελεσμα να θελει πολυ σωστα και καθαρα εργαλεια για να κανεις καλη δουλεια.

Τα strips που χρησιμοποιησε ο Πέπε ειναι για μικρες πληγουλες και γενικως δουλευεται πολυ πιο ομορφα και πιο ευκολα,χαιρεσαι να επιδιορθωνεις πληγες!

Να εχουμε υπ οψιν μας οτι εισαι ηλεκτρονικος Ηλια !

Φυσικα Ηλια σε μηχανημα φανταζομαι οτι γινεται τελεια δουλεια,αλλα ...

Edited by leonidastria
  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα το έχω υπόψη μου όταν μου τελειώσει αυτό που έχω θα το κοιτάξω αυτό που λες!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αυτο το πιστολι πρεπει να κανει καλη δουλεια ,υπαρχει στην Ελληνικη αγορα στην τιμη των 80 ευρω και ειναι 3-4 ευρω πιο ακριβο απ οτι σε σαιτ του εξωτερικου .Υπαρχει και ενα με πιο φαρδια κεφαλη ,πιο ακριβο και δεν υπαρχει στην Ελληνικη αγορα.Μοιαζει με τα πιστολια θερμοκολας ,μονο που τα πιστολια αυτα ανεβαζουν θερμοκρασια μεχρι 250-270 βαθμους και περνουν στικακια 10mm,ενω αυτο ανεβαζει θερμοκρασια μεταξυ350-370 βαθμων αν θυμαμαι καλα και περνει στικακια υλικου ,αυτα τα Candles που ειναι 11mm. Ως Ελληνας σκεφτηκα μηπως θα μπορουσε να αντικατασταθει με το πιστολι θερμοκολας αλλα οπως βλεπετε δεν γινεται !

post-4673-0-05910200-1483365357_thumb.jpg

Edited by leonidastria
  • Like 3

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι θα σου λύνει τα χέρια αλλά η τιμή δεν δικαιολογεί την αγορά του εκτός και αν είσαι επαγγελματίας και δεν έχεις μηχάνημα γεμίσματος ,το έχω δει στο youtube, για μικρά service είναι must ,για μας το κολλητήρι νομίζω είναι μια χαρά. Ο PARNASS έχει νομίζω μηχάνημα γεμίσματος ,πήρα και μπότες φέτος από εκεί και μίλησα με τα παιδιά και είναι μια χαρά αν χρειαστώ τέτοιο service θα δοκιμάσω .

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι πολυ καλο αλλα νομιζω ακριβό ,εγω εχω ενα κολιτιρι απο το lidl αυτο που μιλαει καλοδια :) και μια χαρα με βολευει :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και πολα επάγγελματικα σέρβις το απλο κολιτιρι χρισιμοπιουν Ηλία ,αυτο σαν το δικο σου!! Την ηδια δουλια κανει

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Μου έδωσε ένας φίλος πέδιλα twin tip τα οποία τα δοκίμασα το σκ που μας πέρασε στο παμποροβο και μου έκαναν τα εξής..

Εκεί που είχε αρκετό μαλακό χιόνι ήταν σχετικά οκ σε κομμάτια με πολύ μικρή κατηφόρα και καλά στρωμένο χιόνι δε μπορούσα να τα ελέγξω και με πήγαιναν όπου ήθελαν (σα να έπιανε το μαχαίρι και εστριβε μόνο του σχετικά απότομα και σε σλαλομ δεν έκοβε σταθερά).

Ξέρετε που μπορεί να οφείλετε τέτοια συμπεριφορά διότι είμαι καινούριος και δε γνωρίζω πολλά!

Δε ξέρω αν το εξηγώ καλά ώστε να καταλάβει κάποιος γνωστης!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και είσαι εκτός θέματος...τρύπημα δέστρας όχι στο κέντρο μου κάνει. Για δες στο κέντρο του σκι έχει ένα σημαδάκι και στο κέντρο της μπότας άλλο ένα πρέπει να συμπέφτουν.

 

Πολύ πιθανό αν δεν ισχύει το παραπάνω να είσαι εντός θέματος και σε σερβις να τα έβγαλε εντελώς εκτός από τις ακμές. Πιο πίσω σελίδες έχει αναφερθεί ότι με τα πολλά σέρβις ή από άσχετο ή από τα αυτόματα μηχανήματα τα πέδιλα βγαίνουν εντελώς άκυρα.

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμενα για γωνιες μ κανει πιο πολυ, ισως ειναι και οι γωνιες κ οι δεστρες

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πολύ κοντά αλλά όχι ακριβώς το ένα πάνω στο άλλο!

Το βελάκι της μπότας είναι ουτε εκατοστό πίσω από το βελάκι από το πεδιλο!

Και μερικές φωτογραφίες

http://i622.photobucket.com/albums/tt301/tasos_c/20170118_173410_zpslbkeczmq.jpg

http://i622.photobucket.com/albums/tt301/tasos_c/20170118_174020_zpsbpwfudf4.jpg

 

Δε ξέρω αν φταίει αυτό η οι ακμες!

Edited by tasos_c

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πολύ κοντά αλλά όχι ακριβώς το ένα πάνω στο άλλο!

Το βελάκι της μπότας είναι ουτε εκατοστό πίσω από το βελάκι από το πεδιλο!

Και μερικές φωτογραφίες

http://i622.photobucket.com/albums/tt301/tasos_c/20170118_173410_zpslbkeczmq.jpg

http://i622.photobucket.com/albums/tt301/tasos_c/20170118_174020_zpsbpwfudf4.jpg

 

Δε ξέρω αν φταίει αυτό η οι ακμες!

Αλλου ενοχλει το ενα, αλλου το αλλο. Αν προκειται να τα χρησιμοποιείς εσυ να τα πας σε ενα καταστημα

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...