Jump to content
TEOXALANDRI

Ενημέρωση χ/κ Καλαβρύτων 2009-2010

Recommended Posts

Για αποσυμπλεκωμενο δεν το βλεπω ουτε και γω δυστυχως :P

 

Ι ιδεα ειναι να κοντινει το υπαρχον λιφτ της στυγγας για να λειτουργει χωρις βλαβες και να μικρινει ο χρονος αναβασης των 14 min

Αυτο ειναι κατι που ειναι σιγουρα στις οικονομικες δυνατοτητες του κεντρου

Τα μειον ειναι οτι θα πρεπει να παιρνεις ενδιαμεσο λιφτ γι να ανεβεις στυγγα την πρωτη φορα η μετα απο διαλειμμα για καφε

μην μου πειτε οτι θα σας λειψουν τα τελευταια 400 μετρα που ειναι flat , διαδρομη που θελει 5-6 μιν η στυγγα να ξαναανεβει

 

Χωρις ουρες κανεις max 3 καταβασεις σε 1 ωρα οπως εχει το λιφτ ,6-11 min ski ανα ωρα ελεος ,ναι κανω 2 min να κατεβω απο το αποτομο

Θα κανεις 5-6 καταβασεις ξοδευοντας και λιγοτερο ρευμα με το κοντiτερο λιφτ

 

Aσε που τα περισσευματα του λιφτ με μια αγορα καινουργιας αφετηριας ,τερματικου πυλωνα και ενος μικρου πυλωνα ακομα

θα εχεις αλλο 1 λιφτ μηκους οσο η αγκυρα με δυνατοτητα να φτασης στην κορυφη του αυγου ...

 

και μετα ξυπνησα 8) ( +2 ατομα πρωσοπικο + εχτρα ρευμα + extra φθορα ratrack για στρωσιματα )

Edited by Hellbent

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δλδ όσοι ασχολούνται με τον χειμερινό τουρισμό... στις γιορτες των Χριστουγεννων κάνουν "αρπαχτή"... Το high season δλδ είναι μόνο το 15αυγουστο στην Ελλάδα... Προφανώς όλοι εμείς πρέπει να πάμε σπίτια μας και να κλείσουν όλα τα ΧΚ στη χώρα... Και προφανώς όλοι όσοι έχουν βαλει τεχνιτή χιόνωση (εντος και ειδικα εκτός Ελλάδος) είναι αρπακτικά-λαμογιά που τριβουν τα χερια τους τις γιορτες αναμενοντας να μας γδαρουν... με την βοηθεια της τεχνιτης... Φαντασου δλδ που θα ειχαν πάει τις τιμές αυτα τα λαμογια στις καφετερειες του κέντρου αν δεν υπήρχε ο παραγοντάς ... "ρισκο των εορτών" ... ή το ... " 1 στις 4-5 χρονιες λειτουργια του κεντρου Χριστουγεννα"... Αστα.... που να σε λέω... 8)

 

 

ναί, τα χριστούγεννα στήν Ελλάδα, ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ ΦΟΡΈΣ, οι συνθήκες χιονοδρομίας είναι αθλιες ακόμα και για πεινασμένους λιγούρηδες. Καμμιά τεχνητή χιόνωση δεν μπορεί να το αλλάξει αυτο.

σε συνδιασμό με την ζήτηση και την εξαίρετη τουριστική αντίληψη που διακρίνει τον μέσο Ελληνα ασχολούμενο στον χειμερινό τουρισμό δημιουργούν συνθήκες ΑΡΠΑΧΤΗΣ.

Αν παρακολουθείς τα όσα γράφω θα δείς οτι αναγνωρίζω το μεγάλο ρίσκο αυτής της δραστηριότητας στην Ελλάδα, κανένα αλλοθι όμως...

Τα Μοντέλα ανάπτυξης άνθρωποι τα φτιάχνουν, δεν θα πληρώσω εγώ το χιονοδρομικό στα 1200 μέτρα και το σπα στην Βούρμπιανη...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έτσι όμως για να ανέβουμε στην Στύγα θα πρέπει υποχρεωτικά να πάρουμε και την άγκυρα/Θέτις= διπλές ουρές. Εγώ νομίζω ότι χρειάζεται ακριβώς το αντίθετο. Ξήλωμα του Αχιλλέα και της Στύγας και τοποθέτηση τηλεκαμπίνας με ενδιάμεση στάση στην τωρινή αφετηρία της Στυγας.

 

(Όνειρα θερινής νυκτός) 8)

Θα μπορούσε όμως ευκολότατα να γίνει ένα συρόμενο με αρχή το πάνω σαλέ, μέχρι το σημείο Β που λέει ο Hellbent. Και μικρή κλίση και τεράστιο πλάτος έχει η πίστα στο συγκεκριμένο σημείο (άσε που έτσι θα δημιουργούσαν έτσι μια έξτρα πίστα για αρχάριους :P )

 

Aπορώ πως δεν το χουν σκεφτεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παγωμάραααα..... :lol: Μπρρρ....

image_091101_103000.jpg

 

 

Λέω να πάω μια βολτα να δω ποιός πετάει σοβαδες στο βουνό....

 

 

Βασιλη μάλλον σε λάθος χώρα γεννηθηκες... Με το να ισοπεδώνεις τα πάντα δεν κανεις διάλογο...Αν δεν θες να πληρώνεις τα αρπακτικά είναι δικαιωμά σου... Εξω απ'το χορό... μια χαρά .... Αμα μπεις να δεις καλαματιανό.... και τσαμικο... Ευτυχώς που έχουμε και τις Αλπεις που συμφέρουν ακόμα και για ΣΚ... Ποιός ο λόγος να σκάμε λοιπόν...?

Φιλικα

Τεο...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ κρυο λέμε...

 

Μικρη πασπάλα... και πάγος...

 

 

DSC00482.jpg

DSC00481.jpg

DSC00480.jpg

DSC00483.jpg

 

πάμε γι'άλλα....


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παγωμάραααα..... 8) Μπρρρ....

image_091101_103000.jpg

 

 

Λέω να πάω μια βολτα να δω ποιός πετάει σοβαδες στο βουνό....

 

 

Βασιλη μάλλον σε λάθος χώρα γεννηθηκες... Με το να ισοπεδώνεις τα πάντα δεν κανεις διάλογο...Αν δεν θες να πληρώνεις τα αρπακτικά είναι δικαιωμά σου... Εξω απ'το χορό... μια χαρά .... Αμα μπεις να δεις καλαματιανό.... και τσαμικο... Ευτυχώς που έχουμε και τις Αλπεις που συμφέρουν ακόμα και για ΣΚ... Ποιός ο λόγος να σκάμε λοιπόν...?

Φιλικα

Τεο...

 

ΜΕΤΑΝΟΩ ΜΕΤΑΝΟΩ

τσουσκα στο στόμα μου θα βάλω...

που πάω να μπλέξω ο κακομοίρης, με την καλαβρυτα-νόστρα, με την σάκρα κορόνα ντι χελμό?

υγ. Από άλπεις δεν ξέρω... Εγώ κάθε Σ/Κ πάω Ν. Ζηλανδία...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΜΕΤΑΝΟΩ ΜΕΤΑΝΟΩ

τσουσκα στο στόμα μου θα βάλω...

 

τσουσκα? :rolleyes:

Ποσα χρονια εχω να ακουσω αυτη τη λεξη.Και μονο απο την συγχωρεμενη τη γιαγια μου.Μικρασιατες/Θρακιωτες οι προγονοι vro? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

ξερεται ποτε ανοιγει το ΧΚΚ (αν εχει χιονι)??Ειχω ακουσει κατι για τελος Νοεμβριου η Δεκεμβριου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

θανο ολοι μας ευελπιστουμε να ανοιξει ακομα και αυριο οπως εχεις καταλαβει,αν πανε ολα καλα θα ανοιξει μολις εχει επαρκη ποσοτητα χιονιου κ τις καταληλες συνθηκες για την διατηρηση του.παντως πριν τις 20 δεκεμβρη δεν θυμαμαι να εχω κανει σκι στα καλαβριτα,δυστυχως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχουμε γραψει και 4 δεκεμβριου στο παρελθον :P


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
εχουμε γραψει και 4 δεκεμβριου στο παρελθον :P

 

 

απο το στομα σου και στου θεου το αυτι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

μη βιαζεσαι νεαρε θα ερθει και η ωρα του...


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
εχουμε γραψει και 4 δεκεμβριου στο παρελθον :P

 

Πριν από 2 χρόνια δεν ήταν που άνοιξε στις 16/12 και βγάλαμε και φωτό στην κορυφή της Αρτεμης;

Τώρα μην περιμένεις να τη βρω και να την ποστάρω!Κομμάτι δύσκολο.26902f04.gif


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
τσουσκα? :)

Ποσα χρονια εχω να ακουσω αυτη τη λεξη.Και μονο απο την συγχωρεμενη τη γιαγια μου.Μικρασιατες/Θρακιωτες οι προγονοι vro? :lol:

Από πατέρα Καραμανλήδες απο Νίγδη, απο μάνα καρα-Βλαχοι απο Κρούσεβο..,

η <τσούσκα> είναι μάλλον λεξηδάνειο απο εκείνο το φοβερό χωνευτήρι που λεγόταν Σαλονίκη.

Ομολογώ η <τσούσκα> υπήρξε ο μπαμπούλας της παιδικής μου ηλικίας. (τότε δεν ξέραμε απο τσίλι...)

Το 1970 στο πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (?) στις όχθες του πανέμορφου (τότε) Αξιού-Βαρδάρη με τρόμο είδα εκατομύρια απο αυτές να λιάζονται στα χωράφια (ή εκ του βορά απειλή...). Οταν δε το σόι της μάνας μου μας καλοσώρησε στα Σκόπια με μιά καυτερή (φφφφ, νερόοοο...) σούπα... άστα να πάνε...

 

υγ. Λάππα κακίες... Εγώ φταίω που σου ετοίμασα και νύφη για τα λαππάκια, ο υπέργηρος


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πριν από 2 χρόνια δεν ήταν που άνοιξε στις 16/12 και βγάλαμε και φωτό στην κορυφή της Αρτεμης;

Τώρα μην περιμένεις να τη βρω και να την ποστάρω!Κομμάτι δύσκολο.26902f04.gif

ενταξη παππου λογο ηλικιας σε δικαιολογω :):lol:

εδω ειναι

025.jpg

και αλλη μια σχεδον ιδια

00322.jpg:lol: :LOL:


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πριν από 2 χρόνια δεν ήταν που άνοιξε στις 16/12 f[/img]

ακριβώς, νομίζω ηταν Κυριακή και το επόμενο Σάββατο άνοιξε κι ο Παρνασσος


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και ήμασταν εκεί. Και κάναμε πούδρες. Και φάγαμε ουρές γιατί όλη η Αθήνα είχε έρθει Καλάβρυτα καθώς ο Παρνασσός δεν είχε ανοίξει ακόμα.

 

Βρήκα και το review από εκείνη την μέρα: http://www.snowclub.gr/forums/index.php?s=...st&p=106311

 

Βασίλη, για πες για την κοπέλα! :)


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και ήμασταν εκεί. Και κάναμε πούδρες. Και φάγαμε ουρές γιατί όλη η Αθήνα είχε έρθει Καλάβρυτα καθώς ο Παρνασσός δεν είχε ανοίξει ακόμα.

 

Βρήκα και το review από εκείνη την μέρα: http://www.snowclub.gr/forums/index.php?s=...st&p=106311

 

Βασίλη, για πες για την κοπέλα! :D

 

Και στην τελευταία κατεβασιά, μου παρέσυραν το Μητσάρα στην απάτητη Ειρήνη - χωράφι, και τον έλιωσαν.... ακόμη το θυμάται, έ φίλε Μητσάρα??? Και εκείνο το χιόνι κράτησε μέχρι και μετά την Πρωτοχρονιά (άργησε πολύ να ξαναχιονίσει)... Λέτε να έχουμε και φέτος καμια έκπληξη???


Και όταν όλο το χιόνι λιώσω, μπορεί να παλαβώσω!

metronm10cu5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Καλημέρα και από μένα...και καλή βδομάδα... 80

...τον "πρόωρο χειμώνα" διαδέχτηκαν υψηλές θερμοκρασίες στο βουνό, οι οποίες θα διατηρηθούν όλη τη βδομάδα...εκτός από το λιγοστό χιονάκι ελπίζω να μη διαρκέσουν τόσο ώστε να χαλάσουν και τη διάθεσή μας... :D


It doesn't matter what kind of hat you have on your head, but what sort of a head is under the hat...

 

www.loop.com.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...