Jump to content
Χρήστος Λάππας

Helmet cam / βιντεοκάμερες

Recommended Posts

Ένα συγκριτικό μεταξύ Drift HD, Contour+ και GoPro:

YouTube Video ->

Οδηγός για κάμερα ContourHD 1080

(κατά καιρούς συνηθίζω να πετάω μέσα σ΄ ένα word ότι χρήσιμη πληροφορία βρίσκω μπροστά μου.

Τα βάζω εδώ μήπως και ενδιαφέρει κάποιον άλλο)

Μαμά εταιρία link

Αντιπροσωπεία Ελλάδας από εδώ

Αγορά

Αγορά τον Νοέμβριο του 2010 από ebay

Κατάστημα rtrain2000 τιμή 219$ + 38$μεταφορικά( = 180ευρώ τότε)

Αποστολή πάντα με USPS= όχι φέσι στο τελωνείο.

ΠΟΤΕ με κούριερ (ups, dhl κλπ) = θα πληρώσεις 1000%

Ζητήστε να βάλει και χαμηλότερη απόδειξη πχ 100$ σε περίπτωση γκαντεμιάς στο τελωνείο.

Έχει εγγύηση (6 μήνες) .

Καλύτερη περίοδος για αγορά Οκτώβριο-Νοέμβριο, γιατί όλο και κάποιο νέο μοντέλο βγαίνει τότε και έτσι πέφτουν οι τιμές

ή αν δεις να πέφτει το δολλάριο.

Παρακάτω σημειώνω κάποια πράγματα που τουλάχιστον εγώ βρήκα πολύ χρήσιμα για την ContourHD,

Στοιχίζουν, αλλά πάντα υπάρχει τρόπος...

Επεξεργασία βίντεο

Για επεξεργασία ΗD θέλεις δυνατό ΗΥ (άντε 2ετίας), αλλιώς ούτε καν θα τα προβάλει, ενώ αξίζει η προβολή στην TV μόνο αν έχεις Full HD.

Παρόλο που δεν έχω γρήγορο λαπτοπ, το sony vega studio HD premium 10, δουλεύει άψογα και μπορώ χωρίς κόπο και χρόνο να κατεβάζω απευθείας βίντεο στο youtube.

Επιπλέον μνήμη

(θέλεις οπωσδήποτε).

16GB SANDISK MICROSD MEMORY.

Από ebay

Aν δεν έχει, ψάξε ίδια, αρκεί να στέλνει Ελλάδα με USPS.

Τιμή γύρω στα 25$. ΟΧΙ παραπάνω!

(αν θυμάμαι καλά στα public που κοίταξα κάποια στιγμή, τα 16gb είχαν 65ευρώ!)

Επιπλέον μπαταρία

(εκτός αν σου αρκούν περίπου τρεις ώρες!).

BATTERY FIT VholdR ContourHD

Αλλά για 8$ + 4$ μεταφορικά από ebay

και να δουλεύει μια χαρά η μαϊμού, τότε γιατί όχι;

Επιπλέον μονταρίσματα.

(Δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις αφού το μοντάρισμα της μάσκας ή του κράνους που συνοδεύει το πακέτο,

καλύπτει πολλές ανάγκες).

Μπορείς στο καταπληκτικό support

να βρεις πολλές έξυπνες λύσεις: πχ

do-it-yourself-boomcam-by-boardhell-longboarders

ή

car_window_adapter

ή

goggle-strap-mount

ή

simple_hand_mount

Ακόμα λύσεις οικονομικές από www.dealextreme.com

που έχει δωρεάν μεταφορικά:

τηλεσκοπικός βραχίονας 1μ, με 8ευρώ.

ευλύγιστο χταπόδι στήριξης (πχ για το αυτοκίνητο) με, 6ευρώ.

EDIT_1: το χταπόδι δεν κάνει τελικά για το αυτοκίνητο αλλά είναι καταπληκτικό για ανώμαλες επιφάνειες.

Για το αυτοκίνητο δοκιμασμένο/τέλειο/πάμφθηνο το Universal Car Swivel Mount Holder for Camera κατάλληλο και για άλλες κάμερες

Τα παραπάνω κουμπώνουν στο UNIVERSAL MOUNT από την contour,

κόστος κάπου στα 23ευρώ από που άραγε?

ή τέλος πάντων κάνε κάτι τέτοιο χωρίς κόστος

Λύσεις πάντα υπάρχουν.

EDIT_2:

Υποβρύχια θήκη

WATERPROOF CASE+LENS CAP PROTECTOR

Μια που έχω την κάμερα, δεν αγοράζω και την αδιάβροχη θήκη να τραβάω στην θάλασσα τις βουτιές του παιδιού μου;

Άξιζε και με το παραπάνω :D

Άλλωστε με τόσες παραλίες που έχουμε η αγορά επιβάλλεται...

Κόστος 30ευρώ + 8ευρώ μεταφορικά.

Polarized Φιλτρο

Μαζί με την θήκη ήρθε και το φίλτρο (+8ευρώ ) . Τα παραπάνω από εδώ

http://cgi.ebay.com/NEUTRAL-DENSITY-FILTER...=item35b471bdce

Να ένα ωραίο άρθρο για το τι κάνει το φίλτρο.

http://www.stuntcams...izer-filter.pdf

Μια λεπτομέρεια:

Με τον συνδυασμό φίλτρου και αδιάβροχης θήκης την πατήσαμε.

ΔΕΝ πάνε μαζί αφού το φίλτρο ΄΄βλέπει΄΄ κάποιες αντανακλάσεις τις πλαστικής θήκης στον ήλιο, όπως ακριβώς τα polarized γυαλιά μου!

Αλλά κανένα πρόβλημα. Εγώ θέλω να δω στο χιόνι την διαφορά.

Οδηγός για κάμερα DRIFT 170

Μαμά εταιρία http://driftinnovation.com/

Εγώ τη πήρα από ένα φίλο αλλά θα έψαχνα εδώ http://www.skroutz.g...170-Action.html

Αγορά

Αγορά τον Φεβρουάριο του 2011 (είχα κονέ γενικά μου πήγε 250 με μπαταρίες και κάρτες)

Μου ήρθε με courier σπίτι

Καλύτερη περίοδος για αγορά Οκτώβριο-Νοέμβριο, γιατί όλο και κάποιο νέο μοντέλο βγαίνει τότε και έτσι πέφτουν οι τιμές

ή αν δεις να πέφτει το δολλάριο. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ

Επεξεργασία βίντεο

Για επεξεργασία ΗD θέλεις δυνατό ΗΥ (άντε 2ετίας), αλλιώς ούτε καν θα τα προβάλει, ενώ αξίζει η προβολή στην TV μόνο αν έχεις Full HD.

Εγώ τα κάνω convert με AVS VIDEO CONVERTER σε wmv και μετά windows movie maker. Κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθώ με sony vega κλπ αλλά είναι πανύκολο το maker και με τα αρχεία σε wmv δουλέυει σφαίρα.

16GB SANDISK MICROSD MEMORY.

Επιπλέον μπαταρία

Πήρα τη long life και έχω και την κανονική

Γενικά έχει θέμα με το κρύο μιας και η μπαταρία ψοφάει αλλά και με τις δύο φορτισμένες και αρκετές ώρες ξεχασμένη στην αναμονή δεν υπήρχε μέρα σκι που να μη με φτάσουν.

Επιπλέον μονταρίσματα.

(Δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις αφού το μοντάρισμα της μάσκας ή του κράνους που συνοδεύει το πακέτο,

καλύπτει πολλές ανάγκες). Επίσης έχει ωραία στήριξη για πόδι που δεν την έχω δουλέψει αλλά γενικά είναι μια χαρά.

Την προτείνω ανεπιφύλακτα για όποιον θέλει οθόνη στη κάμερα. Τα βλέπεις αμέσως τα βίντεο και δεν χρειάζεται να κουβαλάς λαπτοπ. Είναι εξαιρετικά ανθεκτική και η ποιότητα εικόνας είναι λίγο καλύτερη (γνώμη μου) από την contour και την go pro. Έχει λίγο μικρότερο ευρυγώνιο το οποίο έχει και τα συν και τα πλην του (καλύτερη εικόνα, πιο στενό πεδίο λήψης).

Το άλλο συν είναι το τηλεκοντρόλ αλλά...μια μέρα το δούλεψα και δεν το έχω ξαναπάρει αλλά λογικά θα φανεί υπεχρήσιμο.

Τέλος ας αναφέρω ότι από το 2007 πρίν βγουν οι helmet cams είχα κάμερα hd στο κράνος με ευρυγώνιο και τραβάει ασύγκριτα καλύτερης ποιότητας βίντεο ειδικά σε δύσκολο φωτισμό από όλες τις helmet cams.

Για όποιον θέλει να έχει μια κάμερα μόνιμα στο κράνος εύκολη και ανθεκτική ας πάρει ή drift, ή go pro ή contour και τις 3 τις έχω δουλέψει και είναι καλές αλλά όποιος θέλει να τραβήξει βιτεάρες ας στήσει μια καλή hd κάμερα με ευρυγώνιο στο κράνος. Κόστος 300-400 άντε 500 ευρώ και λίγο πατέντα και είσαι έτοιμος.

Προσωπικά έχω την hd να τραβάει μπροστά και την drift να τραβάει πίσω http://www.youtube.c...u/4/ZZ_c_FHZXAw

Και για όποιον έχει υπομονή σαφώς και θα περίμενα Σεπτέμβρη τα νέα μοντέλα ή να πάνω πολύ πιο φτηνά αυτό που πουλάνε τώρα.

Όποιος έχει όρεξη ας δει βίντεο και ποιότητες εδώ http://www.youtube.com/mik400

Πχ σε αυτό το βίντεο η sanyo τραβάει μπροστά και η drfit πίσω http://www.youtube.c...u/4/ZZ_c_FHZXAw

Φαίνεται ποια είναι με κανονική hd κάμερα και ποια με τη drift αλλά η μεγάλη διαφορά είναι να τα δεις σε hd τηλεόραση

Από hd κάμερες έχω δουλέψει τη sanyo xacti και την Sony tg3 και οι δύο είναι εκπληκτικές και φτηνές και με λίγη πατέντα μπαίνουν κράνος. Σίγουρα δεν θα κάνεις σκι όλη μέρα μη τη κάμερα στο κράνος όπως κάνεις με την drift

• Like 1

Νίφει!

ενδιαφέρετε κανένας για αγορά cameras βασικά υπάρχει η go pro hd sta 290.00 και η contour hd 1080 sta 290 . είναι τιμές που μου έχουν δώσει για 3 κάμερες εγώ θα πάρω μια γιατί η δική μου χάλασε( για παραπάνω μπορεί να έχουμε και έκπτωση)

εγω

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Η βασική τους διαφορά είναι ότι η go pro HD, έχει μεγαλύτερο εύρος φακού και παίρνει κάρτα μέχρι 32GB.

http://vholdr.com/contourhd/techspecs

''...ουκ εν το πολλώ το ευ...'' ...εκτός κι αν είναι χιόνι ή κυβικά

armada_alpha1.jpg

τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν μόνο ανοιχτά

6179.gif

Mammut να υποθέσω οτι μιλάς για τη 1080 που είναι full hd και όχι για την 720p.Αρκετά καλή τιμή.Εγώ δεν κατάφερα να τη βρώ παρακάτω από 313€ με μεταφορικά από Ολλανδία.Μιλάμε πάντα για την 1080p.

Ebay θα παίξει μόνο σε περίπτωση ανάγκης.

Edited by Velissarios

είναι τιμή για μια κάμερα και min παραγγελία 3 κάμερες

ναι..αυτο εννοουσα αλλα δεν το εγραψα σωστα

καλη τιμη αλλα δυσκολοι καιροι

Snow is on my D.N.A.

ασχολούμαι με την φωτογραφία και το βίντεο και μπορω να σας πω ότι οι παραπάνω κάμερες δεν αξίζουν....

διότι

α) δεν έχουν οπτικό σταθεροποιητή, που είναι ότι πιο σημαντικό όταν υπάρχει κίνηση. Σταθεροποιεί την εικόνα και δεν σε ζαλίζει μετά ότι την βλέπεις.

β) έχουν το πρόβλημα του rolling shutter, η εικόνα ζελοτοποιείται σε γρήγορη κίνηση.

Ευτυχώς μόλις βγήκε ότι καλύτερο ως τωρα σε βίντεο... η νέα κόμπακτ sony HX5V.

Έχει ποιότητα εικόνας που σχεδόν πλησιάζει των ακριβών βιντεοκαμερών και έχει τόσο καλό σταθεροποιητή που μπορεις να τραβάς ακόμα και όταν κινήσαι,

πράγμα που δεν το καταφέρνουν όλες ακόμα και με οπτικό.

το μόνο αρνητικό ότι πρέπει να γίνει μόντα για να τοποθετηθεί στο κράνος.

τιμή 291.

δείτε (σε συμπιεσμένη-κατώτερης ποιότητας απο το αυθεντικό) βίντεο κάνοντας ποδήλατο.

http://www.vimeo.com/10564292

και μέσα απο αυτοκίνητο, φοβερή σταθεροποίηση!!!

http://www.vimeo.com/10354206

Edited by yianniskall

Καλημέρα φίλε.Η συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή παρουσιάζει έντονο barrel distortion(στράβωμα της εικόνας χονδρικά) όταν τραβάς video.Αυτό εξαφανίζεται αν κάνεις zoom στο 1.3χ.Σταματάω εδώ γιατί το θέμα είναι κάμερα κράνους και η sony δεν είναι.

Πάρε και ένα link που αποδεικνύει τα παραπάνω.

καλημέρα και σε σένα

κακό παράδειγμα... είναι βίντεο σε πολύ κοντινή λήψη. Δεν θα βγάλεις ποτέ τόσο κοντά

δες το βίντεο με το αυτοκίνητο και τα ξαναλέμε.

στο κράνος μπορει να κολλήσουμε μία μικρή βάση, στην οποία θα βιδώνεται η μηχανή

Edited by yianniskall

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=38411.15

Σίγουρα ξέρεις το συγκεκριμένο site.Αυτός που γράφει με το nick volissos παρατήρησε το ίδιο πρόβλημα χωρίς να έχει ιδιαίτερη σχέση με τη φωτογραφία.

μάλλον δεν διατύπωσα καλά αυτό που έγραψα.

Το barrel distortion εμφανίζεται σε κοντινές λήψεις... μην κολλάμε σε αυτό. ΠΟΤΕ δεν θα βγάλεις το αντικείμενό σου σε απόσταση μισού μέτρου.

Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα. Ο ευρυγώνιος φακός πάντοτε τα κάνει αυτά. Πάντως είναι ατού να έχει ευρυγώνιο.

Στο forum του πιο γνωστού φωτογραφικού site, το dpreview, μόνο θετικά σχόλια γράφουν για την ποιότητα του βίντεο.

Δεν είμαι φαν της σονυ αλλά ψάχνω εδώ και ένα χρόνο κάτι που θα με ικανοποιήσει. Δεν το έβρισκα, ώσπου βγηκε η συγκεκριμένη κόμπακτ

Αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη σταθεροποίηση και καλύτερη εικόνα, τα οποία δεν έχουν τα helmet cams, ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Το ζήτημα δεν είναι πιανού η γνώμη θα υπερισχύσει αλλά να βρούμε το καλύτερο για αυτό που θέλουμε.

το μόνο αρνητικό στην σονυ είναι ότι είναι 1080i και όχι 1080p (αν και αυτό φτιάχνει με επεξεργασία).

Το να μπει στο κράνος, δεν είναι μεγάλο ζήτημα, κολάμε την βάση. Αδιαβραχοποίηση επιτυγχάνουμε με μία φθηνή θήκη, των 15 ευρώ.

Στο βίντεο με το ποδήλατο, την κάμερα την κρατάει με το χέρι.

Δεν μου είπες αν είδες το βίντεο με το αυτοκίνητο...

είδες καθόλου barrel distortion?

Στα βίντεο απο τις Helmet cams που δημιουργούν ναυτία απο το τραιμοπαίξιμο της εικόνας και το rolling shutter που βγάζει μάτια (ζελοποιήται η οθόνη), δεν σε ενόχλησε τίποτα?

Μάλλον είναι η πόρωση με το άθλημα που δεν αφήνει να δούμε τα αρνητικά της μηχανής και εστιαζόμαστε στην κατάβαση.

ευχαριστώ και καλό πάσχα

Edited by yianniskall

Μάλλον είναι η πόρωση με το άθλημα που δεν αφήνει να δούμε τα αρνητικά της μηχανής και εστιαζόμαστε στην κατάβαση.

έθεσες την ουσια τωρα

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Mammut να υποθέσω οτι μιλάς για τη 1080 που είναι full hd και όχι για την 720p.Αρκετά καλή τιμή.Εγώ δεν κατάφερα να τη βρώ παρακάτω από 313€ με μεταφορικά από Ολλανδία.Μιλάμε πάντα για την 1080p.

Ebay θα παίξει μόνο σε περίπτωση ανάγκης.

ναι ειναι η contour HD 1080 υπαρχει και contour HD οπου εχει 220 ευρω

Αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη σταθεροποίηση και καλύτερη εικόνα, τα οποία δεν έχουν τα helmet cams, ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Το ζήτημα δεν είναι πιανού η γνώμη θα υπερισχύσει αλλά να βρούμε το καλύτερο για αυτό που θέλουμε.

το μόνο αρνητικό στην σονυ είναι ότι είναι 1080i και όχι 1080p (αν και αυτό φτιάχνει με επεξεργασία).

Το να μπει στο κράνος, δεν είναι μεγάλο ζήτημα, κολάμε την βάση. Αδιαβραχοποίηση επιτυγχάνουμε με μία φθηνή θήκη, των 15 ευρώ.

Στο βίντεο με το ποδήλατο, την κάμερα την κρατάει με το χέρι.

Δεν μου είπες αν είδες το βίντεο με το αυτοκίνητο...

είδες καθόλου barrel distortion?

Στα βίντεο απο τις Helmet cams που δημιουργούν ναυτία απο το τραιμοπαίξιμο της εικόνας και το rolling shutter που βγάζει μάτια (ζελοποιήται η οθόνη), δεν σε ενόχλησε τίποτα?

ευχαριστώ και καλό πάσχα

Όντως το θέμα είναι να βρούμε την ιδανική λύση.Και βέβαια στην κατάβαση με την contour υπάρχει παίξιμο εικόνας αλλά αυτή τη στιγμή φαντάζει ιδανική και λόγω μεγέθους.Επίσης το βίντεο με το αυτοκίνητο είναι πραγματικά πολύ σταθερό αλλά δεν συγκρίνεται η άσφαλτος με ένα χιονισμένο βουνό από πλευράς ανωμαλίας επιφανειών. Καλό πάσχα.

Εγώ έκανα πατέντα και φοράω την Sony TG3 στο κράνος, με ευρυγώνιο φακό της Liquid 0,45 και φιλτράκι UV....πρέπει να συνηθήσεις λίγο το βάρος αλλά οι λήψεις είναι τελειες.....

Φιλικά

Σπυρος

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Εγώ έκανα πατέντα και φοράω την Sony TG3 στο κράνος, με ευρυγώνιο φακό της Liquid 0,45 και φιλτράκι UV....πρέπει να συνηθήσεις λίγο το βάρος αλλά οι λήψεις είναι τελειες.....

Φιλικά

Σπυρος

Παίζει ρόλο και το μοντέλο που τραβάς!!! :):lol:

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Όποιος ενδιαφέρεται για κάτι πιο ακριβό... η νέα βιντεοκάμερα της sony, η Sony HDR-XR520V, με την καλύτερη σταθεροποίηση που έχω δει...

δείτε το παρακάτω βίντεο

το μόνο αρνητικό, δεν έχει προοδευτική λήψη και ούτε 60 καρέ το δευτερόλεπτο, όπως η νέα πανασονικ ΤΜ700

βίντεο από την πανασονικ, βαδίζοντας

Edited by yianniskall

βρήκα αυτό που έλεγα, ότι οι helmet cameras δεν έχουν σταθεροποίηση, πράγμα πολύ ενοχλητικό στην θέαση του βίντεο.

δείτε το τρεμόπαιγμα και την ζελοποίηση της εικόνας με gopro, κάνοντας downhill, από το 2.14 λεπτό (περίπου στην μέση).

http://www.vimeo.com/4368960

άλλο ένα, τρομερή ζελοποίηση εικόνας, αν και φοβερή θέση λήψης πάνω στο πέδιλο

http://www.vimeo.com/8131181

Edited by yianniskall

Προσωπικά δεν το βρίσκω ιδιαίτερα ενοχλητικό, για την χρήση που το θέλουμε. Ok, αν η GoPro είχε και σταθεροποιητή εικόνας θα ήταν ακόμα καλύτερα, αλλά πιο πολύ με χαλάει η θέση που μπαίνει (πάνω στο κράνος, αντί για δίπλα) παρά η ποιότητα της εικόνας.

Νίφει!

Προσωπικά δεν το βρίσκω ιδιαίτερα ενοχλητικό, για την χρήση που το θέλουμε. Ok, αν η GoPro είχε και σταθεροποιητή εικόνας θα ήταν ακόμα καλύτερα, αλλά πιο πολύ με χαλάει η θέση που μπαίνει (πάνω στο κράνος, αντί για δίπλα) παρά η ποιότητα της εικόνας.

η GoPro μπορει να τοποθετηθει οπου θελεις,αυτη η καμερα πιανει πανω στο κρανος μεσω μιας βασης η οποια βαση κολλαει πανω στο κρανος με ενα σουπερ αυτοκολλητο(2 χρονια εμενα δεν ξεκολλησε ποτε και ουτε εχει δειξει τασεις αποσταθεροποιησης της),ετσι λοιπον κολλαμε την βαση οπου μας αρεσει,ειτε στο πλαι,ειτε πανω,το μονο που χρειαζεται ειναι μια λεια επιφανεια εμβαδου 3Χ3εκ

rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png