Jump to content
porfirio

stand up paddle surfing

Recommended Posts

...χτες αγνάντευα κάτι βραχάκια 5-6 μέτρα κάτω με ωραία φύκια όρθιος. Τη Κυριακή έκανα βόλτα 2-3 χλμ γυαλό γυαλό και σχεδόν δεν ξεκόλλησε το μάτι μου από το βυθό.

Από αυτά που αν κολυμπάς και δεις τη μαυρίλα από κάτω σε πιάνει η ψυχή σου; Αν μάλιστα σε ακουμπήσει κανένα φύκι, περπατάς στο νερό σαν τον Χριστό.

• Like 6

Νίφει!

Το sup έχει μέλλον, ακόμη είμαστε στην αρχή σε σύγκριση με άλλες χώρες.

Έχει πάντως μια μοναδικότητα, η αίσθηση ελευθερίας και παιχνιδιού σε ήρεμα ή με κύμα νερά σε προδιαθέτει για κόλπα.

Πρόσφατα, στο 28ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κάνοε-Καγιάκ, συγκροτήθηκε για πρώτη φορά εθνική ομάδα sup.

http://www.canoekaya...typou&Itemid=61

Και χαίρομαι διπλά, καθώς μέλος της είναι αθλητής από τον όμιλο μου ΕΝΟΑ....

( γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; )

Edited by Krits
  • Like 2

Από αυτά που αν κολυμπάς και δεις τη μαυρίλα από κάτω σε πιάνει η ψυχή σου; Αν μάλιστα σε ακουμπήσει κανένα φύκι, περπατάς στο νερό σαν τον Χριστό.

Βασικά φοβάμαι πάρα μα πάρα πολύ τη θάλασσα. Από αυτά ναι που ποτέ δεν έχω καν τολμήσει να κολυμπήσω. Με το sup απλά τα απολαβάνω (και στο windsurf αν έπεφτα ανέβαινα σε milisecond σαν χελιδονόψαρο)

Να προσθέσω για όποιον δεν το έχει σκεφτεί ότι, τα πόδια κάνουν πάρα πολύ δουλειά. Αν έχει έστω και λίγο κύμα, και το φας έστω και λίγο πλαί, χορεύεις πρακτικά και τα πόδια σου τη μια δουλεύουν σαν αμορτισέρ, την άλλη σαν μπετό, μπορεί και τα δυο μαζί.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Να προσθέσω ότι είσαι και στο ίδιο ύψος όταν πετύχεις το melo να "κάνει" windsurf στην Ανάβυσσο στα θετικά του sup. Με το κανό..???

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Περίπου 60 ώρες στον νερό στις φετινές διακοπές Άνδρο και τελείωσαν με ένα μαγικό Στενιές Άχλα (10χλμ συνολικά) παρέα με κύκνους και πίσω με τον τυχερό να κερδίζει φώτο και διάλογο με τη Μενεγάκη.

http://www.sky.gr/leonardo/flight/75619

Επίσης και κυρίως έπιασα πολλά κύματα και δηλώνω εθισμένος σαν ναρκομανής στο σερφ.

Όσοι το σκέφτεστε μην αργείτε, είναι ιδανική εποχή να νοικιάσετε και αν σας αρέσει έστω και λίγο να αγοράσετε καθώς έχουν πέσει οι τιμές και οι παραλίες είναι άδειες.

Όσο για το σερφ τι να πω...κατάλαβα γιατί ο μισός πλανήτης γουστάρει στο σερφ.

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Βασικά φοβάμαι πάρα μα πάρα πολύ τη θάλασσα. Από αυτά ναι που ποτέ δεν έχω καν τολμήσει να κολυμπήσω. Με το sup απλά τα απολαβάνω (και στο windsurf αν έπεφτα ανέβαινα σε milisecond σαν χελιδονόψαρο)

Να προσθέσω για όποιον δεν το έχει σκεφτεί ότι, τα πόδια κάνουν πάρα πολύ δουλειά. Αν έχει έστω και λίγο κύμα, και το φας έστω και λίγο πλαί, χορεύεις πρακτικά και τα πόδια σου τη μια δουλεύουν σαν αμορτισέρ, την άλλη σαν μπετό, μπορεί και τα δυο μαζί.

αν φοβασαι την θαλασσα, κ συγκεκριμενα την μαυριλα, τα φυκια κλπ, τοτε σου συνιστω να κανεις μαθηματα καταδυσης...να παρεις το πρωτο αστερι (ετσι το λεγανε το 1995 σημερα δεν ξερω) και να κανεις μερικες βουτιες εκει στα "μαυρα"

ολα θα τα βλεπεις μετα με αλλο ματι

οσον αφορα το θεμα κανο, kayak, sup κλπ ολα ειναι θεμα γουστου.

Κ εμενα θα με κουραζε πολυ να καθομαι με τις ωρες στο κανω...θα προτιμουσα ορθιος

απο την αλλη το καγιακ που κανουν σε ποταμια κλπ το βρισκω πολυ τελειο...

αλλα δεν εχω χρονο δυστυχως....

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Έχεις δίκιο για τις καταδύσεις αλλά δεν έχω και εγώ χρόνο δυστυχώς. Είναι στα άμεσα υπόψιν πάντως. Όλα τέλεια είναι, φίλοι με κανό πέρναγαν υπέροχα δίπλα μου όπως και εγώ όρθιος πέρναγα υπέροχα. Όλα έχουν προοπτικές το καγιάκ πάει ποτάμι το sup σου ανοίγει το σερφ.

Προσωπικά πάντως με τα δικά μου γούστα το να ταξιδεύω όρθιος γυαλό γυαλό και να χαζεύω τον βυθό και τα βράχια γυμνάζοντας όλο το κορμί είναι αυτό που προτιμάω.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

,μήπως φταίει ότι ήταν φουσκωτό και έβγαλε γρήγορα κυματακι και το παράτησα.....από την άλλη από τις 10-11 και μετά, πάντα κύμα βγάζει εδώ , μέχρι αργά το απόγευμα, οπότε αν το κύμα δεν βοηθάει, τότε τι να το κάνω;

ύστερα από ενδελεχή έρευνα με πολυ κόντρα καιρο στην Άνδρο και σκληρό τσοπ μέχρι swell μέτρου, ΝΑΙ φταίει ότι ήταν (πιθανότατα φτηνό και σε σχήμα αρχαρίου) φουσκωτό οπότε στο κύμα και στην κόντρα είσαι τελειωμένος. Μόλις κάνεις πιο γρήγορα σανίδια και μαζέψεις εμπειρία το κύμα ξαφνικά ισιώνει σε μεγάλο βαθμό.

Ο παραλληλησμός που μπορώ να σου δώσω είναι να πας να καρβάρεις αρχάριος με πέδιλο αρχαρίου σε πίστα που έχει ανωμαλίες. Θα κλάψουν μανούλες. Αντίθετα καλός σκιερ με σκληρό πέδιλο απολαμβάνει να καρβάρει ακόμα και σε μη ολόισια πίστα όλη μέρα.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

το sup σου ανοίγει το σερφ.

Προσωπικά πάντως με τα δικά μου γούστα το να ταξιδεύω όρθιος γυαλό γυαλό και να χαζεύω τον βυθό και τα βράχια γυμνάζοντας όλο το κορμί είναι αυτό που προτιμάω.

Μιχάλη να βάλεις foil στο sup το σκέφτηκες; Είδα κάτι βιντεάκια που σερφαρουν-ταξιδευουν σε κύματα , λίγων πόντων και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα.....και στεναχωρήθηκα που δεν μπορώ να βάλω foil στο κανό μου :-)

https://youtu.be/y10nZUz5y68

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Nαι αμέ, αλλά δεν μπορώ να το βάλω στο δικό μου sup oύτε έχω την ικανότητα να το πάω.

Googlαρε πολύ να δεις τι παίζει ή με windsurf ή με kite ή σε sup ή με το φτερό που έβαλες στο άλλο thread. Τα σπάει αλλά θέλει δουλειά.

Περίπου 100 δεκάλεπτα στο νερό έγραψα σε surf ή με το αγωνιστικό το οποίο το πάω πια χωρίς να πέφτω σε τρισάθλιους καιρούς. Πάει γρήγορα μακρυά πίστεψέ με....

Είναι μαγικό και πανεύκολο το sup και ακόμα πιο μαγικό το surf σε κύμα, ανεβείτε σε ένα sup να δοκιμάσετε, μην ανεβείτε και προς Θεού μην αγοράσετε φτηνό φουσκωτό sup.

Aπο την ανεμοδαρμένη Άνδρο που έχω πιάσει 40 κύματα και έχω φάει 400 τούμπες με μόλωπες που μπορείς να δεις στο facebook MIK.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

αν ειναι να κανεις σερφ παρε ενα Longboard σανιδι και ασε τις παπαριες και τις μεσοβεζικες λυσεις

Κάποιος σε αντέγραψε:

33c164c4fd505b9d57acfca12cb86031.jpg

Eίναι σα να βάλω μια φωτογραφία του Μητσοτάκη να προχωράει στην ουρά του λιφτ και να πω ότι σε αντιγράφει αλλά επειδή πέταξες φέτος σε συγχωρώ

αν ειναι να κανεις σερφ παρε ενα Longboard σανιδι και ασε τις παπαριες και τις μεσοβεζικες λυσεις

Έχεις δίκιο και θα πάρω. Έχω 3 σανίδια και χρειάζομαι άλλα 2 (longboard και ένα downwind). Πάντως δεν έχω πάρει ακόμα γιατί με το κύμα τις Ελλάδας και τις οικογενειακές υποχρεώσεις μου (παραπέντε) η πρόοδος μου στο σερφ είναι πολύ αργή σε σχέση με ένα 18ρη στην Καλιφόρνια. Αυτό που έχω είναι μια χαρά για να μάθεις, μόλις δεν πέφτω με αυτό σίγουρα θα πάρω.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

το σανιδι του sup δεν εχει καμμια σχεση με το σανιδι του σερφ απλα ειναι μια μασοβεζικη λυση

οταν ανεβει καποιος σε σανιδα του σερφ πολυ πιθανο να μην μπορει να σταθει ουτε για 10 δευτερα ακομα και

στο Long board που εχει καποια λιτρα παραπανω

τωρα αν εγω παρω τη σκαφη της μανας μου και παω παραλια και κανω σερφ τι σημαινει ?? οτι

κανει για σερφ η για μπουγαδα ??

Όλα συμβιβασμός είναι. Όπως και στο σκι μακάρι να είχαμε 10 ζευγάρια πέδιλα στη κορφή του λιφτ. Δες πάντως τα χαρακτηριστικά και το πνεύμα σχεδίασης αυτών των 3, εγώ έχω το πρώτο. Επειδή όπως το είπες δεν θα μπορώ να σταθώ για 10 δεύτερα ενώ ταυτόχρονα γουστάρω να κάνω μεγάλες βόλτες sup πήρα αυτό που πήρα. Κάνει και για σερφ και για βόλτα και θα με βοηθήσει να μάθω να περάσω και στο επόμενο επίπεδο αν θέλω.

Δε με νοιάζει πως λέγεται αυτό που κάνω πάντως όταν με πηγαίνει το κύμα 50 μέτρα, το στρίβω και το αφήνω όποτε θέλω μου αρέσει και ας το λένε κωλοπετινίτσοσερφ

Μην ξεχνάς ότι κάνω παρέα σερφ με παιδιά με σανίδα σερφ μικρή ξαπλωτή και αυτοί πιάνουν ένα κύμα στην ίδια ώρα που εγώ πιάνω 5....Όλα ωραία είναι αρκεί να περνάς καλά στη φύση

https://www.surfmarket.gr/en/p/jp-australia-sup-board-hybrid-ast-2019-19137

https://www.surfmarket.gr/en/p/jp-australia-sup-board-surf-wide-ast-2019-20650

https://www.surfmarket.gr/en/p/jp-australia-sup-longboard-ast-2019-19133

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε