Jump to content
dust

υγραεριο στο αυτοκινητο.αξιζει τελικα η οχι???

Recommended Posts

Η γνωμη μου ειναι πως η καλυτερη και πιο αξιοπιστη μετατροπη που μπορει να κανει κανεις ειναι σε μεταχειρισμενο πετρελαιο.

 

Μα αυτό δεν είναι μετατροπή...είναι αγορά :money:

 

Και αν υπήρχε εξτρα ρευστό για αγορά όλοι πετρέλαιο θα αγόραζαν. :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα αυτό δεν είναι μετατροπή...είναι αγορά :money:

 

Και αν υπήρχε εξτρα ρευστό για αγορά όλοι πετρέλαιο θα αγόραζαν. :yes

 

Πουλας το υπαρχον αυτοκινητο και αγοραζεις το αντιστοιχο σε πετρελαιο και μεταχειρισμενο. :detective:


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάνε πως πουλάς να δω ποιος θα αγοράσει...

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω παντως που αγορασα το Corsaki τον Φλεβαρη σωθηκα!!!!!

Πολυ οικονομικο και μια χαρα αμαξι, απλα εχω ενα μονιμο αγχος με ολα αυτα που εχω ακουσει με την ποιοτητα πετρελαιου και τα ελληνικα βενζιναδικα....


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και με την βενζίνη μπορείς να την πατήσεις. Εγώ στο BMW έχω αλλάξει τρόμπα υψηλής. Η βλάβη προκλήθηκε από κακό καύσιμο από ότι μου είπαν στο service και ήμουν πολύ τυχερός που ήμουν ακόμα στην εγγύηση. Μιλάμε για κόστος γύρω στο χιλιάρικο. :on2long:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι το ξέρω απλά στο πετρέλαιο λένε ότι παίζει τρελή νοθεία .


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα πετρελαιοκινητα είναι πιο ευπαθή στην αντλία πετρελαίου και για αυτό πολλές εταιρίες δίνουν μικρότερη εγγύηση για την αντλία από το Υπολοιπο αυτοκίνητο . είναι κάτι όμως που αποδεχεσαι μιας και κατα τα αλλα είναι πολύ πιο αξιόπιστο από την βενζίνη

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι το ξέρω απλά στο πετρέλαιο λένε ότι παίζει τρελή νοθεία .

μην πολυαγχωνεσαι

 

στην βόρεια Ελλάδα πολλοί βάζουν πετρέλαιο θέρμανσης αντί για κίνησης χωρίς πρόβλημα (συν αντιπαγωτικο)

βέβαια φέτος με την εξίσωση είναι μια η άλλη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι οτι το σκεφτομαι να αφησω την αγαπημενη μου βενζινη.... αλλα εχω ακουσει για πολλα προβληματα που μπορει να προκυψουν σε εγκατασταση υγραεριου aftermarket........ Τι ισχυει τελικα????


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto diko moy το χοντα hrv δεν ειχα καμια διαφορα ,οπως ητανε . , χωρις κανενα προβλημα .

την μονη διαφορα που ειδα ,ειναι στην αντλια καυσιμου , φουλαρισμα με 35 ευρο περιπου σε 44 λιτρα δεξαμενη !! το συστήνω κατόπιν δικη μους δοκιμης


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με την τιμη του υγραεριου να πλησιαζει την τιμη της βενζινης για ποιο λογο να μπει κανεις στην διαδικασια??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ''Σωματείο Εισαγωγέων και Εγκαταστατών Συστημάτων Αερίων Καυσίμων Κίνησης'' πάντως με ανακοίνωσή του, διαψεύδει τη φημολογία των προηγούμενων ημερών, επικαλούμενο διαβεβαιώσεις που δόθηκαν από τα συναρμόδια υπουργεία.

 

Επίσης υπάρχει και η ευρωπαϊκή οδηγία, βάσει της οποίας καθορίζεται η διαφορά της τιμής του υγραερίου με τη βενζίνη (αυτό βέβαια στην Ελλάδα έχει καταστρατηγηθεί αρκετές φορές στο παρελθόν, αλλά...).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω δεν μπορεσα να βγαλω ακρη. αλλοι λενε το ενα αλλοι το αλλο. οικονομικα συμφερει, βεβαια, αλλα δεν ξερω τι παιζιε με εγγυηση αυτοκινητου κλπ

πχ η ΤΟΥΟΤΑ δεν το συστηνει λογω VVTi (κατι τετοιο μου ειχαν πει)

αΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑTOYOTA AYGO ΚΑΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΓΚΑΖΙΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΔΩΡΕΑΝ, ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΟΤΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ Η ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΝΑ ΘΑΣΟΥ ΠΩ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ 15 ΕΥΡΩ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλει προσοχή στο τι αυτοκίνητο έχεις, αν βγάζει προβλήματα δλδ με υγραέριο ή όχι.

Αν όχι και το αποφασίσεις, θα καταλάβεις τα θετικά μόνο όταν θα πας στο πρατήριο για γέμισμα.

Καίω 6 ευρώ τα 100χλμ στην πόλη!

Ένα πράγμα σαν να έχει 1 ευρώ η βενζίνη :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

δυστυχώς με τις τιμές που υπάρχουν στα ετήσια νορμάλ σερβις των αυτοκινήτων που δουλεύουν με υγραέριο τελικά δεν συμφέρει να βάζεις υγραέριο - με 10.000 χλμ ετήσια η διαφορά κέρδους βενζίνης υγραερίου είναι στα 250€ - αν αφαιρέσουμε 100€ που θέλει για το ετήσιο νορμάλ σερβις το κέρδος πέφτει στα 150€ ετησίως και αν ξεκινήσουν οι αντικαταστάσεις και οι επικσευές των επι μέρους υλικών του υγραερίου όπως σωλήνες-μπεκιέρες-πνεύμονες-δεξαμενές και το κόστος για την βεβαίωση για το ΚΤΕΟ τότε δυστυχώς το ετήσιο κόστος με υγραεριοκίνηση ανεβαίνει πάνω από το ετήσιο κόστος λειτουργίας του αυτοκινήτου με βενζίνη - πολύ λυπηρό!!!!

Edited by Sportage

Share this post


Link to post
Share on other sites

δυστυχώς με τις τιμές που υπάρχουν στα ετήσια νορμάλ σερβις των αυτοκινήτων που δουλεύουν με υγραέριο τελικά δεν συμφέρει να βάζεις υγραέριο

 

Έχω εντελώς αντίθετη διαπίστωση. Ούτε service ετήσιο έχω, ούτε άλλα ψιλά γράμματα. Βέβαια, πλήρωσα καλό σύστημα και επαγγελματία μηχανικό. Δεν επέλεξα το πιο οικονομικό και καλά έκανα τελικά. Οι διαφορές μου είναι τεράστιες στο κόστος μετακίνησης.

 

Αυτό που υποστηρίζετε, το έχουν αντιμετωπίσει, φίλοι που επέλεξαν φθηνοδουλειά.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αεριο 3 χρονια , κανενα προβλημα πουθενα!


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλό (ακριβό) σύστημα, καλός τοποθέτης, συντήρηση ετήσια (τυπική αλλαγή φίλτρων και καθάρισμα πηνίων/αναλόγως με τη μάρκα)

 

Το σέβεσαι και σε σέβεται!

 

Αν κάνεις χλμ αξίζει και με το παραπάνω!


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

τι να πω.... καθε φορα που παω συνεργειο για σερβις εχει και 3-4 αμαξια με πολυ σοβαρες ζημιες απο μετατροπη σε υγραεριο...... αν εκανα πολλααααααααα χλμ ΙΣΩΣ το σκεφτομουν..... αλλα τωρα οχι δεν θα παρω. Βενζινη και παλι βενζινη, ουτε καν πετρελαιο.


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω εκανα 100.000 χλμ σε hyundai, 65000 χλμ σε ford και 70000 σε volvo με υγραεριο και δεν επαθαν τιποτε

 

τα μπεκ βενζίνης του ford μονο παρουσιασαν μια ευπαθεια η οποία διορθώθηκε καίγοντας που και που ενα τανκι βενζίνη (1 φορα στα 4 γεμίσματα) γιαλίπανση των μπεκ


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενα άλλο θέμα με τη βενζίνη που χρήζει προσοχής, είναι η μικρή ποσότητα καυσίμου που πρέπει να έχει η δεξαμενή (ρεζερβουάρ στα ελληνικά) βενζίνης. Μήν τη γεμίζετε και μήν αφήνετε για πολύ καιρό βενζίνη μέσα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενα άλλο θέμα με τη βενζίνη που χρήζει προσοχής, είναι η μικρή ποσότητα καυσίμου που πρέπει να έχει η δεξαμενή (ρεζερβουάρ στα ελληνικά) βενζίνης. Μήν τη γεμίζετε και μήν αφήνετε για πολύ καιρό βενζίνη μέσα.

Έχουμε κάποια τεχνική εξήγηση για αυτό;

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα πάντα τη δεξαμενή γεμάτη με βενζίνη. Ε... μετά από τρία χρόνια τα κατακάθια της, βούλωσαν όλο το σύμπαν... Περαστικά μου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...