Jump to content
madskier

Χ.κ. Πηλίου 2014 - 2015

Recommended Posts

αντε να στα πω στα...βλάχικα

1) υποτιθεται οτι εγιναν τα λιφτ...καινουργια

2) 2 χρονια τωρα ενα καρο αποφασεις στην διαυγεια, εγινε πια κανονικα και η παραλαβη του εργου

3) ομως...τα λιφτ δεν αλλαχθηκαν, ανηκουν στον περασμενο αιωνα

4) δεν εγινε καμμια μελέτη για το μελλον του χιονοδρομικου

5) το εργο μπορει να ειναι επιεικως αχρηστο, μάταιο κλπ, αλλα για τα μετρα του χιονοδρομικου ειναι...κοσμογονία.

6) το εργο δεν διαφημιστηκε καθόλου....

7) αν ηταν παρνασσος και δριβας, θαχαν βγει 100 δελτια τυπου κλπ κλπ, και καλά θακαναν.

8) ο κ. Δρίβας υπήρξε διευθηντης στο πηλιο.

τι δεν καταλαβαίνεις? :flower:

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

αντε να στα πω στα...βλάχικα

1) υποτιθεται οτι εγιναν τα λιφτ...καινουργια

2) 2 χρονια τωρα ενα καρο αποφασεις στην διαυγεια, εγινε πια κανονικα και η παραλαβη του εργου

3) ομως...τα λιφτ δεν αλλαχθηκαν, ανηκουν στον περασμενο αιωνα

4) δεν εγινε καμμια μελέτη για το μελλον του χιονοδρομικου

5) το εργο μπορει να ειναι επιεικως αχρηστο, μάταιο κλπ, αλλα για τα μετρα του χιονοδρομικου ειναι...κοσμογονία.

6) το εργο δεν διαφημιστηκε καθόλου....

7) αν ηταν παρνασσος και δριβας, θαχαν βγει 100 δελτια τυπου κλπ κλπ, και καλά θακαναν.

8) ο κ. Δρίβας υπήρξε διευθηντης στο πηλιο.

τι δεν καταλαβαίνεις? :flower:

νασε !! καλα ρε καλοπαιδο!! :thumbsu:

τωρα που αρχισες να τα λες και στα βλαχικα ...σε καταλαβα αμεσως :bow: :bow:

  • Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλη σου προτείνω να υιοθέτησεις μόνιμα τον βλάχικο τρόπο γραφής.

 

Κρίμα για το πιο όμορφο χιονοδρομικό να ξεμένει έτσι...Ελπίζω να το δούμε κάτασπρο να πάμε φέτος είναι από τα βουνά που αν δεν πας κάποιες σεζόν σου λείπουν.

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΙΚ κουκουρίκου πασαντίκου πούλεγε η γιαγιά μου....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως οι απαραίτητες συντηρήσεις έγιναν στο Πήλιο. Είχα άμεση ενημέρωση γι αυτές από τον κ. Παναγιώτη Καραμερτζάνη της ΕΤΕΜΑ, επίσημου συνεργάτη της Doppelmayr.

Μπορεί τα lifts στο Πήλιο να είναι πολύ παλιά αλλά είναι 100% ασφαλή!

Edited by sotogiannop1
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν εγινε απλά συντηρηση.

εγινε -κατα τους τιτλους του εργου - ανανέωση (υπάρχουν όλα στην διαυγεια.)

τώρα τι ειδους ανανεωση ειναι αυτη που αφήνει τα ιδια λιφτ...

κατα την ταπεινη μου γνωμη ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ.

ο κοσμος ξεκινα με μια σοβαρη μελέτη που εχει τα δεδομένα της τελευταίας εικοσαπενταετίας, το ποσα μπορουμε να ξοδευσουμε, τι θελουμε κλπ κλπ και αναλόγως πράττει.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσφορά ετήσιας κάρτας από το χιονοδρομικό κέντρο Πηλίου

(για περιορισμένο χρονικό διάστημα)

 

 

Από Τρίτη 9/12/2014 έως Τετάρτη 19/12/2014

η τιμή της κανονικής ετήσιας κάρτας διαμορφώνεται

σε 90€ από 110€ και η τιμή της μειωμένης σε 70€ από 80€


 

Ανακοινώθηκε και ο τιμοκατάλογος για την νέα χρονιά.

 

 

Καθημερινές:
9:00-12:30 : 9€

12:30 - 16:00 : 7€

 

Σ/Κ και Αργίες:
9:00-12:30: 11€

12:30-16:00: 9€

 

Μειωμένο:

9:00-12:30 : 7€
12:30 - 16:00 : 7€

 

Σ/Κ και Αργίες:
9:00-12:30: 9€

12:30-16:00: 9€

 

 

Απλή Μετάβαση: 3€

 

Ετήσια Κάρτα:

Κανονική: 110€

Μειωμένη: 80€

Οικογενειακή: 220€

*Στην ετήσια οικογενειακή για κάθε επιπλέον άτομο επιπλέον €20 στην τιμή

 

 

pelionski.gr

  • Like 5

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλλο ενα χιονοδρομικό που βγάζει ετήσια σε προσφορά την ωρα που εχει δυο σεζόν να δει χιόνι.κριμα και ειναι αγαπημένο χιονοδρομικό.

Θα κάνω μια επικοινωνία μαζι τους και αν μου εγγυηθούν πως σε περιπτωση αχιονιας θα μου επιστραφούν τα χρήματα,τοτε άνετα θα έβγαζα κάρτα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε φίλε στο πηλιο πριν ακριβώς 9 χρόνια τα πέδιλα τα σήκωνες σε κάποια σημεία στο μόνο καρεκλάκι για να μην βρεις.μιλαμε για τουλάχιστον 2μιση μέτρα χιόνι τότε.τι να πω ρε έχει φρικάρει ο καιρός!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποτε έφευγαν απο πανω οι υπάλληλοι και την άλλη μέρα έσκαβαν τουνελ για να μπουν στις ενοικιάσεις.φιλος μου εχει πει 7 μέτρα χιονι

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποτε έφευγαν απο πανω οι υπάλληλοι και την άλλη μέρα έσκαβαν τουνελ για να μπουν στις ενοικιάσεις.φιλος μου εχει πει 7 μέτρα χιονι

κοψε κάτι να τα βρούμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το λεω εγω αλλα αυτον που το ειπε τον πιστευω

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κλίμα της Ελλάδας έχει αλλάξει ή τρώμε μια στατιστική γκαντεμιά δεκαετίας. Αυτό είναι γεγονός. Το Πήλιο μέχρι περίπου το 2004 έτρωγε στάνταρ 5 κακοκαιρίες προσυνέμων με κρυο που έβαζαν μπόλικο χωρίς φυσικά να λείπουν οι χρονιές που δεν είχε ίχνος χιονιού. Θυμάμαι το περιοδικό 4Τροχοί του 1990 (μπορεί να μην είναι ακριβές η χρονιά) να γράφει "το Πήλιο όμως είναι περίεργο βουνό, όλα τα τα χιονοδρομικά να μην έχουν χιόνι και στα Χάνια να έχει μέτρα και το ανάποδο".

 

Ιδού 10 Δεκεμβρίου σήμερα κακοκαιρία προσυνέμων και βρέχει μέχρι τα 1500 μέτρα, αμφιβάλλω αν παλιά συνέβαινε συχνά αυτό, με Βοριά σχεδόν όλες ήταν χιόνι.

 

Σύμφωνα με το παιδί που εργαζόταν στο καταφύγιο το 2004 μου είχε πει "ξεκινάω να πάω για σκι και νιώθω τέτοιο κρύο που λέω θα ρίξει μέτρα. Κοιτάω προς το Αιγαίο και νομίζω πως βλέπω το νερό να σηκώνεται, μέσα σε μια ώρα είχε κλείσει ο καιρός και έριχνε στούπα χαρτοπετσέτες πατσαβουριαστή για 24 ώρες σερί και συνέχισε να χιονίζει γερά για δυό μέρες ακόμα. Για ένα μήνα δεν ξαναείδαμε άνθρωπο εδώ αποκλειστήκαμε μόνιμα". Ο Επίκεντρος είχε ανεβάσει φώτο που έδειχνε τα καρεκλάκια στο ψηλό τους σημείο σηκωμένα και τους στύλους της ΔΕΗ μέχρι τα καλώδια με χιόνι και μια φώτο που το εκχιονιστικό δε μπορούσε να πετάξει το χιόνι πάνω από τον τοίχο χιονιού με τίτλο "δε παλεύετε το χιόνι, και τα εκχιονιστικά παρατάνε τις προσπάθειες το χκ παραμένει αποκλεισμένο".

 

Δυστυχώς τα ψάχνω και κάπου έχουν χαθει νομίζω 2002 ή 2003 ήταν. Από 7 έως 9 μέτρα έλεγαν οι φήμες ότι ήταν το χιόνι και να μη τα βρούμε δε πειράζει πολλά ήταν.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 2003 που ήτανε η αδερφή μου στο πηλιο αγροτική ιατρός είχε ένα πεζό 106.ενα βράδυ το αμάξι σκεπάστηκε μέχρι και την κεραία και το ξέθαψε και γω δεν ξέρω μετά από πόσες μέρες!εκεινη την χρόνια είχα ανεβεί πρώτη φορά σε χιονοδρομικό και είχα πάθει σοκ με τον όγκο του χιονιού δίπλα από τον δρόμο.δεν αμφισβητώ κανέναν αλλά με τα μάτια μου είδα 3 και βάλε μέτρα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο snow-forecast έχει φώτο από τότε!!!! Σοκ και δέος!

 

Pilion.jpg?1298283576

  • Like 6

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο snow-forecast έχει φώτο από τότε!!!! Σοκ και δέος!

 

Pilion.jpg?1298283576

Απίστευτο...να παρακαλάς να ρίξει και τελικά να ρίχνει τόσο που δεν μπορείς να κάνεις.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ο Επίκεντρος είχε ανεβάσει φώτο που έδειχνε τα καρεκλάκια στο ψηλό τους σημείο σηκωμένα και τους στύλους της ΔΕΗ μέχρι τα καλώδια με χιόνι και μια φώτο που το εκχιονιστικό δε μπορούσε να πετάξει το χιόνι πάνω από τον τοίχο χιονιού με τίτλο "δε παλεύετε το χιόνι, και τα εκχιονιστικά παρατάνε τις προσπάθειες το χκ παραμένει αποκλεισμένο".

 

Δυστυχώς τα ψάχνω και κάπου έχουν χαθει νομίζω 2002 ή 2003 ήταν. Από 7 έως 9 μέτρα έλεγαν οι φήμες ότι ήταν το χιόνι και να μη τα βρούμε δε πειράζει πολλά ήταν.

 

'Ενα μέρος από τις φωτογραφίες του Επίκεντρου που βρίσκονται στο snow-forecastPICT0022f.JPG?1260436021

Pilion.jpg?1260436025Pilion.jpg?1260438568

Edited by Velissarios
  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Πήλιο πρέπει να έχει ρίξει πολύ πράμα!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το έχει ρίξει ακόμα νομίζω!διαβαζα σε site καιρού ότι περιμένουν 89cm χιόνι τις επόμενες τρεις μέρες!αγριολευκες αγαπημένες θα θαφτείτε λέμε!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Πήλιο πρέπει να έχει ρίξει πολύ πράμα!!!

 

 

Θα ρίξει..... οι φώτο είναι αρχείου !!


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ξέρω Βαγγέλη. Ότι είναι αρχείο.

Απλά όλα τα δεδομένα δείχνουν ότι και έριξε αλλά και ότι θα ρίξει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή βλέπω την Δίρφυ μπροστά μου και είναι ξερή μέχρι επάνω θεωρώ το ίδιο και για το Πήλιο .....!!


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια με τετοιες κακοκαιριες το Πηλιο θαβετε στις κυριολεξια, Dust θυμασαι τι σου ειχα καποτε για το Πηλιο?

Υπαρχει και σλογκαν για το Πηλιο μιας και ειναι "κοντο βουνο" ..... <_<

 

ΥΓ. Αρε κ@λοφαρδε El Greco....

Edited by spider
  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειναι ο el greco πανω ανταποκριτης.αυριο θα ξερουμε.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...