Jump to content
bujinkan

Πόσταρε Δικές Σου Φωτογραφίες!σχολιασμοί & Κριτικές Εντός...

Recommended Posts

Ετοιμος. Τις υπόλοιπες προτάσεις δεν προλάβα να τις δω (του ashbury) οπότε επεξεργάστηκα την ίδια φωτογραφία για ασπρόμαυρη έκδοση βάση του tutorial που επισης ποστάρω απο κάτω. Ακολουθώ κάποια βασική σειρά ρυθμήσεων αλλα στην πορεία, όπως άλλωστε προτείνεται και στο βίντεο, βάζω την δική μου πινελιά στην ένταση των αλλαγών.

 

Εχω εντυπωσιαστει πραγματικά απο τις δυνατότητες του lightroom, είναι απιστευτη η ευκολία του ΑΛΛΑ ταυτόχρονα κάνεις σοβαρή δουλειά, γρήγορα!! Πραγματικά, συμφωνώ με τον Πάνο , δεν ξέρει ο κόσμος τι χάνει....

Εχεις μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή σου τον πινακα, την παλέτα σε μια τεχνολογία που από τότε που ζωγραφίζει ο άνθρωπος δεν θα μπορούσε να φανταστεί....Η διαδικασία της επεξεργασίας είναι αφαιρετική, ξεκινάς όντως ένα ταξίδι και όπου σε βγάλει....

 

Μάκη η αποβάθρα αυτή ειναι δίπλα από την μαρίνα του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονικης, στην καλαμαριά. Πάνω στην Σοφούλη.

 

post-193-0-69853400-1478634229_thumb.jpg

 

Το tutorial

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 4

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η επεξεργασία , παρατηρώ όσο ασχολούμαι, δεν μπορεί να φύγει πολύ μακρυά από το πραγματικό φως και συνεπώς από την ουσία του θέματος. Διαφορετικά θα χαλάσει όχι τόσο την φωτογραφία , αλλα την στιγμή που αποφάσισες να πατήσεις το κλίκ.

 

Μπροστά απο τον Κήπο της Μουσικής. Που αλλου; Στην Θεσσαλονικη...

 

30787240711_58b7029f31_b.jpg

Garden of Music - Thessaloniki by Christos Mattheopoulos, on Flickr

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 6

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορώ να σας κάνω ενημέρωση ακόμα για το Στεφάνι του Ολύμπου, όταν ο ουρανός το επιτρέπει. Ιδου η σημερινή χιονοκάληψη.... με 55αρι compact , δηλαδή αν είχα έναν τηλεφακό 300αρι θα έπιανα και τους πιθανους περιπατητές; ....

 

post-193-0-82392700-1478769147_thumb.jpg

 

 

Η φωτό είναι τραβηγμένη απο την οδο Πλαστήρα, παραλιακή στη καλαμαριά, πάνω απο την μαρίνα. Σε ευθεία γραμμή απέχει 70 χιλιόμετρα και μας συνοδεύει ΚΑΘΕ πρωι το μυθικότερο βουνό στον κόσμο.... :

 

 

post-193-0-33954000-1478769272_thumb.jpg

 

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 9

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρηστο, δεν ξερω αν το εκανες επιτηδες, αλλα η crop που εβαλες απο την αρχικη φωτογραφια ειναι περιπου το FOV (Field of View) ενος τρακοσαρη!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

O 300αρης πιάνει έτσι το Στεφάνι σε 6000χ4000 pixels απο 70 χιλιομετρα αποσταση;

 

Τυχαίο ηταν Μάκη. Το Crop ήταν απο κεντρο της φωτογραφιας -


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι... καπως... η ατμοσφαιρικη διαθλαση θα ειναι το μεγαλυτερο προβλημα. Τα 6000χ4000 πιξελ θα τα εχεις οπωσδηποτε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατι η επεξεργασία ειναι αφαιρετική, γιατι αν κάνω reset στην παρακάτω φωτό δεν θα μπορούσα να την κάνω ακριβώς ίδια ξανα....

 

30635451310_a444726d0f_b.jpg

Thess... by Christos Mattheopoulos, on Flickr

  • Like 4

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάκη που λές , δεν είναι HDR. Η μηχανούλα μου δεν έχει bracketing κουμπι. Μόνο χειροκίνητα με τρίποδα αν θα δοκιμαζα κάτι. Η επεξεργασία που κάνω παραπάνω ειναι πάνω στο μοντέλο επεξεργασίας του τυπάκου που ποσταρα πιο πάνω για B&W process. Παρακολουθησε το πρώτο του tutorial και θα δεις ΤΙ κάνει. Κοντολογίς πέρνει τις φωτογραφίες του underexposed εσκεμένα κατα 1-2 στοπ και μετά παίζει αμπλή μπαλα στο lightroom.

 

Τώρα βεβαια ο καθένας εντοπίζει στην φωτό του κάποια σημεία που θέλει να αναδειξει ή όχι . Το Lightroom παρέχει τα βασικά εργαλεία. Πχ στην παρακάτω φωτό χρησιμοποιησα ένα κυκλικό φιλτρο για να αφαιρέσω το χρώμα απο την περιφέρεια του κάδρου. Προφανώς για να αναδειξω το νεοκλασικό κτηριο. Επισης ακολουθησα βασικά βήματα ανάδειξης των συνεφων απο πάνω που παίζουν καθοριστικό ρόλο στα κάδρα... κάνουν χωρις να τους φάινεται την μεγάλη διαφορά στο συνολικο αποτέλεσμα. ΚΑΙ τέλος λιγο κορεσμό κόκκινου χρώματος για τον ίδιο λόγο , έμφαση στο κτήριο .... Μακάρι να είχα εναν 18-150mm :(

 

30936477425_796a5879cd_z.jpg

The Red House - Thessaloniki by Christos Mattheopoulos, on Flickr

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 3

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποσταγμα άσχετου. Ε αφου δεν μπορουμε να πέρνουμε φωτογραφίες πάντα στις 6 το πρωι , ανακαλύψαμε όλα τα υπόλοιπα....


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω να πω οτι το καλιτερο photoshop edit για φωτογραφιες ειναι αυτο που δεν φαινεται ....

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μηχανούλα μου δεν έχει bracketing κουμπι.

 

Δεν μπορεί να μην έχει.Δες στο μενού.Έχει σίγουρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μμμναι, μα δεν κάνεις photoshop για να κρύψεις οτι κάνεις ...photoshop.... Οπως και να 'χει το αποτέλεσμα δεν εξαρτάται απο το ΑΝ έκανες επεξεργασία , αλλα τι εντυπωσεις δίνεις μέσα απο αυτό.

 

Στάθη δεν έχει ...αλλα θα το ξανακοιτάξω - συνήθως έχουν κουμπάκια ανεξάρτητα εκτός μενου. Με HDR δεν είχα σκοπο να ασχοληθώ ακόμα , αλλα με τσίτωσε ο Μάκης.... :P


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην παρακάτω φωτογραφία (της οποίας την πηγή μπορείτε να ακολουθήσετε μέσω του link) , δεν μπορούμε να πουμε οτι δεν φαίνεται πως χρησιμοποιηθηκε κάποιο δημιουργικό πρόγραμμα, δεν μπορούμε να πουμε πως "ΔΕΝ φάινεται"... Δεν υπάρχει αρχή και κανόνας πουθενά ....

 

 

b334e9a6bd7595907695e439331a659b.jpg

 

 

 

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαι ομως υπαρχει... αλλο χαρτοκοπτικη - colaze και αλλο φωτογραφια

Edited by Hellbent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η κλισέ απάντηση ή και όχι , ειναι πως το παραπάνω συγκαταλέγεται σε αυτο που ονομάζουν art photography (είναι ενός Ιωάννη Νικηφοράκη , που να τον ξέρω εγώ , εδω δεν ξέρω την τύφλα μου).

Εδώ έχουμε ένα "πρόβλημα" γιατι εννοιολογικά και μόνο χρησιμοποιείται ο όρος "φωτογραφία". Κάτι που πάντα με κάνει να αναρωτιέμαι,είναι, ΤΙ σημαίνουν τα πράγματα, κοινώς τι σημαίνει φωτογραφία. Πολύ απλά είναι η γραφή με το φώς. Η διαχειρηση του φωτός πάνω σε έναν δέκτη. Ε , απο κει και πέρα όλες οι υπόλοιπες ερμηνείες δεν υφιστανται επισημα , τι είναι και τι δεν ειναι. Αποτελούν μόνο προσωπικές προσεγγίσεις.

Βέβαια εγω ειμαι καρα-ασχετος δεν σκαμπάζω απο ιστορία τέχνης τιποτα , μηδεν , νάδα! Για αυτο ρώτησα πιο πριν , καλή τη θέληση , τι ειναι αυτο που κάνει έναν φωτογράφο μεγάλο και τρανό και απάντηση δεν πείρα, και αυτή είναι μάλλον η σωστότερη απάντηση. :) (το κενό :P )

 

O Μάκης πριν είπε το εξής, πως το φώς περνάει πρώτα απο το cpu του φακου και μετά απο αυτο του σώματος της μηχανής που ειναι καλιμπραρισμένα βάση τις υποκειμονικές τεχνοτροπίες του κατασκευαστή. (NIkon vs Canon τα τέρατα της αγοράς.) . Δηλαδή την ώρα που εμείς μάταια μιλάμε για το Photoshop, η εικόνα μας που τραβήξαμε με κόπο και ιδρώτα χθες στην εκδρομή της κυριακής , έχει ήδη περάσει απο επεξεργασία, είτε το θέλουμε, είτε όχι.

 

Πάντως στην πολυτάραχη ενασχολησή μου με την φωτογραφία (2-3 μήνες, αν και αυτο ειναι ψευδες γιατι φωτογραφίες βγάζουμε όλοι απο το δημοτικό ...) έχει μεγάλη σημασία να καταφέρεις να πάρεις την ιδανική έκθεση (βλέπετε ειμαι πολύ προσεκτικός με τις λέξεις, δεν λέω την "σωστή" ) με την μηχανή , ωστε να έχεις την βελτιστη ευεληξία διαχειρησής της στον υπολογιστη. Αυτό σημαίνει οτι χρειάζονται όντως κάποιες βασικές αρχές λήψης.

 

Εχω έναν φίλο (τον ανεφερα και πριν ) ο οποίος τραβάει μόνο στο αυτοματο και μου συζητάει για τέχνη.... Ντάξει και εγώ είμαι ζωγράφος αν παραγγείλω το θέμα μου απο έναν Μυταρά (είμαι ασχετος και εκει, αυτον τον ξέρω επειδή είναι διάσημος, ζει κι όλας ; δεν ξέρω. Δεν πειράζει θα παραγγείλω τον πινακα μου απο αλλου..). Κι ομως δεν μπορώ να πω οτι δεν ειναι φωτογράφος....

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάκη αν δεν έκανα το HDR πρώτο τέστ θα έσκαγα.... :P

 

Αυτό ειναι ένα δοκιμαστικό με 0,7 EV διαφορά στην έκθεση. Τρις φωτογραφίες. Τρίποδας και χειροκίνητο κλικάρισμα με τον χρονομέτρη στα 2 ''. Καλά βγήκε και σταθερά. Μόνο που το λαπ-τοπ μου έβγαλε την πιστη για να ολοκληρώσει την συγχώνευση - θέλει φεράρι η επεξεργασία εικόνας...

 

Λοιπον, ανυπομονώ να το δοκιμάσω σε landscape και σε άπνοια (αν δεν έχεις bracketing.... κρύος ιδρώτας να μην κουνηθεί τίποτα...).

 

post-193-0-92505300-1479123001_thumb.jpg

 

Οντως αθελά μου έκανα τεχνική HDR σε μονές φωτογραφίες - βασικά όμως αν προσέξει κανείς τις ρυθμήσεις στην πραγματικότητα φέρνει κανείς το αποτέλεσμα που πιάνει πραγματικά το μάτι και που ο αισθητήρας της μηχανής ΔΕΝ μπορει....

 

Edit. Επισης αυτο το ποδήλατο πωλείται. Αν ενδιαφέρεται κανεις ας μου πει... :P

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρόλο που ένα από τα capital offences στη φωτογραφία πορτρέτου είναι να... "φυτρώνουν" πράγματα από τα κεφάλια, το συγκεκριμένο πλάνο εκπέμπει μια χαλαρότητα που μου άρεσε αρκετά ώστε να το ανεβάσω:

 

30889230281_10d65b5923_h.jpg

taking it easy by Chris Lappas, on Flickr

  • Like 8

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρόλο που ένα από τα capital offences στη φωτογραφία πορτρέτου είναι να... "φυτρώνουν" πράγματα από τα κεφάλια...(...)

 

Δηλαδή; ?


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

 

O Μάκης πριν είπε το εξής, πως το φώς περνάει πρώτα απο το cpu του φακου και μετά απο αυτο του σώματος της μηχανής που ειναι καλιμπραρισμένα βάση τις υποκειμονικές τεχνοτροπίες του κατασκευαστή. (NIkon vs Canon τα τέρατα της αγοράς.) . Δηλαδή την ώρα που εμείς μάταια μιλάμε για το Photoshop, η εικόνα μας που τραβήξαμε με κόπο και ιδρώτα χθες στην εκδρομή της κυριακής , έχει ήδη περάσει απο επεξεργασία, είτε το θέλουμε, είτε όχι.

 

...

Δεν ειπα ακριβως κατι τετοιο... Ας αφησουμε το φακο και το CPU του κατα μερος γιατι θα μπλεξουμε με αλλη μεγαλη κουβεντα.

 

Ο Μακης ειπε (στο περιπου) οτι το jpg κατασκευαζεται εντος καμερας συμφωνα με τις υποκειμενικες τεχνοτροπιες του κατασκευαστη. Γι αυτο (και για αλλους λογους) 29 κατασκευαστες φωτογραφιων συνιστουν να επεξεργαζεστε το RAW. Οπου, αν εχετε τα σωστα settings, θα εχετε ενα αρχειο που ειναι η μεταφραση των βολταζ που παρεχει ο σενσορας.

 

...και για να μην παριστανω την Πυθια, ο κυριωτερος αλλος λογος που ξερω, ειναι οτι στο post processing του RAW διαχειριζεσαι 14-bit word αντι για την 8-bit word του jpg. Οποτε εχεις πολυ μεγαλυτερη γκαμα χρωματων και εντασεων να διαλεξεις. Τελικα βεβαια, σε jpg θα καταληξεις, αλλα συμφερει να κανεις την επεξεργασια σε RAW.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Δηλαδή; ?

 

Εννοεί το κομμάτι από το πλαίσιο του παραθύρου που φαίνεται να βγαίνει από το κεφάλι της κοπελιάς.Κατά καιρούς θα δεις να βγαίνουν φωτιστικά δρόμου,να υπάρχει ακόμα και κεραία τρόλεϊ ή τραμ...Φυσικά είναι εντελώς λάθος σύνθεση.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλές φορές τα σύννεφα δίνουν το καλύτερο φως του ήλιου.Λειτουργούν σαν φίλτρα!

 

sxdgql.jpg

 

sxdvyl.jpg

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Συμψηφισμός θα γίνει...
    • Ότι αφιέρωνε πάντα. Όσο μικρότερη ζημιά μπορεί και μεταφορά των υποχρεώσεων στον επόμενο.   Χωρίς τεχνητό οι ευχές όλων μας στον Ύψιστο. Μην εύχεσαι πολύ γιατί η χιονοστιβάδα θα ρίξει και την νέα Στύγα. Για παγοποιήσεις και ξεχιονίσματα μόνο ο ηρωισμός του προσωπικού θα μας σώσει. Σεμνά θέλουμε να το ρίχνει.
    • Με 1.200 άτομα την ώρα τη Στύγα και 1.500 τον Αχιλλέα, κλειστό Ηρακλή και Παρνασσό "σβηστό"  δεν νομίζω να περίμενες να μην έχει ουρές Σαββατοκύριακο. 20.000.000 ευρώ για 2.700 άτομα την ώρα. Και φυσικά ΟΜΕΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑ
    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. daffis155
      daffis155
      (26 years old)
    2. snowwalker
      snowwalker
      (30 years old)
    3. thanasissin
      thanasissin
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,867
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,747
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    sm0096157@gmail.com
    Joined
×
×
  • Create New...