Jump to content
kantoniou

Χ.κ.ελατοχωρίου

Recommended Posts

Στις ειδήσεις είπαν ότι τον έχασαν στις14:00 και ειδοποίησαν αργα το απόγευμα.

Τωρα αυτος που ευτυχως σωθηκε αλλα κινητοποιησε ενα ολοκληρο μηχανισμο λογω της μαλ.. του δε θα πρεπε να φαει στη καλυτερη ενα προστιμο???

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1

Τωρα αυτος που ευτυχως σωθηκε αλλα κινητοποιησε ενα ολοκληρο μηχανισμο λογω της μαλ.. του δε θα πρεπε να φαει στη καλυτερη ενα προστιμο???

Αυτές τις τιμωρητικές και εκδικητικές λογικές ποτέ δεν τις κατάλαβα. Επομένως όσοι βγαίνουν εκτός δρόμου λόγω μη χρήσης χιονολάστιχων και αλυσίδων θα πρέπει να πληρώνουν πρόστιμο; Όσοι διασώζονται από πνιγμό; Μήπως να πληρώνουν πρόστιμο και όσοι τραυματίζονται στο ποδόσφαιρο;

• Like 2

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Τις προάλλες στη Θεσσαλονίκη νομίζω, πήγαν τα καλόπαιδα βραδιάτικα και απροετοίμαστοι στα χιόνια να βγάλουν σελφι και έτρεχε η ΕΜΑΚ να τα μαζέψει. Κι ο άλλος γελούσε στην κάμερα μέσα από το ερπυστριοφόρο λέγοντας πόσο καλά πέρασαν.

Practice makes perfect

Καμία αντίρρηση ως προς αυτό. Αλλά να μην φτάνουμε τα πράγματα στα άκρα. Άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε. Πριν αρχίσουμε να μοιράζουμε πρόστιμα, ας δούμε ως κοινωνία τι κάνουμε για να διαμορφώσουμε υπεύθυνους ανθρώπους με κριτήριο και πιο συγκεκριμένα με χιονοδρομική παιδεία και όχι αούγκανους.

• Like 4

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Σωστα εμεις ειμαστε ελληνες και επειδη δεν εχουμε παιδεια κανουμε οτι γουσταρουμε και ασε τους αλλους τους μαλ.. να αφηνουν τα σπιτια τους να κινδυνευουν για να μας σωσουν..Συμφωνω οτι ειναι κυριως θεμα παιδειας που δεν εχουμε και κατι πρεπει να γινει κ αυτο...Αλλα μερικες φορες υπαρχει κ η κοινη λογικη που δε διδασκεται..

Προφανως και εκτος δρομου παει οποιος θελει με οτι λαστιχα θελει αλλα αν κινητοποιησει την εμακ να πληρωσει...

Υγ: στα σοβαρα χκ υπαρχει και rescue fee που στο καλυπτει η ασφαλεια σου ,η της καρτας του χκ αν τη πληρωσεις η αν δεν εχεις εσυ ο ιδιος..

Edited by giannis3011
  • Like 2

Δηλαδή αν διασωθεί και τελικά πληρώσει και προστιματάρα ο μαλ...ς, θα κερδίσεις κάτι εσύ ή αυτός; Θα γίνουμε καλύτεροι ως κοινωνία;

Τέλος, άλλο το rescue fee από το εκάστοτε χ.κ. που γίνεται από τα ιδιωτικά μέσα του χ.κ. φίλε και άλλο η διάσωση από υπηρεσίες του ελληνικού κράτους ή εθελοντές.

ΥΓ. Η ΕΜΑΚ είναι η δουλειά της να σε διασώζει.

Αν πας χωρίς χιονολάστιχα κλπ είναι παράβαση του κ.ο.κ. Παραθέτω:

Άρθρο 19 παρ. 3

"(...) Oι oδηγoί αυτoκινήτων oχημάτων πoυ κινoύνται σε oδό με χιόνια υπoχρεoύνται, εφόσoν τo όχημα δε φέρει ειδικά ελαστικά, να τoπoθετoύν στoυς δύo τoυλάχιστoν κινητήριoυς τρoχoύς αντιoλισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλoγα αντιoλισθητικά μέσα. Tην ίδια υπoχρέωση έχoυν oι oδηγoί των πιo πάνω oχημάτων και όταν κινoύνται σε oδό με παγετό, εφόσoν ειδoπoιoύνται πρoς τoύτo με ρυθμιστικές πινακίδες ή από τις αρμόδιες αρχές. Αν δεν συμμορφωθεί ο οδηγός, τα αστυνομικά όργανα μπορούν να επιβάλουν ακινητοποίηση του οχήματος στο άκρο της οδού ή σε άλλο κατάλληλο σημείο, μέχρι την αποκατάσταση της κανονικής κυκλοφορίας".

Πρόστιμο (άρθρο 19 παρ. 10)

"(...) αυτός που παραβαίνει τις υπόλοιπες διατάξεις τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ".

• Like 1

@νικολαςMJT

Ειμουν έτοιμος να σε ψιλοκραξω, αλλά μετα που διάβασα τα ενδιαφέροντα σου,

Metal και ξύδια ...κατάλαβα ότι μάλλον θα χάσω τον καιρό μου.

• Like 1

@νικολαςMJT

Ειμουν έτοιμος να σε ψιλοκραξω, αλλά μετα που διάβασα τα ενδιαφέροντα σου,

Metal και ξύδια ...κατάλαβα ότι μάλλον θα χάσω τον καιρό μου.

Γιατί να κραξεις; Και γιατί κατακρίνεις με τόσο ειρωνεία τα ενδειαφεροντα κάποιου άλλου; Διαφώνησε αν θες με επιχειρήματα. Εγώ συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον Νίκο και τα επιχειρήματα του.
  • Like 6

Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να χαθείς πέριξ αυτού του χιονοδρομικού;

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να χαθείς πέριξ αυτού του χιονοδρομικού;

Και όμως από εκεί που έφυγε προς τη χαράδρα,δυτικά του χιονοδρομικού είναι θαύμα που τον εντοπισαν.Εμαθα ότι τον βρήκανε αρκετά μακριά,προς το χωριό Δασκι.Να είναι καλά το παληκαρι και την επόμενη φορά προσοχη γιατί το κακό δεν θέλει πολύ να γίνει.

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι εύκολο να πάρεις τον λάθος δρόμο ακούσια ή θέλεις και τα παθαίνεις;

Practice makes perfect

Εμακ: ειδικες μοναδες αντιμετωπισης καταστροφων...Το λεει και το ονομα..τη πληρωνουμε ολοι οι φορολογουμενοι για ειδικες καταστασεις..Πχ να κατεβασει καμμια γιαγια απο κανα απομακρυσμενο χωριο στο νοσοκομειο οπως εγινε τις προαλλες στη σαμαρινα και οχι να απεγκλωβιζει διαφορους π κανουν το χομπι τους (σκι η στο ολυμπο πχ που τωρα τελευταια ανεβαινει κ η κουτση μαρια χωρις να εχει ξαναπερπατησει στη ζωη της,η τους τυπους που πηγαν για σελφι)...

Προφανως και θα τα κανουν κ αυτα αλλα δε γινεται μετα ολα μελι γαλα χαμογελα κανα υχαριστω ρε φιλαρα και παμε σπιτια μας....

Επισης στα χκ του εξωτερικου η διασωση γινεται με ιδια μεσα και ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ γιατι οι μαλ... πρεπει να πληρωνονται...Απλα η διαφορα ειναι οτι εκει τη πληρωνει τη διασωση μονο αυτος που χαθηκε ενω τωρα ολοι ...

Υγ σα να θυμαμαι μια υποθεση με πιτσαρικα σκιερ να χαθηκε επιτηδες στο καιμακτσαλαν πριν χρονια..Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Edited by giannis3011
  • Like 4

Γιατί να κραξεις; Και γιατί κατακρίνεις με τόσο ειρωνεία τα ενδειαφεροντα κάποιου άλλου; Διαφώνησε αν θες με επιχειρήματα. Εγώ συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον Νίκο και τα επιχειρήματα του.

Απάντησα στο παρακάτω ποστ...πάνω -κάτω στο ίδιο ύφος φίλε Γρηγόρη ...

Αυτές τις τιμωρητικές και εκδικητικές λογικές ποτέ δεν τις κατάλαβα. Επομένως όσοι βγαίνουν εκτός δρόμου λόγω μη χρήσης χιονολάστιχων και αλυσίδων θα πρέπει να πληρώνουν πρόστιμο; Όσοι διασώζονται από πνιγμό; Μήπως να πληρώνουν πρόστιμο και όσοι τραυματίζονται στο ποδόσφαιρο;

Τα έχετε τερματίσει όλα πια ! Για ποιο λόγο να μπει ενας διασώστης στην διαδικασία να κινδυνέψει ο ίδιος την ζωή του για να σώσει κάποιον που αρνείται να

χρησημοποιησει την απλή λογική για χάρη μιας «μαγκιάς» ? Και στο τέλος όταν πια το αγγούρι

βρει το στόχο του θα φταίει πάλι το κράτος / η πολιτεία / ο γείτονας ?

Εμακ: ειδικες μοναδες αντιμετωπισης καταστροφων...Το λεει και το ονομα..τη πληρωνουμε ολοι οι φορολογουμενοι για ειδικες καταστασεις..Πχ να κατεβασει καμμια γιαγια απο κανα απομακρυσμενο χωριο στο νοσοκομειο οπως εγινε τις προαλλες στη σαμαρινα και οχι να απεγκλωβιζει διαφορους π κανουν το χομπι τους (σκι η στο ολυμπο πχ που τωρα τελευταια ανεβαινει κ η κουτση μαρια χωρις να εχει ξαναπερπατησει στη ζωη της,η τους τυπους που πηγαν για σελφι)...

Προφανως και θα τα κανουν κ αυτα αλλα δε γινεται μετα ολα μελι γαλα χαμογελα κανα υχαριστω ρε φιλαρα και παμε σπιτια μας....

Επισης στα χκ του εξωτερικου η διασωση γινεται με ιδια μεσα και ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ γιατι οι μαλ... πρεπει να πληρωνονται...Απλα η διαφορα ειναι οτι εκει τη πληρωνει τη διασωση μονο αυτος που χαθηκε ενω τωρα ολοι ...

Υγ σα να θυμαμαι μια υποθεση με πιτσαρικα σκιερ να χαθηκε επιτηδες στο καιμακτσαλαν πριν χρονια..Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Εγώ θυμάμαι μια ιστορία που την έχω ξαναγράψει κάπου. Συνέβη περίπου πριν 25 χρόνια στην Βρετανία. Ορειβάτες, περιπατητές, ή κάτι ενδιάμεσο, για να αυξήσουν τον βαθμό δυσκολίας στην ανάβαση που ήθελαν να πραγματοποιήσουν, αποφάσισαν να πάνε σε περίοδο έκτακτων καιρικών φαινομένων. Τότε δεν υπήρχαν κινητά. Δεν επέστρεψαν, δόθηκε το σήμα μη επιστροφής και όλες οι υπηρεσίες τους έψαχναν υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες. Τους βρήκαν μετά από 2 ημέρες, ενώ είχε γίνει και θέμα στα ΜΜΕ. Τελικά μετά τα πανηγύρια της διάσωσης, απέκτησαν δημοσιότητα, έδιναν συνεντεύξεις, εξέδωσαν και βιβλίο, για να περιγράψουν πως βρήκαν μια ωραία σπηλιά και πως πέρασαν εκεί με τις προμήθειες που κουβάλαγαν όταν οι άλλοι τους έψαχναν κινδυνεύοντας..... και τότε γεννήθηκαν οι πρώτοι προβληματισμοί για το τι σημαίνει διάσωση.

Ναι, υπάρχουν υποχρεώσεις από τους πολίτες. Το να υπάρχει απαγόρευση της κυκλοφορίας λόγω χιονιού και να κινούμαι χωρίς αλυσίδες και να μπλοκάρω τον δρόμο εμποδίζοντας τον συμπολίτη μου να πάει την μητέρα του στο νοσοκομείο, δεν είναι δικαίωμα μου.

• Like 7

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Απάντησα στο παρακάτω ποστ...πάνω -κάτω στο ίδιο ύφος φίλε Γρηγόρη ...

Τα έχετε τερματίσει όλα πια ! Για ποιο λόγο να μπει ενας διασώστης στην διαδικασία να κινδυνέψει ο ίδιος την ζωή του για να σώσει κάποιον που αρνείται να

χρησημοποιησει την απλή λογική για χάρη μιας «μαγκιάς» ? Και στο τέλος όταν πια το αγγούρι

βρει το στόχο του θα φταίει πάλι το κράτος / η πολιτεία / ο γείτονας ?

Γιάννη στην Γερμανία αλήθεια τι γίνεται; Δεν μιλάω σε βουνά που ξέρω για ιδιωτικές ασφάλειες, μιλάω όταν σε μια λίμνη σβήσει η μηχανή από ένα φουσκωτό, η ντελαπαρειβτο μικρό ιστιοπλοϊκό κτλ, Πίος τους σώζει;

Εδώ θα συμφωνούσα, να αφήσουν τον κόσμο να πεθάνει ή να τον τιμωρήσουν αν τον έσωζαν, εφόσον δεν ξοδεύονταν δημόσιο χρήμα, για να προστατευθούν οι ουγγανοι στα γήπεδα, στις πορείες, στις , στις ,στις ,κτλ εφόσον είμαστε απαίδευτος λαός και ευτυχώς έχουμε ακόμη κράτος, που δεν μας εκπαιδεύει ομως σωστά, όπως επεσήμανε ο Νικος, ας μας σώζει, μέχρι να μας βάλει μυαλό. Φυσικά ίσως βάλουμε πιο γρήγορα μυαλό, όταν αρχίσει να μας τσούζει, αλλά είμαι υπέρ πιο ήπιας προσαρμογής :-)

Τι σχέση έχει το (πχ) ακυβέρνητο σκάφος λόγω βλάβης με τον ... που βλέπει χιόνια, βάζει το πάνινο παπούτσι, μπαίνει στο αυτοκίνητο και πάει βραδιάτικα στο βουνό για σελφις;

Μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει ούτε προσαρμογή ούτε σωτηρία. Η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.

• Like 1

Practice makes perfect

Για δυο λεπτά...ποιος είπε ότι αν σε σώσουν στην λίμνη της κωσταντζας δεν θα πληρώσεις ??

Θα πληρώσεις και θα πεις κι ένα τραγούδι φίλε Γρηγόρη !!

Οι διασώστες πληρώνονται από το κράτος για να είναι απλά εκεί !! Όπου κι αν είσαι ότι κι αν κανεις!

Την διάσωση μάλιστα, ειδικά όταν πρόκειται για αποτελέσματα μαγκιάς, την χρυσοπληρώνεις !!

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι τα γερμανακια τα κάνουν όλα σωστά !

Απλά ξέρουν ότι αν την πατήσουν θα έχουν διάφορες επιπτώσεις !

Και εδώ στην γερμανολανδη οι αρχες δεν καταλαβαίνουν από θείους που είναι σε καίριες θέσεις και μέσα /δόντια/ etc.

*διαβασες το ποστ μου στο Arlberg για τον κρετίνο πατέρα ?

Δεν τα γραφω αυτά από κακία φίλε !!

• Like 2

Γιάννη στην Γερμανία αλήθεια τι γίνεται; Δεν μιλάω σε βουνά που ξέρω για ιδιωτικές ασφάλειες, μιλάω όταν σε μια λίμνη σβήσει η μηχανή από ένα φουσκωτό, η ντελαπαρειβτο μικρό ιστιοπλοϊκό κτλ, Πίος τους σώζει;

Εδώ θα συμφωνούσα, να αφήσουν τον κόσμο να πεθάνει ή να τον τιμωρήσουν αν τον έσωζαν, εφόσον δεν ξοδεύονταν δημόσιο χρήμα, για να προστατευθούν οι ουγγανοι στα γήπεδα, στις πορείες, στις , στις ,στις ,κτλ εφόσον είμαστε απαίδευτος λαός και ευτυχώς έχουμε ακόμη κράτος, που δεν μας εκπαιδεύει ομως σωστά, όπως επεσήμανε ο Νικος, ας μας σώζει, μέχρι να μας βάλει μυαλό. Φυσικά ίσως βάλουμε πιο γρήγορα μυαλό, όταν αρχίσει να μας τσούζει, αλλά είμαι υπέρ πιο ήπιας προσαρμογής :-)

Άραγε ποιος κατάλαβε ότι μιλάτε για διαφορετικά περιστατικά;

Άλλο το ατύχημα και άλλο το να περνάω κάτω από το σκοινί που μου απαγορεύει να πάω για σκι εκτός πίστας και να έρχεται να με πλακώσει η χιονοστιβάδα.

Άλλο το να βοηθάς τον συνάνθρωπο σε κάποια δύσκολη στιγμή, ακόμα και περίπτωση απερισκεψίας και άλλο να απαιτώ να θυσιαστείς και εσύ στην απερισκεψία μου. Ας διαχωριστούν τα όρια, κάτι που αρκετές φορές δεν είναι εύκολο. Αν ένα μηχανάκι οδηγεί απερίσκεπτα, δεν θα πέσω πάνω του να σκοτώσω τον αναβάτη, όσο δίκιο και αν έχω, όσο μεγάλη παράβαση και αν έκανε και θα αγωνιστώ να τον αποφύγω. Οι συνέπειες, συχνά επώδυνες ακόμα και για "μικρές" ενέργειες, δεν είναι επιθυμητές, αλλά δεν μπορούν πάντα να αποφεύγονται. Και αυτό έχει να κάνει με την γενικότερη παιδεία μας, όχι μόνο στο βουνό χιονοδρομώντας, αλλά σε κάθε μας ενέργεια.

Edited by mil
  • Like 5

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Για δυο λεπτά...ποιος είπε ότι αν σε σώσουν στην λίμνη της κωσταντζας δεν θα πληρώσεις ??

Θα πληρώσεις και θα πεις κι ένα τραγούδι φίλε Γρηγόρη !!

Οι διασώστες πληρώνονται από το κράτος για να είναι απλά εκεί !! Όπου κι αν είσαι ότι κι αν κανεις!

Την διάσωση μάλιστα, ειδικά όταν πρόκειται για αποτελέσματα μαγκιάς, την χρυσοπληρώνεις !!

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι τα γερμανακια τα κάνουν όλα σωστά !

Απλά ξέρουν ότι αν την πατήσουν θα έχουν διάφορες επιπτώσεις !

Και εδώ στην γερμανολανδη οι αρχες δεν καταλαβαίνουν από θείους που είναι σε καίριες θέσεις και μέσα /δόντια/ etc.

*διαβασες το ποστ μου στο Arlberg για τον κρετίνο πατέρα ?

Δεν τα γραφω αυτά από κακία φίλε !!

Ερώτηση σου έκανα, δεν γνωρίζω. Ευχαριστώ για την ενημέρωση

Το πρόβλημα είναι η ανύπαρκτη ορεινή διάσωση. Δεν υπάρχει, γιατί ο ορεινός τουρισμός στην χώρα μας είναι ελάχιστα ανεπτυγμένος. Άραγε πως καθορίζεται η απερισκεψία; Εάν ένας ορειβάτης προσπαθήσει μία πολύ δύσκολη χειμερινή ανάβαση σε μία κορυφή των Άλπεων; Σίγουρα θα είναι ασφαλισμένος, εδώ δεν υπάρχει δυνατότητα. Από την στιγμή που το κράτος επέλεξε να μην αναπτύξει τον ορεινό τουρισμό είναι υποχρεωμένο να παρέχει "διάσωση" (σε εισαγωγικά γιατί απέχει πολύ) και εμείς να πληρώνουμε την ανεπάρκειά τους.

• Like 2

Μου αρέσει που συγκρίνεται όμοια πράγματα..χιονοδρομικά εξωτερικού με Ελλάδας..

Χιονοδρομική παιδεία εξωτερικού με Ελλάδας..

• Like 1

Το πρόβλημα είναι η ανύπαρκτη ορεινή διάσωση. …… Από την στιγμή που το κράτος επέλεξε να μην αναπτύξει τον ορεινό τουρισμό είναι υποχρεωμένο να παρέχει "διάσωση" (σε εισαγωγικά γιατί απέχει πολύ) και εμείς να πληρώνουμε την ανεπάρκειά τους.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η Ελληνική μαγκιά !

Το κράτος είναι οι πολίτες του !!

• Like 2