Jump to content
ΜΙΚ

Φεβρουάριος 2016

Recommended Posts

Β Ελλάδα παίρνουμε τα φρύδια μας?

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Φιλαρακι βορεια ειμααστε και εμεις......και θα φαμε καλα μαλλον. Κεντροδυτικα στα βορεια τον π.υλο αρμ!
  • Like 1

Δεν περνουμε, τα κόβουμε και τις κορνίζες μαζί! Βέβαια κουραμπιεδοσκονη θα πέσει μάλλον αλλά τουλάχιστον γυρίζει για λίγο πισω ο Φλεβάρης - πετάχτηκε για καφε μέχρι τον Μάιο :D

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Μιχαλη την τελεια εικονα.που βλεπω για εδω ΒΑ, υπαρχει περιπτωση να αλλαξει; να το παλεψω για ελευθερο σαββατο ; υπαρχει περιπτωση να δωσω αδικα την μαχη; :-))))

Κάτι θα φας και εσύ. Όχι πολύ αλλά θα φας. Τι σε πειράζει να πας Κυριακή? Κρύο θα έχει, το πουδρί καλό θα μείνει, ανταγωνισμό να στα φάνε δεν έχεις...

Πάει να Νοτιάσει η Κυριακή αλλά νομίζω το πουδρί θα παραμείνει πουδρι. Αν δεις την πρόγνωση της Κυριακής να μπαίνει Νοτιάς με ζεστή αέρια μάζα από το πρωί πάλεψέ το για Σάββατο, αλλά και πάλι δύσκολο να προλάβει να μας το χαλάσει. Μας το χαλάει γρήγορα αν μπει μετεορολογικός Ν.

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Καλημερα απο το τιποτα καλα ειναι και αυτα.
Την αλλη εβδομαδα θα βρισκομαι Μετσοβο εχουμε καμια προγνωση για εκει ή ειναι νωρις ακομα?

• Like 1

Θοδωρής.......με αγάπη!

Κάτι θα φας και εσύ. Όχι πολύ αλλά θα φας. Τι σε πειράζει να πας Κυριακή? Κρύο θα έχει, το πουδρί καλό θα μείνει, ανταγωνισμό να στα φάνε δεν έχεις...

Πάει να Νοτιάσει η Κυριακή αλλά νομίζω το πουδρί θα παραμείνει πουδρι. Αν δεις την πρόγνωση της Κυριακής να μπαίνει Νοτιάς με ζεστή αέρια μάζα από το πρωί πάλεψέ το για Σάββατο, αλλά και πάλι δύσκολο να προλάβει να μας το χαλάσει. Μας το χαλάει γρήγορα αν μπει μετεορολογικός Ν.

Φαλακρο δεν ειναι ετοιμο ακομη για γουστα.....για κεντρικη Ροδοπη με ενδειαφερει, και εκει εχει πολυ ανταγωνισμο και νομιζω θα φαει αρκετα καλυτερα απο φαλακρο....
  • Like 1

Βόρεια Ελλάδα περίσσοτερο κακό θα κάνει αυτό το σύστημα νομίζω,παρά καλό.Ειδικά τα δυτικά θα φάνε το περισσότερο σε βροχή.....

Καλάβρυτα,Παρνασσός,Πήλιο το μενού....

Από Δευτέρα μαζί με τα μπατον και μια ομπρέλα να έχετε,θα σας χρειαστεί στα δυτικά....Εκτός αν πάτε Μόσια ή Γκιστόβα,εκεί μάλλον δεν την θέλετε....

• Like 3

Αν θέλεις σκι, μόνο Χελμός...αλλιώς για βόλτα καλά είστε και Βασιλίτσα!!!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1

Έτσι παιδιά να παίξετε λίγο ακόμα με τον πόνο μας εδώ στα Βόρεια...

Edited by fANis
  • Like 2

Παιδιά, μιλάνε οι Βόρειοι για πόνο από αχιονία, θα γίνει πόλεμος λέμε...

:shuriken:

• Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

αλλιώς για βόλτα καλά είστε και Βασιλίτσα!!!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

για μια μέρα μπορούμε να γίνουμε χιονοτουριστικοί μετανάστες :D

post-3226-0-41742900-1454521080_thumb.jpg

• Like 4

1162895.jpg

Λέγε ότι θες λέγε, λέγε ότι θες λέγε, λέγε ότι θες λέγε εγώ θα πουδριστώ

Κερώστε τα πετροπουδροπέδιλα και πάμε επιτέλους γερά για το πρώτο διατημικό πουδροΣαββατοκύριακο της σεζόν

Edited by ΜΙΚ
  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Φάτε καμιά πούδρα το Σκ να ξελαμπικάρετε(κι εγώ μαζί) γιατί από βδομάδα κλάψτα.....

Δεν θα σας πω ακόμη,περάστε καλά το σκ και τα λεμε κυριακή βράδυ εδώ!

• Like 1

Βαγγέλη στις 10 φαίνεται κάτι δυνατό να κατεβαίνει από ΒΔ..Ουλα λα!! (περαστικό και γρήγορο μάλλον-- εσύ θα το βλέπεις καλύτερα κ θα μας πεις.. ) 8) προς το παρών το φαινόμενο πετούμενο πέφτει μέσα στην πρόβλεψη για το μήνα. :good:

Αυτό που βλέπει είναι πολύ ζέστη για την επόμενη βδομάδα, η οποία πιθανότατα να εξαυλώσει αρκετό από το χιόνι που θα πέσει.

Αυτό που βλέπω είναι να μην μπορούμε να περπατήσουμε τη Δευτέρα οπότε να μην μας νοιάζει...

Αυτό στις 10 θα ξεκαθαρίσει αύριο μεθαύριο, ακόμα έχει σενάρια μόνο αλλά μην περιμένεις να αλλάξει τη σεζόν. Λίγο πιο μετά θα έρθει η καλή μαζί με τη φιλενάδα της στα καπάκια και θα με σώσει μαζί με τη σεζόν.

Η Βόρεια Ελλάδα πράγματι στη καλύτερη περίπτωση μιλάμε για άσπρισμα μεθαύριο εξαίρεση τα 3-5. ΠαρνασσοΚαλαβρυτοΠήλια είναι η κακοκαιρία. Τον Παρνασσό μην το δέσετε ότι θα φάει πάνω από 15-20, πολύ πιθανό πάλι ο αέρας να το στείλει βόλτα τις χιονοπαγίδες μου μέσα.

Να προσθέσω ότι η Κυριακή είναι πολύ επικίνδυνη για χιονοστιβάδες, όσοι τριγυρίσουν τον Παρνασσό να είναι πολύ προσεκτικοί

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Μια από τις πιο συνηθισμένες ερωτήσεις όσων θάφτηκαν σε χιονοστιβάδα είναι αυτή που έκανες. Το τέλειο famous last words

Υπόστρωμα τσιμέντο χιόνι + χιόνι με αέρα + εκτόξευση θερμοκρασίας + (νομίζω) θα μπει με ρουλεμάν

Όπως έγραψα χτες η πρόγνωση, δεν νομίζω να μπορεί κανείς να περπατήσει τη Δευτέρα. Aυτό στις 10 είναι Αδριατική Βασιλιτσοχαμηλό με τα σημερινά στοιχεία. Αν παραμείνει μέχρι το απόγευμα έτσι κάπως έτσι θα έρθει.

Αύριο θα ξέρουμε για τις επόμενες κακοκαιρίες. Ας χαρούμε αυτή που έρχεται θα δώσει πολύ ποιοτικό πουδριστάν.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Τουλάχιστον να μη βρέξει στη βουναρα να δοκιμάσουμε κανα σουπερντουπερ πιστοπεδιλο!!!

• Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Η συνήθεια που εγινε λατρεία....βροχούλα.

Και σήμερα καταλαβαίνουν όλοι ότι τα ΧΚ είχαν μόνο μια πέτσα.....όταν με τις πρώτες ριπές ΝΔ που φέραν λιγες ψιχάλες μόνο γεμισαν τα βουνά χώματα....που να βρέξει κιόλας να δεις γελιο....

Στο τέλος θα ξαναβάλει μια πέτσα για το φαινεστε....και παλι απο την αρχη....αυτος θα ειναι ο χειμώνας φέτος μεχρι την πρώτη δυνατή βροχή το Μάρτιο....

• Like 5

Αν δεν γίνει έτσι το ξέρεις ότι η πίσσα και τα πούπουλα που προοριζόντουσαν για μένα θα είναι διαθέσιμα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Χωρίς πλάκα πάντως, περνάμε μια από τις χειρότερες σεζόν των τελευταίων ετών. Κρίμα για όσους επαγγελματίες ζουν από το χειμερινό βουνό (ανάμεσα σε αυτούς και πολλοί φίλοι μας) γιατί λες και δεν τους έφταναν όλα τα άλλα (οικονομική κρίση, πολιτική αστάθεια, capital controls κλπ), τους τσάκισε και ο καιρός.

• Like 10

Νίφει!

Ο κακός μας ο καιρός, μεταφορικά και κυριολεκτικά.

• Like 1

Practice makes perfect

Τον Παρνασσό μην το δέσετε ότι θα φάει πάνω από 15-20, πολύ πιθανό πάλι ο αέρας να το στείλει βόλτα τις χιονοπαγίδες μου μέσα.

Βλέπω ανέμους και κατεύθυνση και με πιάνει ανατριχίλα...

:shuriken:

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)