Jump to content
ΜΙΚ

Φεβρουάριος 2016

Recommended Posts

Κατά τ'άλλα, περί χιονοστιβάδων, όπως λέει κι ο ΜΙΚ... alert alert. Φυσικά δεν μιλάμε για μέσα στην πίστα, αλλά αυτή τη στιγμή στα λούκια έχει μια χαρά ποσότητα χιονιού. Όμως με τις τελευταίες θερμοκρασίες έχουν εξομαλυνθεί και τα οργώματα και τα ανεμοσούρια και στο πρώτο πάγωμα πριν την πτώση του χιονιού μιλάμε για σούπερ κατάσταση. Έρχεται και η ζέστΑ μετά και θα δέσει το γλυκό... Αυτοσυγκράτηση, παρά την αχιονία, please...

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ όμορφο 12ρι run. Νομίζω το αυριανό χαμηλό είναι εξαιρετικό για Καλάβρυτα και Πήλιο, καλό για Φαλακρό, ψιλοκαλούλι για Παρνασσό αλλά δεν θα μου έκανε ιδαίτερη εντύπωση να δούμε περισσότερο χιόνι από αυτό που σας έχει τρομοκρατήσει ο Βαγγέλης στα χκ της Βόρειας Ελλάδας. Προφανώς όπου έχει πέτρες θα έχει πέτρες με χιόνι από πάνω δεν αλλάζει αυτό τη σεζόν.

 

Τα καλύτερα νέα είναι το "Βασιλιτσοχαμηλό" της επόμενης βδομάδας που λέγαμε πάει να μεταμορφωθεί σε "μπολικα χκ χαμηλό". Μηδέν από του τέλους άνοιξε σεζόν αλλά μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ η εικόνα που βλέπω, κάτι σε τέτοιο χαμηλό είναι που ανοίγει και στρώνει σεζόν. Πιθανά και να το αλλάξει σε χειρότερο αλλά...

 

Τα ακόμα καλύτερα νέα είναι ότι με τα σημερινά σενάρια το να το αλλάξει σημαίνει ότι οι κακοκαιρίες φιλενάδες για μετά που έλεγα χτες θα έρθουν καλές κρύες και Νοτιάρες.

 

Νομίζω ότι αν γίνουν έτσι βρήκαμε το γούρι μας: ανακοινώνει ο Βαγγέλης το τέλος της σεζόν, εγώ την αρχή της και μετά από 15 μέρες αρχίζει η σεζόν. Αν δεν γίνουν έχει φτηνές πτήσεις η easyjet τα λέμεεεεε...

 

Να δούμε και τα ensemble του και το τι θα δώσει το euro, άντε και αύριο το πρωί και θα έχουμε καλή εικόνα για τα σενάρια και το αν και πως θα αλλάξει

Edited by ΜΙΚ
  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για πες τι δεν κατάλαβες. Γιατί αυτά που βλέπεις είναι μετά από χρόνια παρατηρήσεων χιονοδρόμων ότι δεν κατάλαβαν :shuriken:

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

:dizzy:π.χ.

Καταρχάς παρακολουθούμε έξω από το παράθυρό μας ένα από τα πιο όμορφα ψυχρά μέτωπα που έχω δει φέτος

Αυτή τη στιγμή μπαίνει και έχουμε cirrus και cirrstratus ενώ σιγά σιγά μπουκώνει και θα φτάσει ελπίζω και Αθήνα το μέτωπο να δούμε τα cumulo-nimbus, nimbostratus που θα ρίξουν καταιγιδούλα κάπου εδώ γύρω πιθανότατα στον Νότιο Ευβοικό το μεσημέρι.

Μετά θα παρελάσουνε τα κούμουλα. (cumulus)

Πάρτε το βιβλίο μετεωρολογιάς των 7 ευρώ και το μόνο άλλο που θέλετε είναι το παράθυρο σας.


:thumbup:

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πρώτη μου γνωριμία με τον ΜΙΚ, σε εκδρομή στον Παρνασσό συνδυάστηκε από καταιγίδα τέτοιων ορισμών για τα σύννεφα, τον καιρό, τους αέρηδες. Κάποια στιγμή που δεν καταλάβαινα τι έλεγε φοβόμουν για το τι ήθελε να μου κάνει στο αμάξι.

 

:shuriken:

  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για κάτι που είναι κάθε μέρα πάνω από το κεφάλι σου νομίζω αξίζει να κοιτάς έξω από το παράθυρό σου που και που και να βλέπεις αυτήν την εικόνα.

 

post-6-0-43107000-1454611971_thumb.gif

 

Aν δεν έχει καλό καιρό...πρώτα θα μπει το θερμό. Όταν μπαίνει το θερμό μέτωπο

 

post-6-0-23662300-1454612150_thumb.jpeg

 

Και μετά το ψυχρό. Όταν μπαίνει το ψυχρό μέτωπο

 

post-6-0-91448100-1454612294_thumb.jpg

 

Πολύ απλά είναι

Edited by ΜΙΚ
  • Like 13

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία τα Ενσέμπλς, λιγάκι να κατέβει η θερμοκρασία...για την συνέχεια.


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θα κάνει τίποτα στη Βόρεια Ελλάδα Μιχάλη και το ξέρεις....Στην καημένη τη Βασιλίτσα ούτε πασπάλα δεν έριξε έτσι για αν κρύψει τα χώματα που άνοιξε ο νοτιάς.

Αλλά και να ρίξει δεν ασχολείτε κανείς με μια πασπάλα στα βουνά....Το Σεπτέμβρη ίσως...τώρα δεν ενδιαφέρει.

Είπαμε που θα ρίξει πολύ χιόνι....τα είπες κι εσύ.Συμφωνήσαμε τέλος.

 

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία όπως είπε και ο Μιχάλης,θεωρώ ότι η φετινή σεζόν θα παιχτεί στο 3ημερο από Δευτέρα βράδυ-Πέμπτη βράδυ....Αν μας κάτσει καλώς,αν όχι βγαλτε εισητήρια.

Καποια Χ/Κ έχουν βάλει λουκέτο από τώρα μη λέμε ονόματα....

 

Για τα υπολοιπα το στοίχημα είναι οι θερμοκρασίες...κατά πάσα πιθανότητα θα χωριστούν και πάλι στη μέση τα βουνά...από τη μέση και πάνω μέτρο,στη βάση χώμα;;;Θα δούμε....

Οι θερμοκρασίες δεν είναι καλές για τις βάσεις των περισσοτέρων...πλην καιμακ παρνασσό και ίσως Βασιλίτσα....

 

Είναι νωρίς και τα μοντέλα όχι τόσο σταθερα....θα κριθεί στο νήμα αν θα κανουμε σκι φέτος ή όχι τελικά....και φυσικά και που,γιατί όποιος χάσει αυτή την ευκαιρία ας κλάψει....και κάποιοι θα την χάσουν...

 

Από εκεί και μετά κανείς δεν ξέρει φυσικά( εδώ για αυτή δεν ξέρουμε) αλλά δεν φαίνεται κάτι σοβαρό....Κρατάμε την αναπνοή μας από Δευτέρα μέχρι Πέμπτη....και προσευχόμαστε σε συνδυασμό με αυστηρή νηστεία....μηπως και μας λυπηθεί...

Σάββατο αυστηρά όλοι Παρνασσό να πάτε,γιατί δεν θέλω ουρές στην Στύγα...καλά θα είναι και Παρνασσό.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θα κάνει τίποτα στη Βόρεια Ελλάδα Μιχάλη και το ξέρεις....Στην καημένη τη Βασιλίτσα ούτε πασπάλα δεν έριξε έτσι για αν κρύψει τα χώματα που άνοιξε ο νοτιάς.

Αλλά και να ρίξει δεν ασχολείτε κανείς με μια πασπάλα στα βουνά....Το Σεπτέμβρη ίσως...τώρα δεν ενδιαφέρει.

 

 

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία όπως είπε και ο Μιχάλης,θεωρώ ότι η φετινή σεζόν θα παιχτεί στο 3ημερο από Δευτέρα βράδυ-Πέμπτη βράδυ....Αν μας κάτσει καλώς,αν όχι βγαλτε εισητήρια.

Θα ρίξει αύριο θα δεις. Προφανώς δεν θα αλλάξει την εικόνα αλλά όλα βοηθάνε. Βλέπω δεν έχεις εμπιστοσύνη στο μετά τις 10. Νομίζω μετά έχει Ιόνιο καλό.

 

Σάββατο αυστηρά όλοι Παρνασσό να πάτε,γιατί δεν θέλω ουρές στην Στύγα...καλά θα είναι και Παρνασσό.

Προφανώς. Καλάβρυτα το Σάββατο θα έχει θυελλώδεις Νοτιοδυτικούς με βροχή, μπλόκα από αγρότες και κάτι άκουσα ότι έπεσαν οι γέφυρες στον Ισθμό και ο δρόμος στο Άνω Διακοφτό. Παρνασσό θα έχει λιακάδα και show με τα κορίτσια του Hawaian tropic

Edited by ΜΙΚ
  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off topic

Βαγγέλη και γυπαετε πως θα σας φαινόταν αν κάποια στιγμή που δεν θα χουμε χιονι (ας μην το αναλύσουμε ποτε ακριβως) να στηνατε μια ημερίδα για τα μέλη του Συλλόγου (ή οποίοι δεν ειναι και θέλουν να παρακολουθήσουν, ας γραφτούν) σχετικα με τα καιρικά φαινόμενα και την πρόβλεψη τους;

Και θα μπορούσε να εμπλουτιστεί με στοιχεία για καθε βουνο ξεχωριστά αν εχετε πολλα κέφια.

Edited by GiGi
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για κάτι που είναι κάθε μέρα πάνω από το κεφάλι σου νομίζω αξίζει να κοιτάς έξω από το παράθυρό σου που και που και να βλέπεις αυτήν την εικόνα.

 

 

Πω, πω, με γύρισες 35 χρόνια πίσω στο Γυμνάσιο, τότε που είχα ψώνιο με τη μετεωρολογία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Πω, πω, με γύρισες 35 χρόνια πίσω στο Γυμνάσιο, τότε που είχα ψώνιο με τη μετεωρολογία.

Σου προτείνω να κοιτάς τον ουρανό συχνά. Θα μείνει πάντα εκεί 35 χρόνια πίσω. Και που να αρχίσεις να τον πετάς...

 

Off topic

Βαγγέλη και γυπαετε πως θα σας φαινόταν αν κάποια στιγμή που δεν θα χουμε χιονι (ας μην το αναλύσουμε ποτε ακριβως) να στηνατε μια ημερίδα για τα μέλη του Συλλόγου (ή οποίοι δεν ειναι και θέλουν να παρακολουθήσουν, ας γραφτούν) σχετικα με τα καιρικά φαινόμενα και την πρόβλεψη τους;

Και θα μπορούσε να εμπλουτιστεί με στοιχεία για καθε βουνο ξεχωριστά αν εχετε πολλα κέφια.

Χρόοοονια το λέμε ποτέ δεν το κάνουμε. Με τον Βαγγέλη δεν ξέρω τι θα γίνει φοβάμαι θα αρχίσει τις αυτοκτονίες ο κόσμος πούδρες αύριο, κακοκαιρία τούρμπο την επόμενη βδομάδα και αυτός θα τα βάφει μαύρα :santa: . Από την άλλη μπορεί να τους βγάλω σε λιβάδι με παπαρούνες εγώ να κάνουν τις πεταλούδες.

 

Στο θέμα μας: Διαστημικές συνθήκες για σκι το Σαββατοκύριακο όπου έχει χιόνι. Καλάβρυτα, Πήλιο και Φαλακρό νομίζω περιμένουμε από τώρα και μέχρι βράδυ 15+ πόντους ακόμα. ΠαρνασσοΚαρπενήσιΜαίναλο κάτι λιγότερο. Στη Βόρεια Ελλάδα κάτι ψιλά, καλά δίκιο έχετε κλάφτα. Και πάλι θα δείτε πόσο χρήσιμα θα είναι αυτά τα ψηλά μόλις έρθει η επόμενη κακοκαιρία.

 

Εξαιρετικός καιρός αύριο με πολύ κρύο και ούτε παραγγελία πουδροντόινγκ Σαββατοκύριακου. Ότι και να λέτε νομίζω ότι Καλάβρυτα από τα 1900 και πάνω και Παρνασσό από τα 2000 και πάνω έχει πολύ χιόνι και θα γίνει τρελό πανηγύρι. Πουδροπετροπέδιλα και απολαύστε υπεύθυνα. Πιο πολύ φοβάμαι μην αργήσουν να ανοίξουν ΣτυγοΑρτεμοΒάκχοΗρακλήδες από παγοποιήσεις, θαψίματα και Δημοσίους υπαλλήλους που βαριούνται.

 

Η επόμενη κακοκαιρία έχει ψυχρομετωπιάρα είσοδο την Τρίτη και μετά την Τετάρτη καλό οργανωμένο χαμηλό στο Βόρειο Ιόνιο. Αυτό απλά σημαίνει ψιλοθάψιμο ΒασιλιτσοΚαλάβρλυτων αλλά και σημαντικές έως θαψιματικές χιονοπτώσεις στα πιο πολλά χιονοδρομικά. Αυτή ναι είναι Νοτιάρα και είναι καλή. Μικρό άγχος για τις θερμοκρασίες αλλά νομίζω μόνο Μαίναλο Πήλιο θα κλαίνε στο τέλος. Ο Πετρόπουλος ήδη είναι στη φυλακή.

 

Υπάρχει ανοιχτό σενάριο ακόμα να μην βαθύνει τόσο το χαμηλό την Τετάρτη και να είναι απλά μια Βασιλιτσοκακοκαιρία. Αν γίνει αυτό η μεθεπόμενη κακοκαιρία 14 του μήνα είναι πολύ γερή και είναι με ακόμα πιο βαθύ χαμηλό Ιόνιο θάβονται όλα τα χιονοδρομικά. Αν οργανωθεί την Τετάρτη στο Βόρειο Ιόνιο τότε ίσως η μεθεπόμενη έρθει πιο χαλαρή και πάλι χιόνια και σημαντικά θα φέρει.

 

Σε κάθε περίπτωση στεκόμαστε δίπλα στην αρχική πρόγνωσή μας για το μήνα, θα ανοίξουν και θα παραμείνουν ανοιχτά, σκεφτόμαστε θετικά.

 

Καλό πουδροσαββατοκύριακο σε όλους.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

μεχρι τωρα, απο τις φωτο, μονο προσδοκίες πέσαν....

 

 

post-911-0-74600400-1454660367_thumb.jpg

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασιλιτσα το βράδυ έβαλε 3 πόντους... :(


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλους τούτη την υπέροχη μέρα που χιονίζει στα βουνά και ο ουρανός είναι γεμάτος ενέργεια.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

η αχιονιά φέρνει νευρα....

 

είπα τιποτα για το περιστερι και την αλλόνησο?

δεν είπα ο καυμένος... λεω ποιητική αδεία.....

ετσι και συ πες οτι εισαι στο βορειο ακρωτηριο.

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο κάθε χιονοστεριμένος ελπίζει (όπως "πιθανό" "με λίγη τύχη") να ρίξει καλό χιόνι όταν ακούει κακοκαιρία.

Δεν είναι ρεσιτάλ μιζέριας η διαπίστωση ότι πάλι αντι για χιόνι έριξε .....


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν γραφω συχνα στο forum σας....αλλα μερικα πραγματα τα σχολιαζω....δεν μπορω θα το πω...σε γουστάρω ρε μικ που εισαι παντα θετικος και εδώ αλλα και στο βουνο οποτε τα λεμε...πρεπει να χαιροματστε με ότι εχουμε ...στην Ελλαδα ζουμε όχι στην αυστρια.....ετσι ρε μαν μεινε θετικος !!!!!

  • Like 7

https://www.youtube.com/watch?v=AXaCeEtlsRE

JIB...AND JIB AGAIN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pant δίκιο έχεις απλά αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι μια υποθετική επέκταση αυτού του τρόπου σκέψης πχ στα ερωτικά ή στα επαγγελματικά οδηγεί σε μόνιμη κατάθλιψη. Μεγάλα παιδιά είμαστε αφού έριξε τα ... ο καθένας αποφασίζει αν θα πάει για σκι και αν θα πέσει σε κατάθλιψη. Όμως στον τομέα που θα φας και εσύ τα ματάκια να τον μάθεις σου είναι αν κάποιος έγραφε μόνιμα βλακείες είμαι σίγουρος ότι και εσύ θα εξοργιζόσουν

 

Έχουμε και τον άλλο που με 4 πόντους χιόνι και ένα σίδερο είναι χαρούμενος να μας σπάει τα νεύρα...

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

αλίμονο αν για τον θεό μιλούσαν μονο οι παπάδες...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλίμονο αν για τον Θεο μιλούσαν μόνο όλοι εκτός από τους παπάδες, βέβαιοι ότι δεν υπάρχει και οι παπάδες δεν μπορούσαν να εκφέρουν μια άποψη. Όλων των θρησκειών και μην το συνεχίσεις.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρίχνει γατοχιονο τώρα στη κοζανη με τρελο αέρα!!!


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλίμονο αν για τον Θεο μιλούσαν μόνο όλοι εκτός από τους παπάδες, βέβαιοι ότι δεν υπάρχει και οι παπάδες δεν μπορούσαν να εκφέρουν μια άποψη. Όλων των θρησκειών και μην το συνεχίσεις.

 

 

γιαβόλ

 

με αποφαση του υπουργου Silly walks η αλλονησος και το περιστερι γινωνται υποχρεωτικα ορατα απο παρνασσο.

 

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...