Jump to content
vangelis_k

Χ.κ Καλαβρύτων 2016-17

Recommended Posts

Ουρές τέλος μέχρι 5.00 νον στόπ

Edited by gioand
  • Like 1

fischer_.jpg

Τα δώσανε όλα τελικά, έστω και αργά.

+ 1 ώρα παράταση.

Τελικά σας έκατσε όσοι ανεβήκατε, παρά την αρχική ταλαιπωρία στις ουρές.

:)

• Like 5

Τα δώσανε όλα τελικά, έστω και αργά.

+ 1 ώρα παράταση.

Τελικά σας έκατσε όσοι ανεβήκατε, παρά την αρχική ταλαιπωρία στις ουρές.

:)

Αφωνος... Και για το ανοιγμα στυγας και για την παραταση Edited by ted

Φέτος τα Καλάβρυτα έχουν δείξει κατ' εμέ και προσπάθεια και αποτέλεσμα.

Φυσικά όχι πάντα, όχι όλα τέλεια αλλά σε βαθμό που πρέπει να αναγνωρίζεται.

Κι επειδή πάντα λέμε ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, όταν μοσχομυρίζει δεν είναι μόνο το κεφάλι αλλά όλο το ψάρι.

Συγχαρητήρια λοιπόν στην κεφαλή, αλλά και σε όλους τους εργαζόμενους.

Συνεχίστε έτσι.

Ερώτηση: Άραγε θα ήταν βιώσιμη μια παράταση της σεζόν (συνθηκών και επάρκειας χιονιού επιτρεπόντων):

• μόνο κάποια ΠΣΚΔ ή
  • έστω και με Στύγα (ή άγκυρα) + Δάφνη μόνο?
Edited by panchristo
  • Like 1

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Από την άλλη, μετά από παρότρυνση του φίλου μου,

μπήκα και διάβασα τα σχόλια στο ανοιχτό FB του Snowreport.

Νταξξξ... μοιράζομαι τις πίστες & το βουνό με τέτοια άτομα;;;

Πως τη παλεύετε όλοι εσείς με τέτοια κατινιά...

Καλά κάνω που δεν έχω FB...

Κάποια στιγμή, αφού τελειώσει η σαιζόν,

θα κάτσω και θα σας γράψω μερικές από τις π@π@ριές

που ακούνε όσοι εμπλέκονται επαγγελματικά με το χώρο.

Να δείτε το «ο πελάτης έχει πάντα δίκιο» με άλλο μάτι...

Χθες είχα αφήσει και έγραφε η κάμερα του parking.

Οι πρώτοι, από το προσωπικό, ανέβηκαν κατά τις 2 και κάτι.

Έπεσε πολύ φτυάρι και γενικότερα πολύ δουλειά.

και μερικές φωτογραφίες από το FB του Χ.Κ. Καλαβρύτων

17203023_1361111240620001_58644302874967

17264901_1361111693953289_36436844721769

17308758_1361111250620000_56980562858747

17308712_1361112117286580_24609555918431

17201221_1361111223953336_28190801973011

17202676_1361111500619975_45491413688665

17264420_1361111657286626_50919293943501

17202863_1361111790619946_13818637306828

και για το τέλος...

17201362_1361112200619905_19825244349094

άλλος ένας που ανεβαίνει σε εναέριο αναβατήρα,

με το snowboard μπουζούκι...

Edited by ALCATRAZ
  • Like 8

Άλλος ένας μ@λ@κ@ς που ακυρώνει όλη την καλή προσπάθεια που γίνεται...... φταίει το χιονοδρομικό που τον ανέχεται.....

www.zermatt.ch

Η στύγα ανοιξε κατα τις 3.45 αλλά η ομίχλη πάνω δεν βοήθησε.

Μράβο και άλι μπράβο στα Καλάβρυτα

fischer_.jpg

Πείτε μας κάποιος τι ποιότητα πούδρας και τι ουρές είχε να βαρέσουμε πιο δυνατά ή πιο απαλά το κεφάλι μας στον τοίχο που δεν πήγαμε.

Γιώργο διάβασα και εγώ τα παράπονα στο facebook. Πριν κάνα δίμηνο είχα πει σε μακροσκελέστατη κουβέντα με την διοίκηση του ΧΚΚ την πρότασή μου για σαφέστερη εικόνα στον πελάτη τι και πως έχει ελπίδες να ανοίξει με κατηγορίες ετοιμότητας.

Χτες μας έκανε σε όλους εντύπωση που έγραφαν όλα ανοιχτά ελάτε. Ε αποδείχτηκε ότι ήθελαν μέχρι τις 10.30 για την Άρτεμη και μέχρι 15.45τη Στύγα. Το λες και ψευδή ενημέρωση αυτό που αντιμετώπισε ο πελάτης στις 10 το πρωί και έχει κάθε δίκιο να παραπονιέται.

Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο νομίζω αυτό με αυτή την ενημέρωση όπως την λέω είναι κάτι που λείπει από τα Καλάβρυτα ακόμα, επειδή ο πελάτης είναι πάντα μ@λ@κ@ς αλλά έχει πάντα δίκιο.

Τέλος με Τσεκούρα η Άρτεμης θα άνοιγε αύριο και η Στύγα μεθαύριο και με Βαζαίο πιθανότατα αύριο το πρωί η Άρτεμης και η Στύγα κατά τις 12.00. Αλλά αυτό ο πελάτης δεν μπορεί και δεν πρέπει να το καταλάβει, οι Καλαβρυτινοί πρέπει να το καταλάβουν και να σκεφτούν πόσοι από εμάς ΔΕΝ πήγαμε γιατί συνήθως είναι κλειστό και πόσο κόπο θέλουν από πόσους να ανοίξουν αυτά τα δύο λιφτ. Πρέπει όλοι να σκεφτούμε ότι αν ήταν Δευτέρα μάλλον τίποτα δεν θα άνοιγε και αυτό έχει καταστρέψει τη χιονοδρομία.

Αν δεν γυρίσει σε εβδομάδα και δεν είναι κάθε μέρα γεμάτα τα ξενοδοχεία στα Καλάβρυτα με κόσμο σωστό χιονοδρομικό δεν θα γίνει ποτέ, με τα ίδια ή με καινούργια λιφτ. Θέλει λιφτ παντώς καιρού που να μη σκίζουν το προσωπικό να ανοίξουν

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Σημερα το πρωι στις 4 που προσπαθουσα να βγαλω ακρη αν θα ανεβω και που...

Βλεπω στην καμερα στο παρκινκ το πεδιο μπρος απο τις ενοικιασεις στρωμενο...

Εντυπωσιακο.

Σημαινει οτι δουλευαν απο τις 3...

Edited by vro
  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Πούδρα; μεσ τη χαρά σου το λες. Το χιόνι ήταν λίγο βαρύ. Αν άνοιγε η Στύγα νομίζω στα ψηλά ήταν σαφώς καλύτερο.

Ακουσα άο το προσώικό να λένε ότι ήταν απο τις δύο το ρωί εκεί

• Like 2

fischer_.jpg

Άκουσα το προσωπικό να λένε ότι ήταν από τις δύο το πρωί εκεί

Ισχύει

post-90-0-26652800-1489337675_thumb.jpg

• Like 6

Άλλη μια ωραία μέρα στο βουνό!

Ντάξει το χιόνι δεν ήταν πούδρα, αλλά στην άγκυρα βγάλαμε αρκετά γούστα θα έλεγα. Οι ουρές ήταν πραγματικά τεράστιες (περίπου 25-30 λεπτά αναμονή στην Άγκυρα!), αλλά μέχρι τις 2 περίπου όπου άρχισε να αραιώνει ο κόσμος.

Τι να πεις για ορισμένους... Σήμερα αδέσποτο σανίδι έφυγε από την Αντιγόνη(!!!) και ταξίδεψε μέχρι την αφετηρία της Θέτις. Πραγματικά κάτι πρέπει να γίνει για όλο αυτό...

• Like 2

Ωραία πέρασα και εγώ στο πανέμορφο ΧΚΚ. Έφτασα 8:30 και ήταν όλα πανέμορφα. Σαν νιούφης δεν είχα και πολλές απαιτήσεις από ποιότητα χιονιού κτλ. Έκανα το μάθημα μου, έφαγα τις σαβούρες μου και έφυγα ενθουσιασμένος.

• Like 4

Μηδέν άγαν.

Περιττό να σας πω ότι κοπανάω το κεφάλι μου που διαλέξαμε Παρνασσό αντί για Καλάβρυτα. Ουρές και στο ένα, ουρές και στο άλλο, αλλά με άγκυρα ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΙ. Με Αίολο Περικλή όχι.

• Like 2

Νίφει!

θα σου έδειχνα και το καταφύγιο

• Like 2

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Hellbent?

Μια χαρα

το Σαββατο ηταν κανονικοτατη πουδρα αλλα εγινα μουσκεμα γιατι ειχε πολυ υγρασια το συννεφο το χιονι δεν κολαγε καθολου αλλα δυσκολευοσουνα πολυ να δεις που πας βγηκε μια καλη καταβαση στα μισα του χαρου στις 1.30 σταματισα

Σταματισε να χιονιζει γυρο στι 2 το βραδι αλλα το υγρο συνεφο μετα, χαλασε το χιονι και την κυριακη εβλεπες μεν, αλλα η ποιοτητα του χιονιου ειχε χαλασει

Ανεμοδαρμενα ψηλα καλο hard pack κρουστες πιο κατω κατω απο τα 1800 κολαγε...

• Like 1

Σταματισε να χιονιζει γυρο στι 2 το βραδι αλλα το υγρο συνεφο μετα, χαλασε το χιονι και την κυριακη εβλεπες μεν, αλλα η ποιοτητα του χιονιου ειχε χαλασει

Ανεμοδαρμενα ψηλα καλο hard pack κρουστες πιο κατω κατω απο τα 1800 κολαγε...

Ουφ, και είχα δέσει την πέτρα και είχα ανέβει στη γέφυρα.

Θα ξαναρίξει, έχουμε πουδριστάν μπροστά μας

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Περιττό να σας πω ότι κοπανάω το κεφάλι μου που διαλέξαμε Παρνασσό αντί για Καλάβρυτα. Ουρές και στο ένα, ουρές και στο άλλο, αλλά με άγκυρα ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΙ. Με Αίολο Περικλή όχι.

αφου δεν ακουτε ρε π@π@ρες και συ και ο αλλος... ;) next time ..

• Like 1

DALTONS POW ROBBERY.....

αν δεν ήταν τα πούλμαν, που ήταν αρκετά και λόγο των αγώνων δεν θα υπήρχαν ουρές, μετά τις δυόμιση-τρεις χαλάρωσε αρκετά και ήταν καλά, δεδομένου ότι δώσανε παράταση εως τις 5 , από τις 11 έως της 2 ήταν αποκλειστικά για καφέ.
Παρόλα αυτά η διαδικασία προετοιμασίας του ΧΚΚ είναι σε νηπιακά στάδια, στη μια έβαλαν ρατρακ να βγάλει το χιόνι από την αφετηρία της Στυγός και επίσης όλο το πρωί είχαν δεσμεύσει ρατρακ για τον καθαρισμό του πάρκιν, αντί να ασχολούνται με τις πίστες. Έλλειψη μηχανημάτων και κακός προγραμματισμός. Την Στύγα την έδωσαν στις 3+ , για να δικαιολογήσουν και τα 22 ευρώ που πήραν για μια ωραία μέρα αλλά κακόπροετοιμασμένη

επίσης η καντίνα πρέπει να φύγει οπωσδήποτε από εκείνο το σημείο , την Κυριακή στο κατέβασμα είχε δημιουργηθεί μποτιλιάρισμα γιατί κάποιος θεώρησε ότι πρέπει να διπλοπαρκάρει κιόλας, είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται και εάν διαβάζει το φόρουμ ο καντινιέρης καλό είναι να το πάρει στα σοβαρά , είπαμε μεροκάματο για κάποιον ταλαιπωρία και κίνδυνος για άλλους και βάζει ένα ακόμα μείον στην περιοχή

Με το GTR ποιος είναι !!??? να τα πάμε μία κόντρα στην επιστροφή !!!???
  • Like 3

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Δε πήγες Παρνασσό τελικά? :LMAO:

• Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Δεν χάσατε σήμερα. Απ τα 2km ομίχλη και χιόνι που κολάει. Κάτω καλύτερα εκτός τσιμέντο

post-5112-0-78567000-1489399842_thumb.jpg

• Like 2

fischer_.jpg

Όπως τα λέει ο μετέρο όσον αφορά ουρές, προετοιμασία ουρές κλπ. Ίσως αν είχε δοθεί νωρίτερα η Στύγα κ έσπαγε ο κόσμος στην ουρά της άγκυρας στα δυο να ευχαριστιόμασταν περισσότερο. Τωρα κατα πόσον ήταν εφικτό αυτό δεν ειμαι σε θέση να το ξέρω. Προσωπικά, πρακτικά ένιωσα να κουραζόμαι στη μια ώρα μεταξυ 4 κ 5 που έμεινα μόνος μου στην άγκυρα κ έσωσα τη μερα. Σχετικά με το χιόνι κ τη ποιότητα του, όλη η πλαγιά αριστερα της άγκυρας όπως ανεβαίνεις έβγαλε μια ωραία περιεργη ποιότητα ανοιξιάτικου. Δεξια δε πήγα γιατι βαριόμουν τη ταλαιπωρία των ουρών απο 2 λιφτ. Το βουνό ξαναγέμισε χιόνι.

Edited by demand

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Ωραία απάντησε και επι της ουσίας αν είχες μια βδομάδα και μπορούσες να πας στο Saalbach η στο schladming αλλά μόνο στο ένα από τα δυο πιο θα διάλεγες ;;
    • Το Saalbach έχει σίγουρα μεγαλύτερο όνομα. Παρολο που δεν έχω πάει τελευταία για να δω τις συνδέσεις με τα γειτονικά ΧΚ, έχει και κατεβασιές με κακό προσανατολισμό και περισσότερο κόσμο στις πίστες. Όποτε εκτιμώ ότι οι πιστες του θα γίνονται ευκολότερα χωράφια. Εχω πάει σε χιονοδρομικά μικρά αντίστοιχων χαρακτηριστικών του Schladming που λόγω προσανατολισμού είχαμε πολύ καλές χιονοδρομικες συνθήκες. Οποτε συμπερασματικά αν μου έλεγες ότι έχω στην διάθεση μου μια μέρα και ρωτουσες που θα ήθελα να πάω, μάλλον θα απαντούσα Saalbach. Αν όμως είχα δυο μερες και πήγαινα την μια στο ένα και την άλλη στο άλλο, πιθανολογώ ότι στο Schladming θα έκανα καλύτερο σκι. Θεωρώντας ίδιες καιρικές συνθήκες.  
    • Πλακα πλακα, όταν κάνεις τον προγραμματισμό σου, ενημέρωσε μας να πάμε κάπου μακρυά..... Πολύ ανάποδα σου έκατσε η σεζόν. Αλλά αυτό που σου έκατσε τον Ιανουάριο δεν ξέρεις πόσο το σκέφτομαι και για εμένα έστω ως μικρό ρίσκο πριν την αναχώρηση.... Αλλά δεν μπορούσε να βρεθεί εναλλακτική; Η η ασφαλεια να προβεί σε κάποια αντικατάσταση έστω και με δίκη σου συμμετοχή;  
    • Νομίζω ότι οι moderators καλό θα είναι να αλλάξουν τον τίτλο σε πλάνα για την επόμενη χρόνια η κάτι τέτοιο .... οι περισσότεροι που έχω μιλήσει δεν σκέφτονται τίποτα για του χρόνου υπάρχει προς το παρόν φόβος όχι τόσο για τα χιονοδρομικά ,και μιλάμε για τα μικρά σε μέγεθος γιατί πιστεύεις είναι περισσότερο ελεγχόμενα (έτσι πιστεύεις....) οτιδήποτε  ο κάθε ένας αποφασίσει, τώρα μπορείς να έχει ανταγωνιστικές τιμές .....αλλά δεν πέρνει το ρίσκο παντός σε ξενοδοχεία βρίσκεις με δικαίωμα ακυρώσεις 14 ημέρες πριν  ημερομηνία άφιξης ,που δεν είναι κακό ,αλλά παραμένει το πρόβλημα του αεροπλάνου (του αεροδρομίου στην ουσία ) ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε ένα πολύ καλό χειμώνα στη Ελλάδα και θα αρκεστούμε σε ότι έχουμε που δεν είναι και άσχημα  
    • Λες;;;;; Παντως επειδή έχουμε πολύ δρόμο μέχρι εκείνη την στιγμή, πάρα πολλά πραγματα θα αλλάξουν μέχρι τότε. Τότε και για τα καράβια θα ισχύει ότι για τα ξενοδοχεία. Δηλαδή αν βρεθεί ένα κρούσμα σε ξενοδοχείο θα σφραγίζεται το ξενοδοχείο και θα μπαίνουν σε καραντίνα 14 ημερών οι θαμώνες; Τότε θα δούμε τι διασπορά θα έχει στην κοινότητα, αν υπάρχουν φάρμακα και εμβόλιο έστω δοκιμαστικό, αν υπάρχει μετάλλαξη, αν, αν....... υπάρχουν πολλα αν. Πάντως θα ισχύει το ίδιο πραγμα με αυτό που θα ισχύει και σε ξενοδοχείο.
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. barcode
      barcode
      (99 years old)
    2. hariathan
      hariathan
      (52 years old)
    3. papadani
      papadani
      (60 years old)