Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2017-18

Recommended Posts

Το ίδιο συμβαίνει και στις 3 με 4 ανηλιες στροφές μετά την φτερολακα μέχρι να φτάσεις παρκινγκ στα κελλαρια...παντα αναρωτιέμαι γιατί δεν τις καθαρίζουν επαρκώς..κολλαει ο κόσμος που έρχεται από πίσω για ελάχιστα μέτρα...

Edited by taskoum

fischer-progressor-f18-2016-17.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν λέτε "να καθαρίσουν το δρομο", μπορείτε να μας πείτε πως ακριβως περιμένετε να τον καθαρίσουν;

  • Like 5

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νωρις...

Αλλα που μυαλο.

Σ/κ με λιακαδα αν δεν εισαι 8 πανω θα ταλαιπωρηθεις.

8παρα τεταρτο ταμειο. 8 και τεταρτο πρωτη καταβαση βακχος.

9,30 απο οδυσσεα σαχαρα, 11 επιστροφη κελαρια, 12 επιστροφη φτερο, 15 επιστροφη κελαρια που ειχε βγαλει ανοιξιατικο.

Ουρες μηδεν.

Θελει timing.

Καλα ηταν.

Ολα ανοιχτα, φανερη η προσπαθεια σημερα να αλλαξει το σκηνικο

Αλλα

Τα μεταξωτα βρακια...

Ευκολο σ/κ να τα ανοιγεεις ολα

Αλλα αν τα ρατρακ σου δεν το εχουν δουλεψει μια μερα πριν

Θα εχεις το φαινομενο να εχεις απειρη πετρα στην κορφη της 6 και τελεια πιστα μετα, πετρα στην κορφη του βακχου και τελεια πιστα μετα, πετρα στην κορφη του οδυσσεα και...σχεδον τελεια πιστα μετα, πετρες στην κορφη της σαχαρας και τελει; πιστα μετα. Ο ηρακλης πως την γλυτωσε μου διαφευγει.

Οσοι σημερα καναμε τις ταβλες μας καλοκαιρινες πληρωσαμε την οικονομια της εταδ σε μεροκαματα και ντηζελ.

Και με τις χιονοπαγιδες απο διπλα με 2 μετρα χιονι......

Τι να πεις...

Εκτος ψηλα περα απο παγο ειχαμε και πολυ βραχο. Ρηχιες. Βασικα δεν υπηρχε γραμμη χωρις να ξερεις οτι αμα φυγεις θα σταματησεις σε βραχο.

Βγηκαν κατι αγχωμενες καλιοπες, διες κλπ αλλα ηθελε προσοχη και ειχε εκθεση.

Ανοιξιατικο βγηκε κατα τις 3 σε οδυσσεα ηρακλη αλλα ο οδυσσεας ταφτυσε.

Ψιλοπροβληματα και σε σαχαρα, δια.

Γενικα ψηλα μετα τις 11 ηταν τοπους τοπους καλο το χιονι. Χαμηλα κανενα προβλημα.

Ηλιος να φανε κια οι κοτες.

  • Like 7

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χοντρες αλητιες σημερα απο τους ψευτοαθλητικους συλλογους.

Κατ αρχην ειναι τοσο δυσκολο να συνενοηθητε με το χιονοδρομικο που θα βαλετε πορτες;

Νταξ το τσιγκινο στην ολυμπιαδα το εχετε καπαρωσει αλλα ακομα και στην αυστρια δεν διανοουνται να βαζουν διπλη σειρα πορτες στην 14. Τσιφλικη ε;

Και ναχουμε τον παπαγεωργιου να τρεχει να σας διωχνει....

Ειναι πανω απο το iq σας μια συννενοηση με το χιονοδρομικο;

....ειναι..

Αμ τον αλλονα τον προπονητη της πλακας που πηγε 11 η ωρα να βαλει πορτες...

Και φορτωσε τους αθλητες με 2 πορτες το καθενα (6 καλαμια συν 2 μπατον) και τους εστειλε ο χοντρομ@λ@κ@ς στην ουρα του βακχου με τον κοσμο οχι βεβαια στις καμπινες....στο εξαθεσιο.

Και ειχε το κτηνος και τον εξολκεα και το τρυπανι στο χερι....

Και φορτωσε και τσαντες τους αθλητες.

Και οταν του ειπα οτι ειναι...

Η απαντηση ηταν οτι παντα ετσι το κανει.

Ο σουπερ μαριο με το απολυτο κενο στο κρανιο.

Ασχετε

Οι πορτες μπαινουν το πρωι

Οταν εχει καμπινες ο εξοπλισμος ανεβαινει με τις καμπινες.

Οταν εχει καρεκλα ο εξοπλισμος ανεβαινει δεμενος, ασφαλισμενος εκτος σειρας με την αδεια του λιφτιερη.

Και οσο μικρη και να την εχουμε το τρυπανι ειναι ασφαλισμενο στο σακιδιο.

Το εχετε κανει τσιφλικη σε βαρος της ασφαλειας μας και να ξερετε οτι στην κοντρα αν εφαρμοστει ο αθλητικος νομος γα τις προπονησεις οι συλλογοι θα χασουν.

  • Like 9

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νωρις...

Αλλα που μυαλο.

Σ/κ με λιακαδα αν δεν εισαι 8 πανω θα ταλαιπωρηθεις.

8παρα τεταρτο ταμειο. 8 και τεταρτο πρωτη καταβαση βακχος.

9,30 απο οδυσσεα σαχαρα, 11 επιστροφη κελαρια, 12 επιστροφη φτερο, 15 επιστροφη κελαρια που ειχε βγαλει ανοιξιατικο.

Ουρες μηδεν.

Θελει timing.

Καλα ηταν.

Ολα ανοιχτα, φανερη η προσπαθεια σημερα να αλλαξει το σκηνικο

 

 

συμφωνώ και επαυξάνω 8,15 με 11,00 ούτε καθημερινή..... μόνοι μας...!!!

με πήρε ένας φίλος τηλ. 10.15 και δεν πίστευα ότι ήταν ακόμη 10,15'

μιλάμε για λειώσιμο

 

θέλει σκέψη πριν κάνεις το οτιδήποτε....

στις 14,45 η ωραιότερη πίστα ήταν η πίστα (ιδίως η κόκκινη) που έχουν διαμορφώσει κάθετα στο δρόμο !!!

αν δεν είιχα λειώσει θα μπορούσα να κάνω μόνο εκεί.

 

φανταστείτε να είχαν σχεδιάσει καλύτερα αυτή τη πίστα απο την κορυφή του βάκχου μέχρι κάτω....όπως την κατέβηκα και χωρίς να χρειάζεται να αλλάξεις....τραίνο,,, πια Στύγα ...

 

ωραία μέρα.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

που να τον δεις τον τύπο με το τρυπάνι στον ώμο στον Περικλή και να έχει την απαίτηση να κάνει μάθημα σε ένα παιδάκι πως να παίρνει το lift.

λίγοι ήμασταν γιατί ήταν νωρίς ακόμη αλλά έφαγε το κράξιμο της αρκούδας.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οποιος ειδε το πολυδροσο σημερα να κανει προπονηση super-G με28 πορτες σε κλειστο μεχρι τις 10,30 βακχο να βγει να το πει γιατι θα τρελαθω σε αλλο βουνο ημουνα.

Ρε τι πανε και γραφουν για να πουλησουν μουρη και να βρουνε θυματα.....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα από με τον δρόμο έχει συζητηθεί άπειρες φορές. Τρείς είναι ουσιαστικά οι δρόμοι που οδηγούν στο χιονοδρομικό.

Από Αράχωβα, Αμφίκλεια, και Πολύδροσο, και φυσικά είναι στο χέρι του καθενός να επιλέξει από που θα ανέβει.

Και παιδιά μια και καλή να ξεκαθαρίσουμε τι εστί καθαρός δρόμος. Καθαρός δρόμος λοιπόν είναι ο δρόμος που επιτρέπει σε ένα συμβατικό αυτοκίνητο να κινηθεί με ασφάλεια με την χρήση ΑΝΤΙΟΛΗΣΘΗΤΙΚΩΝ μέσων. Κλειστός είναι ο δρόμος που έχει έναν τοίχο χιόνι, και πρέπει να περάσει το εκχιονιστικό βλέπε για παράδειγμα τον δρόμο από το πάρκινγκ της Φτερό προς το σαλέ... Εάν ο δρόμος έχει απλά χιόνι κάτω θεωρείται ΑΝΟΙΧΤΟΣ...

Δεν γίνεται να ρίχνουμε 3 τόνους αλατι, να ξηλώνουν τα εκχιονιστικά την άσφαλτο και να διαλύουν τα μαχαίρια τους σε 2-3-4-5 στροφες επειδή ο Ελληνας είναι Μ Α Λ Α Κ Α Σ, και νομίζει ότι όπως θα πάει βόλτα στην Γλυφάδα έτσι θα ανέβει και στο βουνό....

 

Είναι στο χέρι του καθενός να επιλέξει ποιον από τους 3 δρόμους θα χρησιμοποιήσει ...ο κόσμος που προτίμησε την ανάβαση από Αμφίκλεια για παράδειγμα ανέβηκε χωρίς κανένα πρόβλημα παρ' όλο και που σε κάποια κομμάτια είχε χιόνι ίσως και πάγο....Σάββατο με μπούνια καιρό βρώμαγε από μακριά η φόλα από Αράχωβα. Συμβαίνει συνέχεια άλλωστε...

 

Σήμερα δεν ανέβηκα βουνό αφού πρότιμησα να πάω για άλματα, χθές όμως κάναμε ένα καταπληκτικό σκι....

Το μόνο μελανό σημείο είναι, αυτό που προανέφερε ο Vro, στην κορυφή της 6. Ετυχε να ανέβω στην καμπίνα με έναν πιστέρ ο οποίος οριότανε στον ασύρματο για τις βλακείες των ρατρακατζίδων.

 

Φιλικά,

Σπύρος

  • Like 6

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανως ο Κος porfirio δεν συγκαταλέγεται στους Έλληνες .....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανως ο Κος porfirio δεν συγκαταλέγεται στους Έλληνες .....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Καλά και σκέτο porfirio ή Σπύρος κάνει την δουλειά ))). Εγώ συγκαταλέγομαι στους άλλους μαλάκες , σε αυτούς που φοράνε χειμερινά ελαστικά, χειμερινούς υαλοκαθαριστήρες, και στο πορτ μπαγκαζ έχουν αλυσίδες + γάντια, ιμάντα ρυμούλκησης, φτυάρι, καλώδια μπαταρίας, αντιψυκτικά υγρα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλη παπαριά......Γιατί ειλικρινά νιώθω μαλάκας όταν ο άλλος μου λεέι ότι δεν έχει καν αλυσίδες στο αυτοκίνητο του γιατί δεν περίμενε να βρεί χιόνι σε ορεινό δρόμο.....

Και επειδή έπαθα και έμαθα , επέλεξα να ανεβαίνω στο βουνό από άλλο δρόμο, από Αμφίκλεια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....

Edited by porfirio
  • Like 9

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οποιος ειδε το πολυδροσο σημερα να κανει προπονηση super-G με28 πορτες σε κλειστο μεχρι τις 10,30 βακχο να βγει να το πει γιατι θα τρελαθω σε αλλο βουνο ημουνα.

Ρε τι πανε και γραφουν για να πουλησουν μουρη και να βρουνε θυματα.....

Εγώ!!! Και ο Βάκχος δεν ήταν κλειστός μέχρι τις 10.30.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χοντρες αλητιες σημερα απο τους ψευτοαθλητικους συλλογους.

Κατ αρχην ειναι τοσο δυσκολο να συνενοηθητε με το χιονοδρομικο που θα βαλετε πορτες;

Νταξ το τσιγκινο στην ολυμπιαδα το εχετε καπαρωσει αλλα ακομα και στην αυστρια δεν διανοουνται να βαζουν διπλη σειρα πορτες στην 14. Τσιφλικη ε;

Και ναχουμε τον παπαγεωργιου να τρεχει να σας διωχνει....

Ειναι πανω απο το iq σας μια συννενοηση με το χιονοδρομικο;

....ειναι..

Αμ τον αλλονα τον προπονητη της πλακας που πηγε 11 η ωρα να βαλει πορτες...

Και φορτωσε τους αθλητες με 2 πορτες το καθενα (6 καλαμια συν 2 μπατον) και τους εστειλε ο χοντρομ@λ@κ@ς στην ουρα του βακχου με τον κοσμο οχι βεβαια στις καμπινες....στο εξαθεσιο.

Και ειχε το κτηνος και τον εξολκεα και το τρυπανι στο χερι....

Και φορτωσε και τσαντες τους αθλητες.

Και οταν του ειπα οτι ειναι...

Η απαντηση ηταν οτι παντα ετσι το κανει.

Ο σουπερ μαριο με το απολυτο κενο στο κρανιο.

Ασχετε

Οι πορτες μπαινουν το πρωι

Οταν εχει καμπινες ο εξοπλισμος ανεβαινει με τις καμπινες.

Οταν εχει καρεκλα ο εξοπλισμος ανεβαινει δεμενος, ασφαλισμενος εκτος σειρας με την αδεια του λιφτιερη.

Και οσο μικρη και να την εχουμε το τρυπανι ειναι ασφαλισμενο στο σακιδιο.

Το εχετε κανει τσιφλικη σε βαρος της ασφαλειας μας και να ξερετε οτι στην κοντρα αν εφαρμοστει ο αθλητικος νομος γα τις προπονησεις οι συλλογοι θα χασουν.

 

Έχεις πρόβλημα, πρέπει να το ψάξεις. Δεν κάνω τον κόπο να σε διορθώσω, σχεδόν όλα όσα λες είναι λάθος.

 

ΥΓ Ως γνήσιος φιλελέυθερος πιστεύω στο τι λέει η αγορά. Όταν άλλα ΧΚ (που φαίνονται από το ΧΚΠ) δίνουν γη και ύδωρ (πχ, εξαιρετική διάστρωση) για να πάνε οι σύλλογοι εκεί και δεν πάνε, μάλλον κάτι σωστά κάνει το ΧΚΠ.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην κανεις τον κοπο aab.

Για κλειστο βακχο και για σουπερ gs δεν τα λεω εγω.

Τα λενε οι ιδιοι και βαζουν και φωτο που τους διαψευδουν.

Τοσο γκαου.

Για τα υπολοιπα προσωπικα εγω αυστηρη εφορμογη οσων λεει ο νομος για τις προπονησεις και εισαγγελεας με το παραμικρο.

Για να βγαλει λεφτα ο καθε.....δεν θα σκοτωθω εγω.

 

 

 

Αγαπητοί συνάδελφοι χιονοδρόμοι προπονητές και αθλητές,
θα ήθελα να σας μοιραστώ τον σημερινό μου ενθουσιασμό καθώς σήμερα
ολοκληρώσαμε με επιτυχία μια πολύ σημαντική και σπάνια προπόνηση για τα μέχρι τώρα Ελληνικά δεδομένα. Μετά την προθυμία και ιδέα του Μίλτου Μπίκια την ομάδα ΣΑΧΟΠΠ και την άψογη συνεργασία του Χιονοδρομικού Κέντρου Παρνασσού κάναμε Super G προπόνηση με 28 πόρτες!!!!
Μετά από 32 χρόνια σκι στην Ελλάδα και μετά από 10 χρόνια σκι μέσα στην εθνική ομάδα δεν έχω ξαναδεί τέτοια προπόνηση!
Το χιονοδρομικό μας παραχώρησε ολόκληρη την πίστα μέχρι τις 10:30 και μετά κάναμε σλάλομ.
Όπως όλοι γνωρίζουμε, το Super G είναι ο ανεκμετάλλευτος θησαυρός του Ελληνικού Σκι, καθώς χιονοδρομικά κέντρα όπως ο Παρνασσός μπορούν κάλιστα να υποστηρίξουν, για την πρόοδο και αναβάθμιση του Ελληνικού αγωνιστικού διεθνούς επιπέδου σε όλες τις κατηγορίες (SL, GS, SG, DH).
Η ομάδα του ΣΑΧΟΠΠ εννοείται πως είναι ανοιχτή για συνεργασία με άλλες ομάδες γιατί τέτοιες καλές προπονήσεις μόνο με καλές συνεργασίες γίνονται.
Σουπερ GS αλλα.... ελληνικα
post-911-0-94792600-1517128408_thumb.jpg
Ο καθενας ελευθερος να ζει τις φαντασιωσεις του και να τις πουλαει.
Αλλα με ασφαλεια για τους αλλους.
Edited by vro
  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Καλά και σκέτο porfirio ή Σπύρος κάνει την δουλειά ))). Εγώ συγκαταλέγομαι στους άλλους μαλάκες , σε αυτούς που φοράνε χειμερινά ελαστικά, χειμερινούς υαλοκαθαριστήρες, και στο πορτ μπαγκαζ έχουν αλυσίδες + γάντια, ιμάντα ρυμούλκησης, φτυάρι, καλώδια μπαταρίας, αντιψυκτικά υγρα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλη παπαριά......Γιατί ειλικρινά νιώθω μαλάκας όταν ο άλλος μου λεέι ότι δεν έχει καν αλυσίδες στο αυτοκίνητο του γιατί δεν περίμενε να βρεί χιόνι σε ορεινό δρόμο.....

Και επειδή έπαθα και έμαθα , επέλεξα να ανεβαίνω στο βουνό από άλλο δρόμο, από Αμφίκλεια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....

 

Κουβαλω και εγω μπολικο...αχρηστο εξοπλισμο...

Κουβερτες, αλυσιδες, φτυαρι, υγρα διαφορα, εξτρα μπαταρια, ναυτικα κλειδια και αλλα ξεχασμενα πραμματα.

Δυστυχως υπαρχουν μερες που ο δρομος απο λειβαδι απλα δεν μπορει να σηκωσει τον φορτο.

Και ναι ενα μεγαλο κομματι της πελατειας το χκπ ειναι ολικα απροετοιμαστο.

Αυτο θα επρεπε να απασχολει το χκπ και να εχει ενα team ειδικα για αυτη την δουλεια αυτες τις μερες.

Με φυλακιο στην διασταυρωση, ελεγχο του δρομου στις 7 το πρωι και οποια βοηθεια ειναι δυνατον να δωθει. Ακομα και καφε να μοιραζει.

Τετοιες κινησεις εχουν ανταποδοτικο χαρακτηρα για το χκπ.

Οπως και οτι με την βοηθεια του καιρου και του ανοιξιατικου επρεπε να δωθει παραταση με τον ηρακλη μεχρι τις 5 για αρκετο κοσμο που εμενα τουλαχιστον μου ειπε οτι ταλαιπωρηθηκε το πρωι.

Και προσοχη ο δρομος απο αμφικλεια το πρωι δεν ειναι συνηθως το ευκολακι που ειναι απο λειβαδι. Γι αυτο και δεν εχει κινηση.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτσε ρε συ Vro, γιατί έχουμε μπερδευτεί: καταγγέλλεις ότι ΔΕΝ έγινε η αποκλειστική προπόνηση, άρα κάνουν false advertising ή ότι έγινε και ενόχλησε η κλειστή πίστα;

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν καταγγελω τιποτα που αφορα το τι προπονηση κανουν η δεν κανουν.

Εγω δεν ειδα καμμια κλειστη πιστα.

Μονοι τους το γραφουν.

Εγω δεν ειδα και καμμια διαδρομη super - G.

Αλλα ουτε αυτο με αφορα.

Η εγκληματικη πρακτικη στα λιφτ με αφορα.

Απλα τωρα καταλαβα ποιοι ητανε και γιατι μεταφερανε στα χερια τις πορτες, τα σακιδια, τα τρυπανια και τους εξολκεις στο εξαπλο στις 11.

Αλλα οπως μου εξηγησαν και αλλοι που ενοχληθηκαν απο μια τοοοοοοοοση γαιδουρια ο λογος που δεν πηγαν απο την καμπινα ηταν οτι ειχε πιο μεγαλη ουρα.

Θελαν να αλλαξουν διαδρομη και βουρ....

Τεραστια η ευθηνη του χιονοδρομικου που αφηνει τον καθε γελοιο να παιζει με την ασφαλεια μας. Επρεπε να επεμβει και να τους στειλει στις καμπινες.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλλα μια που πιασαμε την συζητηση

Τα παρακατω ειναι για τον aab

Οι σοβαρες προπονησεις γινονται σε κλειστη πιστα

Κυριως για την ασφαλεια του αθλητη.

Αντε το πολυ να υπαρχει σαφης διαχωρισμος με δυχτι.

Και με προσωπικη επιφυλαξη για το τελευταιο.

Υπενθυμιζω κινητικη ενεργεια αναλογη με το τετραγωνο της ταχυτητας.

Επομενως απο το σλαλομ στην καταβαση η σοβαροτητα που πρεπει να μας χαρακτηριζει πρεπει να ειναι και αναλογη.

Στην πραξη αν δεν εχεις κλειστη πιστα οτι κανεις με φοβο θεου το πολυ μεχρι τις 11. Για σαββατοκυριακα με καλο καιρο μιλαμε.

Μετα αν σεβεσαι τα παιδια που φροντιζεις ασκησεις ακριβειας και διορθωση στασης σε μια γωνιά.

 

Βεβαια καταλαβαινω οτι η πιεση ειναι μεγαλη. Εχει αγωνες το αλλο σ/κ και ξεκαθαρισμα λογαριασμων. Η παθογενεια της ελληνικης αγωνιστικης χοινοδρομιας ειναι σαφεστατα πανω απο τον μεσο ορο της γενικωτερης παθογενειας της κοινωνιας μας.

Τουλαχιστον ας σεβομαστε ο ενας τον αλλο στα θεματα ασφαλειας στα λιφτ.

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσο στενοχωριέμαι που διαβάζω ότι έχω δίκιο για τις επικίνδυνες καφετέριες με αναβατήρες με τόσα προβλήματα σε τόσους τομείς, κυρίως όμως στα μυαλά των πελατών, της διοίκησης και της πολιτικής ηγεσίας του χιονοδρομικού σε δρόμο, πίστες και αναβατήρες.

 

Το χειρότερο είναι ότι διαβάζω διθυραμβικά σχόλια με μπράβο για την σωστή λειτουργία του χιονοδρομικού.

 

Έχουμε τρελαθεί σε αυτή τη χώρα τελειώς, έχουμε ένα φανταστικό χιονοδρομικό που έχασε το χιόνι, υποδούλεψε 29 ημέρες και θα πούμε μπράβο που με πανεύκολο καιρό δούλεψε όπως έπρεπε να δουλέψει τις 20 από τις 29 προγηούμενες μέρες.

 

Από ότι βλέπω έχουμε συμφωνήσει και συμβιβαστεί να έχουμε μια υπέροχη επικίνδυνη καφετέρια με αναβατήρες Σαββατοκύριακου που έχει να χιονίσει 2-3 μέρες και όχι να προσπαθήσουμε να την μετατρέψουμε σε κανονικό χιονοδρομικό κέντρο χειμώνα και είμαστε όλοι χαρούμενοι με αυτό.

 

Σωτήρη πραγματικά έλεος, Σύλλογε πραγματικά έλεος. Σημειώνω ο Σωτήρης είπε μπράβο που άνοιξε Οδυσσέας με 2 χρόνια καθυστέρηση και που με μόνο 7 χρόνια καθυστέρηση έφτιαξε η Σαχάρα χωρίς στην ίδια πρόταση να αναφέρει την ντροπή του για το θέμα. Έφτιαξαν άραγε και τα δυο αυτά λιφτ? Άλλα 5 συρόμενα έφτιαξαν άραγε?

 

Άμα πει και ο Σύλλογος μπράβο...

 

Πάω να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο με τα μυαλά των συμπολιτών μου και υπόσχομαι ότι άμα πετύχει το βάρεμα θα συνεχίσω χαρούμενος να γράφω καιρό να πηγαίνουν χαρούμενοι οι συμπολίτες μου για σκι σε αυτή την επικίνδυνη καφετέρια.

 

Το μόνο που απέδειξε η χτεσινή ημέρα είναι τι φανταστικό χιονοδρομικό θα μπορούσε να είναι ο Παρνασσός και πόσο ζημιά προκαλεί σε όλους, στα οικονομικά του κράτους και κυρίως στην ασφάλειά μας το πως δουλευει σήμερα.

 

Aπολάυστε το χιονοδρομικό άδειο να υπολειτουργεί με υπέροχες συνθήκες για σκι από αύριο και περιμένετε με λίγη τύχη να υπάρξουν άλλες 5-10 μέρες σαν την χτεσινή τη σεζόν. Χιονοδρομικό 10-15 ημερών θέλουμε ή χειμώνα?

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθεσινες...

post-6120-0-57752300-1517148003_thumb.jpg

 

post-6120-0-42258800-1517148111_thumb.jpg

 

post-6120-0-00281500-1517148170_thumb.jpg

 

post-6120-0-60859400-1517148218_thumb.jpg

 

post-6120-0-88167200-1517148353_thumb.jpg

  • Like 19

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχαλη οποιος εχει την κουταλα λεει και τι χορο θα χορεψουμε.

Σε λιγο στον παρνασσο θα γινουν ολοι συριζα.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανένας δρόμος δεν είναι εύκολος , οι περισσότεροι οδηγοί που θα ανέβουν στον Παρνασσό με την πλειοψηφία από την κατακαμένη Αράχοβα ( τη σουμελε να πάθεις ) πιστεύουν και γω δεν ξέρω αλλά είναι οι πελάτες . Πάπας ,μαμά , και τα αγγελούδια θα τα ακουμπήσουν ..... τώρα για τους αθλητές και εδώ είναι θέμα παιδείας οι προπονητές και οι παρατρεχάμενοι αποφεύγω να τους χαρακτηρίσω .

Και κάτι που ανέφερε ο vro, ο δρόμος από Αμφίκλεια είναι αυτό που λέμε η φυσική πρόσβαση και είναι βατός αλλά δεν πρέπει να τον ανεβαίνουμε είναι για τους προσκόπους και κάποιους χωρικούς , και που θα πας μετά για να επίδειξης τον εαυτό σου ότι τέλος πάντως ήσουν εκεί στον Παρνασσό να μιλήσεις τα γαλλικά σου αφού δεν μπορείς να πας στην Ελβετία εκεί που μεγάλωσες , σπούδασες , και θα έστελνες τα παιδιά για προπόνηση το καλοκαίρι

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν λέτε "να καθαρίσουν το δρομο", μπορείτε να μας πείτε πως ακριβως περιμένετε να τον καθαρίσουν;

Οπως ακριβως τον καθαριζουν και στα υπολοιπα χ/κ, αν δν ξερουν ας τους παρουν ενα τηλ να τους εξηγησουν πως το κανουν... Αυτο περιμενω εγω οπως στο Πηλιο και τα Καλαβρυτα το λιγοτερο....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπως ακριβως τον καθαριζουν και στα υπολοιπα χ/κ, αν δν ξερουν ας τους παρουν ενα τηλ να τους εξηγησουν πως το κανουν... Αυτο περιμενω εγω οπως στο Πηλιο και τα Καλαβρυτα το λιγοτερο....

Mε 100δες τόνους αλατιού σε Εθνικό Δρυμό?

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα από με τον δρόμο έχει συζητηθεί άπειρες φορές. Τρείς είναι ουσιαστικά οι δρόμοι που οδηγούν στο χιονοδρομικό.

Από Αράχωβα, Αμφίκλεια, και Πολύδροσο, και φυσικά είναι στο χέρι του καθενός να επιλέξει από που θα ανέβει.

Και παιδιά μια και καλή να ξεκαθαρίσουμε τι εστί καθαρός δρόμος. Καθαρός δρόμος λοιπόν είναι ο δρόμος που επιτρέπει σε ένα συμβατικό αυτοκίνητο να κινηθεί με ασφάλεια με την χρήση ΑΝΤΙΟΛΗΣΘΗΤΙΚΩΝ μέσων. Κλειστός είναι ο δρόμος που έχει έναν τοίχο χιόνι, και πρέπει να περάσει το εκχιονιστικό βλέπε για παράδειγμα τον δρόμο από το πάρκινγκ της Φτερό προς το σαλέ... Εάν ο δρόμος έχει απλά χιόνι κάτω θεωρείται ΑΝΟΙΧΤΟΣ...

Δεν γίνεται να ρίχνουμε 3 τόνους αλατι, να ξηλώνουν τα εκχιονιστικά την άσφαλτο και να διαλύουν τα μαχαίρια τους σε 2-3-4-5 στροφες επειδή ο Ελληνας είναι Μ Α Λ Α Κ Α Σ, και νομίζει ότι όπως θα πάει βόλτα στην Γλυφάδα έτσι θα ανέβει και στο βουνό....

 

Είναι στο χέρι του καθενός να επιλέξει ποιον από τους 3 δρόμους θα χρησιμοποιήσει ...ο κόσμος που προτίμησε την ανάβαση από Αμφίκλεια για παράδειγμα ανέβηκε χωρίς κανένα πρόβλημα παρ' όλο και που σε κάποια κομμάτια είχε χιόνι ίσως και πάγο....Σάββατο με μπούνια καιρό βρώμαγε από μακριά η φόλα από Αράχωβα. Συμβαίνει συνέχεια άλλωστε...

 

Σήμερα δεν ανέβηκα βουνό αφού πρότιμησα να πάω για άλματα, χθές όμως κάναμε ένα καταπληκτικό σκι....

Το μόνο μελανό σημείο είναι, αυτό που προανέφερε ο Vro, στην κορυφή της 6. Ετυχε να ανέβω στην καμπίνα με έναν πιστέρ ο οποίος οριότανε στον ασύρματο για τις βλακείες των ρατρακατζίδων.

 

Φιλικά,

 

Σπύρος

Εγω ξερω οτι εχουν χιονι και φανταστικο καιρο για το σ/κ και ξερουν οτι θα γινει αποβαση στο βουνο, ο δρομος ειναι καθαρος σχεδον πλην καποιων κομματιων δλδ ειναι καλυτερα με την δυσφημηση που εγινε για ακομα μια φορα;

 

Φωναζουμε λεμε για νοοτροπιες κτλ... Ας υποθεσουμε οτι ολοι εχουν αλυσιδες παλι το ιδιο δν θα συμβει με τη στενοτητα του δρομου;

 

Εκτος και αν οπως ειμαστε στο λιβαδι ολοι να σταματαμε πανω στην ασφαλτο στα καλα οδηγουμενα και να κοπαναμε αλυσιδες πανω σε στεγνο δρομο και να οδηγαμε ετσι για 5χιλιομετρα μεχρι να βρεθει η στροφη με χιονι ή παγο... Σας φαινεται λογικο ρε παιδια ; Εμενα οχι.... πηγαινουμε και σε αλλα χ/κ το συγκεκριμενο φαινομενο συμβαινει μονο στον παρνασσο τι να λεμε τωρα;

 

Αλλο οταν ειναι ο δρομος τιγκα στο χιονι απο το προηγουμενο βραδυ εκει ναι μαζι τους ας τον αφησουνε με χιονι απο το λιβαδι οπου και υπαρχει και ενας σχετικος χωρος ωστε να τοποθετει ο κοσμος αλυσιδες χωρις προβλημα....

Μην το βαζεις μεσα στα δυο μετρα δρομου να κανει αυτη την διαδικασια...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mε 100δες τόνους αλατιού σε Εθνικό Δρυμό?

Οκ μαζι σου ουτε εγω το θελω αυτο να γιναται ζημια στο δασος...ας το αφηνουνε ετσι ολο το δρομο μεσα στο χιονι για να ξερει και ο κοσμος τι να κανει... ειπα κ πιο πανω δν εχει νοημα να μπαινουν σε δυο μετρα φαρδος δρομου και να μην γινεται μποτιλιαρισμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Phoebus
      Phoebus
      (56 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,661
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    TommyFrask
    Joined
×
×
  • Create New...