Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2017-18

Recommended Posts

Παντως για το πατημα των πιστων θα διαφωνισω.Τουλαχιστον τα τελευταια χρονια τα Καλαβρυτα παταγανε καλυτερα τις πιστες.Αν πας πρωι ειναι αεροδρομιο, στον Παρνασσο και πρωι , δεν το εχω πετυχει ετσι, τωρα αν στη πορεια , λογω κοσμου χαλαει ειναι αλλo θεμα.

Edited by timer
  • Like 1

Τότε έχεις αργήσει. By the way ωραία εικόνα, με τι κάμερα γράφεις?

Ρε παιδιά... 10 φορές έχω ανέβει βουνό... Τι να προλάβω?

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Το θέμα δεν είναι πόσες φορές θέλει να πάει κάποιος αλλά πόσες μπορεί από αστάθμιστους παράγοντες αλλά και από το σημαντικότερο αυτή την εποχή τον οικονομικό.Τώρα αν εσύ και κάποιοι άλλοι επειδή μπορείτε να κάνετε 50 σκι το χρόνο,θεωρείτε όλους τους άλλους που δεν μπορούν,ως παρακατιανούς και ότι δεν πρέπει να ασχολούνται με το σκι όπως λες,..Στην τελική ανάλυση εγώ δε θέλω να προπληρώνω για υπηρεσίες που μπορεί να μη λάβω ποτέ.Τον Απρίλιο λίγοι πάνε για σκι.Για πολλούς λόγους.Εγώ δε γουστάρω τον πάγο και δεν έχω και τις ικανότητες να κάνω σκι σε παγωμένο χιόνι.Ας μεταφέρονταν οι μονάδες που απομένουν στην κάρτα για την επόμενη χρονιά.Δεν είναι γάλα να λήγει.Τότε να πάρω και 20αρα.

Δεν πάω 50 φορές αλλά περίπου 10-15 το χρόνο. Λόγω του οικονομικού σε συμφέρει η 6αρα. Και 4 φορές να πας σε συμφέρει.Σκέψου πόσες φορές πήγες περισυ ή φέτος και πράξε.Παλαιά είχε 15 καθημερινή και 30 οι αργίες.Δηλαδή δεν μπορείς να πας 4-6 φορές το χρόνο. Με την 6αρα=85 ευρώ την αποσβένεις σε 3,4 φορές. Όταν προπληρώνεις ή οταν αγοράζεις μεγαλύτερη ποσότητα είναι φυσικό να έχεις καλύτερη τιμή. Τα 14,3 ευρώ της 6αρας κάρτας είναι τσάμπα για Σαββατοκύριακο.Κατω απο 25 ευρώ την κάρτα το χιονοδρομικό μπαίνει μέσα.πού έχεις δει χιονοδρομικό με 15 κάρτα εκτός Ελλάδος.Με την προσφορά αυτή το χιονοδρομικό έγινε πιο προσιτό σε όλους εκτός απο τους επισκέπτες.

Edited by kosaitis
  • Like 5

Σαββατοκύριακα δεν πάω.Αν πήγαινα Σ/Κ θα ήταν σίγουρο ότι θα την αγόραζα.Τέσπα...

Είναι σημαντικό να σκεφτόμαστε ότι μια τόσο μεγάλη επιχείρηση δεν (πρέπει να) λαμβάνει υπόψη της πολύ εξειδικευμένες περιπτώσεις όταν διαμορφώνει ένα τιμοκατάλογο. Η τελευταία μεγάλη αλλαγή που έγινε πριν δυο χρόνια θα ήταν εξαιρετική, αν η λειτουργία των καθημερινών ήταν σε υψηλότερο επίπεδο (όχι απαραίτητα ίδιου ακριβώς με του ΣΚ, αφού ας μη γελιόμαστε, δεν υπάρχει η ροή πελατών που υπάρχει σε χιονοδρομικά εξωτερικού μέσα στην εβδομάδα).

Από την άλλη, σε ένα ερώτημα κότας και αυγού, αξίζει να αναρωτηθούμε:

Έστω ότι η Παρνασσάρα μας δούλευε καθημερινά στο 100% σε λιφτ και πίστες (καιρού επιτρέποντος). Αυτή η ιδανική κατάσταση, τι αποτέλεσμα θα είχε σε προσέλευση πελατών; Εκτιμώ ότι σίγουρα θα έφερνε περισσότερο κόσμο στο βουνό, αλλά σε καμία περίπτωση όσο απαιτείται για να βγαίνει το ταμείο. Θα το έκανε, θα έρχονταν λίγοι παραπάνω, θα έλεγε "δεν βγαίνω, ορίστε" και θα έμπαινε περισσότερο μέσα. Αυτό φυσικά οφείλεται σε πολλά πράγματα, που εκτείνονται από τη γενικά αδύναμη χιονοδρομική κουλτούρα στη χώρα, την αδυναμία να πάρουν οι εργαζόμενοι άδειες (στην Ελλάδα πρέπει να δικαιολογείς ΓΙΑΤΙ φεύγεις από τη δουλειά και μόνο αν το παιδί σου είναι στο νοσοκομείο σε συμπονούν), την οικονομική δυσχέρεια, την ανυπαρξία λογικής χειμερινού τουρισμού εβδομάδας (τα Καλάβρυτα έχουν προσπαθήσει με τα πακέτα διαμονής/ενοικίασης/κάρτας) κτλ.

Η "λύση" δεν είναι τελική, ούτε συνολική, ούτε οριστική. Πρόκειται για ανάγκη συνεχούς προσπάθειας προσαρμογής, καινοτομίας, οραματισμών κτλ. Προς το παρόν, οι επιμέρους εμπλεκόμενοι φορείς λειτουργούν χωρίς εννιαία πολιτική ή τουλάχιστον συνεργασία μεγάλης κλίμακας που απαιτεί ο χώρος.

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Παιδιά... Έχω φίλους Ρώσους από εξωτερικο... Ξέρετε πόσοι θα έρχονταν Παρνασσό αν το ήξεραν?

κ γιατι να ερθει ο Ρωσος απο το εξωτερικο κ να μην παει Αλπεις? η Βουλγαρια? δεν νομιζω οτι ειναι πιο κοντα για αυτους η Ελλαδα απο τα αλλα μερη....κ πιο φθηνα (τουλαχιστον απο Βουλγαρια δεν θα το ελεγα)

εκτος αν κατι μας διαφευγει

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

κ γιατι να ερθει ο Ρωσος απο το εξωτερικο κ να μην παει Αλπεις? η Βουλγαρια? δεν νομιζω οτι ειναι πιο κοντα για αυτους η Ελλαδα απο τα αλλα μερη....κ πιο φθηνα (τουλαχιστον απο Βουλγαρια δεν θα το ελεγα)

εκτος αν κατι μας διαφευγει

Εγώ σου έγραψα ότι έχω και θα έρχονταν... Εσυ μου κάνεις αντίλογο... Γιατι αν επιτρέπεται? Έχεις φίλους Ρώσους και Ρωσίδες και έχεις προσωπική γνώμη?

Νομίζω το παρεξήγησες. Ο φίλος Turns όπως και εγώ πιστεύουμε ότι αν είχαμε τα λεφτά για να κάνουμε ένα ταξίδι εβδομάδας ή για εδω ή για εξωτερικό, εννοείται ότι δεν είμαστε από Έλλαδα, θα προτιμούσαμε να πηγαίναμε εξωτερικό. Ακόμα και ήταν εδω 100 ευρώ φθηνότερα...

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Ξεχνατε το συνολικο τουριστικο πακετο.

Βασικο προβλημα ειναι η μη κανονικη λειτουργια τις καθημερινες.

Αλλιως και τουριστικο προιον υπαρχει και απειρα φθηνα κρεβατια τις καθημερινες.

• Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Ας μην το βλεπουμε με την δικη μας σκοπια, εμεις ναι δεν εχουμε και τρελη σεζον θα παμε μια εβδομαδα καθαρα για σκι.

Ο τουριστας ομως το βλεπει διαφορετικα για παραδειγμα Κυπριοι που γνωριζω εγω ερχονται για μια εβδομαδα θα προσγειωθουν Αθηνα θα κανουν τα ψωνια τους, θα εξευρενησουν το ιστορικο κεντρο,θα πανε στο μουσειο της Ακροπολης, μια εκδρομη στο Σουνιο ναο του Απολλωνα για δυο τρεις μερες...

Επειτα ανεβαινουν σε καποιο χ/κ ειτε παρνασσο,ειτε καλαβρυτο θα πανε μια μερα στους ΔΕΛΦΟΥΣ θα κανουν και δυο μερες σκι, θα πιουνε τις ετικετες τους στην Αραχωβα θα βγαλουν και τις σελφις τους, επιστροφη Αθηνα τελευταια ψωνια και για κλεισιμο θα πανε και σε ενα μουσικο σχημα (κοινως μπουζουκια) και επιστροφη απλα πραματα τουριστικα...

Απλα πρεπει να παιζει και χρημα για να γινουν ολα αυτα,εμεις οπως μας εχουν στριμωξει μπορουμε να κανουμε ενα πραγμα την φορα... η' θα παμε Ρωμη μονο η' θα παμε μπανσκο μιλωντας παντα για την πλειοψηφια του κοσμου στην Ελλαδα και τα οικονομικα του...

• Like 5

Ξεχνατε το συνολικο τουριστικο πακετο.

Βασικο προβλημα ειναι η μη κανονικη λειτουργια τις καθημερινες.

Αλλιως και τουριστικο προιον υπαρχει και απειρα φθηνα κρεβατια τις καθημερινες.

Αν δούλευε πλήρως τις καθημερινές θα δικαιολογούταν η ακριβή κάρτα.Αλλά με το μισό βουνό κλειστό τα 25 ευρώ είναι πολλά...Όσον αφορά τα κρεβάτια και το κόστος διαμονής,όσο έχω δει καθίσταται ακριβότερο από τα Αυστριακά πολλές φορές.Εκτός αν πας σε απόσταση 70χλμ μακρυά να μείνεις πραγματικά πολύ φθηνά.Σίγουρα από το να κάνεις 2 φορές το Αθήνα-Παρνασσός-Αθήνα είναι πιο οικονομικό και ξεκούραστο να πας στα 70χλμ.Θα βοήθαγε αν υπήρχε ένα skibus για τους διαμένοντες στα καταλύματα της περιοχής.Αλλά αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός.

Ελπίζω να ξαναχιονίσει διότι μετά τη σημερινή βροχή δε θα έχει τίποτα,και αν έχει κάτι θα είναι τσιμέντο.Μήπως και μπορέσω να ανέβω...

Βρε παιδια 50 ευρω μεσα στην αραχωβα σε τριαστερο, με πρωιναρα,wi fi στο δωματιο.

Τιμη on demand, για μια μερα.

Δεν συζηταμε για γκρουπ και κρατηση.

Θελετε και με 35 σε δωματιο μεσα;

Δεν συζηταμε για αγοριανη,πολυδροσο,δαδι.

Εκει το προβλημα ειναι να τους βρεις ανοιχτα καθημερινη.

• Like 4

Πού το βρήκες με 50€ στην Αράχωβα;Δεν είπα για 20 ευρώ και 35.50€ για Αράχωβα καλά είναι.Αλλά εγώ όσα είχα βρει είχαν > 70€

70??????

Αμα ηταν ετσι να παω και εγω να ανοιξω ξενοδοχειο.

Μεχρι περσυ στο 50 ηταν.

Φετος δεν εχω μεινει ακομα.

Ειναι και αυτο ενα δειγμα.

Μιλαμε παντα για καθημερινες.

Και οσο δεν δουλευει κανονικα το χιονοδρομικο τοσο θα πεφτουν οι τιμες.

Και οσο παμε προς μαρτη...

Κι εγώ για καθημερινή έλεγα αλλά για τον Ιανουάριο...Αν δε δουλεύει το Χ.Κ δεν έχει και νόημα να πας!

Παιδιά σορρυ.. Ασχολείται κανείς με τον τουρισμό επαγγελματικα εδώ μέσα? Η θέλετε να γίνεται κουβέντα και να χάνουμε τον χρόνο μας?

Σόρρυ αλλά έχω φθάσει 39 και βαρέθηκα την αμπελοφιλοσοφια...

Παιδιά σορρυ.. Ασχολείται κανείς με τον τουρισμό επαγγελματικα εδώ μέσα? Η θέλετε να γίνεται κουβέντα και να χάνουμε τον χρόνο μας?

Σόρρυ αλλά έχω φθάσει 39 και βαρέθηκα την αμπελοφιλοσοφια...

Όλα οκ, συζήτηση κάνουμε.

Πες το συλλογισμό σου, αναφέρεσαι λογικά στις προσφερόμενες υπηρεσίες για τους φίλους σου ;

Όλα οκ, συζήτηση κάνουμε.

Πες το συλλογισμό σου, αναφέρεσαι λογικά στις προσφερόμενες υπηρεσίες για τους φίλους σου ;

Δεν είναι θέμα οι φίλοι μου η οχι...

Υπάρχει market segmentation... Απλά αυτό που θέλω να παρακαλέσω είναι να μην τρώμε τον χρόνο μας άδικα

Κύριοι, πιστεύει κάποιος ότι έχει την δύναμη εδώ μέσα ουσιαστικά να επιρρεασει τους desicion makers αυτής της χώρας? Αν ναι... Να την κάνουμε αυτήν την συζήτηση... Αλλιώς γιστι δεν ψάχνουμε να δούμε με ποιον πρέπει να μιλήσουμε?

• Like 1

Φετινές τιμές για δωμάτιο σε Αράχωβα και Δελφούς κυμαίνονται από 40 έως 55 έουρος τη βραδιά , περίπου.

Μιλάμε για απλά πράγματα, κάνουμε το σκι μας τελειώνοντας πάμε για φαγητό, μετά δωμάτιο για μπάνιο-ξεκούραση-ύπνο. Έγερση, πρωινό και χιονοδρομικό ξανά.

• Like 1

Φετινές τιμές για δωμάτιο σε Αράχωβα και Δελφούς κυμαίνονται από 40 έως 55 έουρος τη βραδιά , περίπου.

Μιλάμε για απλά πράγματα, κάνουμε το σκι μας τελειώνοντας πάμε για φαγητό, μετά δωμάτιο για μπάνιο-ξεκούραση-ύπνο. Έγερση, πρωινό και χιονοδρομικό ξανά.

Συγνώμη αλλά πιο είναι το θέμα μας? Να ρίξουμε τις τιμές στα δωμάτια?

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Και πολύ το άργησαν 
    • Από Παρασκευή pcr test μπενοντας στη Βουλγαρία 
    • Κοιτώντας τη μορφολογία εδάφους ανάμεσα στην Αγία Λαύρα και το ΧΚΚ τα εμπόδια εμένα μου φαίνονται ανυπέρβλητα για να περάσει τραίνο - πάντα στο πλαίσιο ενός λογικού κόστους. Τη λύση της καμπίνας δεν την συμπεριλαμβάνω στη συγκεκριμένη κουβέντα γιατί το *συγκεκριμένο* σχέδιο σύνδεσης και τώρα αλλά και όσες φορές είχε παίξει στο παρελθόν, ανέφερε και τον ΟΣΕ. Δε λέω ότι δε γίνεται τηλεκαμπίνα, αλλά είναι άλλο σχέδιο από το Καλάβρυτα-Αγ. Λαύρα. Δεν ξέρω επίσης αν είναι πρόβλημα για κάθε έργο το ότι το ΧΚΚ είναι σε περιοχή Natura 2000. Στο meeting με το το Βαζαίο και τον Άγριο πχ. αναφέρθηκε ότι δεν μπορεί να γίνει απολύτως τίποτα στο Αυγό λόγω Natura. Κάτι το οποίο δένει και με το θέμα των πιστών. Σύμφωνα με τα λεγόμενα των υπεθύνων, κατηγορηματικά δεν μπορεί να γίνει επέκταση ούτε προς το Αυγό, ούτε προς Ψηλή Κορφή λόγω Natura. Κάποιες νέες πίστες που παρουσίασαν εντός του υπάρχοντος "οικοπέδου", χωρίς να είμαι 100% σίγουρος γιατί ήταν πιξελιασμένος ο χάρτης, δε μου φάνηκαν να δίνουν πολλά παραπάνω (τουλάχιστον όχι γι'αυτούς που ήδη βγαίνουν στα προσιτά off-piste).  
    • Παιδιά καλησπέρα, Πήγε κανείς Μπάνσκο να μας πεί την διαδικασία και πως ειναι τα πράγματα εκει?
    • Δεν ισχύεει αυτό που λες. Οι τεχνικές λύσεις σήμερα δείχνουν εφικτότατο ίσως ακριβούτσικο το πρώτο. Βέβαια απόσβεση έχει πολύ γρήγορα. Πανάκριβο και ανεφικτο τεχνικά το δεύτερο. Άλλωστε ήδη είναι έτοιμα τα πρώτα σχέδια και μάλλον πάει σύντομα για τεχνικές λεπτομέρειες της μάχης καμπίνα ή οδοντωτός. Λεφτά υπάρχουν. Ελλάδα είμαστε βέβαια μπορεί και να παραμείνει σχέδιο. Έλα υπερβάλλεις. Δεν είπα ότι θα το επιλέξεις για να να λιώσεις 6 συνεχόμενες σκι σα να μην υπάρχει αύριο. Ένας μέσος Έλληνας οικογενειαρχης και μια κανονική παρέα 20ρηδων θα περάσουν υπέροχα 4 μέρες Καλάβρυτα πχ ΣΚΔΤ και ας κάνουν 3 μέρες σκι και μια βόλτα. Ναι γίνουν άλλες 5-6 πίστες λοιπόν συμφωνούμε
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. vasiliskoron
      vasiliskoron
      (48 years old)
    2. vitriolis2003
      vitriolis2003
      (40 years old)