Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Και για να γινω σαφεστερος.

Απο τους πιστερ που φετος προσελαβε ο εργολαβος.

 

Ποσοι εχουν ενεργη και οχι λιγμενη.

Πιστοποιηση σε

 

Διασωση απο χιονοστοιβαδα.

Διασωση απο γκρεμο.

Διασωση απο λιφτ.

Πρωτες βοηθειες.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και για να γινω σαφεστερος.

Απο τους πιστερ που φετος προσελαβε ο εργολαβος.

Ποσοι εχουν ενεργη και οχι λιγμενη.

Πιστοποιηση σε

Διασωση απο χιονοστοιβαδα.

Διασωση απο γκρεμο.

Διασωση απο λιφτ.

Πρωτες βοηθειες.

Δίκιο εχεις αλλά ας μην στεκόμαστε μονο στα τυπικά προσόντα.... μπορώ να σου στείλω βίντεο με πολλούς πιστοποιημένους διασώστες οι οποίοι κάνουν π.χ. Ράπελ με..... μονο σχοινί!!!! Edited by kaps
  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δίκιο εχεις αλλά ας μην στεκόμαστε μονο στα τυπικά προσόντα.... μπορώ να σου στείλω βίντεο με πολλούς πιστοποιημένους διασώστες οι οποίοι κάνουν π.χ. Ράπελ με..... μονο σχοινί!!!!

 

 

κοιτα απο καπου πρεπει να αρχισει κανεις/

γι αυτο και στα σεμιναρια εχουν ημερομηνια ληξης οι βεβαιωσεις.

δεν σημαινει δηλαδη οτι αντε τοκανα πριν απο τρια χρονια και νταξ....

 

ομως να σου πω δυο πραγματακια

70 μετρα ειναι το ραπελ απο την 7.

και θα το κανει...τουριστας.

και ποσοι ξερουν να κοιτανε που ειναι η γλώσσα μετα απο μια συγκρουση? στο παιδι σου πχ.

 

αλλου ειναι χειρωτερα, πχ καλαβρυτα

ισχυει σε γενικες γραμμες το οτι πληρωσεις...παίρνεις.

αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι πιστερ παρνασσο και καλαβρυτα δεν ειναι ικανοι , φιλοτιμοι.

απλα σημαινει οτι τα αγαθα...κοποις κτωνται

πχ η πιστοποιηση.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά, μια εταιρεία σαν την ISS αποτελεί εγγύση σοβαρότητας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Παρεμπιπτόντως, ορθολογική λειτουργία (με κάποια κακως κείμενα, αλλά να αποτελούν ξεκάθαρη μειοψηφία επί του συνόλου) εγώ θυμάμαι μόνο επί Π.Δρίβα.

 

Για να είμαστε απολύτως δίκαιοι, δεν ήταν ακριβώς εποχή Δρίβα. Ήταν εποχή Λ. Γιαννακούλη. Έριξε χρήμα (του πεθερού), ήξερε τι του γινόταν, με πάθος για το βουνό, οραματιστής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειναι μεγαλη κουβεντα με τους εργολαβους.

γιατι πάλι εργολαβος εχει τους πιστερ.

 

και η iss με τα ιδια...κοπρανα...ξεκινησε

αλλά στην διαδρομη καταλαβε 2-3 πραγματακια που και δεν ητανε εξωφρενικα και ητανε απαραιτητα.

ασχετως αν δεν εδεινε υπερωριες και κατεβασε τους μισθους.

απο οτι ξερω ο νεος εργολαβος δεν τους ανεβασε.

η εταδ εχει φετος υποσχεθει οτι θα δινει υπερωριες.

εξ ου και το ωραριο τα σκ που πηγε στις 9.

αλλα αυτο αφορα λιφτιερηδες που ειναι δικοι της εργαζωμενοι.

βεβαια σε συγκριση με τα καλαβρυτα ειναι ....σε αλλη διασταση.

να υπενθυμησω οτι εκει πληρωνονται μονο αν ανοιξει ελεω θεου.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυριο Θανε κανενας επανω ?

 

μαζι με εσενα 6 ως τωρα που ξερω εγω...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

μαζι με εσενα 6 ως τωρα που ξερω εγω...

Θαχω και τις φωκιες μαζι μου, μιας και θα παιξει βαρεμαρα μετα απο λιγο με μονο τον Βακχο...

Οποιος εχει ...... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανενα νεωτερο απο πανω?...... Κατι ακουω για τραγικο πατημα - χωραφι........

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Α..... δηλώνει εξαιρετική ποιότητα χιονιου και καλό πάτημα

Μακάρι να το κρατήσει το ΣΚΔ

  • Like 2

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο απότομο Βάκχου ήταν άσχημα στρωμένο μου είπαν

 

Σορυ πάλι ξέχασα να κάνω πίστα

 

Η γνωστή επικίνδυνη καφετέρια με αναβατηρες που προσφέρει υπό συνθηκες όπως η σημερινή φανταστικό σκι άλλη μια σεζόν

 

Κανένα snowboard με λουρί, καμιά προσπάθεια να σημαδεύουν οι πέτρες που βγήκαν (λιγες), ο βακχος στο αργο και με αραιές καρεκλες καμπίνες έβγαλε ουρές μια μέρα που δεν θα έπρεπε, ο Περικλής μόνιμα χαλάσαμενος

 

Πέτρες δεν έχει ανέβα αύριο είναι σούπερ σκι πίστας και με τα καινούργια πέδιλα άφοβα. Εκτός λυπάμαι ο νro τα έφαγε όλα.

 

Για μενα μια μαγικη μερα με εξαιρετικη πουδρα

 

post-6-0-42622700-1545314228_thumb.jpg

Edited by ΜΙΚ
  • Like 20

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανενα νεωτερο απο πανω?...... Κατι ακουω για τραγικο πατημα - χωραφι........

Κανενα νεωτερο απο πανω?...... Κατι ακουω για τραγικο πατημα - χωραφι........

εκτός από απότομο Βάκχου το υπόλοιπο σούπερ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανενα νεωτερο απο πανω?...... Κατι ακουω για τραγικο πατημα - χωραφι........

Κανενα νεωτερο απο πανω?...... Κατι ακουω για τραγικο πατημα - χωραφι........

εκτός απ καλό απότομο Βάκχου το υπόλοιπο σούπερ, καλά Χριστούγεννα

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλά.
Χιόνι απίστευτο για Δεκέμβρη.(μωρέ ούτε Γενάρη...)
Εκτός, εντός.
Δυστυχώς σήμερα μόνο το κομπι και κάνα τρίωρο το πολύ ο Περικλής.
Αύριο μάλλον και ο Αίολος.
Αν σήμερα είχε ουρές φαντάσου αύριο
Υποσχέσεις για τα υπόλοιπα το σκ....
Αν είναι όπως ότι ο δρόμος θάναι καθαρός....ψωνίσαμε...για 100 μέτρα αρκετοί βάλανε αλυσίδες.
Τι να πω με τόσο χιόνι προφανώς και δεν είναι έτοιμοι. Ο Ηρακλής δούλευαν και σήμερα και θέλει και εβεταμ.
Μου είπαν ότι δεν έχουν και άτομα και ρατρακ. Ονόματα δεν δίνω.
Φτερο υπόσχεση ότι μέχρι την Κυριακή. Σήμερα κλειστά ακόμα και για βόλτα.
Έχουν φερει και αμμωνία αλλά ποιος θα την ρίξει.
Παντως κελάρια έκανες και πλάγια Οδυσσέα.
Είδα των Σωτήρη
Είδα τον σύμβουλο Πλαστήρα να δίνει συνέντευξη σε τηλεκαμπίνα και να συντονίζει στο κομπι.
Είδα τον καινούργιο διευθυντή να ελέγχει τα βιβλία του Περικλή.
Πρέπει Ναναι ο πρώτος Μπαρμπατος διευθυντής του χιονοδρομικού.
Γενικά υπήρχε ικανοποίηση από τους λιφτιερηδες για τις οποίες μισθολογικές υποσχέσεις, δυσαρέσκεια αντιστοίχως από τους πιστερ και μια γενική αίσθηση του βοηθά Παναγία.
Ναι υπεροχος καιρός, απίστευτο χιονι,είναι πιο πολύ από ότι λενε....αλλά γενικά μια αίσθηση ότι πάνε γιαβας γιαβας.

  • Like 4

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
καλα εσεις ακομα περιμενετε για σανιδα με λουρακι....

ακομα στο χερι το παιρνουν στα καρεκλακια???


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεμένα στο πόδι. Στο χέρι δεν είδα κανέναν.

Οι αρχάριοι λογικά θα πήγαιναν στην καμπίνα βέβαια..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή θα ανέβω αύριο και δεν έχω χιονολαστιχα ο δρόμος σε τι κατάσταση είναι χρειάζεται αλυσίδες;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή θα ανέβω αύριο και δεν έχω χιονολαστιχα ο δρόμος σε τι κατάσταση είναι χρειάζεται αλυσίδες;;

Κανονικά δεν πρέπει ναχει πρόβλημα. Όμως σήμερα πήρα στον λαιμό μου αρκετούς αφού και εγώ είχα όπως αποδείχτηκε αναξιόπιστη πληροφόρηση. Υπήρχαν 3 σημεία στην σκιά με χιόνι όχι πάνω από 100 μέτρα ...

Κουβέρτες λοιπόν ή αλυσιδες απαραιτητα στο αμάξι.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το σπάσιμο είναι να αδειάζεις σάκο με ρούχα, σακούλα με τρόφιμα και το ψυγειακι

..

Ναι το έκαψα το διήμερο. Δεν άξιζε.

Η θα εκνευριζόμουν αύριο στα κελάρια ή θα έκανα ορειβατικό κατά πάσα πιθανότητα μόνος στην ερημιά της φτερό. Οκ όχι και ότι καλύτερο.

Δεν βγαίνει τελικά με αξιοπρέπεια ούτε ένα διήμερο καθημερινή...

Είπα φέτος να μην πηγαινω μόνο μια μέρα και με τρώνε τα καύσιμα, να πηγαίνω πιο αραιά και διήμερα αλλά το βλέπω δύσκολο. Δυστυχώς γιορτές και σκ δεν παίζουν αφού δεν βγάζω καλές τιμές στην διαμονή.

Αλλά δεύτερη μέρα με Βάκχο...και καλά να μην έχει ουρές, αλλά αν έχει;;;;

Μιζέριες , πάω και με 90 να μην καίω...

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταπληκτική μέρα σήμερα στον Παρνασσό!

 

Δούλευαν μόνο Βάκχος Αφροδίτη και Περικλής, με τις τηλεκαμπινες να πηγαίνουν 1-1 με τα Καρεκλάκια (από ότι μας είπε ένας λιφτιερης μπορεί να είναι είτε 1-3, ή 1-1). Με το σημερινό σύστημα είχε ουρές στην καρέκλα, αλλά επειδή γέμιζαν πάντα με 8 άτομα τις τηλεκαμπινες η ουρά έφευγε σχετικά γρήγορα από την άλλη. Ο Περικλης με μικροπροβλήματα και ουρές του πενταλεπτου.

 

Το χιόνι απλά θεϊκό. Πανεύκολο, με ποιότητα που σε κάνει να νομίζεις ότι ξαφνικά έμαθες τέλειο σκι. Πέτρες πουθενά στις πίστες, αλλά τσίμπησα μια καλή στα απάτητα του Ηρακλή, τα οποία -την ώρα που πήγαμε τουλάχιστον- μου φάνηκαν βαριά και δύσκολα με τα στενά πέδιλα.

 

Το στρώσιμο θεωρώ ότι ήταν καλό και επίσης καλό το βρήκα και στον κόκκινο Βακχο που ήταν πραγματικά απολαυστικός (τι δεν ήταν σήμερα; )

 

Το βουνό γεμάτο φίλους! Όπου και να κοιτούσες έβλεπες γνωστές φάτσες με τα χαζοχαρούμενα χαμόγελα!

 

Προσοχή θέλει ο δρόμος για το 1750 γιατί στην αρχή του απότομου έχει κρυμμένες πέτρες. Χτύπησα μια και παίζει να έχω βγάλει τον ώμο μου με την τούμπα που ακολούθησε. Από το 1950 και πάνω όμως δεν είχε πέτρα ούτε για δείγμα, το βουνό έχει φάει αρκετό χιονάκι.

 

Ο δρόμος ήθελε αλυσίδες ή χιονολαστιχα. Τα Barum Polaris στην Πέμπτη και τελευταία χρόνια τους δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα ακόμα και όταν μας έκοψαν στην ανηφόρα.

 

bf5bb3f16f2b4c397bee5529f32bd930.jpg

 

8285d89edaeac378463a2b06e59f1cc5.jpg

 

efd88665b539731ae0a183a68d5d9a07.jpg

 

61ae09bbf01d7eee48db0e9fe79eaa71.jpg

 

4ffeced08aa19ef1ccb9dceb9c3e1654.jpg

 

8a1ccc1dd1576c84e7a391294525a191.jpg

 

6728258e9873419b3f5ed5caffaa82e6.jpg

 

9769fa821b488451ee4be7ec8bd68ac4.jpg

 

d55b1308bb2492e7a30ce502183fc34c.jpg

 

f1b4330f39d2187080325d205a89c524.jpg

 

Ξέχασα τίποτα; Α ναι πονάω. Παρά πολύ. Αλλά έχω ακόμα το ηλιθιο ευτυχισμένο χαμόγελο.

 

ΥΓ: Η Αθήνα μας βγάζει τέτοιες όμορφες μέρες από την μύτη. Η κίνηση μέχρι το Ελληνικό στην επιστροφή ήταν κόλαση...

  • Like 23

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Ισχύει ότι στο σαλέ Φτερολακκα λόγω του "πάρτυ" δεν άφηναν να βγεις στο μπαλκόνι αν δεν είχες "βραχιολάκι" και δεν πουλούσαν μπύρες εντός?
    • Πιστόπουδρο σε όλο το μπολ της Κρεμασης Καθαροδευτεριάτικα. Απόλαυση. Μια φορά από τις 30? πήγα στην 6, (και  το εντος τέλειο ήτανε βέβαια) το μεσημεράκι, και το μετάνιωσα. Μέχρι 2μιση που την κάναμε τέλεια κρατούσε. Ουρά μηδέν σήμερα και χθές και προχθές  Καήκαμε στο σκι Και αφήσαμε και απέραστα. Το πεδίο τεράστιο γαρ. Κουμπάρε που ήσουν όλη μέρα ρε ψυχή και δεν ξαναβρεθηκαμε??
    • Ωραία μέρα σήμερα, 1950ήταν σπλουρφ κολλητικό μετά από κάποια στιγμή. Από μέση Αιόλου και πάνω έκανες σούπερ σκι. Κόσμος ελάχιστος (όταν σταμάταγε ο Βάκχος 10 λεπτά ουρά μαξ). Πολύ καλά ανοιξιάτικα εκτός όπου είχε και μέχρι να χαλάσουν τα "λιφτ που θα λειτουργούν κάθε ημέρα." Φοβάμαι πως το χώμα που έχει βγει, όσο και να φέρνουν χιόνι, αμέσως χάνει ποιότητα. Το μικρό σχέδιο για το Τεχνητό του Παρναασσού  φέτος θα είχε μετατρέψει μια πολυ κακιά σεζόν σε μέτρια προς καλή. Ο Περικλής έχει χιόνι για πολύ καιρό, το 1950 φοβάμαι πως θα πρέπει να το επισκεφτούμε σύντομα γιατί μπορεί να μη το ξαναδούμε φέτος. Εξαιρετική εμπειρία πρώτο μάθημα σκι του γιού μου (5) στο baby κορφή Βάκχου. Η πιο μαγική αναξιοποίητη γωνιά του βουνού. Στο 1950 κάναν μάθημα σκι στη λάσπη και στο 2250 ένα μέτρο χιόνι. Καφεδάκι και θέα Γεροντοβραχάρα και τη μισή Ελλάδα. Ρε παιδιά, ρωτάω και ξαναρωτάω: Υπήρχε κλειστό το μεγάλο πάρκιγνκ των Κελαριών χτες ημέρα Κυριακή τριημέρου? Είστε σίγουροι? Ποιος έλαβε τετοια απόφαση?
    • Ναι, ισχύει. Το μισό parking ηταν κλειστό για ενα αποτυχημένο - όπως αποδείχθηκε-party.  Στη φώτο που ανέβασα υπάρχουν 2 μεγάλα προβλήματα.  1. Είναι πολύ ετεροβαρης η λειτουργία του Χιονοδρομικού μεταξύ Χιονοδρομίας και χώρος διασκέδασης. Δεν είναι απόλυτο πρόβλημα τι κάνει ο εκμισθωτης του σαλέ, εφόσον δεν κόβει κανένα δικαίωμα από αυτούς που δεν συμμετέχουν στο πάρτυ του (φέτος), αλλά το τι δεν κάνει το Χιονοδρομικό για να βελτιώσει λίγο την εμπειρια του χιονοδρόμου. 2. Ο κόσμος που παρευρισκεται στα events που γίνονται μου δίνουν ισχυρά την εντύπωση πως είναι "φερτοι" μόνο κ μόνο για αυτήν τη φάση. Συνεπώς δεν πρόκειται να ξανάρθουν (no prob, ούτε εγώ πάω εκεί που συχνάζουν αυτοι), να στηρίξουν τον χώρο άθλησης κλπ. Αλλά ευτελιζεται ο χώρος για κάτι πολύ εφήμερο.  Για να είμαι δίκαιος, τουλαχιστον φέτος δεν παρατηρήθηκε η αλητεία που επικράτησε πέρυσι, σύμφωνα με όσους ήταν ατυχείς να είναι στο Χιονοδρομικό αντίστοιχη ημέρα. (είχε γίνει λόγος για παραισθησιογονα, για "πόρτα" στο σαλέ(!), για εκδιδομενες, κλπ). 
    • όχι ότι στο εξωτερικό δεν έχει τέτοια (και χειρότερα) αλλα την εικόνα άμα την αναλύσει κανεις είναι κάπως...δεν ξέρω πως να το πω δυο τρεις τύποι μες τον καπνό (αν k οι τρεις καπνίζουν ηλεκτρονικό, τότε όντως βγαίνει τόσο ντουμάνι) αν δεν είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο, τότε μιλάμε για αποτυχημένο effe πολλοί αραχτοί σε καναπέδες , άλλοι με τζινακια k παντελονάκια (καμια σχέση με το σπορ, πάμε για το party) ένα κοριτσάκι χαμένο κοιτάει ποιος ξέρει που...πολλοί με τα ski k τα πέδιλα αγκαλιά (που να τα αφήσεις χύμα, εδώ κλέβουν k τις κάλτσες) μια τύπισσα δεξιά κάτω σαλαγάει τα πρόβατα... πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πάει κάποιος ως παρνασσό k να οδηγάει τόσες ώρες (η Kaimak η δεν ξέρω που) για να πει ένα frappe k κάνα ποτάκi , k δεν πάει ως την Γλυφάδα η την παραλια (Θεσσαλονίκη) k κάπου στο Facebook μου φαίνεται ήδη μια φωτό k λένε το ένα parking ήταν κλειστό το Σαββατοκύριακο επειδή θα γινόταν party όντως ισχύει?
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. cossie
      cossie
      (50 years old)
    2. dathanas
      dathanas
      (44 years old)
    3. KKOS4U2
      KKOS4U2
      (36 years old)
    4. LnA
      LnA
      (45 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,302
    • Total Posts
      460,542
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,384
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Petercgeelan
    Joined
×
×
  • Create New...