Jump to content
kaps

Δεκέμβριος 2019

Recommended Posts

Μα για αυτό έβαλα τα ερωτηματικό. Μέχρι να απαντήσουν θα έχουν ανέβει τα τρεξίματα και θα ξέρω αν αξίζει να ποντάρω.

Για πες εσύ που ήσουν, πόσο χιόνι ακόμα θέλει για να είναι κομπλέ Περικλης Αίολος?

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Εσύ δεν χρειάζεται να ρισκάρεις.

Στην πόκα παίζεις ανάλογα με το πορτοφόλι σου και δεν κάθεσαι σε τραπέζια που έχουν ...άλλη άνεση.

Με 100 ευρω εγώ πάω σκι, άλλοι αγοραζουν στραγάλια.

Επομένως τα...τρεξίματα ....αλλοιως τα διαβάζεις εσύ , αλλοιως εγώ.

Το αυτό παντου, καταλόγους ,ιδιωτικοποιήσεις , αιολικά ,Κινέζους....

Ο καθείς με τις παρέες του.

Η απάντηση στο ερώτημα σου για το χιόνι είναι απλή.

Να πας να δεις.

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Aν και δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν οι προσωπικές επιθέσεις ένα θέμα για τον καιρό σε κάθε περίπτωση πραγματικά πολύ θα ήθελα να μάθω αν κανένας θα έμπαινε σε ένα τέτοιο στοίχημα. Μέσα?

Με τα απογευματινά τρεξίματα και με πληροφορίες που δεν μπορώ να επιβεβαιώσω από πάνω, μιας και ο vro δεν μας λέει το θεωρώ πολύ πιθανό να κάνουμε σκι Περικλή Αίολο. Το ίδιο Ελίμεια και Καιμάκ.

Πάντως είναι πολύ οριακά από θερμοκρασίες

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Για να πω την μαύρη μου αλήθεια, οι φωτογραφίες όσων ανέβηκαν στον Παρνασσό δεν με δελέασαν ιδιαίτερα. Πρώτο σκι με πάγο γυαλί, κίνδυνο από πέτρες και ζέστη... δεν ξέρω.

• Like 1

Νίφει!

Για Παρνασσό εξακολουθούμε να είμαστε πάρα πολύ οριακά με την Κυριακή μάλλον να τρώει βροχή για πολυ ώρα.

• Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Καλά τα λέει ο αξενέρωτος.

Τι ίδια με χτες σαν εκτίμησή μου. Βασικά βασίζομαι στο ότι γίνει ένα νταμάρι το χιόνι και η βροχή δεν θα το λιώσει εύκολα. Στο τέλος της κακοκαιρίας σαφώς και θα ρίξει χιόνι, το θέμα είναι πόσο και πόση βροχή πριν. Μετά τη Δευτέρα περνάμε σε σαφώς πιο κρύα περίοδο με πολλές ελπίδες να σκάσει κακοκαιρία μέχρι την Πρωτοχρονιά.

100 ευρώ στοίχημα για Κελλάρια?

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

100 ευρώ στοίχημα για Κελλάρια?

Το στοίχημα περιλαμβάνει και το αν θα ανοίξουν μέχρι τότε; Ειλικρινά, τέτοιο μπάχαλο ποτέ!

• Like 1

Το στοίχημα περιλαμβάνει και το αν θα ανοίξουν μέχρι τότε; Ειλικρινά, τέτοιο μπάχαλο ποτέ!

100 ευρώ στοίχημα ότι θα κάνουμε Κελλάρια (δεν ευθυνόμαστε για επικίνδυνες καφετέριες με αναβατήρες που δεν ανοίγουν λιφτ ενώ έχουν χιόνι)?

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Άνοιγμα θεωρείται έστω και μια πίστα με πέτρες;;

Edited by evz0nas

12001473193_1a46c8783a_z.jpg

Άνοιγμα θεωρείται μια πίστα (που προφανώς αν ψάξεις έναρξη σεζόν θα έχει πέτρες) στην οποία όσοι γυρίσουν να πουν τουλάχιστον ότι καλά έκαναν και άνοιξαν αλλά θα πρότεινα να πάτε με τα παλιά πέδιλα μιας και σε σημεία έχει πέτρες.

Δε βλέπω κανέναν να ποντάρει...

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

δεν πιστευει κανεις οτι θα χιονισει, ολοι βαζουν τα λεφτα στο λιώσιμο απο βροχή!

Εγω προσωπικά θα ψήνω στη βελίτσα και θα βλεπω το νερό στο ρέμα :)

• Like 1

LP3weby.jpg

Άνοιγμα θεωρείται μια πίστα (που προφανώς αν ψάξεις έναρξη σεζόν θα έχει πέτρες) στην οποία όσοι γυρίσουν να πουν τουλάχιστον ότι καλά έκαναν και άνοιξαν αλλά θα πρότεινα να πάτε με τα παλιά πέδιλα μιας και σε σημεία έχει πέτρες.

Να σημειωθεί στα πρακτικά ότι πέρσι δεν είχαμε πέτρες ούτε την πρώτη μέρα και κατεβαίναμε με ασφάλεια με τα σκι στο 1750, αλλά ένας φίλος που μας λέει τον καιρό επέμενε όλη την περσινή χρόνια ότι δεν ήταν ασυνήθιστα καλή!

Νίφει!

Να σημειωθεί στα πρακτικά ότι πέρσι δεν είχαμε πέτρες ούτε την πρώτη μέρα και κατεβαίναμε με ασφάλεια με τα σκι στο 1750, αλλά ένας φίλος που μας λέει τον καιρό επέμενε όλη την περσινή χρόνια ότι δεν ήταν ασυνήθιστα καλή!

Δεν έχω πει τέτοιο πράγμα. Απλά απαντούσα στις ατάκες του χιονοδρομικού "πρωτοφανές", "πιο πολύ χιόνι που έχουμε δει στο βουνό", "αφύσικος χειμώνας" κλπκλπ. Προσπαθούσαν να σας πείσουν ότι αυτό δεν έχει ξαναγίνει και ως εκ τούτου ήταν αδύνατο να δουλέψει καλά το βουνό.

Το θεωρώ χρέος μου να ενημερώσω ότι ζουσαν ο Διευθυντής και ο Υπεύθυνος Ενημέρωσης σε ένα ροζ συννεφάκι που στο ΧΚΠ ρίχνει αυστηρά 15 πόντους κάθε 7 μέρες και όχι συχνότερα εδώ και 30 χρόνια.

Μια χαρά κανονικά καλή ήταν σε επίπεδο από 1979. Τα τελευταία 7 χρόνια πράγματι ήταν η καλύτερη με σχετικά μικρή διαφορά από την δεύτερη και την τρίτη. Αν είστε συμβιβασμένοι ότι κάθε χρονιά που ρίχνει χιόνι θα είναι το κέντρο κλειστό για μέρες εγώ δεν είμαι. Ο Παρνασσός πρέπει να είναι έτοιμος μετά από 40 πόντους χιόνι να ανοίγει όλα τα λιφτ όπως κάνουν όοοοοολαααααα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά. Από μισό μέτρο και πάνω το συζητάμε.

Εδώ βρε Χρήστο άφηναν μια λωρίδα το δρόμο για βδομάδες, και τζούφια χρονιά να ήταν, αν χιονίζει είναι λογικό η υποδομή σου να είναι για μια λωρίδα ο δρόμος? Σαχάρα θαμμένη μέχρι τον Μάρτη? Περιφερειακή κλειστή μόνιμα? Και το μισό χιόνι να είχε ρίξει θα ήσουν ευχαριστημένος με Σαχάρα θαμμένη μέχρι τον Φλεβάρη και Περιφερειακή τα ίδια?

Έχει κανείς κάποια τεκμηριωμένη επιστημονική πληροφόρηση ότι δεν θα χιονίζει 40 ποντα συχνά και δεν θα έχουμε σεζόν σαν την περσινή συχνά τα επόμενα χρόνια? Από το 79 μέχρι το 2012 περίπου τις μισές χρονιές ήταν σε γενικές γραμμές σαν την περσινή. Αν είστε ικανοποιημένοι με χιονοδρομικό που μπορεί με τα μέσα και το προσωπικό που έχει να αντιμετωπίσει μόνο 15 πόντους τη βδομάδα δικαίωμά σας.

Ρε το στοίχημα θα το βάλει κανείς?

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ωχ άρχισαν να κυκλοφορούν οι γνωστές ασυναρτησίες χιόνια στην Αθήνα κλπ κλπ ταυτόχρονα άλλοι με σιγουριά ότι σκι θα κάνουμε μετά των Φώτων. Μην πιστεύετε τίποτα. Και τα δύο δεν έχουν πάνω από 10% πιθανότητα

Η προοπτική του καιρού με τα νεα τρεξίματα σαφώς και επιτρέπει να έχουμε αισιοδοξία για σκι Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε Κελλάρια(ποντάρετε κύριοι το αφεντικό τρελάθηκε), Ελίμεια και Καιμάκ.

Μην υποτιμάτε τα ψυχρά μέτωπα και το τσιμεντωμένο χιόνι που ίσως δεν λιώνει τόσο εύκολα με τη βροχή. Φυσικά και θα είναι ντέρμπι πότε η βροχή θα γυρίσει χιόνι αλλιώς θα έγραφα να κλάψουμε ή να χαρούμε ήδη.

Σαν πρόγνωση θα έλεγα ότι μετά τις 23 του μήνα σχεδόν σίγουρα περνάμε σε περίοδο τουλάχιστον 10-15 ημερών με θερμοκρασίες που να επιτρέπουν χιόνι στα ψηλά χιονοδρομικά μας. Ψυχρά μέτωπα θα περάσουν και με λίγη τύχη θα φανεί και κάνα οργανωμένο χαμηλό πιο μετά. Προφανώς και δεν έχω ιδέα τι θα βγάλει αλλά δεν θα το απέκλεια και να βγάλει κάτι πολύ καλό.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Καλημέρααααα. Εδώ και μια βδομάδα και τα ίδια να έγραφα κάθε μέρα θα ίσχυαν...

Ωχ άρχισαν να κυκλοφορούν οι γνωστές ασυναρτησίες χιόνια στην Αθήνα κλπ κλπ ταυτόχρονα άλλοι με σιγουριά ότι σκι θα κάνουμε μετά των Φώτων. Μην πιστεύετε τίποτα. Και τα δύο δεν έχουν πάνω από 10% πιθανότητα

Η προοπτική του καιρού με τα νεα τρεξίματα σαφώς και επιτρέπει να έχουμε αισιοδοξία για σκι Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε Κελλάρια, Ελίμεια και Καιμάκ.

Πολύ βροχή και πολύ χιόνι θα πέσει. Όσο πιο νωρίς το γυρίσει τόσο πιο πολλές οι ελπίδες μας.

Μην υποτιμάτε τα ψυχρά μέτωπα και το τσιμεντωμένο χιόνι που ίσως δεν λιώνει τόσο εύκολα με τη βροχή. Φυσικά και θα είναι ντέρμπι πότε η βροχή θα γυρίσει χιόνι αλλιώς θα έγραφα να κλάψουμε ή να χαρούμε ήδη.

Μετά τις 23 του μήνα σχεδόν σίγουρα περνάμε σε περίοδο τουλάχιστον 10-15 ημερών με θερμοκρασίες που να επιτρέπουν χιόνι στα ψηλά χιονοδρομικά μας. Ψυχρά μέτωπα θα περάσουν και με λίγη τύχη θα φανεί και κάνα οργανωμένο χαμηλό πιο μετά. Προφανώς και δεν έχω ιδέα τι θα βγάλει αλλά δεν θα το απέκλεια και να βγάλει κάτι πολύ καλό.

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Αγώνα διάθλου (BWC Annecy-Le Grand Bornand) υπό βροχή τέλη Δεκεμβρίου δε θυμάμαι να έχω δει.

Practice makes perfect

Πάντως από βδομάδα ξέρουμε τι χιόνι θα ρίξει προς τα βόρειο-δυτικά;;

Tα ίδια με αυτά που γράφω από πάνω. Θα βρέχει θα βρέχει θα βρέχει και κάποια στιγμή ανάλογα με το υψόμετρο θα το γυρίσει σε χιόνι.

Και το τωρινό run λέει ότι υπάρχουν βάσιμες ελπίδες για τα ψηλά χιονοδρομικά. Όσο πιο ψηλά και όσο πιο Βόρεια τόσο πιο καλά. Δυστυχώς ούτε πόσο θα χαθεί από το υφιστάμενο χιόνι από τη βροχή μπορεί να εκτιμηθεί και ούτε πόσο χιόνια θα πέσει μόλις κρυώσει.

Παραμένω σταθερός και περιμένω το στοίχημα κάποιος να το βάλει ότι προοπτική του καιρού με τα νεα τρεξίματα σαφώς και επιτρέπει να έχουμε αισιοδοξία για σκι Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε Κελλάρια(ποντάρετε κύριοι το αφεντικό τρελάθηκε), Ελίμεια και Καιμάκ.

Απο 23 και μετά πάμε με λιακάδες και χαμηλές θερμοκρασίες. Χαμηλό για νέα χιόνια δεν βλέπω κανένα ακόμα με σαφήνεια.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ευχαριστώ!!

Edited by stavrosdm

Απο 23 και μετά πάμε με λιακάδες και χαμηλές θερμοκρασίες. Χαμηλό για νέα χιόνια δεν βλέπω κανένα ακόμα με σαφήνεια.

Από 23 και μετά αν ο Παρνασσός είχε σύστημα τεχνητής χιονωσης, θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά και να σωθεί η εορταστική περίοδος.

Και, αντίθετα από την περσινή χρόνια, αυτό δεν συμβαίνει μια φορά στα 7 χρόνια, αλλά 7 στις 10 χρονιές στον Παρνασσό.

• Like 4

Νίφει!

Από 23 και μετά αν ο Παρνασσός είχε σύστημα τεχνητής χιονωσης, θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά και να σωθεί η εορταστική περίοδος.

Και, αντίθετα από την περσινή χρόνια, αυτό δεν συμβαίνει μια φορά στα 7 χρόνια, αλλά 7 στις 10 χρονιές στον Παρνασσό.

Βέβαια. Νομίζω την προηγούμενη φορά που το κοιτάξαμε οι μισές και παραπάνω χρονιές που δεν είχαν σκι τα Χριστούγεννα θα είχαν σκι αν είχε τεχνητό.

Για φέτος μέχρι σημερα δεν θα είχε τόσο διαφορά αλλά από Κυριακή και μετά αν είχαμε τεχνητό ήδη θα λέγαμε ότι η σεζόν ξεκινάει με αξιοπρέπεια σκιάκι πίστας χωρίς πέτρες, φανταστικό καιρό κλπ.

Στα του καιρού τα ίδια. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, κανένας δεν βάζει το στοίχημα. Η Βασιλίτσα με απογοήτευσε έχασε πολύ χιόνι ήδη.

θΑ ΒΡΈΧΕΙ ΘΑ ΒΡΈΧΕΙ ΘΑ ΒΡΈΧΕΙ και μετά θα το γυρίσει σε μια αξιοπρεπή στρώση χιονιού. Δεν έχω ιδέα τι θα δούμε μόλις ξυπνησουμε την Τρίτη το πρωι.

Παραμένω σταθερός ότι η προοπτική του καιρού με τα νεα τρεξίματα σαφώς και επιτρέπει να έχουμε αισιοδοξία για σκι Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε Κελλάρια(ποντάρετε κύριοι το αφεντικό τρελάθηκε), Ελίμεια και Καιμάκ.

Επόμενη κακοκαιρία πιθανή 29 του μήνα αλλά ακόμα δεν φαίνεται κάτι καλό και ούτε υπάρχει σαφήνεια στην πρόγνωση.

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ένα χαμογελάκι έσκασε με την κακοκαιρία που μοιάζει να έχει πια πολύ περισσότερες πιθανότητες για τις 29 του μήνα. Αν το κρατήσει μέχρι Δευτέρα πρωί θα μας μπει πολύ καλά το 2020.

• Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Δεν έχω ιδέα τι χιόνι έχει μείνει στα Κελλάρια. Λογικά έχει ψυχρομετωπιάσει ήδη και το έχει γυρίσει σε χιόνι. Μην υποτιμάτε τα ψυχρά μέτωπα και τις χιονοκαταιγίδες που φέρνουν. Δεν θα μου κάνει εντύπωση να δούμε ραδίκια με λίγο χιόνι ή να φτάνει το χιόνι για (πετρο) σκι. Ταμείο αύριο το πρωί.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Γεια στην παρεα. Ηρθε ο καιρος μετα απο 60.000 χλμ να αλλαξω λαστιχα. Το αμαξι φοραει απο το εργοστασιο τα Continental Crosscontact LX 2. Ικανοποιητικο θερινο λαστιχο αλλα οχι και το καλυτερο σε βρεγμενο οδοστρωμα αλλα ουτε και σε χιονι αφου παρολο την σημανση M+S δεν ανταποκρινοταν στις προδιαγραφες αυτες. Για ελαφρυ off-road κατασταση ικανοποιητικο. Ειναι ενα SUV Peugeot 5008 2018 μοντελο βαρυ και μεγαλο σε ογκο με αποτελεσμα να θελει λαστιχα με ενισχυμενα πλευρικα τοιχωματα ειδικα για SUV. Η διασταση ελαστικου ειναι 225/55 r18 αλλα σκεφτομουν να βαλω λιγο φαρδυτερο δλδ 235/55/18 αφου ειμαι εντος οριου ασφαλειας. Θελω ενα λαστιχο με ετικετα τουλαχιστον Α η Β στον βρεγμενο δρομο γιατι με τα συγκεκριμενα λαστιχα που φοραει παρολο το ESP μπαινοντας σε στροφη με λιγη περισσοτερη ταχυτητα ειχε την ταση να φευγει το πισω μερος οχι υπερβολικα λογω μηκους του αυτοκινητου. Ειμαι σε διλημμα αν θα επιλεξω all weather ελαστικα η all season.  Καπου διαβασα οτι τα πρωτα εχουν πιο μαλακη γομα απο τα δευτερα κι οτι ειναι καλυτερα σε κρατημα σε βρεγμενο και χιονισμενο οδοστρωμα. Βασικα ο ορος all weather εχει βγει απο τις εταιριες για ελαστικα που προοριζονται για την αγορα της Β. Αμερικης κι οχι τοσο για την Ευρωπη. Πανωτς υπαρχουν και στην Ελλαδα 2-3 μοντελα απο οσο ειδα και εψαξα. Δεν θελω χειμερινα για τον λογο οτι δεν κανω πολλα χλμ σε χιονισμενους δρομους συν οτι για τις διαστασεις μου ειναι ακριβα σε σχεση με τα υπολοιπα. Υπαρχουν και φτηνες μαρκες αλλα επειδη η ζωη μας στηριζεται απο 4 ροδες δεν τα επιλεγω. Θελω την γνωμη σας στις επιλογες που εχω κανει συμφωνα με το καλυτερο κρατημα σε βρεγμενο και χιονι. Δεν ξερω βεβαια αν καποια απο αυτα εχουν κι εναν light off-road χαρακτηρα σε σχεση με αυτα που φοραω τωρα αλλα δεν με πειραζει τοσο αφου δεν θα παω και σε δρομους με κοτρωνες εναν χωματινο δρομο βατο πιστευω ολα τα παρακατω μπορουν να πανε. 1) Nokian Weatherproof SUV με δεικτη Α σε βρεγμενο και με 3PMSF σημανση. 2) Nokian Seasonproof SUV με δεικτη Β σε βρεγμενο και με 3PMSF σημανση. 3) Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 SUV με δεικτη Β σε βρεγμενο και με 3PMSF σημανση. 4) Continental AllSeasonContact  με δεικτη Β σε βρεγμενο και με 3PMSF σημανση. Αυτα εχω επιλεξει και θα ηθελα γνωμες.
    • Άμα δεν βάλουν μεγαλύτερο αισθητήρα δεν.... Από την 9 μικρό Upgrade . Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk
    • GoPro Hero 10 Black Revealed: 240fps video recording and 23MP stills camera https://www.trustedreviews.com/news/gopro-hero-10-black-release-date-specs-features-leaks-4161612
    • Καλησπερα, εχω κλείσει χριστούγεννα ενα διαμερισμα που ειναι 6 χιλιομετρα απο το Κοπαονικ. Ξερει καποιος αν ειναι ευκολο να βρεις το πρωί parking κοντα στις βασεις των λιφτ; Αν ναι πιο parking προτεινετε;
    • Κι εγω νομιζα οτι οι χιονοδρομοι υποφερουν απο anxiety για το αν θα χιονισει... https://edition.cnn.com/2021/09/15/health/skiing-benefits-anxiety-study-wellness/index.html
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. frapedia
      frapedia
      (49 years old)
    2. resistance
      resistance
      (48 years old)
    3. sibilini
      sibilini
      (46 years old)